Wydarzenia z życia przedszkola


 ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018


20171116_150653_hdr-mediumKonkurs „Jesienne drzewo”

Dnia 17 listopada został rozstrzygnięty rodzinny konkurs pt. „Jesienne drzewo”.

W konkursie wzięło udział 30 dzieci. Komisja miała  bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były przepiękne, oryginalne i wymagały od naszych dzieci niesamowicie dużo pracy. Jury ostatecznie stwierdziło, że każda praca zasługuje na nagrodę. Jednak aby konkurs był konkursem, z każdej grupy została wyróżniona jedna praca, która dostała najwięcej głosów od wszystkich pracowników przedszkola. 🙂

Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom za zaangażowanie! Zachęcamy również pozostałe osoby do brania udziału w kolejnych konkursach!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20171113_105847_hdrNarodowe Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto odzyskania Niepodległości.

Dzieci oraz Panie przyszły tego dnia ubrane na biało-czerwono lub na galowo. Każdy z nas miał również przyczepione kotyliony jako patriotyczny symbol narodowy. Spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy śpiewając Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie Przedszkolaki stojąc na baczność, pięknie zaśpiewały tą ważną dla Polaków Pieśń.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Polska utraciła swoją niepodległość, ile lat nie było jej na mapie oraz kiedy i w jaki sposób odzyskaliśmy wolność.

I tak jak Polacy radujący się z odzyskania niepodległości w 1918 roku świętowali z okrzykiem pieśni na ustach, my również zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każda z grup przygotowała krótkie występy muzyczne dla pozostałych grup. Motylki zaśpiewały pieśń pt. „Pierwsza kadrowa”, Żabki zaśpiewały „Przybyli ułani”, a Żuczki wspólnie z Pszczółkami „Wojenko, wojenko.”

Świętowanie zakończyliśmy wierszem pt. „Katechizm małego Polaka”, czyli niczym innym jak „Kto Ty jesteś? Polak mały!„

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20171103_103546_resizedSpotkanie z psem

W dniu 3.11. nasze przedszkole odwiedziła pani Monika Zwolińska (wolontariuszka schroniska w Milanówku, a także psi behawiorysta i specjalistka od psich smutków i kłopotów).

Tego dnia dzieci poznały także Lunę – sukę, która bardzo polubiła dzieci z wzajemnością. Dzieci mogły karmić ją kawałkami mięsa prosto z łyżki (pani Paulina z ,,Żabek” również tego spróbowała) i czesać, a Luna odwdzięczyła się im pokazując swoją wielką sztuczkę – wskakując i siadając na krześle. To nie wszystko! Dowiedzieliśmy się, że psa nie tarmosi się po głowie (ludzie też tego nie lubią, o czym przekonała się pani Monika z grupy ,,Motylków”), że nie wolno uciekać w sytuacji zagrożenia, ponieważ pies może nas potraktować jak piłeczkę (czyli gonić i złapać zębami – należy wtedy zachować spokój i nie ruszać się), a o możliwość pogłaskania zawsze należy pytać właściciela psa (nawet jeśli pies wygląda i zachowuje się przyjaźnie), którego spotkamy.

Miejmy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy i dowiemy kolejnych ważnych i pożytecznych rzeczy. Dziękujemy za miłe odwiedziny!

Przygotowała: Monika Smułka

 


20171012_100358_hdr-mediumWizyta Policjanta

Dnia 12 października gościliśmy w naszym przedszkolu pana Policjanta, który opowiadał na czym polega jego praca oraz czym zajmuje się na co dzień. Wszyscy dokładnie przyjrzeliśmy się jak wygląda jego strój i bardzo dokładnie obejrzeliśmy przedmioty, których używa w swojej pracy takie jak: lizak, kajdanki oraz pałka.

Pan Policjant przybliżył nam także zasady bezpieczeństwa na drodze i w najbliższym otoczeniu. Największą uwagę zwrócił na przechodzenie przez jezdnię oraz bezpieczną jazdę samochodem, czyli zapinanie pasów i jazdę w foteliku. Przy okazji przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie także numery alarmowe.

Największą atrakcją dla naszych przedszkolaków było jednak oglądanie w radiowozu policyjnego. I żeby nie było nudno, każdy miał możliwość wejść do środka i chociaż na chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


dsc_0502-mediumJesienny Piknik Integracyjny

W dniu 27.09.2017 odbył się w naszym przedszkolu Jesienny Piknik Integracyjny. W ogrodzie zebrały się tłumy gości- były to głównie przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Pani Dyrektor powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na przybyłych czekała pyszna zupa dyniowa przygotowana przez nasze kucharki oraz smakołyki przygotowane przez rodziców: ciasta, ciasteczka, babeczki, sałatki i owoce. W ogrodzie przygotowanych było wiele atrakcji (część z ogromną pomocą rodziców) takich jak: zwierzątka z baloników, stempelki z ziemniaków, ludziki z darów jesieni, wielkie bańki mydlane oraz malowanie buziek i wspólne robienie bransoletek. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, dzięki czemu wszyscy wspaniale się bawili. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniu poczęstunku oraz atrakcji dla najmłodszych – jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!!

Przygotowała: Karolina Perkowska

 


dsc01631-mediumPasowanie na Przedszkolaka

27 września o godzinie 9.15  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział wszystkie grupy tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żuczki” i  „Żabki”.

Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie w specjalnie udekorowanej sali wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła najstarsza grupa – „Motylki”, która piosenką „Przedszkole drugim domem jest” powitała wszystkie nowo przyjęte dzieci życząc im tym samym samych wspaniałych i radosnych chwil na dalszą drogę pobytu w naszym przedszkolu.

Po wspaniałym występie Motylków na scenę wyszła najmłodsza grupa 3 latków– „Pszczółki”. Pszczółki zaprezentowały piosenkę „Kotek Krzysia”, po swoim występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków i wręczała każdemu misia.  Po pasowaniu Pszczółki otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy – „Żuczki”. Żuczki  –  to grupa 3-4 latków,  na scenie czuły się wyśmienicie i zaśpiewały piosenkę „Kilka latek mam, rysuje już sam”, za którą otrzymały duże brawa, po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy – „ Żabki”. „Żabki” – nasze 4-5 latki – zaprezentowały piosenkę „Dobry dzień” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka, otrzymały pamiątkowe misie i duże brawa za swój występ.

Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały:

Akt ślubowania:

– Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać?
Przyrzekamy!

Po  Ślubowaniu Pan fotograf wykonał dzieciom pamiątkowe zdjęcia i dzieci wróciły do swoich sal, gdzie Panie wręczyły dzieciom jeszcze pamiątkowe dyplomy.

 

Przygotowała: Monika Sroka

 


ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017


resized_20170619_090413Zakończenie Roku

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć dzisiaj. Nie tak dawno witaliśmy się, a dziś już nadszedł czas pożegnania…

… tymi słowami wychowawczynie powitały Rodziców na Uroczystości z okazji Zakończenia Roku, które odbyły się przedostatnim tygodniu czerwca. Z Przedszkolem żegnały się grupy 5-latków: Żabki, Żuczki oraz Pszczółki.

Grupy kończące w tym roku edukację przedszkolną, były pierwszymi grupami w historii naszego przedszkola, czyli można powiedzieć – grupami, które stworzyły to Przedszkole. Te 2,5 roku minęło nam niezwykle szybko i bardzo przeżywaliśmy chwile pożegnania.

Przedszkolaki rozpoczęły swoje występy od uroczystego Poloneza, a następnie śpiewając i recytując podziękowały i pożegnały wszystkich pracowników przedszkola oraz młodszych kolegów. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy oraz zaangażowania, a rodzice docenili ich występ gromkimi brawami.

Podczas uroczystości z ust wychowawczyń, rodziców oraz pani Dyrektor padło wiele miłych i wzruszających słów.

Nasi absolwenci oraz ich rodzice otrzymali dyplomy, a przedszkolaki także pamiątkowe prezenty, zakupione przez Radę Rodziców. Panie natomiast zostały obdarowane przepięknymi kwiatami. Po uroczystej części na sali gimnastycznej, wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek, przygotowany przez Panie z kuchni.

Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy wspominać te wspólne lata z uśmiechem na twarzy.

ŻYCZMY UDANYCH WAKACJI, SAMYCH SUKCESÓW W SZKOLE ORAZ SZCZĘŚCIA W ŻYCIU.

 


 

20170623_103932-mediumWycieczka autokarowa do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie

23.06.2017r. odbyła się nasza ostatnia w tym roku przedszkolnym wycieczka autokarowa. Tym razem dzięki naszej wspaniałej Radzie Rodziców wybraliśmy się do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie.  Gościniec okazał się bardzo gościnny, gdyż gospodyni ubrana w strój ludowy powitała nas staropolskim zwyczajem – chlebem i solą i zaprosiła na pyszny poczęstunek – bułeczki drożdżowe z serem lub z budyniem do wyboru, wypiekane na miejscu i ciepła herbatka-pychotka. Po tak miłym powitaniu czekały na nas kolejne miłe niespodzianki. Dzieci zwiedziły stare wiejskie  zagrody z izbą etnograficzną. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądała praca i życie na wsi np. dojenie krowy, młocka, piec na którym gospodyni gotowała obiad czy codzienna toaleta. Super atrakcją okazała się przejażdżka po terenie gościńca zadaszonym wozem konnym i możliwość zobaczenia zwierząt takich jak owce, kucyki, osły, kozy, kury a nawet daniele. Ale to nie koniec atrakcji jakie na nas czekały – zobaczyliśmy jeszcze- pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej, spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków, zwiedziliśmy salę szkolną, do której uczęszczały dzieci dawno, dawno temu. Pan przewodnik pokazał nam również gdzie Św. Mikołaj parkuje swoje sanie kiedy jest lato;-)…Mieliśmy zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku. Dzieci z pomocą gospodyni  mogły włożyć przygotowany chleb do pieca. Na koniec naszej wspaniałej wycieczki czekał na nas pyszny poczęstunek pieczone kiełbaski, pyszny chlebek i dyskoteka – która okazała się prawdziwym hitem – tańczyli wszyscy! Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i chętnie odwiedzimy jeszcze „Gościniec Wiecha” .

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170601_100743_hdr-mediumŚwiętowanie Dnia Dziecka – Festiwal Talentów

01 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji po raz pierwszy odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków i zgłosiło się, aż 29 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, sportowe a nawet fryzjerskie.  Festiwal rozpoczął występ taneczny  dzieci z grup Pszczółki i Żabki, które zatańczyły rock and rolla i występ Żuczków, które zatańczyły taniec irlandzki. Po ich występie scena należała już do uczestników Festiwalu, którzy zaprezentowali się indywidualnie prezentując bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Nasze jury w skład, którego wchodził jeden reprezentant z każdej grupy miało trudne zadanie. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewania.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników oraz słodkim poczęstunkiem.

Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów.

Przygotowała: Monika Sroka

 


 

18947276_1334719819969301_2083237640_o-mediumPrzedstawienie Rodziców

31 maja w środę, na nasze przedszkolaki czekała wspaniała niespodzianka. Dziesięcioro Rodziców naszych dzieci z okazji Dnia Dziecka przygotowało przedstawienie teatralne pod tytułem „Rady Czarodzieja Śmiecha”. Była to opowieść o  pewnym chłopcu imieniem Mareczek, którego opanował wielki smutek. Wszyscy przyjaciele próbowali poprawić mu humor – ba, zaangażowane były nawet dzieci, które pomagały rozweselać. Niestety nie udało im się. Na ratunek przybył Czarodziej Śmiech, który zaczarował Mareczka. Chłopiec zaczął się uśmiechać i odzyskał dawną radość życia.

Dzieci były zachwycone, a nauczyciele oraz Pani Dyrektor pod wielkim wrażeniem talentu aktorskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za poświęcony czas, zaangażowanie i tak cudowną niespodziankę dla dzieci. Podziękowania składamy również naszej pani Dorotce (rytmiczce) za oprawę muzyczną, bez której nie było by tak pięknie.

Po przedstawieniu wszyscy zapamiętaliśmy, że nie warto tracić czasu na zamartwianie się. Miejmy nadzieję, że uśmiech i radość będzie towarzyszyć nam co najmniej do końca roku szkolnego!

GŁOWA DO GÓRY! 🙂 🙂 🙂

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20170525_134724_hdr-mediumŚwięto Rodziny

W dniu 24 maja 2017 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodziny.

Spotkanie nasze rozpoczęło się od występów naszych wspaniałych przedszkolaków na sali gimnastycznej. Na scenie wystąpiły jednocześnie wszystkie grupy, które zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy dzień.

Po krótkim występie, dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty i rozpoczęła się część rozrywkowa- na dzieci i ich rodziców czekały specjalnie przygotowane atrakcje. Każdy chętny mógł pomalować buzie, dostać pieska zrobionego z balona lub skosztować pysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców i przedszkole. Na sali gimnastycznej czekały konkursy sportowe (Rzut do celu, Skok w worku, Kolarstwo i Skok w dal) za wygranie których, czekały ciekawe nagrody.

