Wydarzenia z życia przedszkola


 ROK PRZEDSZKOLNY 2018/2019


Zakończenie przedszkola – pożegnanie Starszaków

Dnia 17 czerwca 2019 roku w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego, czyli pożegnanie Starszaków.
Starszaki, które zakończyły przygodę z przedszkolem to grupa „Żabki” oraz 6 osób z grupy „Żuczki”.
Na uroczystości byli obecni rodzice, pani Dyrektor oraz inni pracownicy przedszkola.
Dzieci rozpoczęły występ Polonezem, a następnie w formie wierszyków podziękowały: pani dyrektor, wychowawcom, paniom pomocom i woźnym, pani logopedzie, p. psycholog, konserwatorowi, paniom kucharkom, rodzicom oraz wszystkim pozostałym osobom, które tworzyły społeczność przedszkolną. A na koniec zatańczyły nowocześnie do piosenki Justina Timberlake`a 😉
Po występach przyszedł czas na podziękowania, przemowy, prezenty oraz kwiaty. Padło wiele miłych, ciepłych i wzruszających słów.
Uroczystość kontynuowaliśmy w sali „Żabek”, gdzie czekał na nas poczęstunek. Dodatkowo rodzice zrobili dzieciom niespodziankę – przygotowali tort!
To była piękne, wzruszające chwile.
Mamy nadzieję, że dzieci będą dobrze wspominać pobyt w przedszkolu.

Życzymy wszystkim samych sukcesów w szkole.
Ale zanim szkoła to życzymy UDANYCH, CIEPŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!

 


Wycieczka plenerowa „Wiosenna bajkolandia”

13 czerwca całą przedszkolną drużyną, dwoma autokarami wybraliśmy się na wycieczkę. Nie była to daleka wyprawa (całe szczęście w taką pogodę), ale  bardzo udana. Pojechaliśmy do pobliskich Kajetan do Ośrodka Medincus Active, gdzie czekało nas wiele ciekawych atrakcji. Miejsce jest przepiękne, a jego położenie w lesie, chroniło nas przed pełnym słońcem.

„Wiosenną bajoklandię” – bo tak nazywał się nasz program animacyjny – rozpoczęliśmy od „tańców-rozruszańców” oraz drugiego śniadania. Następnie do każdej z grup dołączył animator i zaczęliśmy zabawę.

Zając Psikus przygotował dla dzieci rożne zadania i wyzwania, którym musieliśmy sprostać. Poszukiwaliśmy ukrytych obrazków lesie, strzelaliśmy piłeczkami w Angry Birds, szukaliśmy renifera Svena, jeździliśmy na kucykach, graliśmy w kręgle, musieliśmy przejść tor przeszkód, który zakończyliśmy zabawą na placu zabaw z oponami. Zajęć mieliśmy co nie miara!

W między czasie robiliśmy przerwy na picie, odpoczynek na kocach, jedzenie przekąsek oraz toaletę.

Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy obiad, a po obiedzie przyszedł do nas Zając Psikus, który pogratulował nam wykonania zadań i rozdał wszystkim drobne upominki.

Oj co to był za dzień! Zmęczeni, ale szczęśliwi po południu wróciliśmy do przedszkola.

Przygotowała: Marlena Makowska

 


Teatrzyk „Trzy świnki”

12 czerwca  już od samego rana czekała na wszystkie dzieci z przedszkola niespodzianka . Otóż grupa Pszczółki – mali aktorzy postanowili wystąpić i zrobić małe szoł spektaklem „Trzy świnki”. Po południu, świetnie wykonane widowisko obejrzeli rodzice dzieci z grupy – Pszczółki.

Przedszkolaki choć doskonale znają tą bajkę,  to z wielkim zainteresowaniem śledziły perypetie bohaterów. Doskonała gra aktorów zachwyciła dzieci, rodziców, dyrekcję oraz koleżanki z pracy. Nawet maluchy, które początkowo niepewnie wchodziły na bajkę, śmiały się i klaskały. Spektakl ten oparty był na motywach bajki ” Trzy małe świnki”. Żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności. Świnki nie mogły dojść do porozumienia, z jakich materiałów powinno być zbudowane ich nowe schronienie, każda postanowiła stworzyć domek według własnego pomysłu. Jedna wykorzystała słomę, druga drewno. Zaś trzecia – najmądrzejsza
i najbardziej pracowita z nich – postanowiła zadać sobie wiele trudu i zbudować solidny dom z cegieł. Humorystycznie zaprezentowany wilk, świnki wzbudziły u wszystkich wiele emocji.  Nasze przedstawienie miało nauczyć każdego, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że… „ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca”. Dziękuje wszystkim małym aktorom za ciężką pracę i wspaniałe widowisko oraz naszej kochanej pani Dorotce, która dobrała urocze piosenki do przedstawienia.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


 

III Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

31 maja w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz trzeci odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach.

Tym razem Festiwal również cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 30 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet piłkarskie i gimnastyczne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci z grup Pszczółek, które wystąpiły jako cała grupa i zaprezentowały piosenkę połączona z tańcem „Ręce prosto, prosto”. Po tym występie uczestnicy festiwalu indywidualnie prezentowali swoje talenty. Dzieci z wszystkich grup  wspaniale się zaprezentowały i dobrze czuły się na scenie. Po występach Pani Dyrektor z okazji Dnia Dziecka złożyła wszystkim życzenia i przekazała każdej z grup prezent – były to zabawki.

Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród dyplomów dla wszystkich uczestników.

Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka


Występ Rodziców z okazji Dnia Dziecka

Kontynuując coroczną tradycję w naszym przedszkolu, z okazji Dnia Dziecka rodzice Starszaków przygotowali niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków– przedstawienie.

W tym roku był to spektakl o sile pozytywnych emocji pt. „Królewna Basia”. Rodzice, a w zasadzie tata Królewny – Król – postanowił, że dziewczynka pójdzie do przedszkola. Basia miała opory przed pójściem i towarzyszyły jej różne emocje – smutek, złość, strach, ale też radość.  Okazało się jednak, że nie ma w tym nic strasznego i bardzo fajnie jest spędzać czas z rówieśnikami. Basia wraz z przedszkolakami przegoniła wszystkie złe emocje, a radość została z nią na zawsze.

Tematyka przedstawienia była wyjątkowo bliska dzieciom, ponieważ każdy przedszkolak przechodził ten etap, rozpoczynając przedszkole. Występ zachwycił wszystkich – nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Okazało się, że nasi Rodzice mają niezwykły talent aktorski!

Po przedstawieniu aktorzy rozdali dzieciom drobne słodkości, co wzbudziło same pozytywne emocje 😊

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas. To było niezwykłe przeżycie dla dzieci – szczególnie tych, których rodzice stali na scenie. Dziękujemy również Pani Dorocie – naszej rytmiczce, bez której nie byłoby profesjonalnej oprawy muzycznej.

Szanowni Państwo – proszę rozwijać swój aktorki talent!

Mamy nadzieję, że z częścią z Państwa spotkamy się w takich okolicznościach za rok 😊

Przygotowała: Marlena Makowska

 


Święto Rodziny

„Jesteś dla mnie najważniejsza, A dla taty najpiękniejsza,

Bądź nam zawsze droga Mamo , tak wspaniałą i kochaną.”

Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty.

22 Maja 2019 roku – popołudnie wypełniły muzyka i śpiew płynące z budynku przedszkola, a wszystko za sprawą występów dzieci z każdej grupy dla swoich rodziców. Wszystkie przedszkolaki z bijącym sercem i wypiekami na twarzy poprzez recytacje wierszy, śpiewanie piosenek i taniec wyraziły miłość, wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które  wiele rozumie i  wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym programie artystycznym dzieci w swoich salach wręczyły rodzicom piękne własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była jak zawsze podniosła, radosna i przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


Wizyta w Straży Pożarnej

W dniu 29 marca 2019 roku, wszystkie grupy przedszkolne z Piłsudskiego wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie.

Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaka, opanowanie przez dzieci koniecznych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej.

Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie OSP w Brwinowie w tym sprzęt do gaszenia pożarów. Zaglądaliśmy do wozu strażackiego i dotykaliśmy różne elementy jego wyposażenia. Dzieci mogły przymierzać hełmy strażackie czy lekką odzież wierzchnią. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej przedszkolaki zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, numerami alarmowymi oraz  zachowaniem się w przypadku zagrożenia (ewakuacja przedszkola).

Wiedza, jaka dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, by wychowankowie nabrali pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogli udzielać pomocy. Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki poznają ciężka pracę strażaka, szanują ją, wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych.

Dziękujemy druhowi OSP Brwinów – panu Piotrowi Pawińskiemu za czas, który nam poświęcił,  interesujące spotkanie, zaangażowanie i cudowne podejście do dzieci.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca poza Dniem Wiosny, obchodziliśmy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do akcji „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI” na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Chcieliśmy pokazać, ze różni nas tak niewiele, a przy okazji mieliśmy wielką radochę, bo przecież na co dzień raczej nie nosimy dwóch różnych skarpet 🙂

 

Przygotowała: Marlena Makowska

 

 


Powitanie wiosny

Już w środę 20 marca w naszym przedszkolu zaczęliśmy przywoływać wiosnę! Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne kolory. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby pożegnać zimę oraz poprzez taniec i śpiew zachęcić nową porę roku do szybkiego przybycia.

Dzień później – 21 marca – czyli w kalendarzowy Dzień Wiosny, kontynuowaliśmy świętowanie i wybraliśmy się wspólnie na wiosenny spacer. Tym razem każda grupa miała ze sobą transparenty, na których widniały napisy „Witaj wiosno”, „Żegnaj zimo”, „Wiosna tuż tuż”.

Po takim dwudniowym, hucznym świętowaniu wiosna nie miała wyjścia – musiała nadejść. Tak też się stało – już w czwartkowe popołudnie słoneczko pięknie grzało, a piątek był prawdziwym wiosennym dniem!

Przygotowała: Marlena Makowska


Konkurs plastyczny „Zima w oczach dziecka”

Na przełomie stycznia i lutego w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. „Zima w oczach dziecka”.

Prac nie było dużo, jednak każda z nich była inna, wyjątkowa. Prace wykonane były rożnymi technikami i w każdej z nich było widać mnóstwo włożonej pracy. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie zdobyły I miejsce i otrzymały nagrody oraz dyplomy. Bardzo dziękujemy dzieciom za włożoną pracę i zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu i dostarczeniu prac. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

Przygotowała: Marlena Makowska

 


Koncerty i teatrzyki w I semestrze

Przez cały I semestr co miesiąc tradycyjnie braliśmy udział w koncertach muzycznych. Poznaliśmy lub niektórzy z nas przypomnieli sobie o takich instrumentach jak: wiolonczela, trąbka, waltornia, obój, puzon i akordeon. Poza poznaniem wyglądu, budowy i dźwięków jakie wydają, mogliśmy aktywnie uczestniczyć w spotkaniach – wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy.

Mieliśmy także przyjemność oglądać 2 spektakle wystawione przez Teatr Prima pt. „Olek i Tola w dalekiej podróży” oraz „Jakiś to święty rozdaje prezenty”.

Przed nami kolejne koncerty i teatrzyki. Dziękujemy Radzie Rodziców, ponieważ to dzięki nim możemy brać udział w tych wydarzeniach.

Przygotowała: Marlena Makowska


BAL KARNAWAŁOWY 2019

„Lecz oto księżniczki przybyły na bal

każda suknię ma lśniącą  , koronę i szal.

Za nimi kroczą dumnie rycerze wspaniali

wszyscy bardzo dzielni, chociaż jeszcze mali.

Muzyka do tańca zagrała wesoło

wirują radośnie wszystkie pary wkoło.”

Dnia 19.02.2019 roku odbył się w naszym przedszkolu długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Tego dnia już od rana na przedszkolnych korytarzach można było spotkać: kowbojów, policjantów, księżniczki, piratów oraz wiele innych postaci z bajek oraz filmów.

Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, gdzie wodzireje porwali wszystkich w wir zabawy. Dzieci świetnie się bawiły przy piosenkach oraz konkursach zorganizowanych podczas balu.

Podczas krótkiego odpoczynku przedszkolaki posiliły się smacznymi ciasteczkami po czym ruszyły na dalszą część zabawy.  Kiedy zabawa dobiegła końca, przedszkolaki z żalem opuszczały salę balową.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się i przygotowanie tak wspaniałych strojów dla dzieci!

Przygotowała: Karolina Perkowska

 


Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i dobrym jedzonkiem. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola. Licznie przybyli goście  mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wszyscy wspaniale wystąpili przed bliskimi. Po zakończonych występach dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez kucharki z przedszkola oraz rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne radości, uśmiechu. Szczęśliwe oraz rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Przygotowała Agnieszka Szwed


Mikołajki 2018

Dnia 5.12 odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Mikołajek.

