„Żabki”

ROK PRZEDSZKOLNY 2023/2024

Luty

Luty minął nam bardzo szybko, może dlatego, że to najkrótszy miesiąc albo dlatego, że jak zawsze dużo się działo. Bawiliśmy się świetnie! Zacznijmy zatem od początku. W pierwszym tygodniu lutego rozmawialiśmy o muzyce. Poznawaliśmy pojęcia związane z kinem i teatrem. Zoorganizowaliśmy przedszkolną orkiestre i seans filmowy. W kolejnym tygodniu zastanawialiśmy się co kryje się pod ziemią oraz pod wodą. Największe emocje wzbudziło w nas oglądanie erupcji wulkanu. W lutym poruszaliśmy również tematy związane z kosmosem i prehistorycznym światem. Przenosiliśmy się do naszej galaktyki i do ery dinozaurów. W naszym Przedszkolu, w tym roku, zadziałała poczta walentynkowa. Dzieci wysyłały sobie kartki z życzeniami. Był to naprawdę wyjątkowy dzień, pełen dobrych emocji i pozytywnych słów kierowanych do siebie nawzajem. Dzieci bardzo się cieszyły z upominków od swoich kolegów i koleżanek. W tym miesiącu odwiedził nas również Pan fotograf, który zaprezentował nam swój sprzęt oraz pokazał jak wykonać profesjonalne zdjęcie. W lutym dbaliśmy także o aktywność fizyczną Żabek. Dzielnie ćwiczyliśmy na zajęciach gimnastycznych. Kiedy tylko pogoda pozwalała wychodziliśmy na plac zabaw, spacerowaliśmy po terenie przedszkola. Teraz czekamy już tylko na wiosnę!


Styczeń

„Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka.”

Wszyscy powrócili pełni radości i sił po chorobach i przerwie świątecznej do przedszkola. W miesiącu styczeń realizowaliśmy tematy kompleksowe: Nadchodzi Nowy Rok, Karnawał, Dzień babci i dziadka i Sporty zimowe. Podczas realizacji pierwszego tematu dzieci dowiedziały się jak można mierzyć czas, jakie narzędzia i przedmioty są nam do tego celu potrzebne. Obejrzały także filmik edukacyjny pt. Jak kiedyś mierzono czas?. Utrwaliliśmy nazwy pór roku, ustalaliśmy, która pora roku jest najlepsza oraz cechy każdej z nich. Podczas rozmów o karnawale, wykonaliśmy wyjątkowe maski, które mogliśmy wykorzystać w dniu naszego balu karnawałowego odbywającego się 9 stycznia. W dniu balu każde z dzieci było przebrane w zjawiskowy strój. Trudno było zgadnąć, kto się kryje pod jakim przebraniem. W trzecim tygodniu stycznia rozmawialiśmy o Dniu Babci i Dziadka. Dzieci dowiedziały się w jakie zabawy bawili się ich najbliżsi kiedy byli dziećmi. Pilnie uczyliśmy się na występ z okazji ich święta, który ma odbyć się 9 lutego. Każde dziecko przygotowywało również prezent dla swojej ukochanej babci i ukochanego dziadka. Podczas omawiania tematów związanych ze sportami zimowymi naśladowaliśmy ruchami różne dyscypliny oraz dowiedzieliśmy się czym jest olimpiada.


Grudzień

Grudniowy czas dla naszych przedszkolaków był pełen ciekawych wydarzeń. Wszyscy z utęsknieniem oczekiwali pojawienia się Świętego Mikołaja, który zjawił się u nas 6.12 i zostawił nam piękne upominki. Tego dnia również dzieci z wszystkich grup bawiły się w rytm świątecznych piosenek i wspólnie śpiewały piosenkę ,,To Mikołaj, to Mikołaj”. Przez cały miesiąc dzieci z grupy,, żabki,, przygotowywały się do występu świątecznego, który odbył się 18 dnia miesiąca. Dzieci z wielkim zapałem przygotowywały swoje role, a piękna scenografia nadała temu spotkaniu uroczysty i nastrojowy klimat. Małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy oraz wczucie się w role. W grudniu zostały również przeprowadzone warsztaty plastyczno- techniczne podczas których dzieci wraz z rodzicami przygotowywały piękne ozdoby choinkowe. Kolędy oraz wzajemne życzenia z rodzicami zakończyły spotkanie i pozwoliły poczuć atmosferę zbliżających się świąt, pełną ciepła, radości i bliskości.


Listopad

W listopadzie dzieci z grupy ,,żabki”  przypominały sobie informacje związane z Polską, legendami, symbolami narodowymi. Odwoływaliśmy się również do państw europejskich, kształtując nie tylko postawę szacunku względem własnego kraju, ale także innych narodów. Dzieci poznały wiersz,, Kto Ty jesteś,, oraz hymn Polski, który śpiewały z dziećmi z całego przedszkola podczas występów przygotowanych przez najstarszą grupe ,, motylków”. 

Podczas listopadowych zajęć o tematyce związanej z Polską i Europą powstało wiele pięknych prac plastycznych, które zdobiły nasz korytarz. 

Dnia 10.11 odbyły się warsztaty z panią ratownik medyczną, która przybliżyła nam wskazówki i rady jak zachować się w chwili zagrożenia zdrowia i życia. Kilka dni później odwiedzili nas funkcjonariusze policyjni rozmawiając z nami o zasadach bezpieczeństwa oraz prezentując policyjne rekwizyty. Pod koniec miesiąca mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu magika, którego czary wprowadziły nas w ogromne zaskoczenie oraz przynosiliśmy Misie, ponieważ świętowaliśmy ich dzien. W listopadzie poznaliśmy mnóstwo nowych rzeczy! 


Październik

W październiku z dziećmi z grupy ,,Żabki,, poszerzaliśmy wiedzę dotyczącą owoców i warzyw. Wspólnie robiliśmy przepyszną sałatkę owocową oraz wyciskaliśmy sok z cytrusów. W połowie miesiąca w naszym przedszkolu odbyło się ,, Pasowanie na przedszkolaka”. Dzieci z grupy ,,Żabki”, aby dodać otuchy swoim młodszym kolegom zaśpiewały piosenkę pt. ,,Każdy lubi coś innego”. Każdego dnia ćwiczymy również nasze ciała podczas zabaw ruchowych. Uwielbiamy zabawy przy muzyce. Utrwalaliśmy również wiedzę o jesiennych zmianach w przyrodzie oraz skarbach jesieni. Nie mogło zabraknąć tez zajęć matematycznych. Dzięki kolorowym kółkom, tworzyliśmy zbiory, dodawaliśmy, odejmowaliśmy. Utrwaliliśmy liczby oraz układaliśmy kasztany i żołędzie. Na placu przedszkolnym zbieraliśmy liście, obserwowaliśmy przyrodę oraz malowaliśmy kredą. Pod koniec miesiąca obchodziliśmy Dzień dyni.


Wrzesień

We wrześniu wraz z dziećmi z grupy ,,żabki,, bawiliśmy się w znane i nowe zabawy integracyjne oraz poświęciliśmy dużo czasu na zagadnienie dotyczące przyjaźni. Przypomnieliśmy też sobie „Kodeks grupy”, czyli zbiór zasad grupowych, aby dzieci mogły poczuć się bezpiecznie w sali przedszkolnej i we wzajemnych kontaktach. Przedszkolaki nauczyły się również dwóch wierszy: „Dziwny pies” D. Wawiłow i krótkiego na Pasowanie na przedszkolaka. ,,Żabki,, brały udział w licznych zabawach ruchowych oraz plastycznych. Przedszkolaki zapoznały się z zapisem graficznym swojego imienia i przygotowały swoją literkę. Przy nowopoznanych piosenkach dzieci wspaniale się bawiły, ćwiczyły wyczucie rytmu oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dzieci również we wrześniu zapoznały się z zasadami bezpiecznego ruchu drogowego oraz w związku z tym tematem odwiedziła ich Pani ze Straży Miejskiej. Pod koniec miesiąca powitaliśmy Jesień. 


ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023


Maj

   W maju nasze „Żabki” rozpoczęły swoje zajęcia od tematu „Od pomysłu aż po dach”. Zostać konstruktorem może każdy z nas, wystarczą czas i chęci do wspólnej zabawy. Słuchając opowiadania B. Wicher „Nowi sąsiedzi”, poznaliśmy różne rodzaje domów, np. sieć pajęczą, gniazdo, dom bliźniak, jedno- i wielorodzinny. W naszej sali utkaliśmy ogromną sieć, a podczas różnych zabaw dowolnych tworzyliśmy z dostępnych zabawek, klocków mrowiska, ule i gniazda. O takich elementach domu, jak garaż, balkon czy dach słuchaliśmy w wierszu W. Chotomskiej „Dom z klocków”. Poznaliśmy też nazwy zawodów osób zajmujących się budownictwem: architekt, murarz, tynkarz, hydraulik, elektryk, dekarz. O tym, do czego jeszcze służy dom pająka, dowiedzieliśmy się dzięki utworom W. Chotomskiej „Pająk” oraz D. Gellnerowej „Pająki”. Na zajęciach dydaktycznych uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest szanowanie pracy zwierząt i zachowanie bezpiecznej odległości od ich siedzib (np. os i dzikich zwierząt). Po wysłuchaniu bajki „Trzy świnki” określaliśmy trwałość domków. Udało nam się ustalić, że najbardziej trwały jest dom murowany. W kolejnym tygodniu dzieci przygotowywały się do Święta Rodziny dlatego mówiliśmy m.in. o rodzicach, rodzeństwie oraz o babci i dziadku. Wykonywaliśmy medale dla super taty i mamy, które w dniu uroczystości chcieliśmy wręczyć rodzicom w prezencie. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć poniżej. Robiliśmy wspólnie świeczniki dla rodziców, śpiewaliśmy piosenkę oraz recytowaliśmy wiersze o mamie i tacie.

W trzecim tygodniu maja mówiliśmy o tym, jak powstaje to, co znajduje się wokół nas? Czy praca jest ważna? Czy muzykę tworzy się łatwiej, niż piecze ciasto? Pytania poważne, ale proszę wierzyć, że dostarczyły nam mnóstwo radości. Po wysłuchaniu opowiadania B. Wicher „Kim chciałbyś zostać?” wybieraliśmy sobie zawody, które chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. W tym tygodniu rozmawialiśmy też o tym, skąd mamy pieniądze (za pracę) oraz w jaki sposób płacimy za zakupy i usługi: pieniędzmi, kartą płatniczą, za pośrednictwem aplikacji w zegarku lub smartfonie. Zastanawialiśmy się, jakich przyborów potrzebujemy do wykonywania określonej pracy. Czego potrzeba, aby uszyć ubranie, usłyszeliśmy w wierszu A. Frączek „Nici”. Odkryliśmy, że do powstania swetra, skarpet, szalika, płaszcza czy rękawiczek z wełny potrzebujemy owiec i jest to długi proces. Dużo wiemy o krowie: daje mleko, z którego powstaje nabiał, je trawę na łące, a cielę to jej dziecko. Uczyliśmy się piosenki „Mama, tata, ja”, bawiliśmy się w twórców muzycznych – graliśmy na instrumentach. Zwróciliśmy uwagę na to, że muzykę lubi każdy, ale aby powstała, potrzeba zaangażowania wielu osób, a zapisuje się ją w postaci nut i odgrywa w filharmonii, gdzie muzykom znaki daje dyrygent. O pracy piekarza i jego kłopotach ze zdobyciem mąki z młyna słuchaliśmy w wierszu W. Chotomskiej „Obwarzanek”. W ostatnim tygodniu maja poruszyliśmy temat bardzo ważny i bliski każdemu dziecku. Uśmiechnięte, radosne, mądre, uczuciowe… – można by długo wymieniać cechy dziecka. Ma swoje prawa, ma też obowiązki. Ten wyjątkowy tydzień rozpoczęliśmy opowiadaniem M. Krzemińskiej „Czworonożni przyjaciele”, w którym dwójka przyjaciół postanawia w przyszłości pomóc kotu i psu nawiązać nić porozumienia. Małych bohaterów czeka praca wymagająca cierpliwości. Dzieci dowiedziały się, że w Polsce prawami dzieci i ich przestrzeganiem przez dorosłych zajmuje się Rzecznik Praw Dziecka. Gdy dzieje im się krzywda, mogą zwrócić się o pomoc do najbliższych, ale także do policji. Mogą też pod specjalne numery telefonu (telefon zaufania). Ważne, aby od najmłodszych lat dzieci miały tego świadomość. W tym tygodniu poznaliśmy znaczenie słowa przyjaciel, którym może być nawet zwierzę – wysłuchaliśmy wiersza J. Tuwima pt. „Kotek”. Na jego przykładzie uczyliśmy się delikatności w kontakcie, opiekuńczości i zapamiętywania kolejności działań. Doświadczaliśmy wytwarzania energii elektrycznej, gdy balon pocieraliśmy o wełnę i włosy. Piosenka „Co najbardziej lubią dzieci?”  jak czarodziej odkryła prawdę, że „chcemy śmiać się, dokazywać i poznawać piękny świat”. Wyjaśnialiśmy, czym jest zabawa na sto dwa, okazało się, że to po prostu każda nasza ulubiona zabawa. Atrakcje, zawody sportowe zorganizowane dla przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka w naszej placówce pokazały, że rzeczywiście to zabawa jest dzieciom najbardziej potrzebna, bo daje im wielką radość, rozwija ich kreatywność i poprawia kondycję fizyczną. W tym miesiącu „Żabki” po raz pierwszy wyjechały na wycieczkę a zdjęcia z tego dnia można obejrzeć poniżej.                                               

Wychowawczynie „Żabek”


Kwiecień

 

   Każdy człowiek żyjący na Ziemi dla dobra planety powinien o nią dbać, poznać jej sekrety  i związane z nią ciekawostki. Tematyce ekologii poświęciliśmy pierwszy tydzień kwietnia. Bohaterowie opowiadania B. Wicher „Przyjaciel przyrody” w Dzień Ziemi ubrani byli na zielono i sadzili drzewa. Zrozumieliśmy, kim jest ekolog i czym się zajmuje, każdy z nas postanowił nim zostać. Z tego powodu następnego dnia uczyliśmy się segregować śmieci, czyli wrzucać je do pojemników oznaczonych kolorami: zielony – szkło, niebieski – papier, żółty – plastik i metal, brązowy – odpady bio. Wiemy też, co się z nimi dalej dzieje (trafiają do sortowni). Wysłuchaliśmy zabawnego wiersza „Kosz na śmieci” D. Gellner, którego bohater – zmęczony staniem i oczekiwaniem na śmieci – postanowił biegać i skakać, a przez to pogubił swoją zawartość. Wiersz „Pstryk!” J. Tuwima wyjawił nam sekret ukrytego prądu. Poznaliśmy techniki jego wytwarzania: za pomocą wiatru i paneli słonecznych.                      

Wspólna zabawa to fajna sprawa, a szczególnie na zielonej łące, na której przez cały tydzień towarzyszyła nam biedronka. Bohaterowie opowiadania M. Krzemińskiej „Spacer z psem” odwiedzili łąkę i jej mieszkańców (pszczoły, żaby). Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o: zającu, koniku polnym, krecie, mrówkach, pszczołach, motylach i bocianie. Utrwalaliśmy znajomość nazw kwiatów łąkowych, np. fiołek, żonkil, kaczeniec, mniszek lekarski. Poznaliśmy bliżej tytułową bohaterkę wiersza D. Gellnerowej „Biedronka”. Owada układaliśmy obok krzesełka, na krzesełku, nad i za krzesełkiem. Poznaliśmy różne metody mierzenia odległości, np. krokami zmierzymy łąkę, palcami – długość kwiatów lub traw, a stopami – szerokość ścieżki. Dzięki piosence „Łąka” (sł. E. Stadmüller, muz. J. Ostrowski) wiemy, do czego tytułowa bohaterka potrzebuje deszczu. Trzeci tydzień poświęciliśmy tematyce bezpieczeństwa. Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: Co to znaczy być pomocnym i dobrym? Po wysłuchaniu opowiadania B. Wicher „Franek i Maja postanawiają zostać strażakami” wielu z nas postanowiło, że też chce uprawiać ten zawód w przyszłości. Na razie zapamiętaliśmy ważny numer alarmowy: 112. Wiersz A. Maćkowiaka „Policjant” przybliżył nam główne zadania bohatera utworu, oglądaliśmy też akcesoria, których używa w pracy. Najbardziej wszystkim podobał się lizak, najłatwiejszy do zapamiętania. Rozmawialiśmy też o pracy lekarza  i pielęgniarki. Zastanawialiśmy się, w jakich okolicznościach spotykamy się z lekarzem i jakie objawy mogą świadczyć o chorobie. Wiemy już, że w naszej grupie jest apteczka i tylko pani może do niej sięgać. Podczas odgrywania scenek każdy z nas starał się zapamiętać numery: policji – 997, straży pożarnej – 998 i pogotowia – 999. Niektóre dzieci przygotowywały się do VIII Przeglądu Artystycznego Przedszkolaków „Jestem bezpieczny” ( 20.04. ), który doskonale wpisuje się w poruszaną przez na tematykę. W ostatnim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o Polsce, która jest naszym domem, z którego jesteśmy dumni. Ale jesteśmy też Europejczykami. W tym tygodniu poświęciliśmy czas na zabawę i poznawanie tego, co piękne w naszym kraju. Towarzyszyły nam dwa kolory – jak w opowiadaniu „Biało–czerwona flaga”. Poznaliśmy nasze symbole narodowe, czyli flagę, godło i hymn, i rozmawialiśmy o nich. Śpiewając hymn, zachowywaliśmy się z powagą i szacunkiem. Nazywamy siebie Polkami i Polakami – zastanawialiśmy się, co to oznacza. Oglądaliśmy na mapie zakątki naszego kraju znane każdemu Polakowi: Warszawę (stolicę), góry i morze, bieg Wisły. Poznaliśmy kroki krakowiaka, tradycyjnego polskiego tańca, oraz pierwsze wersy wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Na pamięć uczyliśmy się wiersz pt. „Mazurek Dąbrowskiego”  A. Paszkiewicz. Na zajęciach plastycznych tworzyliśmy nie tylko flagi naszego kraju ale też  i godła. W czasie zabaw ruchowych fruwaliśmy jak orły. W maju czekają na nasze „Żabki” kolejne ciekawe tematy i wydarzenia m.in. pierwsza wycieczka.