Mimo tego, że pogoda spłatała nam psikusa ( spotkanie miało mieć charakter piknikowy na terenie), wszyscy bawili się świetnie pod dachem przedszkola 🙂

Przygotowały: Karolina Perkowska, Agnieszka Młynarska

 


20170519_122918_hdr-mediumWycieczka do Patataj

19 maja wszystkie grupy z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej w Klubie Jeździeckim Patataj w Kaniach. Pogoda bardzo nam sprzyjała dzięki czemu wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy bardzo ciekawą lekcję w stajni. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała bardzo ciekawe rzeczy na temat koni. Mieliśmy okazję zobaczyć różne rasy koni o różnej maści. Dowiedzieliśmy się co najbardziej lubią jeść konie, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz jak należy je pielęgnować. Widzieliśmy i mogliśmy dotknąć również przedmioty niezbędne do jazdy konnej takie jak np. siodło oraz strzemię.

Mieliśmy również okazję przejechać się na kucykach – okazało się, że to bardzo przyjemne i wszystkim się podobało. Byliśmy zachwyceni również przejazdem bryczką przez las, gdzie podziwialiśmy uroki natury. Szczególnie podobało nam się kiedy konie przyspieszały, a bryczka bujała się na różne strony – niektóre dzieci stwierdziły, że jednak wolą jazdę samochodem 😉

Po tych atrakcjach na bardzo głodne już przedszkolaki, czekało ognisko. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli kiełbaski z kechupem i musztardą, a później znów ruszyli do zabawy na placu zabaw.

Dzień upłynął nam bardzo aktywnie i niezwykle przyjemnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki!

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


 

20170512_095947_lls-copyMobilne Planetarium

Przedostatnie piątkowe przedpołudnie upłynęło nam w kosmicznym nastroju! Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Nasze przedszkolaki od 9:00 do 12:00 uczestniczyły w seansie edukacyjnym oraz warsztatach.

Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Odbyliśmy tam wędrówkę po nocnym niebie i poznaliśmy wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Bardzo podobało się nam rozgwieżdżone niebo oraz kolorowe gwiazdozbiory. Oglądaliśmy także znaki zodiaku oraz wysłuchaliśmy piosenki o nich. Przypomnieliśmy sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedzieliśmy się jaki mają skład.

Podczas warsztatów „Teleskop bez tajemnic” dowiedzieliśmy się, że są specjalne teleskopy słoneczne przez, które bezpiecznie można obejrzeć tarczę naszej gwiazdy oraz widoczne na słońcu szczegóły. Każdy mógł popatrzeć przez taki teleskop. Dodatkowo wszyscy mieli możliwość zrobić własne „okulary przeciwsłoneczne” przez, które patrzyliśmy na słońce na placu zabaw, a później zabraliśmy do domu.

Podczas drugich warsztatów dowiedzieliśmy się jak astronauci przygotowują się do lotu oraz jak wygląda życie w stanie nieważkości. Dowiedzieliśmy się co jedzą astronauci, jak się myją i jak spędzają dzień na stacji kosmicznej oraz do czego służy im skafander kosmiczny. Mogliśmy poczuć się przez chwilę jak w kosmosie: przechodziliśmy przez specjalny materac, który miał symulować sposób poruszania się w kosmosie, a także próbowaliśmy naprawić część statku kosmicznego w specjalnych rękawicach.

Zarówno seans jak i oba warsztaty bardzo nam się podobały. Przedpołudnie upłynęło nam bardzo szybko i ciekawie. Na pewno na długo zapamiętamy ten wyjątkowy dzień.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


 

img_1341-mediumWygrana w Turnieju Tanecznym

13 maja bieżącego roku reprezentacja Naszego Przedszkola brała udział w Turnieju Tańca z cyklu „Mazovia” w Błoniu, w którym zajęła jedno z trzech zaszczytnych głównych wyróżnień! Tytuł Naszego układu to „Księżniczki i książęta na francuskim dworze”. Układ wpisał się rewelacyjnie w temat turnieju: „Na królewskim balu”.

Nasze dzieci wyglądały zjawiskowo. Zatańczyły układ złożony z Moneta, Poleczki i Walca Wiedeńskiego. Otrzymały ogromne brawa i doping publiczności. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami i prezentami oraz otrzymały puchar. Gratulujemy wszystkim dzieciom: Lidii Wiśniewskiej, Elenie Drogosz, Amelii Sienickiej, Martynie Grabczyk, Marysi Sobczyk, Natalii Ślusarczyk, Jasiowi Skrzymowskiemu, Wiktorowi Kruszewskiemu, Kajetanowi Nieszyn, Szymonowi Krebs, Filipowi Jodłowski oraz Mikołajowi Kukla. Jesteśmy pełni podziwu i niezmiernie dumni! Podziękowania należą się także Rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas i zaangażowali się, Pani Marlenie Nieradko za koordynację przygotowań oraz trenerowi Łukaszowi Kosińskiemu ze Szkoły Flash za ułożenie choreografii, ogromną cierpliwość i tak profesjonalne przygotowanie dzieci.

 


20170425_091115_hdr-mediumKoncert i teatrzyk w kwietniu

W kwietniu nasze przedszkolaki oglądały przedstawienie pt. „Japońska baśń o dobrym sercu” w wykonaniu Teatru Narwal. Brały również udział w koncercie pod tytułem: „Zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz…„  podczas którego miały przyjemność posłuchać pięknych dźwięków wydawanych przez skrzypce.

 


 

dsc01535V Przegląd Artystyczny w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie. Część teatralna

25 kwietnia na terenie naszej placówki odbył się V Przegląd Artystyczny Przedszkoli pod hasłem  „Przedszkolaki na tropie Barbary Szelągowskiej”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, a honorowy patronat pełniły  gminy: Brwinów i Milanówek.

W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce Panią Barbarę Szelągowską, której twórczość była tematem tegorocznego przeglądu. Pani Barbarze towarzyszyła również ilustratorka Pani Monika Jędrychowska.

W części teatralnej udział wzięły dzieci z  przedszkoli zarówno samorządowych jak i niepublicznych pod opieką swoich Pań nauczycielek i Pań Dyrektor. Swą obecnością zaszczycił nas także zastępca burmistrza Jerzy Wysocki.

Tegoroczną część teatralną przeglądu rozpoczęliśmy krótkim spotkaniem z aktorami z Teatru Narwal, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, zaprezentowali kukiełki i pacynki którymi pracują jak również przygotowali nas do naszych występów prezentując rozgrzewkę aktora przed występem.

Na naszej scenie utwory Pani Barbary Szelągowskiej zaprezentowały dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Brwinowie, Samorządowe Przedszkole w Otrębusach, Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Kraina”, Europejskie Przedszkole Publiczne „Kasperek” i oczywiście nasza Filia. Wszystkie występy były wspaniałe. Dzieci otrzymały Pamiątkowe dyplomy i książeczki Pani Barbary wraz a autografem.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor i niezastąpione Panie Kucharki. Ciasto, owoce i ciasteczka, które przygotowały bardzo wszystkim smakowały 🙂

Gratulujemy  wszystkim uczestnikom przeglądu wspaniałych występów, ciekawych pomysłów i dziękujemy  za wspólnie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Dziękujemy naszemu gościowi honorowemu Pani Barbarze Szelągowskiej i życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne wspaniałe i pouczające utwory dla dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka

 


 

wars-i-sawaNasz udział w konkursie „Co wiesz o legendach polskich?”

„O Lechu, Czechu i Rusie”, „Złota Kaczka”, „Smok Wawelski”, „Wars i Sawa”, „Wiano Św. Kingi”, „Bazyliszek”, „O smoku Wawelskim”, „Jurata królowa Bałtyku”…to tylko 8 z pośród 15 legend, których znajomość była tematem konkursu „Co wiesz o legendach polskich?”. Organizatorem konkursu był Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Konkurs odbył się 30 marca o godz. 9.00,  uczestniczyły w nim dzieci z gminnych oddziałów przedszkolnych i przedszkoli w wieku 5 i 6 lat w sumie 7 drużyn po 3 uczestników. Patronat nad konkursem objęli: Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Brwinów  oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów.

Celem konkursu  było rozwijanie u dzieci zainteresowań legendami, kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i wartości, a także odkrywanie talentów dziecięcych.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap odbywał się w naszym przedszkolu, którego zadaniem było wyłonienie 3 uczestników. Do drugiego etapu weszły trzy super dziewczyny, które wykazały się największą znajomością legend:

Marysia Sobczyk – grupa „Żabki”

Hanna Błaziak – grupa „Żuki”

Amelka Moczulska – grupa „Pszczłóki”

Następnie 30 marca odbył się fina konkursu, w czasie którego dziewczyny zajęły I miejsce egzekwo z  dziećmi (6 letnimi) z Oddziału Przedszkolnego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie – konieczna była więc dogrywka, po której ostatecznie dziewczyny zajęły II miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych dziewczyn. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na ich ręce składamy jeszcze raz gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Dziękujemy bardzo również Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci.

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170323_103725-mediumPowitanie Wiosny

Wiosnę w naszym przedszkolu powitaliśmy 23 marca. Dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” wraz z Paniami  wybrały się tradycyjnie do parku miejskiego aby tam wspólnie poszukać  Pani Wiosny. Specjalnie w tym celu dzieci zabrały kolorowe transparenty oraz Marzannę Zimową Pannę wszystko po to aby Pani Wiosna nas zobaczyła i usłyszała. Tak przygotowani w barwnym korowodzie udaliśmy się ulicami naszego miasta do miejskiego parku. Dzieci z wesołym śpiewem, wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Po dotarciu do  parku tradycyjnymi okrzykami: „hu hu ha idź już sobie zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę i Marzanna Zimowa Panna została wrzucona do wody. Pani Wiosna chyba nas usłyszała, bo dzieci znalazły w parku Kukiełkę symbolizującą Wiosnę, którą z radością powitaliśmy i zabraliśmy do naszego przedszkola.

Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie,  inne wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Przygotowała: Monika Sroka

 


20170330_110534_hdr-mediumMarcowe teatrzyki oraz koncert

W tym miesiącu nasze przedszkolaki miały przyjemność oglądać aż dwa teatrzyki oraz jak co miesiąc koncert. Na początku miesiąca Teatr Narwal przedstawił nam „Dorotkę w Krainie OZ”, pod koniec miesiąca natomiast oglądaliśmy „Legendę o Smoku Wawelskim” w wykonaniu aktorów z Teatru Prima. Podczas koncertu pod tytułem „Kwiaciarka Balsaminka”, przedszkolaki miały przyjemność posłuchać dźwięków jakie wydaje flet, poznać jego budowę oraz jak zwykle wspólnie pośpiewać do dźwięków tego instrumentu.

 


20170310_095607_hdr-mediumWycieczka do Teatru Baj w Warszawie

Dnia 10.03.2017 grupy „Motylków” i „Żabek” wraz z Paniami wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Baj w Warszawie. Obejrzały tam spektakl pod tytułem „Plastusiowy pamiętnik”. Przygody Plastusia i jego przyjaciół – pozostałych mieszkańców piórnika, bardzo podobała się przedszkolakom.

Tydzień później ( 17.03.2017) do tego samego miejsca wybrały się dwie pozostałe grupy: „Żuczki” i „Pszczółki”. Przedszkolaki zobaczyły parawanowy plan lalkowy z grą aktorów na żywym planie, w spektaklu pod tytułem „Bajka o szczęściu”.Na scenie została przedstawiona historia starego Gospodarza, który mieszkał w biednym domku ze swoimi zwierzętami: kogutem, świnką oraz myszką.  Był tam bardzo szczęśliwy dopóki nie pojawił się pewien handlarz, który za odkupienie zwierząt zaproponował gospodarzowi fajkę, nóż do strugania oraz srebrne pudełeczko. Gospodarz niewiele myśląc sprzedał swoje zwierzęta przez co miał być bardzo szczęśliwy. Niestety po czasie okazało się, że te przedmioty przestały dawać mu radość, a on został sam w swoim domku. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło ponieważ gospodarz zrozumiał, ze największe szczęście dają mu jego zwierzęta, które zdołał odzyskać.

Wszystkie grupy po spektaklach uczestniczyły w lekcjach pt. „Aktor-kto to? O pracy i warsztacie aktora” oraz „Jak to się rusza? O różnych rodzajach lalek teatralnych”.

Przedszkolaki poznały różne rodzaje lalek teatralnych , odkrywały sekrety ożywiania lalek a także próbowały sztuki animacji. Dowiedziały się również  co trzeba umieć, aby zostać aktorem i sami próbowali posiąść aktorskie umiejętności, wcielając się w różne postacie i odgrywając scenki. Lekcje bardzo wszystkim się podobały.

Przygotowały: Joanna Józefowiak, Marlena Nieradko

 


20170220_092602_hdr-mediumKoncerty – styczeń i luty

Jak co miesiąc nasze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w koncertach. Tym razem głównymi bohaterami były instrumenty takie jak: trąbka i kontrabas. Jak zwykle artyści zagrali i wyśpiewali nam muzyczne opowieści pod tytułem: „Rycerskie opowieści, czyli o tym jak dawniej bywało” oraz „W krainie baśni: tajemnice starego dębu”. Dzięki temu poznaliśmy dźwięki nowych instrumentów, a także mogliśmy pośpiewać oraz zatańczyć.

