Wydarzenia z życia przedszkola


ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023


Jasełka Bożonarodzeniowe

21 grudnia 2022 roku w naszym przedszkolu odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu grupy 5-latków. Dzieci w strojach Maryi, Świętego Józefa, pastuszków, królów, gospodarzy, dziatwy polskiej i aniołów w przejmujący sposób opowiedziały historię Bożego Narodzenia. Celem wystąpienia było wprowadzenie wszystkich w świąteczną atmosferę, pełną radości z Narodzenia Pana. Podczas występu „ŻUCZKI” zaprezentowały cały wachlarz swoich umiejętności: wokalnych, recytatorskich i tanecznych. Swoje role mówiły z wielkim przejęciem. Nie zabrakło również pięknych polskich kolęd, pastorałek i tańca pasterzy. Na widowni zasiadły dzieci z innych grup, pracownicy przedszkola oraz Dyrekcja przedszkola, która na koniec jasełek złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Grupa 5-latków również złożyła wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne: Gwiazda Betlejemska już na niebie wschodzi, Niechaj się Wam wszystkim jak najlepiej powodzi. Szczęście niech Wam służy o każdej godzinie I to co najlepsze niech Was nie ominie!Niech przy zapachu strojnej choinki, Upłyną piękne chwile polskiej wigilii, Ze wspólnie śpiewaną kolędą, Gośćmi przy stole, W pełnym Miłości rodzinnym kole!


Mikołajki

Jak co roku z niecierpliwością dzieci z Naszego przedszkola czekały na przyjście Świętego Mikołaja, który w tym roku również postanowił je odwiedzić! 😀

5 grudnia 2022 roku w grupach Motylków, Żabek, Żuczków oraz Pszczółek odbyło się  spotkanie z Mikołajem. Po długim wyczekiwaniu wreszcie zjawił się niecodzienny gość – Święty Mikołaj wywołując uśmiech na twarzach naszych przedszkolaków, który obdarował wszystkie grupy wspaniałymi prezentami. Zanim jednak przyszedł, dzieci wspólnie bawiły się w proponowanych przez panie nauczycielki zabawach Mikołajkowych. Każdej zabawie towarzyszyła świąteczna muzyka, dzieci miały za zadanie rozwiązać zagadki o przedmiotach związanych z Świętym Mikołajem, układały puzzle XXL, tańczyły.  Kiedy nieoczekiwanie rozległ się krzyk jednej z Pań że ktoś ważny się zbliża do nas,  Mikołaj został gorąco przywitany i zaproszony przez dzieci do sali.

Miło spędzony czas uświetniły prezenty wręczane przez Mikołaja oraz pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowym Gościem. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne! Święty Mikołaju do zobaczenia za rok!!!


Akcja „11 pomników na 11 listopada”

      W dniach od 11 listopada do 21.11 w naszym przedszkolu trwała akcja „11 pomników na 11  listopada”. Celem akcji było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci oraz poszerzanie zasobu ich wiadomości dotyczących historii własnej miejscowości. Codziennym zadaniem uczestników było odwiedzenie wraz z opiekunem danego miejsca pamięci, wskazanego w danym dniu na specjalnie stworzonej na potrzeby akcji grupie „Facebookowej” o tej samej nazwie, w celu poznania historii tego miejsca, oddania szacunku osobom, na których cześć powstało oraz po prostu przyjrzenia się mu w rzeczywistości. Swoją obecność dzieci dokumentowały za pomocą zdjęć. które następnie rodzice umieszczali na w.w. grupie. Warunkiem otrzymania nagrody było odwiedzenie minimum 8 pamiątkowych miejsc. Zarówno dzieci, jak i rodzice z ogromnym zaangażowaniem podeszli do zadania. Aż 21 dzieci odwiedziło wszystkie 11 punktów, co czasem wiązało się z wcześniejszym ich wstawaniem lub spacerem do punktu mimo niesprzyjającej wyjściom na zewnątrz pogody. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !


Święto Niepodległości

9 listopada odbył się w naszym przedszkolu występ z okazji „Święta Niepodległości” zorganizowany przez najstarszą grupę Pszczółek. Starszaki wystąpiły dwukrotnie. Rano występ obejrzeli: Wiceburmistrz Gminy Brwinów – Pan Jerzy Wysocki, Dyrektor Przedszkola – Pani Małgorzata Wojtyniak – Obwojska oraz Dzieci i Nauczyciele z pozostałych grup, a po południu – Rodzice dzieci z Pszczółek. Dzieci zaprezentowały oryginalny repertuar artystyczny. Zaproszeni goście mieli okazję posłuchać znanych pieśni patriotycznych, w tym: „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Maszerują strzelcy”; obejrzeć taniec z biało – czerwonymi szarfami oraz posłuchać wierszy o tematyce niepodległościowej.


Konkurs „Piękna Nasza Polska Cała”

10 listopada dzieci z naszego przedszkola, z grupy Żuczków  wzięły udział w konkursie ” Piękna naszą Polska cała ” zorganizowanym w przedszkolu nr 3 w Brwinowie. Karolina i Milan rozwiązywali zadania dotyczące Polski, np. układali mapę,  odnajdywali dawne stolice Polski, układali napis „Polska”. Odpowiadali też na pytania związane z legendami o Polsce. Nasze dzieci ponadto zaprezentowały stroje ludowe z regionu rzeszowskiego. Wszyscy świetnie się bawil a dzieci wykazały się ogromną wiedzą.  Bardzo dziękujemy rodzicom Karolinki i Milana za zorganizowanie strojów dla dzieci.
Przygotowała: Karolina Karaczun


Policyjny Borsuk z wizytą w przedszkolu

27 października do naszego przedszkola przyjechał Sierżant Borsuk wraz z Panią Policjantką.  Celem tego spotkania było przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku policjanta w oczach dzieci, do którego w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.  Podczas spotkania  funkcjonariusze uczyli najmłodszych między innymi jak prawidłowo przejść przez ulicę, jak bezpiecznie podróżować samochodem, a także jak zachować się wobec osób obcych. Mundurowi przypomnieli również jak należy  postępować w sytuacjach zagrażających  życiu bądź zdrowiu oraz sprawdzili znajomość numerów alarmowych. Maskotka stołecznej policji zrobiła duże wrażenie na wszystkich dzieciach.

To było bardzo udane spotkanie. Mamy nadzieję, że zdobytą wiedzę oraz umiejętności dotyczące bezpieczeństwa przedszkolaki będą wykorzystywać na co dzień.

Monika Sroka


Teatrzyk „Hamburgery atakują”

W środę (26.10.2022) do naszego przedszkola przyjechała grupa teatralna Gargulec z przedstawieniem: “Hamburgery atakują”. Dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć przedstawienie, ale w niektórych momentach akcji aktywnie w niej uczestniczyć. Tematyką teatrzyku było zdrowe odżywianie się. Dzieci miały okazję podpowiadać bohaterowi spektaklu, jak zmienić swoją dietę na zdrowszą. Zachęcali go także  – własnymi przykładami – do codziennej gimnastyki i uprawiania sportu. Dzieci świetnie się bawiły podczas tych 30 minut spędzonych z aktorami teatru Gargulec. Już nie mogą doczekać się następnych występów teatralnych w naszym przedszkolu.


Wizyta Straży Miejskiej

         Temat bezpieczeństwa jest nieustannie poruszany na zajęciach w naszej placówce. W celu uatrakcyjnienia zajęć pani Grażynka S. zorganizowała spotkanie z ludźmi, którzy dbają o bezpieczeństwo z racji wykonywanego zawodu. Tym razem w dniu 21.10.2022 r. odwiedzili nas pracownicy Straży Miejskiej z Brwinowa. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie z wszystkich grup. Poprowadzono pogadankę z dziećmi na temat Jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania.  Strażnicy Miejscy wyjaśnili dzieciom na czym polega różnica między Strażnikiem Miejskim, a policjantem. Funkcjonariusze Straży Miejskiej uczyli dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Każdy przedszkolak mógł przejść trasę „przez magiczne pasy”, podczas których dzieci poznały zasady poruszania się w ruchu drogowym. Strażnicy Miejscy dużą uwagę poświęcili noszeniu przez najmłodszych odblasków. Podkreślono, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że staną się widoczne przez kierujących pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem słuchały, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Dziękujemy Straży Miejskiej za zaangażowanie oraz przybycie do naszej placówki.