Tego dnia wszystkie nasze przedszkolaki ubrane w mikołajowe czapki spotkały się punkt 9:15 w sali gimnastycznej naszej placówki, gdzie czekała na nie już tylko moc wrażeń i atrakcji. Dzieci powitały wspólnie Choinka ze Śnieżynką. Ta druga niestety pędząc do naszych podopiecznych zgubiła wiadomość, którą przekazał jej „najprawdziwszy” Św. Mikołaj, więc uroczystość rozpoczęła się od jej poszukiwań. Okazało się, że nie ma jej ani w telefonie, ani w radiu… Dzieci również nie wiedziały, gdzie ona jest. Na szczęście roztargnionej Śnieżynce przypomniało się, że Święty przysłał jej list, który już po chwili odczytała niecierpliwym jego treści dzieciom. Mikołaj w liście zapewnił, że tego dnia przybędzie do przedszkola, jednak najpierw chce sprawdzić, czy dzieci wiedzą jak wygląda i czy rozpoznają go, gdy do nich przybędzie. Zadaniem dzieci było wskazać, które z pokazanych im przedmiotów; a były to m.in.: czapka, pas, garnek, miotła, marchewka, palma, okulary, broda; to atrybuty głównego bohatera naszego spotkania. Dzieci poradziły sobie z tym znakomicie. Po tej konkurencji prowadzące zapewniły przedszkolaki, że Mikołaj już się zbliża i warto zaśpiewać piosenkę, którą przez ostatnie tygodnie przygotowywały specjalnie na te okoliczność, bo tenże Święty usłyszy ich śpiew i już na pewno nie ominie naszego przedszkola w swojej wędrówce do dzieci na świecie. I wcale się nie pomyliły ! Zanim dzieci doszły do ostatniej zwrotki za oknami pojawiła się cała ubrana na czerwono postać, co wzbudziło w dzieciach tak ogromne emocje, że aż trudno było im skupić się na śpiewie. Przecież nie co dzień mamy tak wyjątkowego gościa 😀  Mikołaj już po chwili był z nami wewnątrz przedszkola. Usiadł na honorowym miejscu, powitał serdecznie wszystkie dzieci i co najważniejsze- powiedział, że przyniósł prezenty 🙂 Dalszą część uroczystości wypełnił śpiew naszych dzieci dla Mikołaja, a następnie Mikołaja dla dzieci, który wykazał się niebywałym talentem wokalnym. Dzieci zaprosiły również Świętego do wspólnego tańca w rytm piosenki „Z kopyta kulig rwie”. Zabawie niemal nie było końca. Nim Mikołaj wręczył dzieciom prezenty przygotował dzieciom kilka zadań do wykonania. I tak: Pszczółki liczyły do 10; Żuczki wymieniały dni tygodnia, Żabki miesiące, a Motylki pory roku. Na koniec Zuzia z grupy Pszczółki w imieniu wszystkich dzieci z całego przedszkola wręczyła Mikołajowi imieninowy prezent- słodkie pierniki, a Mikołaj zwrócił uwagę, że on przy pomocy swoich pomocników elfów rozniósł już prezenty i czekają one na dzieci w salach grupowych, po czym pożegnał dzieci i zapewnił, że odwiedzi ich również w wigilię Bożego Narodzenia i żeby cierpliwie czekały…

Przygotowała: Grażyna Stachlewska

 


Dzień Pluszowego Misia

23 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły z domu swoje ulubione misie i przez cały dzień mogły mieć je przy sobie. Każda grupa robiła także prace plastyczno-techniczne związane z misiem. Jednak największą niespodzianką była wizyta wielkiego misia, a dokładnie niedźwiedzia z bajki „Masza i niedźwiedź”. Nasz bohater dnia bawił się z dziećmi, tańczył i śpiewał. Wszyscy byli zachwyceni. Na koniec można było przytulić się do wielkiego żywego pluszaka i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie. To było wielkie wydarzenie! Ale niespodzianek było więcej. Rada Rodziców podarowała każdej grupie ogromne misie – większe niż dzieci, a także misie lubisie, czyli słodkości – bo czasem można, oby nie za dużo 😊 Dziękujemy Misiowi za odwiedziny oraz naszym Rodzicom za prezenty. To był wspaniały dzień!!!

Przygotowała: Marlena Makowska

 


Konkurs literacki „Moja mała Ojczyzna”

W związku ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym przedszkolu organizowany był Rodzinny Konkurs Literacki pod tytułem „Moja mała ojczyzna”. Dzieci wraz z rodzicami stworzyły przepiękne, wzruszające wiersze na temat miejscowości w której mieszkają oraz naszego kraju.

Każdy wiersz był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju więc jury jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie otrzymują I miejsca. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone i docenione. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, poświęcenie czasu, a także ujawnienie literackiego talentu. Wiersze można było długo podziwiać w naszym przedszkolnym holu, jeśli jednak ktoś z Państwa nie zdążył przeczytać, załączamy zdjęcia poniżej.

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w przedszkolu, bo dla dzieci to niezwykle ważne!


 100-lat wolnej Polski

Co to jest Polska?

Polska to wieś i las i zboże w polu i szosa, która pędzi autobus i samolot co leci wysoko nad Tobą

Polska to miasto, strumień i rzeka i komin fabryczny co dymi z daleka, a nawet obłoki co pod niebem mkną.

Polska to także twój rodzinny dom.

A przedszkole i szkoła?

Tak,  i przedszkole i szkoła i róże w ogrodzie i książka na stole.

Takim dialogiem, dnia 9-listopada grupa „Żabki” rozpoczęła swój występ z okazji bardzo ważnego święta – 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Żabki jako 5-latki, czyli najstarsza grupa przygotowała występ artystyczny. Była to krótka inscenizacja przedstawiająca podział Polski, a następnie odzyskanie wolności. Inscenizacja przeplatana była piosenkami o Polsce oraz tańcem – Krakowiakiem.

Występ oglądały wszystkie grupy, personel przedszkola oraz zaproszeni ważni goście: zastępca Burmistrza Pan Jerzy Wysocki, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brwinowie, a także przedstawiciel Straży Miejskiej, pani Alicja Berska.

Była to wyjątkowa uroczystość dla nas wszystkich – małych i dużych. Tego dnia zjednoczyliśmy się wszyscy i bez względu na różnice wieku, wspólnie w hołdzie wolności odśpiewaliśmy nasz Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ rozpoczął się i zakończył uroczystym wprowadzeniem i wyprowadzeniem flagi państwowej przez „grupowy poczet flagowy”, przy akompaniamencie marszowym zagranym na werblu przez panią Małgosię. Było bardzo uroczyście i czuło się podniosłą atmosferę.

Po występie pan Burmistrz zabrał głos oraz wręczył na ręce pani Dyrektor flagę państwową od samego prezydenta Andrzeja Dudy. Nasze przedszkolaki natomiast wręczyły specjalne prezenty zaproszonym gościom – herby Brwinowa własnoręcznie wykonane.

Na koniec odbyło się także rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu literackiego pt. „Moja mała ojczyzna”. Przedszkolaki z rodzicami stworzyli przepiękne wiersze o Brwinowie i okolicy. Każdy był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlatego każdy zasłużył na I miejsce i wszystkie prace zostały nagrodzone. Wiersze można podziwiać na naszych tablicach w holu, a niedługo także ukażą się na stronie internetowej. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

przygotowała: Marlena Makowska

 

 


Akcja „Zielona Niepodległość”

„Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku”

(Johann Wolfgang Goethe)

 

Akcja ,,Zielona niepodległość”, to działanie upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym celu, zwróciliśmy się do 100 osób/ instytucji znajdujących się na terenie Brwinowa lub zamieszkujących Brwinów, z zaproszeniami, w których była zawarta prośba o wsparcie nas drzewkami, krzewami i roślinami wieloletnimi, które miałyby upiększać teren obu przedszkoli.

To właśnie dzięki tym Darczyńcom – którzy są także Przyjaciółmi obu przedszkoli – możemy rozwijać świadomość ekologiczną naszych dzieci i cieszyć się z piękna otaczającej przyrody.

Dziękujemy za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność!!!

Żeby dzieci zobaczyły, jaki był ogrom ofiarności Darczyńców, a także, jak trudne jest dbanie o rośliny (podobnie jak o naszą ojczyznę – małą i dużą), zaangażowaliśmy je zarówno do sadzenia, jak i pierwszego podlewania. Przedszkolaki bardzo się cieszyły, że wszystkich roślin jest tak dużo i że będą mogły pomóc Panu Tomkowi, który opiekuje się otoczeniem przedszkola na co dzień. Każda z grup zastała w określonym miejscu na terenie przedszkola wykopane dołki, a w nich piękne roślinki. Pozostało tylko dosypać ziemi, lekko ją uklepać i podlać zgodnie ze wskazówkami Pana Tomka i pod czujnym okiem Pań! Zabawa była przednia, ale przy okazji przekonaliśmy się, że nie wystarczy zadbać o wszystko raz i zapomnieć – musi to być systematyczna praca!

Dziękujemy jeszcze raz!

Przy tej okazji, w sposób szczególny chcemy podziękować osobom i firmom, które nas wsparły. Są to:

– Salonik Fryzjerski ,,Ola”, ul. Kościuszki 1e, Brwinów,

– ,,AUTOMIX” Zakład Naprawy Samochodów – Dariusz Ferszterowski, Krzysztof Mędza, ul. Piłsudskiego 21b, Brwinów,

– ,,PONDEROSA” Szkółkarstwo Maciszewscy D. J., ul. Warszawska 20, Kanie,

– Handel Artykułami Spożywczo-Przemysłowymi Grażyna Jaworska, ul. Wilsona 28a, Brwinów,

– RIMINI Pizzeria&Trattoria, ul. Rynek 20, Brwinów,

– NETTO, ul. Powstańców Warszawy 2a, Brwinów,

– TOP MARKET, ul. Armii Krajowej 14, Brwinów,

– Usługi Gastronomiczne Aneta Wnorowska, ul. Żyrardowska 15, Brwinów,

– MW SERWIS Paweł Molenda, ul. Minerska 52, Warszawa,

– Sklep mięsny ,,WIERZEJKI”, ul. Powstańców Warszawy 2, Brwinów,

– Zakład fryzjerski ,,Anusia” – Anna Kudlak, ul. Rynek 28, Brwinów,

– Kwiaciarnia Flowerstore – Eliza Kalicińska, ul. Rynek 19, Brwinów,

– ONEKO Jakub Perzyna, ul. Myśliwska 6, Brwinów,

– VENUS Salon fryzjersko-kosmetyczny, ul. Armii Krajowej 3 lok 2, Brwinów

Przygotowała: Monika Smułka

 


,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce”

W dniu 10 października reprezentacja naszych Przedszkolaków wzięła udział w finale akcji ,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce” organizowanej przez ,,Słoneczne Przedszkole” z Brwinowa. Działanie opierało się na współpracy i przekazywaniu kolejnemu ,,poleconemu” przedszkolu legendy lub piosenki mówiącej o Polsce lub jej wybranym regionie. W akcji udział wzięły: ,,Słoneczne Przedszkole” jako pomysłodawca,  organizator i koordynator działań, ,,Magiczna Kraina”, ,,Kasperek” i Przedszkole Filialne Przedszkola nr 1- czyli My:)

Na finał pojechały dzieci, które pięknie zilustrowały poleconą nam legendę – ,,O Warsie i Sawie”. Miała ona postać rulonu, który po bokach był nadpalony, zapewne płomieniem świecy i tym samym pozwalał jeszcze lepiej przenieść się w dawne czasy… Oprócz tego, w wiklinowym koszu, gdzie gromadzone były legendy, znalazły się: ,,Legenda o poznańskich koziołkach”, ,,Lwy gdańskie” i ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Wszystkie bogato ilustrowane i każda w innym, ale równie pięknym wydaniu.

Ze swojej strony poleciliśmy ,,Słonecznym Przedszkolakom”, ,,Legendę o Smoku Wawelskim”, którą opracowała i zilustrowała pani Monika Smułka.

W tych pięknych i radosnych okolicznościach, przybyliśmy na spotkanie z innymi młodymi artystami i podziwialiśmy ich dzieła, a następnie wspólnie bawiliśmy się przy zagadkach, quizach i zabawach ruchowych związanych z poznanymi legendami, a prezentowanymi przez panią Katarzynę Gawrońską. Żeby ta uroczystość na jeszcze dłużej utkwiła nam w pamięci, organizatorzy zadbali o dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników, które wręczała pani dyrektor – Ewa Przybylik, a także słodki poczęstunek na zakończenie.

Trzeba przyznać, że w ten sposób połączono przyjemne (zabawy i poczęstunek) z pożytecznym (poznanie historii Polski w niecodzienny sposób). Gratulujemy Pomysłodawcom i Uczestnikom!

Przygotowała: Monika Smułka

 


Warsztaty kreatywne

Powoli kończy się projekt „Wsparcie dla przedszkoli w Brwinowie”. W związku z tym Urząd Gminy we współpracy z Przedszkolem zorganizował dwa cykle warsztatów kreatywnych, w których wzięły udział nie tylko dzieci objęte projektem, ale całe przedszkole.

Były to bardzo ciekawe zajęcia, na których dzieci tworzyły własne mydełka oraz świece. Zabawa była świetna, a efekty pracy zaskakujące. Przedszkolaki udowodniły, że ich wyobraźnia nie zna granic, a niektóre osoby ujawniły wyjątkowy talent plastyczno-artystyczny 😊 Swoje dzieła dzieciaki zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom oraz cieszyć się na co dzień z własnoręcznie zrobionych mydeł oraz świec.