Marzec

 

   Drużyna ”Żabek” rozpoczęła kolejny miesiąc od zabaw kinowo – teatralnych. Słuchaliśmy opowiadania M. Krzemińskiej „Wycieczka do teatru”. Wiemy już, że podczas spektaklu nie należy jeść ani rozmawiać, a na scenie występują aktorzy. Słuchając wiersza „Teatr” A. U. Kamińskiej, utrwaliliśmy znajomość słów związanych z teatrem, np.: fotel, dzwonek, scena, kurtyna, kukiełki i dekoracje. Dużo dowiedzieliśmy się o osobach, które pracują przy produkcji filmu. Podczas zabaw w kodowanie poszukiwaliśmy drogi do teatru i kupowaliśmy bilety. W sali ustawiliśmy krzesełka, tworząc widownię, usiedliśmy i… byliśmy w kinie. To był naprawdę dla dzieci atrakcyjny sposób spędzania czasu ponieważ podczas oglądania filmu dodatkowo mogły podjadać specjalnie przygotowany dla nich ciepły, smaczny popcorn. Zatem przedszkolacy wiedzą już, z czego słynie kino, a z czego teatr, a to dzięki piosence „Magiczny świat” (sł. A. U. Kamińska). Nie zapomnieliśmy też o zabawach związanych z niemym kinem – opowiadał o nim wiersz U. Piotrowskiej pt. „A to było nieme kino”.

W drugim tygodniu marca ( „Przebudzenie po zimie” ) poznaliśmy zwiastuny wiosny, pomogło nam w tym opowiadanie M. Krzemińskiej „Wiosenne słońce, wiosenny śnieg”. W ramach poszerzania zasobu słownictwa zapoznaliśmy się z określeniem ubierać się na cebulkę oraz przysłowiem W marcu jak w garncu. Wiemy już, że należy dostosować strój do pory roku, aby zachować zdrowie. Podczas różnorodnych zabaw staraliśmy się zapamiętać nazwy symboli pogodowych i dopasowywać je do tematyki wiersza A. Patey – Grabowskiej „Wiosna-czarodziejka”, a także przeliczać i układać w kalendarzu pogodowym. W czasie zabawy dramowej wcielaliśmy się w rolę wiosny. Ćwiczyliśmy też zapamiętywanie kolejności dni tygodnia i bawiliśmy się z muzyką klasyczną przy utworze pt. „Gaik” z cyklu „Pięć melodii ludowych” W. Lutosławskiego. Dzięki wierszykowi J. Sztaudyngera „Siedem paluszków” wiemy już, ile promieni ma tęcza.

„W wiosennym ogrodzie” to następny  temat tygodnia, w którym wybraliśmy się do wiosennego ogrodu, który krył w sobie wiele niespodzianek, np. narzędzia ogrodnicze: łopatę, grabie, taczkę, konewkę, wiadro i sekator. O pracach ogrodowych (grabienie liści, kopanie grządek, sadzenie kwiatów z cebulek i warzyw z nasion) opowiadał utwór M. Krzemińskiej „Wiosna w ogrodzie”. Bawiliśmy się w ogrodników na plecach kolegów i koleżanek, relaksując się przy tym i sprawiając sobie wiele radości. Nauczyliśmy się rozróżniać cebulki kwiatowe od jadalnych. Znajomość nazw kwiatów i warzyw utrwalaliśmy, słuchając wiersza               H. Zdzitowieckiej „W naszym ogródeczku”. Jako prawdziwi ogrodnicy wiemy już, że rośliny do wzrostu potrzebują ziemi, wody i słońca. Dzięki lekturze wiersza „Pierwiosnek” W. Chotomskiej poznaliśmy kwiat, który jako pierwszy wita wiosnę. „Sadziliśmy” kwiaty na rabatkach podczas zajęć z kodowania. Znamy już kolejność prac w ogrodzie, więc wesoło i śmiało ilustrowaliśmy je ruchem zgodnie z tekstem piosenki „Wiosenny ogródek” (sł. M. Strzałkowska, muz. J. Ostrowski). Uczyliśmy się na pamięć wiersza o „Wiosennym Czarodzieju”, w którym mieści się wiele informacji o wiosennej porze roku.

Na koniec miesiąca wyruszyliśmy na chwilę w podróż związaną ze światem książek.

Książka to nie tylko zabawa, to także zdobywanie nowych umiejętności, dlatego w tym tygodniu… Dokładnie przeglądaliśmy i porządkowaliśmy wszystkie książki w kąciku czytelniczym oraz naprawialiśmy uszkodzone egzemplarze. W tematykę tygodnia wprowadziło nas opowiadanie M. Krzemińskiej „W bibliotece”. To właśnie tam każdy człowiek (i duży, i mały) ma dostęp do ogromnej liczby książek. Z wiersza A. Nożyńskiej – Demianiuk „Bibioteka” dowiedzieliśmy się, że książki należy szanować. Stworzyliśmy grupowy kodeks dbania o książki. Rozmawialiśmy także o księgarni oraz miejscu, w którym książka zyskuje drugie życie, czyli nowego właściciela. Poznaliśmy osoby, których praca polega na produkcji książek: autora, ilustratora, wydawcę i drukarza. Podzieliliśmy się z innymi treścią swoich ulubionych bajek, jak w piosence „Bajeczki” (sł. U. Piotrowska, muz. M. Melnicka – Sypko). Temat tygodnia podsumowaliśmy, słuchając wiersza L. Krzemienieckiej „Piosenka o książeczce”. A resztę informacji, wydarzeń  czy świąt, które miały miejsce w marcu będzie można obejrzeć na dołączonych zdjęciach naszej grupy.


Luty

Kolejny miesiąc już za nami. Luty rozpoczęliśmy muzycznie i śpiewająco a w pierwszym  tygodniu słuchaliśmy  opowiadania M. Krzemińskiej „Muzyka jest wszędzie”. Dzieci odnalazły w domu wiele dźwięków. Zastanawialiśmy się, które z nich słyszymy tylko za dnia, a które pojawiają się nocą; próbowaliśmy je naśladować. Zrobiliśmy grzechotki z butelki, którą wypełniliśmy ryżem i kaszą. Z uwagą wysłuchaliśmy opowiadania A. Głowińskiej „Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny” i udało się nam zapamiętać nazwy wielu instrumentów pojawiających się w tym utworze. Niektóre z nich znaleźliśmy w przedszkolu i sprawdziliśmy, jak się na nich gra. A potem daliśmy na nich mały koncert – nauczyliśmy się grać według instrukcji obrazkowych (kodów). Rozmawialiśmy o tym, że na wsi muzykami są zwierzęta, a to za sprawą wiersza J. Chociszewskiego „Wiejska muzyka”. Słuchając piosenki „Przedszkolny koncert” (sł. i muz. K. Kulikowska), malowaliśmy pędzlami, a potem opowiadaliśmy o swoich odczuciach. W drugim tygodniu ( t. „Pod ziemią, pod wodą” ) padały trudne pytania, na wszystkie szukaliśmy odpowiedzi. Opowiadanie „Czy glina może być skarbem?” B. Wicher przekonało nas, że pod ziemią skarbem jest nie tylko glina, ale też sól i węgiel. W czasie zabaw tematycznych nie zapomnieliśmy o złocie, kredzie i diamentach. Kiedy zgłębialiśmy wątek wodny, wysłuchaliśmy fragmentu ciekawego opowiadania R. Jędrzejewskiej – Wróbel pt. „Meduzy”. Wiemy już, czego najbardziej potrzebują wodne stworzenia. W wierszu  „W kopalni” A. Filipkowskiej znaleźliśmy odpowiedzi na pytania: Czym zajmuje się górnik? Czy jego praca jest łatwa? Na zajęciach matematycznych każdy z nas zamienił się na chwilę   w górnika i na różne sposoby rozkładał do wagonów bryłki węgla. W czasie zabawy  ruchowej „Słup soli” na sygnał zastygaliśmy w wybranej pozycji, nikt z nas ani drgnął. W tym tygodniu imitowaliśmy też dźwięki natury, używając folii, gazet i klocków. Tańczyliśmy z szarfami do utworu muzyki klasycznej „Akwarium” z cyklu „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint – Saënsa.

W kolejnym tygodniu całą drużyną postanowiliśmy wyruszyć w kosmos, na razie tylko  w marzeniach i zabawach, ale w przyszłości… kto wie. Tydzień rozpoczęliśmy od obejrzenia mapy z Układem Słonecznym oraz obserwacji Ziemi z góry: jej lądów, wód i okalających planetę chmur. Dzięki opowiadaniu „Bałwan” M. Krzemińskiej dowiedzieliśmy się, że najbliższą nam gwiazdą jest Słońce i jakie ciała niebieskie krążą wokół siebie. Dzięki zabawie dydaktycznej z użyciem globusa i włączonej lampki wyjaśniliśmy sobie zjawisko występowania dnia i nocy, ale też zmieniających się pór roku. W rakietę wsiedliśmy razem z bohaterem opowiadania „Samochodzik Franek. Kosmos” E. Wójcik, zwiedziliśmy cały kosmos oraz odkryliśmy nowe słowa i określenia, np. Błękitna Planeta (Ziemia) i orbita. Na zajęciach plastycznych odtwarzaliśmy wygląd planet, które spotkaliśmy w podróży. Skonstruowaliśmy też pojazdy kosmiczne (przydała się tu znajomość figur geometrycznych).Tańczyliśmy też do nowo poznanej piosenki pt. „Startujemy” (sł. A. Filipkowska, muz. R. Dziekański).

Ostatni tydzień był poświęcony czasom prehistorycznym. Co chwilę przenosiliśmy się do przeszłości. Poznając opowiadanie B. Wicher „Dinozaur w przedszkolu”, dowiedzieliśmy się, że istnieje muzeum Ziemi, w którym można zobaczyć: szkielety tyranozaura i mamuta, skamieniałe jaja dinozaurów i odciski liści paproci. Wiemy też, że takie miejsca należy zwiedzać w skupieniu i ciszy. Wiersz U. Kozłowskiej „Na zieloną trawkę” wyjaśnił nam, dlaczego nie ma dziś na Ziemi dinozaurów. Ćwiczyliśmy ich przeliczanie oraz dzielenie na mięso- i roślinożerne. Z zaciekawieniem słuchaliśmy wiersza U. Piotrowskiej „O moich dinozaurach”. Tworzyliśmy też samodzielnie przy użyciu plasteliny dinozaury, które można zobaczyć w galerii zdjęć  z bieżącego miesiąca. W lutym szybko i miło minął nam czas m.in. dlatego, że mogliśmy uczestniczyć w kolorowym i roztańczonym balu karnawałowym. Szkoda tylko, że takie wspaniałe wydarzenie odbywa się  raz w roku.


Styczeń

Nasza grupa „Żabki” powitała nowy rok. Czas szybko mija, co widać na zegarach, które odszukaliśmy  w naszej sali. Dzięki opowiadaniu M. Krzemińskiej „Nowy rok” dowiedzieliśmy się, czym jest noc sylwestrowa i jak się ją spędza, a także uświadomiliśmy sobie, że rok to następujące po sobie pory roku, zawsze te same. Wiemy już, że dzień i noc też nadchodzą po sobie – napisała o tym M. Konopnicka  w wierszu „Poranek” – a także jakie czynności wykonujemy o danej porze dnia. Wiersz M. Szeląg „Bałwankowe guziki-kamyki” przybliżył nam nazwy dni tygodnia oraz pomógł zrozumieć, jak się czujemy, gdy ktoś nam coś odbiera. Znajomość dni tygodnia ćwiczyliśmy w czasie zabaw ruchowych i matematycznych. Tańczyliśmy do piosenki „Czas przez cały czas” (sł. M. Przewoźniak ), podskakując obunóż, czas tak szybko mijał i już… poznaliśmy nazwy dwunastu miesięcy. Ostatni dzień tygodnia poświęciliśmy porom roku utrwalaliśmy znajomość ich nazw. W drugim tygodniu stycznia czas  poświęciliśmy tematyce sportowej. Już w poniedziałek podczas zabaw logopedycznych okazało się, że buzia też uprawia sporty, a najlepszy jest w tym język. Do tematu wprowadziło nas opowiadanie B. Wicher „Teraz moja kolej!”, poznaliśmy ważne pojęcie fair play, które np. oznacza, że trzeba czekać na swoją kolej i się nie przepychać, ale także nazwy zimowych dyscyplin sportowych. Rozmawialiśmy o tym, co możemy poczuć, gdy znajdziemy się w trudnych dla nas sytuacjach. Układaliśmy flagę olimpijską, utrwalając przy tym znajomość nazw kolorów w języku angielskim. Dzięki wierszowi „Kulig” Z. Poletyły poznaliśmy znaczenie tytułowego słowa. Na łyżwy wybraliśmy się razem z M. Konopnicką        w wierszu „Ślizgawka”. Poznaliśmy narciarzy: skoczka, jadącego slalomem oraz turystycznie – różnili się wyglądem, ale jedno zawsze mieli wspólne: dwie narty oraz kask dla bezpieczeństwa. Sport to zdrowie! W kolejnym tygodniu zajęliśmy się miłym i bliskim dzieciom tematem tj. „Dzień Babci i Dzień Dziadka”. Z tymi osobami jest najlepiej, w tym tygodniu potwierdziliśmy to na 100%. Słuchając opowiadania „Prezent dla babci i dziadka” M. Krzemińskiej, przypomnieliśmy sobie, jakie rysunki można przygotować w podarunku z miłości. Dowiedzieliśmy się, dlaczego do starszych należy odnosić się z szacunkiem i co to słowo oznacza. Samodzielnie przygotowaliśmy prezenty na uroczystość z okazji święta babci i dziadka – Ramki ze zdjęciami wnuków. Poznane przez nas w tym tygodniu utwory, rymowany masażyk „Portet rodziny” M. Szeląg oraz wiersz „Urodziny” R. Przymusa, również były poświęcone tematowi rodziny. W zabawie logopedycznej wybraliśmy się na wycieczkę z dziadkami. Umiemy już podzielić na sylaby słowa babcia i dziadek oraz wymyślić ich zdrobnienia. Poznaliśmy także znaczenie pojęć dziecko i dorosły. W czasie zabaw matematycznych tworzyliśmy wzory na serwetkach: układaliśmy serduszka zgodnie z poleceniem, a potem je liczyliśmy. Na uroczystości z okazji święta Babci i Dziadka (26.01.23r.) było bardzo miło, rodzinnie i serdecznie. Kolejny występ „Żabek” przed dużą publicznością uważamy za bardzo udany. W ostatnim tygodniu miesiąca zajęliśmy się karnawałowymi tematami. Zabawy, dekoracje z kolorowych serpentyn oraz marzenia o stroju na bal były wszystkim dzieciom szczególnie bliskie. W karnawałowy nastrój wprowadziło nas opowiadanie               B. Wicher „Smoki, piraci i księżniczki”, rozmawialiśmy o przebraniach, maskach i ozdobach na głowę  z różnych zakątków wyobraźni. Wiersz D. Gellner „Przyjęcie” poruszał dylematy dziewczynki, która musi podjąć decyzję, w co się ubrać. Poznając ten utwór, wyjaśniliśmy sobie, czym różni się ubranie od przebrania. W wesołym nastroju wysłuchaliśmy wiersza B. Wierzbickiej „Jeże i balony”. Dzięki niemu każdy już wie, że balony po zetknięciu z ostrym elementem pękają. Smakowite były dni, w których poznaliśmy wiersz W. Broniewskiego „Tłusty czwartek”. Zastanawialiśmy się, jak zadbać o to, aby nie zachorować od  nadmiaru słodkości. Zdobyte umiejętności i wiedzę podsumujemy wkrótce prawdziwym balem ( 10 lutego ), który na długo miejmy nadzieję – pozostanie w naszej pamięci.


Grudzień

Grudzień to miesiąc, w którym dzieje się bardzo wiele a tematy zajęć w tym czasie są dla dzieci bardzo ciekawe bo bliskie sercu. Zaczęliśmy od „Wiadomości z daleka”. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że choć w dzisiejszych czasach najpopularniejszą formą korespondencji są e-maile, to niektórzy z nas wciąż lubią wysyłać i dostawać tradycyjne listy i kartki z życzeniami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie poczta. Po wysłuchaniu opowiadania pt. „List do Świętego Mikołaja” M. Krzemińskiej zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wiadomość listowną trzeba przygotować i wysłać dużo wcześniej niż elektroniczną. Wiemy już też, czym zajmują się listonosz i kurier i jak odpowiedzialna jest ich praca – wyjaśniła nam to piosenka pt. „Listonosz”. Umiemy wymienić, co jest potrzebne, aby udało się wysłać list (dane adresata                         i nadawcy, znaczek, wizyta na poczcie lub wrzucenie listu do skrzynki). Zapoznaliśmy się z trąbką, instrumentem dętym wybranym na symbol Poczty Polskiej. Dowiedzieliśmy się, że do komunikacji z innymi osobami służą również telefony (smartfony i stacjonarne) – opowiadał                 o tym wiersz R. Przymusa pt. „Telefon”. Oprócz tego poznaliśmy zasady zabawy w głuchy telefon. Na zajęciach matematycznych, segregując paczki i dostarczając je w odpowiednie miejsce, utrwalaliśmy znajomość pojęć duży i mały. Bawiliśmy się dobrze, wykonując eksperyment, podczas którego woda przemieszczała się z jednego do drugiego naczynia.