Opracowała Agnieszka Szwed


Dzień Przedszkolaka

„Od malucha, aż do starszaka wszyscy świętują dziś Dzień Przedszkolaka”– Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w Przedszkolu Filialnym.

        Dnia 20.09.2022r. zaraz po wyjątkowym i pysznym śniadaniu (podczas którego dzieci mogły samodzielnie przygotować dla siebie kanapeczki) wspólnie z dziećmi świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Od samego rana na dzieci czekały specjalnie przygotowane niespodzianki. W każdej z sal grupowych inna: w Pszczółkach dzieci brały udział w zabawach tanecznych, były tańce w kółeczku, w parch oraz solo. W grupie Żuczków czekała na dzieci Foto-budka, w której można było wykonać sobie zdjęcie z kolegą lub koleżanką z użyciem różnych rekwizytów. W grupie Żabek dzieci bawiły się z chustą animacyjną i uczestniczyły w malowaniu dużego kartonowego domku. Grupa Motylków przygotowała dla nas malowanie buziek i zabawy konstrukcyjne na dywanie. Na każdą z atrakcji dzieci miały ok. 30 minut i przechodziły do następnej sali tak aby skorzystać z wszystkich przygotowanych atrakcji. Tego dnia odwiedził również  nasze przedszkole specjalny gość – Minionek, którego przybycie było ogromna frajda dla wszystkich przedszkolaków. Z Minionkiem spotkaliśmy się na sali gimnastycznej gdzie wspólnie bawiliśmy się i tańczyliśmy. Każde dziecko mogło przybić piątkę z naszym gościem i udało się wykonać zdjęcia grupowe. Po pysznym obiadku i zasłużonym odpoczynku czekał na dzieci wspaniały deser przygotowany przez nasze panie kucharki.  Po podwieczorku dzieci bawiły się ze sowimi Paniami w grupach. Celem uroczystości było dostarczanie dzieciom okazji do świętowania tak wyjątkowego dnia jakim jest Dzień Przedszkolaka, wesoła zabawa i czerpania radości z bycia przedszkolakiem, integrowanie się i nawiązywanie bliższego kontaktu między dziećmi oraz nauczycielkami i personelem przedszkola, kształtowanie świadomości przynależności do „przedszkolnej rodziny”. Na zakończenie tego miłego dnia oraz na pamiątkę uroczystości każde dziecko otrzymało dyplom, kolorowy balon oraz stempelek zakupiony przez Rade Rodziców.


Pasowanie na przedszkolaka

„Czas wesoło płynie

w przedszkolnej drużynie,

tu przyjaciół mam

i nie jestem sam …”

   W dniu 12 października 2022r. miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Do przedszkolnej drużyny naszego Przedszkola dołączyły dzieci z najmłodszej grupy „Żabki” oraz kilkoro z grup „Żuczki” i „Motylki”. W tym szczególnym dniu odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka.

Pani Dyrektor M. Wojtyniak – Obwojska przy pomocy czarodziejskiej kredki  pasowała wszystkich nowych przedszkolaków. Było widać na ich twarzach radość, ponieważ otrzymali dodatkowo dyplomy oraz piękne książeczki. Przedszkolaki od tej pory obiecały grzecznie bawić się, wszystko zjadać z talerzyka, zawsze słuchać swoich pań i mamy a przede wszystkim być dobrymi PRZEDSZKOLAKAMI. Bardzo cieszymy się, że dołączyły do naszej społeczności kolejne sympatyczne i mądre dzieci. „Żabki” podczas uroczystości odśpiewały m.in. słowa piosenki: „Moje przedszkole” oraz „Jam jest żabka, tyś jest żabka”. Występ udał się w stu procentach mimo dużego zdenerwowania i niepewności, bo jak wiadomo była to ich pierwsza tak ważna prezentacja na forum wszystkich zebranych gości.

Kochane dzieci, witamy Was serdecznie wśród nas! Niech Wam miło płynie czas w przedszkolu! Tu czekają na Was wspaniałe przygody i dni pełne uśmiechu, zabawy i nauki.