 


dsc01339-mediumBal Karnawałowy 2017

Dnia 08.02.2017 r. odbył się w naszym przedszkolu Bal karnawałowy. Zabawę hucznie i wesoło poprowadził DJ Radek. Cudowne stroje księżniczek, królów, smoków, rycerzy, Spidermanów, piratów, strażaków, kotków ( i jeszcze wiele można by wymieniać…:) ) przeniosły nas w prawdziwy świat bajek. Dzieci chętnie tańczyły do sławnych przebojów, brały udział w zabawach i konkursach. Dodatkową atrakcją były indywidualne sesje zdjęciowe wszystkich dzieci, zrobione przez dobrze znanego przedszkolakom fotografa – Pana Mieczysława. Na zakończenie intensywnej zabawy karnawałowej czekał na dzieci pyszny energetyczny deser. Po tym aktywnym dniu, dzieci jeszcze długo nuciły ulubione piosenki  i rozmawiały o swoich pięknych strojach.

Opracowała: Patrycja Saganowska

 


sniezynka2Zimowy konkurs śnieżynkowy

W dniach 16.01.2017 – 27.01.2017 roku odbył się w naszym przedszkolu konkurs zimowy polegający na wykonaniu śnieżynki. Celem konkursu było zaangażowanie rodziców do zrobienia wspólnej pracy z dziećmi. 31 stycznia 2017 roku prace przyniesione przez nasze przedszkolaki zostały wywieszone na tablicy w holu. Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie dzieci otrzymały dyplom z podziękowaniem oraz nagrody – książeczki oraz kolorowanki. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie oraz trud włożony w wykonanie prac.

Przygotowała Joanna Józefowiak

 


wp_20161212_09_50_36_proKiermasz Bożonarodzeniowy

W dniach 12-23.12.2016 odbył się w naszym przedszkolu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Do uczestnictwa w tym świątecznym wydarzeniu zaproszone zostały wszystkie dzieci wraz z ich rodzinami. Na stoiskach pojawiły się piękne bombki, choinki z makaronu, domki z pierników a nawet własnoręcznie robione mydełka oraz biżuteria.

Wszystkie prace były piękne- przygotowane z ogromną starannością i dbałością o szczegóły.

Dochód zebrany w czasie trwania kiermaszu został przeznaczony dla Kai- siostry dziewczynki z naszego przedszkola, która urodziła się jako wcześniak i wymaga rehabilitacji psychoruchowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzinom za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowania pięknych rzeczy na kiermasz.

Joanna Józefowiak

Monika Smułka

Karolina Perkowska

 


 

20161215_105139-mediumWizyta Pana Leśniczego w Przedszkolu

Dnia 15 grudnia 2016 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Leśniczego (dziadka jednego z naszych przedszkolaków), który bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o swojej pracy. Dzieci rozmawiały  z Panem Leśniczym dlaczego las to „skarb człowieka”. Nasz Gość opowiadał o zwierzętach i roślinach  występujących w naszych lasach. Przedszkolaki dowiedziały się o przeróżnych zwyczajach zwierząt. Wiedzą już jak należny zachować się podczas spotkania leśnego zwierza w czasie spaceru po lesie oraz znają „leśny savoir-vivre”. Pan Leśniczy dał nam również kilka rad związanych ze zbieraniem grzybów. Dzieci z naszego Przedszkola popisały się bardzo dobrą znajomością nazw zwierząt i ptaków, za co zostały bardzo pochwalone przez Pana Leśniczego. Nie zabrakło także drobnych upominków od Nadleśnictwa w Skierniewicach – dzieci dostały do domu bardzo ładne zakładki do książek z obrazkami ptaków oraz kwiatów polskich.

Przygotowała: Patrycja Saganowska

 


 

img_20161219_213052Koncerty i Teatrzyk

Kolejne koncerty i teatrzyk za nami. W listopadzie przedszkolaki na koncercie pt. „„Niezwykłe przygody pewnej kropli wody”, poznały nowy instrument – KLARNET. W grudniu natomiast podczas koncertu „Wigilijne światło betlejemskiej gwiazdy”, miały okazję zapoznać się i posłuchać brzmienia instrumentu o nazwie OBÓJ.

W tym miesiącu gościliśmy również teatr Prima, który przyjechał do nas z przedstawieniem „ Jakiż to Święty rozdaje prezenty”. Muzyczno-tanecznym krokiem przedstawione zostały ciekawostki i zwyczaje związane z Mikołajem i Świętami,  charakterystyczne dla różnych krajów i regionów. W czasie spektaklu dzieci miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami, dzięki czemu było bardzo wesoło.

Przygotowała: Marlena Nieradko


20161212_144614-mediumWizyta Pani Alicji ze Straży Miejskiej

„Nasza Straż Miejska jest

Bardzo Wspaniała

Pilnuje porządku od samego rana

W Brwinowie naszym mieście kochanym

Straż jest obecna w każdym zaułku schowanym

Dziękujemy Wam nasi drodzy

Że zawsze liczyć na Was możemy

I bezpiecznie się czujemy.”

Dnia 12 grudnia 2016r nasze przedszkole odwiedziła funkcjonariuszka Straży Miejskiej. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Dzieci wysłuchały bajki pt. ” Czerwony Kapturek” na podstawie, której została przeprowadzona pogadanka. Rozmowa dotyczyła kontaktów z dorosłymi ludźmi, których dzieci nie znają. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała przedszkolakom, że nie wolno im rozmawiać z obcymi oraz udzielać im informacji o sobie.  Dzieci muszą także uważać w sytuacjach kiedy ktoś nieznany proponuje im słodycze, obejrzenie małych kotków czy piesków, które są niedaleko lub chce podwieźć je samochodem. Zawsze w takich przypadkach dzieci powinny odmówić takiej osobie oraz poinformować swoich rodziców o zaistniałej sytuacji.

Na koniec spotkania Pani Alicja przeprowadziła test naszym kochanym przedszkolakom. Pokazała tablice z sylwetami różnych osób. Dzieci miały powiedzieć, która z tych postaci może być niebezpieczna. Okazało się oczywiście, że każda z tych osób może być groźna i mieć złe zamiary wobec nich.

 

Przygotowała: Joanna Józefowiak


 

20161205_105255-mediumMikołajki

Dnia 5 grudnia dla dzieci została przygotowana niespodzianka. Które z nich w oczekiwaniu na pierwszy śnieg nie wspomniało w domu chociaż raz o Świętym Mikołaju? Które z nich widząc pierwszy śnieg nie myślało o Świętym Mikołaju, który przyjeżdża na saniach z górą pełną prezentów? Już nie wspominając o tym, które z nich nie chciałoby samemu pojeździć na takich saniach, może trochę mniejszych. Przyjście Mikołaja było dla dzieci dużą niespodzianką, jednak wiedziały, że w najbliższym czasie ktoś  może przyjść odebrać ich listy i wysłać w odpowiednie miejsce.. tylko.. kto tak naprawdę spodziewał się samego Mikołaja?!

Tego dnia wszystkie dzieci w Mikołajkowych czapkach wyczekiwały na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nich dwie śnieżynki, które na ten czas przygotowały kilka atrakcji. Chcąc sprawdzić wiedzę o nieznajomym tak naprawdę mieszkańcu Bieguna Północnego przygotowały Quiz sprawdzający wiedzę przedszkolaków. Już pierwsze odpowiedzi były zaskakująco dobrego, ale.. żeby dzieci nie wiedziały skąd pochodzi Mikołaj? Jaki jest jego ulubiony kolor, co przynosi niegrzecznym dzieciom, a przede wszystkim co nosi w worku? Śnieżynki powinny się wstydzić za takie pytania!!

Następną atrakcją w kolejce był taniec. Rzecz jasna był to taniec dla Świętego Mikołaja! Do piosenki Alvaro Soler’a każde z dzieci wykonywało własną choreografię taneczną, chociaż w większości przypadków to była czysta improwizacja, której nie powstydził by się żaden dobry tancerz!
Następnie Śnieżynki zaproponowały dzieciom zaśpiewanie piosenki (wiadomo dla kogo i z jakiej okazji!) – „Siedzę Cichuteńko”. Niemożliwe było by to, gdyby po tak świetnym zaproszeniu jakim jest ów utwór zaproszenia nie przyjąłby sam Mikołaj. W trakcie śpiewania piosenki Śnieżynki wypatrzyły za oknem tego, na którego wszyscy tak bardzo czekali (one same również!).
Ciężko opisać wrażenie dzieci po tym jak spostrzegły, że za oknem ktoś się czai, a ten ktoś jest widoczny z dużej odległości, bo kto na co dzień chodzi w czerwonym stroju z workiem na ramieniu, czerwoną czapką, długą brodą, a w dodatku nie podróżuje samochodem tylko saniami! Po tym jak Święty Mikołaj wszedł do sali zapytał się dzieci co przynoszą do przedszkola, gdy mają swoje imieniny. Wszyscy zgodnie odparli to samo: słodycze! Z okazji swoich imienin, Mikołaj również przyniósł dla  dzieci słodycze, a one w podziękowaniu za przybycie po raz kolejny wykonały dla niego piosenkę.

Po tym wszystkim Mikołaj zebrał od wszystkich dzieci listy (własnoręcznie rysowane), a każdy kto był chętny i się nie bał (a nie bał się nikt) mógł porozmawiać z samym Mikołajem czy nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie Mikołaj pożegnał się ze wszystkimi, spakował listy i wrócił tam, gdzie przez najbliższe tygodnie będzie ciężko pracował by wszystkim grzecznym (i tym niegrzecznym dzieciom też) dostarczyć wymarzone prezenty.

Ps: Renifery też były, ale tych akurat nikt nie widział 🙂

Przygotowała: Aneta Urbaniak

 


img_20161125_153841-mediumŚwięto Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Święto Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie przedszkolaki i panie wychowawczynie, przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. Duży pluszak towarzyszył przez cały dzień również naszej pani Dyrektor 🙂

Każda grupa miała ciekawe pomysły na świętowanie.

Żuczki nauczyły się krótkiego wierszyka pt. „Miś”, zagrały na dywanie w misiowe memory. Bawiły się w ciepło-zimno poszukując swoich maskotek, a na koniec odbyła się pluszakowa dyskoteka.

Pszczółki wykonały prace plastyczne techniką wydzieranki oraz rysowały misia z zamkniętymi oczami.

Żabki tańczyły do piosenki „Jadą jadą misie”, tworząc misiowy pociąg, uczyły swoje misie poprawnie liczyć oraz rysowały ich portrety.

Motylki również narysowały portrety swoich misiów, które można podziwiać na tablicy i tak jak pozostałe grupy wspaniale bawiły się ze swoimi ulubieńcami.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20161118_113516-mediumMobilne Planetarium w naszym przedszkolu

W piątek 18 listopada 2016 roku dzieci z naszego przedszkola udały się do najdalszych zakątków kosmosu oraz na pokład stacji kosmicznej, dzięki uczestnictwie w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium GRAWITON. Dzięki pokazom oraz specjalnej kreskówce („The Zula Patrol”), dzieci dowiedziały się jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, jak powstawała nasza planeta. Pokaz, dla każdej grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule w kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Leżąc wygodnie na materacach i poduszkach, dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, czy zmianą położenia planet. W jednej chwili, przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu, w przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Pokaz dostarczył nam wielu kosmicznych wrażeń 🙂

Przygotowała: Patrycja Saganowska

 


20161116_101151Dzień Niepodległości

Dzień 11 listopada to Święto Niepodległości. Dzieci z grupy Pszczółki postanowiły w uroczysty sposób uczcić ten dzień i przygotowały specjalnie na tę okazję występ artystyczny dla całego przedszkola, który odbył się 16 listopada o godz. 10.00 w naszym przedszkolu. Dowiedzieliśmy się, że dawno temu nasza ojczyzna została „podzielona” i nie było jej na mapie Europy, ale dzięki odważnym żołnierzom udało nam się odzyskać wolność. Dzieci zaprezentowały najważniejsze symbole narodowe Polski, czyli: flagę, godło i hymn. Pszczółki śpiewały pieśni patriotyczne takie jak „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Przybyli Ulani pod okienko” i recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej. Na koniec swojego występu wszystkie dzieci wykonały hymn polski.

Dzieci tak jak potrafiły najpiękniej słowem i piosenką, oddały szacunek symbolom narodowym i okazały miłość do naszej Ojczyzny. Takie chwile uczą nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju.