Przygotowała: Marlena Makowska

 


Biesiada na BIAŁO-CZERWONO

Dzień 26 września na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolnych grup. Nie minęły jeszcze emocje związane z porannym pasowaniem, a już tego samego dnia po południu czekała nas ,,Biesiada na biało-czerwono”.
Ponieważ w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy, że ten dzień będzie oznaczał świętowanie jej w kontekście małej i dużej Ojczyzny. W końcu to nie tylko kraj, ale również województwo, a nawet miasto jest naszą ,,ojczyzną”.
Świętowanie rozpoczęła uroczyście Pani Dyrektor – od tradycyjnego powitania chlebem i solą (tu dziękujemy Piekarni ,,Antoniak” za podarowanie pięknego chleba) – która jednocześnie podziwiała przybyłych na biało-czerwono gości, czyli rodziny wszystkich przedszkolaków. Następnym punktem programu, był niezapomniany występ państwa Zalipskich (rodziców Anastazji z grupy ,,Żuczków”), którzy na co dzień tańczą w Zespole Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”. Oprócz oglądania pięknego krakowiaka, usłyszeliśmy także wiele informacji na temat ubioru tancerzy, a także sami mogliśmy z Nimi zatańczyć w kole. Był także konkurs zdobytej wiedzy, nagradzany upominkami właśnie z ,,Mazowsza”!
Po tym emocjonującym występie, wszyscy mogli udać się do stoisk zorganizowanych przy pomocy rodziców z poszczególnych grup, m.in.: malowanie buziek, tworzenie korali w barwach narodowych, ludzików z darów jesieni, czy malowania flag Polski. Dla tych, którzy byli spragnieni wiedzy, był kącik z fotografiami dawnego Brwinowa (tu pragniemy złożyć ogromne podziękowania działowi promocji Gminy Brwinów, który udostępnił nam zdjęcia z archiwum pani Marii Prosnak – Tyszki i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – koło w Brwinowie) i tymi bardziej aktualnymi albumami, fotografiami czy mapami.
Smacznym zakończeniem był poczęstunek składający się m.in. z sałatek, owoców, dżemów, ale także tradycyjnego smalcu i ogórków. Wszyscy zajadali się także przedszkolnym żurkiem.
Jak widać, można w piękny i pouczający sposób połączyć kultywowaniem pamięci o małej i dużej Ojczyźnie ze wspólnym biesiadowaniem!

Przygotowała: Monika Smułka

 


PASOWANIE

No i stało się ! Żeby tradycji stało się zadość, jak co roku o tej porze, tak i w tym roku całe przedszkole miało przyjemność świętować powitanie w naszych szeregach nowych dzieci. W środę, 26.09 dzieci z grupy Motylki i kilkoro dzieci z grupy Żuczki zostało pasowanych na przedszkolaka stając się już oficjalnie członkami naszej przedszkolnej społeczności.

Uroczystość swoim śpiewem otworzyła grupa Pszczółki, po którym nastąpił „egzamin” dla nowych podopiecznych naszej placówki. Dzieci odpowiadały na niezwykle trudne pytania, np. Jak konik człapie ? Jak kaczka kwacze ? Wszystkie bez wyjątku poradziły sobie z tym znakomicie ! Następnie główni bohaterowie wydarzenia złożyli uroczyste przyrzeczenie, iż obiecują „pilnie uczyć się wszystkiego i być uprzejmym dla każdego; sprzątać książki i zabawki i odnosić je do szafki; a przy śniadaniu i obiedzie na krzesełku grzecznie siedzieć”. Zaraz po tym P.dyrektor Małgorzata Wojtyniak- Obwojska, już gotowa ze swoim wielkim ołówkiem, po kolei pasowała każde dziecko na przedszkolaka, symbolicznie kładąc mu go na ramieniu. W czasie trwania występu, także pozostałe z grup: Żabki i Żuczki również miały okazję popisać się swoimi umiejętnościami wokalnymi, śpiewając przygotowaną z myślą o młodszych kolegach piosenkę. Dzieci były bardzo dzielne, a my byliśmy z nich bardzo dumni ! Na pamiątkę tego wydarzenia maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz maskotki.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska

 


 ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018


Przedstawienie Rodziców oraz Zakończenie Roku

Czerwiec to bardzo intensywny czas dla Przedszkolaków, zwłaszcza tych kończących swoją przygodę z przedszkolem. Już w powietrzu pachnie wakacjami, ale jeszcze przed nimi uroczyste zakończenie roku, o czym za chwilę…

Ten piękny miesiąc rozpoczął się dla naszych Przedszkolaków wielką niespodzianką przygotowaną przez Rodziców z drobną pomocą Pań z  grupy ,,Motylków” (Karolinę Perkowską i Monikę Smułkę). Było to przedstawienie z serii ,,Rodzice – Dzieciom”, które cyklicznie, z okazji Dnia Dziecka jest wystawiane w naszym przedszkolu.

Tym razem był to spektakl pt. ,,Małpia rodzina”, który mówił o tym, że warto słuchać starszych i z przymrużeniem oka pokazywał sprawę ożenku Tity i małpiego księcia – Koko. Rodzice zadbali o scenografię i kostiumy, a Panie koordynowały działania. Nieoceniona była również pomoc p. Doroty, która zadbała o muzyczną stronę spektaklu. Dzieci były zachwycone taką niespodzianką, a niektóre z trudem rozpoznawały przebranych rodziców. Na zakończenie ,,małpki” rozdały każdemu dziecku zwierzątko z balonika, a także przekazały do sal swój ulubiony przysmak – banany!

W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim rodzicom zaangażowanym w projekt – za poświęcenie czasu, pokonanie tremy i występ godny Oscara!

Żeby kontynuować tak pięknie rozpoczęty miesiąc, dzieci natomiast zaprosiły rodziców na uroczyste zakończenie roku. Podniosłość chwili podkreślił polonez, którym Przedszkolaki weszły do sali gimnastycznej, gdzie odbywała się uroczystość. Układ nie był prosty, ale dzieci poradziły sobie z nim bez trudu! W dalszej części, dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, który opowiadał o ich drodze od maluszków do starszaków, a także o tym, jak miło było w przedszkolu. Następnie Panie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i podziękowały rodzicom za spędzony wspólnie czas. Również rodzice, wzruszeni, dziękowali Dyrekcji i pracownikom przedszkola za wspólny trud włożony w wychowanie już nie takich malutkich dzieci. Po tych miłych chwilach, wszyscy udali się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w sali grupowej…

Ponieważ niedługo zostaną nam tylko wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, mamy nadzieję, że Przedszkolaki, zgodnie z obietnicami, będą nas często odwiedzać! A póki co- życzymy im miłych i bezpiecznych wakacji, a po nich – udanego roku w szkole!

Przygotowała: Monika Smułka

 


2 Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

05 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz drugi odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 20 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet konstrukcyjne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci najmłodszych z grup Pszczółek i Żuczków, które mimo swego wieku wspaniale zaprezentowały swoje talenty i dobrze czuły się na scenie. Po występach maluchów  scena należała już do starszych uczestników Festiwalu Żabek i Motylków, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród książkowych i dyplomów dla wszystkich uczestników.

Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka

 


Wycieczka do ZOO

Matołek raz zwiedzał zoo 
I wołał co chwila: ,,O-o!” 
,,Jaka brzydka papuga!” 
,,Żyrafa jest za długa!” 
,,Słoń za wysoki!” 
,,A po co komu te foki?” 
,,Zebra ma farbowane żebra!” 
,,Tygrys 
Chętnie by mnie stąd wygryzł!” 
,,No, a zajrzyjmy pod daszek: 
Żółw – tuś, bratku, tuś!” 
,,A to? Ptaszek. 
Niezły ptaszek – 
Struś!” 
Wreszcie zbliża się do wielbłąda, 
Uważnie mu się przygląda 
I powiada wskazując na niego przez kraty:
,,Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!”

Ponieważ nasze Przedszkolaki na pewno nie są Matołkami, jak bohater wiersza Jana Brzechwy, podczas wycieczki do zoo w ogóle nie marudziły. Nie przeszkadzała im nawet wysoka temperatura (chociaż z tego powodu kilka gatunków zwierząt schowało się do cienia lub w ogóle nie chciało się pokazać). Chętnie za to spakowały swoje plecaki i najpierw w tą ekscytującą podróż udały się ,,Pszczoły” i ,,Żuki” (30.05.), a następnie ,,Żabki” i ,,Motylki” (4.06.). Dzieciaki ze wszystkich grup najchętniej wspominały małpy (te małe i te duże), kolorowe papugi, wielbłądy, różnorodne ryby i oczywiście, krokodyle. Atrakcją, niemniej ciekawą niż np. słonie, były przerwy piknikowe – na spożycie smakołyków przygotowanych przez rodziców i posilenie się wodą przed dalszym zwiedzaniem. Mimo że wszystko było ciekawe, to przy okazji ujrzenia placu zabaw, siły, które miały się ku wyczerpaniu, na nowo zostały zregenerowane i tu również Przedszkolaki miały okazje się wykazać – tym razem swoją sprawnością fizyczną. Po wycieczce pełnej wrażeń, nastąpił powrót do przedszkola, podczas którego dzieci smacznie spały lub nadal przeżywały w rozmowach to, co widziały.
Przy tej okazji, chcielibyśmy podziękować Radzie Rodziców za tą miłą niespodziankę – wycieczkę!Przygotowała: Monika Smułka

 


Święto Rodziny

Dnia 23.05 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto rodziny. Był to niezwykle wesoły dzień, przygotowany z myślą o rodzicach naszych przedszkolaków, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Uroczystość rozpoczęliśmy od występów artystycznych w sali gimnastycznej naszej placówki. Każda grupa: Pszczółki, Żuczki, Żabki i Motyki zaśpiewała przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę, której motywem przewodnim była ukochana mama lub ukochany tata. Przedstawienie zakończyło się jeszcze jedną (tym razem zaśpiewaną już wspólnie przez wszystkie dzieci) piosenką pt. „Dziecięcy blues”. Występ był bardzo udany, a owacjom niemal nie było końca. Po części artystycznej rodzice zostali zaproszeni do sal grupowych, gdzie czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka- życzenia w formie wierszyków, własnoręcznie przygotowane przez dzieci prezenty, a także słodki poczęstunek.  Następnie rodzice zostali zaproszeni ponownie na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się pierwsza przedszkolna zabawa taneczna rodziców z dziećmi.  Na dyskotece piosenki dla dzieci i dorosłych przeplatały się z różnymi zabawami. Był „Pociąg”, „Taniec na gazecie”, zabawa ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, pięty…” i wiele innych. Dzieci chętnie prosiły rodziców do tańca, a Ci z chęcią przystawali na to zaproszenie. Atmosfera była wspaniała, każdy dobrze się bawił i nikt nie podpierał ściany 😉

Przygotowała: Grażyna Stachlewska

 


Konkurs patriotyczny

W drugiej połowie kwietnia, w naszym przedszkolu został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pt. „Patriotyzm lokalnie i globalnie.”

Do końca miesiąca nasze przedszkolaki mogły przynosić prace wykonane z pomocą rodziców oraz rodzeństwa. Grupa Motylki miała za zadanie wykonać mapę Polski, grupa Żabki – herb Brwinowa, grupa Żuczki – godło Polski, a grupa Pszczółki – flagę Polski.

Otrzymaliśmy 25 prac z całego przedszkola. Wszystkie były przepiękne i każda jedyna w swoim rodzaju. Bardzo ciężko było wyróżnić kilka z nich. Praca wszystkich biorących udział w konkursie została doceniona i każdy przedszkolak dostał dyplom oraz drobny upominek. Jednak 6 prac zasłużyło na szczególną uwagę i otrzymało specjalne wyróżnienia. Gratulujemy!!!

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


Wycieczka do Teatru Lalka w Warszawie

Dnia 26 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola, wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Lalka w Warszawie. Sporo z naszych maluszków po raz pierwszy jechało autokarem i już sama podróż była dla nich niezwykłą atrakcją. W Teatrze obejrzeliśmy spektakl pt. „Krawiec Niteczka”, który przypadł do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Była to historia dzielnego krawca, który zaprzyjaźnia się ze strachem na wróble i wspólnie wędrują do Pacanowa. Ich droga jest przepełniona wieloma zabawnymi oraz czasem niebezpiecznymi przygodami. Po wielu trudach udaje im się dotrzeć do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna ciągle pada. Niteczka wpada na pomysł zaszycia dziury w niebie, dzięki czemu deszcz przestaje padać. Po tak bohaterskim czynie, w nagrodę zostaje królem oraz mężem pięknej królewny. Historia Niteczki zakończyła się bardzo szczęśliwie, a przedszkolaki wyszły z Teatru z uśmiechem na twarzach. Myślę, że wszyscy dobrze będą wspominać wycieczkę i chętnie wybierzemy się do teatru po raz kolejny!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


Wizyta Leśniczego

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi i tematami dotyczącymi ekologii, dnia 19 kwietnia odwiedził nas najprawdziwszy Leśniczy. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby dowiedzieć się kim tak naprawdę jest leśniczy i jaką funkcję pełni w lesie. Nasz gość bardzo ciekawie opowiedział o swoim zawodzie oraz o tym dlaczego las jest tak ważny. Dowiedzieliśmy się również jakie zwierzęta mieszkają w lesie oraz jakie drzewa i krzewy tam rosną. Jak się okazało przedszkolaki rozpoznały większość zwierząt przedstawionych na ilustracjach. Nieco gorzej poszło z roślinami, ale miejmy nadzieję, że po tak ciekawej lekcji dużo zapamiętały. Bardzo ważnym tematem, który poruszył Leśniczy były również grzyby. Przedstawił nam najbardziej popularne grzyby jadalne oraz grzyby trujące i dał dobrą radę – jeżeli nie znamy danego grzyba, to go nie zrywamy!

Na sam koniec spotkania pan Leśniczy wspólnie z dziećmi ustalił zasady zachowania w lesie, po czym rozdał przedszkolakom niespodzianki – zakładki, książeczki oraz układanki związane z lasem. Dzieci były zachwycone!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


Powitanie Wiosny!

Z okazji pierwszego dnia Wiosny 21 marca w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny Koncert. Wzięły w nim udział dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” specjalnie na tę okazję dzieci z każdej grupy wraz z Paniami przygotowały piosenki o tematyce wiosennej i tańce.