   W drugim tygodniu nasza drużyna zdobywała wiadomości o zimie – m.in. dzięki opowiadaniu M. Krzemińskiej „Uśmiechnięty bałwanek”, którego bohaterowie oglądali przez lupę śnieżynki i lepili bałwana. Wiemy już, w jaki sposób zimą należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych oraz jakie ubrania trzeba nosić o tej porze roku i dlaczego jest to tak ważne. Po wysłuchaniu wiersza I. Suchorzewskiej pt. „Śnieg” rozmawialiśmy o bohaterze utworu, zastanawialiśmy się, kto zaczarował deszcz, o jakiej porze roku pada śnieg i co może przykryć na dworze. Poza tym prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym. Warto również wspomnieć, że poznaliśmy śnieżynkę, bohaterkę wiersza T. Chudego „Gwiazdko, gwiazdeczko”, ćwiczyliśmy zmysł dotyku, odróżniając kostki lodu i śnieg, a także nauczyliśmy się rozpoznawać trójkąty wśród innych figur i w przedmiotach (następnie tworzyliśmy je                      z dostępnych materiałów).

   W trzecim tygodniu skupiliśmy się na przygotowaniach do świąt. Opowiadanie M. Krzemińskiej „Idą święta” przybliżyło nam okres przedświąteczny i sam czas Bożego Narodzenia. Poznaliśmy bożonarodzeniowe tradycje: ubieranie choinki, przygotowywanie 12 wigilijnych potraw, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, rozdawanie prezentów, pozostawianie pustego miejsca przy wigilijnym stole, dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd (po lekturze wiersza R. Przymusa „Kolęda” wiemy już, że śpiewa się je po kolacji). Zabawom                        o tematyce świątecznej nie było końca: „byliśmy” pierożkami i przygotowywaliśmy je na niby, a na zajęciach plastycznych wspólnie robiliśmy Aniołka z rolek po papierowych ręcznikach.              W ramach rozwijania umiejętności muzycznych poznaliśmy piosenki „Zima, zima, zima”, „Ding dong, ding dong”, „Taniec Mikołaja”, a plastycznych – wykonaliśmy świąteczne ozdoby – łańcuch i wiele innych, które można było zobaczyć na tablicy w naszym holu przedszkolnym. W grudniu piekliśmy świąteczne pierniczki, witaliśmy w przedszkolu św. Mikołaja, który nie zapomniał obdarować wszystkie dzieci prezentami oraz celebrowaliśmy nadejście Świąt Bożego Narodzenia z całą społecznością przedszkolną podczas przedstawienia jasełkowego              w wykonaniu grupy „Żuczki” ( 21.12. 2022r.), a wcześniej (19.12.2022r.) sami mieliśmy ważny występ świąteczny przez rodzicami!

   Hej, kolęda, kolęda! Miło nam podzielić się wiadomością, że świąteczny czas zagościł na dobre w naszych sercach. Nawiązywały do niego nawet ćwiczenia poranne: „Pakujemy choinki” i „Gwiazdki z nieba”. Dzięki opowiadaniu „Łańcuch życzliwości” B. Wicher przypomnieliśmy sobie nazwy ozdób choinkowych. Wiemy też już, że najlepiej robi się je wspólnie, w miłej i radosnej atmosferze. W tym tygodniu uczyliśmy się, jak być pomocnym i życzliwym dla innych. Słuchaliśmy opowiadania E. i S. Stolarczyk „Spotkanie ze Świętym Mikołajem”, w którym Mikołaj złożył wizytę przedszkolakom. Oprócz tego bawiliśmy się w zaprzęgi, przechodziliśmy przez „komin”, graliśmy na janczarach i robiliśmy elfy (takich pomocników jak elfy potrzeba naprawdę wielu). Ubieraliśmy też papierowe choinki według wzoru, a bombki układaliśmy obok siebie w określonym rytmie. Słuchaliśmy kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i poznaliśmy znaczenie słów: Panienka (Maryja), prorocy (przewidujący przyszłość), patriarchowie (ważni i mądrzy ludzie). Podawaliśmy nazwy zwierząt mieszkających w szopce oraz śpiewaliśmy kolędy przy choince. Po wysłuchaniu wiersza „Jeszcze jeden list do Mikołaja” B. Czarnik każdy z nas chciał dostać wszystkie wymienione w nim prezenty.

Wesołych Świąt!

Wychowawczynie

 


Listopad

   W miesiącu listopadzie nasze przedszkolaki miały dużo różnorodnych pod względem tematyki zajęć. Rozmawialiśmy z nimi m.in. o „Małej i dużej ojczyźnie”, świecie wyobraźni,   „Przygotowaniach do zimy” oraz o „Naszym ciele”. Wydarzenia przedszkolne, w których uczestniczyły dzieci dotyczyły takich świąt jak odzyskanie przez Polskę Niepodległości – Święto 11 Listopada oraz Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci w tym miesiącu uczyły się piec ciasteczka w kształcie misiów. Następne wypieki planujemy w grudniu, a będą to oczywiście pierniczki.

Mała i duża ojczyzna” to pierwszy z tematów w listopadzie. To tydzień poświęcony dużej i małej ojczyźnie a rozpoczęliśmy go od wysłuchania opowiadania M. Krzemińskiej „Wycieczka po okolicy”. W czasie zabawy konstrukcyjnej budowaliśmy domy z plasteliny i pudeł. Rozmawialiśmy też o ciekawych miejscach w Polsce, które już odwiedziliśmy lub dopiero planujemy odwiedzić. Wspólnie oglądaliśmy mapę naszego kraju. Poznaliśmy piosenkę „Dom nasz, Polska”, której refren brzmi: „Czy to miasto, czy to wioska, dom nasz ma na imię Polska!”. Rozmawialiśmy również oczywiście na temat polskiego godła, flagi oraz stolicy. Wiemy już, czym różnią się od siebie miasto i wieś. Słuchając wiersza I. Suchorzewskiej „Spacerek”, mieliśmy dużo śmiechu, ponieważ opowiadał o bardzo ruchliwym dziecku i także my na chwilę staliśmy się tacy jak ono.

Poza tym w tym tygodniu: ćwiczyliśmy sprawność buzi, ilustrując treść wiersza G. Wasilewicz „Na ulicy”, przypomnieliśmy sobie też zasady bezpiecznego poruszania się na drodze.

W drugim tygodniu nasza drużyna wyruszyła w świat wyobraźni. Okazało się, że można ją uruchomić, ćwiczyć i rozwijać. Temat wyobraźni przybliżyło nam opowiadanie B. Wicher „Kto widział pieska w kratkę”. Pobudzaliśmy ją, relaksując się przy zapachowych herbatach i przenosząc się myślami, gdzie kto miał ochotę. Nastrojowa muzyka zabrała nas do… zamku, a w kartach pracy byliśmy autorami stworków. Stworki tworzyliśmy też z kolorowych kartek, wypełniając je dowolnie, oklejając i zdobiąc różnorodnymi materiałami. Nawet konika z wiersza D. Gellner „Deszczowy konik” każdy mógł w myślach stworzyć takiego, jakiego sobie wymarzył. Puszczane w zabawie relaksacyjnej bańki umieliśmy „wyczarować” i „zobaczyć”, bawiliśmy się też gorącym jajkiem i ciężkim kamieniem. W wierszu A. Frączek „Mamo” usłyszeliśmy zaś o wielu niesamowitych historiach, które wydarzyły się jedna po drugiej.

Zajęcia matematyczne poświęciliśmy porównywaniu liczebności zbiorów i przeliczaniu. Trenowaliśmy ruchy kurczaczków do utworu „Taniec piskląt w skorupkach” z „Obrazków z wystawy”, którego autorem jest Modest Mussorgsky (instr. Maurice Ravel), zaś inne dźwięki muzyki klasycznej stały się inspiracją do powstania obrazów malowanych rękoma w powietrzu.

   Kolejny temat przypomina dzieciom, że czas przygotować się do zimy. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że niektóre leśne zwierzęta, np. niedźwiedzie i wiewiórki, rozpoczęły już przygotowania do tej pory roku. Poznaliśmy też podstawowe zasady właściwego zachowania się na łonie przyrody – w lesie nie wolno nam śmiecić i hałasować, ponieważ jesteśmy tam tylko gośćmi. Rozmawialiśmy o zapasach robionych przez wiewiórkę z wiersza S. Szukowej „Miała wiewióreczka”. Po wysłuchaniu opowiadania M. Krzemińskiej „Karmnik dla ptaków” uświadomiliśmy sobie, że skrzydlatym przyjaciołom trzeba pomagać przetrwać zimę, sypiąc odpowiedni pokarm do karmników. W czasie zabaw ruchowych naśladowaliśmy poznane zwierzęta, a matematycznych –dodawaliśmy i odejmowaliśmy orzechy wiewiórki Basi (w zakresie 5). Ćwiczyliśmy również umiejętność określania położenia obiektów w przestrzeni.

Dzięki lekturze wiersza S. Jachowicza „Ptaszek w gościnie” dowiedzieliśmy się, że za dokarmianie ich zimą ptaki odwdzięczają się nam latem swoimi trelami. W czasie zabawy badawczej określaliśmy, które piórka (suche czy mokre) łatwiej zdmuchnąć z dłoni i dlaczego. Poza tym poznaliśmy znaczenie słowa tropy, występującego w piosence „Ślady na śniegu”.

    W ostatnim tygodniu zgłębialiśmy tajniki ciała. Dzięki lekturze opowiadania B. Wicher „Mali lekarze”, dowiedzieliśmy się  z czego składa się ciało człowieka i jak ważny dla zdrowia jest ruch na świeżym powietrzu. Bawiliśmy się w lekarza, którego nie trzeba się bać, a także ćwiczyliśmy wyrażanie emocji na twarzach. Wymienialiśmy nazwy narządów zmysłów: oko, dłoń, nos, ucho i język, a następnie rozwijaliśmy zmysły, malując palcami, dotykając przemiotów czy smakując cytrynę. Opowiadanie „Wizyta u stomatologa” E. i S. Stolarczyk przybliżyło nam temat utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej, zaznajomiło z zawodem stomatologa i uzmysłowiło, że zbyt częste jedzenie słodyczy szkodzi naszym zębom. Mamy nadzieję, że przybory do mycia zostaną odtąd naszymi najlepszymi przyjaciółmi.

 


Październik

Drużyna przedszkolaków w październiku odkryła tajemnice jesiennego sadu, śledząc przygody Igi i Kuby, bohaterów opowiadania M. Krzemińskiej „Co rośnie w sadzie”. W tym tygodniu poznawaliśmy owoce – smakowaliśmy gruszki, jabłka i śliwki, wąchaliśmy je, przyglądaliśmy się im od zewnątrz, ale i dokładnie oglądaliśmy ich wnętrze za pomocą lup. Ponadto uczyliśmy się podawać ich nazwy: po usłyszeniu sylaby początkowej, rozwiązując owocowe zagadki czy odgadując ich kształt za pomocą dotyku. Nie zapominaliśmy również o zabawach manualnych. W czasie zabaw ruchowych i gimnastycznych także nawiązywaliśmy do tematu sadu: wspinaniem się, rzutami, turlaniem się i toczeniem. Dla relaksu wykonywaliśmy piłeczką masażyki na plecach kolegi lub koleżanki. Ponadto rozwijaliśmy umiejętność przeliczania w zakresie 3, a także utrwalaliśmy znajomość określeń: w, przed, za, pod, obok, układając elementy we właściwych miejscach. Na zajęciach rytmicznych uczyliśmy się piosenki „Kolorowe listki” i na pamięć wiersza „Wpadła gruszka do fartuszka”. Podczas quizu „Jesień w sadzie” poznaliśmy zasadę zgłaszania się do odpowiedzi – uczyliśmy się podnosić rękę, gdy chcemy zabrać głos. W drugim tygodniu października, słuchając opowiadania B. Wicher pt. „Najlepsza zupa na świecie”, dowiedzieliśmy się, jakie zmiany zachodzą jesienią w ogrodzie. Poznaliśmy znaczenie słowa wykopki, a także wymienialiśmy następujące nazwy warzyw: ziemniak, dynia, marchew, cebula i pietruszka. Jeden z bohaterów utworu wręczył koleżance bukiet z naci pietruszki i dzięki temu dowiedzieliśmy się, że bukiety wręczamy kwiatami do góry. W ramach rozwijania umiejętności językowych opowiadaliśmy o swoich ulubionych zupach i wyjaśnialiśmy, jakie warzywa można do nich dodać. Słuchając wiersza „Pyszna zupa” G. Wasilewicz, bawiliśmy się, wykonując ćwiczenia usprawniające artykulację, np. oblizywaliśmy usta, nadymaliśmy policzki i dotykaliśmy językiem górnej wargi. A dzięki utworowi pt. „Jedzie rowerek na spacerek” A. Fraczek ćwiczyliśmy pamięć, powtarzając po kolei nazwy warzyw występujących w wierszu. Podczas zabaw z matematyką utrwalaliśmy pojęcie para (np. takich samych obrazków) liczyliśmy je, układaliśmy po tyle samo elementów, a także określaliśmy, co znajduje się pod, a co nad, a także które warzywo nie pasuje do zbioru. Tak jak w ubiegłym tygodniu próbowaliśmy surowych i ugotowanych warzyw, wąchaliśmy je, a dynię, ogórka i cukinię oglądaliśmy od wewnątrz. Trzeci tydzień upłynął nam na poznawaniu pełnego barw jesiennego krajobrazu. Zastanawialiśmy się, czym park różni się od lasu, a także jakie zwierzęta żyją w obu tych miejscach. Opowiadanie pt. „Spotkanie z wiewiórką” M. Krzemińskiej przybliżyło nam środowisko parku, w którym bohaterowie utworu zbierali dary jesieni (liście, kasztany i żołędzie) oraz spotkali wiewiórkę. Słuchaliśmy również wierszy „Żołędzie” D. Gellnerowej oraz „Ptaki” J. Tuwima. Wiemy już, co lubią jesienią jeść ptaki, a co – dziki. Badaliśmy, co stanie się z szyszką zanurzoną w wodzie, a co z położoną w ciepłym miejscu, a poza tym szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jaki kolor ma deszcz. Dary jesieni wykorzystywaliśmy w zabawach wyciszających, gimnastycznych, plastycznych, a nawet rytmicznych (do piosenki „Kolorowe listki”, muz. i sł. D. i K. Jagiełłowie). Jak zawsze nie zapominaliśmy także o ćwiczeniach ruchowych: równoważnych, bieżnych, z podskokami oraz naśladowaniem. W ostatnim tygodniu drużyna „Żabek” dowiedziała się wiele na temat deszczu, ponieważ jesienna pogoda obfituje w różne jego rodzaje. Dzięki lekturze opowiadania B. Wicher „Ale przygoda” poznaliśmy znaczenie słów związanych ze zjawiskami pogodowymi, np. szaruga, ulewny deszcz, ponuro, wietrznie i tęcza. Zrozumieliśmy, jak ważne jest ubieranie kaloszy, płaszcza przeciwdeszczowego, ciepłego sweterka i używanie parasola. A gdy ktoś się przeziębi, to będziemy potrafili się nim zająć, ponieważ wiemy, czym jest troska. Pocieszaliśmy już jesień, mówiąc, za co ją lubimy, gdy w wierszu M. Strzałkowskiej „Smutna jesień” huczał wiatr, spadały liście i chowały się motyle. Zastanawialiśmy się także, skąd się biorą kałuże, gdzie powstają, jak wyglądają oraz w jaki sposób znikają. Układaliśmy szare chmury w kolejności od najjaśniejszej do najciemniejszej oraz od największej do najmniejszej i odwrotnie. Utrwalaliśmy znajomość pojęć: nad, pod, na, przed oraz duży, większy, największy oraz liczyliśmy do 3.
W październiku odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dzieci. W naszym przedszkolu 12. X. 2022r. odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Ten dzień był bardzo ważny, ponieważ dzieci po raz pierwszy wystąpiły przed całą społecznością przedszkolną oraz zostały przyjęte do grona przedszkolaków Przedszkola nr 1. Gratulujemy dzieciom serdecznie i życzymy powodzenia i szczęśliwych dni w naszym przedszkolu.

 


Wrzesień

„Maszeruję rano do przedszkola z mamą, śpiewa ptak, wiatr powiewa, a ja głośno śpiewam.

Czas wesoło płynie w przedszkolnej drużynie, tu przyjaciół mam i nie jestem sam (…)”

Rozpoczęliśmy wspólnie nowy rok przedszkolny. Ten początek przygody w przedszkolu naszych „Żabek” jest z pewnością dość trudny, ponieważ rozłąka z najbliższymi wywołuje u nich smutki, tęsknotę i łzy. Czas adaptacji do nowej sytuacji nadal trwa a my staramy się umilić dzieciom ten czas atrakcyjnymi zabawami i piosenkami.

