Wydarzenia z życia przedszkola


ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023


Wycieczka do „Wioski pod kogutem”

9 maja 2023 r odbyła się autokarowa wycieczka, w której brały udział wszystkie grupy z przedszkola. W Gospodarstwie Agroturystycznym „Wioska pod Kogutem” nasze dzieci miały  możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury- w otulinie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcją dla przedszkolaków było  Mini Zoo, zwiedzanie skansenu starych maszyn rolniczych, a chwilą relaksu była zabawa na pirackim placu zabaw. Dzieci miały możliwość zobaczenia na warsztatach jak powstaje masło oraz mogły przyjrzeć się jak doi się krowę oraz kozy. W między czasie przedszkolaki miały przerwę na pyszną zupę pomidorową oraz pieczoną kiełbaskę.

                Dzieci były bardzo zadowolone z możliwości zobaczenia tylu zwierząt w jednym miejscu, niektóre z nich mogły pogłaskać np. królika, żółwia, świnkę morską. W programie przewidziane było oglądanie jajek zniesionych przez gęś, kurę, indyka. Na warsztatach plastycznych ozdabiany był kolorowymi piórkami papierowy kogucik.

Opracowała Joanna Józefowiak


Wycieczka do teatru

            Dnia 24.03.2023r. dwie najstarsze grupy przedszkolaków wybrały się na wycieczkę do Teatru Lalka w Warszawie na spektakl pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady prawidłowego zachowania się w teatrze. Kiedy dotarły na miejsce bardzo podobał im się wystrój wnętrza teatru,  dlatego z wielką niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu. Pomysłowa scenografia, barwne kostiumy, efekty świetlne, wspaniała muzyka, a przede wszystkim świetna gra aktorów spowodowały, że przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały widowisko. Czarnoksiężnik z krainy Oz to opowieść o utopii i zarazem o rzeczywistości, jaka odsłania się za sprawą działań osieroconej Dorotki. Determinacja i odwaga głównej bohaterki, a przede wszystkim miłość być może natchną albo zmienią życie napotkanych na jej drodze istot, którym brakuje wiary i uczuć. Tchórzliwy Lew, Strach na Wróble i Blaszany Drwal, odseparowani od własnych serc, wędrują po omacku, szukając w lęku drogi do prawdy. Dziewczynka zabiera ich w podróż do Szmaragdowego Grodu, pragnąc uzdrowienia dla nich oraz szczęścia dla siebie.

Opracowała Agnieszka Szwed


Wizyta Straży Miejskiej

23 marca odwiedziła nasze przedszkole Straż Miejska. Strażnicy przeprowadzili z dziećmi pogadankę dotyczącą bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się jakie zagrożenia mogą ich spotkać w kontakcie z nieznajomymi i że nie należy rozmawiać z obcymi, przyjmować od nich prezentów, czy oddalać się z nimi, mimo iż czasem swoim wyglądem czy aparycją moga budzić nasze zaufanie. To były bardzo pouczające zajęcia, a za ich przeprowadzenie bardzo dziękujemy Pani Alicji.


Pierwszy dzień wiosny

Dzień Wiosny

Po długiej i mroźnej zimie, chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków i właśnie w naszym przedszkolu już zagościła wiosna. Stało się to za sprawą naszych przedszkolaków, które tego dnia wesoło skandowały „Witaj Wiosno! Żegnaj Zimo!”. Dzieci z grupy Motylków wykonały Panią Wiosnę oraz transparenty witające długo oczekiwaną przez wszystkich porę roku. Następnie odwiedziły wszystkie sale by wraz z resztą przedszkolaków przywołać do nas ciepło, kwiaty, bociany i piękne, długie wiosenne dni a w naszych salach wreszcie zrobiło się pachnąco i kolorowa za sprawą kwiatów, które tego dnia pojawiły się na parapetach. Witaj wiosno!


Olimpiada Matematyczna

Dnia 14.03.2023 r. reprezentacja naszych najstarszych przedszkolaków z grupy ”Pszczółek” uczestniczyła w II Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Matematycznej zorganizowanej przez „Słoneczne przedszkole” w Brwinowie. Dzieci wykonywały zadania matematyczne mieszczące się w zakresie umiejętności zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego takie jak: dokańczanie rytmów, porównywanie długości, klasyfikacja i wiele innych. Okazało się, że nasze pięciolatki radzą sobie bardzo dobrze z matematyką, a żadne matematyczne  zadanie nie jest im straszne. Na koniec każde z dzieci otrzymało dyplom , pamiątkowy medal i inne drobne upominki.


Spotkanie z psem

7 marca w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią Kasią i jej pieskiem Gają.

W czasie tego spotkania dzieci poznały zasady postępowania
w kontakcie z nieznanym psem. Uczyliśmy się prawidłowych zachowań wykorzystując do tego maskotki przyniesione przez dzieci z domu. Teraz już wiemy jak należy „rozmawiać” z psem, jak się przy nim zachowywać, jak go głaskać a jak tego nie robić. Podczas zajęć Pani Kasia oraz wesoła i przyjacielska suczka Gaja zdradziły nam tajniki życia psów i nauczyły jak się przy nich zachowywać aby pieska nie przestraszyć i aby piesek nam dzieciom nie zrobił krzywdy. Tego typu spotkania pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności. Zajęcia te dały przedszkolakom wiele radości, były pouczające i  relaksujące. Dziękujemy za to spotkanie.


Bal karnawałowy

10 lutego w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy… Ach, cóż to był za bal…!  O tym, że prawie każde dziecko kocha taniec wiedzą chyba wszyscy. Nasze przedszkolaki też uwielbiają taniec, zabawę i są prawdziwymi mistrzami parkietu. Jak na prawdziwy Bal Karnawałowy przystało nie zabrakło pięknych strojów karnawałowych. Na balu zdecydowanie dominowały księżniczki, policjanci, wojownicy Ninga,  superbohaterowie ale nie zabrakło również króla, wróżki, biedronki,  Harry Pottera, lwa czy smoka. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje. Tańczyliśmy w kółeczkach, solo i parami z podskokami i obrotami – słowem była zabawa i działo się. Dzieci chętnie prezentowały swoje bajeczne stroje oraz uczestniczyły w tańcach i konkursach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.


Wycieczka do kina

         W czwartek 09.02.2023 roku o godzinie 13.00 dwie grupy z przedszkola ŻUCZKI I PSZCZÓŁKI  udały się na wycieczkę autokarową do kina do Ośrodka Kultury w Grodzisku Mazowieckim na seans filmowy pod tytułem MUMIA. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. Była to doskonała okazja do integracji dzieci, wzmocnienie więzi koleżeńskich. Film Mumia opowiada historię trzech egipskich mumii, które przypadkowo wkraczają do współczesnego świata. W bardzo prosty sposób przedstawia szereg najważniejszych wartości, takich jak miłość, przyjaźń, wiara czy nadzieja, a także fakt, że zło wcale nie popłaca. Świetna kobieca postać i młodszy brat głównego bohatera, który „kuma” wszystko dopełniają dzieła. Krótkie i humorystyczne, najważniejsze że dzieciom podobało się to miłe popołudnie.


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka to doskonała okazja do kształtowania u przedszkolaków uczuć miłości, dobroci, szacunku, postaw odwzajemniania troskliwości i miłości. Dlatego też w naszym przedszkolu w dniach między 23 a 26 stycznia odbyły się wspaniałe występy dla ukochanych Babć i Dziadków. Wszystkie grupy przygotowały mniejsze lub większe inscenizacje połączone z tańcem i muzyką. Dzieci przygotowały także przepiękne upominki, które wręczyły gościom po uroczystości.

              Dziadkowie to najbardziej wyrozumiałe „instytucje”, które bardzo często wychowują wnuki do czasu ich pójścia do przedszkola. Dlatego dzieci czują się z nimi szczególnie związane. Babcie i Dziadkowie nieraz boleśnie przeżywają rozstania z wnukami, myśląc o ich nieporadności i małym przygotowaniu do życia w grupie. Dlatego możliwość pokazania im wnucząt radośnie śpiewających, tańczących, mówiących wierszyki jest bardzo ważna. Podziwiali ich postawę, umiejętności wkład pracy włożony w przygotowane spotkania.  Po każdej takiej uroczystości wzrasta więź między dziećmi i ich dziadkami. Wszystko pozostaje na długo w pamięci  małych aktorów i widzów. Dla tych właśnie wartości, dla wspólnych przeżyć warto podtrzymać to rodzinne święto.


WARSZTATY DLA DZIECI  „ŚWIECZNIKI W GLINIANYCH DONICACH”


         13 stycznia 2023 roku do dzieci z naszego przedszkola przyjechała pani Dorotka, która przeprowadziła warsztaty, gdzie wychowankowie robili świeczniki w glinianych donicach. Prowadząca zajęcia wprowadziła dzieci w niezwykły świat natury, opowiedziała o właściwościach gliny czy mchu oraz omówiła etapy powstawania gotowego produktu.  Po części teoretycznej Pani Dorotka zaprosiła dzieci do wykonania świeczników. Taka praca  – ze świecą w glinianych donicach, dobrze wpływa na rozwój dzieci. Wyciszyła, uczy skupienia i cierpliwości. Nawet tak małe eksperymenty: rozwijają ekspresje plastyczną, sprawność manualną oraz wyobraźnię.  Efektem naszej zabawy ze świecą były różne fantastyczne arcydzieła.


Jasełka i spotkania z Rodzicami

19 i 21 grudnia oraz 12 stycznia odbyły się jasełka i spotkania z rodzicami. Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do Jasełek w naszym przedszkolu trwały wiele dni, uczyliśmy się kolęd i pastorałek. Jasełka dla swoich rodziców zaprezentowały grupy: Motylki, Żuczki i Pszczółki natomiast maluszki czyli grupa Żabek przygotowała dla swoich rodziców wierszyki i pastorałki.  Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę, złożyły rodzicom życzenia. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nami. Podziękowania dla wszystkich Rodziców za pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci i udział w uroczystościach.


Jasełka Bożonarodzeniowe

21 grudnia 2022 roku w naszym przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu grupy 5-latków. Dzieci w strojach Maryi, Świętego Józefa, pastuszków, królów, gospodarzy, dziatwy polskiej i aniołów w przejmujący sposób opowiedziały historię Bożego Narodzenia. Celem wystąpienia było wprowadzenie wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości z Narodzenia Pana. Podczas występu „ŻUCZKI” zaprezentowały cały wachlarz swoich umiejętności: wokalnych, recytatorskich i tanecznych. Swoje role mówiły z wielkim przejęciem. Nie zabrakło również pięknych polskich kolęd, pastorałek i tańca pasterzy. Na widowni zasiadły dzieci z innych grup, pracownicy przedszkola oraz Dyrekcja przedszkola, która na koniec jasełek złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Grupa 5-latków również złożyła wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne: Gwiazda Betlejemska już na niebie wschodzi, Niechaj się Wam wszystkim jak najlepiej powodzi. Szczęście niech Wam służy o każdej godzinie I to co najlepsze niech Was nie ominie!Niech przy zapachu strojnej choinki, Upłyną piękne chwile polskiej wigilii, Ze wspólnie śpiewaną kolędą, Gośćmi przy stole, W pełnym Miłości rodzinnym kole!


Mikołajki

Jak co roku z niecierpliwością dzieci z Naszego przedszkola czekały na przyjście Świętego Mikołaja, który w tym roku również postanowił je odwiedzić! 😀

5 grudnia 2022 roku w grupach Motylków, Żabek, Żuczków oraz Pszczółek odbyło się  spotkanie z Mikołajem. Po długim wyczekiwaniu wreszcie zjawił się niecodzienny gość – Święty Mikołaj wywołując uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków, który obdarował wszystkie grupy wspaniałymi prezentami. Zanim jednak przyszedł, dzieci wspólnie bawiły się w proponowanych przez panie nauczycielki zabawach Mikołajkowych. Każdej zabawie towarzyszyła świąteczna muzyka, dzieci miały za zadanie rozwiązać zagadki o przedmiotach związanych z Świętym Mikołajem, układały puzzle XXL, tańczyły.  Kiedy nieoczekiwanie rozległ się krzyk jednej z Pań że ktoś ważny się zbliża do nas,  Mikołaj został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci do sali.

Miło spędzony czas uświetniły prezenty wręczane przez Mikołaja oraz pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowym Gościem. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne! Święty Mikołaju do zobaczenia za rok!!!


Akcja „11 pomników na 11 listopada”

      W dniach od 11 listopada do 21.11 w naszym przedszkolu trwała akcja „11 pomników na 11  listopada”. Celem akcji było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci oraz poszerzanie zasobu ich wiadomości dotyczących historii własnej miejscowości. Codziennym zadaniem uczestników było odwiedzenie wraz z opiekunem danego miejsca pamięci, wskazanego w danym dniu na specjalnie stworzonej na potrzeby akcji grupie „Facebookowej” o tej samej nazwie, w celu poznania historii tego miejsca, oddania szacunku osobom, na których cześć powstało oraz po prostu przyjrzenia się mu w rzeczywistości. Swoją obecność dzieci dokumentowały za pomocą zdjęć. które następnie rodzice umieszczali na w.w. grupie. Warunkiem otrzymania nagrody było odwiedzenie minimum 8 pamiątkowych miejsc. Zarówno dzieci, jak i rodzice z ogromnym zaangażowaniem podeszli do zadania. Aż 21 dzieci odwiedziło wszystkie 11 punktów, co czasem wiązało się z wcześniejszym ich wstawaniem lub spacerem do punktu mimo niesprzyjającej wyjściom na zewnątrz pogody. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !


Święto Niepodległości

9 listopada odbył się w naszym przedszkolu występ z okazji „Święta Niepodległości” zorganizowany przez najstarszą grupę Pszczółek. Starszaki wystąpiły dwukrotnie. Rano występ obejrzeli: Wiceburmistrz Gminy Brwinów – Pan Jerzy Wysocki, Dyrektor Przedszkola – Pani Małgorzata Wojtyniak – Obwojska oraz Dzieci i Nauczyciele z pozostałych grup, a po południu – Rodzice dzieci z Pszczółek. Dzieci zaprezentowały oryginalny repertuar artystyczny. Zaproszeni goście mieli okazję posłuchać znanych pieśni patriotycznych, w tym: „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Maszerują strzelcy”; obejrzeć taniec z biało – czerwonymi szarfami oraz posłuchać wierszy o tematyce niepodległościowej.


Konkurs „Piękna Nasza Polska Cała”

10 listopada dzieci z naszego przedszkola, z grupy Żuczków  wzięły udział w konkursie ” Piękna naszą Polska cała ” zorganizowanym w przedszkolu nr 3 w Brwinowie. Karolina i Milan rozwiązywali zadania dotyczące Polski, np. układali mapę,  odnajdywali dawne stolice Polski, układali napis „Polska”. Odpowiadali też na pytania związane z legendami o Polsce. Nasze dzieci ponadto zaprezentowały stroje ludowe z regionu rzeszowskiego. Wszyscy świetnie się bawil a dzieci wykazały się ogromną wiedzą.  Bardzo dziękujemy rodzicom Karolinki i Milana za zorganizowanie strojów dla dzieci.
Przygotowała: Karolina Karaczun


Policyjny Borsuk z wizytą w przedszkolu

27 października do naszego przedszkola przyjechał Sierżant Borsuk wraz z Panią Policjantką.  Celem tego spotkania było przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach dzieci, do którego w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.  Podczas spotkania  funkcjonariusze uczyli najmłodszych między innymi jak prawidłowo przejść przez ulicę, jak bezpiecznie podróżować samochodem, a także jak zachować się wobec osób obcych. Mundurowi przypomnieli również jak należy  postępować w sytuacjach zagrażających  życiu bądź zdrowiu oraz sprawdzili znajomość numerów alarmowych. Maskotka stołecznej policji zrobiła duże wrażenie na wszystkich dzieciach.

To było bardzo udane spotkanie. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę oraz umiejętności dotyczące bezpieczeństwa przedszkolaki będą wykorzystywać na co dzień.

Monika Sroka


Teatrzyk „Hamburgery atakują”

W środę (26.10.2022) do naszego przedszkola przyjechała grupa teatralna Gargulec z przedstawieniem: “Hamburgery atakują”. Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć przedstawienie, ale w niektórych momentach akcji aktywnie w niej uczestniczyć. Tematyką teatrzyku było zdrowe odżywianie się. Dzieci miały okazję podpowiadać bohaterowi spektaklu, jak zmienić swoją dietę na zdrowszą. Zachęcali go także  – własnymi przykładami – do codziennej gimnastyki i uprawiania sportu. Dzieci świetnie się bawiły podczas tych 30 minut spędzonych z aktorami teatru Gargulec. Już nie mogą doczekać się następnych występów teatralnych w naszym przedszkolu.


Wizyta Straży Miejskiej

         Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć pani Grażynka S. zorganizowała spotkanie z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. Tym razem w dniu 21.10.2022 r. odwiedzili nas pracownicy Straży Miejskiej z Brwinowa. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie z wszystkich grup. Poprowadzono pogadankę z dziećmi na temat Jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania.  Strażnicy Miejscy wyjaśnili dzieciom na czym polega różnica między Strażnikiem Miejskim, a policjantem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej uczyli dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Każdy przedszkolak mógł przejść trasę „przez magiczne pasy”, podczas których dzieci poznały zasady poruszania się w ruchu drogowym. Strażnicy Miejscy dużą uwagę poświęcili noszeniu przez najmłodszych odblasków. Podkreślono, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że staną się widoczne przez kierujących pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Dziękujemy Straży Miejskiej za zaangażowanie oraz przybycie do naszej placówki.

Opracowała Agnieszka Szwed


Dzień Przedszkolaka

„Od malucha, aż do starszaka wszyscy świętują dziś Dzień Przedszkolaka”– Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w Przedszkolu Filialnym.