Przygotowała: Monika Sroka


20161110_094804-mediumWizyta Fotografa

W związku z tematem kompleksowym „Na starej fotografii”, w tym tygodniu gościliśmy panią Sylwię Chrzanowską, która jest fotografem w Brwinowie. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom na czy polega praca fotografa. Za pomocą prezentacji multimedialnej, wiewiórka Aparatka przedstawiła naszym przedszkolakom historię aparatu: pokazała jak wyglądały i nazywały się dawniej aparaty, jak robiło się nimi zdjęcia, w jaki sposób były wywoływane oraz jak udoskonalano je na przestrzeni lat. Dzieci dowiedziały się, że poza telefonami komórkowymi i tabletami, są inne przedmioty w których może być wbudowany aparat np. kluczyki od samochodu, żarówka czy długopis. Są to tak zwane aparaty szpiegowskie.

Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, z której bardzo dużo się dowiedzieliśmy, mogliśmy pooglądać przedmioty, które przyniosła ze sobą pani Fotograf. Były to różne aparaty ( starsze i nowsze ), klisze fotograficzne, lupy oraz inne gadżety, których fotograf używa w swojej pracy.

Na koniec wręczyliśmy Pani podziękowanie za przybycie i przybliżenie Nam specyfiki zawodu fotografa.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20161027_103848-mediumPaździernikowy teatrzyk i koncert

Podczas październikowego koncertu pod tytułem: „Jesień dźwiękami malowana”, artyści przepięknymi dźwiękami wprowadzili nas w jesienny klimat. Tym razem głównym bohaterem był akordeon – przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda ten instrument oraz usłyszały jakie dźwięki można z niego wydobyć.

W tym miesiącu odbył się również pierwszy teatrzyk, pod tytułem: „Witaminki księżniczki Ewelinki.” w  wykonaniu grupy teatralnej Narwal. Bajka opowiadała o dziewczynce, która przez niechęć do zdrowego jedzenia, często chorowała. Z tego powodu rodzice dziewczynki byli bardzo zmartwieni i na różne sposoby próbowali przekonać ją do warzyw.

Nasze przedszkolaki bardzo dużo wiedzą już o zdrowym odżywianiu, a poprzez bajkę mogły utrwalić i uporządkować sobie tą wiedzę.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


dsc_1197-mediumJesienne atlasy przyrodnicze

W  tym roku realizując plan roczny, staramy się na różne sposoby wspierać i rozwijać czytelnictwo. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w czasach Internetu i cyfryzacji, duże grono dzieci nie czuje potrzeby kontaktu z książką. Bardzo byśmy chcieli aby sztuka czytania nie zanikła. Próby zachęcania przedszkolaków do obcowania z książką przybierają różne formy: ruszyliśmy z akacją „Rodzice czytają dzieciom” ( szczegółowe informacje w wydarzeniach z życia grupy ) oraz „Bookcrossingiem” – czyli biblioteczką przedszkolną. Kolejnym działaniem jakie podjęliśmy było wspólne stworzenie „Jesiennych atlasów przyrodniczych.” Wykorzystaliśmy dary jesieni w postaci liści i w grupach wspólnie tworzyliśmy atlasy według własnych pomysłów. Dzięki temu każdy atlas jest inny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Stworzyliśmy z nich jesienną wystawę aby rodzice mogli podziwiać efekty naszej pracy. Poprzez wspólne tworzenie, przedszkolaki przekonały się jak dużo pracy trzeba włożyć w zrobienie takiej książki. Wierzymy, że kiedy atlasy trafią do naszych kącików książki w salach, dzieci będą dbać o wspólne dzieło oraz szanować pozostałe książki.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


signlogoBOOKCROSSING

Kochani,

10 października w naszym Przedszkolu rozpoczęła swoją działalność Biblioteka Przedszkolna.

Biblioteka czerpie swoje zbiory z darów jakie otrzymujemy od rodziców, dzieci oraz pracowników Przedszkola. Bez Waszej szczodrości oraz chęci nie mogłoby to nastąpić. Wszystkim obecnym, jak i przyszłym darczyńcom, bardzo dziękujemy 😉

Biblioteka powstała dzięki akcji „Bookcrossing” („Uwolnij książkę”). Każdy, kto posiada w domu książki, które nie są mu już potrzebne, może  dać im drugie życie, przynosząc je do naszego Przedszkola. W naszej Bibliotece każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bowiem przyjmujemy wszelkie gatunki i rodzaje książki. Biblioteka przyjmuje także płyty z różnymi nagraniami.

Naszą ideą jest wspieranie i rozwijanie czytelnictwa oraz przywrócenie książkom ich należnego miejsca we współczesnym świecie. Dzięki Wam, dajemy książkom nowe życie. Im więcej pozycji czytelniczych trafi do nas, tym większe ich bogactwo będzie dostępne w Bibliotece.

Biblioteka w Przedszkolu to doskonały wybór dla pracowników, rodziców oraz dzieci uczęszczających do Przedszkola. Książki bowiem można wypożyczyć przyprowadzając lub odbierając dziecko z placówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zaoszczędza czas. Dzieci reagują bardzo entuzjastycznie na naszą Bibliotekę oraz cieszą się z  możliwości wybrania i wypożyczenia nowej książki do czytania i zabrania jej do domu . Uczą się zasad korzystania z Biblioteki, dbania o to, co wypożyczają, czerpią radość z możliwości wypożyczenia książek wraz z rodzicami.

Zachęcamy do korzystania z naszej Biblioteki oraz do „uwalniania książek”, darując je Bibliotece, tym samym dając im nowe życie.

Patrycja Saganowska


20160919_102016-mediumWrześniowy koncert

Wraz z rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego, rozpoczęliśmy również przygodę z muzyką. Co miesiąc przedszkolaki będą miały okazję brać udział w koncertach odbywających się w naszym przedszkolu. Wszyscy bardzo lubimy takie bezpośrednie spotkania z muzyką, możemy posłuchać melodyjnych historii, wspólnie pośpiewać, a także wiele się nauczyć:  poznać instrumenty, ich budowę, brzmienie a także dowiedzieć się co robić żeby grały.

We wrześniu odbył się pierwszy koncert pt. „Żegnaj lato! O czym szumi muszelka”, w którym główną rolę odgrywała gitara. Dowiedzieliśmy się jak wygląda ten instrument, jak jest zbudowany, a nawet wspólnie policzyliśmy struny.

Przygotowała: Marlena Nieradko

 


20160923_095432Sprzątanie Świata

Do sprzątania” K.  Pawlikowska

Hej dzieciaki na start, zabierajcie się do sprzątania.

Posprzątamy dziś cały świat, każdy z nas jest chwat.

Pójdźmy w cztery strony świata, tam, gdzie ptak spokojnie lata.

Gdzie zwierzyna w las ucieka, no bo boi się człowieka.

Posprzątajmy puszki, śmieci, niech się cieszą wszystkie dzieci.

Pozbierajmy też papierki, sznurki, metal i butelki.

Czysty będzie już nasz świat, o porządek trzeba dbać.”

Dnia 23 września wszystkie dzieci z  przedszkola uczestniczyły w akcji „Sprzątanie Świata”. Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów komunalnych, recyklingu, informacji o zanieczyszczaniu środowiska w którym żyjemy.

Zaraz po śniadanku wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej w celu uświadomienia sobie potrzeby dbania o przyrodę. Panie z grupy „Żabek” szczególną uwagę dzieci zwróciły na zanieczyszczanie środowiska, wyświetliły slajdy przedstawiające czyste środowisko i brudne. Zadaniem dzieci było rozpoznanie środowiska czystego i zanieczyszczonego, poszło doskonale. Kolejnym etapem było przypomnienie o segregowaniu śmieci do oznaczonych różnymi kolorami pojemników. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały  udział w  rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Nauczycielki zapoznały dzieci z treścią wiersza „Czy to nasze” autora Heleny Bechter. Miał on na celu  ukształtowanie w młodej osobie wrażliwości  ekologicznej oraz opiekuńczej postawy. Odbyły  także się ciekawe konkursy z wiedzy o środowisku, a pod koniec spotkania wszystkie dzieci złożyły przysięgę „Miłośnika przyrody”. Radości, uśmiechów nie było końca. Jednak główną atrakcją tego dnia było Sprzątanie ziemi, które bardzo się podobało i nad którym czuwały wszystkie panie z grup, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków.

Dzieci bardzo zaangażowały się w te akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie worki zostały zapełnione śmieciami, które pojawiły się w przedszkolnym ogrodzie.

Na koniec akcji usłyszałyśmy „Zawsze będziemy pamiętać, że należy dbać i szanować naszą przyrodę” . Miłe i wzruszające … nic dziwnego przecież NASZE PRZEDSZKOLAKI to  mali MIŁOŚNICY PRZYRODY.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


 20160922_094341Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Za nami pierwsza w tym roku wycieczka autokarowa, na którą wybraliśmy się 22 września do Muzeum Narodowego dzięki naszej Radzie Rodziców. W wycieczce uczestniczyły wszystkie grupy.

Na miejsce dotarliśmy dość szybko więc udało nam się jeszcze odwiedzić część plenerową Muzeum Wojska Polskiego. Dzieci były pod dużym wrażeniem mogąc z tak bliska podziwiać samoloty, czołgi, śmigłowce, armaty po czym szybciutko udaliśmy się na nasze warsztaty.

Muzeum Narodowe – brzmi trochę poważnie  jak dla przedszkolaków, ale właśnie z myślą o małych miłośnikach sztuki muzeum organizuje zajęcia dla grup przedszkolnych, w których wzięliśmy udział. Zabawy z barwami – grupa Pszczółki – postawiliśmy pierwsze kroki w świecie kolorów, zupełnie jak początkujący artyści. Dowiedzieliśmy się które barwy są ciepłe, a które zimne i poznaliśmy barwy podstawowe i pochodne. Zastanawialiśmy się też nad tym co sprawia że jedne obrazy wydają się nam wesołe a inne zaś smutne. Grupa Żabki – W malarskiej pracowni – dowiedzieliśmy się co jest potrzebne malarzowi do pracy. Czym jest talent. Dowiedzieliśmy się jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swych prac.  Grupy – Żuczki i Motylki – Pory roku, pory dnia – natura zawsze była ważnym tematem w sztuce. Przypatrując się wybranym obrazom, zastanawialiśmy się czy łatwo jest namalować noc, dowiedzieliśmy się jakich środków używali artyści by namalować na przykład upał. Odkryliśmy również jakim rozrywkom oddawano się zimą w Holandii.

Po wyjściu z muzeum skorzystaliśmy z pięknej, słonecznej pogody i udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Spacer zaczęliśmy od placu Zamkowego w centrum, którego podziwialiśmy Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski. Wąskimi uliczkami przeszliśmy na Rynek Starego Miasta odwiedzając „Bazyliszka” i tak pożegnaliśmy się ze stolicą i wróciliśmy do naszego przedszkola.

Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

Relację przygotowała: Monika Sroka

 


dsc_0301-mediumMikrosamochód o napędzie elektrycznym w naszym przedszkolu

W środę przedszkolaki usłyszały fantastyczną wiadomość – czekała ich niesamowita niespodzianka! W tym dniu przedszkole odwiedził p. Kwiatkowski – rodzic dzieci uczęszczających do naszego przedszkola (Asi z ,,Motylków” i Rysia z ,,Pszczółek”). Ich tata zgodził się opowiedzieć i pokazać pojazd, który skonstruował we współpracy z innymi inżynierami. Niezwykłe jest to, że samochód ten napędzany jest elektrycznie, zbudowany jest z plastiku, a i tak jest w stanie rozpędzić się ponad 50 km/h! Dzieci  były bardzo ciekawe, gdzie jest kierownica (okazało się, że tam, gdzie w ,,zwykłym” samochodzie), dlaczego pojazd ma trzy, a nie cztery koła, czy ma silnik, czy można nim jeździć w zimę… Pytań było tysiące, a p. Kwiatkowski cierpliwie wszystko tłumaczył, a nawet pozwolił naszym Milusińskim zasiąść w fotelach kierowcy i pasażera. Wbrew pozorom, nie tylko chłopcy byli zachwyceni – dziewczynkom podobał się kolor samochodu i obicie foteli wykonane z dżinsu. Słowem – dla każdego coś ciekawego! Dziękujemy bardzo w imieniu dzieci i swoim za poświęcony nam czas!

Przygotowała: Monika Smułka

 


ROK PRZEDSZKOLNY  2015/2016


20160622_094039 (Medium)Zakończenie roku

22 czerwca 2016 r. w Filii Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Brwinowie odbyło się zakończenie roku szkolnego. Uroczystość poprowadziła p. Sylwia Margas (nauczycielka z grupy „Żabki”). Po krótkim powitaniu wszystkich zebranych, dzieci zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewając piosenki o tematyce wakacyjnej. Następnie wszystkim przedszkolakom zostały wręczone dyplomy. W dalszej części spotkania pani wicedyrektor Grażyna Dubiniak życzyła dzieciom słonecznych i udanych wakacji. Nie zabrakło również wakacyjnych zabaw. W jednej z nich dzieci rozwiązywały letnie zagadki (za co do każdej z grup trafiły kolorowanki), w innej zaś musiały spakować się na wakacje i wziąć ze sobą tylko to, co jest  na wakacjach potrzebne (czapka z daszkiem, krem ochronny, kąpielówki itp.) Na koniec panie z Urzędu Gminy podziękowały i wręczyły nagrody tym dzieciom, które wzięły udział w akcji „Listy dla Ziemi”.