ROK PRZEDSZKOLNY 2021/2022


Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej

W poniedziałek 20 czerwca 2022r. nasze przedszkole odwiedzili Strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Długo oczekiwana wizyta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca strażaka i jakie czynności strażacy  wykonują podczas pełnienia służby. Dzieci  dowiedziały się: w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, jak zachować bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy, wypadku. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie wozu strażackiego: także narzędzia i urządzenia  znajdujących się w wozie.  Dużą radość sprawił przedszkolakom  pokaz umundurowania oraz przymierzanie masek, kasków. Na koniec strażacy rozciągnęli ogromny wąż z którego popłynęła woda – tworząc fontannę. Żegnając gości usłyszeliśmy dźwięk, który popłynął z wozu strażaków: wycie syren oraz migotanie świateł. Dziękujemy naszym strażakom za ich pracę, za to że czujemy się przy nich bezpiecznie.


Zakończenie roku przedszkolnego w grupie Żabek

   W dniu 13 czerwca 2022r. w naszym przedszkolu miała miejsce wyjątkowa uroczystość.  Było nią pożegnanie przedszkolaków po trzech latach nauki i zabawy w grupie  „Żabek”. Nasi mali absolwenci mimo stresu i tremy wykazali się dużą dojrzałością i w pierwszym wejściu swego występu przepięknie zaprezentowali się w tańcu, który był wspaniałą wizytówką ich umiejętności i warsztatu artystycznego. „Polonez” wprowadził zebranych gości w odświętny nastrój. Wśród wielu uczestników tego święta można było ujrzeć oprócz rodziców także Pana Jerzego Wysockiego – Z – cę Burmistrza Brwinowa, Dyrekcję naszej placówki, nauczycieli oraz niemal cały personel przedszkola. Miło było nam widzieć tak dużo osób, które wywarły duży wpływ na rozwój przedszkolaków oraz pomogły im w codziennych sytuacjach. Pani Dyrektor Małgorzata Wojtyniak – Obwojska skierowała się ku naszym kochanym „Żabkom” aby wręczyć im zasłużone dyplomy oraz upominki, gratulowała im pięknego występu i życzyła powodzenia w szkole. Pan Jerzy Wysocki dołączył również słowa serdeczności i uznania dla przedszkolaków. To był bardzo miły dzień, pełen wzruszeń, dumy i radości. My jako wychowawczynie czujemy szczęście, że mogłyśmy być z dziećmi przez trzy lata i obserwować ich rozwój, widzieć uśmiech, wspierać ich w różnych chwilach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia i sukcesów naszych „Żabek”.

Kochane „Żabki”,

będziemy za Wami tęsknić. U progu szkolnej przygody życzymy miłych kolegów, sukcesów  w nauce i niezapomnianych chwil.

Katarzyna Kalinowska – Kaleta

Anna Iwanowska


Wycieczka do Dzielnicy Filmowej

w Zalesiu Górnym

2 czerwca odbyła się autokarowa wycieczka do Dzielnicy Filmowej. Dzieci z całego przedszkola mogły zwiedzić ogromny park filmowy z ulubionymi postaciami z bajek. Wszystkie atrakcje położone są w otulinie parku krajobrazowego dzięki czemu przedszkolaki cały czas były na świeżym powietrzu. Na wejściu tuż przy kasach biletowych można było zobaczyć lokomotywę Tomka. Następnie były ogromne postacie z filmu „Transformers” – Bumblebee i Optimus Prime. Następnie spotkaliśmy samochody z bajki „Auta” – Zygzak Mcqueen, piękną Sally oraz Złomka. Po wszystkich atrakcjach filmowych dzieci mogły skorzystać z parku trampolin, pobawić się w kulkach, grać na instrumentach. W między czasie mieliśmy oczywiście przerwę na drugie śniadanie oraz pyszny obiad.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki.