        Dnia 20.09.2022r. zaraz po wyjątkowym i pysznym śniadaniu (podczas którego dzieci mogły samodzielnie przygotować dla siebie kanapeczki) wspólnie z dziećmi świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od samego rana na dzieci czekały specjalnie przygotowane niespodzianki. W każdej z sal grupowych inna: w Pszczółkach dzieci brały udział w zabawach tanecznych, były tańce w kółeczku, w parch oraz solo. W grupie Żuczków czekała na dzieci Foto-budka, w której można było wykonać sobie zdjęcie z kolegą lub koleżanką z użyciem różnych rekwizytów. W grupie Żabek dzieci bawiły się z chustą animacyjną i uczestniczyły w malowaniu dużego kartonowego domku. Grupa Motylków przygotowała dla nas malowanie buziek i zabawy konstrukcyjne na dywanie. Na każdą z atrakcji dzieci miały ok. 30 minut i przechodziły do następnej sali tak aby skorzystać z wszystkich przygotowanych atrakcji. Tego dnia odwiedził również  nasze przedszkole specjalny gość – Minionek, którego przybycie było ogromna frajda dla wszystkich przedszkolaków. Z Minionkiem spotkaliśmy się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy. Każde dziecko mogło przybić piątkę z naszym gościem i udało się wykonać zdjęcia grupowe. Po pysznym obiadku i zasłużonym odpoczynku czekał na dzieci wspaniały deser przygotowany przez nasze panie kucharki.  Po podwieczorku dzieci bawiły się ze sowimi Paniami w grupach. Celem uroczystości było dostarczanie dzieciom okazji do świętowania tak wyjątkowego dnia jakim jest Dzień Przedszkolaka, wesoła zabawa i czerpania radości z bycia przedszkolakiem, integrowanie się i nawiązywanie bliższego kontaktu między dziećmi oraz nauczycielkami i personelem przedszkola, kształtowanie świadomości przynależności do „przedszkolnej rodziny”. Na zakończenie tego miłego dnia oraz na pamiątkę uroczystości każde dziecko otrzymało dyplom, kolorowy balon oraz stempelek zakupiony przez Rade Rodziców.


Pasowanie na przedszkolaka

„Czas wesoło płynie

w przedszkolnej drużynie,

tu przyjaciół mam

i nie jestem sam …”

   W dniu 12 października 2022r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Do przedszkolnej drużyny naszego Przedszkola dołączyły dzieci z najmłodszej grupy „Żabki” oraz kilkoro z grup „Żuczki” i „Motylki”. W tym szczególnym dniu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka.

Pani Dyrektor M. Wojtyniak – Obwojska przy pomocy czarodziejskiej kredki  pasowała wszystkich nowych przedszkolaków. Było widać na ich twarzach radość, ponieważ otrzymali dodatkowo dyplomy oraz piękne książeczki. Przedszkolaki od tej pory obiecały grzecznie bawić się, wszystko zjadać z talerzyka, zawsze słuchać swoich pań i mamy a przede wszystkim być dobrymi PRZEDSZKOLAKAMI. Bardzo cieszymy się, że dołączyły do naszej społeczności kolejne sympatyczne i mądre dzieci. „Żabki” podczas uroczystości odśpiewały m.in. słowa piosenki: „Moje przedszkole” oraz „Jam jest żabka, tyś jest żabka”. Występ udał się w stu procentach mimo dużego zdenerwowania i niepewności, bo jak wiadomo była to ich pierwsza tak ważna prezentacja na forum wszystkich zebranych gości.

Kochane dzieci, witamy Was serdecznie wśród nas! Niech Wam miło płynie czas w przedszkolu! Tu czekają na Was wspaniałe przygody i dni pełne uśmiechu, zabawy i nauki.


ROK PRZEDSZKOLNY 2021/2022


Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej

W poniedziałek 20 czerwca 2022r. nasze przedszkole odwiedzili Strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Długo oczekiwana wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca strażaka i jakie czynności strażacy  wykonują podczas pełnienia służby. Dzieci  dowiedziały się: w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, jak zachować bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy, wypadku. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie wozu strażackiego: także narzędzia i urządzenia  znajdujących się w wozie.  Dużą radość sprawił przedszkolakom  pokaz umundurowania oraz przymierzanie masek, kasków. Na koniec strażacy rozciągnęli ogromny wąż z którego popłynęła woda – tworząc fontannę. Żegnając gości usłyszeliśmy dźwięk, który popłynął z wozu strażaków: wycie syren oraz migotanie świateł. Dziękujemy naszym strażakom za ich pracę, za to że czujemy się przy nich bezpiecznie.


Zakończenie roku przedszkolnego w grupie Żabek

   W dniu 13 czerwca 2022r. w naszym przedszkolu miała miejsce wyjątkowa uroczystość.  Było nią pożegnanie przedszkolaków po trzech latach nauki i zabawy w grupie  „Żabek”. Nasi mali absolwenci mimo stresu i tremy wykazali się dużą dojrzałością i w pierwszym wejściu swego występu przepięknie zaprezentowali się w tańcu, który był wspaniałą wizytówką ich umiejętności i warsztatu artystycznego. „Polonez” wprowadził zebranych gości w odświętny nastrój. Wśród wielu uczestników tego święta można było ujrzeć oprócz rodziców także Pana Jerzego Wysockiego – Z – cę Burmistrza Brwinowa, Dyrekcję naszej placówki, nauczycieli oraz niemal cały personel przedszkola. Miło było nam widzieć tak dużo osób, które wywarły duży wpływ na rozwój przedszkolaków oraz pomogły im w codziennych sytuacjach. Pani Dyrektor Małgorzata Wojtyniak – Obwojska skierowała się ku naszym kochanym „Żabkom” aby wręczyć im zasłużone dyplomy oraz upominki, gratulowała im pięknego występu i życzyła powodzenia w szkole. Pan Jerzy Wysocki dołączył również słowa serdeczności i uznania dla przedszkolaków. To był bardzo miły dzień, pełen wzruszeń, dumy i radości. My jako wychowawczynie czujemy szczęście, że mogłyśmy być z dziećmi przez trzy lata i obserwować ich rozwój, widzieć uśmiech, wspierać ich w różnych chwilach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia i sukcesów naszych „Żabek”.

Kochane „Żabki”,

będziemy za Wami tęsknić. U progu szkolnej przygody życzymy miłych kolegów, sukcesów  w nauce i niezapomnianych chwil.

Katarzyna Kalinowska – Kaleta

Anna Iwanowska


Wycieczka do Dzielnicy Filmowej

w Zalesiu Górnym

2 czerwca odbyła się autokarowa wycieczka do Dzielnicy Filmowej. Dzieci z całego przedszkola mogły zwiedzić ogromny park filmowy z ulubionymi postaciami z bajek. Wszystkie atrakcje położone są w otulinie parku krajobrazowego dzięki czemu przedszkolaki cały czas były na świeżym powietrzu. Na wejściu tuż przy kasach biletowych można było zobaczyć lokomotywę Tomka. Następnie były ogromne postacie z filmu „Transformers” – Bumblebee i Optimus Prime. Następnie spotkaliśmy samochody z bajki „Auta” – Zygzak Mcqueen, piękną Sally oraz Złomka. Po wszystkich atrakcjach filmowych dzieci mogły skorzystać z parku trampolin, pobawić się w kulkach, grać na instrumentach. W między czasie mieliśmy oczywiście przerwę na drugie śniadanie oraz pyszny obiad.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki.


Dzień dziecka i Eko – pokaz mody

Każdy dzień w przedszkolu jest ciekawy jednakże jest taki dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka – dzień, który uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te dużeJ To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej na Eco-pokazie mody. Specjalnie na tą okazję rodzice wspólnie z dziećmi przygotowali stroje, które wyróżniały się pomysłowością, kreatywnością oraz dbałością o każdy szczegół. Stroje wykonane były z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Pokaz mody rozpoczęły dzieci z grupy „Żabki” piosenka o tematyce ekologicznej „Leśne duszki”. Następnie modelki i modele z gracją  prezentowali  swoje stroje na przedszkolnym „wybiegu” przy dźwiękach muzyki. Było bardzo wesoło i kolorowo. W ten sam sposób zaprezentowały się pozostałe grupy. Nagrodą dla uczestników pokazu mody były ogromne brawa i medale, które zostały wykonane z ozdobionych nakrętek od słoików. Pokaz mody zakończył się wspólnymi tańcami niczym na balu karnawałowym. Po wspólnej zabawie na sali gimnastycznej dzieci wróciły do swoich sal grupowych, gdzie czekał na nie pyszny deser – truskawki z bitą śmietana i posypką – przygotowany przez nasze wspaniałe panie kucharki. Dziękujemy był pyszniastyJ Po deserze mimo kiepskiej pogody świetnie się bawiliśmy, to był super dzień jeszcze raz życzymy wszystkim naszym dzieciom dużo radości i spełnienia dziecięcych marzeń, a rodzicom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie stroju dla dziecka.


Dzień Rodziny

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka…23, 25 i 31 maja 2022 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Rodziny. Uroczystość tą w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i Rodzice, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych na żywo. Każda z grup pod przewodnictwem wychowawców i z pomocą Pani Rytmiczki przygotowała program artystyczny dla swoich ukochanych Rodziców, składający się z wierszy, piosenek i tańca. Próby do tego wydarzenia trwały wiele dni. Dzieci z wielką starannością ćwiczyły swoje role. Przedszkolaki z tej okazji wykonały także własnoręcznie prezenty dla mam i tatusiów. Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za udział w tej wyjątkowej uroczystości, a dzieciom gratulujemy wspaniałych występów.


Rozstrzygnięcie konkursu literacko – plastycznego

Emocje wierszem pisane

                Dnia 25 kwietnia 2022 roku podsumowany został konkurs Literacko – Plastyczny „Emocje wierszem pisane” organizowany w naszym przedszkolu. Konkurs polegał na napisaniu krótkiego wiersza przedstawiającego różne emocje oraz zilustrowanie go techniką dowolną. Głównymi celami konkursu były: wyzwalanie twórczej ekspresji, kreatywności u dzieci, kształtowanie umiejętności rozpoznawania oraz nazywania uczuć, prezentacja dziecięcych emocji poprzez różne formy aktywności literackiej i plastycznej oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Efekty konkursu dla organizatorów były miłym zaskoczeniem, bowiem prac na konkurs napłynęło wiele. Każde dzieło było unikalne i odzwierciedlało uniwersalne ludzkie doświadczenie. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Dzieci otrzymały dyplomy, książeczki, bańki oraz sprężynki z ikonką uśmiechniętej buźki, co zaowocowało eksplozją radości na dziecięcych twarzach. Gratulujemy wszystkim autorom prac oraz dziękujemy za udział
w konkursie, a szczególnie rodzicom za ich zaangażowanie.


Warsztaty malowania toreb ekologicznych

 W ostatnich dniach kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty malowania toreb, podczas których  każde dziecko miało okazję samodzielnie udekorować torbę wielokrotnego użytku techniką stemplowania. Zarówno najmłodsze Motylki, jak i nieco starsze grupy poradziły sobie z tym znakomicie. Torebki wyszły naprawdę niepowtarzalne i oryginalne, a Dzieci miały przy ich tworzeniu dużo frajdy. 
     Zajęcia poprzedził krótki wykład dotyczący ekologii. Nasi mali podopieczni dowiedzieli na czym polega i czemu służy segregacja śmieci. Omówione zostały kolory worków na odpady, a także skutki nadmiaru śmieci na naszej planecie. Przybliżone zostało również pojęcie recyklingu. Nasi wychowankowie mieli też okazję zobaczyć jak wiele fantastycznych rzeczy można stworzyć np. z korków od butelek, wytłaczanek po jajkach, czy kartonowych pudełek po butach.
    Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tak pouczających i ciekawych warsztatów


Wizyta Straży Miejskiej

W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” – 8 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy przypomnieli dzieciom o bezpiecznym zachowaniu się na drodze i w pobliżu niej. W spotkaniu wzięły udział dzieci z wszystkich grup. Przedszkolaki przypomniały sobie jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak zachować się w kontaktach z „obcym” oraz jak właściwie podróżować samochodem z rodzicami. Pan Komendant przypomniał dzieciom numery alarmowe i nauczył wierszyka z numerem alarmowym 112 (1 nos, 1 usta, 2 oczy).  Każdy przedszkolak otrzymał również od funkcjonariuszy Straży Miejskiej odblask, który na pewno zostanie dobrze wykorzystany i wpłynie na bezpieczeństwo dzieci na drodze.

Relacje przygotowała: Monika SrokaKurs pierwszej pomocy dla przedszkolaków

W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” – 4 i 7 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy młodszą aspirant Urszulę Milczarek, która jest policjantką, ratownikiem medycznym i strażakiem ochotnikiem. Pani Ula wraz z Misiem przeprowadziła Kurs Pierwszej Pomocy dla naszych przedszkolaków.   Na zajęciach dzieci zapoznawały się z ogólnymi zasadami pierwszej pomocy oraz rozwijały poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Pierwsza pomoc z Misiem to 45 minutowa zabawa prowadzona pod okiem Pani Uli, która przez zabawę proponowała dzieciom ćwiczenia, w trakcie których dzieci wchodziły w rolę ratowników. Nasi mali ratownicy dzięki konkretnej instrukcji udzielały pierwszej pomocy Misiowi, który wpadał w różne tarapaty zdobywając w ten sposób wiedzę oraz umiejętności  niesienia pierwszej pomocy. Dzięki aktywnemu uczestnictwu mali ratownicy wypracowywali sposób radzenia sobie w nagłych sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu. W kursie wzięły udział dzieci z wszystkich grup. Przedszkolaki zostały podzielone na grupy 10 – 12 osobowa aby móc aktywnie uczestnicz w kursie.

Relacje przygotowała: Monika Sroka


Pierwszy dzień wiosny

W poniedziałek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, żółto, czerwono i niebiesko (wiosenna trawka, żonkile, tulipanki i szafirki). Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od zabaw związanych z tematyką pór roku. Każda grupa przedstawiła wiersz z tej okazji oraz wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenki : jedną o Zimie, a drugą o Wiośnie. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było: wniesienie przez delegacjęz grupy Żabki „Marzanny” oraz wyjście na duży plac zabaw, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie z hasłem na ustach „ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO”. Na czele korowodu widniała Marzanna, którą pożegnaliśmy tym razem nie topiąc, a wysyłając samolotem na Antarktydę. Najmłodsza grupa przygotowała Gaik maik, który także zabraliśmy na plac zabaw. Kiedy dotarliśmy do celu czyli największego drzewa rosnącego pośrodku placu zabaw, ozdobiliśmy go bibułą na znak Przyjścia Pani Wiosny.

Przygotowała Agnieszka Szwed


Konkurs fotograficzny „Ruch to zdrowie”

Dwadzieścia jeden fotografii znalazło się w finale Konkursu Fotograficznego „Ruch to zdrowie”, organizowanego przez Przedszkole Filialne Przedszkola nr 1 w Brwinowie. Spośród dostarczonych fotografii jury wybrano Dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa trzecie miejsca. Sugerowaliśmy się spełnieniem wszystkich warunków z regulaminu konkursu. Pierwsze miejsce zajęły dziewczynki: Basia z grupy Motylki oraz Nina z grupy Pszczółki, drugie miejsce zajęła Emilka z grupy Żuczki, dwa trzecie miejsca zajęli Franek Sz. z grupy Pszczółki oraz Marcel z grupy Żuczki. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu w tym wręczenie nagród odbyło się 09/03/2022. Wystawa prac konkursowych wywieszona została 10 marca 2022.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


Bal karnawałowy

W karnawale, same bale!
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 23 lutego 2022. podczas balu karnawałowego, który poprowadzili rodzice Oskara z grupy Żabek. Przedszkolaki z dumą prezentowały przygotowane kostiumy. Z wielką ochotą uczestniczyły również w tańcach i zabawach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Po balu na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz zdjęcia robione przez profesjonalnego fotografa. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Kolejny już za rok!!!


Dzień Babci i Dziadka

Dnia 26.01 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dni Babci i Dziadka. Z tej okazji każda z grup przygotowała występ artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz tańca. Każde dziecko własnoręcznie wykonało również upominek dla swoich najbliższych. Mimo, że nadal nasze ukochane Babcie i ukochani Dziadkowie nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu to Dzieci odświętnie ubrane bardzo starały się, aby nagrania wyszły jak najlepiej, bo każde z nich wie, że jak w popularnej wśród dzieci piosence  „Babci i dziadka – przyznać to trzeba – każdemu dziecku w życiu potrzeba”.


Wigilia

15 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w grupach odbyły się spotkania wigilijne. Swoje umiejętności wokalno-recytatorskie prezentowały Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki. Każda z grup zaprezentowała inny program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Grupy Pszczółki i Żuczki przygotowały Jasełka, które przybliżyły wszystkim historię Bożego Narodzenia. Niepowtarzalnego klimatu tym występom dodały stroje dzieci, które wcieliły się w poszczególne role. Żabki zaprezentowały przedstawienie o tematyce świątecznej połączone ze śpiewaniem kolęd oraz piękny Taniec Śnieżynek. Natomiast nasza najmłodsza grupa Motylki przygotowała wierszyki i kolędy, które zaprezentowali przy choince oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję dekoracji. Wszystkie występy zostały nagrane przez Panie wychowawczynie  i wysłane do rodziców aby i oni mogli zobaczyć występy swoich pociech.

Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie był czas na życzenia, miłe rozmowy, wesołą zabawę i przygotowany przez  Panie kucharki świąteczny obiad: czerwony barszczyk i oczywiście pierogi, a na podwieczorek dzieci zajadały pyszne pierniczki. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć!

 Przygotowała: Monika Sroka


Świąteczna zbiórka darów dla Donu Pomocy Społecznej w Brwinowie

W okresie przedświątecznym od 6 do 21 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się akcja charytatywna mająca na celu zebranie darów, z których zostały przygotowane upominki świąteczne dla 54 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Paczki zostały przygotowane dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Michaliny, Moniki S, Oli i Moniki Ś. Dziewczyny również wszystkie prezenty pięknie zapakowały ora dołożyły wszelkich starań aby osoba obdarowana otrzymała wyjątkowy prezent.  I chyba się udało! Radość podopiecznych była wielka. Podczas naszej wizyty mieszkańcy DPS-u nie kryli radości. Była to nasza pierwsza akcja charytatywna dla DPS-u ale już wiemy, że nieostatnia – spotkałyśmy tam wyjątkowych ludzi zarówno podopiecznych jak i pracowników.