Jako pierwsze na scenie wystąpiły Żabki, które zaśpiewały piosenkę „Uciekaj Zimo” i wspaniale zatańczył do piosenki „Jesteśmy żaby aby aby…”. Dziewczynki z tej grupy przebrane były za żabki a chłopcy za bociany – wspaniale prezentowały się na scenie.

Po Żabkach wystąpiły Żuczki z piosenką „Liczenie  kukułki” i zaprezentowały taniec do piosenki „Wiosna cieplejszy wieje wiatr…”. Dzieci miały piękne wiosenne stroje w kolorach błękitu, a w czasie tańca użyły kolorowych pomponów. Występ Żuków był bardzo energetyczny i pełen kolorów.

Pszczółki zaśpiewały „Wiosenną piosenkę” i zatańczyły taniec  Pszczółek, dzięki pomocy rodziców wszystkie dzieci przyszły ubrane w strój pszczółki dzięki czemu pięknie się prezentowały na scenie i mimo najmłodszego wieku wspaniale powitały Wiosnę.

Nasze najstarsze przedszkolaki Motylki zaśpiewały piosenkę „Marcowe słoneczko” i zatańczyły do piosenki „Motylem jestem”. Motylki pięknie się prezentowały na scenie, a ich taniec uświetniły kolorowe ubrania i chusteczki w wiosennych kolorach.

Wszystkim grupom akompaniowała nasza Pani rytmiczka za co bardzo serdecznie dziękujemy. Był to bardzo miły, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony dzień.

Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno!

Relację przygotowała: Monika Sroka

 


Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się w naszym przedszkolu między 19 a 28 marca 2018r. Bardzo zachęcamy Rodziców wraz z dziećmi do wykonania ozdób wielkanocnych i przynoszenie ich od 12.03.2018 do 16.03.2018 r.

DZIĘKUJEMY !!!


Mobilne Planetarium

Dnia 2 marca 2018 r nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Planetarium Anuka. Z tej okazji gościliśmy także kolegów i koleżanki z przedszkola na ul. Lilpopa, którzy  także wzięli udział w seansie edukacyjnym oraz warsztatach.

Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Młodsze grupy odbyły tam wędrówkę po nocnym niebie i poznały wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Oglądały także znaki zodiaku oraz wysłuchały piosenki o nich. Przypomniały sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedziały się jaki mają skład.

Starszaki natomiast dowiedziały się czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, gdzie się rodzą i jak umierają, a także jaką gwiazdą jest Słońce. Usłyszały także o tym, czym są mgławice i galaktyki oraz dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd.

Podczas warsztatów „Najpiękniejszy gwiazdozbiór” dowiedzieliśmy się jak powstają gwiazdozbiory, które z nich są najciekawsze i jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje. A na koniec każdy z nas mógł stworzyć własny gwiazdozbiór i zabrać go do domu!

Tematyka drugich warsztatów pt. „Sputnik i reszta” poświęcona była sztucznym satelitom Ziemi, podczas których dzieci poznały krótką historię podboju Kosmosu, ale także samodzielnie wykonały bardzo efektowne modele satelitów, m.in. Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę wysłanego przez ludzi w Kosmos.

Były to bardzo ciekawe zajęcia i wszyscy tego dnia byliśmy w kosmicznym nastroju!

 


Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem

Dnia 12 lutego w Przedszkolu Filialnym odbyła się  uroczystość Dnia Babci i Dziadka połączona z Balem Karnawałowym. Na scenie wystąpiły wszystkie grupy przedszkolaków. Swoim ukochanym babciom i dziadkom dzieci
z radością i od serca ofiarowały laurkę skomponowaną ze swoich talentów: zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wiersze, zatańczyły tańce. Niejednej babci
i dziadkowi łza się w oku zakręciła, a z pewnością wszyscy patrzyli na te występy z uśmiechem, wzruszeniem i dumą. Po części artystycznej dzieci rozdały swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki. W kuluarach czekał już przygotowany przez rodziców i przedszkole poczęstunek. Można było porozmawiać, podzielić się wrażeniami z występów i nabrać sił przed Balem. Barwne, fantastyczne stroje dzieci oraz dziadków świadczyły o tym, że duchem młodzi są wszyscy i niezależnie od wieku – gotowi na wspólną zabawę. Punktualnie o 10:30 rozpoczęła się wesoła maskarada. Wodzirej Radek zadbał o oprawę świetlno-muzyczną i dobre humory dzieci oraz dorosłych. Były tańce, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, bańki mydlane i moc radości. Wielu było chętnych, by uwiecznić ten wyjątkowy dzień i zrobić sobie rodzinne zdjęcie u pana Mieczysława w zorganizowanym tego dnia na miejscu studio fotograficznym. Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy do nas za rok!

Iwona Pietraczyk, Paulina Jarzynka


SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BORSUKIEM

Dnia 5 lutego nasze przedszkole odwiedził specjalny gość- Policjant Borsuk.

Podczas tego spotkania przedszkolaki wspólnie z maskotką ustaliły jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak zachować się w kontaktach z osobami obcymi czy jak właściwie podróżować samochodem z rodzicami. Policjant Borsuk przypomniał dzieciom numery alarmowe, oraz nauczył ich prostej metody zapamiętania numeru 112- krótki wierszyk z pokazywaniem różnych części ciała. Dzieci w ramach pracy domowej miały nauczyć wierszyka rodziców i swoje rodzeństwo.

Wiedza naszych przedszkolaków na tematy związane z bezpieczeństwem jest imponująca- dzieci prawidłowo odpowiadały na większość pytań Policjanta Borsuka.

W nagrodę za tak udane spotkanie dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z maskotką. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny!

Przygotowała: Karolina Perkowska

 


WIGILIA

Tuż przed rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się także na wigilijnych spotkaniach w poszczególnych grupach. W dniu 18.12. 2017 r., swoje umiejętności wokalno – recytatorskie prezentowały kolejno grupy ,,Pszczółek”, ,,Żuków”, ,,Żabek” i ,,Motylków”. Każda z nich zaprezentowała inny, krótki program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w nastrój świąteczny. Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie dziwnym trafem prezenty już były pod choinką i cierpliwie czekały aż druga część spotkania dobiegnie końca. Podczas niej, wszyscy dzielili się opłatkiem, jedli pyszności przygotowane przez rodziców i panie kucharki z przedszkola, a także duuuużo rozmawiali i bawili się w kącikach tematycznych.

Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć! Do zobaczenia za rok!

 


MIKOŁAJKI

6 grudzień – to dzień, na który czekaliśmy od długiego czasu.  Wszyscy wiedzieliśmy, że są to Mikołajki, ale nikt z nas nie wiedział co tak naprawdę nas czeka. Wszystkie przedszkolaki miały na sobie mikołajowe czapki oraz były odświętnie ubrane – bo przecież imieniny to ważne święto. Szczególnie, jeśli są to imieniny samego Mikołaja…

Żeby zbyt długo nie czekać, tuż po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Na początku zastanowiliśmy się co to są imieniny i rozmawialiśmy o tym w jaki sposób je obchodzimy.

Następnie wszystkie grupy miały do wykonania– jak się okazało – nie łatwe zadanie! Przedstawiciele każdej grupy musieli ułożyć z pociętej na części ilustracji, portret Mikołaja. Okazało się, że na jednym z nich Mikołaj nie miał brody, na drugim zamiast worka z prezentami miał koszyk z jajkami, na trzecim niebieską czapkę… więc tylko jeden – ten czwarty – był prawdziwy. Kiedy już ustaliliśmy jak wygląda prawdziwy Mikołaj, postanowiliśmy zaśpiewać dla niego piosenkę, mając nadzieję, że się zjawi. Kiedy  padły słowa „Chyba już go słyszę.. chyba już go widzę…” dostrzegliśmy Mikołaja za oknem! To było niesamowite uczucie! Po chwili przyszedł do nas i zrobił nam ogromną niespodziankę – zagrał na gitarze kolędę „Cicha noc” i wspólnie ją zaśpiewaliśmy. Ale na tym nie koniec atrakcji – tańczyliśmy z wspólnie z Mikołajem świąteczny taniec oraz każda grupa dostała od Świętego jakieś zadanie np. policzenie do 10. Bawiliśmy się świetnie! Na koniec Mikołaj wręczył Paniom drobne upominki dla dzieci i zebrał listy, które dzieci do niego napisały. Ale będzie miał czytania! Na szczęście do Świąt jeszcze sporo czasu – na pewno zdąży przeczytać wszystkie i pozytywnie rozpatrzy wnioski 😉

My również mieliśmy dla Mikołaja prezent z okazji imienin – pięknie zapakowane świąteczne pierniczki, które mu na koniec wręczyliśmy. Święty był bardzo wzruszony!

Pan fotograf robił nam także zdjęcia z Mikołajem i będziemy mieć cudowną pamiątkę. Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą gwiazdkę i wymarzone prezenty!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


Święto Pluszowego Misia

W piątek 24 listopada nasze przedszkole obchodziło Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przekroczyły próg przedszkola w towarzystwie swoich ulubionych przytulanek. Każda z grup: „Pszczółki”, „Żuczki”, „Żabki” i „Motylki” świętowała ten szczególny dzień w swoim własnym gronie. Nauczycielki przygotowały dla swoich małych podopiecznch mnóstwo atrakcji. Był to dzień przeróżnych gier i zabaw o tematyce pluszowego misia. Dodatkowo każdy przedszkolak wykonał pracę plastyczną pt. „Miś pluszowy”, a także miał okazję opowiedzieć o swoim pluszowym przyjacielu, o tym skąd go ma oraz dlaczego go lubi. Jednak największa niespodzianka miała dopiero nadejść. Była nią wizyta sympatycznego niedźwiadka z dobrze znanej wszystkim dzieciom bajki „Masza i niedźwiedź”, który zatańczył z nimi wesoły, misiowy taniec. Na koniec każde z dzieci miało szansę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem. Przedszkolaki były przeszczęśliwe i ogromnie zaskoczone odwiedzinami nietypowego gościa, ponieważ nie co dzień odwiedza je „prawdziwy” miś.

Bardzo dziękujemy tacie Łucji z „Pszczółek” oraz Miłosza z „Motylków”, który przebrał się za niedźwiadka za przygotowanie dzieciom tak wspaniałego prezentu.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Teatrzyk i koncerty

Jak co roku nasza Rada Rodziców zadbała o rozbudzanie w naszych przedszkolakach zainteresowań kulturą i sztuką oraz o rozwijanie wrażliwości muzycznej. To właśnie dzięki rodzicom co miesiąc odbywają się w przedszkolu koncerty muzyczne oraz co jakiś czas wystawiane są teatrzyki.

W tym roku odbyły się już dwa koncerty: w październiku był koncert pt. „O tym jak stolarz Antoni artystą został” podczas którego dzieci poznały wiolonczelę. W listopadzie natomiast głównym bohaterem był klarnet, a koncert miał tytuł: „ Sergiusz Prokofiew „Piotruś i wilk”. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem poznają budowę oraz brzmienie instrumentów, a także z radością słuchają opowieści muzycznej i aktywnie biorą w niej udział.

Za nami również pierwszy teatrzyk pt. „Pinokio”, który wystawił Teatr Narwal. Niektóre przedszkolaki zapewne pierwszy raz miały okazję poczuć się jak w teatrze. Ale dzięki częstym wizytom „mobilnego teatru” w przedszkolu, będziemy powoli oswajać się z taką formą sztuki 🙂

Teatrzyk bardzo podobał się naszym milusińskim i z niecierpliwością czekamy na następny!

 


20171116_150653_hdr-mediumKonkurs „Jesienne drzewo”

Dnia 17 listopada został rozstrzygnięty rodzinny konkurs pt. „Jesienne drzewo”.

W konkursie wzięło udział 30 dzieci. Komisja miała  bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były przepiękne, oryginalne i wymagały od naszych dzieci niesamowicie dużo pracy. Jury ostatecznie stwierdziło, że każda praca zasługuje na nagrodę. Jednak aby konkurs był konkursem, z każdej grupy została wyróżniona jedna praca, która dostała najwięcej głosów od wszystkich pracowników przedszkola. 🙂

Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom za zaangażowanie! Zachęcamy również pozostałe osoby do brania udziału w kolejnych konkursach!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20171113_105847_hdrNarodowe Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto odzyskania Niepodległości.

Dzieci oraz Panie przyszły tego dnia ubrane na biało-czerwono lub na galowo. Każdy z nas miał również przyczepione kotyliony jako patriotyczny symbol narodowy. Spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy śpiewając Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie Przedszkolaki stojąc na baczność, pięknie zaśpiewały tą ważną dla Polaków Pieśń.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Polska utraciła swoją niepodległość, ile lat nie było jej na mapie oraz kiedy i w jaki sposób odzyskaliśmy wolność.

I tak jak Polacy radujący się z odzyskania niepodległości w 1918 roku świętowali z okrzykiem pieśni na ustach, my również zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każda z grup przygotowała krótkie występy muzyczne dla pozostałych grup. Motylki zaśpiewały pieśń pt. „Pierwsza kadrowa”, Żabki zaśpiewały „Przybyli ułani”, a Żuczki wspólnie z Pszczółkami „Wojenko, wojenko.”

Świętowanie zakończyliśmy wierszem pt. „Katechizm małego Polaka”, czyli niczym innym jak „Kto Ty jesteś? Polak mały!„

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20171103_103546_resizedSpotkanie z psem

W dniu 3.11. nasze przedszkole odwiedziła pani Monika Zwolińska (wolontariuszka schroniska w Milanówku, a także psi behawiorysta i specjalistka od psich smutków i kłopotów).