W pierwszych dniach września staraliśmy się zapamiętać imiona kolegów i koleżanek, czasem bywało trudno. Zapamiętywanie ćwiczyliśmy na różne sposoby, a jak wiadomo praktyka czyni mistrza, więc z pewnością niedługo zauważymy owoce naszych starań. Potrafimy się już przywitać – powiedzieć „dzień dobry” lub „cześć” kolegom i koleżankom. A gdy komuś brakuje śmiałości, zachęcamy do uśmiechu lub pomachania na powitanie. W ostatnich dniach dzieci dowiedziały się, że znaczki  w szatni pełnią ważną funkcję – wyznaczają ich indywidualne miejsca. Utrwalajmy tę wiedzę, gdyż właśnie znana, osobista i nienaruszalna przestrzeń daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niełatwo jest szybko ustawić się w kole, ale przekonaliśmy się, że nasza drużyna może być jak  z marzeń gdy bardzo się postara. Rozwijaliśmy także sprawność ruchową podczas zabaw (m.in. przy muzyce)  z użyciem piłek, chust i klocków. Dzieci chętnie samodzielnie eksplorowały kąciki tematyczne, również coraz śmielej dołączały w nich do wspólnej zabawy, a po jej zakończeniu starały się odkładać zabawki na miejsce. Uczyliśmy się wskazywać części ciała i podawać ich nazwy oraz śpiewaliśmy o tym wesołą piosenkę z pokazywaniem pt. „Jeżeli ci wesoło”. Uczymy się również piosenki „Moje przedszkole” oraz krótkiego wiersza. W naszej sali na tablicy zostały przedstawione za pomocą obrazków najważniejsze zasady obowiązujące w naszej drużynie. Zawsze gdy dzieci będą ich potrzebowały, mogą  z nich skorzystać.

W drugim tygodniu zajęć skupiliśmy się na osobach, miejscach i rzeczach, które będą nam towarzyszyć w czasie przedszkolnej przygody. Poznaliśmy p. Dyrektor, panie nauczycielki z innych grup przedszkolnych oraz pozostałe osoby, które pracują w naszej placówce. W tym tygodniu, w czasie zabaw z losowaniem obrazka lub składaniem go z kilku części, utrwalaliśmy znajomość nazw przedmiotów używanych w kuchni i szatni. Poza tym rysowaliśmy wzory po śladzie i bawiliśmy się                    w rozwiązywanie zagadek:

  • ruchowych (określaliśmy, jakie czynności wykonuje nauczyciel);
  • językowych (podawaliśmy nazwy sprzętów znajdujących się w sali);
  • dotykowych (odgadywaliśmy nazwy przedmiotów z łazienki);

W trzecim tygodniu podczas wspólnych zabaw drużyna marzeń zacieśniała więzi rówieśnicze. Codzienne śpiewanie powitanki „Dobrze, że jesteś”, „Wszyscy są, witam Was” wprawiało nas w wesoły nastrój. Słuchając opowiadania M. Krzemińskiej „Nowi przyjaciele”, którego bohaterowie byli szybcy lub powolni, mówili wyraźnie lub niewyraźnie, uświadomiliśmy sobie, że choć w grupie jesteśmy różni, mamy też cechy wspólne, np. lubimy się bawić tymi samymi zabawkami, mamy podobny kolor włosów, piegi albo kochamy misie. W czasie zabaw szukaliśmy wspólnych elementów wyglądu zewnętrznego dzieci – takie same sweterki czy podobny kolor włosy budziły czasem zdziwienie. Trzeba się uważnie przyglądać, aby dostrzec podobieństwa, drużyna marzeń już to potrafi. Dzięki przygodom żółtej kredki, które opisała A. Galica, opanowaliśmy znajomość kolorów i zrozumieliśmy, że każda kredka w pudełku jest tak samo ważna. To tak jak my: każdy inny, ale wszyscy równie ważni!

Inspiracją do zabawy w naśladowanie lub wskazywanie części ciała był wiersz A. Kornackiej „Lustra”, zaś utwór D. Wawiłow „Dziwny pies” uczył nas przeliczania. Zajęcia matematyczne poświęciliśmy pojęciom: wysoko – nisko, wysoki – niski. Ich znajomość ułatwia nam teraz rozmowy – możemy np. zapomnieć nazwę zabawki, ale wiemy, że odkładamy ją nisko na półce.

Ostatni tydzień poświęciliśmy ważnemu dla każdego z nas tematowi bezpieczeństwa. Ćwiczyliśmy prawidłowe (miarowym krokiem) przechodzenie przez jezdnię w sali. Wiemy już – m.in. po wysłuchaniu wiersza D. Gellnerowej pt. „Światła sygnalizatora” – czym jest sygnalizator, jakie kolory świateł możemy na nim zobaczyć i o czym nas one informują. Na zajęciach technicznych samodzielnie wykonaliśmy sygnalizator, aby móc się nim bawić w mieście zbudowanym z klocków. Dowiedzieliśmy się także, że zebra to nie tylko zwierzę, ale również potoczna nazwa przejścia dla pieszych. W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga spostrzegawczość, którą w tym tygodniu rozwijaliśmy podczas zabaw „Co zniknęło?” i „Znajdź taki sam znak”, a także opisując ilustracje. W ramach rozwijania zdolności matematycznych tworzyliśmy pary i zbiory, przeliczaliśmy do 5 oraz używaliśmy pojęć: z przodu, z tyłu i obok. To jak spędziliśmy pierwszy miesiąc w przedszkolu zilustrują dodatkowo zdjęcia, które robiliśmy podczas różnych zabaw i zajęć naszym „Żabkom”.


ROK PRZEDSZKOLNY 2021/2022


Czerwiec

   Czerwiec jest miesiącem, który połączył wiele ważnych i miłych sercu wydarzeń.

Na początku świętowaliśmy ze wszystkimi Dzień Dziecka  (1.06. ) połączony z celebrowaniem święta dotyczącego ekologii. Był w tym dniu przepiękny pokaz mody ekologicznej. Dzięki pomocy rodziców przedszkolacy prezentowali się fantastycznie. Każdy strój można było podziwiać na wybiegu  na czerwonym dywanie. To, co widzieliśmy przeszło nasze wyobrażenia: pomysłowości, wyobraźni, kreatywności i fantazji przy projektowaniu strojów nikomu nie brakowało. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom, którzy wsparli nas w tym wydarzeniu. Następna miła chwila związana była  z wycieczką do tzw. Dzielnicy Filmowej. Dzieci były zachwycone. Mogły zobaczyć ulubionych bohaterów z bajek czy filmów oraz prehistoryczne dinozaury. Ciekawe były również proponowane przez organizatorów rozrywki w postaci zabaw na dużych trampolinach, interaktywne gry z kuleczkami, oglądanie różnych maszyn, pojazdów z filmów, zabawy na placu zabaw. W tym czasie omawialiśmy temat “Dzień Dziecka”, dzięki któremu udało się “Żabkom” poznać nieco lepiej samych siebie. Szukaliśmy różnic, podobieństw miedzy nami. Dowiedzieliśmy się, że choć na zewnątrz się różnimy, w środku często jesteśmy do siebie podobni. Uczyliśmy się o dzieciach z różnych stron świata, o ich wyglądzie, strojach, obyczajach. Dzieci dowiedziały się także, że na świecie ich rówieśnicy żyją w trudnych warunkach: muszą pracować, cierpieć z powodu głodu, wojny lub braku dostępu do wody. Przedszkolacy poznali też swoje prawa oraz dowiedzieli się, że nie wszystkie dzieci na świecie obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca.

Podczas drugiego tygodnia zgłębialiśmy wiedzę na temat najcieplejszej pory roku – lata. Mówiliśmy o zwiastunach  lata, letnich kwiatach i owadach, zjawiskach atmosferycznych ( tęcza, burza ) oraz letnich smakołykach. Dzieci wiedzą już jak powinny zachować się w czasie burzy, jakich miejsc unikać, gdzie się schronić. Kształtowaliśmy umiejętności wypowiadania się na dany temat i słuchania z uwagą. Doskonaliliśmy również umiejętność przeliczania, porównywania liczb,  z czym dzieci radzą sobie coraz lepiej. W następnym tygodniu cieszyliśmy się tematem mówiącym o wakcjach. Wasze dzieci podzieliły się z nami wakacyjnymi planami. Każde z nich opowiadając o czekających je ciekawych dniach wakacyjnych mówiło z wielkim przejęciem i radością. Kierunki wyjazdów były różne: bliskie i bardzo dalekie, w naszym kraju oraz zagraniczne. Wycieczki zawsze wzbogacają każdego człowieka więc cieszymy się, że dzieci będą mogły tak dużo zobaczyć, zwiedzić oraz poznać inne krajobrazy, kulturę, obyczaje, inne smaki. W tym miesiącu “Żabki” musiały też pożegnać się z przedszkolem oraz wszystkimi nauczycielami i pracownikami naszej placowki. To czas rozstania. Po trzech latach pracy, zabawy, rozmów, wszystkih chwil, które się wydarzyły – musimy powiedzieć sobie – “Do widzenia”. Uroczystość ukończenia przedszkola przez grupę “Żabki” odbyła się  13 czerwca. Tego dnia dzieci pięknie zatańczyły “Poloneza” oraz wspaniale zaprezentowały się w inscenizacji pt. “Żegnamy przedszkole”. Z dumą możemy powiedzieć, że to wspaniali absolwenci tego przedszkola. W tym uroczystym dniu odwiedził nas także p. Jerzy Wysocki, burmistrz Brwinowa, który gratulował wszystkim dzieciom ukończenia przedszkola i życzył kolejnych sukcesów w szkole. Każdemu życzymy udanych i niezapomnianych wakacji oraz bezpiecznego wypoczynku.    Dziękujemy, że byliście z nami przez te trzy lata. Będziemy tęsknić za każdym z Was.  Powodzenia w szkole!


Maj

   Kolejny  wiosenny  miesiąc: maj – już jest za nami. W tym czasie odbywaliśmy                                              z przedszkolakami podróż do krainy muzyki. Wspaniale wplata się nam ów temat z otaczającą nas zewsząd rozśpiewaną przyrodą, ptaki urokliwie czarują swoim świergotem, liście drzew                     i krzewów cicho szumią na wiosennym wietrze. Muzyka wokół i muzyka w naszej sali. Dzieci poznawały najdawniejsze instrumenty, takie jak grzechotki, bębny oraz ciało człowieka, które też jest jak instrument ( klaskanie, tupanie, wydawanie różnych dźwięków ). Potem przeszliśmy do tych współczesnych. Przypomnieliśmy sobie nazwy kilku z nich, inne poznaliśmy. „Żabki” dowiedziały się, czym różnią się instrumenty dęte i strunowe oraz które instrumenty należą do danej grupy. Zapoznały się również z różnymi gatunkami muzycznymi. Istotne jest aby dzieci słuchały i czerpały inspirację z bogactwa muzyki a nie słuchały jedynie piosenek dla dzieci czy muzyki klasycznej. Podczas tego tygodnia dzieci słuchały oraz bawiły się w rytmie rapu, disco, jazzu. Nie zabrakło tematów związanych z muzyką klasyczną – wiedzą kim jest dyrygent, do czego służy batuta, czym jest opera, filharmonia czy partytura. Oprócz muzycznych wiadomości doskonaliliśmy również umiejętności matematyczne: przeliczanie, klasyfikowanie, tworzenie i kontynuowanie rytmów, kodowanie i dekodowanie a także poznaliśmy następną literę – H, h.

Drugi tydzień przybliżył dzieciom świat uczuć i wrażeń. Podstawowym celem było utrwalenie  nazw i cech charakterystycznych różnych uczuć, ale również pomoc dzieciom w przeżywaniu emocji w odpowiedni sposób. Przedszkolaki uczyły się rozpoznawać nie tylko swoje emocje lecz także cudze oraz podchodzić do nich z szacunkiem. Nauczyły się rozróżniać emocje przyjemne i nieprzyjemne a także poznały nowe strategie radzenia sobie z tymi złymi. Czas poświęciliśmy dwóm ważnym, lecz trudnym emocjom – złości i lękowi. Kolejny tydzień                           w przedszkolu przybliżył dzieciom świat zwierząt dużych i małych. Okazało się, że nasze dzieci są już specjalistami w tej dziedzinie: wiedzą, gdzie żyją różne zwierzęta na świecie, potrafią umieścić ich zdjęcia w odpowiednich miejscach na mapie, przyporządkować do właściwych środowisk takich jak sawanna, ocean czy lasy tropikalne. Przedszkolaki stworzyły piękne prace plastyczne z wizerunkami zwierząt, które mogliście obejrzeć na wystawie w holu. Dzieci mogą już wymienić nazwy największych polskich parków narodowych, przyporządkować je do odpowiednich miejsc na mapie i wymienić zwierzęta, które w nich żyją. Wiedzą również jak zachowywać się w lesie, potrafią tworzyć łańcuchy pokarmowe, dzielić zwierzęta na aktywne  w nocy i za dnia. W ostatnim tygodniu maja mówiliśmy o bardzo bliskim wszystkim przedszkolakom temacie – „Święcie mamy i taty”. Wszystkie poprzednie tygodnie upływały nam na uczeniu się przez dzieci ról na przedstawienie pt. „Historia mamy i taty”. Przedszkolaki próbowały w humorystyczny sposób ukazać radość i szczęście z posiadania rodziny, która kocha się i wspiera w każdym momencie życia. W dniu 23 maja „Żabki” zaprezentowały swój warsztat artystyczny przed swoimi rodzinami – śpiewały piosenki, odgrywały role, tańczyły oraz wręczały Wam wspaniałe prace – prezenty w formie dużego wielobarwnego serca                             z bibułek. Ten czas upłynął nam na rozmowach o Waszych wykonywanych zawodach, czynnościach, pełnionych obowiązkach a także o mile spędzonych z Wami chwilach, opowiadały o Waszych upodobaniach, ulubionych daniach itp. Miesiąc maj będzie nam się też miło wspominać ponieważ udało nam się wybrać na pieszą wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Brwinowie. Fotorelację z tego wyjścia będzie można obejrzeć poniżej. Przyszłe dni w naszym przedszkolu to Dzień Dziecka, pokaz mody ekologicznej, wycieczka  – a szerzej opowiemy                        o tych i innych wydarzeniach już wkrótce.

 


Kwiecień

   W kwietniu rozpoczęliśmy realizację programu od kolejnego ważnego tematu – ochrony środowiska. Uczyliśmy się m.in. zasad segregowania śmieci, dowiadywaliśmy się , jak długo mogą się rozkładać odpady oraz czym jest i jak powstaje smog. Dzieci rozróżniały smog od smoka. Żabki zastanawiały się, jak mogą same dbać o środowisko a niektóre podane przez nie przykłady wprowadzaliśmy w życie w naszej sali np. kształtowaliśmy u nich nawyk oszczędzania wody podczas najprostszych czynności np. mycia rąk. Dzieci zrozumiały, że nie wszystko należy wyrzucać, a niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Poznały pojęcie recyklingu, wykonały ciekawe prace plastyczne, poznały również kolejną literę – Z, z. 

Następny  temat związany był z tematyką świąteczną – wielkanocną. W tym czasie poznawały zwyczaje i  tradycje wielkanocne. Poznały ciekawostki dotyczące tradycji przygotowywania                   i święcenia palm, tzw. święconek w koszyczku, same przygotowywały  stroiki z rzeżuchą                                i kolorowymi styropianowymi zajączkami. Dowiedziały się jakie są sposoby ozdabiania jajek, poznały symbolikę wkładanych potraw do koszyka oraz mogły porównać wielkość i ciężar jaj strusia, gęsi i kury.

Trzeci tydzień kwietnia omawiał zagadnienia związane z książkami – staraliśmy się rozbudzić w przedszkolakach zainteresowania czytelnicze . Mamy nadzieję, że nam się to udało. Od dłuższego czasu czytamy w przedszkolu w wolnych chwilach książkę pt. „Przygody Filonka Bezogonka”, która słuchana jest z wielkim zaciekawieniem. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka i papier, zapoznały się z różnymi rodzajami książek, porównywały je ze sobą pod względem wysokości, grubości a nawet wagi. Te umiejętności szacowania i prostego porównywania będą dzieciom pomocne w codziennym życiu. Zajęcia w tym tygodniu miały też na celu nauczenie szacunku do książek m.in. poprzez naprawianie zepsutych książek. Żabki poznały także nową literę – F, f. Potrafią już rozpoznawać większość liter alfabetu i znajdować konkretne z nich wśród innych. Większość dzieci jest zainteresowana czytaniem  i doskonale sobie radzi z czytaniem sylab i większych całości. W tym tygodniu przedszkolaki doskonaliły także umiejętności społeczne poprzez pracę w grupach i przestrzeganie ustalonych zasad.

W ostatnim tygodniu miesiąca poruszyliśmy ważny dla każdego Polaka temat a mianowicie „Polska to mój dom”. Dzieci podczas rozwiązywania różnych  zagadek i wykonywania zadań utrwalały znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła. Poznały wiersz „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy. Przyjrzały się bliżej monetom i banknotom, na których również widnieje wizerunek orła w koronie. Przedszkolaki poszerzały także wiedzę nt. polskich miast oraz stolicy. Przy okazji rozwinęły umiejętności posługiwania się mapą  – znają nazwy największych polskich miast i potrafią je wskazać na mapie Polski. Wykonały samodzielnie flagę z papieru na Dzień Flagi i zaniosły ją do domu. Dzieci poznały pojęcie patriotyzm, legendę o powstaniu Wisły oraz kolejną literę – J, j. W następnym miesiącu nasze „Żabki” będą rozwijały inne ważne umiejętności a jakie, to już wkrótce wszystkim przekażemy w następnej relacji z życia grupy.