Dziękujemy wszystkim, którzy się przyłączyli do naszej zbiórki. Zakończę słowami Pani Asi z DPS-u  „wystarczy niewiele, żeby zmienić wiele”…

Przygotowała: Monika Sroka


Konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowa bombka”

      21.12.2021 r. miało miejsce długo wyczekiwane rozstrzygniecie konkursu plastyczno – technicznego pt. „Bożonarodzeniowa bombka”. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby w formie przestrzennej. Dzieci licznie wzięły udział w przedsięwzięciu. Nasze Przedszkolaki jak zwykle popisały się niezwykłą kreatywnością i stworzyły piękne bombki z wykorzystaniem różnych technik. Były bombki w kształcie min. renifera, dinozaura czy choinki. Jury po długich obradach (a wybór nie był wcale prosty J) przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Julia Słowińska „Żabki”

II miejsce – Nina Klecka „Pszczółki”

III miejsce – Leon Kania „Żuczki”

     Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! Za wszystkie bombki serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach !


Paczka dla Bohatera

Na przełomie listopada i grudnia nasze Przedszkole wzięło udział w bożonarodzeniowej zbiórce pod nazwą „Paczka dla Bohatera”. Akcja miała na celu niesienie pomocy kombatantom – żołnierzom polskim walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzom podziemia niepodległościowego w kraju w czasie wojny jak i po jej zakończeniu, osobom represjonowanym przez PRL oraz weteranom rannym na misjach pokojowych.

Drodzy Rodzice ! Serdecznie dziękujemy za Państwa hojność i zaangażowanie w zbiórkę ! Jest to doskonały przykład dla naszych małych Przedszkolaków, że warto pomagać.


Mikołajki

   Tradycyjnie, jak co roku 6.12 świętowaliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Dzieci ubrane w mikołajkowe czapki wzięły udział w świątecznych zabawach, do których zostały zaproszone przez elfy pod postacią Pań: Michalinki i Oli. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o Świętym Mikołaju, pląsały w rytm świątecznych melodii, a nawet „zapakowały” swoje nauczycielki, jak prezent obwiązując je papierem i wstążkami. Nie obyło się również bez wizyty długo wyczekiwanego Świętego Mikołaja, który przyniósł wszystkim naszym podopiecznym wymarzone podarunki.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Pasowanie na przedszkolaka

            20 października  w naszym przedszkolu odbyła się  ważna uroczystość dla dzieci – Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie grupy przygotowały na ten dzień coś wyjątkowego, każdy przedszkolak brał udział w przedstawieniu. „Motylki” miały swój szczególny dzień również dlatego, że dla nich był to pierwszy taki występ.

            W części artystycznej przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Złożyły uroczyste ślubowanie, a  po wygłoszeniu przez nie przysięgi, pani Małgorzata Wojtyniak – Obwojska – dyrektor dokonała pasowania  przy pomocy zaczarowanego ołówka. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oznaczający przynależność do grona przedszkolaków oraz medal przedszkolaka i książkę.  Po części oficjalnej dzieci miały robione zdjęcia, a potem wracały do sal na mały poczęstunek.

            Wszystkim pasowanym przedszkolaczkom życzymy uśmiechu na twarzy i aby każdy dzień w przedszkolu był dniem pełnym radości i zabawy.

Joanna Józefowiak


Zakończenie roku przedszkolnego

Skończyły się figle,
skończyły swawole.Żegnaj dziś naszekochane przedszkole.W tym dniu uroczystympodziękować chcemyZaśpiewać, zatańczyć,jak tylko umiemy.

I tak się właśnie stało 16.06.2021 r. Grupa ,,Motylków” i dwoje dzieci z grupy ,,Żuków” zatańczyło wspólnie poloneza, aby pokazać podniosłość tej chwili, kiedy to z przedszkolaków, powoli zaczęli stawać się uczniami. Później dzieci z ,,Motylków” wystąpiły w montażu słowno-muzycznym podkreślający weselszą stronę tego pożegnania, czyli wakacje. Z pełnym zaangażowaniem wybrały się w wakacyjną podróż pociągiem przez kolejne stacje wiedzy: muzykę, matematykę, przyrodę i gimnastykę. Razem śpiewali (nawet po angielsku!), tańczyli i rozwiązywali zadania. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, grupa udała się do swojej sali i podczas emocjonujących opowieści, jeszcze raz przeżywała nagrany występ.

W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim rodzicom, którzy przez lata pobytu w przedszkolu wykazywali się pełnym zrozumieniem, chęcią współpracy i tworzeniem ,,drugiego domu” w warunkach niekiedy trudnych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, mnóstwo wspomnień i uśmiechy – te małe i większe! 🙂 Nie zapomnijcie o nas!

Opracowała: Monika Smułka


Dzień dziecka

Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasi Podopieczni z radością świętowali swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez Radę Rodziców zabawie prowadzonej przez profesjonalnych animatorów. Główną atrakcją był występ Magika, który zaprezentował dzieciom wiele magicznych sztuczek. Przy niektórych z nich dzieci mogły mu asystować i pomagać co było dla nich dodatkową atrakcją. W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych dzieci uczestniczyły w grach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym na specjalnie przygotowanych strefach zabawy: była muzyka, dużo balonów, bańki mydlane, klocki konstrukcyjne, gra Twister, w którą mogły grać równocześnie wszystkie dzieci z grupy  oraz FOTO-budka. Z początku lekko zdezorientowane Przedszkolaki, szybko zrozumiały, że to ich Święto i  ochoczo rzuciły się w wir zabawy. Do tego odrobina smakołyków dla każdego i już wszyscy byli zadowoleni – nasze Panie kucharki przygotowały pyszne desery dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci otrzymały również drobne upominki –  „balonikowe zwierzątka”. Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowane atrakcje i sprawną organizacje…dzieci były zachwycone.


Bajka „Czerwny Kapturek”

21 czerwca kadra przedszkola przygotowała niespodziankę dla dzieci – przedstawienie pt;” Czerwony kapturek”. Niezwykłym przeżyciem było zobaczyć swoją panią wcielającą się w jedną z postaci z bajki. Personel przedszkola odegrał swoją role z pełnym zaangażowaniem. Scenografia i piękne stroje wzbudziły zachwyt przedszkolaków i przeniosły dzieci do zaczarowanej krainy. Chodź bajkę o Czerwonym Kapturku zna niemal każdy, to interpretacja pań okazała się wyjątkowa i wzbudziła wiele emocji wśród najmłodszych widzów. Dzieci z zainteresowaniem oglądały poszczególne sceny mimo, iż były momenty grozy, śmiechu, zaskoczenia i radości (wszystko czego poszukuje widz w teatrze). Dzieci wysłuchały piosenki, którą uroczo śpiewał Czerwony Kapturek przy akompaniamencie pani Dorotki. Przedszkolakom przedstawienie bardzo się spodobało, czego dowodem były gromkie brawa. Spotkanie uwieńczone zostało wspólnym słodkim poczęstunkiem. 

 Przygotowała Agnieszka Szwed


Wizyta Straży Pożarnej

   W dniu 27 maja 2021r. do naszego przedszkola przybyli z wizytą wyjątkowi goście a mianowicie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie.

W trakcie spotkania nasi goście zapoznali dzieci ze wszystkich grup ( „Motylki”, „Żabki” oraz „Pszczółki”                     i „Żuczki” ) z rodzajem swojej pracy, którą wykonują podczas pełnienia służby. Przedszkolacy dowiedzieli się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyście podczas różnych akcji ratowniczych. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie mogą zachowywać się w domu i w przedszkolu, o przyczynach powstawania pożarów, o istniejących  zagrożeniach  wynikających z zaprószenia ognia, o właściwym postępowaniu w obliczu niebezpieczeństwa. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków a także wzbogaciła      o nowy zasób słów związany ze specyfiką pracy tego zawodu oraz wykorzystywanym sprzętem, wyposażeniem wozu strażackiego, umundurowaniem. To była bardzo ważna i ciekawa lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za spędzony wspólnie czas i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy.

Wiedza, którą dzieci otrzymały w tym dniu od Strażaków z OSP w Brwinowie pozostanie w nich                        na bardzo długo. Poza tym wejście do wozu strażackiego było dla wszystkich dzieci naprawdę dużym, pozytywnym przeżyciem jak również zobaczenie wodnej kurtyny.

Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy również zrealizować część programu wychowania przedszkolnego ponieważ poznawanie ról społecznych pełnionych przez ważne osoby m.in. strażaków jest w nim zawarte i służy kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich dziecka.

Bardzo dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Dzięki pracy strażaków każde dziecko i dorosły może czuć się bezpieczniej w różnych okolicznościach życiowych.

 Kochani Strażacy – przyjmijcie proszę od nas wyrazy szacunku i uznania za ogromne poświęcenie dla każdego z nas.

Opracowała: Anna Iwanowska


Święto Rodziny

24 maja grupy: Pszczółki i Żabki oraz 26 maja grupy: Żuczki i Motylki obchodziły w naszym przedszkolu Święto Rodziny. Każda z grup pod przewodnictwem wychowawców i z pomocą niezastąpionej Pani Rytmiczki przygotowała krótki program artystyczny dla swoich ukochanych Rodziców, składający się z wierszy, piosenek i tańca. Próby do tego wydarzenia trwały wiele dni. Dzieci z wielką starannością ćwiczyły swoje role. Przedszkolaki z tej okazji wykonały także własnoręcznie prezenty dla mam i tatusiów. Jako że niestety nadal nie mogliśmy zaprosić rodziców bezpośrednio do naszego przedszkola, wszystkie występy zostały nagrane i udostępnione za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Powitanie wiosny

„Wiosna, wiosna dookoła…”19 marca do naszego przedszkola zawitała wreszcie długo oczekiwana wiosna. Przyozdobiła nasze przedszkole kwiatami i zachęcała do wspólnych zabaw. Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursach wiosennych, rozwiązywały zagadki, urządziły kącik przyrodniczy w salach oraz zasadziły własne kwiaty.  Wspólne zabawy pozwoliły nam zapomnieć o śniegu za oknem i dały nadzieję na szybką poprawę pogody, na którą wszyscy czekamy. Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!


Przygotowała Karolina Perkowska


Dzień Babci i Dziadka

„ Babciu droga, Dziadku miły!

Dziś Wam życzę dużo siły.

Życzę zdrowia cztery tony,

Bo czas teraz jest szalony!

Życzę także moc radości i stalowej odporności.

Buziak ? – może być, lecz zdalny,

Bo jest reżim sanitarny….

Tulić także trzeba zdalnie,

ale kocham Was realnie!”

Babcia i dziadek każdemu dziecku kojarzą się z miłością, cierpliwością i pysznym jedzeniem. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości co oni, są zawsze w pogotowiu, aby odebrać swoje pociechy z przedszkola albo zaopiekować się nimi w razie choroby. Czas mamy wyjątkowy- pierwszy raz Nasi kochani Dziadkowie nie mogli osobiście przyjść na przedstawienie swoich wnucząt. Grupy Pszczółki, Żuczki, Żabki i Motyle obchodziły ten wyjątkowy dzień z lekkim opóźnieniem , ale nigdy nie jest za późno, by świętować i sprawić przyjemność Babci i Dziadkowi , których kochają całym swoim sercem. W dniach 8 i 10 lutego w związku z panującym reżimem sanitarnym dzieci wspólnie z wychowawczyniami nagrywały swoje  przedstawienia. Dla kochanych Dziadków każda grupa przygotowała wspaniały program: były wiersze, piosenki, układy taneczne oraz życzenia. Każdy przedszkolak przygotował również prezent.


Bal nad balami

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką, zabawą, gdzie najważniejszym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w poniedziałek 25 stycznia, kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal, gdzie pojawiły się kotki, tygryski, szeryf, cowboy, policjanci, pociąg, Harry Potter, księżniczki, wróżki, pirat,  Spider-Mana, Batman i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki wyśmienicie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce (Mucha w mucholocie, Ruda, Jedzie pociąg, Waka, Waka czy Samba). Na sali było bardzo wesoło oraz kolorowo, a uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw oraz pokazu mody Karnawałowej w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Po zakończeniu balu dzieci zostały zaproszone na wyjątkowe drugie śniadanko, wiele pisać zobaczcie sami…

Opracowała Agnieszka Szwed


Przedszkolna Wigilia

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 16 grudnia odbyła się Wigilia Przedszkolna w poszczególnych grupach. Ze względu na Procedury Bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Przedszkola Filialnego nr 1 w okresie pandemii covid – 19 przeprowadzenie tradycyjnych spotkań z rodzicami niebyło możliwe.

Panie wraz z dziećmi z poszczególnych grup na ten wyjątkowy dzień zaplanowały warsztaty: pieczenie i dekorowanie pierniczków, ozdabianie bombek, robienie kartek świątecznych oraz wspólne kolędowanie i zabawy przy choince nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieliliśmy się również opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Panie kucharki przygotowały dla dzieci świąteczny obiadek – czerwony barszczyk, pierogi, a na podwieczorek pyszne pierniczki.  Aby rodzice oraz najbliższa rodzina mogli chodź troszkę poczuć magię tego dnia Panie w raz dziećmi przygotowały krótkie relacje online i wysłały je do rodziców. Dzieci również przygotowały dla rodziców niespodzianki, które wręczyły rodzicom po powrocie do domu.  Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci dzieci.

 

Zbiórka żywności dla podopiecznych fundacji „Daj Herbatę”

W ciągu ostatnich 3 tygodni zbieraliśmy produkty żywnościowe dla podopiecznych Fundacji Daj Herbatę, która wspiera osoby w kryzysie bezdomności, ubogie, samotne. Dzięki staraniom Rodziców oraz pracowników naszego przedszkola udało się zebrać 14 kartonów z różnego rodzaju produktami spożywczymi (konserwami, przekąskami, słodyczami, a także środkami higieny osobistej). Zebrane produkty oraz kartki świąteczne wykonane przez dzieci zostały przekazane 17 grudnia Fundacji Daj Herbatę. Mamy nadzieję, że nasze paczki wywołają wiele radości u podopiecznych Fundacji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim Darczyńcom!!!

Opracowała: Michalina Dzwonek


Mikołajki

„A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna. Od domu do domu ciężką pracę ma…”

Jak co roku w naszym przedszkolu radośnie świętowaliśmy Mikołajki. Niestety z powodu przeziębienia Mikołaj nie mógł spotkać sie z dziećmi osobiście. Na szczęście zadzwonił do każdej grupy i wyjaśnił, dlaczego nie może zjawić się w przedszkolu. Z pomocą Elfów Św. Mikołaj ukrył w salach listy z zadaniami dla dzieci na ten wyjątkowy dzień. Choć nie było łatwo, naszym dzielnym i grzecznym przedszkolakom udało się wykonać wszystkie zalecenia zawarte w liście. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały przy akompaniamencie gitary piosenkę dla Św. Mikołaja. A prezenty magicznie pojawiły się w przedszkolu. Plotki głoszą, że zostawiły je pracowite Elfy, choć niektórzy widzieli samego Mikołaja! Sami już nie wiemy jak to się stało… Jedno jest pewne ten dzień był wyjątkowy!