Przygotowała: Ewelina Krochmalska

 


 

20160621_103735 (2)Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej

– Pożar, panowie! Wstawać, panowie! Dom się zapalił na Julianowie! Z łóżek strażacy szybko zerwali, – Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Burmistrz zobaczył łunę z oddali: – Co to się pali? Gdzie to się pali?

Na Sienkiewicza? Na Kołątaja? Czy też w Alei Pierwszego Maja? Może spółdzielnia? Może piekarnia? Łuna już całe niebo ogarnia.  Wstali strażacy, szybko ubrali się. Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Fragment z wiersza Jana Brzechwy Pali się!

Dnia 21 czerwca do naszego przedszkola przybyli strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Wizyta ta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci.

Milusińscy  dowiedzieli się: w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną oraz różne ciekawostki związane z ich pracą; zachowanie bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy, wypadku. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie samochodu: także narzędzia i urządzenia  znajdujących się w wozie.  Dużą radość sprawił przedszkolakom  pokaz umundurowania oraz przymierzanie masek, kasków. Na koniec strażacy rozciągnęli ogromny wąż z którego popłynęła woda – tworząc fontannę. Żegnając gości usłyszeliśmy dźwięk, który popłynął z wozu strażaków: wycie syren oraz migotanie świateł. Dziękujemy naszym strażakom za ich pracę, za to że czujemy się przy nich bezpiecznie.

Przygotowała:  Agnieszka  Szwed

 


20160614_100950RANCZO W DOLINIE – WYCIECZKA

Drodzy Rodzice zawsze piszemy relację z wycieczki z punktu widzenia nas nauczycieli. Tym razem postanowiłam przeprowadzić wywiad i to dzieci opowiedzą Wam jak podobała im się wycieczka i co najbardziej im się podobało.

WIKTORIA: – Autokarem podróż była bardzo fajna. Za oknem mijaliśmy krowy, koniki, domy i wielkie wiatraki.

DAWID: – Jak jechaliśmy autokarem były duże magazyny.

WILHELM: – Widziałem przez okno bociana. Podróż była fajna, śpiewaliśmy.

DAWID: – Tak śpiewaliśmy takie piosenki dla dorosłych – „Gwiezdne wojny przebudzenie mocy”. Dziewczyny też śpiewały ale coś innego.

MARYSIA, HANIA, ALICJA: – My dziewczyny śpiewałyśmy „Autobusie gnaj” i „ Jesteśmy żaby aby,  aby”. Podróż była fajna. Nikt nie wymiotował i było wesoło.

WIKTORIA: – Gdy wysiedliśmy na ranczo to widziałam w oknie takiego upiora, był trochę straszny ale się nie bałam. Przywitał nas kowboj i miał prawdziwy pistolet ale był śmieszny.

Co wam się podobało na wycieczce?

GABRYSIA: Wszystko!

Ale co tak najbardziej?

GABRYSIA: – No wszystko!

WILHELM: – Najbardziej mi się podobało rzucanie podkowami, tańce i jak jedliśmy kiełbaski.

MARYSIA: – Mi najbardziej podobały się konie, lamy i malowanie buzi. Konie były białe, szare i ten mały i można było na dwóch jechać.

ALA: – Konie były najfajniejsze i kowboje no i malowanie buzi i jedzenie. Podobało mi się skakanie na zamku dmuchanym i kręgle, najwięcej kręgli zbiła nasza Pani Sylwia.

HANIA: – Najlepsza była wata cukrowa wszystko było super i kopalnia złota i znalazłam złoto, prawie wszyscy zaleźli!

MICHAŁ: – Podobała mi się taka zjeżdżalnia, którą wpadało się do siana i szukanie złota i pociąg i jak Pan Indianin polewał nas wodą.

KAROL: – Mi też podobało się jak jechaliśmy pociągiem i jeszcze przeciąganie liny i Panie też z nami się przeciągały. Fajny był zamek dmuchany i można było skakać.

DAWID:– Najfajniejsze było szukanie złota!

MICHAŁ: – Dla mnie najfajniejsze było strzelanie z łuku, bo ja nigdy nie strzelałem z łuku i pies, który tam był. Szukanie złota, ale nic nie znalazłem i jazda na koniu.

LIDKA: – Fajne było zjeżdżanie do słomy i pies i zamek dmuchany i jak jechałem na koniu i wata cukrowa.

Czy lubicie jeździć na wycieczki?   WSZYSCY: – TAK!

Przygotowała: Monika Sroka

 


IMG_6218„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.
W naszym przedszkolu akcja „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozpoczęła się w marcu od realizacji pierwszego scenariusza pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Dzieci podczas tego spotkania poznały podstawowe zachowania proekologiczne, dowiedziały się , jak dbać o przyrodę i pielęgnować rośliny w kąciku przedszkolnym.

Spotkanie kwietniowe przebiegło pod tytułem „Zdrowe produkty na drugie śniadanie jemy i zdrowo rośniemy”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest drugie śniadanie (szczególnie pod postacią owoców i warzyw!), dowiedziały się czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i rozpoznawały warzywa i owoce za pomocą różnych zmysłów: smaku, węchu, dotyku.

W maju przedszkolaki świętowały „Dzień marchewki”. Tego dnia dzieci zamieniły się w detektywów, którzy mieli za zadanie odnaleźć zaginioną marchewkę. Po wykonaniu zadania na przedszkolaki czekała super niespodzianka w postaci talerza pełnego słodkiej marchewki, która oczywiście została zjedzona ze smakiem do ostatniej sztuki .

Czerwcowe spotkanie miało tytuł „Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy”.  Dzieci dowiedziały się czym jest recykling, nauczyły się rozpoznawać rodzaj materiału z którego wykonany jest dany przedmiot i ćwiczyły umiejętność współdziałania w grupie podczas wyścigów w pakowaniu śmieci do kosza. Na zakończenie zajęć dzieci dostały „Książeczki przedszkolaka” dzięki którym mogą dalej utrwalać poznane na zajęciach wiadomości i umiejętności.

Po zrealizowaniu programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nasze przedszkole otrzymało Certyfikat.

Opracowały:

Ewelina Krochmalska

Karolina Perkowska

 


20160608_151601 (Medium)Dzień Rodziny

8 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji „ Dnia Rodziny”.

Święto Rodziców to chyba najmilsza i najważniejsze uroczystość w całym roku przedszkolnym. Dzieci miały możliwość wyrażenia, jak ważni w ich życiu są rodzice. To oni są autorytetami wartymi naśladowania. Wszystkich przybyłych gości witały Panie – Dyrektor i Wicedyrektor oraz Panie wychowawczynie. Później scena należała już do małych artystów. Dzieci z grup: Motylków, Pszczółek, Żuczków i Żabek zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność dzieci z Paniami przygotowały dla Rodziców krótkie inscenizacje i  w pięknych kolorowych strojach i przy akompaniamencie naszej Pani rytmiczki wystąpiły dla Rodziców najpiękniej jak potrafiły. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy i piosenek.

Po występach dzieci i Panie wychowawczynie zaprosiły Rodziców do swoich sal gdzie otrzymali oni upominki zrobione przez dzieci. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Kochani Rodzice!

Dziękujemy Wam
za trud włożony w Nasze wychowanie,
za opiekę jaką nad nami roztaczaliście
za bajki na dobranoc,
które pozwalają Nam zasnąć,
za opatrywanie zbitych kolan, guzów, siniaków.

Dziękujemy, że jesteście.
Wasze Dzieci 😉

    W imieniu Dyrekcji Przedszkola chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom za obecność, Paniom wychowawczyniom za przygotowanie występów. W swych podziękowaniach nie możemy oczywiście zapomnieć o przedszkolakach, którzy w tak piękny i wyjątkowy sposób wyrazili swoje uczucia Rodzicom.

Przygotowała: Monika Sroka

 


IMG_4978 (Medium)Dzień dziecka – przedstawienie rodziców

Dnia 1 czerwca o godz. 9:15 czekała na naszych wspaniałych przedszkolaków miła niespodzianka. Kilkoro Rodziców dzieci chodzących do przedszkola przygotowało przedstawienie pod tytułem „Święto bajek”. Scenariusz krótko opowiadał o losach bohaterów pięciu bajek. Dzieci od razu wiedziały z której bajki pochodzą występujący na scenie aktorzy. Po każdej scence był też czas na konkurs dla dzieci. Rodzice bardzo zaangażowali się w całe przedstawienie: stworzyli dekorację, nauczyli się swoich ról oraz przebrali się w przepiękne stroje. Gorąco dziękujemy Rodzicom za tak czynny udział, by wszystkie dzieci mogły świętować w radości swoje święto. A naszym kochanym przedszkolakom uśmiech nie znikał z twarzy zarówno podczas występów jak i w trakcie całego, pięknego dnia. Dziękujemy!

Przygotowała: Sylwia Margas


20160524_092403 (Medium)Majowy koncert i teatrzyk

Zgodnie z tradycją, w maju przedszkolaki oglądały teatrzyk pt. „Legenda o zaczarowanym młynku”  Teatru Narwal oraz uczestniczyły w koncercie „Olimpiada zwierząt – Puzon”. Tym razem dzieci nie tylko mogły posłuchać, pośpiewać oraz pobawić się przy muzyce. Otóż pod koniec koncertu pani prowadząca sprytnym sposobem sprawdziła kto słuchał śpiewającej opowieści i zapytała jakie zwierzęta brały udział w olimpiadzie. Dzieci, które dobrze odpowiedziały zostały zaproszone na środek, a pan grający na puzonie pożyczył dzieciom medale, aby przedszkolaki mogły poczuć się jak wygrani na olimpiadzie. Przy dźwiękach puzonu i pianina, wszyscy razem przemaszerowali wokoło sali, dumnie pokazując co mają na szyi. Wszystkim bardzo podobała się taka forma koncertu!

Przygotowała: Marlena Nieradko


IMG_4913Wyjście do Biblioteki dziecięcej

W związku z realizacją tematu kompleksowego Lubimy książki przedszkolaki z naszego przedszkola w dniach: 10, 12 i 13 Maja br. odwiedziły Bibliotekę Publiczną oddział dziecięcy w Brwinowie. Podczas spotkania z p. Anną Adamczyk dzieci dowiedziały się, że mogą korzystać z Biblioteki po założeniu karty, zwiedzały pomieszczenie, dowiadując się dla jakiej grupy wiekowej leżą książki w tym, czy innym miejscu oraz z uwagą słuchały krótkiego, pełnego humoru opowiadania przygotowanego przez p. Anię. Niektóre przedszkolaki dostały znaczki Przyjaciele Biblioteki, co oznaczało, że są miłośnikami książek oraz dobrze odpowiedziały na pytanie zadawane przez p. Anię. Bardzo dziękujemy Pracownikom Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkań, które dostarczyły dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń oraz pomogły stać się miłośnikiem książek i przyjacielem biblioteki.

Przygotowała: Sylwia Margas

 


20160509_105459_resizedWycieczka do Wioski Pod Kogutem

Wy nie wiecie, a ja wiem jak radośnie spędzić dzień.

W środku Parku Chojnowskiego, niewiele od miasta oddalonego, jest wioseczka taka mała dla wszystkich dzieci doskonała. Cała masa zwierzaków, dużo terenu i wywrotka piachu.

Pióra, futra, słoma, jaja i zabawa doskonała. Dla maluchów i starszaków jest ukryty tu skarb skrzatów. Jeśli nie chcesz ziewać z nudy do nas przyjedź na dzień długi…

9 maja 2016 roku nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do gospodarstwa  agroturystycznego „Pod kogutem”. Jest to wiejski ośrodek wypoczynkowy o bogatej infrastrukturze, położony na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego we wsi Krępa.