Dzień dziecka i Eko – pokaz mody

Każdy dzień w przedszkolu jest ciekawy jednakże jest taki dzień w roku, kiedy dzieci czują się szczególnie ważne, a wszyscy dorośli chcą im sprawić radość. To Dzień Dziecka – dzień, który uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te dużeJ To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W Naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej na Eco-pokazie mody. Specjalnie na tą okazję rodzice wspólnie z dziećmi przygotowali stroje, które wyróżniały się pomysłowością, kreatywnością oraz dbałością o każdy szczegół. Stroje wykonane były z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Pokaz mody rozpoczęły dzieci z grupy „Żabki” piosenka o tematyce ekologicznej „Leśne duszki”. Następnie modelki i modele z gracją  prezentowali  swoje stroje na przedszkolnym „wybiegu” przy dźwiękach muzyki. Było bardzo wesoło i kolorowo. W ten sam sposób zaprezentowały się pozostałe grupy. Nagrodą dla uczestników pokazu mody były ogromne brawa i medale, które zostały wykonane z ozdobionych nakrętek od słoików. Pokaz mody zakończył się wspólnymi tańcami niczym na balu karnawałowym. Po wspólnej zabawie na sali gimnastycznej dzieci wróciły do swoich sal grupowych, gdzie czekał na nie pyszny deser – truskawki z bitą śmietana i posypką – przygotowany przez nasze wspaniałe panie kucharki. Dziękujemy był pyszniastyJ Po deserze mimo kiepskiej pogody świetnie się bawiliśmy, to był super dzień jeszcze raz życzymy wszystkim naszym dzieciom dużo radości i spełnienia dziecięcych marzeń, a rodzicom dziękujemy za trud włożony w przygotowanie stroju dla dziecka.


Dzień Rodziny

Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka…23, 25 i 31 maja 2022 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Rodziny. Uroczystość tą w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i Rodzice, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych na żywo. Każda z grup pod przewodnictwem wychowawców i z pomocą Pani Rytmiczki przygotowała program artystyczny dla swoich ukochanych Rodziców, składający się z wierszy, piosenek i tańca. Próby do tego wydarzenia trwały wiele dni. Dzieci z wielką starannością ćwiczyły swoje role. Przedszkolaki z tej okazji wykonały także własnoręcznie prezenty dla mam i tatusiów. Podczas ich wręczania całusom i uściskom nie było końca. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za udział w tej wyjątkowej uroczystości, a dzieciom gratulujemy wspaniałych występów.


Rozstrzygnięcie konkursu literacko – plastycznego

Emocje wierszem pisane

                Dnia 25 kwietnia 2022 roku podsumowany został konkurs Literacko – Plastyczny „Emocje wierszem pisane” organizowany w naszym przedszkolu. Konkurs polegał na napisaniu krótkiego wiersza przedstawiającego różne emocje oraz zilustrowanie go techniką dowolną. Głównymi celami konkursu były: wyzwalanie twórczej ekspresji, kreatywności u dzieci, kształtowanie umiejętności rozpoznawania oraz nazywania uczuć, prezentacja dziecięcych emocji poprzez różne formy aktywności literackiej i plastycznej oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Efekty konkursu dla organizatorów były miłym zaskoczeniem, bowiem prac na konkurs napłynęło wiele. Każde dzieło było unikalne i odzwierciedlało uniwersalne ludzkie doświadczenie. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Dzieci otrzymały dyplomy, książeczki, bańki oraz sprężynki z ikonką uśmiechniętej buźki, co zaowocowało eksplozją radości na dziecięcych twarzach. Gratulujemy wszystkim autorom prac oraz dziękujemy za udział
w konkursie, a szczególnie rodzicom za ich zaangażowanie.


Warsztaty malowania toreb ekologicznych

 W ostatnich dniach kwietnia odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty malowania toreb, podczas których  każde dziecko miało okazję samodzielnie udekorować torbę wielokrotnego użytku techniką stemplowania. Zarówno najmłodsze Motylki, jak i nieco starsze grupy poradziły sobie z tym znakomicie. Torebki wyszły naprawdę niepowtarzalne i oryginalne, a Dzieci miały przy ich tworzeniu dużo frajdy. 
     Zajęcia poprzedził krótki wykład dotyczący ekologii. Nasi mali podopieczni dowiedzieli na czym polega i czemu służy segregacja śmieci. Omówione zostały kolory worków na odpady, a także skutki nadmiaru śmieci na naszej planecie. Przybliżone zostało również pojęcie recyklingu. Nasi wychowankowie mieli też okazję zobaczyć jak wiele fantastycznych rzeczy można stworzyć np. z korków od butelek, wytłaczanek po jajkach, czy kartonowych pudełek po butach.
    Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tak pouczających i ciekawych warsztatów