Opracowała: Michalina Dzwonek


 Konkurs Plastyczny „Mój Przyjaciel Miś”

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój Przyjaciel Miś 2020 odbyło się 2 Grudnia 2020 roku. Przedszkolaki pokazały jak wiele mają pomysłów, aby przedstawić swojego ulubieńca. Prace wykonane były różnymi technikami plastycznymi: rysunek, wydzieranka, malowanie farbami, prace przestrzenne itp. W konkursie wzięło udział 39 dzieci. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wyeksponowane na tablicach grupowych przedszkola, gdzie stanowią piękną dekorację. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia.   Relacje przygotowała: Agnieszka Szwed  


11 listopada w naszym przedszkolu

W naszym przedszkolu staramy się rozwijać różne zainteresowania dzieci, a znane dorosłym sprawy i sytuacje pokazywać w niecodzienny i interesujący dla przedszkolaka sposób. Nie inaczej jest z patriotyzmem, który rodzicom może kojarzyć się jako coś oczywistego i prostego. Zdajemy sobie sprawę, że patriotyzm może być kojarzony np. ze świętami narodowymi, ale nie chcemy o nim mówić tylko przy okazji listopadowego Święta Niepodległości i majowych – Święta Flagi czy Konstytucji Trzeciego Maja. Część grup postanowiła dołączyć do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna Nasza Polska Cała”, który zakłada rozłożenie tych treści w czasie trwania całego roku szkolnego (poprzez np. zapoznanie z tańcami ludowymi, śpiewanie przyśpiewek, poznawanie najbliższej okolicy, dostrzeganie lokalnych bohaterów). Najstarsza grupa – ,,Motylki” – przygotowała z okazji Narodowego Święta Niepodległości, montaż słowno-muzyczny w oparciu o publikację ,,Piękna Nasza Polska Cała”, w tworzeniu której miała udział jedna z ich wychowawczyń – Monika Smułka. Ze względu na panujące warunki epidemiczne, występ został nagrany i udostępniony rodzicom – tak, aby dzieci doskonaliły umiejętność prezentowania swoich umiejętności i poczuły, że ich wysiłek nie poszedł na marne. Bardzo ciekawym pomysłem pani Moniki Świderskiej z ,,Motylków” było stworzenie galerii ,,Wielcy Polacy”, która została udostępniona dla ogółu społeczności przedszkolnej na oknach. W galerii znaleźli się m.in. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, a ich zdjęcia zostały opatrzone krótkimi informacjami zrozumiałymi dla dzieci w wieku przedszkolnym. We wszystkich grupach były organizowane także poranki patriotyczne, podczas których dzieci słuchały opowiadań, wierszy i piosenek związanych z tym tematem, ale również tworzyły prace plastyczne. W salach powstały także czasowe kąciki książek o Polsce (jej krajobrazach, zwierzętach, sławnych ludziach, ale także najsłynniejsze dzieła literatury dziecięcej polskich autorów). Z działań bliskich nam wszystkim, ponieważ dotyczących Brwinowa i jego mieszkańców – dzieci oglądały zdjęcia Pana Burmistrza i wspólnie zastanawiały się, na czym polega Jego praca, czy jest to łatwe zadanie, a także, kim jest pan Stanisław Rumianek i dlaczego można Go nazwać bohaterem. Jednym z działań było również wspólne zaśpiewanie hymnu przez wszystkie grupy. Jak to zrobić w obecnej sytuacji? Na to również znalazł się sposób! O omówionej wcześniej godzinie, grupy ustawiły się na baczność w drzwiach swoich sal i z pełną powagą odśpiewały wszystkie cztery zwrotki. To nie koniec naszych działań związanych z patriotyzmem. Chętne rodziny brały udział w konkursie plastycznym ,,Co to jest Polska?” inspirowanym wierszem Agaty Dziechciarczyk o tym samym tytule. Powstały małe dzieła sztuki, które zostały wyeksponowane na tablicach grupowych i nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, książeczkami i lizakami. Oczywiście – wszystkie prace były tak piękne, że zajęły równorzędne, pierwsze miejsca! Jak widać, nie zamierzamy spocząć na laurach. U nas zawsze dużo się dzieje, o czym będziemy informować w najbliższym czasie 🙂

autorka artykułu: Monika Smułka


Pasowanie na przedszkolaka

14 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” połączona z  Dniem Edukacji Narodowej. Pasowanie to pierwszy ważny debiut przedszkolaków, które w tym roku przyszły do naszego przedszkola (ŻUCZKI, PSZCZOŁKI). Były one bardzo dumne z tego, że mogą wystąpić i pokazać  to, czego się nauczyły zaledwie w ciągu miesiąca, pomijając okres adaptacji. Każda z młodszych grup, osobno weszła na salę przy akompaniamencie muzycznym utworzonym przez Panią Dorotkę. Przedszkolaki w części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne, za co dostały brawa.  Złożyły uroczyste ślubowanie, a po wygłoszeniu przez nie przysięgi, pani Dyrektor dokonała pasowania przy pomocy zaczarowanego ołówka. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy  książeczkę oraz dyplom, oznaczający przynależność do grona przedszkolaków. Starsze grupy (ŻABKI, MOTYLKI) z okazji Dnia Edukacji Narodowej zaprezentowały również piosenki, wiersze oraz taniec. Najstarsza grupa dodatkowo wykonała laurki z okazji tego Święta i rozdała je każdemu pracownikowi oświaty za co serdecznie dziękujemy. Wszystkim pasowanym przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu. Relacje przygotowała: Agnieszka Szwed


Wizyta Straży Miejskiej w przedszkolu

Dniu 30 września nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej Pani Komendant Izabela Kozbial i zastępca Komendanta Leszek Caban, którzy przypomnieli dzieciom o bezpiecznym zachowaniu się na drodze i w pobliżu niej. Nauka poprzez zabawę – to sprawdzony przepis na sukces. Nasi goście przywieźli zestaw akcesoriów takich jak: rozkładane przejście dla pieszych, sygnalizacje świetlną oraz znaki drogowe. Dzięki temu przez zabawę i symulowanie sytuacji drogowych dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań i postaw. Zajęcia były też okazją do utrwalenia wiedzy, którą dzieci zdobyły w czasie zajęć o bezpieczeństwie realizowanych w przedszkolu zgodnie z podstawą programową. W zajęciach wzięły udział dzieci z wszystkich grup wspaniale bawiąc się w kolorowym miasteczku drogowym. Każdy przedszkolak otrzymał również od funkcjonariuszy Straży Miejskiej odblask, który na pewno zostanie dobrze wykorzystany i wpłynie na bezpieczeństwo dzieci na drodze. Relacje przygotowała: Monika Sroka

 


 ROK PRZEDSZKOLNY 2019/2020


Zakończenie roku

Chociaż słońce jasno świeci, Trochę smutne były  dzieci.
Choć Przedszkole żegna Was, to wakacji naszedł czas.

Dnia 24 i 25 czerwca 2020 roku odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego „starszaków”. Trzy lata wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku. Niesamowite spacery i wspólne wycieczki szybko minęły, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Za te szczególne i wyjątkowe trzy lata w imieniu Dyrekcji  i Nauczycieli bardzo wszystkim dziękujemy. Pragniemy także podziękować całym sercem dzielnym Przedszkolakom za ich ciężką pracę, którą wykonywali przez ten okres oraz  Rodzicom za ich wyrozumiałość i cierpliwość i za to, że tak dobrze wspierali swoje pociechy szczególnie w tych ostatnich trudnych dla wszystkich miesiącach. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i życzymy wszystkim Absolwentom i pozostałym Przedszkolakom ŻABKOM I MOTYLKOM wiele radości i  spełnienia marzeń, a na wakacje samych przyjemnych i niezapomnianych zdarzeń.

Wasze Panie

Opracowała: Agnieszka Szwed  


Konkurs „Matematyczna gra planszowa” rozstrzygnięty !

Zadaniem uczestników organizowanego w naszym przedszkolu konkursu plastycznego było wykonanie dowolną techniką matematycznej gry planszowej wraz z instrukcją. Mimo iż nasz konkurs zakończył się przedwcześnie, a termin składania prac (z powodu zawieszenia pracy jednostek dydaktycznych) jeszcze nie upłynął, postanowiliśmy spośród oddanych do dnia 12.03.2020 roku prac konkursowych wyłonić zwycięzców. Wszystkie prace oddane przez dzieci były wyjątkowe i oryginalne. Dokonanie ich oceny nie było dla nas łatwym zadaniem J ale udało się ! Przedszkolna komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:   I miejsceAdam Wolszczak (grupa „Pszczółki”) II miejsceAntonina Wiśniewska (grupa „Pszczółki”) III miejsce – ex aequo  Agata Krajewska i Karol Krajewski   Dyplomy i nagrody uczestnictwa otrzymują: Szymon Lipiec (grupa „Żuczki”) i Maria Górska (grupa „Pszczółki)   Serdecznie gratulujemy ! Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się na grupowych zakończeniach roku 24 i 25.06.2020 r.   Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Wizyta Pszczelarza

Dnia 29 Maja zawitał do naszego przedszkola pan Jakub – pszczelarz. Wizyta miała charakter edukacyjny. Dzięki panu Jakubowi odbyły się praktyczne zajęcia przyrodniczo – edukacyjne dla dzieci oraz rodziców (online). Przedszkolaki mogły zobaczyć zdjęcia pszczół samotnych, a także posłuchać muzyki gniazda trzmieli oraz dowiedzieć się o różnicach między pszczołami miodnymi i samotnymi. Dziękujemy za spotkanie. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Walentynkowe Serduszko

   Niedawno wszędzie wokół nas widzieliśmy serduszka, a to dlatego, że 14.02. obchodzone są Walentynki.
   Jako ukoronowanie naszych codziennych działań w przedszkolu, pokazujących, że Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych, ale także wszystkich osób, którym chcemy okazać naszą sympatię i przyjaźń, a także faktu, że bycie miłym to nie jednorazowa akcja, ale codzienna i czasami trudna praca, postanowiliśmy ogłosić Rodzinny Przegląd Plastyczny na ,,Walentynkowe Serduszko”. Wszystko po to, aby dostarczyć okazji do wspólnego spędzenia czasu z najbliższymi i dzielenia się pomysłami plastycznymi.
    Na Przegląd wpłynęło aż 36 prac. Wszystkie były niepowtarzalne, kolorowe, serduszkowe i cudowne, dlatego każdy autor dostał pamiątkę w postaci książki i dyplomu. Oczywiście z serduszkami 🙂 Przygotowała: Monika Smułka
 

Bal karnawałowy

   W dniu 5.02. odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Już o wiele wcześniej, tuż po pojawieniu się ogłoszenia o tym wydarzeniu, dzieci zaczęły między sobą opowiadać, za kogo się przebiorą. Widać, że oczekiwanie nie było wcale proste…
    Za to od samego rana, w dniu kiedy bal miał się zacząć, trwały gorączkowe przygotowania. Dziewczynki, z pomocą Pań, zakładały korony, diademy, maski i różnokolorowe stroje wraz z niezbędnymi akcesoriami, a chłopcy, również z niewielką pomocą Pań, również zakładali przygotowane wcześniej starannie stroje.
    Zabawa się zaczęła. Były wesołe tańce w kole, korowody, zabawy indywidualne. Słowem – to, co powinno być na prawdziwym Balu Karnawałowym. Towarzyszyły temu największe hity współczesnej muzyki dziecięcej. Pan Fotograf robił zdjęcia wszystkim dzieciom, aby miały one pamiątkę na lata i mogły pokazywać ją swoim wnukom.
Wszyscy bawili się znakomicie, a rozmowom, śmiechom i zabawie nie było (prawie) końca.
   Dziękujemy Radzie Rodziców za zaproszenie państwa Wolańskich (Animacje z Frajdą) do prowadzenia tego wyjątkowego wydarzenia!
 
   P.S. Impreza byłą chroniona przez policję, straż pożarną i inne służby porządkowe, a także bajkowych bohaterów 😉
 
 
Przygotowała: Monika Smułka
 

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 22 stycznia 2019r. w naszym przedszkolu odbyła się bardzo wyjątkowa uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia dzieci z wszystkich grup zaprezentowały dla swoich ukochanych Babć i Dziadków specjalnie przygotowany na tą okazję program artystyczny. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki oraz zademonstrowały tańce, za co zostały nagrodzone przez naszych wspaniałych gości gromkimi brawami. Po występach dzieci wraz z Babciami i Dziadkami udały się do sal grupowych, gdzie przedszkolaki złożyły życzenia i wręczyły swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i wspólną zabawą przy muzyce. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku, a Paniom wychowawczyniom za przygotowanie dzieci.


Wigilia

18 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w poszczególnych grupach odbyły się spotkania wigilijne. Swoje umiejętności wokalno-recytatorskie prezentowały kolejno Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki. Każda z grup zaprezentowała inny program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Najstarsze grupy Pszczółki i Żuczki zaprezentowały Jasełka, które przybliżyły wszystkim historię Bożego Narodzenia. Niepowtarzalnego klimatu tym występom dodały stroje dzieci, które wcieliły się w poszczególne role. Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie był czas na życzenia, miłe rozmowy, wesołą zabawę i przygotowany przez rodziców i panie kucharki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć! Przygotowała: Monika Sroka


Mikołajki

6 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się ZABAWA MIKOŁAJOWA. O godzinie 9 wszystkie dzieci spotkały się na sali gimnastycznej, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych tańcach integrujących całą społeczność naszego przedszkola, wzięły udział w wyjątkowym, mikołajkowym quizie, poznały zimowe sporty, rozwijały umiejętności aktorskie, a także stoczyli śnieżynkową bitwę. Wszystko odbywało się w rytmie świątecznych hitów, a wspaniałą zabawę poprowadziła Pani Ola oraz Elf, który przybył do naszego przedszkola z samego Bieguna Północnego. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycił nas oczywiście Św. Mikołaj, który rozdał wszystkim dzieciom prezenty. Dla nas wszystkich był to wspaniały dzień wypełniony atrakcjami. Czekamy z niecierpliwością na ponowne spotkanie z Mikołajem w przyszłym roku.


Wyjście do cukierni

29 listopada, przedszkolaki z grupy Pszczółki wraz ze swymi Paniami wybrały się na wycieczkę do cukierni. Zorganizowanie tej słodkiej niespodzianki to nagroda dla dzieci za ich wspaniały występ z okazji 11 listopada. Wycieczka była dla małych smakoszy nie tylko słodką niespodzianką, ale także okazją do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola, umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych. Wspaniale było patrzeć na uśmiechnięte buzie naszych Pszczółek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego wyjścia. Przygotowała: Monika Sroka


Dzień pluszowego misia

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.
   W dniu 26 listopada nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość – przyjaciel Maszy ze znanej bajki, czyli Miś. Było to spotkanie przy okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
   Miś, który pojawił się u nas, bardzo się ucieszył, że dzieci powitały go tak ciepło i serdecznie, więc odwiedził każdą grupę – od maluchów po starszaki i wszyscy wspólnie zatańczyli do misiowej muzyki, pobawili się w tradycyjną zabawę ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”, a także zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcia. To było bardzo miłe spotkanie, które przypomniało nam, że w przedszkolu zdarzają się bardzo miłe niespodzianki i spotkania! Przy tej okazji dziękujemy tacie Łucji z grupy ,,Pszczółek”, który bardzo dzielnie znosił wszystkie dziecięce przytulania i pytania 🙂
 
 

Żołnierze w przedszkolu

21 listopada 2019 r odwiedzili nasze przedszkole Żołnierze z WKU Warszawa. Celem wizyty było zapoznanie dzieci ze specyfiką służby wojskowej. Żołnierze zaprezentowali mundur służbowy, przedstawili codzienne obowiązki i zadania jakie mają do wykonania, opowiedzieli co trzeba zrobić, aby pracować jako żołnierz zawodowy. Dzieci miały także możliwość przymierzyć żołnierskie nakrycie głowy,  wysłuchały informacji na temat obrony narodowej, pojazdów jakimi porusza się Wojsko Polskie. Na zakończenie spotkania dzieci z grupy Pszczółki zaśpiewały piosenki patriotyczne co wywołało uśmiech na twarzach żołnierzy. Dziękujemy pani Emilii Galanciak ( mamie Zuzi z gr. Żuczki )  za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Opracowała: Agnieszka Szwed


Bajka „Zamczysko Smoczysko” dla najmłodszych

14 Listopada 2019 r. mieliśmy przyjemność obejrzeć  przedstawienie „ZAMCZYSKO SMOCZYSKO” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej „Teatralnia” Stowarzyszenia K-40. Autorką baśni i piosenek jest pani Grażyna Siczek mieszkanka Nadarzyna. Reżyserem oraz muzyką zajmuje się pani Karolina Skrzyńska. Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały i oglądały przedstawienia, które przeniosło ich w świat baśni. Dwie dziewczynki Tosia i Anielka, które tak jak nasze przedszkolaki chodziły do przedszkola, którejś pięknej nocy, gdy nie mogły zasnąć będąc w swoim pokoju przeniosły się na salony Królewskie. Zostały księżniczkami. Tak zaczyna się opowieść. W przedstawieniu pojawia się min: smok, myszki, król i królowa, zła pajęczyca. Postacie te towarzyszą dziewczynkom przez całą podróż. Przekaz z bajki jest taki, że najlepiej jest u mamy i taty. Gdzie, każdy może do siebie się przytulić, powiedzieć kocham Cię czy zwyczajnie zjeść wspólnie śniadanie. Przygotowała Agnieszka Szwed


Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku w  naszym przedszkolu w listopadzie obchodzimy  święto narodowe – Święto Niepodległości. 13 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęła pani Monika Sroka, która powitała na sali wszystkie zebrane dzieci,  gości oraz personel przedszkola. Część artystyczną przygotowała najstarsza grupa „Pszczółki”.  Dzieci zaprezentowały uroczystą inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota. Po południem dzieci zaprezentowały uroczystą inscenizację swoim najbliższym. Owacja z występów była na stojąco, a piosenki patriotyczne wspólnie z rodzicami zostały odśpiewane kilka razy. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne Świętowanie ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Przygotowała: Agnieszka Szwed  


Mała Akademia Schindlera

W dniu 4 października ( piątek ) gościliśmy w przedszkolu tatę Karolka z grupy Żabki oraz jego kolegę, czyli przedstawicieli firmy Schindler, której motto brzmi: “Bezpieczeństwo to nasz priorytet”. Panowie są ambasadorami firmy i w ramach „Małej Akademii Schindlera” przekazują swoją wiedzę i umiejętności dzieciom. Dzięki nim przedszkolacy ze wszystkich grup ( Żabki, Motylki, Żuczki, Pszczółki ) dowiedzieli się jak bezpiecznie i w prawidłowy sposób korzystać ze schodów i chodników ruchomych oraz wind. Prawdopodobnie większość dzieci lubi przemieszczać się za pomocą tych urządzeń ale niekiedy zdarza się, że zapominają o właściwym  ich użytkowaniu. Żeby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw i wypadków niezbędna jest wiedza oraz zasady, w które  przedszkolacy  właśnie zostali wyposażeni uczestnicząc w spotkaniu firmy Schindler. Serdecznie dziękujemy! Przygotowała: Katarzyna Kalinowska-Kaleta


Jesienne spotkanie integracyjne

2 października po południu, odbyło się w naszym przedszkolu Jesienne spotkanie integracyjne pt. „Dary jesieni”. Miał to być piknik, jednak pogoda nam na to nie pozwoliła. Spotkaliśmy się więc na sali gimnastycznej i tam wspólnie się bawiliśmy. Zabawę rozpoczęliśmy tańcem integracyjnym „Labado”- dzieci i rodzice bawili się świetnie! Po tańcu w ramach odpoczynku, odbył się jesienny quiz dla dzieci. Okazało się, że nasze przedszkolaki wiedzą wszystko na temat jesieni, ponieważ odpowiadały bezbłędnie! Nie pozostało nam więc nic innego jak pójść bawić się dalej. W każdej sali grupowej były stosika z konkurencjami i aktywnościami, które przygotowały wychowawczynie oraz rodzice. Można było chodzić po kolei, od sali do sali i robić różne ciekawe rzeczy np. stemple z warzyw, ludziki z kasztanów, kompozycje z liści, jesienne zagadki i wiele innych. Najbardziej popularne i oblegane było jednak stoisko w sali „Żabek” przygotowane przez rodziców tej grupy, czyli malowanie twarzy. Mamy, które malowały były bardzo wytrwałe – dziękujemy. Dziękujemy również rodzicom z pozostałych grup za zaangażowanie i przygotowanie konkurencji, a także za przynoszenie darów jesieni do dekoracji oraz przygotowanie jedzenia. Aby w trakcie zabawy, można było coś przekąsić, nasze Panie przygotowały stoły z jedzeniem przyniesionym przez rodziców. Wszystko wyglądało pięknie i na pewno dobrze smakowało. Panie z kuchni natomiast serwowały na rozgrzanie, ciepłą jesienną zapiekanką warzywną. To była super impreza dla małych i dużych. Dziękujemy za obecność i zaangażowanie! Przygotowała: Marlena Makowska


PASOWANIE

Dnia 2 października w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie.