W słoneczny poniedziałek po zjedzonym śniadanku wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na wycieczkę. Kiedy dotarliśmy na miejsce zobaczyliśmy piękne gospodarstwo oraz wiele zwierząt żyjących na wsi i nie tylko…o których często dzieci słyszały w przedszkolu. Każda grupa miała przydzielonego przewodnika, który opiekował się nią i pomagał uzyskać różne informacje. Podczas oprowadzania po zagrodzie przewodnik przypominał dzieciom jakie są zwyczaje zwierzątek czym się żywią oraz gdzie zamieszkują. Pokazał świnki morskie, które ukrywały się w słomie, indora z indyczką o pięknych czerwonych koralach,  które przywitały nas w swoim gulgoczącym języku, perliczki, kaczki, gęsi czy kury. Zobaczyliśmy również owieczki, konie i kucyki, krowę Matyldę czy rodzinkę kóz, gdzie tata koza (cap) miał na imię Elvis. Dużą atrakcją okazało się spotkanie  z wielbłądami, lamami, osiołkami czy dzikami. Można także było zobaczyć przepiękne wielobarwne papużki, pawie czy mięciutkiego, milutkiego, ale mocno drapiącego Ostronosa Rysia wraz z partnerką. Dotkniecie  zwierzątek  takich jak koza, piesek, kotek, króliczek było dla dzieci świetnym i niezapomnianym doznaniem. Kiedy dwie grupy zwiedzały Mini Zoo, inne dzieci szlifowały wiedzę o ptakach ich jajkach, piórach. Miały także możliwość dotknięcia wełny z owcy, wielbłąda czy lamy. Sprawdzały, która z nich jest najdelikatniejsza i dzieliły się zdobytą wiedzą między sobą.  Na terenie placu zabaw, gdzie gościła kolejna grupa największą atrakcją okazały się kozy, które robiły furorę zjadając każde źdźbło trawy podawane przez dzieci. Uwieńczeniem naszej wiejskiej przygody było spożycie na świeżym powietrzu ciepłego posiłku w formie pieczonej kiełbaski i wypicie cieplutkiej herbatki z cytrynką. Pychota…

Dziękujemy naszej wspaniałej Radzie Rodziców za zorganizowanie SUPER wycieczki, a przy tym możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury i zażycie dużo zdrowego leśnego powietrza.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20160504_093659_resizedWYCIECZKA DO PLANETARIUM

W dniu 4 maja wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Centrum Nauki ,,Kopernik” w Warszawie.
Już od rana zastanawialiśmy się, co może znaczyć słowo,, planetarium”, gdzie mieliśmy się udać. Pomysłów było mnóstwo, ale chcieliśmy przekonać się osobiście:)
Po przybyciu na salę usiedliśmy w fotelach, a nad nami był ekran sferyczny, gdzie za chwilę miały dziać się niemal cuda. Najpierw na niby kolorowaliśmy las z zającem, a następnie przypomnieliśmy sobie, jakie zwierzęta zamieszkują to miejsce dniem, a jakie nocą.
Kolejną atrakcją był seans ,,Pod jednym niebem”, podczas którego w ciekawy sposób dowiedzieliśmy się o wędrówce słońca w czasie dnia i sposobie odnalezienia na niebie Gwiazdy Polarnej.
Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej, który był przewodnikiem tego filmu, zachęcał również do używania wyobraźni w różnych sytuacjach.
Postaramy się o tym pamiętać 🙂

Opracowała: Monika Smułka


20160426_104752 (Medium)Wizyta Pana Stanisława Kmiecika

Dnia 26 kwietnia 2016 roku po raz kolejny nasze Przedszkole miało przyjemność gościć Pana Stanisława Kmiecika, wspaniałego  malarza, który przyjechał do nas wraz ze swoją żoną oraz młodym wyjątkowym uczniem – Stasiem Salachem, któremu towarzyszyła jego mama..

Pan Stanisław jest wziętym artystą malarzem, malującym ustami oraz nogami. Od 1989 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK) z siedzibą w Księstwie Lichtenstein. Jego prace można podziwiać zarówno w Polsce jak i za granicą, między innymi na kartach świątecznych i w kalendarzach. Oprócz malarstwa, Pan Stanisław świetnie prowadzi samochód, bierze udział w rajdach 4×4, słucha muzyki, a także chodzi po górach.

Zarówno „duży” Pan Stanisław, jak i „mały”, niespełna 4-letni Staś urodzili się bez rąk. Los sprawił, że odnaleźli się. Dzięki swoim wspólnym odwiedzinom w wielu miejscach, między innymi w naszym przedszkolu, przekonują ludzi, że brak kończyn nie jest przeszkodą w byciu szczęśliwym i spełnionym.

W trakcie naszego spotkania ,,duży” Stanisław i „mały” Staś rysowali i prezentowali efekty swojej pracy. Pokazali jak biegli są w tym, co robią. Był też czas na wspólne rozmowy i zdjęcia oraz rozdawanie autografów. Nasze Przedszkolaki patrzyły na naszych Gości z podziwem i uwagą. Malowanie nie rękoma, a stopami zrobiło na nich duże wrażenie.

„Duży” Pan Staszek dawał dużo przykładów jak radzi sobie nie mając rąk, i że wcale nie jest to dla niego przeszkodą w codziennym życiu. Poprosił nasze Przedszkolaki, aby spróbowały podrapać się stopą po nosie… Udało się to tylko nielicznym, a Pan Stanisław zaznaczył, że nie należy się poddawać, i że wszystko jest kwestią wprawy i ćwiczeń. Staś Salach zauroczył i wzruszył wszystkich. Jest żywym, pogodnym, i mądrym dzieckiem. Widać było, że zarówno malarz jak i jego uczeń rozumieją się dobrze i są sobie bliscy. Państwo Kmiecik w zabawny sposób opowiedzieli nam o swoim życiu, a sam Pan Stanisław dał świadectwo, iż mimo niepełnosprawności można cieszyć się życiem i swoją pasją oraz talentem dawać również wiele radości innym ludziom. To wyjątkowe spotkanie było dla wszystkich osób w nim uczestniczących wzruszającą lekcją wrażliwości oraz motywacji do życia i rozwoju. Dziękujemy…

Przygotowała: Patrycja Bierzniewska

 

 


 

DSC00776 (3)Dziecięcy pokaz mody ekologicznej

Stroje z gazet, kartonowych pudełek czy worków na śmieci? Czemu nie!

25 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z naszej placówki udowodniły, że ekologia i moda mogą iść w parze. Małe modelki i modele prezentowali stroje ekologiczne wykonane z produktów, które na co dzień wyrzucamy na śmieci. Ponowne wykorzystanie tych materiałów przeznaczonych do recyklingu było zaszczepieniem w przedszkolakach nowego ducha i ożywieniem bezużytecznych odpadów. Prezentacje eko-kreacji miały miejsce w sali gimnastycznej naszego przedszkola na specjalnie przygotowanym mini wybiegu. Pokaz rozpoczęły starszaki z grupy Pszczółki, następnie były to dzieci z grupy Motyle oraz Żabki, Żuczki. Plan pokazu zakładał, że najpierw przejdą i zaprezentują swój piękny strój małe modelki, później modele, a na końcu obydwoje. Ubiory zachwyciły oglądających, a modele dostali ogromne brawa. Prezentowane stroje okazały się mało kosztowne, łatwe w wykonaniu i oryginalne.  Śmiało możemy stwierdzić: ekologiczna moda nie różni się niczym od mody konwencjonalnej!!!

                                                                       Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


DSC00694 (3)Teatrzyk z okazji Dnia Ziemi

Od najmłodszych lat uczymy dzieci co to jest ekologia…

25 kwietnia 2016 roku dzieci z grupy Pszczółki wystawiły spektakl ekologiczny
z okazji DNIA ZIEMI.  Na to wyjątkowe wydarzenie zostali zaproszeni wszyscy z naszego przedszkola ci mali i ci więksi. Dekoracja oraz piękne stroje przygotowane przez rodziców  oraz nauczycieli dodały atrakcyjności przedstawieniu. Na chwile przenieśliśmy się w uroki wiosennego lasu. Przedstawienie składało się z czterech części i przeplatane było piosenkami przy akompaniamencie pani Dorotki. W spektaklu ekologicznym wystąpiły takie postaci  jak :  skrzaty (niektóre stworzyły eko-patrole), rodzinka, pani z pieskiem, pan z wózkiem, staruszka. Głównym celem przedstawienia było zachęcenie dzieci do dbania o środowisko, ukazanie wpływu człowieka na różne jego elementy, kształtowanie świadomości u dzieci na temat prawidłowej segregacji odpadów oraz odpowiedzialności za stan przyrody.

Wszyscy widzowie z fascynacją i wielkim zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie oraz  nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20160422_094711Dzień Ziemi- lekcja ekologii z udziałem gości z KOSMEPOLU

W dniu 22.04. 2016 nasze przedszkole odwiedzili goście z firmy Kosmepol, którzy przeprowadzili dla naszych milusińskich lekcję ekologii.

Wszystkie dzieci z wielką ochotą zabrały się za pierwsze (wcale nie łatwe!) zadanie segregacji śmieci, które zapełniły podłogę w naszej sali gimnastycznej. Prowadzący razem z dziećmi wrzucali odpady do odpowiednich pojemników- oddzielnie papier, plastik i aluminium. Po skończeniu pracy dzieci wymyślały sposoby wykorzystania powtórnie zgromadzonych materiałów- m.in. plastikowe odpady na zabawki a aluminium na nowy samochód dla taty 😉

Kolejne zabawy pomogły nam ustalić, gdzie na ziemi znajdują się lądy i oceany oraz jakie zwierzęta możemy tam spotkać (np. gdzie mieszka kangur a gdzie miś polarny). Dzieci dowiedziały się także, że bez zwierząt i roślin nie byłoby życia na ziemi, więc wszyscy powinniśmy dbać o środowisko.

Na koniec dzieci dostały pojemniczki z nasionami słonecznika, aby same mogły nauczyć się właściwej pielęgnacji roślin.

Bardzo dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą zabawę!

przygotowała Karolina Perkowska


20160419_092949 (2)Wizyta Fotografa

„ Leżą na dnie w szafie… pamiątkowe fotografie, w album stary są wklejone, tyle wspomnień kryją w sobie. Sercem są dawnego życia, nic nie mają do ukrycia. Czarno – białe, kolorowe takie stare – wyjątkowe. Każda fotka to przeżycie, które nam przyniosło życie. Gdy otwieram swe albumy cała aż się trzęsę z dumy bo są w nim osoby bliskie. Chociaż czas oblicza zmienia są pamiątką bez wątpienia, w ramki więc niektóre włożę by oglądać w każdej porze”.

Dnia 19 kwietnia 2016 roku gościliśmy w naszym przedszkolu fotografa Pana Mieczysława Klajnowskiego, który opowiedział nam o swojej pracy. Przyniósł on ze sobą prawie całe studio: lampy błyskowe, statywy, obiektywy większe oraz mniejsze, klisze, aparaty fotograficzne te stare i nowoczesne, parasol oraz różne zdjęcia przedstawiające portrety, pejzaże oraz kompozycje. Pan Mieczysław wspomniał o bardzo ważnej rzeczy podczas robienia zdjęć – o barwach i ich ostrości. Każdy z przedszkolaków mógł obejrzeć „małą kolekcję” fotografii, które nasz gość przyniósł specjalnie na te spotkanie. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się również, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, ale także ciężka praca, doświadczenie oraz wyrabianie tak zwanego „fotograficznego oka”. Spotkanie z pasjonatem zainspirowało przedszkolaków do zabawy w fotografa. Wizyta dostarczyła wiele radości i uśmiechu.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


IMG_4825Przegląd artystyczny – część teatralna

W dniach 11- 13 kwietnia nasze Przedszkole brało udział w Przeglądzie Artystycznym pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną. Całość dzieliła się na trzy części: muzyczno-taneczną, plastyczną oraz teatralną. Każdego dnia odbywała się jedna z części w w jednym z przedszkoli zgłoszonych do Przeglądu. W dniu 13 kwietnia 2016r. odbyła się część teatralna. Sześcioro wybranych wcześniej dzieci dostało rolę do krótkiego przedstawienia pt.: „Jedzie pociąg dookoła świata”. Dzieci wypadły bardzo dobrze, miały piękne stroje o które zadbali Rodzice. Całość przedstawienia koordynowały: p. Monika Smułka oraz p. Sylwia Margas.

Przygotowała: Sylwia Margas


DSC00586IV Przegląd Artystyczny Przedszkoli w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie.

   12 kwietnia na terenie naszej placówki odbył się IV Przegląd Artystyczny Przedszkoli pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, a honorowy patronat pełniły gminy: Brwinów i Milanówek.

W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce dzieci, Panie Dyrektor i Panie Nauczycielki z przedszkoli zarówno samorządowych, jak i prywatnych jak również Panią Dyrektor Biblioteki, by wspólnie wziąć udział w tym wydarzeniu. Nasi goście to: Samorządowe Przedszkole nr 3 z Brwinowa, Samorządowe Przedszkole nr 1 z Brwinowa, Samorządowe Przedszkole z Otrębus i przedszkola prywatne: „Kasperek”, „Magiczna Kraina”.

Naszym honorowym gościem był Pan Stanisław Kmiecik – należący od 1989 roku do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein – VDMFK. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujących z VDMFK. W Polsce sprzedaż kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A. M. U. N. Z Raciborza , z którym Pan Stanisław współpracuje od 1993r. Stanisław Kmiecik jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun”, jak i na bardzo licznych indywidualnych, w różnych miastach Polski i zagranicą.

Pan Stanisław zaprezentował wszystkim obecnym na IV Przeglądzie sposób malowania i stworzył na naszych oczach kolejne wspaniałe dzieło, które otrzymaliśmy wraz z autografem na ręce Pani Dyrektor Zofii Mądzik-Barańskiej. Dzieci mogły również otrzymać autografy od naszego gościa.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor i niezastąpione Panie Kucharki. Ciasto i owoce, które przygotowały bardzo wszystkim smakowały.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom przeglądu za wspólnie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za możliwość włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia!

Zresztą co tu dużo pisać. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tej imprezy.