                           


Marzec

  Żabki w kolejnym miesiącu poznawały nowe litery alfabetu, utrwalały również obraz graficzny oraz pisownię wcześniej poznanych liter, uczyły się wierszy i piosenek m.in. „Powitanie Wiosenki” M. Konopnickiej, „Pierwiosnek” a także śpiewały „Precz zimo zła”, „W marcu” i „Jesteśmy żaby, aby, aby” ( Klanza). Początek marca rozpoczęliśmy od tematu „W marcu jak w garncu”. Pogoda była dość urozmaicona pod względem warunków atmosferycznych więc dość łatwo było wytłumaczyć dzieciom owe przysłowie. Codziennie zmienialiśmy w kalendarzu dni tygodnia oraz kartki ze stanami pogody – ta systematyczna praca z kalendarzem bardzo pomogła przedszkolakom zrozumieć co dzieje się w przyrodzie każdego dnia. Dzieci brały aktywny udział                      w zabawach badawczych z wodą, stawiały hipotezy i je weryfikowały. Doświadczenia dotyczyły rozpuszczalności w wodzie różnych substancji znanych dzieciom. Poznały kolejną literę – W, w oraz wykonały różne ćwiczenia utrwalające jej kształt. Poświęciliśmy również czas regionowi, w jakim mieszkamy. Dowiedzieliśmy się m.in. z czego słynie nasz region i jak wyglądają jego stroje ludowe. To taka mała forma rozbudzania poczucia przynależności do „małej ojczyzny”. Chcemy kształtować                       u dzieci w ten sposób postawę patriotyczną od najmłodszych lat.

W drugim tygodniu miesiąca zajęliśmy się tematem „Porządki w ogrodzie”. Dzieci poznały przy tej okazji różne rośliny i narzędzia ogrodnicze. Szukaliśmy także zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu – zarówno zwierząt jak i kwiatów. Sprawdziliśmy np. iż cebulki krokusów, które jesienią zakopaliśmy w ziemi – teraz zaczynają wschodzić. Będziemy obserwować je w dalszych etapach rozwoju –                 z pewnością ukażą się nam niebawem piękne kwiaty wiosenne. Poznaliśmy kolejną literę – C, c jak cebula. Doskonaliliśmy czytanie globalne, z którym przedszkolaki radzą sobie coraz lepiej. Zdobyliśmy wiedze nt. warzyw cebulowych i rozmawialiśmy o ich właściwościach zdrowotnych. W tym czasie wykonaliśmy też wiele prac plastycznych a jedną z nich można było zobaczyć na naszym przedszkolnym korytarzu. Następny temat oczywiście związany był z nadchodzącą nową porą roku. „Witaj, wiosno!” – dzieci wraz z nadejściem tej pory zapoznały się z nowalijkami. Miały okazję posmakować niektórych z nich, rozpoznawały je po smaku, zapachu, opisywały ich wygląd. Wiedzą też, że najsmaczniejsze i najzdrowsze są warzywa surowe, nie poddane obróbce cieplnej. Poznały literę G, g jak garnek. „Żabki” z radością uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, rozwijały swoją kreatywność w trakcie tworzenia ciekawych kompozycji z warzyw i owoców, obrazy na talerzach były imponujące – duma nas rozpierała z tak zdolnych dzieci. W tym tygodniu zajmowaliśmy się też wiosennymi zwierzętami – motylem i ślimakiem. Dzieci poznały cykl życia gąsienicy, wiedzą, w jaki sposób przeobraża się w motyla. Obaliły też mit, że ślimak zjada pierogi. W kolejnym tygodniu dzieci próbowały dowiedzieć się jak najwięcej o „Zwierzętach na wiejskim podwórku”. Zgłębialiśmy wiedzę na temat świń, krów, baranów, owiec i kur. Dzieci dowiedziały się, co oznaczają liczby na jajkach. Znają także budowę jajka. Wiedzą z czego składa się skorupka. Zobaczyły co, dzieje się ze skorupką jajka, gdy zamoczy się ją w occie, który wyciąga wapń. Przedszkolaki wiedzą też, skąd bierze się wełna. Poznały kolejną literę – Ł, ł jak łopata. Podczas zabawy w zaganianie owiec do zagrody ćwiczyły motorykę małą – przenosiły kulki                   z waty za pomocą klamerek do bielizny. Podczas tematu „Praca rolnika” dzieci uczyły się rozróżniać siano i słomę, wiedzą, po co na polach stawia się strachy na wróble. Poznały również rośliny okopowe, zbożowe, oleiste i włókniste. Zajęliśmy się również lubianym przez dzieci ziarnem kukurydzy. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje popcorn. „Żabki” degustowały różne pieczywa, opisywały jego smak, zapach, wielkość i kolor. Dowiedziały się, gdzie i jak powstaje chleb. Wiedzą też, że poza mąką pszenną są również inne rodzaje: kukurydziana, razowa, żytnia, jaglana, kokosowa itp. Same także z chęcią próbowały zmielić ziarna pszenicy na mąkę w kuchennym moździerzu – zadanie zostało wykonane w stu procentach. Podczas rozmów o pracy rolnika omówiliśmy także narzędzia i maszyny wykorzystywane dziś na polach. Poruszyliśmy z dziećmi także temat gospodarstw ekologicznych – poznały one symbol widoczny na produktach z tych właśnie gospodarstw – wiedzą, że rośliny mniej okazałe są bardziej zdrowe i naturalne.

 


Luty

Miesiąc luty okazał się bardzo atrakcyjny dla dzieci ponieważ tematy, które zostały podejmowane były im bliskie i ważne. W pierwszym tygodniu odbywaliśmy podróż do krainy baśni, bajek i legend. Na początku dzieci dowiedziały się czym różnią się bajki od baśni. Poznaliśmy najbardziej znane bajki J.de la Fontaine`a, w których dzieci poszukiwały morału. Przypomnieliśmy sobie kilka baśni, m.in. „Trzy małe świnki”. Analizowaliśmy zachowania bohaterów, próbowaliśmy wymyślać inne zakończenia. Była to dla dzieci niełatwa, ale interesująca aktywność. Zachęcamy do podobnych zabaw w domu. Przedszkolaki malowały farbami obrazy do treści przeczytanej wcześniej baśni „Brzydkie kaczątko”. Następnie poznaliśmy także kolejną literę – B, b. Wykonaliśmy wiele ćwiczeń utrwalających jej grafem            ( zapis ). Do świata legend zabrali nas w tym czasie bazyliszek i Smok Wawelski, których historie poznaliśmy. Dzieci oceniały postępowanie bohaterów i klasyfikowały ich jako dobrych lub złych. W drugim tygodniu lutego mówiliśmy o balach karnawałowych w Polsce i na świecie. Dzieci dowiedziały się czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych częściach naszej planety, a także poznały tańce pochodzące z całego świata. Przedszkolaki wypowiadały się na temat wymarzonych strojów karnawałowych oraz je rysowały. Wykonały maskę z papieru. Doskonaliły spostrzegawczość w wielu zadaniach np. wyszukiwały różnice i podobieństwa między strojami. W tym czasie poznaliśmy literę N, n oraz liczbę 0. Doskonaliliśmy rozpoznawanie nowej litery i nowej liczby wśród innych znaków oraz ćwiczyliśmy sprawność rąk , przygotowując się do pisania w szkole. Zorganizowaliśmy w sali mini bal, który był wstępem do prawdziwego balu w naszym przedszkolu, który zaplanowany był 23 lutego. Tematyka kolejnego tygodnia dotyczyła zamierzchłych czasów i również przypadła przedszkolakom do gustu. Dzieci poszerzały wiedzę nt. śladów przeszłości takich jak skamieliny. Zdobyły informacje dotyczące dinozaurów, przodków człowieka i starożytnych cywilizacji. Poznały najpopularniejsze gatunki dinozaurów, ich wygląd, sposób poruszania się         i odżywiania. Pomocne okazały się informacje zawarte w krótkich filmach edukacyjnych dla dzieci na YouTube, które dzieci z wielką ciekawością obejrzały. Dzieci podczas zajęć doskonaliły różnorakie umiejętności m.in. matematyczne, takie jak porównywanie liczebności zbiorów                   i wielkości, szeregowanie od elementu najmniejszego do największego i odwrotnie. Poznały też ostatnią w tym roku liczbę 10. Utrwaliliśmy ją w aspekcie kardynalnym (ile?)                                      oraz porządkowym (który z kolei?). Stale doskonalimy również sprawność rąk podczas rysowania, kolorowania, pisania szlaczków, wycinania oraz wykonywania prac plastycznych . W ostatnim tygodniu zajmowaliśmy się nie mniej ciekawym zagadnieniem – wynalazkami. Dzieci zastanawiały się jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków, np. bez elektryczności czy koła. Poznały również dawne odpowiedniki współczesnych urządzeń – pralki, czajnika czy tramwaju. Zwróciliśmy uwagę na dwa współczesne wynalazki: telefon              i komputer. Rozmawialiśmy nie tylko o ich funkcjonalności , lecz także o zagrożeniach jakie mogą powodować. Ważne by dzieci wiedziały, że te wynalazki nie służą tylko do zabawy i nie są też jedynie źródłem niebezpieczeństwa, lecz odpowiednio wykorzystane  – mogą pomagać w nauce. Przedszkolaki poznały kolejna literę – P, p. Oprócz utrwalania jej wyglądu, dzieci czytały sylaby i układały proste słowa zawierające tę literę. Ciekawym dniem był ten, w którym same wcieliły się w rolę wynalazców i samodzielnie projektowały i przedstawiały wszystkim swoje wynalazki. Te zadania pobudzały kreatywność i twórcze myślenie przedszkolaków.                  To co działo się w tym miesiącu w naszej grupie pokażą zdjęcia wykonane w trakcie różnych aktywności przedszkolaków.


Styczeń

W styczniu wszyscy witają Nowy Rok tak więc i „Żabki” zrobiły to samo. Rozmawialiśmy                     z dziećmi właśnie na tematy, które są ściśle z nim związane. Skupiliśmy się na porach roku, miesiącach, dniach tygodnia, a także różnych innych sposobach pomiaru czasu. Dzieci chętnie porównywały różne rodzaje kalendarzy, informacje, informacje, jakie są w nich zawarte,                       a także ich wygląd. „Żabki” utrwaliły kolejność pór roku, doskonaliły też umiejętności matematyczne takie jak dostrzeganie rytmu, sekwencji. Powtarzały także wiedzę nt. miesięcy oraz ich przyporządkowanie do pór roku. Dzięki częstemu powtarzaniu nazw dni tygodni nasze „Żabki” nie mają już w większości kłopotów z ich korzystania w codziennym życiu. Przedszkolaki próbowały również rozróżnić pojęcia takie jak sekunda, minuta i godzina.                        W kolejnym tygodniu wybraliśmy się z dziećmi do dalekiej krainy w podróż – do obszarów polarnych. Był to czas kiedy dzieci wykonywały doświadczenia związane z lodem i śniegiem,             a także z ochroną przed zimnem. Dzieci zdobywały też wiedzę nt. zwierząt żyjących na północnym i południowym kole podbiegunowym. W tym tygodniu dzieci poznały również literę U, u oraz liczbę 8. Nauczyły się również bawić zabawkami wykonanymi własnoręcznie                  z pudełek, kartonów, rolek po papierze toaletowym i innych materiałów, które wspólnie                              z rodzicami zbierały przez pewien czas w domu a następnie przyniosły do przedszkola na tzw. tydzień kreatywności – to były cenne chwile, ponieważ zauważyłyśmy, jak wiele kryje się pomysłów w głowie każdego przedszkolaka. Kolejny tydzień stycznia w przedszkolu nawiązywał do ważnego święta a mianowicie do Święta Babci i Dziadka. Przedszkolaki próbowały znaleźć jak najwięcej pomysłów dotyczących tego, jak mogą uczcić te święta. Szukały też rozwiązań, co można zrobić,  gdy nie ma się dziadków lub mieszkają daleko. Dzieci doskonaliły również kompetencje językowe, np. opisując wygląd czy upodobania dziadków, oraz matematyczne – w sytuacjach realistycznych takich jak przygotowanie przyjęcia                                ( przeliczanie, dzielenie ). Przedszkolaki zapoznały się również z nową literą – S jak serce. To właśnie serce stało się głównym motywem całego tygodnia oraz inspiracją do wykonania laurek dla babć i dziadków. Oprócz nich dziadkowie otrzymali nagranie z przedstawienia na cześć wszystkich kochanych babć i dziadków wraz z niespodzianką. Była to forma krótkiego wywiadu – dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tego, co lubią robić z dziadkami, kim są lub jakie zawody wykonywali w swoim życiu.

W ostatnim tygodniu stycznia zajmowaliśmy się zupełnie innym tematem, a mianowicie sportem. „Zimowe mistrzostwa sportowe” to zagadnienie, które pozwoliło dzieciom poszerzyć wiedzę o dyscyplinach sportowych takich jak saneczkarstwo, bobsleje, jazda figurowa, łyżwiarstwo szybkie, slalom czy biegi narciarskie. To wiadomości bliskie dzieciom ponieważ zwłaszcza teraz mogą oglądać w telewizji zmagania sportowe polskich zawodników oraz z innych państw świata, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W tym czasie wprowadziliśmy kolejną liczbę – 9 i podczas różnych zabaw doskonaliliśmy jej rozumienie w aspekcie kardynalnym i porządkowym. W wielu różnorodnych zadaniach „Żabki” ćwiczyły także motorykę małą. W czasie zajęć gimnastycznych urządzaliśmy mini mistrzostwa sportowe, podczas których ćwiczyliśmy nie tylko sprawność fizyczną ale też emocjonalną odporność np. podczas przegrywania. Wkrótce zagłębimy się z dziećmi w świat bajek i baśni.


Grudzień

Grudniowe dni w przedszkolu obfitowały w świąteczne tematy i wydarzenia. Miło było dzieciom gdy odwiedził je Mikołaj 6 grudnia i wręczył im prezenty, wcześniej zaś obejrzały teatrzyk ekologiczny „Ratujmy las”, potem uczyły się wierszy , piosenek i kolęd a efekty swojej pracy mogły zaprezentować podczas występu. Nagranie filmu z uroczystości bożonarodzeniowej zostało wysłane dla wszystkich rodziców z naszej grupy.

Radosny czas świąt sprzyjał rozmowom na temat historii Świętego Mikołaja, dzieci szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem a tym współczesnym. Na wystawce można było zobaczyć prace dzieci – odciski rąk, z których powstały świąteczne mikołaje. Czytaliśmy przedszkolakom wiersze, opowiadania , w których poruszany był temat dzielenia się z innymi, sposobów spędzania świątecznych dni, tradycji bożonarodzeniowych. Przedszkolacy polubili tekst piosenki „Święty Mikołaju” – sprawiła im dużo radości więc prawdopodobnie często Wy – Rodzice mogliście słuchać śpiewu swoich pociech w domu. Wprowadziliśmy nową literę          K, k. Dzieci z chęcią wykonywały zadania grafomotoryczne związane z tą literą jak też z kolejną liczbą 6. W ten grudniowy czas został stworzony dla „Żabek” kalendarz, dzięki któremu dzieci odliczały dni do Wigilii, zaznaczając na odpowiedniej kartce pocztowej kolejny dzień tygodnia. Utrwalały w ten sposób przy okazji nazwy dni tygodnia oraz doskonaliły umiejętność przeliczania. Przy drugim temacie „Święta za pasem” poruszaliśmy temat świątecznych przygotowań tj. o porządkach i dziecięcych obowiązkach związanych ze świętami. Przedszkolaki już naprawdę potrafią wiele pomóc bliskim, są samodzielni na tyle by nakryć do stołu, sprzątnąć swój pokój itp. Wprowadziliśmy następną literę alfabetu L, l, przy okazji rozmów o choince – drzewie iglastym. W opowiadaniu „Wigilia” R. Piątkowskiej dzieci dowiedziały się m.in. o dawnych dekoracjach świątecznych. My w naszej sali dzięki bardzo dużej pomocy przedszkolaków ubraliśmy choinkę w piękne ozdoby: bombki, łańcuchy ze światełkami oraz te wykonane własnoręcznie z papieru kolorowego. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych. „Żabki” przypomniały sobie polskie i światowe obrzędy i tradycje związane z tymi świętami. Przypomnieliśmy sobie również kilka popularnych kolęd, takich jak „Cicha noc”, „Do szopy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”. Jak w każdym tygodniu – doskonaliliśmy motorykę małą poprzez zadania grafomotoryczne                            i zabawy plastyczne, które można było zobaczyć na naszej przedszkolnej wystawie w holu. Bardzo ciekawym tematem był dla dzieci savoir – vivre, a dzięki podaniu go w formie zabawnych tekstów zaczerpniętych z książki G. Kasdepke  „Bon czy ton… savoir-vivre dla dzieci” przedszkolaki przypomniały sobie najważniejsze zasady dobrego zachowania np. przy stole. W ostatnim tygodniu grudnia zajęliśmy się tematem „Kim będę, gdy dorosnę?”. To                     z pewnością  interesujący temat zwłaszcza, że mogły  z dumą opowiadać o zawodach swoich rodziców, którzy są dla nich wzorem do naśladowania. Niektóre dzieci powiedziały, że będą wykonywać ten sam zawód, co mama czy tata. Rozmawialiśmy także o zawodach dawnych, dziś już rzadko spotykanych, tj. flisak, bednarz, zdun, kowal i inne. Wprowadziliśmy następną literę R, r omawiając zawody nowoczesne i zawody przyszłości. Dzieci z chęcią mówiły                             o robotach, które pomagają człowiekowi lub go zastępują w pracy. Wykazały się też dużą wyobraźnią i kreatywnością ponieważ zbudowały fantastyczne, przestrzenne budowle,                w których główną postacią były właśnie roboty. Temat zawodów był powodem do podjęcia się zadania kulinarnego przez naszych przedszkolaków – tj. pieczenia pierniczków. Z wielką ochotą wzięły się do pracy i wykonały pyszne ciasteczka. Poznały dzięki temu z autopsji na czym polega praca kucharza, cukiernika. W ten sposób zakończyliśmy miesiąc grudzień – zapachem cynamonu, wanilii i goździków. Tuż przed świętami nastąpiło także wyłonienie laureatów konkursu na bombkę bożonarodzeniową. Miło nam, że pierwsze miejsce zajęła w nim nasza Julia, która wykonała przepiękną bombkę renifera. Gratulacje Juleczko. Pozostałym dzieciom, które również wzięły udział w konkursie serdecznie dziękujemy. Jesteśmy bardzo dumne, że tak wspaniałe bombki zostały przez Was stworzone.