Tego dnia dzieci poznały także Lunę – sukę, która bardzo polubiła dzieci z wzajemnością. Dzieci mogły karmić ją kawałkami mięsa prosto z łyżki (pani Paulina z ,,Żabek” również tego spróbowała) i czesać, a Luna odwdzięczyła się im pokazując swoją wielką sztuczkę – wskakując i siadając na krześle. To nie wszystko! Dowiedzieliśmy się, że psa nie tarmosi się po głowie (ludzie też tego nie lubią, o czym przekonała się pani Monika z grupy ,,Motylków”), że nie wolno uciekać w sytuacji zagrożenia, ponieważ pies może nas potraktować jak piłeczkę (czyli gonić i złapać zębami – należy wtedy zachować spokój i nie ruszać się), a o możliwość pogłaskania zawsze należy pytać właściciela psa (nawet jeśli pies wygląda i zachowuje się przyjaźnie), którego spotkamy.

Miejmy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy i dowiemy kolejnych ważnych i pożytecznych rzeczy. Dziękujemy za miłe odwiedziny!

Przygotowała: Monika Smułka

 


20171012_100358_hdr-mediumWizyta Policjanta

Dnia 12 października gościliśmy w naszym przedszkolu pana Policjanta, który opowiadał na czym polega jego praca oraz czym zajmuje się na co dzień. Wszyscy dokładnie przyjrzeliśmy się jak wygląda jego strój i bardzo dokładnie obejrzeliśmy przedmioty, których używa w swojej pracy takie jak: lizak, kajdanki oraz pałka.

Pan Policjant przybliżył nam także zasady bezpieczeństwa na drodze i w najbliższym otoczeniu. Największą uwagę zwrócił na przechodzenie przez jezdnię oraz bezpieczną jazdę samochodem, czyli zapinanie pasów i jazdę w foteliku. Przy okazji przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie także numery alarmowe.

Największą atrakcją dla naszych przedszkolaków było jednak oglądanie w radiowozu policyjnego. I żeby nie było nudno, każdy miał możliwość wejść do środka i chociaż na chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


dsc_0502-mediumJesienny Piknik Integracyjny

W dniu 27.09.2017 odbył się w naszym przedszkolu Jesienny Piknik Integracyjny. W ogrodzie zebrały się tłumy gości- były to głównie przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Pani Dyrektor powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na przybyłych czekała pyszna zupa dyniowa przygotowana przez nasze kucharki oraz smakołyki przygotowane przez rodziców: ciasta, ciasteczka, babeczki, sałatki i owoce. W ogrodzie przygotowanych było wiele atrakcji (część z ogromną pomocą rodziców) takich jak: zwierzątka z baloników, stempelki z ziemniaków, ludziki z darów jesieni, wielkie bańki mydlane oraz malowanie buziek i wspólne robienie bransoletek. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, dzięki czemu wszyscy wspaniale się bawili. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniu poczęstunku oraz atrakcji dla najmłodszych – jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!!

Przygotowała: Karolina Perkowska

 


dsc01631-mediumPasowanie na Przedszkolaka

27 września o godzinie 9.15  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział wszystkie grupy tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żuczki” i  „Żabki”.

Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie w specjalnie udekorowanej sali wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła najstarsza grupa – „Motylki”, która piosenką „Przedszkole drugim domem jest” powitała wszystkie nowo przyjęte dzieci życząc im tym samym samych wspaniałych i radosnych chwil na dalszą drogę pobytu w naszym przedszkolu.

Po wspaniałym występie Motylków na scenę wyszła najmłodsza grupa 3 latków– „Pszczółki”. Pszczółki zaprezentowały piosenkę „Kotek Krzysia”, po swoim występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków i wręczała każdemu misia.  Po pasowaniu Pszczółki otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy – „Żuczki”. Żuczki  –  to grupa 3-4 latków,  na scenie czuły się wyśmienicie i zaśpiewały piosenkę „Kilka latek mam, rysuje już sam”, za którą otrzymały duże brawa, po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy – „ Żabki”. „Żabki” – nasze 4-5 latki – zaprezentowały piosenkę „Dobry dzień” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka, otrzymały pamiątkowe misie i duże brawa za swój występ.

Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały:

Akt ślubowania:

– Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać?
Przyrzekamy!

Po  Ślubowaniu Pan fotograf wykonał dzieciom pamiątkowe zdjęcia i dzieci wróciły do swoich sal, gdzie Panie wręczyły dzieciom jeszcze pamiątkowe dyplomy.

 

Przygotowała: Monika Sroka

 


ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017


resized_20170619_090413Zakończenie Roku

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć dzisiaj. Nie tak dawno witaliśmy się, a dziś już nadszedł czas pożegnania…

… tymi słowami wychowawczynie powitały Rodziców na Uroczystości z okazji Zakończenia Roku, które odbyły się przedostatnim tygodniu czerwca. Z Przedszkolem żegnały się grupy 5-latków: Żabki, Żuczki oraz Pszczółki.

Grupy kończące w tym roku edukację przedszkolną, były pierwszymi grupami w historii naszego przedszkola, czyli można powiedzieć – grupami, które stworzyły to Przedszkole. Te 2,5 roku minęło nam niezwykle szybko i bardzo przeżywaliśmy chwile pożegnania.

Przedszkolaki rozpoczęły swoje występy od uroczystego Poloneza, a następnie śpiewając i recytując podziękowały i pożegnały wszystkich pracowników przedszkola oraz młodszych kolegów. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy oraz zaangażowania, a rodzice docenili ich występ gromkimi brawami.

Podczas uroczystości z ust wychowawczyń, rodziców oraz pani Dyrektor padło wiele miłych i wzruszających słów.

Nasi absolwenci oraz ich rodzice otrzymali dyplomy, a przedszkolaki także pamiątkowe prezenty, zakupione przez Radę Rodziców. Panie natomiast zostały obdarowane przepięknymi kwiatami. Po uroczystej części na sali gimnastycznej, wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek, przygotowany przez Panie z kuchni.

Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy wspominać te wspólne lata z uśmiechem na twarzy.

ŻYCZMY UDANYCH WAKACJI, SAMYCH SUKCESÓW W SZKOLE ORAZ SZCZĘŚCIA W ŻYCIU.

 


 

20170623_103932-mediumWycieczka autokarowa do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie

23.06.2017r. odbyła się nasza ostatnia w tym roku przedszkolnym wycieczka autokarowa. Tym razem dzięki naszej wspaniałej Radzie Rodziców wybraliśmy się do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie.  Gościniec okazał się bardzo gościnny, gdyż gospodyni ubrana w strój ludowy powitała nas staropolskim zwyczajem – chlebem i solą i zaprosiła na pyszny poczęstunek – bułeczki drożdżowe z serem lub z budyniem do wyboru, wypiekane na miejscu i ciepła herbatka-pychotka. Po tak miłym powitaniu czekały na nas kolejne miłe niespodzianki. Dzieci zwiedziły stare wiejskie  zagrody z izbą etnograficzną. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądała praca i życie na wsi np. dojenie krowy, młocka, piec na którym gospodyni gotowała obiad czy codzienna toaleta. Super atrakcją okazała się przejażdżka po terenie gościńca zadaszonym wozem konnym i możliwość zobaczenia zwierząt takich jak owce, kucyki, osły, kozy, kury a nawet daniele. Ale to nie koniec atrakcji jakie na nas czekały – zobaczyliśmy jeszcze- pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej, spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków, zwiedziliśmy salę szkolną, do której uczęszczały dzieci dawno, dawno temu. Pan przewodnik pokazał nam również gdzie Św. Mikołaj parkuje swoje sanie kiedy jest lato;-)…Mieliśmy zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku. Dzieci z pomocą gospodyni  mogły włożyć przygotowany chleb do pieca. Na koniec naszej wspaniałej wycieczki czekał na nas pyszny poczęstunek pieczone kiełbaski, pyszny chlebek i dyskoteka – która okazała się prawdziwym hitem – tańczyli wszyscy! Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i chętnie odwiedzimy jeszcze „Gościniec Wiecha” .

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170601_100743_hdr-mediumŚwiętowanie Dnia Dziecka – Festiwal Talentów

01 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji po raz pierwszy odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków i zgłosiło się, aż 29 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, sportowe a nawet fryzjerskie.  Festiwal rozpoczął występ taneczny  dzieci z grup Pszczółki i Żabki, które zatańczyły rock and rolla i występ Żuczków, które zatańczyły taniec irlandzki. Po ich występie scena należała już do uczestników Festiwalu, którzy zaprezentowali się indywidualnie prezentując bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Nasze jury w skład, którego wchodził jeden reprezentant z każdej grupy miało trudne zadanie. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewania.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników oraz słodkim poczęstunkiem.

Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów.

Przygotowała: Monika Sroka

 


 

18947276_1334719819969301_2083237640_o-mediumPrzedstawienie Rodziców

31 maja w środę, na nasze przedszkolaki czekała wspaniała niespodzianka. Dziesięcioro Rodziców naszych dzieci z okazji Dnia Dziecka przygotowało przedstawienie teatralne pod tytułem „Rady Czarodzieja Śmiecha”. Była to opowieść o  pewnym chłopcu imieniem Mareczek, którego opanował wielki smutek. Wszyscy przyjaciele próbowali poprawić mu humor – ba, zaangażowane były nawet dzieci, które pomagały rozweselać. Niestety nie udało im się. Na ratunek przybył Czarodziej Śmiech, który zaczarował Mareczka. Chłopiec zaczął się uśmiechać i odzyskał dawną radość życia.

Dzieci były zachwycone, a nauczyciele oraz Pani Dyrektor pod wielkim wrażeniem talentu aktorskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za poświęcony czas, zaangażowanie i tak cudowną niespodziankę dla dzieci. Podziękowania składamy również naszej pani Dorotce (rytmiczce) za oprawę muzyczną, bez której nie było by tak pięknie.

Po przedstawieniu wszyscy zapamiętaliśmy, że nie warto tracić czasu na zamartwianie się. Miejmy nadzieję, że uśmiech i radość będzie towarzyszyć nam co najmniej do końca roku szkolnego!

GŁOWA DO GÓRY! 🙂 🙂 🙂

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20170525_134724_hdr-mediumŚwięto Rodziny

W dniu 24 maja 2017 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodziny.

Spotkanie nasze rozpoczęło się od występów naszych wspaniałych przedszkolaków na sali gimnastycznej. Na scenie wystąpiły jednocześnie wszystkie grupy, które zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy dzień.

Po krótkim występie, dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty i rozpoczęła się część rozrywkowa- na dzieci i ich rodziców czekały specjalnie przygotowane atrakcje. Każdy chętny mógł pomalować buzie, dostać pieska zrobionego z balona lub skosztować pysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców i przedszkole. Na sali gimnastycznej czekały konkursy sportowe (Rzut do celu, Skok w worku, Kolarstwo i Skok w dal) za wygranie których, czekały ciekawe nagrody.

Mimo tego, że pogoda spłatała nam psikusa ( spotkanie miało mieć charakter piknikowy na terenie), wszyscy bawili się świetnie pod dachem przedszkola 🙂

Przygotowały: Karolina Perkowska, Agnieszka Młynarska

 


20170519_122918_hdr-mediumWycieczka do Patataj

19 maja wszystkie grupy z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej w Klubie Jeździeckim Patataj w Kaniach. Pogoda bardzo nam sprzyjała dzięki czemu wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy bardzo ciekawą lekcję w stajni. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała bardzo ciekawe rzeczy na temat koni. Mieliśmy okazję zobaczyć różne rasy koni o różnej maści. Dowiedzieliśmy się co najbardziej lubią jeść konie, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz jak należy je pielęgnować. Widzieliśmy i mogliśmy dotknąć również przedmioty niezbędne do jazdy konnej takie jak np. siodło oraz strzemię.

Mieliśmy również okazję przejechać się na kucykach – okazało się, że to bardzo przyjemne i wszystkim się podobało. Byliśmy zachwyceni również przejazdem bryczką przez las, gdzie podziwialiśmy uroki natury. Szczególnie podobało nam się kiedy konie przyspieszały, a bryczka bujała się na różne strony – niektóre dzieci stwierdziły, że jednak wolą jazdę samochodem 😉

Po tych atrakcjach na bardzo głodne już przedszkolaki, czekało ognisko. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli kiełbaski z kechupem i musztardą, a później znów ruszyli do zabawy na placu zabaw.

Dzień upłynął nam bardzo aktywnie i niezwykle przyjemnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


 

20170512_095947_lls-copyMobilne Planetarium

Przedostatnie piątkowe przedpołudnie upłynęło nam w kosmicznym nastroju! Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Nasze przedszkolaki od 9:00 do 12:00 uczestniczyły w seansie edukacyjnym oraz warsztatach.

Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Odbyliśmy tam wędrówkę po nocnym niebie i poznaliśmy wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Bardzo podobało się nam rozgwieżdżone niebo oraz kolorowe gwiazdozbiory. Oglądaliśmy także znaki zodiaku oraz wysłuchaliśmy piosenki o nich. Przypomnieliśmy sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedzieliśmy się jaki mają skład.

Podczas warsztatów „Teleskop bez tajemnic” dowiedzieliśmy się, że są specjalne teleskopy słoneczne przez, które bezpiecznie można obejrzeć tarczę naszej gwiazdy oraz widoczne na słońcu szczegóły. Każdy mógł popatrzeć przez taki teleskop. Dodatkowo wszyscy mieli możliwość zrobić własne „okulary przeciwsłoneczne” przez, które patrzyliśmy na słońce na placu zabaw, a później zabraliśmy do domu.