Wszystkie grupy oraz Panie zebrały się rano na sali gimnastycznej, aby towarzyszyć maluszkom w tym ważnym dla nich dniu.

Na początku – aby dodać otuchy najmłodszym przedszkolakom – wstąpiła jedna z najstarszych grup „Pszczółki”, która zaśpiewała piosenkę „Przedszkole drugi dom.” Po starszakach przyszła pora na maluszki, które powiedziały wierszyk „Mam 3 latka” oraz zaśpiewały dwie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” i „Jam jest żabka”. Po wszystkich występach pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każde dziecko, a wychowawczynie wręczały dyplomy oraz upominki.

Na koniec pan fotograf zrobił całej grupie wspólne zdjęcie, a także indywidualne – z dyplomem oraz książeczką.

To było bardzo emocjonujące przedpołudnie! Od tego dnia cała grupa „Żabki” oraz kilkoro dzieci z grupy „Żuczki” stały się prawdziwymi i pełnoprawnymi przedszkolakami.

Przygotowała: Marlena Makowska


Kolejowe ABC

17 września dzieci z grupy Pszczółki wzięły udział w zajęciach informacyjno – edukacyjnych „Kolejowe ABC” realizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego, które są ogólnopolską kampanią z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.  Na początku spotkania dzieci w towarzystwie nosorożca Rogatka dowiedziały się, kim jest konduktor i maszynista, jakie znaki drogowe można zobaczyć przed przejazdami kolejowymi oraz kto pilnuje bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Podczas interaktywnego zadania na spostrzegawczość poznały możliwości zakupu biletu na pociąg i przypomniały sobie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas przekraczania przejazdów kolejowych i podróży pociągiem. Dowiedziały się, jaką funkcję na peronie pełni żółta linia i o co możemy zapytać w punkcie Informacja. Na koniec zajęć, podczas eksperymentu z odblaskami, dzieci sprawdziły, kiedy jesteśmy widoczni na drodze. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały upominki. Przygotowała: Monika Sroka


 ROK PRZEDSZKOLNY 2018/2019


Zakończenie przedszkola – pożegnanie Starszaków

Dnia 17 czerwca 2019 roku w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego, czyli pożegnanie Starszaków. Starszaki, które zakończyły przygodę z przedszkolem to grupa „Żabki” oraz 6 osób z grupy „Żuczki”. Na uroczystości byli obecni rodzice, pani Dyrektor oraz inni pracownicy przedszkola. Dzieci rozpoczęły występ Polonezem, a następnie w formie wierszyków podziękowały: pani dyrektor, wychowawcom, paniom pomocom i woźnym, pani logopedzie, p. psycholog, konserwatorowi, paniom kucharkom, rodzicom oraz wszystkim pozostałym osobom, które tworzyły społeczność przedszkolną. A na koniec zatańczyły nowocześnie do piosenki Justina Timberlake`a 😉 Po występach przyszedł czas na podziękowania, przemowy, prezenty oraz kwiaty. Padło wiele miłych, ciepłych i wzruszających słów. Uroczystość kontynuowaliśmy w sali „Żabek”, gdzie czekał na nas poczęstunek. Dodatkowo rodzice zrobili dzieciom niespodziankę – przygotowali tort! To była piękne, wzruszające chwile. Mamy nadzieję, że dzieci będą dobrze wspominać pobyt w przedszkolu.

Życzymy wszystkim samych sukcesów w szkole. Ale zanim szkoła to życzymy UDANYCH, CIEPŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!


Wycieczka plenerowa „Wiosenna bajkolandia”

13 czerwca całą przedszkolną drużyną, dwoma autokarami wybraliśmy się na wycieczkę. Nie była to daleka wyprawa (całe szczęście w taką pogodę), ale  bardzo udana. Pojechaliśmy do pobliskich Kajetan do Ośrodka Medincus Active, gdzie czekało nas wiele ciekawych atrakcji. Miejsce jest przepiękne, a jego położenie w lesie, chroniło nas przed pełnym słońcem. „Wiosenną bajoklandię” – bo tak nazywał się nasz program animacyjny – rozpoczęliśmy od „tańców-rozruszańców” oraz drugiego śniadania. Następnie do każdej z grup dołączył animator i zaczęliśmy zabawę. Zając Psikus przygotował dla dzieci rożne zadania i wyzwania, którym musieliśmy sprostać. Poszukiwaliśmy ukrytych obrazków lesie, strzelaliśmy piłeczkami w Angry Birds, szukaliśmy renifera Svena, jeździliśmy na kucykach, graliśmy w kręgle, musieliśmy przejść tor przeszkód, który zakończyliśmy zabawą na placu zabaw z oponami. Zajęć mieliśmy co nie miara! W między czasie robiliśmy przerwy na picie, odpoczynek na kocach, jedzenie przekąsek oraz toaletę. Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy obiad, a po obiedzie przyszedł do nas Zając Psikus, który pogratulował nam wykonania zadań i rozdał wszystkim drobne upominki. Oj co to był za dzień! Zmęczeni, ale szczęśliwi po południu wróciliśmy do przedszkola. Przygotowała: Marlena Makowska


Teatrzyk „Trzy świnki”

12 czerwca  już od samego rana czekała na wszystkie dzieci z przedszkola niespodzianka . Otóż grupa Pszczółki – mali aktorzy postanowili wystąpić i zrobić małe szoł spektaklem „Trzy świnki”. Po południu, świetnie wykonane widowisko obejrzeli rodzice dzieci z grupy – Pszczółki. Przedszkolaki choć doskonale znają tą bajkę,  to z wielkim zainteresowaniem śledziły perypetie bohaterów. Doskonała gra aktorów zachwyciła dzieci, rodziców, dyrekcję oraz koleżanki z pracy. Nawet maluchy, które początkowo niepewnie wchodziły na bajkę, śmiały się i klaskały. Spektakl ten oparty był na motywach bajki ” Trzy małe świnki”. Żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności. Świnki nie mogły dojść do porozumienia, z jakich materiałów powinno być zbudowane ich nowe schronienie, każda postanowiła stworzyć domek według własnego pomysłu. Jedna wykorzystała słomę, druga drewno. Zaś trzecia – najmądrzejsza i najbardziej pracowita z nich – postanowiła zadać sobie wiele trudu i zbudować solidny dom z cegieł. Humorystycznie zaprezentowany wilk, świnki wzbudziły u wszystkich wiele emocji.  Nasze przedstawienie miało nauczyć każdego, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że… „ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca”. Dziękuje wszystkim małym aktorom za ciężką pracę i wspaniałe widowisko oraz naszej kochanej pani Dorotce, która dobrała urocze piosenki do przedstawienia.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


III Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

31 maja w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz trzeci odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Tym razem Festiwal również cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 30 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet piłkarskie i gimnastyczne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci z grup Pszczółek, które wystąpiły jako cała grupa i zaprezentowały piosenkę połączona z tańcem „Ręce prosto, prosto”. Po tym występie uczestnicy festiwalu indywidualnie prezentowali swoje talenty. Dzieci z wszystkich grup  wspaniale się zaprezentowały i dobrze czuły się na scenie. Po występach Pani Dyrektor z okazji Dnia Dziecka złożyła wszystkim życzenia i przekazała każdej z grup prezent – były to zabawki. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród dyplomów dla wszystkich uczestników. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


Występ Rodziców z okazji Dnia Dziecka

Kontynuując coroczną tradycję w naszym przedszkolu, z okazji Dnia Dziecka rodzice Starszaków przygotowali niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków– przedstawienie. W tym roku był to spektakl o sile pozytywnych emocji pt. „Królewna Basia”. Rodzice, a w zasadzie tata Królewny – Król – postanowił, że dziewczynka pójdzie do przedszkola. Basia miała opory przed pójściem i towarzyszyły jej różne emocje – smutek, złość, strach, ale też radość.  Okazało się jednak, że nie ma w tym nic strasznego i bardzo fajnie jest spędzać czas z rówieśnikami. Basia wraz z przedszkolakami przegoniła wszystkie złe emocje, a radość została z nią na zawsze. Tematyka przedstawienia była wyjątkowo bliska dzieciom, ponieważ każdy przedszkolak przechodził ten etap, rozpoczynając przedszkole. Występ zachwycił wszystkich – nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Okazało się, że nasi Rodzice mają niezwykły talent aktorski! Po przedstawieniu aktorzy rozdali dzieciom drobne słodkości, co wzbudziło same pozytywne emocje 😊 Dziękujemy jeszcze raz wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas. To było niezwykłe przeżycie dla dzieci – szczególnie tych, których rodzice stali na scenie. Dziękujemy również Pani Dorocie – naszej rytmiczce, bez której nie byłoby profesjonalnej oprawy muzycznej. Szanowni Państwo – proszę rozwijać swój aktorki talent! Mamy nadzieję, że z częścią z Państwa spotkamy się w takich okolicznościach za rok 😊 Przygotowała: Marlena Makowska


Święto Rodziny

„Jesteś dla mnie najważniejsza, A dla taty najpiękniejsza, Bądź nam zawsze droga Mamo , tak wspaniałą i kochaną.” Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. 22 Maja 2019 roku – popołudnie wypełniły muzyka i śpiew płynące z budynku przedszkola, a wszystko za sprawą występów dzieci z każdej grupy dla swoich rodziców. Wszystkie przedszkolaki z bijącym sercem i wypiekami na twarzy poprzez recytacje wierszy, śpiewanie piosenek i taniec wyraziły miłość, wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które  wiele rozumie i  wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym programie artystycznym dzieci w swoich salach wręczyły rodzicom piękne własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była jak zawsze podniosła, radosna i przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Wizyta w Straży Pożarnej

W dniu 29 marca 2019 roku, wszystkie grupy przedszkolne z Piłsudskiego wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaka, opanowanie przez dzieci koniecznych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie OSP w Brwinowie w tym sprzęt do gaszenia pożarów. Zaglądaliśmy do wozu strażackiego i dotykaliśmy różne elementy jego wyposażenia. Dzieci mogły przymierzać hełmy strażackie czy lekką odzież wierzchnią. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej przedszkolaki zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, numerami alarmowymi oraz  zachowaniem się w przypadku zagrożenia (ewakuacja przedszkola). Wiedza, jaka dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, by wychowankowie nabrali pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogli udzielać pomocy. Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki poznają ciężka pracę strażaka, szanują ją, wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Dziękujemy druhowi OSP Brwinów – panu Piotrowi Pawińskiemu za czas, który nam poświęcił,  interesujące spotkanie, zaangażowanie i cudowne podejście do dzieci. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca poza Dniem Wiosny, obchodziliśmy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do akcji „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI” na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Chcieliśmy pokazać, ze różni nas tak niewiele, a przy okazji mieliśmy wielką radochę, bo przecież na co dzień raczej nie nosimy dwóch różnych skarpet 🙂   Przygotowała: Marlena Makowska  


Powitanie wiosny

Już w środę 20 marca w naszym przedszkolu zaczęliśmy przywoływać wiosnę! Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne kolory. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby pożegnać zimę oraz poprzez taniec i śpiew zachęcić nową porę roku do szybkiego przybycia. Dzień później – 21 marca – czyli w kalendarzowy Dzień Wiosny, kontynuowaliśmy świętowanie i wybraliśmy się wspólnie na wiosenny spacer. Tym razem każda grupa miała ze sobą transparenty, na których widniały napisy „Witaj wiosno”, „Żegnaj zimo”, „Wiosna tuż tuż”. Po takim dwudniowym, hucznym świętowaniu wiosna nie miała wyjścia – musiała nadejść. Tak też się stało – już w czwartkowe popołudnie słoneczko pięknie grzało, a piątek był prawdziwym wiosennym dniem! Przygotowała: Marlena Makowska


Konkurs plastyczny „Zima w oczach dziecka”

Na przełomie stycznia i lutego w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. „Zima w oczach dziecka”. Prac nie było dużo, jednak każda z nich była inna, wyjątkowa. Prace wykonane były rożnymi technikami i w każdej z nich było widać mnóstwo włożonej pracy. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie zdobyły I miejsce i otrzymały nagrody oraz dyplomy. Bardzo dziękujemy dzieciom za włożoną pracę i zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu i dostarczeniu prac. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Przygotowała: Marlena Makowska


Koncerty i teatrzyki w I semestrze

Przez cały I semestr co miesiąc tradycyjnie braliśmy udział w koncertach muzycznych. Poznaliśmy lub niektórzy z nas przypomnieli sobie o takich instrumentach jak: wiolonczela, trąbka, waltornia, obój, puzon i akordeon. Poza poznaniem wyglądu, budowy i dźwięków jakie wydają, mogliśmy aktywnie uczestniczyć w spotkaniach – wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Mieliśmy także przyjemność oglądać 2 spektakle wystawione przez Teatr Prima pt. „Olek i Tola w dalekiej podróży” oraz „Jakiś to święty rozdaje prezenty”. Przed nami kolejne koncerty i teatrzyki. Dziękujemy Radzie Rodziców, ponieważ to dzięki nim możemy brać udział w tych wydarzeniach. Przygotowała: Marlena Makowska


BAL KARNAWAŁOWY 2019

„Lecz oto księżniczki przybyły na bal

każda suknię ma lśniącą  , koronę i szal. Za nimi kroczą dumnie rycerze wspaniali wszyscy bardzo dzielni, chociaż jeszcze mali. Muzyka do tańca zagrała wesoło wirują radośnie wszystkie pary wkoło.”

Dnia 19.02.2019 roku odbył się w naszym przedszkolu długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Tego dnia już od rana na przedszkolnych korytarzach można było spotkać: kowbojów, policjantów, księżniczki, piratów oraz wiele innych postaci z bajek oraz filmów.

Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, gdzie wodzireje porwali wszystkich w wir zabawy. Dzieci świetnie się bawiły przy piosenkach oraz konkursach zorganizowanych podczas balu.

Podczas krótkiego odpoczynku przedszkolaki posiliły się smacznymi ciasteczkami po czym ruszyły na dalszą część zabawy.  Kiedy zabawa dobiegła końca, przedszkolaki z żalem opuszczały salę balową.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się i przygotowanie tak wspaniałych strojów dla dzieci!

Przygotowała: Karolina Perkowska


Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i dobrym jedzonkiem. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola. Licznie przybyli goście  mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wszyscy wspaniale wystąpili przed bliskimi. Po zakończonych występach dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez kucharki z przedszkola oraz rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne radości, uśmiechu. Szczęśliwe oraz rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Przygotowała Agnieszka Szwed


Mikołajki 2018

Dnia 5.12 odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Mikołajek. Tego dnia wszystkie nasze przedszkolaki ubrane w mikołajowe czapki spotkały się punkt 9:15 w sali gimnastycznej naszej placówki, gdzie czekała na nie już tylko moc wrażeń i atrakcji. Dzieci powitały wspólnie Choinka ze Śnieżynką. Ta druga niestety pędząc do naszych podopiecznych zgubiła wiadomość, którą przekazał jej „najprawdziwszy” Św. Mikołaj, więc uroczystość rozpoczęła się od jej poszukiwań. Okazało się, że nie ma jej ani w telefonie, ani w radiu… Dzieci również nie wiedziały, gdzie ona jest. Na szczęście roztargnionej Śnieżynce przypomniało się, że Święty przysłał jej list, który już po chwili odczytała niecierpliwym jego treści dzieciom. Mikołaj w liście zapewnił, że tego dnia przybędzie do przedszkola, jednak najpierw chce sprawdzić, czy dzieci wiedzą jak wygląda i czy rozpoznają go, gdy do nich przybędzie. Zadaniem dzieci było wskazać, które z pokazanych im przedmiotów; a były to m.in.: czapka, pas, garnek, miotła, marchewka, palma, okulary, broda; to atrybuty głównego bohatera naszego spotkania. Dzieci poradziły sobie z tym znakomicie. Po tej konkurencji prowadzące zapewniły przedszkolaki, że Mikołaj już się zbliża i warto zaśpiewać piosenkę, którą przez ostatnie tygodnie przygotowywały specjalnie na te okoliczność, bo tenże Święty usłyszy ich śpiew i już na pewno nie ominie naszego przedszkola w swojej wędrówce do dzieci na świecie. I wcale się nie pomyliły ! Zanim dzieci doszły do ostatniej zwrotki za oknami pojawiła się cała ubrana na czerwono postać, co wzbudziło w dzieciach tak ogromne emocje, że aż trudno było im skupić się na śpiewie. Przecież nie co dzień mamy tak wyjątkowego gościa 😀  Mikołaj już po chwili był z nami wewnątrz przedszkola. Usiadł na honorowym miejscu, powitał serdecznie wszystkie dzieci i co najważniejsze- powiedział, że przyniósł prezenty 🙂 Dalszą część uroczystości wypełnił śpiew naszych dzieci dla Mikołaja, a następnie Mikołaja dla dzieci, który wykazał się niebywałym talentem wokalnym. Dzieci zaprosiły również Świętego do wspólnego tańca w rytm piosenki „Z kopyta kulig rwie”. Zabawie niemal nie było końca. Nim Mikołaj wręczył dzieciom prezenty przygotował dzieciom kilka zadań do wykonania. I tak: Pszczółki liczyły do 10; Żuczki wymieniały dni tygodnia, Żabki miesiące, a Motylki pory roku. Na koniec Zuzia z grupy Pszczółki w imieniu wszystkich dzieci z całego przedszkola wręczyła Mikołajowi imieninowy prezent- słodkie pierniki, a Mikołaj zwrócił uwagę, że on przy pomocy swoich pomocników elfów rozniósł już prezenty i czekają one na dzieci w salach grupowych, po czym pożegnał dzieci i zapewnił, że odwiedzi ich również w wigilię Bożego Narodzenia i żeby cierpliwie czekały… Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Dzień Pluszowego Misia

23 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły z domu swoje ulubione misie i przez cały dzień mogły mieć je przy sobie. Każda grupa robiła także prace plastyczno-techniczne związane z misiem. Jednak największą niespodzianką była wizyta wielkiego misia, a dokładnie niedźwiedzia z bajki „Masza i niedźwiedź”. Nasz bohater dnia bawił się z dziećmi, tańczył i śpiewał. Wszyscy byli zachwyceni. Na koniec można było przytulić się do wielkiego żywego pluszaka i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie. To było wielkie wydarzenie! Ale niespodzianek było więcej. Rada Rodziców podarowała każdej grupie ogromne misie – większe niż dzieci, a także misie lubisie, czyli słodkości – bo czasem można, oby nie za dużo 😊 Dziękujemy Misiowi za odwiedziny oraz naszym Rodzicom za prezenty. To był wspaniały dzień!!! Przygotowała: Marlena Makowska


Konkurs literacki „Moja mała Ojczyzna”

W związku ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym przedszkolu organizowany był Rodzinny Konkurs Literacki pod tytułem „Moja mała ojczyzna”. Dzieci wraz z rodzicami stworzyły przepiękne, wzruszające wiersze na temat miejscowości w której mieszkają oraz naszego kraju.