Przygotowała: Monika Sroka


20160331_103524 (Medium)Marcowy koncert i teatrzyk

W marcu, jak co miesiąc nasze przedszkolaki brały udział w koncercie pt.: „Łowiczanka jestem, czyli Wielkanoc na ludowo” na którym mogły na żywo posłuchać klarnetu. Obejrzały również teatrzyk pt.: „Brzydkie Kaczątko” wystawianego przez AA „Prima”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


kiermasz miniaturaKiermasz Świąteczny

W dniach od 21 do 25 marca 2016r. w naszym przedszkolu został zorganizowany Wielkanocny Kiermasz Świąteczny. Do zrobienia „różności” świątecznych zachęceni byli wszyscy Rodzice wraz z dziećmi. Wytwory były przepiękne i bardzo niezwykłe. Nie sposób było przejść obojętnie, dlatego też wspólnymi siłami udało się zebrać 1000zł. Zebrane w ten sposób pieniążki zostaną przekazane Rodzicom Szymonka, który urodził się z bardzo rzadką wadą stopy. Jego starsza siostra uczęszcza do naszego przedszkola. Wszystkim Rodzicom bardzo mocno dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie zarówno w tworzeniu jak i kupowaniu wielkanocnych ozdób. Zachęcamy do dalszego angażowania się w takie akcje.

Przygotowała: Sylwia Margas


DSC00560POWITANIE WIOSNY

Pierwszy Dzień Wiosny w naszym przedszkolu powitaliśmy 18.03.2016r. Dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” wraz z Paniami zrobiły Marzannę z kolorowych gazet i bibułek. Tak przygotowani ruszyliśmy na powitanie wiosny. Barwny korowód udał się ulicami naszego miasta do miejskiego parku. Dzieci z wesołym śpiewem, kolorowymi transparentami wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Wiosenne słońce rozświetlało ich roześmiane twarze. Po dotarciu do parku tradycyjnymi okrzykami: „hu hu ha idź już sobie zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Miejsce Marzanny zajęła Pani Wiosna, którą wprowadziliśmy do przedszkola w dzbanie pełnym krokusów.
Witając nową porę roku zorganizowaliśmy w przedszkolu „Dzień Zielony”. Dzień ten był okazją do tego, by uzmysłowić naszym milusińskim jak wiele korzyści czerpiemy z obcowania z naturą. Dzieci w tym dniu ubrane były w stroje zielone.
Przyjście nowej pory roku- wiosny było doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie, inne wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Przygotowała Monika Sroka


IMG_4782Głośne czytanie bajek

Wiatr szeleści – Amelko, co masz w ręku? – pisemko

Jest w nim bajka o lisie, jak na spacer szedł z misiem…Jak zajączka spotkali i jak poszli z nim dalej…Wiatr szeleści wesoło, garnie loki na czoło. Porwał bajkę dziewczynki, zaniósł wprost do kotlinki. A tam zając szaraczek rzekł: O bajka: zobaczę…Woła synów i córki. Kic, kic – spieszą w dół górki. – Posłuchajcie bajeczki…

Cz. Janczarski „Posłuchajcie bajeczki”.

17 marca 2016 roku, w naszym przedszkolu gościł pan Andrzej Jarzyński – asystent pana Burmistrza z Brwinowa. Zaproszony gość czytał dzieciom książki. W grupie Pszczółek była to książka Baśnie z różnych stron świata Joanny Laskowskiej – Bajka rosyjska „Dlaczego nietoperze latają o zmierzchu”. W grupie Żuczków Klasyczne bajki min; „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W grupie Żabki był to „Franklin i przyjęcie urodzinowe” autorstwa Paulette Bourgeois i Brendy Clark natomiast u najmłodszych milusińskich grupy Motylków była to książka Przedszkolaki z ulicy Morelowej, opowiadanie „Zdrowa żywność”. Pan Andrzej ujął dzieci swoim poczuciem humoru i serdecznością. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzieci zadawały gościowi wiele pytań, bawiąc się przy tym znakomicie. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Jarzyńskiemu za udział w realizacji zadania przedszkola na 2015/2016 rok tj; KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM, KTÓRY UCZY, BAWI, WYCHOWUJE. Mamy nadzieję, że odwiedziny w przedszkolu były miłym wspomnieniem Pana dziecięcych lat…

NA PEWNO MIŁYM UŚMIECHEM POWITASZ DAR MIŁOŚCI – BAŚŃ.                                                                     L. Caroll, „Po drugiej stronie lustra”

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20160301_131711_resizedWycieczka na największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków Lego

Kochani za nami pierwsza w tym roku wycieczka autokarowa, na którą wybraliśmy się 1 marca dzięki naszej Radzie Rodziców. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z grup Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki.

Głównym celem podróży naszych dzieci był Stadion Narodowy. Na dzieci czekał tam niezwykły świat, zbudowany z kilku milionów klocków Lego. Przedszkolaki mogły podziwiać zbudowane z klocków i umieszczone w gablotach budowle. Duże emocje wśród naszych dzieci wywołał  niebezpieczny wąż, który po dotknięciu dłonią w szybę poruszał się. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się zbudowany klocków Lego – Samolot, Robert Lewandowski, Lord Veder. Świat stworzony z klocków Lego bardzo spodobał się naszym przedszkolakom. Dużą atrakcją była możliwość zabawy w FAN PARKU, gdzie dzieci miały możliwość zabawy i okazję do budowania własnych budowli z klocków. Wycieczka wzbudziła u dzieci wiele emocji i radości. Dzieci z uśmiechem powróciły do przedszkola. Wystawa na stadionie stała się inspiracją do tworzenia niezwykłych rzeczy z przedszkolnych klocków.

Przygotowała: Monia Sroka


DSC00471 (Medium)Wizyta Archeologa

W miniony piątek 19 lutego 2016 r, w ramach podsumowania tygodniowego tematu „W dawnych czasach”, gościliśmy w naszym przedszkolu pana Archeologa. Spotkanie było bardzo ciekawe – zainteresowane były nie tylko dzieci, ale również Panie. Nasz gość opowiedział dzieciom, na czym polega praca archeologa oraz pokazując wiele ciekawych przedmiotów, przybliżył trochę historii. Na początku dzieci dowiedziały się, jakich przedmiotów w swojej pracy używa archeolog. Następnie zobaczyły „skarby” wykopane z pod ziemi takie jak: stary guzik, klamrę od paska, wisiorek z kości, pieniądze, wazony i garnki, które miały nawet 800 lat. Cofając się do tak zamierzchłych czasów, pan archeolog opowiedział nam także o życiu rycerzy średniowiecznych. Ta część spotkania chyba najbardziej podobała się naszym przedszkolakom. Dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwy miecz, hełm oraz ważącą 16 kg rycerską koszulę nocną. Aby uwierzyć, że jest aż taka ciężka każda grupa miała możliwość podnieść ją i rzeczywiście bez pomocy pań, chyba nikomu by się to nie udało. Na koniec panią Marlenę z grupy Żabek czekało nie lada wyzwanie – została ubrana w 16 kilogramową koszulę, hełm i dostała miecz. Dzieci miały niezły ubaw, a Pani Marlena, mimo że dobrze poradziła sobie z zadaniem, stwierdziła, że woli swoje ubrania;)

Przygotowała: Marlena Nieradko


miniaturaZdrowo jemy, zdrowo rośniemy

W trosce o zdrowe nawyki żywieniowe najmłodszych dzieci Filia Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie od września 2015 r., przystąpiła do programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Akcja ta skierowana jest do placówek, które w sposób szczególny troszczą się o zdrowe żywienie dzieci. Ma ona na celu zaoferować swoim podopiecznym zbilansowaną dietę spełniającą najnowsze zalecenia oraz normy żywieniowe, wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Pierwsze warsztaty z Panią Patrycją Strzelińską (edukatorem żywieniowym) odbyły się 13.02.2016 roku i obejmowały następujące tematy:
1. Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady zdrowego żywienia dzieci.
2. Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D.
3. Cukier w diecie – słodzimy czy nie słodzimy.
Chcąc, aby dobre praktyki związane z odżywianiem dzieci były stosowane
w przedszkolu jak i w ich domach zaczęliśmy dzielić się z rodzicami materiałami szkoleniowymi, które udostępniamy na tablicy przy codziennym jadłospisie. Jednak dla naszych milusińskich największą przyjemnością okazuje się samodzielne przygotowywanie śniadań ze zdrowych produktów. W ten sposób rozwijamy w nich samodzielność, koordynację, a także umiejętność podejmowania decyzji, dodatkowo dowiadują się jak zdrowe odżywianie wpływa na ich samopoczucie.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


3Styczniowy koncert i teatrzyk

W styczniu nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć teatrzyk pt. „Śniegowy Bałwanek” oraz wziąć udział w koncercie „Jak Smok Wawelski tańczył krakowiaka – Trąbka”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


20160128_071047Bal z Babcią i Dziadkiem

Karnawał to czas przepełniony muzyką, radością i zabawą. Każdy przedszkolak wie, że najlepsze zabawy to zabawy z Babcią i Dziadkiem! Z tego właśnie powodu w naszym przedszkolu miała miejsce niezwykle radosna impreza – Bal z Babcią i Dziadkiem. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola bardzo podekscytowane. Był to dla nich bardzo ważny dzień, wyczekiwany przez wiele tygodni. Nie tylko dlatego, że mogły zaprezentować fantastyczne kostiumy i przebrania, ale również dlatego że mogły tego dnia szczególnie uczcić święto Babci i Dziadka. Z tej okazji nasze przedszkolaki razem z Paniami przygotowały życzenia w formie występów muzyczno-tanecznych oraz prezenty, które wręczyły Dziadkom i Babciom po występach. Na twarzach dziadków można było dostrzec dumę, wzruszenie oraz radość. Szczególnie radosna i wesoła była druga część imprezy, czyli bal. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi Dziadkami bawili się przy znanych rytmach muzyki tanecznej. Całą zabawę poprowadził wodzirej, dzięki któremu nie zabrakło muzyki dla każdego oraz zabaw dla dziadków i wnucząt. Wszyscy świetnie się bawili, a uśmiech nie znikał z twarzy. Podczas zabawy można było zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz skosztować przekąsek, przygotowanych przez naszych niezastąpionych rodziców, którym bardzo dziękujemy za pomoc!

Przygotowała: Marlena Nieradko


20151210_090242Grudniowy koncert i teatrzyk

Jak co miesiąc w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pod tytułem „Cudowna Jabłoń” – Teatr Fraszka oraz koncert „Kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda – Skrzypce”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


MINIATURAPierwsze Urodziny Przedszkola

3 grudnia 2015 roku miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie – obchodziliśmy  PIERWSZE URODZINY PRZEDSZKOLA. Dzień ten świętowaliśmy wyjątkowo hucznie! Akcenty urodzinowe były widoczne już od samego rana – w głównym holu znalazł się wielki tort z kartonów i kolorowe balony. Nie mogło zabraknąć również. Kroniki Przedszkolnej, którą nie tylko goście mogli obejrzeć, ale jak na urodziny przystało, także napisać życzenia. Dzieci przyszły tego dnia odświętnie ubrane, miały również na głowach urodzinowe czapeczki, a do domu dostały pamiątkowe balony z napisem „1 roczek”. Dzień ten był szczególnie ważny dla nas wszystkich, ponieważ rok temu, wszyscy razem przeżywaliśmy 1 dzień w przedszkolu i rozpoczęliśmy wspólnie tą przygodę. Jednak najważniejsze są nasze przedszkolaki, bo czym byłoby to miejsce gdyby nie one. To właśnie dzięki nim, możemy cieszyć się każdym dniem tu spędzonym i to właśnie dla nich Rada Rodziców zorganizowała największą atrakcję, czyli zabawę urodzinową z animatorami „Urodziny Marzeń – Wesołe Wróżki”. W tym celu zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Na początku dzieci obejrzały krótką prezentację multimedialną „Jak powstało nasze przedszkole”, następnie przemówiła i złożyła życzenia Pani Dyrektor i  w końcu zaczęła się zabawa. Przez około 1,5 godziny przedszkolaki bawiły się przy muzyce z wesołymi wróżkami, klaunem oraz nauczycielkami i całym personelem. Poza tańcami do znanych przebojów dziecięcych takich jak np. „Pluszowy miś” oraz „Zuzia Lalka nie duża”, były też zabawy i konkursy: pociąg, slalom po linie, pociągi z szarfą, zagadki jesienne, zabawa LIMBO, wspólne układy choreograficzne. Nie zabrakło również utworów takich jak „Będzie zabawa” oraz „Lambada”. Wielką atrakcją okazało się zamykanie dzieci przez klauna w ogromnej bańce mydlanej. Na koniec imprezy na salę wjechał tort, wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy Sto Lat  i zdmuchnęliśmy świeczkę!

ŻYCZENIA

Z okazji Jubileuszu tak okrągłego,

chcemy Wam życzyć wszystkiego słodkiego.

Dzieciom, by z kranu nie woda leciała, lecz czekolada – słodka i biała.

By szafki w przedszkolu z piernika były, a zamiast okien – lizaki lśniły.