Podczas drugich warsztatów dowiedzieliśmy się jak astronauci przygotowują się do lotu oraz jak wygląda życie w stanie nieważkości. Dowiedzieliśmy się co jedzą astronauci, jak się myją i jak spędzają dzień na stacji kosmicznej oraz do czego służy im skafander kosmiczny. Mogliśmy poczuć się przez chwilę jak w kosmosie: przechodziliśmy przez specjalny materac, który miał symulować sposób poruszania się w kosmosie, a także próbowaliśmy naprawić część statku kosmicznego w specjalnych rękawicach.

Zarówno seans jak i oba warsztaty bardzo nam się podobały. Przedpołudnie upłynęło nam bardzo szybko i ciekawie. Na pewno na długo zapamiętamy ten wyjątkowy dzień.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


 

img_1341-mediumWygrana w Turnieju Tanecznym

13 maja bieżącego roku reprezentacja Naszego Przedszkola brała udział w Turnieju Tańca z cyklu „Mazovia” w Błoniu, w którym zajęła jedno z trzech zaszczytnych głównych wyróżnień! Tytuł Naszego układu to „Księżniczki i książęta na francuskim dworze”. Układ wpisał się rewelacyjnie w temat turnieju: „Na królewskim balu”.

Nasze dzieci wyglądały zjawiskowo. Zatańczyły układ złożony z Moneta, Poleczki i Walca Wiedeńskiego. Otrzymały ogromne brawa i doping publiczności. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami i prezentami oraz otrzymały puchar. Gratulujemy wszystkim dzieciom: Lidii Wiśniewskiej, Elenie Drogosz, Amelii Sienickiej, Martynie Grabczyk, Marysi Sobczyk, Natalii Ślusarczyk, Jasiowi Skrzymowskiemu, Wiktorowi Kruszewskiemu, Kajetanowi Nieszyn, Szymonowi Krebs, Filipowi Jodłowski oraz Mikołajowi Kukla. Jesteśmy pełni podziwu i niezmiernie dumni! Podziękowania należą się także Rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas i zaangażowali się, Pani Marlenie Nieradko za koordynację przygotowań oraz trenerowi Łukaszowi Kosińskiemu ze Szkoły Flash za ułożenie choreografii, ogromną cierpliwość i tak profesjonalne przygotowanie dzieci.

 


20170425_091115_hdr-mediumKoncert i teatrzyk w kwietniu

W kwietniu nasze przedszkolaki oglądały przedstawienie pt. „Japońska baśń o dobrym sercu” w wykonaniu Teatru Narwal. Brały również udział w koncercie pod tytułem: „Zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz…„  podczas którego miały przyjemność posłuchać pięknych dźwięków wydawanych przez skrzypce.

 


 

dsc01535V Przegląd Artystyczny w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie. Część teatralna

25 kwietnia na terenie naszej placówki odbył się V Przegląd Artystyczny Przedszkoli pod hasłem  „Przedszkolaki na tropie Barbary Szelągowskiej”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, a honorowy patronat pełniły  gminy: Brwinów i Milanówek.

W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce Panią Barbarę Szelągowską, której twórczość była tematem tegorocznego przeglądu. Pani Barbarze towarzyszyła również ilustratorka Pani Monika Jędrychowska.

W części teatralnej udział wzięły dzieci z  przedszkoli zarówno samorządowych jak i niepublicznych pod opieką swoich Pań nauczycielek i Pań Dyrektor. Swą obecnością zaszczycił nas także zastępca burmistrza Jerzy Wysocki.

Tegoroczną część teatralną przeglądu rozpoczęliśmy krótkim spotkaniem z aktorami z Teatru Narwal, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, zaprezentowali kukiełki i pacynki którymi pracują jak również przygotowali nas do naszych występów prezentując rozgrzewkę aktora przed występem.

Na naszej scenie utwory Pani Barbary Szelągowskiej zaprezentowały dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Brwinowie, Samorządowe Przedszkole w Otrębusach, Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Kraina”, Europejskie Przedszkole Publiczne „Kasperek” i oczywiście nasza Filia. Wszystkie występy były wspaniałe. Dzieci otrzymały Pamiątkowe dyplomy i książeczki Pani Barbary wraz a autografem.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor i niezastąpione Panie Kucharki. Ciasto, owoce i ciasteczka, które przygotowały bardzo wszystkim smakowały 🙂

Gratulujemy  wszystkim uczestnikom przeglądu wspaniałych występów, ciekawych pomysłów i dziękujemy  za wspólnie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Dziękujemy naszemu gościowi honorowemu Pani Barbarze Szelągowskiej i życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne wspaniałe i pouczające utwory dla dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka

 


 

wars-i-sawaNasz udział w konkursie „Co wiesz o legendach polskich?”

„O Lechu, Czechu i Rusie”, „Złota Kaczka”, „Smok Wawelski”, „Wars i Sawa”, „Wiano Św. Kingi”, „Bazyliszek”, „O smoku Wawelskim”, „Jurata królowa Bałtyku”…to tylko 8 z pośród 15 legend, których znajomość była tematem konkursu „Co wiesz o legendach polskich?”. Organizatorem konkursu był Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Konkurs odbył się 30 marca o godz. 9.00,  uczestniczyły w nim dzieci z gminnych oddziałów przedszkolnych i przedszkoli w wieku 5 i 6 lat w sumie 7 drużyn po 3 uczestników. Patronat nad konkursem objęli: Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Brwinów  oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów.

Celem konkursu  było rozwijanie u dzieci zainteresowań legendami, kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i wartości, a także odkrywanie talentów dziecięcych.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap odbywał się w naszym przedszkolu, którego zadaniem było wyłonienie 3 uczestników. Do drugiego etapu weszły trzy super dziewczyny, które wykazały się największą znajomością legend:

Marysia Sobczyk – grupa „Żabki”

Hanna Błaziak – grupa „Żuki”

Amelka Moczulska – grupa „Pszczłóki”

Następnie 30 marca odbył się fina konkursu, w czasie którego dziewczyny zajęły I miejsce egzekwo z  dziećmi (6 letnimi) z Oddziału Przedszkolnego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie – konieczna była więc dogrywka, po której ostatecznie dziewczyny zajęły II miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych dziewczyn. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na ich ręce składamy jeszcze raz gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy bardzo również Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170323_103725-mediumPowitanie Wiosny

Wiosnę w naszym przedszkolu powitaliśmy 23 marca. Dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” wraz z Paniami  wybrały się tradycyjnie do parku miejskiego aby tam wspólnie poszukać  Pani Wiosny. Specjalnie w tym celu dzieci zabrały kolorowe transparenty oraz Marzannę Zimową Pannę wszystko po to aby Pani Wiosna nas zobaczyła i usłyszała. Tak przygotowani w barwnym korowodzie udaliśmy się ulicami naszego miasta do miejskiego parku. Dzieci z wesołym śpiewem, wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Po dotarciu do  parku tradycyjnymi okrzykami: „hu hu ha idź już sobie zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę i Marzanna Zimowa Panna została wrzucona do wody. Pani Wiosna chyba nas usłyszała, bo dzieci znalazły w parku Kukiełkę symbolizującą Wiosnę, którą z radością powitaliśmy i zabraliśmy do naszego przedszkola.

Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie,  inne wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170330_110534_hdr-mediumMarcowe teatrzyki oraz koncert

W tym miesiącu nasze przedszkolaki miały przyjemność oglądać aż dwa teatrzyki oraz jak co miesiąc koncert. Na początku miesiąca Teatr Narwal przedstawił nam „Dorotkę w Krainie OZ”, pod koniec miesiąca natomiast oglądaliśmy „Legendę o Smoku Wawelskim” w wykonaniu aktorów z Teatru Prima. Podczas koncertu pod tytułem „Kwiaciarka Balsaminka”, przedszkolaki miały przyjemność posłuchać dźwięków jakie wydaje flet, poznać jego budowę oraz jak zwykle wspólnie pośpiewać do dźwięków tego instrumentu.

 


20170310_095607_hdr-mediumWycieczka do Teatru Baj w Warszawie

Dnia 10.03.2017 grupy „Motylków” i „Żabek” wraz z Paniami wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Baj w Warszawie. Obejrzały tam spektakl pod tytułem „Plastusiowy pamiętnik”. Przygody Plastusia i jego przyjaciół – pozostałych mieszkańców piórnika, bardzo podobała się przedszkolakom.

Tydzień później ( 17.03.2017) do tego samego miejsca wybrały się dwie pozostałe grupy: „Żuczki” i „Pszczółki”. Przedszkolaki zobaczyły parawanowy plan lalkowy z grą aktorów na żywym planie, w spektaklu pod tytułem „Bajka o szczęściu”.Na scenie została przedstawiona historia starego Gospodarza, który mieszkał w biednym domku ze swoimi zwierzętami: kogutem, świnką oraz myszką.  Był tam bardzo szczęśliwy dopóki nie pojawił się pewien handlarz, który za odkupienie zwierząt zaproponował gospodarzowi fajkę, nóż do strugania oraz srebrne pudełeczko. Gospodarz niewiele myśląc sprzedał swoje zwierzęta przez co miał być bardzo szczęśliwy. Niestety po czasie okazało się, że te przedmioty przestały dawać mu radość, a on został sam w swoim domku. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło ponieważ gospodarz zrozumiał, ze największe szczęście dają mu jego zwierzęta, które zdołał odzyskać.

Wszystkie grupy po spektaklach uczestniczyły w lekcjach pt. „Aktor-kto to? O pracy i warsztacie aktora” oraz „Jak to się rusza? O różnych rodzajach lalek teatralnych”.

Przedszkolaki poznały różne rodzaje lalek teatralnych , odkrywały sekrety ożywiania lalek a także próbowały sztuki animacji. Dowiedziały się również  co trzeba umieć, aby zostać aktorem i sami próbowali posiąść aktorskie umiejętności, wcielając się w różne postacie i odgrywając scenki. Lekcje bardzo wszystkim się podobały.

Przygotowały: Joanna Józefowiak, Marlena Nieradko

 


20170220_092602_hdr-mediumKoncerty – styczeń i luty

Jak co miesiąc nasze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w koncertach. Tym razem głównymi bohaterami były instrumenty takie jak: trąbka i kontrabas. Jak zwykle artyści zagrali i wyśpiewali nam muzyczne opowieści pod tytułem: „Rycerskie opowieści, czyli o tym jak dawniej bywało” oraz „W krainie baśni: tajemnice starego dębu”. Dzięki temu poznaliśmy dźwięki nowych instrumentów, a także mogliśmy pośpiewać oraz zatańczyć.

 


dsc01339-mediumBal Karnawałowy 2017

Dnia 08.02.2017 r. odbył się w naszym przedszkolu Bal karnawałowy. Zabawę hucznie i wesoło poprowadził DJ Radek. Cudowne stroje księżniczek, królów, smoków, rycerzy, Spidermanów, piratów, strażaków, kotków ( i jeszcze wiele można by wymieniać…:) ) przeniosły nas w prawdziwy świat bajek. Dzieci chętnie tańczyły do sławnych przebojów, brały udział w zabawach i konkursach. Dodatkową atrakcją były indywidualne sesje zdjęciowe wszystkich dzieci, zrobione przez dobrze znanego przedszkolakom fotografa – Pana Mieczysława. Na zakończenie intensywnej zabawy karnawałowej czekał na dzieci pyszny energetyczny deser. Po tym aktywnym dniu, dzieci jeszcze długo nuciły ulubione piosenki  i rozmawiały o swoich pięknych strojach.

Opracowała: Patrycja Saganowska

 


sniezynka2Zimowy konkurs śnieżynkowy

W dniach 16.01.2017 – 27.01.2017 roku odbył się w naszym przedszkolu konkurs zimowy polegający na wykonaniu śnieżynki. Celem konkursu było zaangażowanie rodziców do zrobienia wspólnej pracy z dziećmi. 31 stycznia 2017 roku prace przyniesione przez nasze przedszkolaki zostały wywieszone na tablicy w holu. Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie dzieci otrzymały dyplom z podziękowaniem oraz nagrody – książeczki oraz kolorowanki. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie oraz trud włożony w wykonanie prac.

Przygotowała Joanna Józefowiak

 


wp_20161212_09_50_36_proKiermasz Bożonarodzeniowy

W dniach 12-23.12.2016 odbył się w naszym przedszkolu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Do uczestnictwa w tym świątecznym wydarzeniu zaproszone zostały wszystkie dzieci wraz z ich rodzinami. Na stoiskach pojawiły się piękne bombki, choinki z makaronu, domki z pierników a nawet własnoręcznie robione mydełka oraz biżuteria.

Wszystkie prace były piękne- przygotowane z ogromną starannością i dbałością o szczegóły.

Dochód zebrany w czasie trwania kiermaszu został przeznaczony dla Kai- siostry dziewczynki z naszego przedszkola, która urodziła się jako wcześniak i wymaga rehabilitacji psychoruchowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzinom za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowania pięknych rzeczy na kiermasz.

Joanna Józefowiak

Monika Smułka

Karolina Perkowska

 


 

20161215_105139-mediumWizyta Pana Leśniczego w Przedszkolu

Dnia 15 grudnia 2016 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Leśniczego (dziadka jednego z naszych przedszkolaków), który bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o swojej pracy. Dzieci rozmawiały  z Panem Leśniczym dlaczego las to „skarb człowieka”. Nasz Gość opowiadał o zwierzętach i roślinach  występujących w naszych lasach. Przedszkolaki dowiedziały się o przeróżnych zwyczajach zwierząt. Wiedzą już jak należny zachować się podczas spotkania leśnego zwierza w czasie spaceru po lesie oraz znają „leśny savoir-vivre”. Pan Leśniczy dał nam również kilka rad związanych ze zbieraniem grzybów. Dzieci z naszego Przedszkola popisały się bardzo dobrą znajomością nazw zwierząt i ptaków, za co zostały bardzo pochwalone przez Pana Leśniczego. Nie zabrakło także drobnych upominków od Nadleśnictwa w Skierniewicach – dzieci dostały do domu bardzo ładne zakładki do książek z obrazkami ptaków oraz kwiatów polskich.