Każdy wiersz był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju więc jury jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie otrzymują I miejsca. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone i docenione. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, poświęcenie czasu, a także ujawnienie literackiego talentu. Wiersze można było długo podziwiać w naszym przedszkolnym holu, jeśli jednak ktoś z Państwa nie zdążył przeczytać, załączamy zdjęcia poniżej.

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w przedszkolu, bo dla dzieci to niezwykle ważne!


 100-lat wolnej Polski

Co to jest Polska?

 

 

Polska to wieś i las i zboże w polu i szosa, która pędzi autobus i samolot co leci wysoko nad Tobą

Polska to miasto, strumień i rzeka i komin fabryczny co dymi z daleka, a nawet obłoki co pod niebem mkną.

Polska to także twój rodzinny dom.

A przedszkole i szkoła?

Tak,  i przedszkole i szkoła i róże w ogrodzie i książka na stole.

Takim dialogiem, dnia 9-listopada grupa „Żabki” rozpoczęła swój występ z okazji bardzo ważnego święta – 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Żabki jako 5-latki, czyli najstarsza grupa przygotowała występ artystyczny. Była to krótka inscenizacja przedstawiająca podział Polski, a następnie odzyskanie wolności. Inscenizacja przeplatana była piosenkami o Polsce oraz tańcem – Krakowiakiem. Występ oglądały wszystkie grupy, personel przedszkola oraz zaproszeni ważni goście: zastępca Burmistrza Pan Jerzy Wysocki, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brwinowie, a także przedstawiciel Straży Miejskiej, pani Alicja Berska. Była to wyjątkowa uroczystość dla nas wszystkich – małych i dużych. Tego dnia zjednoczyliśmy się wszyscy i bez względu na różnice wieku, wspólnie w hołdzie wolności odśpiewaliśmy nasz Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ rozpoczął się i zakończył uroczystym wprowadzeniem i wyprowadzeniem flagi państwowej przez „grupowy poczet flagowy”, przy akompaniamencie marszowym zagranym na werblu przez panią Małgosię. Było bardzo uroczyście i czuło się podniosłą atmosferę. Po występie pan Burmistrz zabrał głos oraz wręczył na ręce pani Dyrektor flagę państwową od samego prezydenta Andrzeja Dudy. Nasze przedszkolaki natomiast wręczyły specjalne prezenty zaproszonym gościom – herby Brwinowa własnoręcznie wykonane. Na koniec odbyło się także rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu literackiego pt. „Moja mała ojczyzna”. Przedszkolaki z rodzicami stworzyli przepiękne wiersze o Brwinowie i okolicy. Każdy był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlatego każdy zasłużył na I miejsce i wszystkie prace zostały nagrodzone. Wiersze można podziwiać na naszych tablicach w holu, a niedługo także ukażą się na stronie internetowej. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.   przygotowała: Marlena Makowska


Akcja „Zielona Niepodległość”

„Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku” (Johann Wolfgang Goethe)   Akcja ,,Zielona niepodległość”, to działanie upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu, zwróciliśmy się do 100 osób/ instytucji znajdujących się na terenie Brwinowa lub zamieszkujących Brwinów, z zaproszeniami, w których była zawarta prośba o wsparcie nas drzewkami, krzewami i roślinami wieloletnimi, które miałyby upiększać teren obu przedszkoli. To właśnie dzięki tym Darczyńcom – którzy są także Przyjaciółmi obu przedszkoli – możemy rozwijać świadomość ekologiczną naszych dzieci i cieszyć się z piękna otaczającej przyrody. Dziękujemy za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność!!! Żeby dzieci zobaczyły, jaki był ogrom ofiarności Darczyńców, a także, jak trudne jest dbanie o rośliny (podobnie jak o naszą ojczyznę – małą i dużą), zaangażowaliśmy je zarówno do sadzenia, jak i pierwszego podlewania. Przedszkolaki bardzo się cieszyły, że wszystkich roślin jest tak dużo i że będą mogły pomóc Panu Tomkowi, który opiekuje się otoczeniem przedszkola na co dzień. Każda z grup zastała w określonym miejscu na terenie przedszkola wykopane dołki, a w nich piękne roślinki. Pozostało tylko dosypać ziemi, lekko ją uklepać i podlać zgodnie ze wskazówkami Pana Tomka i pod czujnym okiem Pań! Zabawa była przednia, ale przy okazji przekonaliśmy się, że nie wystarczy zadbać o wszystko raz i zapomnieć – musi to być systematyczna praca! Dziękujemy jeszcze raz! Przy tej okazji, w sposób szczególny chcemy podziękować osobom i firmom, które nas wsparły. Są to: – Salonik Fryzjerski ,,Ola”, ul. Kościuszki 1e, Brwinów, – ,,AUTOMIX” Zakład Naprawy Samochodów – Dariusz Ferszterowski, Krzysztof Mędza, ul. Piłsudskiego 21b, Brwinów, – ,,PONDEROSA” Szkółkarstwo Maciszewscy D. J., ul. Warszawska 20, Kanie, – Handel Artykułami Spożywczo-Przemysłowymi Grażyna Jaworska, ul. Wilsona 28a, Brwinów, – RIMINI Pizzeria&Trattoria, ul. Rynek 20, Brwinów, – NETTO, ul. Powstańców Warszawy 2a, Brwinów, – TOP MARKET, ul. Armii Krajowej 14, Brwinów, – Usługi Gastronomiczne Aneta Wnorowska, ul. Żyrardowska 15, Brwinów, – MW SERWIS Paweł Molenda, ul. Minerska 52, Warszawa, – Sklep mięsny ,,WIERZEJKI”, ul. Powstańców Warszawy 2, Brwinów, – Zakład fryzjerski ,,Anusia” – Anna Kudlak, ul. Rynek 28, Brwinów, – Kwiaciarnia Flowerstore – Eliza Kalicińska, ul. Rynek 19, Brwinów, – ONEKO Jakub Perzyna, ul. Myśliwska 6, Brwinów, – VENUS Salon fryzjersko-kosmetyczny, ul. Armii Krajowej 3 lok 2, Brwinów Przygotowała: Monika Smułka


,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce”

W dniu 10 października reprezentacja naszych Przedszkolaków wzięła udział w finale akcji ,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce” organizowanej przez ,,Słoneczne Przedszkole” z Brwinowa. Działanie opierało się na współpracy i przekazywaniu kolejnemu ,,poleconemu” przedszkolu legendy lub piosenki mówiącej o Polsce lub jej wybranym regionie. W akcji udział wzięły: ,,Słoneczne Przedszkole” jako pomysłodawca,  organizator i koordynator działań, ,,Magiczna Kraina”, ,,Kasperek” i Przedszkole Filialne Przedszkola nr 1- czyli My:) Na finał pojechały dzieci, które pięknie zilustrowały poleconą nam legendę – ,,O Warsie i Sawie”. Miała ona postać rulonu, który po bokach był nadpalony, zapewne płomieniem świecy i tym samym pozwalał jeszcze lepiej przenieść się w dawne czasy… Oprócz tego, w wiklinowym koszu, gdzie gromadzone były legendy, znalazły się: ,,Legenda o poznańskich koziołkach”, ,,Lwy gdańskie” i ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Wszystkie bogato ilustrowane i każda w innym, ale równie pięknym wydaniu. Ze swojej strony poleciliśmy ,,Słonecznym Przedszkolakom”, ,,Legendę o Smoku Wawelskim”, którą opracowała i zilustrowała pani Monika Smułka. W tych pięknych i radosnych okolicznościach, przybyliśmy na spotkanie z innymi młodymi artystami i podziwialiśmy ich dzieła, a następnie wspólnie bawiliśmy się przy zagadkach, quizach i zabawach ruchowych związanych z poznanymi legendami, a prezentowanymi przez panią Katarzynę Gawrońską. Żeby ta uroczystość na jeszcze dłużej utkwiła nam w pamięci, organizatorzy zadbali o dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników, które wręczała pani dyrektor – Ewa Przybylik, a także słodki poczęstunek na zakończenie. Trzeba przyznać, że w ten sposób połączono przyjemne (zabawy i poczęstunek) z pożytecznym (poznanie historii Polski w niecodzienny sposób). Gratulujemy Pomysłodawcom i Uczestnikom! Przygotowała: Monika Smułka


Warsztaty kreatywne

Powoli kończy się projekt „Wsparcie dla przedszkoli w Brwinowie”. W związku z tym Urząd Gminy we współpracy z Przedszkolem zorganizował dwa cykle warsztatów kreatywnych, w których wzięły udział nie tylko dzieci objęte projektem, ale całe przedszkole. Były to bardzo ciekawe zajęcia, na których dzieci tworzyły własne mydełka oraz świece. Zabawa była świetna, a efekty pracy zaskakujące. Przedszkolaki udowodniły, że ich wyobraźnia nie zna granic, a niektóre osoby ujawniły wyjątkowy talent plastyczno-artystyczny 😊 Swoje dzieła dzieciaki zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom oraz cieszyć się na co dzień z własnoręcznie zrobionych mydeł oraz świec. Przygotowała: Marlena Makowska


Biesiada na BIAŁO-CZERWONO

Dzień 26 września na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolnych grup. Nie minęły jeszcze emocje związane z porannym pasowaniem, a już tego samego dnia po południu czekała nas ,,Biesiada na biało-czerwono”. Ponieważ w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy, że ten dzień będzie oznaczał świętowanie jej w kontekście małej i dużej Ojczyzny. W końcu to nie tylko kraj, ale również województwo, a nawet miasto jest naszą ,,ojczyzną”. Świętowanie rozpoczęła uroczyście Pani Dyrektor – od tradycyjnego powitania chlebem i solą (tu dziękujemy Piekarni ,,Antoniak” za podarowanie pięknego chleba) – która jednocześnie podziwiała przybyłych na biało-czerwono gości, czyli rodziny wszystkich przedszkolaków. Następnym punktem programu, był niezapomniany występ państwa Zalipskich (rodziców Anastazji z grupy ,,Żuczków”), którzy na co dzień tańczą w Zespole Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”. Oprócz oglądania pięknego krakowiaka, usłyszeliśmy także wiele informacji na temat ubioru tancerzy, a także sami mogliśmy z Nimi zatańczyć w kole. Był także konkurs zdobytej wiedzy, nagradzany upominkami właśnie z ,,Mazowsza”! Po tym emocjonującym występie, wszyscy mogli udać się do stoisk zorganizowanych przy pomocy rodziców z poszczególnych grup, m.in.: malowanie buziek, tworzenie korali w barwach narodowych, ludzików z darów jesieni, czy malowania flag Polski. Dla tych, którzy byli spragnieni wiedzy, był kącik z fotografiami dawnego Brwinowa (tu pragniemy złożyć ogromne podziękowania działowi promocji Gminy Brwinów, który udostępnił nam zdjęcia z archiwum pani Marii Prosnak – Tyszki i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – koło w Brwinowie) i tymi bardziej aktualnymi albumami, fotografiami czy mapami. Smacznym zakończeniem był poczęstunek składający się m.in. z sałatek, owoców, dżemów, ale także tradycyjnego smalcu i ogórków. Wszyscy zajadali się także przedszkolnym żurkiem. Jak widać, można w piękny i pouczający sposób połączyć kultywowaniem pamięci o małej i dużej Ojczyźnie ze wspólnym biesiadowaniem! Przygotowała: Monika Smułka


PASOWANIE

No i stało się ! Żeby tradycji stało się zadość, jak co roku o tej porze, tak i w tym roku całe przedszkole miało przyjemność świętować powitanie w naszych szeregach nowych dzieci. W środę, 26.09 dzieci z grupy Motylki i kilkoro dzieci z grupy Żuczki zostało pasowanych na przedszkolaka stając się już oficjalnie członkami naszej przedszkolnej społeczności. Uroczystość swoim śpiewem otworzyła grupa Pszczółki, po którym nastąpił „egzamin” dla nowych podopiecznych naszej placówki. Dzieci odpowiadały na niezwykle trudne pytania, np. Jak konik człapie ? Jak kaczka kwacze ? Wszystkie bez wyjątku poradziły sobie z tym znakomicie ! Następnie główni bohaterowie wydarzenia złożyli uroczyste przyrzeczenie, iż obiecują „pilnie uczyć się wszystkiego i być uprzejmym dla każdego; sprzątać książki i zabawki i odnosić je do szafki; a przy śniadaniu i obiedzie na krzesełku grzecznie siedzieć”. Zaraz po tym P.dyrektor Małgorzata Wojtyniak- Obwojska, już gotowa ze swoim wielkim ołówkiem, po kolei pasowała każde dziecko na przedszkolaka, symbolicznie kładąc mu go na ramieniu. W czasie trwania występu, także pozostałe z grup: Żabki i Żuczki również miały okazję popisać się swoimi umiejętnościami wokalnymi, śpiewając przygotowaną z myślą o młodszych kolegach piosenkę. Dzieci były bardzo dzielne, a my byliśmy z nich bardzo dumni ! Na pamiątkę tego wydarzenia maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz maskotki. Przygotowała: Grażyna Stachlewska


 ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018


Przedstawienie Rodziców oraz Zakończenie Roku

Czerwiec to bardzo intensywny czas dla Przedszkolaków, zwłaszcza tych kończących swoją przygodę z przedszkolem. Już w powietrzu pachnie wakacjami, ale jeszcze przed nimi uroczyste zakończenie roku, o czym za chwilę… Ten piękny miesiąc rozpoczął się dla naszych Przedszkolaków wielką niespodzianką przygotowaną przez Rodziców z drobną pomocą Pań z  grupy ,,Motylków” (Karolinę Perkowską i Monikę Smułkę). Było to przedstawienie z serii ,,Rodzice – Dzieciom”, które cyklicznie, z okazji Dnia Dziecka jest wystawiane w naszym przedszkolu. Tym razem był to spektakl pt. ,,Małpia rodzina”, który mówił o tym, że warto słuchać starszych i z przymrużeniem oka pokazywał sprawę ożenku Tity i małpiego księcia – Koko. Rodzice zadbali o scenografię i kostiumy, a Panie koordynowały działania. Nieoceniona była również pomoc p. Doroty, która zadbała o muzyczną stronę spektaklu. Dzieci były zachwycone taką niespodzianką, a niektóre z trudem rozpoznawały przebranych rodziców. Na zakończenie ,,małpki” rozdały każdemu dziecku zwierzątko z balonika, a także przekazały do sal swój ulubiony przysmak – banany! W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim rodzicom zaangażowanym w projekt – za poświęcenie czasu, pokonanie tremy i występ godny Oscara! Żeby kontynuować tak pięknie rozpoczęty miesiąc, dzieci natomiast zaprosiły rodziców na uroczyste zakończenie roku. Podniosłość chwili podkreślił polonez, którym Przedszkolaki weszły do sali gimnastycznej, gdzie odbywała się uroczystość. Układ nie był prosty, ale dzieci poradziły sobie z nim bez trudu! W dalszej części, dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, który opowiadał o ich drodze od maluszków do starszaków, a także o tym, jak miło było w przedszkolu. Następnie Panie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i podziękowały rodzicom za spędzony wspólnie czas. Również rodzice, wzruszeni, dziękowali Dyrekcji i pracownikom przedszkola za wspólny trud włożony w wychowanie już nie takich malutkich dzieci. Po tych miłych chwilach, wszyscy udali się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w sali grupowej… Ponieważ niedługo zostaną nam tylko wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, mamy nadzieję, że Przedszkolaki, zgodnie z obietnicami, będą nas często odwiedzać! A póki co- życzymy im miłych i bezpiecznych wakacji, a po nich – udanego roku w szkole! Przygotowała: Monika Smułka


2 Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

05 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz drugi odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 20 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet konstrukcyjne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci najmłodszych z grup Pszczółek i Żuczków, które mimo swego wieku wspaniale zaprezentowały swoje talenty i dobrze czuły się na scenie. Po występach maluchów  scena należała już do starszych uczestników Festiwalu Żabek i Motylków, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród książkowych i dyplomów dla wszystkich uczestników. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