By ściany były zrobione z wafelków, a korytarze z gumowych żelków….

Drogim Rodzicom, aby ich dziatki, oprócz szafek, jadły obiadki.

By do przedszkola z radością chodziły i swoich ubranek nie brudziły.

A Pracownikom, Nauczycielom: niech przedszkolaki się z Nami dzielą,

Niech te wafelki i inne słodkości dadzą Nam dużo, dużo cierpliwości.

Pani Dyrektor – taka jej rola – pilnować, by dzieci nie zjadły przedszkola.

Życzymy więc wszystkim, by mimo słodkości, nasze przedszkole zostało w całości.

Przez długich następnych 50 lat, bo bez Was smutny byłby ten świat.

Przygotowała: Marlena Nieradko


9Listopadowy teatrzyk i koncert

Zgodnie z tradycją, w listopadzie również przedszkolaki miały okazję posłuchać i wziąć udział w koncercie pod tytułem „Ja i moja ojczyzna, w żołnierskim rytmie marsza – Waltornia” oraz obejrzeć teatrzyk „Zaczarowane kalosze, który wystawaił teatr Narwal.

Przygotowała: Marlena Nieradko


miniaruraKonkurs ” Mój Przyjaciel Miś”

Dnia 25 listopada 2015r. odbylo się rozstrzygnięcie Konkursu pod tytułem „Mój Przyjaciel Miś”. Do Konkursu zgłosiło się 38 dzieci. Komisja miała niezwykle trudne zadanie, zdecydować kto wygrał. Po  długich i wyczerpujących naradach Jury uznało, że WSZYSTKIE prace zasługują na PIERWSZE miejsce, dlatego, że widać w pracach pracowitość dzieci, pomoc mniejszą lub większą ich Rodziców, co w całokształcie daje niesamowity efekt. Bardzo dziękujemy za udział i zachęcamy do udziałów w innych Konkursach.

Przygotowała: Sylwia Margas


miniaturaDzień Pluszowego Misia

Od 111 lat obchodzi się „Dzień Pluszowego Misia”. W naszym przedszkolu, w tym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy to święto. Środa  rozpoczęła  się wyjątkowo „misiowo” – dzieci do przedszkola przybyły ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Uroczysty dzień rozpoczął się spotkaniem wszystkich grup wraz ze swoimi misiami na sali gimnastycznej. Tam czekała na nich Pani niedźwiedzica, dla której dzieci odśpiewały 100 lat z okazji jej święta( urodzin).  Następnie przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia i przeszły test wiedzy o niedźwiadkach. Aby nie było nudno wszyscy zaśpiewali piosenkę z pokazywaniem „ Jedna łapka, druga łapka”. Bardzo się im podobało. Później trzy i cztero – latki  zostały zaproszone do odgadnięcia zagadek o  mieszkańcach lasu oraz uczestniczyły w układaniu puzzli na czas. Poradziły sobie doskonale, współpracując razem, zespołowo, co dla jubilata było wielką satysfakcją. Na zakończenie każda grupa przedszkolaków  przeprowadziła  misia przez mostek tak by nie spadły do głębokiej wody. Zabawy i śmiechu było wiele. Niedźwiedzica dziękując dzieciom za zabawę obiecała, że
z okazji jej urodzin dzieci skosztują ciasta w formie misia, które dla  niej  upiekła Zosia wraz ze swoją mamą z grupy Pszczółek oraz że pobawi  się z nimi w zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi” odwiedzając ich sale. Do domów wychowankowie  zabrali  certyfikaty „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20151019_100140Październikowy koncert i teatrzyk

Dnia 19.10.2015 w naszym przedszkolu odbył się koncert pod tytułem: „Figle i psoty stracha na wróble – Wiolonczela”. Dzieci miały okazję poznać nowy instrument jakim jest Wiolonczela, W świat pięknych dźwięków wprowadzeni zostali poprzez występujących artystów, którzy grali i śpiewali. Październikowy teatrzyk zatytułowany: „Czarownica Próchnica” odbył się 22. 10. 2015. Aktorzy w żartobliwy sposób pokazali naszym przedszkolakom jak niebezpieczna i nieprzyjemna jest próchnica, jak nalezy z nią walczyć oraz co robić żeby jej unknąć. Dzieci były zachwycone!

Przygotowała: Marlena Nieradko


mms_img2017802372Wizyta Pszczelarza

Dnia 1 października 2015 r., gościem naszego przedszkola był Pan, który na codzień zajmuje się pszczołami, jest Pszczelarzem. Dzieci z wszystkich grup zgromadzone na placu zabaw z uwagą słuchały opowieści naszego gościa, który mówił o tym co zawierają domki pszczółek, jakie panują reguły w ulu oraz przybliżył im budowę owadów. Pszczelarz uświadomił dzieciom, że są różne rodzaje miodu, które zależą między innymi od danej pory roku i miejsca w którym stoi ul. Przedszkolaki mogły zobaczyć strój pszczelarza oraz miały możliwość przymierzenia kapelusza z osłonką, potrzebnego mu do pracy. Na koniec pan zostawił dla dzieci słoik z miodem, by mogły one spróbować wyrobu pracowitych pszczółek. Przedszkolaki w ramach podziękowań wręczyły czekoladki i pokolorowane pięknie pszczółki.

Przygotowała: Sylwia Margas


mms_img-87224867Jesienne Spotkanie Integracyjne

Dnia 25.09.2015 roku odbyło się w naszym Przedszkolu Jesienne Spotkanie Integracyjne. Pogoda okazała się dla nas łaskawa, dzięki czemu na terenie przedszkolnego placu zabaw czekało na gości wiele atrakcji takich jak: malowanie twarzy, stoisko z watą cukrową, jesienne stragany z pysznym, przygotowanym przez rodziców, jedzeniem oraz balonikowe zwierzątka, które tworzył Pan Wolański- tata jednego z naszych przedszkolaków. Wyjątkową atrakcją okazały się konkursy dla dzieci i rodziców zorganizowane przez wychowawczynie poszczególnych grup- konkurs „Na najdłuższą obierkę”, „Zbieranie grzybków na czas”, „O najładniejszej minie po kwaśnej cytrynie” , „Jesienne ludziki” i „Slalom z orzechami”. Chwile wyciszenie zapewniła nam Pani Anna Adamczyk z Biblioteki w Brwinowie, która czytała najmłodszym książeczki. Zabawa była wspaniała! I już nie możemy doczekać się kolejnego takiego spotkania!

Przygotowała: Karolina Perkowska, Monika Smułka


 miniaturaPasowanie na Przedszkolaka

18 września o godzinie 9.30  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział dzieci z wszystkich grup tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żabki” i „Żuczki”.

Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Pszczółek” z piosenką „Witajcie w naszej bajce”  i  wierszykiem „Przedszkolaczek”. Po występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków.

Dzieci otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy „Motylki”. „Motylki” –  najmłodsza grupa w naszym przedszkolu na scenie czuły się wyśmienicie i bez żadnej tremy zaśpiewały piosenkę „Kotek Puszek” za którą otrzymały największe oklaski po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy „Żuczków”. „Żuczki” zaprezentowały piosenkę „Podaj rączkę” i wierszyk „Dziś jest nasze pasowanie” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka.

Jako ostatnia na scenie zaprezentowała się grupa „Żabek” z piosenką „Ja 10 palców mam” i wierszykiem „Trzylatki i czterolatki”. „Żabki” również zostały pasowane na przedszkolaków i otrzymały duże brawa.

Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały:

Akt ślubowania:

– Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać?
Przyrzekamy!
– Przyrzekacie,  nie sikać w galotki, bo z tym dużo roboty?
Przyrzekamy!
Po Akcie Ślubowania wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek” , po której dzieci udały się do swoich sal gdzie Panie wręczyły dzieciom dyplomy i zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Zdjęcia autorstwa Pana Mieczysława Klajnowskiego.

Przygotowała: Monika Sroka


20150911_101219Wizyta policjantów

Dnia 11 września 2015 roku gościliśmy w naszym przedszkolu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Pruszkowie . Tego dnia wszystkie dzieci wraz z Paniami zebrały się na sali gimnastycznej, a policjanci w związku z tematem kompleksowym „Na ulicy”, przybliżyli naszym przedszkolakom zasady bezpieczeństwa dotyczące ruchu drogowego oraz zaprezentowali przedmioty niezbędne w pracy policjanta takie jak np. lizak oraz krótkofalówka. Ponadto dzieci miały możliwość obejrzenia samochodu i motocykla policyjnego, jak również posiedzenia na tych pojazdach co sprawiło im ogromną radość!

Przygotowała: Marlena Nieradko


ROK PRZEDSZKOLNY  2014/2015


ziemia7

Dzień Ziemi

Dnia 21 kwietnia 2015r. odbył się w naszym przedszkolu Dzień Ziemi. Zaproszeni z Urzędu Miasta Gminy Brwinów Pracownicy – goście przybyli, aby przybliżyć i zapoznać dzieci z dbaniem o środowisko. Zaznajomili dzieci z segregacją śmieci, nie zanieczyszczaniem powietrza, sadzeniem roślin oraz dokarmianiem zwierząt. Przedszkolaki poznały słowo kompostownik. Na koniec dzieci dostały kolorowanki oraz trzy grupy różnorakiego koloru doniczki z różnymi zwierzątkami oraz jedna grupa zestaw grabek i łopatek. Podsumowaniem zajęć było robienie w kolejnych dniach: pracy grupowej EKOLUDKA oraz wypełnianie „Listów dla Ziemi” czyli co można zrobić, żeby na ziemi wszystkim żyło się lepiej, było mniej odpadów, jak dbać o naszą planetę, by była piękna, pachnąca i bogata we florę i faunę.


kopernik14Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

W dniach 22 i 24 kwietnia dzieci z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej  do Centrum Nauki Kopernik.
Podczas pobytu w „Koperniku” dzieci zwiedzały galerię Bzzz.
Mogły w niej poeksperymentować z wodą, posłuchać co w trawie piszczy, dotknąć różnorodnych faktur oraz sprawdzić jak pachną różne rośliny.
Dzieci mogły się także przekonać jaką siłę ma powietrze i co się dzieje z przedmiotami w wodzie.
W przerwach między doświadczeniami dzieci korzystały z placu zabaw, na którym także czekały ich pewne sensoryczne niespodzianki.


IMG_0588Powitanie wiosny

Dnia 20 marca 2015 r. z okazji pierwszego dnia wiosny przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego parku.

Dzieci miały ze sobą transparenty z napisami: „Żegnaj zimo, witaj wiosno”.

Przy pomocy Pań wychowawczyń dzieci pożegnały zimę topiąc tradycyjną  marzannę w rzeczce płynącej w parku.

Dzieci wraz z Paniami w oczekiwaniu na wiosnę śpiewały dla niej piosenki.nowe12Dzień Babci i Dziadka

Dnia 9 lutego i 11 lutego 2015r. do przedszkola przybyły Babcie i Dziadkowie abyśmy mogli wraz z przedszkolakami uczcić ich niedawne święto.

Tego dnia pod kierownictwem wychowawczyń dzieci zaprezentowały program artystyczny dla swoich ukochanych Babć i Dziadków.  

 Czytaj dalej…


SONY DSCBal Karnawałowy

Dnia 2 lutego 2015r. odbył się w przedszkolu Bal  Karnawałowy

pt: „W bajkowym świecie”

Dzieci tego dnia mogły uczestniczyć w bajkowych zabawach, tańcach i konkursach. Przedszkolaki pod wodzą DJ Radka chętnie tańczyły do różnorodnych przebojów muzycznych, pląsały wśród kolorowych świateł a także łapały tęczowe bańki mydlane.

Na zakończenie aktywnego przedpołudnia czekał na dzieci pyszny obiad wraz z dodatkowym energetycznym deserem.   Czytaj dalej…


nowe17Spotkanie Wigilijne

Dnia 16 grudnia 2014r. o godz.16.00 rozpoczęło się w naszym przedszkolu Spotkanie Wigilijne.  Z tej okazji dla wszystkich rodziców i dzieci zostało zaprezentowane przedstawienie jasełkowe pt: „Mikołaje są wśród nas”. W rolę małych aktorów wcieliły się dzieci 5-letnie „Niedźwiadki” z przedszkola na Lilpopa prowadzone przez Panią Ewę Przybylik. Na scenie mogliśmy podziwiać tańczące śnieżynki, wesołą choinkę, śniegowego bałwanka i wielu Mikołajów, którzy tak jak pasterze z niecierpliwością czekali na Boże Narodzenie, śpiewając kolędy. W rytmach „Śniegowej samby” odwiedził nas również Nowy Rok z Karnawałem.  Czytaj dalej…


6787-12-21-2014-bigDzień Otwarty

Dnia 7 grudnia 2014 r. odbył się w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie przy ul. Piłsudskiego Dzień Otwarty dla mieszkańców miasta i okolic. Plan wydarzenia: 1. Powitanie Gości zebranych przed budynkiem. 2. Przebicie przez Burmistrza i jedno z dzieci balona… Czytaj dalej