Przygotowała: Patrycja Saganowska

 


 

img_20161219_213052Koncerty i Teatrzyk

Kolejne koncerty i teatrzyk za nami. W listopadzie przedszkolaki na koncercie pt. „„Niezwykłe przygody pewnej kropli wody”, poznały nowy instrument – KLARNET. W grudniu natomiast podczas koncertu „Wigilijne światło betlejemskiej gwiazdy”, miały okazję zapoznać się i posłuchać brzmienia instrumentu o nazwie OBÓJ.

W tym miesiącu gościliśmy również teatr Prima, który przyjechał do nas z przedstawieniem „ Jakiż to Święty rozdaje prezenty”. Muzyczno-tanecznym krokiem przedstawione zostały ciekawostki i zwyczaje związane z Mikołajem i Świętami,  charakterystyczne dla różnych krajów i regionów. W czasie spektaklu dzieci miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami, dzięki czemu było bardzo wesoło.

Przygotowała: Marlena Nieradko


20161212_144614-mediumWizyta Pani Alicji ze Straży Miejskiej

„Nasza Straż Miejska jest

Bardzo Wspaniała

Pilnuje porządku od samego rana

W Brwinowie naszym mieście kochanym

Straż jest obecna w każdym zaułku schowanym

Dziękujemy Wam nasi drodzy

Że zawsze liczyć na Was możemy

I bezpiecznie się czujemy.”

Dnia 12 grudnia 2016r nasze przedszkole odwiedziła funkcjonariuszka Straży Miejskiej. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Dzieci wysłuchały bajki pt. ” Czerwony Kapturek” na podstawie, której została przeprowadzona pogadanka. Rozmowa dotyczyła kontaktów z dorosłymi ludźmi, których dzieci nie znają. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała przedszkolakom, że nie wolno im rozmawiać z obcymi oraz udzielać im informacji o sobie.  Dzieci muszą także uważać w sytuacjach kiedy ktoś nieznany proponuje im słodycze, obejrzenie małych kotków czy piesków, które są niedaleko lub chce podwieźć je samochodem. Zawsze w takich przypadkach dzieci powinny odmówić takiej osobie oraz poinformować swoich rodziców o zaistniałej sytuacji.

Na koniec spotkania Pani Alicja przeprowadziła test naszym kochanym przedszkolakom. Pokazała tablice z sylwetami różnych osób. Dzieci miały powiedzieć, która z tych postaci może być niebezpieczna. Okazało się oczywiście, że każda z tych osób może być groźna i mieć złe zamiary wobec nich.

 

Przygotowała: Joanna Józefowiak


 

20161205_105255-mediumMikołajki

Dnia 5 grudnia dla dzieci została przygotowana niespodzianka. Które z nich w oczekiwaniu na pierwszy śnieg nie wspomniało w domu chociaż raz o Świętym Mikołaju? Które z nich widząc pierwszy śnieg nie myślało o Świętym Mikołaju, który przyjeżdża na saniach z górą pełną prezentów? Już nie wspominając o tym, które z nich nie chciałoby samemu pojeździć na takich saniach, może trochę mniejszych. Przyjście Mikołaja było dla dzieci dużą niespodzianką, jednak wiedziały, że w najbliższym czasie ktoś  może przyjść odebrać ich listy i wysłać w odpowiednie miejsce.. tylko.. kto tak naprawdę spodziewał się samego Mikołaja?!

Tego dnia wszystkie dzieci w Mikołajkowych czapkach wyczekiwały na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nich dwie śnieżynki, które na ten czas przygotowały kilka atrakcji. Chcąc sprawdzić wiedzę o nieznajomym tak naprawdę mieszkańcu Bieguna Północnego przygotowały Quiz sprawdzający wiedzę przedszkolaków. Już pierwsze odpowiedzi były zaskakująco dobrego, ale.. żeby dzieci nie wiedziały skąd pochodzi Mikołaj? Jaki jest jego ulubiony kolor, co przynosi niegrzecznym dzieciom, a przede wszystkim co nosi w worku? Śnieżynki powinny się wstydzić za takie pytania!!

Następną atrakcją w kolejce był taniec. Rzecz jasna był to taniec dla Świętego Mikołaja! Do piosenki Alvaro Soler’a każde z dzieci wykonywało własną choreografię taneczną, chociaż w większości przypadków to była czysta improwizacja, której nie powstydził by się żaden dobry tancerz!
Następnie Śnieżynki zaproponowały dzieciom zaśpiewanie piosenki (wiadomo dla kogo i z jakiej okazji!) – „Siedzę Cichuteńko”. Niemożliwe było by to, gdyby po tak świetnym zaproszeniu jakim jest ów utwór zaproszenia nie przyjąłby sam Mikołaj. W trakcie śpiewania piosenki Śnieżynki wypatrzyły za oknem tego, na którego wszyscy tak bardzo czekali (one same również!).
Ciężko opisać wrażenie dzieci po tym jak spostrzegły, że za oknem ktoś się czai, a ten ktoś jest widoczny z dużej odległości, bo kto na co dzień chodzi w czerwonym stroju z workiem na ramieniu, czerwoną czapką, długą brodą, a w dodatku nie podróżuje samochodem tylko saniami! Po tym jak Święty Mikołaj wszedł do sali zapytał się dzieci co przynoszą do przedszkola, gdy mają swoje imieniny. Wszyscy zgodnie odparli to samo: słodycze! Z okazji swoich imienin, Mikołaj również przyniósł dla  dzieci słodycze, a one w podziękowaniu za przybycie po raz kolejny wykonały dla niego piosenkę.

Po tym wszystkim Mikołaj zebrał od wszystkich dzieci listy (własnoręcznie rysowane), a każdy kto był chętny i się nie bał (a nie bał się nikt) mógł porozmawiać z samym Mikołajem czy nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie Mikołaj pożegnał się ze wszystkimi, spakował listy i wrócił tam, gdzie przez najbliższe tygodnie będzie ciężko pracował by wszystkim grzecznym (i tym niegrzecznym dzieciom też) dostarczyć wymarzone prezenty.

Ps: Renifery też były, ale tych akurat nikt nie widział 🙂

Przygotowała: Aneta Urbaniak

 


img_20161125_153841-mediumŚwięto Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Święto Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie przedszkolaki i panie wychowawczynie, przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. Duży pluszak towarzyszył przez cały dzień również naszej pani Dyrektor 🙂

Każda grupa miała ciekawe pomysły na świętowanie.

Żuczki nauczyły się krótkiego wierszyka pt. „Miś”, zagrały na dywanie w misiowe memory. Bawiły się w ciepło-zimno poszukując swoich maskotek, a na koniec odbyła się pluszakowa dyskoteka.

Pszczółki wykonały prace plastyczne techniką wydzieranki oraz rysowały misia z zamkniętymi oczami.

Żabki tańczyły do piosenki „Jadą jadą misie”, tworząc misiowy pociąg, uczyły swoje misie poprawnie liczyć oraz rysowały ich portrety.

Motylki również narysowały portrety swoich misiów, które można podziwiać na tablicy i tak jak pozostałe grupy wspaniale bawiły się ze swoimi ulubieńcami.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20161118_113516-mediumMobilne Planetarium w naszym przedszkolu

W piątek 18 listopada 2016 roku dzieci z naszego przedszkola udały się do najdalszych zakątków kosmosu oraz na pokład stacji kosmicznej, dzięki uczestnictwie w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium GRAWITON. Dzięki pokazom oraz specjalnej kreskówce („The Zula Patrol”), dzieci dowiedziały się jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, jak powstawała nasza planeta. Pokaz, dla każdej grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule w kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Leżąc wygodnie na materacach i poduszkach, dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, czy zmianą położenia planet. W jednej chwili, przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu, w przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Pokaz dostarczył nam wielu kosmicznych wrażeń 🙂

Przygotowała: Patrycja Saganowska

 


20161116_101151Dzień Niepodległości

Dzień 11 listopada to Święto Niepodległości. Dzieci z grupy Pszczółki postanowiły w uroczysty sposób uczcić ten dzień i przygotowały specjalnie na tę okazję występ artystyczny dla całego przedszkola, który odbył się 16 listopada o godz. 10.00 w naszym przedszkolu. Dowiedzieliśmy się, że dawno temu nasza ojczyzna została „podzielona” i nie było jej na mapie Europy, ale dzięki odważnym żołnierzom udało nam się odzyskać wolność. Dzieci zaprezentowały najważniejsze symbole narodowe Polski, czyli: flagę, godło i hymn. Pszczółki śpiewały pieśni patriotyczne takie jak „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Przybyli Ulani pod okienko” i recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej. Na koniec swojego występu wszystkie dzieci wykonały hymn polski.

Dzieci tak jak potrafiły najpiękniej słowem i piosenką, oddały szacunek symbolom narodowym i okazały miłość do naszej Ojczyzny. Takie chwile uczą nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju.

Przygotowała: Monika Sroka


20161110_094804-mediumWizyta Fotografa

W związku z tematem kompleksowym „Na starej fotografii”, w tym tygodniu gościliśmy panią Sylwię Chrzanowską, która jest fotografem w Brwinowie. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom na czy polega praca fotografa. Za pomocą prezentacji multimedialnej, wiewiórka Aparatka przedstawiła naszym przedszkolakom historię aparatu: pokazała jak wyglądały i nazywały się dawniej aparaty, jak robiło się nimi zdjęcia, w jaki sposób były wywoływane oraz jak udoskonalano je na przestrzeni lat. Dzieci dowiedziały się, że poza telefonami komórkowymi i tabletami, są inne przedmioty w których może być wbudowany aparat np. kluczyki od samochodu, żarówka czy długopis. Są to tak zwane aparaty szpiegowskie.

Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, z której bardzo dużo się dowiedzieliśmy, mogliśmy pooglądać przedmioty, które przyniosła ze sobą pani Fotograf. Były to różne aparaty ( starsze i nowsze ), klisze fotograficzne, lupy oraz inne gadżety, których fotograf używa w swojej pracy.

Na koniec wręczyliśmy Pani podziękowanie za przybycie i przybliżenie Nam specyfiki zawodu fotografa.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20161027_103848-mediumPaździernikowy teatrzyk i koncert

Podczas październikowego koncertu pod tytułem: „Jesień dźwiękami malowana”, artyści przepięknymi dźwiękami wprowadzili nas w jesienny klimat. Tym razem głównym bohaterem był akordeon – przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda ten instrument oraz usłyszały jakie dźwięki można z niego wydobyć.

W tym miesiącu odbył się również pierwszy teatrzyk, pod tytułem: „Witaminki księżniczki Ewelinki.” w  wykonaniu grupy teatralnej Narwal. Bajka opowiadała o dziewczynce, która przez niechęć do zdrowego jedzenia, często chorowała. Z tego powodu rodzice dziewczynki byli bardzo zmartwieni i na różne sposoby próbowali przekonać ją do warzyw.

Nasze przedszkolaki bardzo dużo wiedzą już o zdrowym odżywianiu, a poprzez bajkę mogły utrwalić i uporządkować sobie tą wiedzę.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


dsc_1197-mediumJesienne atlasy przyrodnicze

W  tym roku realizując plan roczny, staramy się na różne sposoby wspierać i rozwijać czytelnictwo. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w czasach Internetu i cyfryzacji, duże grono dzieci nie czuje potrzeby kontaktu z książką. Bardzo byśmy chcieli aby sztuka czytania nie zanikła. Próby zachęcania przedszkolaków do obcowania z książką przybierają różne formy: ruszyliśmy z akacją „Rodzice czytają dzieciom” ( szczegółowe informacje w wydarzeniach z życia grupy ) oraz „Bookcrossingiem” – czyli biblioteczką przedszkolną. Kolejnym działaniem jakie podjęliśmy było wspólne stworzenie „Jesiennych atlasów przyrodniczych.” Wykorzystaliśmy dary jesieni w postaci liści i w grupach wspólnie tworzyliśmy atlasy według własnych pomysłów. Dzięki temu każdy atlas jest inny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Stworzyliśmy z nich jesienną wystawę aby rodzice mogli podziwiać efekty naszej pracy. Poprzez wspólne tworzenie, przedszkolaki przekonały się jak dużo pracy trzeba włożyć w zrobienie takiej książki. Wierzymy, że kiedy atlasy trafią do naszych kącików książki w salach, dzieci będą dbać o wspólne dzieło oraz szanować pozostałe książki.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


signlogoBOOKCROSSING

Kochani,

10 października w naszym Przedszkolu rozpoczęła swoją działalność Biblioteka Przedszkolna.

Biblioteka czerpie swoje zbiory z darów jakie otrzymujemy od rodziców, dzieci oraz pracowników Przedszkola. Bez Waszej szczodrości oraz chęci nie mogłoby to nastąpić. Wszystkim obecnym, jak i przyszłym darczyńcom, bardzo dziękujemy 😉

Biblioteka powstała dzięki akcji „Bookcrossing” („Uwolnij książkę”). Każdy, kto posiada w domu książki, które nie są mu już potrzebne, może  dać im drugie życie, przynosząc je do naszego Przedszkola. W naszej Bibliotece każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bowiem przyjmujemy wszelkie gatunki i rodzaje książki. Biblioteka przyjmuje także płyty z różnymi nagraniami.