Wycieczka do ZOO

Matołek raz zwiedzał zoo 
I wołał co chwila: ,,O-o!” 
,,Jaka brzydka papuga!” 
,,Żyrafa jest za długa!” 
,,Słoń za wysoki!” 
,,A po co komu te foki?” 
,,Zebra ma farbowane żebra!” 
,,Tygrys 
Chętnie by mnie stąd wygryzł!” 
,,No, a zajrzyjmy pod daszek: 
Żółw – tuś, bratku, tuś!” 
,,A to? Ptaszek. 
Niezły ptaszek – 
Struś!” 
Wreszcie zbliża się do wielbłąda, 
Uważnie mu się przygląda 
I powiada wskazując na niego przez kraty: ,,Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!” Ponieważ nasze Przedszkolaki na pewno nie są Matołkami, jak bohater wiersza Jana Brzechwy, podczas wycieczki do zoo w ogóle nie marudziły. Nie przeszkadzała im nawet wysoka temperatura (chociaż z tego powodu kilka gatunków zwierząt schowało się do cienia lub w ogóle nie chciało się pokazać). Chętnie za to spakowały swoje plecaki i najpierw w tą ekscytującą podróż udały się ,,Pszczoły” i ,,Żuki” (30.05.), a następnie ,,Żabki” i ,,Motylki” (4.06.). Dzieciaki ze wszystkich grup najchętniej wspominały małpy (te małe i te duże), kolorowe papugi, wielbłądy, różnorodne ryby i oczywiście, krokodyle. Atrakcją, niemniej ciekawą niż np. słonie, były przerwy piknikowe – na spożycie smakołyków przygotowanych przez rodziców i posilenie się wodą przed dalszym zwiedzaniem. Mimo że wszystko było ciekawe, to przy okazji ujrzenia placu zabaw, siły, które miały się ku wyczerpaniu, na nowo zostały zregenerowane i tu również Przedszkolaki miały okazje się wykazać – tym razem swoją sprawnością fizyczną. Po wycieczce pełnej wrażeń, nastąpił powrót do przedszkola, podczas którego dzieci smacznie spały lub nadal przeżywały w rozmowach to, co widziały. Przy tej okazji, chcielibyśmy podziękować Radzie Rodziców za tą miłą niespodziankę – wycieczkę!Przygotowała: Monika Smułka

Święto Rodziny

Dnia 23.05 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto rodziny. Był to niezwykle wesoły dzień, przygotowany z myślą o rodzicach naszych przedszkolaków, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Uroczystość rozpoczęliśmy od występów artystycznych w sali gimnastycznej naszej placówki. Każda grupa: Pszczółki, Żuczki, Żabki i Motyki zaśpiewała przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę, której motywem przewodnim była ukochana mama lub ukochany tata. Przedstawienie zakończyło się jeszcze jedną (tym razem zaśpiewaną już wspólnie przez wszystkie dzieci) piosenką pt. „Dziecięcy blues”. Występ był bardzo udany, a owacjom niemal nie było końca. Po części artystycznej rodzice zostali zaproszeni do sal grupowych, gdzie czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka- życzenia w formie wierszyków, własnoręcznie przygotowane przez dzieci prezenty, a także słodki poczęstunek.  Następnie rodzice zostali zaproszeni ponownie na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się pierwsza przedszkolna zabawa taneczna rodziców z dziećmi.  Na dyskotece piosenki dla dzieci i dorosłych przeplatały się z różnymi zabawami. Był „Pociąg”, „Taniec na gazecie”, zabawa ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, pięty…” i wiele innych. Dzieci chętnie prosiły rodziców do tańca, a Ci z chęcią przystawali na to zaproszenie. Atmosfera była wspaniała, każdy dobrze się bawił i nikt nie podpierał ściany 😉 Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Konkurs patriotyczny

W drugiej połowie kwietnia, w naszym przedszkolu został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pt. „Patriotyzm lokalnie i globalnie.” Do końca miesiąca nasze przedszkolaki mogły przynosić prace wykonane z pomocą rodziców oraz rodzeństwa. Grupa Motylki miała za zadanie wykonać mapę Polski, grupa Żabki – herb Brwinowa, grupa Żuczki – godło Polski, a grupa Pszczółki – flagę Polski. Otrzymaliśmy 25 prac z całego przedszkola. Wszystkie były przepiękne i każda jedyna w swoim rodzaju. Bardzo ciężko było wyróżnić kilka z nich. Praca wszystkich biorących udział w konkursie została doceniona i każdy przedszkolak dostał dyplom oraz drobny upominek. Jednak 6 prac zasłużyło na szczególną uwagę i otrzymało specjalne wyróżnienia. Gratulujemy!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych! Przygotowała: Marlena Nieradko


Wycieczka do Teatru Lalka w Warszawie

Dnia 26 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola, wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Lalka w Warszawie. Sporo z naszych maluszków po raz pierwszy jechało autokarem i już sama podróż była dla nich niezwykłą atrakcją. W Teatrze obejrzeliśmy spektakl pt. „Krawiec Niteczka”, który przypadł do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Była to historia dzielnego krawca, który zaprzyjaźnia się ze strachem na wróble i wspólnie wędrują do Pacanowa. Ich droga jest przepełniona wieloma zabawnymi oraz czasem niebezpiecznymi przygodami. Po wielu trudach udaje im się dotrzeć do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna ciągle pada. Niteczka wpada na pomysł zaszycia dziury w niebie, dzięki czemu deszcz przestaje padać. Po tak bohaterskim czynie, w nagrodę zostaje królem oraz mężem pięknej królewny. Historia Niteczki zakończyła się bardzo szczęśliwie, a przedszkolaki wyszły z Teatru z uśmiechem na twarzach. Myślę, że wszyscy dobrze będą wspominać wycieczkę i chętnie wybierzemy się do teatru po raz kolejny! Przygotowała: Marlena Nieradko


Wizyta Leśniczego

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi i tematami dotyczącymi ekologii, dnia 19 kwietnia odwiedził nas najprawdziwszy Leśniczy. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby dowiedzieć się kim tak naprawdę jest leśniczy i jaką funkcję pełni w lesie. Nasz gość bardzo ciekawie opowiedział o swoim zawodzie oraz o tym dlaczego las jest tak ważny. Dowiedzieliśmy się również jakie zwierzęta mieszkają w lesie oraz jakie drzewa i krzewy tam rosną. Jak się okazało przedszkolaki rozpoznały większość zwierząt przedstawionych na ilustracjach. Nieco gorzej poszło z roślinami, ale miejmy nadzieję, że po tak ciekawej lekcji dużo zapamiętały. Bardzo ważnym tematem, który poruszył Leśniczy były również grzyby. Przedstawił nam najbardziej popularne grzyby jadalne oraz grzyby trujące i dał dobrą radę – jeżeli nie znamy danego grzyba, to go nie zrywamy! Na sam koniec spotkania pan Leśniczy wspólnie z dziećmi ustalił zasady zachowania w lesie, po czym rozdał przedszkolakom niespodzianki – zakładki, książeczki oraz układanki związane z lasem. Dzieci były zachwycone! Przygotowała: Marlena Nieradko


Powitanie Wiosny!

Z okazji pierwszego dnia Wiosny 21 marca w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny Koncert. Wzięły w nim udział dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” specjalnie na tę okazję dzieci z każdej grupy wraz z Paniami przygotowały piosenki o tematyce wiosennej i tańce. Jako pierwsze na scenie wystąpiły Żabki, które zaśpiewały piosenkę „Uciekaj Zimo” i wspaniale zatańczył do piosenki „Jesteśmy żaby aby aby…”. Dziewczynki z tej grupy przebrane były za żabki a chłopcy za bociany – wspaniale prezentowały się na scenie. Po Żabkach wystąpiły Żuczki z piosenką „Liczenie  kukułki” i zaprezentowały taniec do piosenki „Wiosna cieplejszy wieje wiatr…”. Dzieci miały piękne wiosenne stroje w kolorach błękitu, a w czasie tańca użyły kolorowych pomponów. Występ Żuków był bardzo energetyczny i pełen kolorów. Pszczółki zaśpiewały „Wiosenną piosenkę” i zatańczyły taniec  Pszczółek, dzięki pomocy rodziców wszystkie dzieci przyszły ubrane w strój pszczółki dzięki czemu pięknie się prezentowały na scenie i mimo najmłodszego wieku wspaniale powitały Wiosnę. Nasze najstarsze przedszkolaki Motylki zaśpiewały piosenkę „Marcowe słoneczko” i zatańczyły do piosenki „Motylem jestem”. Motylki pięknie się prezentowały na scenie, a ich taniec uświetniły kolorowe ubrania i chusteczki w wiosennych kolorach. Wszystkim grupom akompaniowała nasza Pani rytmiczka za co bardzo serdecznie dziękujemy. Był to bardzo miły, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony dzień. Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno! Relację przygotowała: Monika Sroka


Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się w naszym przedszkolu między 19 a 28 marca 2018r. Bardzo zachęcamy Rodziców wraz z dziećmi do wykonania ozdób wielkanocnych i przynoszenie ich od 12.03.2018 do 16.03.2018 r.

DZIĘKUJEMY !!!


Mobilne Planetarium

Dnia 2 marca 2018 r nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Planetarium Anuka. Z tej okazji gościliśmy także kolegów i koleżanki z przedszkola na ul. Lilpopa, którzy  także wzięli udział w seansie edukacyjnym oraz warsztatach. Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Młodsze grupy odbyły tam wędrówkę po nocnym niebie i poznały wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Oglądały także znaki zodiaku oraz wysłuchały piosenki o nich. Przypomniały sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedziały się jaki mają skład. Starszaki natomiast dowiedziały się czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, gdzie się rodzą i jak umierają, a także jaką gwiazdą jest Słońce. Usłyszały także o tym, czym są mgławice i galaktyki oraz dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd. Podczas warsztatów „Najpiękniejszy gwiazdozbiór” dowiedzieliśmy się jak powstają gwiazdozbiory, które z nich są najciekawsze i jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje. A na koniec każdy z nas mógł stworzyć własny gwiazdozbiór i zabrać go do domu! Tematyka drugich warsztatów pt. „Sputnik i reszta” poświęcona była sztucznym satelitom Ziemi, podczas których dzieci poznały krótką historię podboju Kosmosu, ale także samodzielnie wykonały bardzo efektowne modele satelitów, m.in. Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę wysłanego przez ludzi w Kosmos. Były to bardzo ciekawe zajęcia i wszyscy tego dnia byliśmy w kosmicznym nastroju!


Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem

Dnia 12 lutego w Przedszkolu Filialnym odbyła się  uroczystość Dnia Babci i Dziadka połączona z Balem Karnawałowym. Na scenie wystąpiły wszystkie grupy przedszkolaków. Swoim ukochanym babciom i dziadkom dzieci z radością i od serca ofiarowały laurkę skomponowaną ze swoich talentów: zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wiersze, zatańczyły tańce. Niejednej babci i dziadkowi łza się w oku zakręciła, a z pewnością wszyscy patrzyli na te występy z uśmiechem, wzruszeniem i dumą. Po części artystycznej dzieci rozdały swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki. W kuluarach czekał już przygotowany przez rodziców i przedszkole poczęstunek. Można było porozmawiać, podzielić się wrażeniami z występów i nabrać sił przed Balem. Barwne, fantastyczne stroje dzieci oraz dziadków świadczyły o tym, że duchem młodzi są wszyscy i niezależnie od wieku – gotowi na wspólną zabawę. Punktualnie o 10:30 rozpoczęła się wesoła maskarada. Wodzirej Radek zadbał o oprawę świetlno-muzyczną i dobre humory dzieci oraz dorosłych. Były tańce, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, bańki mydlane i moc radości. Wielu było chętnych, by uwiecznić ten wyjątkowy dzień i zrobić sobie rodzinne zdjęcie u pana Mieczysława w zorganizowanym tego dnia na miejscu studio fotograficznym. Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy do nas za rok! Iwona Pietraczyk, Paulina Jarzynka


SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BORSUKIEM

Dnia 5 lutego nasze przedszkole odwiedził specjalny gość- Policjant Borsuk. Podczas tego spotkania przedszkolaki wspólnie z maskotką ustaliły jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak zachować się w kontaktach z osobami obcymi czy jak właściwie podróżować samochodem z rodzicami. Policjant Borsuk przypomniał dzieciom numery alarmowe, oraz nauczył ich prostej metody zapamiętania numeru 112- krótki wierszyk z pokazywaniem różnych części ciała. Dzieci w ramach pracy domowej miały nauczyć wierszyka rodziców i swoje rodzeństwo. Wiedza naszych przedszkolaków na tematy związane z bezpieczeństwem jest imponująca- dzieci prawidłowo odpowiadały na większość pytań Policjanta Borsuka. W nagrodę za tak udane spotkanie dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z maskotką. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny! Przygotowała: Karolina Perkowska


WIGILIA

Tuż przed rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się także na wigilijnych spotkaniach w poszczególnych grupach. W dniu 18.12. 2017 r., swoje umiejętności wokalno – recytatorskie prezentowały kolejno grupy ,,Pszczółek”, ,,Żuków”, ,,Żabek” i ,,Motylków”. Każda z nich zaprezentowała inny, krótki program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w nastrój świąteczny. Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie dziwnym trafem prezenty już były pod choinką i cierpliwie czekały aż druga część spotkania dobiegnie końca. Podczas niej, wszyscy dzielili się opłatkiem, jedli pyszności przygotowane przez rodziców i panie kucharki z przedszkola, a także duuuużo rozmawiali i bawili się w kącikach tematycznych. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć! Do zobaczenia za rok!


MIKOŁAJKI

6 grudzień – to dzień, na który czekaliśmy od długiego czasu.  Wszyscy wiedzieliśmy, że są to Mikołajki, ale nikt z nas nie wiedział co tak naprawdę nas czeka. Wszystkie przedszkolaki miały na sobie mikołajowe czapki oraz były odświętnie ubrane – bo przecież imieniny to ważne święto. Szczególnie, jeśli są to imieniny samego Mikołaja… Żeby zbyt długo nie czekać, tuż po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Na początku zastanowiliśmy się co to są imieniny i rozmawialiśmy o tym w jaki sposób je obchodzimy. Następnie wszystkie grupy miały do wykonania– jak się okazało – nie łatwe zadanie! Przedstawiciele każdej grupy musieli ułożyć z pociętej na części ilustracji, portret Mikołaja. Okazało się, że na jednym z nich Mikołaj nie miał brody, na drugim zamiast worka z prezentami miał koszyk z jajkami, na trzecim niebieską czapkę… więc tylko jeden – ten czwarty – był prawdziwy. Kiedy już ustaliliśmy jak wygląda prawdziwy Mikołaj, postanowiliśmy zaśpiewać dla niego piosenkę, mając nadzieję, że się zjawi. Kiedy  padły słowa „Chyba już go słyszę.. chyba już go widzę…” dostrzegliśmy Mikołaja za oknem! To było niesamowite uczucie! Po chwili przyszedł do nas i zrobił nam ogromną niespodziankę – zagrał na gitarze kolędę „Cicha noc” i wspólnie ją zaśpiewaliśmy. Ale na tym nie koniec atrakcji – tańczyliśmy z wspólnie z Mikołajem świąteczny taniec oraz każda grupa dostała od Świętego jakieś zadanie np. policzenie do 10. Bawiliśmy się świetnie! Na koniec Mikołaj wręczył Paniom drobne upominki dla dzieci i zebrał listy, które dzieci do niego napisały. Ale będzie miał czytania! Na szczęście do Świąt jeszcze sporo czasu – na pewno zdąży przeczytać wszystkie i pozytywnie rozpatrzy wnioski 😉 My również mieliśmy dla Mikołaja prezent z okazji imienin – pięknie zapakowane świąteczne pierniczki, które mu na koniec wręczyliśmy. Święty był bardzo wzruszony! Pan fotograf robił nam także zdjęcia z Mikołajem i będziemy mieć cudowną pamiątkę. Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą gwiazdkę i wymarzone prezenty! Przygotowała: Marlena Nieradko


Święto Pluszowego Misia

W piątek 24 listopada nasze przedszkole obchodziło Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przekroczyły próg przedszkola w towarzystwie swoich ulubionych przytulanek. Każda z grup: „Pszczółki”, „Żuczki”, „Żabki” i „Motylki” świętowała ten szczególny dzień w swoim własnym gronie. Nauczycielki przygotowały dla swoich małych podopiecznch mnóstwo atrakcji. Był to dzień przeróżnych gier i zabaw o tematyce pluszowego misia. Dodatkowo każdy przedszkolak wykonał pracę plastyczną pt. „Miś pluszowy”, a także miał okazję opowiedzieć o swoim pluszowym przyjacielu, o tym skąd go ma oraz dlaczego go lubi. Jednak największa niespodzianka miała dopiero nadejść. Była nią wizyta sympatycznego niedźwiadka z dobrze znanej wszystkim dzieciom bajki „Masza i niedźwiedź”, który zatańczył z nimi wesoły, misiowy taniec. Na koniec każde z dzieci miało szansę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem. Przedszkolaki były przeszczęśliwe i ogromnie zaskoczone odwiedzinami nietypowego gościa, ponieważ nie co dzień odwiedza je „prawdziwy” miś. Bardzo dziękujemy tacie Łucji z „Pszczółek” oraz Miłosza z „Motylków”, który przebrał się za niedźwiadka za przygotowanie dzieciom tak wspaniałego prezentu. Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Teatrzyk i koncerty

Jak co roku nasza Rada Rodziców zadbała o rozbudzanie w naszych przedszkolakach zainteresowań kulturą i sztuką oraz o rozwijanie wrażliwości muzycznej. To właśnie dzięki rodzicom co miesiąc odbywają się w przedszkolu koncerty muzyczne oraz co jakiś czas wystawiane są teatrzyki. W tym roku odbyły się już dwa koncerty: w październiku był koncert pt. „O tym jak stolarz Antoni artystą został” podczas którego dzieci poznały wiolonczelę. W listopadzie natomiast głównym bohaterem był klarnet, a koncert miał tytuł: „ Sergiusz Prokofiew „Piotruś i wilk”. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem poznają budowę oraz brzmienie instrumentów, a także z radością słuchają opowieści muzycznej i aktywnie biorą w niej udział. Za nami również pierwszy teatrzyk pt. „Pinokio”, który wystawił Teatr Narwal. Niektóre przedszkolaki zapewne pierwszy raz miały okazję poczuć się jak w teatrze. Ale dzięki częstym wizytom „mobilnego teatru” w przedszkolu, będziemy powoli oswajać się z taką formą sztuki 🙂 Teatrzyk bardzo podobał się naszym milusińskim i z niecierpliwością czekamy na następny!