Listopad

   Listopad w „Żabkach” rozpoczęliśmy od tematyki związanej ze wspomnieniami na temat bliskich, których już z nami nie ma, z tematem mówiącym o wspomnieniach listopadowych. Na początku tygodnia przypomnieliśmy sobie członków naszych rodzin. Dzięki pracy w tym tygodniu udało się nam Państwa lepiej poznać, ponieważ dzieci z chęcią opowiadały o swoich rodzinach  oraz dzieliły się własnymi doświadczeniami. Dzieci poznały różne formy przechowywania i kolekcjonowania zdjęć, dawne i nowe aparaty fotograficzne. Rozmowy na tematy związane z przeszłością stały się wstępem do wprowadzenia z dużym wyczuciem                        i wrażliwością tematyki śmierci. Pomimo skomplikowanej wychowawczo tematyki, to jednak muszą się one znaleźć się podczas spotkań z dziećmi ze względu na ich rozwój oraz ciekawość poznawczą. Poza tym w tym tygodniu wprowadziliśmy liczbę 3 i nową literę – M, m. Staraliśmy się przygotować dzieci do trudnej umiejętności czytania i pisania.

Drugi tydzień  opowiadał przedszkolakom o „Jesiennej pogodzie”. Był okazją do wykonywania eksperymentów i doświadczeń, a także obserwacji przeprowadzanych w przedszkolu. Dotyczyły one m.in. bardzo trudnego zjawiska ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi. Dzieci odkryły, że Ziemia jest ruchoma. Dzieci pochwaliły się dużą wiedzą nt. Układu Słonecznego             i obecnych w nim planet. Opowiadania o tacie spędzającym deszczowy dzień z dzieckiem stało się wstępem do wprowadzenia litery T, t, którą dzieci utrwaliły dzięki różnym ćwiczeniom polisensorycznym i pracom plastycznym. Na koniec tygodnia rozmawialiśmy z dziećmi                           o kalendarzu pogody, który pozwolił im stawać się coraz baczniejszymi obserwatorami zmian zachodzących w przyrodzie. Dzięki niemu przedszkolacy utrwalili także dni tygodnia i ich globalne odpowiedniki.

W kolejnym tygodniu „Żabki” uczyły się w formie zdalnej i poszerzały wiedzę nt. „Zwierząt domowych”. Wiemy już, że nasze dzieci już dużo wiedzą na temat opieki nad zwierzętami, sposobów ich dokarmiania czy wizyt u weterynarza. Nasze pięciolatki poznały poza tym naturalne środowiska, z których pochodzą niektóre zwierzęta domowe. Staraliśmy się obalić różne  stereotypy nt. zwierząt, np. że kot pije mleko czy spada zawsze na cztery łapy. Wprowadziliśmy literę D, d  oraz utrwaliliśmy liczbę 4 w różnych jej aspektach. Wychodząc od zwierząt domowych przeszliśmy do gromad, w których żyją zwierzęta. Dzieci poznały takie terminy jak gady, ptaki, płazy, ryby czy ssaki. Poznały też środowiska ich życia i sposoby komunikowania się. W ostatnim tygodniu listopada rozpoczęliśmy powoli zbliżać się do tematyki zimowej, ponieważ temat brzmi „Zimno, coraz zimniej”. Przedszkolaki z radością rozwiązywały zagadki o zwierzętach leśnych. Dowiedziały się, w jaki sposób różne zwierzaki przygotowują się do zimy, oraz, że niektóre z nich zapadają w sen zimowy a inne hibernują czy chowają się np. pod liśćmi. Przedszkolaki nauczyły się czytać globalnie nowe wyrazy np. wiatr, jeż, wiewiórka, niedźwiedź, dzik, zając, sarna. W tym tygodniu wprowadziliśmy liczbę 5. Dzieci doskonaliły umiejętność rozróżniania jej wśród innych liczb. Dowiedziały się jak i czym dokarmiać zwierzęta zimujące w Polsce oraz czym różni się karmnik od paśnika. Omawiając temat o ptakach, nasze „Żabki” słuchały wiersza J. Brzechwy „Sójka”, którego treść była pretekstem do rozmów nt. ptaków pozostających w kraju i odlatujących na zimę.

Listopad to miesiąc, w którym odbyły w naszej grupie wydarzenia: spotkanie z mobilnym Planetarium, Uroczystość z okazji Święta Niepodległości oraz Dzień Pluszowego Misia. Dzieci bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły w każdym z nich.


Październik

W pierwszym tygodniu  października nasze “Żabki” zajmowały sie tematami związanymi                              z warzywami i owocami ( “Dary jesieni” ). Były one  typowo jesienne, jak i dojrzewające podczas innych pór roku i rosnącymi w innych strefach klimatycznych. Usystematyzowaliśmy wiedzę nt. jadalnych części warzyw i ich systemów korzeniowych. Poznaliśmy cykl rozwojowy roślin – od ziarenka do owocu. Nauczyliśmy się też kolejnej litery: A, a. W tym tygodniu nie zabrakło także zajęć doskonalących umiejętności matematyczne – porównywanie liczebności, przeliczanie, układanie zbiorów, klasyfikowanie czy układanie rytmów matematycznych. Tematem kolejnego tygodnia                       w przedszkolu był zdrowy styl życia  ( “Dbamy o zdrowie” ). Dzieci przypomniały sobie, czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz utrwaliły nazwy produktów należących do każdego piętra piramidy. Przedszkolaki utrwaliły sobie także źródła pochodzenia produktów                             i udoskonaliły tym samym tak ważne z punktu widzenia dalszej edukacji myślenie przyczynowo – skutkowe. Rozmawialiśmy na tematy związane ze zdrowiem, poruszyliśmy również problem dostosowania ubioru do pogody. Dzieci przypomniały sobie nazwy części garderoby, takie jak marynarka, kombinezon czy palto, dokonywały klasyfikacji oraz selekcji. Poznaliśmy również kolejną liczbę – 2, co pozwoliło nam na utrwalanie pojęcia para oraz wprowadziliśmy także nową literę – I, i.

Rozmawiając o higienie zgłebiliśmy temat bakterii i wirusów, poznaliśmy sposoby ochrony przed zarazkami, poszerzyliśmy wiedzę nt. środków higienicznych potrzebnych do dbania o zdrowie. Zwieńczeniem tego tygodnia było wprowadzenie numeru alarmowego 112. Dzieci potrafią już wybić ten numer na telefonie i wiedzą, jak rozmawiać z dyspozytorem. Wspominaliśmy również o ważnych zawodach takich jak lekarz i policjant.

Następny temat tygodniowy mówił o “Jesieni w parku i w lesie”. Przedszkolaki oglądały zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, utrwaliły sobie ich nazwy, które następnie odczytywały globalnie. Odgadywały zagadki słowne, obrazkowe i dźwiękowe dotyczące tej tematyki. Dzieci na placu zabaw szukały i zbierały dary jesienne: kolorowe liście  z różnych gatunków drzew – następnie przynosiły je do przedszkola by potem wykonać z nich wspaniałe prace plastyczne m.in. “Tańczące listki na niebie” czy “Sówki”. Dzięki pracy plastycznej, w której liście zostały stworzone techniką frotażu, nasze przedszkolaki poznały dokładną budowę liścia. Podczas zajęć i wykonywania doświadczeń związanych z pobieraniem wody przez roślinę, dzieci pogłebiły swoją wiedzę przyrodniczą i dowiedziały się, dlaczego  liście zmieniają kolor. W ostatnim tygodniu października zajmowaliśmy się szeroko rozumianym tematem sztuka – “Zabawy na jesienne wieczory”. Dowiedzieliśmy sie m.in. że pojęcie ARTYSTA nie jest związane jedynie ze sztukami plastycznymi. To również architekt, aktor, fotograf, tancerz, pisarz, piosenkarz. Wasze pociechy poznały te zawody artystyczne oraz ich atrybuty, odgadywały zagadki słowne oraz ruchowe z nimi związane. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, które oglądały na reprodukcjach ( pejzaż, martwa natura, malarstwo abstrakcyjne, portret ). Oprócz sztuk plastycznych przedszkolaki pogłębiały również wiedzę na temat świata muzyki. Zapoznały się z różnymi rodzajami muzyki ( klasyka, hip-hop, rock ). Uczyły się także odczytywać emocje płynące z wysłuchiwanych dzieł muzycznych i poruszać się w jej rytm. Podczas zajęć dzieci zapoznały się także z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, ponieważ przedstawienie sławnych Polaków jest podstawą do budowania tożsamości narodowej. W tym tygodniu wprowadziliśmy również kolejną literę – E, e, którą dzieci utrwaliły podczas wykonywania różnych ćwiczeń słuchowych i wzrokowych. W listopadzie czekają na “Żabki” następne litery alfabetu i dużo nowej wiedzy.


Wrzesień 

„Gdy dzień wstaje i wita świat, ranną pora wstaję i ja. Mama pomaga ubierać się, do przedszkola prowadzi mnie.”

Słowami piosenki „Przedszkole drugi dom” zaczynamy relację z życia przedszkolaków  w najstarszej grupie „Żabki”. Skończyły się wakacje i czas rozpocząć już naukę oraz zabawy  w tzw. „drugim domu”. Początek w przedszkolu to tematy, które obejmują „Wakacyjne wspomnienia”. Dzieci z radością opowiadały o tym, co ciekawego i interesującego widziały, jakie miasta zwiedziły, które krajobrazy najbardziej im się spodobały. Niektóre z nich odwiedziły z rodzicami bardzo odległe kraje. Bardzo miło nam było otrzymać wspomnienia i pozdrowienia wakacyjne od dzieci uwiecznione na kartkach pocztowych. Dotarły one do przedszkola i jeszcze długo cieszyły nasze oczy i serca  kiedy patrzyliśmy na tablicę nimi ozdobioną. Przypomnieliśmy sobie, jaką porą roku jest lato i czym się charakteryzuje. Szczególną uwagę poświęciliśmy bezpieczeństwu związanemu z przebywaniem na słońcu. Temat kierunków wakacyjnych pobytów w naszym kraju i za granicą poszerzył wiedzę przedszkolaków, dzięki m.in. pracy z mapą. Widzą już zatem , gdzie leżą i jak są oznaczone morza, jeziora i góry, a także potrafią oszacować odległość na mapie. W wielu różnych zadaniach doskonaliliśmy także umiejętności matematyczne, takie jak klasyfikowanie czy segregowanie, a także bardzo ważną umiejętność , jaką jest motoryka mała, czyli sprawność ręki, niezbędna w przyszłości do prawidłowego pisania.

Aby atmosfera w naszej grupie była przynajmniej tak dobra jak w ubiegłym roku, w drugim tygodniu września wiele czasu poświęciliśmy na zabawy integrujące grupę. Ważnym elementem było przypomnienie sobie wzajemnie własnych imion oraz imion nowo przybyłych dzieci do „Żabek”. Rozmawialiśmy o emocjach towarzyszących pierwszego dnia w przedszkolu, przypomnieliśmy sobie plan dnia, według którego działamy. Oczywiście jak co roku stworzyliśmy wspólnie nasz grupowy regulamin. Pomocny okazał się przy tym temacie wiersz pt. „Mądry przedszkolak” W. Szwajkowskiego, którego dzieci uczyły się na pamięć. Wspominaliśmy o stosowaniu tzw. trzech magicznych słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Poza tym uczyliśmy się nazw dni tygodnia. W kolejnym tygodniu zajmowaliśmy się tematem „Jesteśmy bezpieczni”. Skupiliśmy naszą uwagę nie tylko na znakach drogowych i przejściu dla pieszych, ale na bezpieczeństwie w domu, w kontakcie z nieznajomymi a także w postępowaniu w sytuacjach zagrażających życiu, takich jak pożar. Utrwaliliśmy znajomość dokładnego adresu zamieszkania dzieci oraz imienia i nazwiska w przypadku np. zgubienia się. W tym czasie rozmawialiśmy też o tym, że nie  każdemu należy ufać. Dzieci utrwaliły zasadę, że każda nieznajoma osoba może być niebezpieczna, niezależnie od tego jak wygląda. W ostatnim tygodniu zajmowaliśmy się tematem zdrowia, higieny, ciała i zmysłów człowieka. Poszerzaliśmy wiedzę dzieci nt. lekarzy różnych specjalności i funkcji przez nich pełnionych. Oglądaliśmy zdjęcia rentgenowskie różnych części ciała człowieka, zobaczyliśmy też zdjęcie  z rezonansu kręgosłupa, widzieliśmy wykresy EKG,USG,EEG. Ponadto została wprowadzona litera o, O na podstawie wyrazu „oko” oraz liczba – 1. Poznaliśmy piosenkę „Duszki, duszki”  sł. D. Gellner, którą wykorzystujemy np. podczas robienia porządków w sali po skończonej zabawie. Dzięki niej szybciej udaje się wszystkim sprzątać panujący bałagan. W kolejnym tygodniu zajmiemy się m.in. darami jesieni.


Czerwiec

Czerwiec to miesiąc, który kojarzy się prawie wszystkim z letnimi zabawami, wyjazdami na wakacje, z Dniem Dziecka, jak też Dniem Taty. To rzeczywiście atrakcyjny czas bo obfity w różne miłe wydarzenia i uroczystości. My w grupie “Żabek”, w pierwszym tygodniu tego miesiąca rozmawialiśmy o dzieciach, bo przecież 1 czerwca właśnie one cieszą się swoim świętem. W naszym przedszkolu miały miejsce z tej okazji naprawdę interesujące atrakcje. Były czarodziejskie występy Pana Magika, wesołe balonowe zabawy, dzięki którym powstawały dla dzieci wspaniałe zwierzęta a także  dużo innych ciekawych balonowych kształtów. Z radością dzieci podziwiały przygotowne dla nich wszystkie atrakcje. Zastanawialiśmy się w następnych dniach jakie są ich prawa i obowiązki oraz co oznaczają te pojęcia i dlaczego są ważne.Przedszkolaki ćwiczyły właściwe zachowanie podczas wizyt kolegów                         i koleżanek, dowiedziały się , co należy robić będąc gospodarzem. Warto zapraszać do domu inne dzieci, ucząc swoje dziecko utrzymywania kontaktów społecznych, gościnności, grzecznego zachowania się i szukania kompromisów. W tym tygodniu czytaliśmy razem  wiersze “Prawa dziecka” J. Korczaka, “Kwoka” J. Brzechwy. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy i bawiliśmy się, poznaliśmy m.in. zabawę “Szymon mówi”. Następny tydzień związany był ze zwierzętami. Poznaliśmy ich nazwy, wygląd, środowisko życia i sposób zachowania poprzez różne zabawy: ruchowe, paluszkowe, rysowanie, rozwiązywanie zagadek, wyścigi zwierząt, grę memory, robienie żmiji z papieru. Przypomnieliśmy sobie, jakie zwierzęta żyją w Polsce na wolności i co onacza pojęcie “dzikiego zwierzęcia”, mówiliśmy również o mieszkańcach lasu. Szukaliśmy podobieństw i różnic pomiędzy omawianymi zwierzętami. Dzieci poznały proste zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie ( nie podchodź, nie dotykaj, nie uciekaj ) oraz dowiedziały się, że w lesie należy zachowywać się cicho, bo jest on mieszkaniem różnych stworzeń, m.in. lisów, niedźwiedzi, saren, dzików, żmij, sów, wilków, dzięciołów, borsuków. Kolejny tydzień przeniósł nas w typowo letni klimat, ponieważ mówił o nowej porze roku  – o lecie. Słuchaliśmy pierwszej części “Letnich opowieści” M. Szczęsnej – opowiadań: “Rośliny na mojej działce”, “Burza na Mazurach”, “Tęcza nad morzem”, “Zwariowana pogoda” i “W ogrodzie botanicznym”. Rozmawialiśmy o cechach charakterystycznych lata: letnich zapachach, kwiatach, owocach, młodych zwierzątkach, wakacjach, dłuższych wyjazdach z rodzicami. W tym tygodniu były zachęcane dzieci również do obserwowania pogody. Wybieraliśmy ubrania odpowiednie do pogody. Poznaliśmy sposoby bezpiecznego zachowania w trudnych sytuacjach tj. silne słońce, burza. Dzieci dowiedziały się jak powstają niektóre zjawiska atmosferyczne i jakie mogą być ich skutki – mówiliśmy o suszy, powodzi, bardzo silnym wietrze oraz tęczy. Rysowaliśmy obrazki w kolorach tęczy, mieszaliśmy barwy, uczyliśmy się odróżniać kolory ciepłe od zimnych. “Żabki” zapoznały się również z pracą artysty: malarza, rzeźbiarza, poety, muzyka.

Ostatni tydzień zajęć w tym roku przedszkolnym upłynął nam na rozmowach o wakacjach: zastanawialiśmy się, gdzie można pojechać, jak być bezpiecznym podczas wyjazdów i żegnaliśmy się ze sobą. Uwieńczeniem całorocznej pracy wszystkich “Żabek” był otrzymany przez nie Dyplom                     w podziękowaniu za wspaniałą naukę i zabawę w naszej grupie. Poza tym wszyscy nauczyciele przygotowali niespodziankę dzieciom w postaci przedstawienia teatralnego pt. “Czerwony Kapturek”. Dzieci były bardzo zaciekawione i radosne widząc swoje panie w rolach m.in. Czerwonego Kapturka, Ptaszka, Liska, Babci, Myśliwego i pozostałych postaci.