Wizyta Straży Miejskiej

W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” – 8 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy przypomnieli dzieciom o bezpiecznym zachowaniu się na drodze i w pobliżu niej. W spotkaniu wzięły udział dzieci z wszystkich grup. Przedszkolaki przypomniały sobie jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak zachować się w kontaktach z „obcym” oraz jak właściwie podróżować samochodem z rodzicami. Pan Komendant przypomniał dzieciom numery alarmowe i nauczył wierszyka z numerem alarmowym 112 (1 nos, 1 usta, 2 oczy).  Każdy przedszkolak otrzymał również od funkcjonariuszy Straży Miejskiej odblask, który na pewno zostanie dobrze wykorzystany i wpłynie na bezpieczeństwo dzieci na drodze.

Relacje przygotowała: Monika SrokaKurs pierwszej pomocy dla przedszkolaków

W ramach „Tygodnia bezpieczeństwa” – 4 i 7 kwietnia w naszym przedszkolu gościliśmy młodszą aspirant Urszulę Milczarek, która jest policjantką, ratownikiem medycznym i strażakiem ochotnikiem. Pani Ula wraz z Misiem przeprowadziła Kurs Pierwszej Pomocy dla naszych przedszkolaków.   Na zajęciach dzieci zapoznawały się z ogólnymi zasadami pierwszej pomocy oraz rozwijały poczucie obowiązku niesienia pomocy innym. Pierwsza pomoc z Misiem to 45 minutowa zabawa prowadzona pod okiem Pani Uli, która przez zabawę proponowała dzieciom ćwiczenia, w trakcie których dzieci wchodziły w rolę ratowników. Nasi mali ratownicy dzięki konkretnej instrukcji udzielały pierwszej pomocy Misiowi, który wpadał w różne tarapaty zdobywając w ten sposób wiedzę oraz umiejętności  niesienia pierwszej pomocy. Dzięki aktywnemu uczestnictwu mali ratownicy wypracowywali sposób radzenia sobie w nagłych sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu. W kursie wzięły udział dzieci z wszystkich grup. Przedszkolaki zostały podzielone na grupy 10 – 12 osobowa aby móc aktywnie uczestnicz w kursie.

Relacje przygotowała: Monika Sroka


Pierwszy dzień wiosny

W poniedziałek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, Przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, żółto, czerwono i niebiesko (wiosenna trawka, żonkile, tulipanki i szafirki). Uroczystość powitania Wiosny rozpoczęła się od zabaw związanych z tematyką pór roku. Każda grupa przedstawiła wiersz z tej okazji oraz wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenki : jedną o Zimie, a drugą o Wiośnie. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było: wniesienie przez delegacjęz grupy Żabki „Marzanny” oraz wyjście na duży plac zabaw, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie z hasłem na ustach „ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO”. Na czele korowodu widniała Marzanna, którą pożegnaliśmy tym razem nie topiąc, a wysyłając samolotem na Antarktydę. Najmłodsza grupa przygotowała Gaik maik, który także zabraliśmy na plac zabaw. Kiedy dotarliśmy do celu czyli największego drzewa rosnącego pośrodku placu zabaw, ozdobiliśmy go bibułą na znak Przyjścia Pani Wiosny.