20171116_150653_hdr-mediumKonkurs „Jesienne drzewo”

Dnia 17 listopada został rozstrzygnięty rodzinny konkurs pt. „Jesienne drzewo”. W konkursie wzięło udział 30 dzieci. Komisja miała  bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były przepiękne, oryginalne i wymagały od naszych dzieci niesamowicie dużo pracy. Jury ostatecznie stwierdziło, że każda praca zasługuje na nagrodę. Jednak aby konkurs był konkursem, z każdej grupy została wyróżniona jedna praca, która dostała najwięcej głosów od wszystkich pracowników przedszkola. 🙂 Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom za zaangażowanie! Zachęcamy również pozostałe osoby do brania udziału w kolejnych konkursach! Przygotowała: Marlena Nieradko


20171113_105847_hdrNarodowe Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto odzyskania Niepodległości. Dzieci oraz Panie przyszły tego dnia ubrane na biało-czerwono lub na galowo. Każdy z nas miał również przyczepione kotyliony jako patriotyczny symbol narodowy. Spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy śpiewając Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie Przedszkolaki stojąc na baczność, pięknie zaśpiewały tą ważną dla Polaków Pieśń. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Polska utraciła swoją niepodległość, ile lat nie było jej na mapie oraz kiedy i w jaki sposób odzyskaliśmy wolność. I tak jak Polacy radujący się z odzyskania niepodległości w 1918 roku świętowali z okrzykiem pieśni na ustach, my również zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każda z grup przygotowała krótkie występy muzyczne dla pozostałych grup. Motylki zaśpiewały pieśń pt. „Pierwsza kadrowa”, Żabki zaśpiewały „Przybyli ułani”, a Żuczki wspólnie z Pszczółkami „Wojenko, wojenko.” Świętowanie zakończyliśmy wierszem pt. „Katechizm małego Polaka”, czyli niczym innym jak „Kto Ty jesteś? Polak mały!„ Przygotowała: Marlena Nieradko


20171103_103546_resizedSpotkanie z psem

W dniu 3.11. nasze przedszkole odwiedziła pani Monika Zwolińska (wolontariuszka schroniska w Milanówku, a także psi behawiorysta i specjalistka od psich smutków i kłopotów). Tego dnia dzieci poznały także Lunę – sukę, która bardzo polubiła dzieci z wzajemnością. Dzieci mogły karmić ją kawałkami mięsa prosto z łyżki (pani Paulina z ,,Żabek” również tego spróbowała) i czesać, a Luna odwdzięczyła się im pokazując swoją wielką sztuczkę – wskakując i siadając na krześle. To nie wszystko! Dowiedzieliśmy się, że psa nie tarmosi się po głowie (ludzie też tego nie lubią, o czym przekonała się pani Monika z grupy ,,Motylków”), że nie wolno uciekać w sytuacji zagrożenia, ponieważ pies może nas potraktować jak piłeczkę (czyli gonić i złapać zębami – należy wtedy zachować spokój i nie ruszać się), a o możliwość pogłaskania zawsze należy pytać właściciela psa (nawet jeśli pies wygląda i zachowuje się przyjaźnie), którego spotkamy. Miejmy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy i dowiemy kolejnych ważnych i pożytecznych rzeczy. Dziękujemy za miłe odwiedziny! Przygotowała: Monika Smułka


20171012_100358_hdr-mediumWizyta Policjanta

Dnia 12 października gościliśmy w naszym przedszkolu pana Policjanta, który opowiadał na czym polega jego praca oraz czym zajmuje się na co dzień. Wszyscy dokładnie przyjrzeliśmy się jak wygląda jego strój i bardzo dokładnie obejrzeliśmy przedmioty, których używa w swojej pracy takie jak: lizak, kajdanki oraz pałka. Pan Policjant przybliżył nam także zasady bezpieczeństwa na drodze i w najbliższym otoczeniu. Największą uwagę zwrócił na przechodzenie przez jezdnię oraz bezpieczną jazdę samochodem, czyli zapinanie pasów i jazdę w foteliku. Przy okazji przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie także numery alarmowe. Największą atrakcją dla naszych przedszkolaków było jednak oglądanie w radiowozu policyjnego. I żeby nie było nudno, każdy miał możliwość wejść do środka i chociaż na chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant! Przygotowała: Marlena Nieradko


dsc_0502-mediumJesienny Piknik Integracyjny

W dniu 27.09.2017 odbył się w naszym przedszkolu Jesienny Piknik Integracyjny. W ogrodzie zebrały się tłumy gości- były to głównie przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Pani Dyrektor powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na przybyłych czekała pyszna zupa dyniowa przygotowana przez nasze kucharki oraz smakołyki przygotowane przez rodziców: ciasta, ciasteczka, babeczki, sałatki i owoce. W ogrodzie przygotowanych było wiele atrakcji (część z ogromną pomocą rodziców) takich jak: zwierzątka z baloników, stempelki z ziemniaków, ludziki z darów jesieni, wielkie bańki mydlane oraz malowanie buziek i wspólne robienie bransoletek. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, dzięki czemu wszyscy wspaniale się bawili. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniu poczęstunku oraz atrakcji dla najmłodszych – jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!! Przygotowała: Karolina Perkowska


dsc01631-mediumPasowanie na Przedszkolaka

27 września o godzinie 9.15  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział wszystkie grupy tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żuczki” i  „Żabki”. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie w specjalnie udekorowanej sali wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła najstarsza grupa – „Motylki”, która piosenką „Przedszkole drugim domem jest” powitała wszystkie nowo przyjęte dzieci życząc im tym samym samych wspaniałych i radosnych chwil na dalszą drogę pobytu w naszym przedszkolu. Po wspaniałym występie Motylków na scenę wyszła najmłodsza grupa 3 latków– „Pszczółki”. Pszczółki zaprezentowały piosenkę „Kotek Krzysia”, po swoim występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków i wręczała każdemu misia.  Po pasowaniu Pszczółki otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy – „Żuczki”. Żuczki  –  to grupa 3-4 latków,  na scenie czuły się wyśmienicie i zaśpiewały piosenkę „Kilka latek mam, rysuje już sam”, za którą otrzymały duże brawa, po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy – „ Żabki”. „Żabki” – nasze 4-5 latki – zaprezentowały piosenkę „Dobry dzień” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka, otrzymały pamiątkowe misie i duże brawa za swój występ. Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały: Akt ślubowania: – Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać? Przyrzekamy! Po  Ślubowaniu Pan fotograf wykonał dzieciom pamiątkowe zdjęcia i dzieci wróciły do swoich sal, gdzie Panie wręczyły dzieciom jeszcze pamiątkowe dyplomy.   Przygotowała: Monika Sroka


ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017


resized_20170619_090413Zakończenie Roku

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć dzisiaj. Nie tak dawno witaliśmy się, a dziś już nadszedł czas pożegnania… … tymi słowami wychowawczynie powitały Rodziców na Uroczystości z okazji Zakończenia Roku, które odbyły się przedostatnim tygodniu czerwca. Z Przedszkolem żegnały się grupy 5-latków: Żabki, Żuczki oraz Pszczółki. Grupy kończące w tym roku edukację przedszkolną, były pierwszymi grupami w historii naszego przedszkola, czyli można powiedzieć – grupami, które stworzyły to Przedszkole. Te 2,5 roku minęło nam niezwykle szybko i bardzo przeżywaliśmy chwile pożegnania. Przedszkolaki rozpoczęły swoje występy od uroczystego Poloneza, a następnie śpiewając i recytując podziękowały i pożegnały wszystkich pracowników przedszkola oraz młodszych kolegów. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy oraz zaangażowania, a rodzice docenili ich występ gromkimi brawami. Podczas uroczystości z ust wychowawczyń, rodziców oraz pani Dyrektor padło wiele miłych i wzruszających słów. Nasi absolwenci oraz ich rodzice otrzymali dyplomy, a przedszkolaki także pamiątkowe prezenty, zakupione przez Radę Rodziców. Panie natomiast zostały obdarowane przepięknymi kwiatami. Po uroczystej części na sali gimnastycznej, wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek, przygotowany przez Panie z kuchni. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy wspominać te wspólne lata z uśmiechem na twarzy. ŻYCZMY UDANYCH WAKACJI, SAMYCH SUKCESÓW W SZKOLE ORAZ SZCZĘŚCIA W ŻYCIU.


20170623_103932-mediumWycieczka autokarowa do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie

23.06.2017r. odbyła się nasza ostatnia w tym roku przedszkolnym wycieczka autokarowa. Tym razem dzięki naszej wspaniałej Radzie Rodziców wybraliśmy się do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie.  Gościniec okazał się bardzo gościnny, gdyż gospodyni ubrana w strój ludowy powitała nas staropolskim zwyczajem – chlebem i solą i zaprosiła na pyszny poczęstunek – bułeczki drożdżowe z serem lub z budyniem do wyboru, wypiekane na miejscu i ciepła herbatka-pychotka. Po tak miłym powitaniu czekały na nas kolejne miłe niespodzianki. Dzieci zwiedziły stare wiejskie  zagrody z izbą etnograficzną. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądała praca i życie na wsi np. dojenie krowy, młocka, piec na którym gospodyni gotowała obiad czy codzienna toaleta. Super atrakcją okazała się przejażdżka po terenie gościńca zadaszonym wozem konnym i możliwość zobaczenia zwierząt takich jak owce, kucyki, osły, kozy, kury a nawet daniele. Ale to nie koniec atrakcji jakie na nas czekały – zobaczyliśmy jeszcze- pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej, spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków, zwiedziliśmy salę szkolną, do której uczęszczały dzieci dawno, dawno temu. Pan przewodnik pokazał nam również gdzie Św. Mikołaj parkuje swoje sanie kiedy jest lato;-)…Mieliśmy zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku. Dzieci z pomocą gospodyni  mogły włożyć przygotowany chleb do pieca. Na koniec naszej wspaniałej wycieczki czekał na nas pyszny poczęstunek pieczone kiełbaski, pyszny chlebek i dyskoteka – która okazała się prawdziwym hitem – tańczyli wszyscy! Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i chętnie odwiedzimy jeszcze „Gościniec Wiecha” . Przygotowała: Monika Sroka


20170601_100743_hdr-mediumŚwiętowanie Dnia Dziecka – Festiwal Talentów

01 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji po raz pierwszy odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków i zgłosiło się, aż 29 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, sportowe a nawet fryzjerskie.  Festiwal rozpoczął występ taneczny  dzieci z grup Pszczółki i Żabki, które zatańczyły rock and rolla i występ Żuczków, które zatańczyły taniec irlandzki. Po ich występie scena należała już do uczestników Festiwalu, którzy zaprezentowali się indywidualnie prezentując bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Nasze jury w skład, którego wchodził jeden reprezentant z każdej grupy miało trudne zadanie. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewania.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników oraz słodkim poczęstunkiem. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Przygotowała: Monika Sroka


18947276_1334719819969301_2083237640_o-mediumPrzedstawienie Rodziców

31 maja w środę, na nasze przedszkolaki czekała wspaniała niespodzianka. Dziesięcioro Rodziców naszych dzieci z okazji Dnia Dziecka przygotowało przedstawienie teatralne pod tytułem „Rady Czarodzieja Śmiecha”. Była to opowieść o  pewnym chłopcu imieniem Mareczek, którego opanował wielki smutek. Wszyscy przyjaciele próbowali poprawić mu humor – ba, zaangażowane były nawet dzieci, które pomagały rozweselać. Niestety nie udało im się. Na ratunek przybył Czarodziej Śmiech, który zaczarował Mareczka. Chłopiec zaczął się uśmiechać i odzyskał dawną radość życia. Dzieci były zachwycone, a nauczyciele oraz Pani Dyrektor pod wielkim wrażeniem talentu aktorskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za poświęcony czas, zaangażowanie i tak cudowną niespodziankę dla dzieci. Podziękowania składamy również naszej pani Dorotce (rytmiczce) za oprawę muzyczną, bez której nie było by tak pięknie. Po przedstawieniu wszyscy zapamiętaliśmy, że nie warto tracić czasu na zamartwianie się. Miejmy nadzieję, że uśmiech i radość będzie towarzyszyć nam co najmniej do końca roku szkolnego! GŁOWA DO GÓRY! 🙂 🙂 🙂 Przygotowała: Marlena Nieradko


20170525_134724_hdr-mediumŚwięto Rodziny

W dniu 24 maja 2017 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodziny. Spotkanie nasze rozpoczęło się od występów naszych wspaniałych przedszkolaków na sali gimnastycznej. Na scenie wystąpiły jednocześnie wszystkie grupy, które zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy dzień. Po krótkim występie, dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty i rozpoczęła się część rozrywkowa- na dzieci i ich rodziców czekały specjalnie przygotowane atrakcje. Każdy chętny mógł pomalować buzie, dostać pieska zrobionego z balona lub skosztować pysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców i przedszkole. Na sali gimnastycznej czekały konkursy sportowe (Rzut do celu, Skok w worku, Kolarstwo i Skok w dal) za wygranie których, czekały ciekawe nagrody. Mimo tego, że pogoda spłatała nam psikusa ( spotkanie miało mieć charakter piknikowy na terenie), wszyscy bawili się świetnie pod dachem przedszkola 🙂 Przygotowały: Karolina Perkowska, Agnieszka Młynarska


20170519_122918_hdr-mediumWycieczka do Patataj

19 maja wszystkie grupy z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej w Klubie Jeździeckim Patataj w Kaniach. Pogoda bardzo nam sprzyjała dzięki czemu wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy bardzo ciekawą lekcję w stajni. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała bardzo ciekawe rzeczy na temat koni. Mieliśmy okazję zobaczyć różne rasy koni o różnej maści. Dowiedzieliśmy się co najbardziej lubią jeść konie, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz jak należy je pielęgnować. Widzieliśmy i mogliśmy dotknąć również przedmioty niezbędne do jazdy konnej takie jak np. siodło oraz strzemię. Mieliśmy również okazję przejechać się na kucykach – okazało się, że to bardzo przyjemne i wszystkim się podobało. Byliśmy zachwyceni również przejazdem bryczką przez las, gdzie podziwialiśmy uroki natury. Szczególnie podobało nam się kiedy konie przyspieszały, a bryczka bujała się na różne strony – niektóre dzieci stwierdziły, że jednak wolą jazdę samochodem 😉 Po tych atrakcjach na bardzo głodne już przedszkolaki, czekało ognisko. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli kiełbaski z kechupem i musztardą, a później znów ruszyli do zabawy na placu zabaw. Dzień upłynął nam bardzo aktywnie i niezwykle przyjemnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki! Przygotowała: Marlena Nieradko


20170512_095947_lls-copyMobilne Planetarium

Przedostatnie piątkowe przedpołudnie upłynęło nam w kosmicznym nastroju! Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Nasze przedszkolaki od 9:00 do 12:00 uczestniczyły w seansie edukacyjnym oraz warsztatach. Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Odbyliśmy tam wędrówkę po nocnym niebie i poznaliśmy wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Bardzo podobało się nam rozgwieżdżone niebo oraz kolorowe gwiazdozbiory. Oglądaliśmy także znaki zodiaku oraz wysłuchaliśmy piosenki o nich. Przypomnieliśmy sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedzieliśmy się jaki mają skład. Podczas warsztatów „Teleskop bez tajemnic” dowiedzieliśmy się, że są specjalne teleskopy słoneczne przez, które bezpiecznie można obejrzeć tarczę naszej gwiazdy oraz widoczne na słońcu szczegóły. Każdy mógł popatrzeć przez taki teleskop. Dodatkowo wszyscy mieli możliwość zrobić własne „okulary przeciwsłoneczne” przez, które patrzyliśmy na słońce na placu zabaw, a później zabraliśmy do domu. Podczas drugich warsztatów dowiedzieliśmy się jak astronauci przygotowują się do lotu oraz jak wygląda życie w stanie nieważkości. Dowiedzieliśmy się co jedzą astronauci, jak się myją i jak spędzają dzień na stacji kosmicznej oraz do czego służy im skafander kosmiczny. Mogliśmy poczuć się przez chwilę jak w kosmosie: przechodziliśmy przez specjalny materac, który miał symulować sposób poruszania się w kosmosie, a także próbowaliśmy naprawić część statku kosmicznego w specjalnych rękawicach. Zarówno seans jak i oba warsztaty bardzo nam się podobały. Przedpołudnie upłynęło nam bardzo szybko i ciekawie. Na pewno na długo zapamiętamy ten wyjątkowy dzień. Przygotowała: Marlena Nieradko


img_1341-mediumWygrana w Turnieju Tanecznym

13 maja bieżącego roku reprezentacja Naszego Przedszkola brała udział w Turnieju Tańca z cyklu „Mazovia” w Błoniu, w którym zajęła jedno z trzech zaszczytnych głównych wyróżnień! Tytuł Naszego układu to „Księżniczki i książęta na francuskim dworze”. Układ wpisał się rewelacyjnie w temat turnieju: „Na królewskim balu”. Nasze dzieci wyglądały zjawiskowo. Zatańczyły układ złożony z Moneta, Poleczki i Walca Wiedeńskiego. Otrzymały ogromne brawa i doping publiczności. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami i prezentami oraz otrzymały puchar. Gratulujemy wszystkim dzieciom: Lidii Wiśniewskiej, Elenie Drogosz, Amelii Sienickiej, Martynie Grabczyk, Marysi Sobczyk, Natalii Ślusarczyk, Jasiowi Skrzymowskiemu, Wiktorowi Kruszewskiemu, Kajetanowi Nieszyn, Szymonowi Krebs, Filipowi Jodłowski oraz Mikołajowi Kukla. Jesteśmy pełni podziwu i niezmiernie dumni! Podziękowania należą się także Rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas i zaangażowali się, Pani Marlenie Nieradko za koordynację przygotowań oraz trenerowi Łukaszowi Kosińskiemu