Poza tym słuchaliśmy drugiej części “Letnich opowieści” M. Strzałkowskiej – opowiadań: “Echo                      w Tatrach”, “Zabawy na wodzie”, “Na plaży”, “Na zamku” oraz “Listy i pocztówki”. Bawiliśmy się do piosenki “Jadę pociągiem prawdziwym” oraz “Wakacyjna podróż” ( tę ostatnią Państwu nagrałyśmy              w wykonaniu Żabek oraz wysłałyśmy drogą mailową ).

Rozmawialiśmy o tym, czym są pocztówki i w jaki sposób się je wysyła. Kartki, które dzieci pokolorowały w sali, zostały zaadresowane na adres przedszkola – zatem czekamy z niecierpliwością na pamiątkowe kartki z wakacji od naszych kochanych “Żabek”. W tym roku dzieci ciężko pracowały              i wiele się nauczyły. Teraz pora na odpoczynek, swobodną zabawę, ciekawe wycieczki. Życzymy cudownych wakacyjnych przygód oraz dużo zdrówka.

Wychowawczynie


Maj 

   W pierwszym tygodniu maja rozmawialiśmy z dziećmi o Polsce. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są polskie symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je szanować. Stojąc na baczność słuchały polskiego hymnu – “Mazurka Dąbrowskiego”, zrobiły małą flagę, szukały symboli narodowych                     w różnych częściach sali oraz wokół placówki. Mówiliśmy czym jest mała ojczyzna, wspólnie wymienialiśmy jej elementy m.in. charakterystyczne miejsca, piosenki czy taniec. Przedszkolaki oglądały mapę fizyczną Polski oraz dowiedziały się , co oznaczają zaznaczone na niej kolory ( niebieski – morze, rzeki i jeziora; brązowy – góry; zielone – niziny ).

W drugim tygodniu poruszyliśmy z dziećmi temat  – pt. “W krainie muzyki”. Rozpoczęliśmy od wesołej piosenki “Na muzyce w przedszkolu”, którą dzieci polubiły i często prosiły o powtarzanie jej oraz śpiewanie w różnych momentach dnia. Czytaliśmy też wiersz pt. “Mysia orkiestra” D. Gellner. Poznaliśmy wiele instrumentów: fortepian, skrzypce, trąbkę, bęben, harfę, trójkąt oraz ich cechy. Próbowaliśmy naśladować ich dzwięki oraz ruchy wykonywane przez muzyka podczas gry. Bawiliśmy się w orkiestrę – dzieci starały się uważnie obserwować “dyrygenta” i to jak porusza batutą, dzięki temu uczyły się współpracy i współdziałania a także koncentracji uwagi. Dzieci dowiedziały się też               w jaki sposób dbać o uszy, jak szkodliwy jest hałas i jakie dźwięki są przyjemne, a jakie nie.”Żabki” starały się sprawdzić co słychać, kiedy w sali jest cisza. To była też zabawa w wyciszenie i uspokojenie się, które każdemu człowiekowi jest potrzebne przynajmniej przez pewien czas w ciągu dnia. Bawiliśmy również w dobrze znaną dzieciom zabawę – w “Króla ciszy”.

Kolejny tydzień majowy przeniósł dzieci do nieco innej krainy – do sfery uczuć i wrażeń. Dzieci                w wieku czterech lat nie rozumieją jeszcze swoich emocji dlatego warto z nimi rozmawiać, by móc im wyjaśnić, co odczuwają i dlaczego. Ważne jest, by nie mówić, że przeżywane przez nie uczucia są złe lub nieważne. Uczyliśmy się z “Żabkami” jak nazywać, odczytywać co czują inni nawet jeśli o tym nie mówią. Szukaliśmy sposobów by radzić sobie, kiedy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje.. Dzieci oglądały obrazki i starały sie odgadywać emocje przedstawionych na nich postaci, rozmawialiśmy                   o tym, jakie sytuacje mogą wywołać dane uczucia. Szukaliśmy sposobów radzenia sobie ze strachem – przytulanie się do poduszki, pluszaka, do rodzica, oglądanie ciekawej książki czy też powiedzenie komuś bliskiemu o swoich emocjach. Poznaliśmy utwór “Ciemnego pokoju nie trzeba sie bać”                 E. Szelburg – Zarembiny i słuchaliśmy też opowiadania “Zły sen” R. Piątkowskiej. Myślimy,że choć trochę udało nam się przybliżyć i rozjaśnić dzieciom  świat uczuć oraz emocji.

W maju odwiedzili nasze przedszkole wyjątkowi goście – Strażacy z OSP w Brwinowie. Dzieciom oczywiście bardzo podobało się m.in. to, że na własne oczy zobaczyły niemal cały sprzęt strażacki, którym na co dzień posługują się nasi super bohaterowie, mogły również wejść do wozu strażackiego, w którym do tej pory jeszcze nigdy nie były. To wiele dla nich znaczyło. Oby udało spotkać się ze strażakami ponownie za rok.

Tematem w ostatnim tygodniu maja było “Święto Mamy i Taty”. Czas minął na rozmowach o rodzinie i przygotowaniach do przedstawienia dla rodziców, które mieliśmy nagrać i w prezencie dla nich wysłać drogą mailową. Dzieci oczywiście zrobiły prezenty – wspaniałe przestrzenne serca z koralików na druciku. Rozmawialiśmy na temat rodzeństwa, a chętne przedszkolaki opowiadały o swoich braciach i siostrach. Dzieci ćwiczyły umiejętność składania życzeń, uczyły się różnych piosenek dla taty i mamy, krótkich wierszyków oraz próbowały swoich sił w układzie tanecznym.

I tak dobiegł końca kolejny miesiąc, a co przyniesie czerwiec – niebawem się dowiemy.

Wychowawczynie 🙂


Kwiecień

“Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”

   To przysłowie tym razem doskonale opisało miesiąc, który właśnie minął. Zaskakiwał on  dzieci m.in. na naszym placu zabaw, z którego zdarzało się szybko uciekać przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem.

   Dzieci poznają otaczający świat przez własne doświadczenie a tym razem dowiedziały się,    że pogoda często płata figle i jest nieprzewidywalna. Wiedza ta okazała się ważna poruszając    z nimi takie tematy jak “Praca rolnika”, “Zwierzęta na wiejskim podwórzu”, “Dbamy o naszą planetę”. Każdy z omawianych tematów ściśle związany jest z pogodą, która niezmiennie wywiera wpływ na życie człowieka. Bez odpowiedniej aury pogodowej nie urosną rośliny, które są potrzebne człowiekowi oraz zwierzętom jako pożywienie. Dzieci mogły dowiedzieć się również, że Ziemi potrzebna jest równowaga w środowisku. Rośliny, zwierzęta, wysokie plony w gospodarstwie, czyste powietrze – składają się na jakość życia wszystkich ludzi.        22 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dużo rozmawialiśmy na zajęciach o segregowaniu śmieci, były zabawy ruchowe, filmy edukacyjne, opowiadanie o tematyce ekologicznej np. “Wielka przygoda małej Zosi”, “Pstryk” oraz śpiewanie piosenki “Wielkie sprzątanie”. Każdy przedszkolak już dużo wie na ten temat                    i najważniejsze, iż chce być prawdziwym przyjacielem przyrody. “Żabki” dowiedziały się również, czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania i jak można go oszczędzać. Przedszkolaki brały aktywny udział w grze dydaktycznej i quizie ekologicznym oraz dowiedziały się dlaczego trzeba chronić lasy.

   W ostatnim tygodniu kwietnia odkrywaliśmy tajemnice książek – dowiedzieliśmy się, jak powstaje papier i skąd biorą się książki, co to są księgarnia i biblioteka, rozmawialiśmy też                  o swoich ulubionych książkach. Słuchaliśmy fragmentu książki Z. Staneckiej                                    “Basia i biblioteka”. Dzieci ćwiczyły również umiejętność wypowiadania się na temat ulubionej książki, zastanawiały się, jakie uczucia wywołuje czytanie jej, poznawały różne rodzaje książek: zawierające krótkie opowiadania, opowiadające długą historię czy napisane wierszem. Poznaliśmy nazwy nowych zawodów związanych z tworzeniem książek tj. grafik, redaktor, drukarz. Próbowaliśmy wspólnie stworzyć opowiadanie – każdy po kolei opowiadał część bajki. Efekty pracy twórczej naszych przedszkolaków będzie można wkrótce poznać. Wyobraźnia dzieci stworzyła zaskakującą opowieść – jesteśmy z “Żabek” dumne.

 


Marzec

“W kolorach tęczy, pani Wiosna zawitała.

Kwiatami i listeczkami drzewa obsypała.

Ptaki obudziła, owady poruszyła.

Tęczę na niebie namalowała

i tak pani Wiosna wszystkich przywitała.”

   W miesiącu marcu dzieci uczyły się na pamięć tego właśnie wierszyka wiosennego. W czasie tzw. przedwiośnia działy się w przyrodzie różne zjawiska pogodowe. “Żabki” mogły przekonać się czy sprawdza się przysłowie “W marcu jak w garncu”. Obserwowały za oknem pogodę słoneczną, bezwietrzną a za chwilę pogodę z zachmurzonym niebem, z silnym wiatrem,                     z opadami śniegu, deszczu a nawet gradu. Takie zjawiska przeplatały się w marcu. Mimo tak zmiennej aury dzieci jak zawsze cieszyły się z każdej pogody – widać to na zdjęciach poniżej.

Zaczęliśmy w marcu zgłębiać tematykę “Wynalazków”. Przedszkolaki poznały dawne                         i współczesne środki transportu ( samochód, autobus, nowoczesny pociąg, tramwaj, trolejbus, samolot, statek, dorożka, koń, balon, dawny model roweru, stara lokomotywa z wagonami ) oraz nowe słowa związane z podróżowaniem. Przypomniały sobie słowa i melodię piosenki “Jadę pociągiem prawdziwym”, słuchały wiersza K. Roguskiego “Na przystanku”. Brały udział w zabawach ruchowych związanych ze środkami transportu, wyobrażały sobie podróż kosmiczną. Poznały wiersz J. Papuzińskiej “Robotek” i bawiły się w tańce robotów. Ćwiczyły dzielenie wyrazów na sylaby i układanie rytmów z figur geometrycznych.

W następnym tygodniu zajmowaliśmy się “Porządkami w ogrodzie”. Obserwując przyrodę, przypomnieliśmy sobie, jakie zmiany zachodzą na wiosnę – przylatują ptaki, rosną wiosenne kwiaty, trawa, małe liście i pączki na gałęziach, świeci słońce, niebo jest błękitne. Mówiliśmy jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie. Przedszkolaki były zachęcane by również po skończonej zabawie i nauce utrzymywać porządek. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty i uczyły się czytania globalnego nazw niektórych z nich. Żeby obserwować wzrost roślin i uczyć się je pielęgnować , założyliśmy uprawę fasoli, zasialiśmy rzeżuchę oraz kwiaty w pojemniczkach.

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy w dalszym ciągu o tym, co obserwujemy na początku wiosny. W tzw. przedwiośniu wiele się dzieje – dzieci dowiedziąły się, że oprócz częstych zmian pogody następuje też większa aktywność zwierząt, budowanie gniazd, budzenie się owadów, pobudka zwierząt, które przespały zimę; pojawienie się pierwszych wiosennych kwiatów. Od Rodziców otrzymaliśmy wspaniałe okazy kwiatowe: hiacynty, pierwiosnki, żonkile, narcyzy, szafirki, krokusy. Wszystkie rośliny stworzyły iście wiosenny klimat w naszej sali, mimo że za oknami tak ciepło i wiosennie nie było.

Ostatni tydzień związany był z tematyką świąteczną, a zajęcia były realizowane w sposób zdalny.  Wysyłaliśmy dzieciom różne materiały oraz pomoce do wspólnej zabawy i nauki z Rodzicami. Nieco wcześniej udało nam się z dziećmi wykonać w przedszkolu wspaniałe palmy wielkanocne, które potem Żabki mogły zabrać do domu. Poznały różne tradycje Świąt Wielkanocnych jak też co z nimi się wiąże: Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Poruszliśmy temat święconki, dzielenia się jajkiem,                               i mówiliśmy też o lanym poniedziałku. Oglądaliśmy  koszyk wielkanocny i sprawdzaliśmy, co się w nim znajduje ( malowane jajka, kraszanki i pisanki, chleb, sól, chrzan, wędlina, wielkanocna babka, baranek wielkanocny z czerwoną chorągiewką ).

Życzymy wszystkim Żabkom i ich Rodzicom dużo zdrowia oraz czerpania radości z pięknej wiosny.


 

Luty

W lutym dzieci brały udział w różnych zajęciach związanych  z książkami, baśniami i legendami oraz kinem i teatrem. Ćwiczyły słuchanie ze zrozumieniem. Poznały legendy o Bazyliszku i o Smoku Wawelskim, słuchały piosenki “Bajeczki”, przy której wesoło się bawiły. Poprzez zabawę i rozmowę dowiedziały się, kim jest mól książkowy, opowiadały o tym, jakie książeczki lubią i dlaczego. Miało to na celu zachęcenie ich do oglądania, słuchania i czytania w przyszłości książek. Uczyły się opowiadać o swoich ulubionych bohaterach literackich i odróżniać rzeczywiste elementy opowiadania  od fikcyjnych. Dopasowywały rekwizyty występujące w bajkach do ich bohaterów. Rozmawialiśmy                o tym, czym jest legenda i uczyliśmy się rozróżniać elementy prawdziwe od zmyślonych oraz ćwiczyliśmy układanie historyjek obrazkowych. Rozmawialiśmy  również o tym, jak należy zachować się w kinie i w teatrze – w szatni, w toalecie, na widowni w czasie przedstawienia lub filmu, w czasie przerwy. Dzieci dowiedziały się, gdzie i kiedy można klaskać, śmiać się, wstawać. Przedszkolaki bawiły się w teatr: przygotowywały kukiełki i w małych grupach robiły dla kolegów i koleżanek krótkie przedstawienia kukiełkowe, ćwicząc w ten sposób odwagę, wyobraźnię i umiejętność współpracy. Bawiliśmy się w głuchy telefon i ćwiczyliśmy mówienie w różny sposób ( głośniej, ciszej, szeptem ). W lutym rozmawialiśmy również o zwyczajach karnawałowych. Przedszkolaki robiły  dla siebie maski karnawałowe, rozmawiały o tym, jak to jest na balu przebierańców i za kogo się przebrały. Był to czas wspomnień, bo przecież nasze “Żabki” bawiły się już na balu w styczniu. Mówiliśmy też               o wizycie u fryzjera – czym zajmuje się fryzjer i dlaczego się do niego chodzi, jakie emocje wzbudza                    i jak poradzić sobie, jeśli ktoś boi się obcinania włosów. Dzieci ćwiczyły prawidłowe posługiwanie się nożyczkami, uczyły się mówić o własnych emocjach i ćwiczyły rozpoznawanie różnych emocji                    u innych osób, zastanawiały się, czym jest smutek, kto i jak może pocieszyć smutną osobę. W tym tygodniu dzieci miały okazję tańczyć i wykonywać ćwiczenia gimnastyczne oraz “zmieniać się”                    w różne postacie. Bawiliśmy sie przy piosenkach “Ojciec Wirgiliusz” i “Przedszkolna samba”. Aby poznać tradycje przebierania się w czasie karnawału, przedszkolaki słuchały opowiadania o Cudaczku – Cytryniaczku. Przypomnieliśmy sobie, że w zależności od sytuacji ubieramy się w różny sposób. Dzieci brały udział w różnych zabawach z chustą animacyjną, z balonami, jednocześnie ćwicząc oddychanie. Robiliśmy też eksperyment: “Jak przyczepić balon do ściany?”. W kolejnym tygodniu “Żabki” brały udział w zajęciach związanych z historią Ziemi – dinozaurami, wulkanami, pochodzeniem węgla, życiem ludzi pierwotnych. Dzieci dowiedziały sie, że nie jest oczywiste, dlaczego dinozaury wyginęły, ale że są różne teorie na ten temat i słuchały wiersza A. Wojtyły “Dinozaury”. Poznaliśmy cechy charakterystyczne diplodoka oraz innych dinozaurów. Dowiedzielismy  się również o naszych przodkach, którzy mieszkali w jaskiniach, szałasach, ziemiankach lub domach                   z drewna na wodzie i zajmowali się zbieractwem, połowem ryb, polowaniem. Podczas zabawy dużą  chustą i piłkami – sprawdzaliśmy też, jak wybucha wulkan. Dzieci miały również możliwość wykonania modelu wulkanu z masy solnej i przeprowadzenia eksperymentu z wypływającą lawą. “Żabki” dowiedziały się też, co uległo skamienieniu oraz, że dawne organizmy lub ich odciski dobrze zachowały się w torfie, lodzie, bursztynie, węglu kamiennym oraz skałach. Miesiąc luty kojarzyć się będzie nam wszystkim dodatkowo z uroczystością przygotowaną z myślą o kochanych Babciach                       i Dziadkach, ponieważ w dniu 10. 02. mogliśmy nagrać przygotowany przez “Żabki” występ i przesłać go rodzicom. Wkrótce tj. w następnym miesiącu –  marcu, pożegnamy zimę a powitamy wiosnę, która             z pewnością sprawi dzieciom mnóstwo nowych możliwości do wspaniałej, radosnej zabawy i nauki.


Styczeń

Wreszcie “Przyszła zima biała, śniegu nasypała, zamroziła wodę, staw przykryła lodem”.