Naszą ideą jest wspieranie i rozwijanie czytelnictwa oraz przywrócenie książkom ich należnego miejsca we współczesnym świecie. Dzięki Wam, dajemy książkom nowe życie. Im więcej pozycji czytelniczych trafi do nas, tym większe ich bogactwo będzie dostępne w Bibliotece.

Biblioteka w Przedszkolu to doskonały wybór dla pracowników, rodziców oraz dzieci uczęszczających do Przedszkola. Książki bowiem można wypożyczyć przyprowadzając lub odbierając dziecko z placówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zaoszczędza czas. Dzieci reagują bardzo entuzjastycznie na naszą Bibliotekę oraz cieszą się z  możliwości wybrania i wypożyczenia nowej książki do czytania i zabrania jej do domu . Uczą się zasad korzystania z Biblioteki, dbania o to, co wypożyczają, czerpią radość z możliwości wypożyczenia książek wraz z rodzicami.

Zachęcamy do korzystania z naszej Biblioteki oraz do „uwalniania książek”, darując je Bibliotece, tym samym dając im nowe życie.

Patrycja Saganowska


20160919_102016-mediumWrześniowy koncert

Wraz z rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego, rozpoczęliśmy również przygodę z muzyką. Co miesiąc przedszkolaki będą miały okazję brać udział w koncertach odbywających się w naszym przedszkolu. Wszyscy bardzo lubimy takie bezpośrednie spotkania z muzyką, możemy posłuchać melodyjnych historii, wspólnie pośpiewać, a także wiele się nauczyć:  poznać instrumenty, ich budowę, brzmienie a także dowiedzieć się co robić żeby grały.

We wrześniu odbył się pierwszy koncert pt. „Żegnaj lato! O czym szumi muszelka”, w którym główną rolę odgrywała gitara. Dowiedzieliśmy się jak wygląda ten instrument, jak jest zbudowany, a nawet wspólnie policzyliśmy struny.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20160923_095432Sprzątanie Świata

Do sprzątania” K.  Pawlikowska

Hej dzieciaki na start, zabierajcie się do sprzątania.

Posprzątamy dziś cały świat, każdy z nas jest chwat.

Pójdźmy w cztery strony świata, tam, gdzie ptak spokojnie lata.

Gdzie zwierzyna w las ucieka, no bo boi się człowieka.

Posprzątajmy puszki, śmieci, niech się cieszą wszystkie dzieci.

Pozbierajmy też papierki, sznurki, metal i butelki.

Czysty będzie już nasz świat, o porządek trzeba dbać.”

Dnia 23 września wszystkie dzieci z  przedszkola uczestniczyły w akcji „Sprzątanie Świata”. Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów komunalnych, recyklingu, informacji o zanieczyszczaniu środowiska w którym żyjemy.

Zaraz po śniadanku wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej w celu uświadomienia sobie potrzeby dbania o przyrodę. Panie z grupy „Żabek” szczególną uwagę dzieci zwróciły na zanieczyszczanie środowiska, wyświetliły slajdy przedstawiające czyste środowisko i brudne. Zadaniem dzieci było rozpoznanie środowiska czystego i zanieczyszczonego, poszło doskonale. Kolejnym etapem było przypomnienie o segregowaniu śmieci do oznaczonych różnymi kolorami pojemników. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały  udział w  rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Nauczycielki zapoznały dzieci z treścią wiersza „Czy to nasze” autora Heleny Bechter. Miał on na celu  ukształtowanie w młodej osobie wrażliwości  ekologicznej oraz opiekuńczej postawy. Odbyły  także się ciekawe konkursy z wiedzy o środowisku, a pod koniec spotkania wszystkie dzieci złożyły przysięgę „Miłośnika przyrody”. Radości, uśmiechów nie było końca. Jednak główną atrakcją tego dnia było Sprzątanie ziemi, które bardzo się podobało i nad którym czuwały wszystkie panie z grup, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków.

Dzieci bardzo zaangażowały się w te akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie worki zostały zapełnione śmieciami, które pojawiły się w przedszkolnym ogrodzie.

Na koniec akcji usłyszałyśmy „Zawsze będziemy pamiętać, że należy dbać i szanować naszą przyrodę” . Miłe i wzruszające … nic dziwnego przecież NASZE PRZEDSZKOLAKI to  mali MIŁOŚNICY PRZYRODY.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


 20160922_094341Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Za nami pierwsza w tym roku wycieczka autokarowa, na którą wybraliśmy się 22 września do Muzeum Narodowego dzięki naszej Radzie Rodziców. W wycieczce uczestniczyły wszystkie grupy.

Na miejsce dotarliśmy dość szybko więc udało nam się jeszcze odwiedzić część plenerową Muzeum Wojska Polskiego. Dzieci były pod dużym wrażeniem mogąc z tak bliska podziwiać samoloty, czołgi, śmigłowce, armaty po czym szybciutko udaliśmy się na nasze warsztaty.

Muzeum Narodowe – brzmi trochę poważnie  jak dla przedszkolaków, ale właśnie z myślą o małych miłośnikach sztuki muzeum organizuje zajęcia dla grup przedszkolnych, w których wzięliśmy udział. Zabawy z barwami – grupa Pszczółki – postawiliśmy pierwsze kroki w świecie kolorów, zupełnie jak początkujący artyści. Dowiedzieliśmy się które barwy są ciepłe, a które zimne i poznaliśmy barwy podstawowe i pochodne. Zastanawialiśmy się też nad tym co sprawia że jedne obrazy wydają się nam wesołe a inne zaś smutne. Grupa Żabki – W malarskiej pracowni – dowiedzieliśmy się co jest potrzebne malarzowi do pracy. Czym jest talent. Dowiedzieliśmy się jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swych prac.  Grupy – Żuczki i Motylki – Pory roku, pory dnia – natura zawsze była ważnym tematem w sztuce. Przypatrując się wybranym obrazom, zastanawialiśmy się czy łatwo jest namalować noc, dowiedzieliśmy się jakich środków używali artyści by namalować na przykład upał. Odkryliśmy również jakim rozrywkom oddawano się zimą w Holandii.

Po wyjściu z muzeum skorzystaliśmy z pięknej, słonecznej pogody i udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Spacer zaczęliśmy od placu Zamkowego w centrum, którego podziwialiśmy Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski. Wąskimi uliczkami przeszliśmy na Rynek Starego Miasta odwiedzając „Bazyliszka” i tak pożegnaliśmy się ze stolicą i wróciliśmy do naszego przedszkola.

Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

Relację przygotowała: Monika Sroka

 


dsc_0301-mediumMikrosamochód o napędzie elektrycznym w naszym przedszkolu

W środę przedszkolaki usłyszały fantastyczną wiadomość – czekała ich niesamowita niespodzianka! W tym dniu przedszkole odwiedził p. Kwiatkowski – rodzic dzieci uczęszczających do naszego przedszkola (Asi z ,,Motylków” i Rysia z ,,Pszczółek”). Ich tata zgodził się opowiedzieć i pokazać pojazd, który skonstruował we współpracy z innymi inżynierami. Niezwykłe jest to, że samochód ten napędzany jest elektrycznie, zbudowany jest z plastiku, a i tak jest w stanie rozpędzić się ponad 50 km/h! Dzieci  były bardzo ciekawe, gdzie jest kierownica (okazało się, że tam, gdzie w ,,zwykłym” samochodzie), dlaczego pojazd ma trzy, a nie cztery koła, czy ma silnik, czy można nim jeździć w zimę… Pytań było tysiące, a p. Kwiatkowski cierpliwie wszystko tłumaczył, a nawet pozwolił naszym Milusińskim zasiąść w fotelach kierowcy i pasażera. Wbrew pozorom, nie tylko chłopcy byli zachwyceni – dziewczynkom podobał się kolor samochodu i obicie foteli wykonane z dżinsu. Słowem – dla każdego coś ciekawego! Dziękujemy bardzo w imieniu dzieci i swoim za poświęcony nam czas!

Przygotowała: Monika Smułka

 


ROK PRZEDSZKOLNY  2015/2016


20160622_094039 (Medium)Zakończenie roku

22 czerwca 2016 r. w Filii Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Brwinowie odbyło się zakończenie roku szkolnego. Uroczystość poprowadziła p. Sylwia Margas (nauczycielka z grupy „Żabki”). Po krótkim powitaniu wszystkich zebranych, dzieci zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewając piosenki o tematyce wakacyjnej. Następnie wszystkim przedszkolakom zostały wręczone dyplomy. W dalszej części spotkania pani wicedyrektor Grażyna Dubiniak życzyła dzieciom słonecznych i udanych wakacji. Nie zabrakło również wakacyjnych zabaw. W jednej z nich dzieci rozwiązywały letnie zagadki (za co do każdej z grup trafiły kolorowanki), w innej zaś musiały spakować się na wakacje i wziąć ze sobą tylko to, co jest  na wakacjach potrzebne (czapka z daszkiem, krem ochronny, kąpielówki itp.) Na koniec panie z Urzędu Gminy podziękowały i wręczyły nagrody tym dzieciom, które wzięły udział w akcji „Listy dla Ziemi”.

Przygotowała: Ewelina Krochmalska

 


 

20160621_103735 (2)Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej

– Pożar, panowie! Wstawać, panowie! Dom się zapalił na Julianowie! Z łóżek strażacy szybko zerwali, – Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Burmistrz zobaczył łunę z oddali: – Co to się pali? Gdzie to się pali?

Na Sienkiewicza? Na Kołątaja? Czy też w Alei Pierwszego Maja? Może spółdzielnia? Może piekarnia? Łuna już całe niebo ogarnia.  Wstali strażacy, szybko ubrali się. Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Fragment z wiersza Jana Brzechwy Pali się!

Dnia 21 czerwca do naszego przedszkola przybyli strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Wizyta ta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci.

Milusińscy  dowiedzieli się: w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną oraz różne ciekawostki związane z ich pracą; zachowanie bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy, wypadku. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie samochodu: także narzędzia i urządzenia  znajdujących się w wozie.  Dużą radość sprawił przedszkolakom  pokaz umundurowania oraz przymierzanie masek, kasków. Na koniec strażacy rozciągnęli ogromny wąż z którego popłynęła woda – tworząc fontannę. Żegnając gości usłyszeliśmy dźwięk, który popłynął z wozu strażaków: wycie syren oraz migotanie świateł. Dziękujemy naszym strażakom za ich pracę, za to że czujemy się przy nich bezpiecznie.

Przygotowała:  Agnieszka  Szwed

 


20160614_100950RANCZO W DOLINIE – WYCIECZKA

Drodzy Rodzice zawsze piszemy relację z wycieczki z punktu widzenia nas nauczycieli. Tym razem postanowiłam przeprowadzić wywiad i to dzieci opowiedzą Wam jak podobała im się wycieczka i co najbardziej im się podobało.

WIKTORIA: – Autokarem podróż była bardzo fajna. Za oknem mijaliśmy krowy, koniki, domy i wielkie wiatraki.

DAWID: – Jak jechaliśmy autokarem były duże magazyny.

WILHELM: – Widziałem przez okno bociana. Podróż była fajna, śpiewaliśmy.

DAWID: – Tak śpiewaliśmy takie piosenki dla dorosłych – „Gwiezdne wojny przebudzenie mocy”. Dziewczyny też śpiewały ale coś innego.

MARYSIA, HANIA, ALICJA: – My dziewczyny śpiewałyśmy „Autobusie gnaj” i „ Jesteśmy żaby aby,  aby”. Podróż była fajna. Nikt nie wymiotował i było wesoło.

WIKTORIA: – Gdy wysiedliśmy na ranczo to widziałam w oknie takiego upiora, był trochę straszny ale się nie bałam. Przywitał nas kowboj i miał prawdziwy pistolet ale był śmieszny.

Co wam się podobało na wycieczce?

GABRYSIA: Wszystko!

Ale co tak najbardziej?

GABRYSIA: – No wszystko!

WILHELM: – Najbardziej mi się podobało rzucanie podkowami, tańce i jak jedliśmy kiełbaski.

MARYSIA: – Mi najbardziej podobały się konie, lamy i malowanie buzi. Konie były białe, szare i ten mały i można było na dwóch jechać.

ALA: – Konie były najfajniejsze i kowboje no i malowanie buzi i jedzenie. Podobało mi się skakanie na zamku dmuchanym i kręgle, najwięcej kręgli zbiła nasza Pani Sylwia.

HANIA: – Najlepsza była wata cukrowa wszystko było super i kopalnia złota i znalazłam złoto, prawie wszyscy zaleźli!

MICHAŁ: – Podobała mi się taka zjeżdżalnia, którą wpadało się do siana i szukanie złota i pociąg i jak Pan Indianin polewał nas wodą.

KAROL: – Mi też podobało się jak jechaliśmy pociągiem i jeszcze przeciąganie liny i Panie też z nami się przeciągały. Fajny był zamek dmuchany i można było skakać.

DAWID:– Najfajniejsze było szukanie złota!

MICHAŁ: – Dla mnie najfajniejsze było strzelanie z łuku, bo ja nigdy nie strzelałem z łuku i pies, który tam był. Szukanie złota, ale nic nie znalazłem i jazda na koniu.

LIDKA: – Fajne było zjeżdżanie do słomy i pies i zamek dmuchany i jak jechałem na koniu i wata cukrowa.

Czy lubicie jeździć na wycieczki?   WSZYSCY: – TAK!

Przygotowała: Monika Sroka