W styczniu witamy się słowami piosenki “Tupu tup po śniegu”, którą “Żabki” chętnie powtarzały “śpiewająco” w przedszkolu. Początek roku sprawił radość dzieciom głównie poprzez zabawy na śniegu. Często wychodziliśmy na plac zabaw, cieplutko ubrani                    i przygotowani na wspaniałą aktywną rozrywkę. Były lepione bałwanki, kulki śnieżne, piramidy, mosty, anioły i ludziki na śniegu. Oprócz fantastycznej zimowej aktywności “Żabki” zdobywały też wiedzę nt. dni tygodnia ( uczyły się piosenki “Tydzień ma siedem dni” ), nazw miesięcy czy pór roku. Przedszkolaki dowiedziały się, czym są postanowienia noworoczne i mogły powiedzieć, co chciałyby w nowym roku zrobić lub zmienić, planując w ten sposób swoją przyszłość. Uczyły się globalnego czytania wyrazu zegar. Mówiły o tym, do czego służy, jakie są rodzaje zegarów i jakie dźwięki wydają. Dzieci przypomniały sobie nazwy i cechy charakterystyczne pór roku i tworzyły zegar pór roku. W następnym temacie “Co można robić zimą?” słuchaliśmy wierszy “Śnieżek” M. Strzałkowskiej i “Zaczarowany ogród” T. Kubiaka. Utrwalaliśmy również piosenkę “Tupu tup po śniegu”. Dzieci poznały zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy ( mróz, śnieg, lód ), bawiły się w śnieżynki, w pingwina oraz malowały śnieżynki. Na podstawie opowiadania zastanawiały się, jak się ubrać, gdy jest zimno na dworze. Dowiedziały się, co można zrobić ze śniegu i sprawdziły to doświadczalnie, bawiły się w kropelkę wody i rysowanie światłem. Uczyły się też rozpoznawać tropy zwierząt  w śniegu.Kolejny tydzień spędziliśmy na przygotowywaniu się do Dnia Babci i Dziadka. Zajmowaliśmy się szykowaniem prezentów i laurek, uczyliśmy się formułować życzenia w formie wierszyków i piosenek. Przedszkolaki miały kolejną możliwość przezwyciężania stresu lub nieśmialości na forum grupy. Uczyły się wypowiadać na temat babci i dziadka oraz rysowały ich portrety. Dowiedziały się, w jaki sposób okazywać szacunek wobec osób starszych, pokazywać uczucia i wzmacniać więzi rodzinne. Na rytmice rozwijaliśmy poczucie rytmu, wyobraźnię muzyczną i ekspresję ruchową. Z pewnością wymienione tu umiejętności przydały sie dzieciom w czasie balu karnawałowego ( 25 stycznia ). Widać było kreatywność dzieci w fikuśnych figurach tanecznych oraz w ciekawych układach choreograficznych.  Jak zwykle każdy przedszkolak wyglądał fantastycznie w swoich przebraniach karnawałowych. Tańce, pląsy, radosna atmosfera na balu chyba wszystkich wprawiły w doskonały humor.

Invalid Displayed Gallery


Grudzień

Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny miesiąc w przedszkolnym kalendarzu. Grudzień wreszcie sie pojawił, jednak bez białego śnieżnego puchu – wielka szkoda gdyż dzieci z tęsknotą wypatrywały przez okna śniegu by móc w końcu cieszyć się z zimowych zabaw . Tymczasem grudzień jak zwykle uradował wszystkie dzieci pewnym świętem. To “Mikołajki”. W tym roku obchodziliśmy je w dniu 4.XII. Ten dzień sprawił, że na twarzach przedszkolaków pojawił się wielki uśmiech. Były zagadki, niespodzianki, zabawy ruchowe, ciekawe konkurencje, tańce przy świątecznych piosenkach. Z pewnością dużo dzieci będzie wspominać ten dzień z przyjemnością. Oczywiście Mikołaj nie zapomniał zostawić grzecznym dzieciom prezentów. W odświętnych strojach i z uśmiechem na ustach każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z tego pięknego i radosnego dnia. W tym miesiącu dzieci mogły przygotowywać się do Świąt nie tylko poprzez tematy tygodniowe: np. “Grudniowe życzenia”, “Święta za pasem”, “Świąteczne tradycje”, w których z chęcią przybliżałyśmy przedszkolakom wiedzę o zagadnienia bożonarodzeniowe. Istotne stało się dla nas także przygotowanie emocjonalne, kształtowanie u dzieci umiejętności wczuwania się w odczucia najbliższych, uwrażliwianie je na drugiego człowieka ale również wdrażanie ich do umacniania poczucia własnej wartości tj. podkreślanie ich indywidualnych wartościowych cech charakteru. Dlatego od początku grudnia każde dziecko otrzymało drzewko – choinkę, którą mógło ozdabiać wybranymi przez siebie naklejkami za każdy dobry uczynek, który zrobiło dla innych. Okazało się, że sprawianie komuś drugiemu miłych gestów takich jak pomoc przy ubieraniu się, przy konstrukcji budowli, czy po prostu odszukanie zagubionej rzeczy, podanie bidonu, pomoc przy sprzątaniu zabawek koledze, pocieszanie w chwilach smutku – daje poczucie szczęścia oraz dumy z samego siebie. Cieszymy się z tych pozytywnych zmian i sukcesów  naszych “Żabek”. Oczywiście każdy mógł pochwalić się choinką ubraną w dobre uczynki w domu swoim rodzicom. Dzieci intensywnie przygotowywały się  również do występu wigilijnego (16. XII.) ucząc się m.in. piosenki “A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”, kolędy: “Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz in. utworów “Świeć gwiazdeczko”, “On jest Królem”. Obejrzane nagranie z tegoż występu przypuszczamy, iż sprawiło Państwu przyjemność. Miesiąc grudzień kojarzyć się nam będzie z pewnością z ubieraniem choinki w bombki, ozdoby świąteczne, łańcuchy ze światełkami a także w te, które zostały wykonane własnoręcznie przez dzieci. Dzięki dużej pomocy “Żabek” powstała też w naszej sali “Szopka Betlejemska” oraz inne dekoracje świąteczne np. na tablicy. Zawsze widać było u dzieci duże zainteresowanie i zaangażowanie w różnych działaniach czy zadaniach przedszkolnych.To naprawdę za każdym razem bardzo nas cieszyło.

Invalid Displayed Gallery


Listopad

“Przyszedł sobie do ogrodu
stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wziął od chłodu
i kalosze ma na stopach. “
fragment wiersza W. Grodzieńskiej

Rozpoczęliśmy miesiąc od zajęć podejmującuch tematykę rodzinną – “Listopadowe wspomnienia”.
Wspominaliśmy tych bliskich, którzy niestety już odeszli. Rozmowy toczyły się również o wielu polskich bohaterach, którzy ponieśli śmierć walcząc o wolność naszego kraju – w nawiązaniu do Święta 11 listopada. Chętne dzieci wzięły udział w wewnątrzprzedszkolnym konkursie dotyczącym obchodów Święta Niepodległości. Prace plastyczne wykonane z pomocą rodziców były naprawdę zachwycające oraz bogate pod względem merytorycznym.
Innym wydarzeniem w przedszkolu był Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu “Żabki” bawiły się wyśmienicie ponieważ mogły wykonać samodzielnie misia z kolorowych, mięciutkich materiałów. Każdy miś okazał się wspaniały a podziwiać można będzie go na dołączonych poniżej zdjęciach. Zobaczymy też przygotowany z wafli i miodu przysmak każdego misia – przekąskę “małe co nieco” – dzieci zrobiły ją chętnie i równie ochoczo ją skonsumowały. Były zabawy z chustą animacyjną oraz radosne śpiewy i pląsy z piosenkami o misiach np. “Misie szare obydwa …”
Poza tym dzieci uczyły się globalnego czytania wyrazów mama, tata, brat, siostra i prawidłowego nazywania innych członków swojej rodziny. Na pamięć udało się dzieciom nauczyć wiersza pt. “Płyną dni i lata”. Rozmawialiśmy na zajęciach też o jesiennej pogodzie. O tym, dlaczego czasem robi się smutno, że to bywa związane z pogodą oraz o tym, co można wtedy zrobić np. przytulić się do kogoś bliskiego. Poznawaliśmy różne zjawiska przyrodnicze – dzieci dowiedziały się, dlaczego jesienią ubywa dnia, na czym polega obieg wody w przyrodzie: bawiły się w chmury, kałuże,, krople wody, parę wodną. Mówiliśmy też o tym, że pogoda jest zmienna w ciągu dnia, tygodnia, roku. Dzieci uczyły się piosenki “Kałużowy deszcz”. Przeliczaliśmy przedmioty w zakresie 1 – 5 i ćwiczyliśmy zapamiętywanie ich za pomocą mnemotechniki.
Bardzo bliskim zagadnieniem na naszych zajęciach okazał sie temat mówiący o zwierzętach domowych. Nowa piosenka “A ja mam psa” okazała się hitem przebojów – dzieci szybko nauczyły się jej śpiewać i nieustająco prosiły w ciągu dnia o włączanie tego utworu w różnych jego momentach. Uczyliśmy sie również jak dbać o zwierzęta, kiedy muszą iść do weterynarza oraz czym on się zajmuje.
Oczywiście mówiliśmy też o zwierzętach, które zostają w naszym kraju na zimę, które zasypiają snem zimowym, a które odlatują przed zimnem do ciepłych krajów. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób każdy z nas może pomóc przetrwać zimę niektórym zwierzętom np. ptakom takim jak wróble, gile, sikorki i inne. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie postępować wobec zwierząt tj. nie podchodzić i nie przytulać dzikich i obcych zwierząt. Nauczyły się uroczej piosenki “Ptaszki zimową porą” – bardzo lubią ją sobie śpiewać nawet w czasie swoich zabaw dowolnych w sali.
Niestety w listopadzie musieliśmy pożegnać się z naszym kochanym kolegą – Kacperkiem, który przeprowadza się do innej miejscowości. Będziemy za nim wszyscy tęsknić. Dzieci chciały aby Kacper wspominał ich ciepło i słodko dlatego wykonały pożegnalny plakat z narysowanymi przez siebie cukierkami. Życzymy mu z całego serca szczęścia oraz dużo wspaniałych kolegów w nowym miejscu. Zdjęcia poniżej zobrazują jeszcze dokładniej co robiliśmy ciekawego w listopadzie.

Invalid Displayed Gallery


Październik

“Przyszedł sobie dawno

śliczny, złoty wrzesień …

Teraz nam październik

Dała pani jesień …

Lecą liście z drzewa różnokolorowe,

te są żółto – złote,

a tamte brązowe. ( … ) / Z. Dąbrowska /

W tym miesiącu “Żabki” mogły nacieszyć się tzw. “Darami jesieni”.

Tak nazywał się pierwszy temat tygodniowy, który dawał dzieciom duże możliwości  do swobodnej          i twórczej zabawy, choć oczywiście  wkradała się w nią też nauka. W trakcie różnych zabaw oraz zajęć dzieci przeliczały dary jesienne: kasztany, żołędzie, liście, owoce, grzyby. Doskonaliły tym samym swoje umiejętności manualne, rożróżniały i nazywały dary jesieni, klasyfikowały je wg wielkości, kształtu, smaku. Rozwijały umiejętności sylabizacji. Malowały farbami ulubiony i zdrowy owoc – “Jabłko”. Uczyły się też rozpoznawać również grzyby jadalne od trujących.

Powtarzaliśmy zabawy i piosenki “Baloniku nasz malutki”, “Karuzela”. Uczyliśmy się piosenki “Zbieramy grzyby” oraz “Bo w przedszkolu”( z okazji Dnia Edukacji Narodowej ) jak też wiersza “Podziękowanie”. “Żabki” z ochotą grały również na instrumentach.

W następnym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak dbać o zdrowie – zwłaszcza, że pora jesienna sprawia, że często chorujemy. Mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody, o ruchu, o wizytach u lekarza i dentysty. Słuchaliśmy opowiadań poruszających te tematy. Poznaliśmy “Piosenkę na chłodne dni” oraz wiersze: “Mam cztery lata”, “Latawiec”, “Aby nasze ząbki się błyszczały”. Bawiliśmy się w kilka nowych a także dawniej poznanych zabaw: “Już kółeczko zrobić czas”, “Dwóm tańczyć się zachciało”, “Idzie zuch”, “Grosik”. Sprawdziliśmy, jak wygląda piramida żywienia. Mówiliśmy o tym, co oznacza zdrowe odżywianie, jakie produkty warto  jeść często, a jakie rzadziej. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze są ruch i picie dużej ilości wody oraz, że posiłki należy dokładnie gryźć i przeżuwać. Były zachęcane do podejmowania aktywności ruchowej                     i wzmacniały siłę swoich mięśni. Przypominały sobie słowa związane z pracą lekarza, starały się zrozumieć konieczność przyjmowania leków, przełamywały lęk przed wizytą u lekarza  w razie choroby. Rozmawialiśmy też o tym, czym jest strach. Były to ważne zajęcia o emocjach, ponieważ jak wiadomo w życiu codziennym dzieci niekiedy “strach ma wielkie oczy”, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Pomagamy zatem im poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Następnym tematem, który omawialiśmy był “Jesienią w parku i w lesie”. Dzieci mogły na  przedszkolnym placu zabaw nazbierać różnokolorowych liści, aby potem je ususzyć  i wykorzystać m.in. do pięknych prac plastycznych oraz do zabaw tanecznych. Do utworu “Farby” tańczyły z listkami wykonując swobodną improwizację ruchową. Uczyliśmy się rozpoznawać barwy podstawowe                  i pochodne. Rozmawialiśmy również o tym, kim jest artysta ( rzeźbiarz, pisarz, malarz, muzyk, tancerz, kompozytor ).

Jesień to chłodniejsze, deszczowe ale też krótsze dni. Co możemy ciekawego robić z dziećmi żeby się nie nudziły? Otóż ostatni temat tygodniowy “Zabawy na jesienne wieczory” na to pytanie odpowiada. Mówiliśmy m.in. o pomysłach na aktywności podczas jesiennych wieczorów, o zabawach  i miejscach, do których można wybrać się, kiedy za oknem pada deszcz. Dzieci słuchały opowiadań o zabawach w domu , właściwym zachowaniu w kinie i w teatrze. Wymyślaliśmy i rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy, odgadywaliśmy, co jest na obrazku na podstawie jego fragmentów, co wydaje usłyszany dźwięk itp. Próbowaliśmy w różny sposób tworzyć prace plastyczne: malowaliśmy, rysowaliśmy, kolorowaliśmy, malowaliśmy na mleku za pomocą farb i rozcieńczonego płynu do naczyń, odbijaliśmy pieczątki z ziemniaków. Bawiliśmy się w aktorów, w cienie. Życzymy wszystkim “Żabkom” i ich rodzicom cudownych i radosnych jesiennych wieczorów.

Invalid Displayed Gallery


Wrzesień

Wakacje już minęły a więc nastąpił czas powrotu do przedszkola, Z wielką radością powitałyśmy nasze kochane “Żabki” –  rozłąka z niektórymi dziećmi trwała dosyć długo z powodu ogłoszonej          w kraju  pandemii. Tym bardziej było nam miło zobaczyć uśmiechnięte twarze naszych sympatycznych przedszkolaków.

W pierwszych dniach września poświęciłyśmy czas na przypomnienie naszych zasad czyli                       tzw. Kodeksu przedszkolaka. Teraz dzieci wiedzą w co i jak się bawić aby było bezpiecznie i miło, gdzie jest ich miejsce przy stoliku, jaki mają znaczek itp. W drugim tygodniu poruszałyśmy temat “Wakacyjnych wspomnień”. Miło było nam słyszeć opowieści dzieci o przygodach, które wydarzyły się w czasie wakacji. Z dużym entuzjazmem nasze “Żabki” opowiadały o tym jakie regiony Polski odwiedziły a niektóre z nichokazało się, że podróżowały i zwiedzały również inne kraje. “Podróże kształcą” tak więc  dzieci mogły z własnych doświadczeń oraz z naszą niewielką  pomocą dowiedzieć się, że można zwiedzać ciekawe miejsca jadąc samochodem, pociągiem, samolotem, autobusem             i innymi środkami transportu. Kolejny temat “Jesteśmy bezpieczni” mówił  o tym, że należy pamiętać w codziennym życiu o prawidłowym zachowaniu się na ulicy, na drodze, na placu zabaw i w zetknięciu się ze zwierzętami. Rozmawialiśmy o tym, po której stronie chodnika czy szosy chodzimy, do czego służą światła, jak wygląda przejście dla pieszych i dlaczego trzeba rozejrzeć się przed przejściem przez jezdnię. Poznawaliśmy znaczenie znaków nakazu i zakazu na placu zabaw, jak również numer alarmowy ( 112 ), ćwiczyliśmy też rozmowę z dyspozytorem. Bardzo pomogli nam w zrozumieniu tych zagadnień pracownicy Straży Miejskiej, którzy odwiedzili nasze przedszkole. W zbudowanym mini miasteczku ruchu drogowego dzieci mogły w praktyce przetestować zdobytą wiedzę na zajęciach lub po prostu utrwalić pewne konkretne i właściwe zachowania.

W ostatnim tygodniu września mówiliśmy nt. “Dbam o siebie i o środowisko”. Uczyliśmy się,                   że w przedszkolu wszyscy muszą sprzątać, żeby w sali był porządek, dowiadywaliśmy się, jak dzieli się śmieci i jak oszczędzać wodę. Mówiliśmy o częściach ciała i zmysłach, dlatego też dzieci śpiewały pokazując różne części swego ciała w utworze “Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Uczyliśmy się również prawidłowego mycia rąk. Ta podstawowa umiejętność  okazuje sie być bardzo ważna i potrzebna  każdemu dziecku zwłaszcza  obecnie w tym szczególnym czasie pandemii.

Wrzesień bogaty był w ciekawe tematy, zagadnienia, wydarzenia. Niektórzy obchodzili swoje czwarte urodziny, witaliśmy nową porę roku – jesień, obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka oraz Dzień Chłopaka. Ciekawe co przyniesie naszym “Żabkom” październik?

Invalid Displayed Gallery