Przygotowała Agnieszka Szwed


Konkurs fotograficzny „Ruch to zdrowie”

Dwadzieścia jeden fotografii znalazło się w finale Konkursu Fotograficznego „Ruch to zdrowie”, organizowanego przez Przedszkole Filialne Przedszkola nr 1 w Brwinowie. Spośród dostarczonych fotografii jury wybrano Dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa trzecie miejsca. Sugerowaliśmy się spełnieniem wszystkich warunków z regulaminu konkursu. Pierwsze miejsce zajęły dziewczynki: Basia z grupy Motylki oraz Nina z grupy Pszczółki, drugie miejsce zajęła Emilka z grupy Żuczki, dwa trzecie miejsca zajęli Franek Sz. z grupy Pszczółki oraz Marcel z grupy Żuczki. Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu w tym wręczenie nagród odbyło się 09/03/2022. Wystawa prac konkursowych wywieszona została 10 marca 2022.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


Bal karnawałowy

W karnawale, same bale!
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 23 lutego 2022. podczas balu karnawałowego, który poprowadzili rodzice Oskara z grupy Żabek. Przedszkolaki z dumą prezentowały przygotowane kostiumy. Z wielką ochotą uczestniczyły również w tańcach i zabawach. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Po balu na dzieci czekał słodki poczęstunek oraz zdjęcia robione przez profesjonalnego fotografa. Bal był okazją do zintegrowania dzieci i pozostawił wiele niesamowitych wrażeń. Kolejny już za rok!!!


Dzień Babci i Dziadka

Dnia 26.01 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dni Babci i Dziadka. Z tej okazji każda z grup przygotowała występ artystyczny składający się z wierszy, piosenek oraz tańca. Każde dziecko własnoręcznie wykonało również upominek dla swoich najbliższych. Mimo, że nadal nasze ukochane Babcie i ukochani Dziadkowie nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu to Dzieci odświętnie ubrane bardzo starały się, aby nagrania wyszły jak najlepiej, bo każde z nich wie, że jak w popularnej wśród dzieci piosence  „Babci i dziadka – przyznać to trzeba – każdemu dziecku w życiu potrzeba”.


Wigilia

15 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w grupach odbyły się spotkania wigilijne. Swoje umiejętności wokalno-recytatorskie prezentowały Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki. Każda z grup zaprezentowała inny program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Grupy Pszczółki i Żuczki przygotowały Jasełka, które przybliżyły wszystkim historię Bożego Narodzenia. Niepowtarzalnego klimatu tym występom dodały stroje dzieci, które wcieliły się w poszczególne role. Żabki zaprezentowały przedstawienie o tematyce świątecznej połączone ze śpiewaniem kolęd oraz piękny Taniec Śnieżynek. Natomiast nasza najmłodsza grupa Motylki przygotowała wierszyki i kolędy, które zaprezentowali przy choince oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję dekoracji. Wszystkie występy zostały nagrane przez Panie wychowawczynie  i wysłane do rodziców aby i oni mogli zobaczyć występy swoich pociech.

Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie był czas na życzenia, miłe rozmowy, wesołą zabawę i przygotowany przez  Panie kucharki świąteczny obiad: czerwony barszczyk i oczywiście pierogi, a na podwieczorek dzieci zajadały pyszne pierniczki. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć!

 Przygotowała: Monika Sroka


Świąteczna zbiórka darów dla Donu Pomocy Społecznej w Brwinowie

W okresie przedświątecznym od 6 do 21 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się akcja charytatywna mająca na celu zebranie darów, z których zostały przygotowane upominki świąteczne dla 54 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Brwinowie. Paczki zostały przygotowane dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Michaliny, Moniki S, Oli i Moniki Ś. Dziewczyny również wszystkie prezenty pięknie zapakowały ora dołożyły wszelkich starań aby osoba obdarowana otrzymała wyjątkowy prezent.  I chyba się udało! Radość podopiecznych była wielka. Podczas naszej wizyty mieszkańcy DPS-u nie kryli radości. Była to nasza pierwsza akcja charytatywna dla DPS-u ale już wiemy, że nieostatnia – spotkałyśmy tam wyjątkowych ludzi zarówno podopiecznych jak i pracowników.

Dziękujemy wszystkim, którzy się przyłączyli do naszej zbiórki. Zakończę słowami Pani Asi z DPS-u  „wystarczy niewiele, żeby zmienić wiele”…

Przygotowała: Monika Sroka


Konkurs plastyczny „Bożonarodzeniowa bombka”

      21.12.2021 r. miało miejsce długo wyczekiwane rozstrzygniecie konkursu plastyczno – technicznego pt. „Bożonarodzeniowa bombka”. Zadaniem uczestników było wykonanie ozdoby w formie przestrzennej. Dzieci licznie wzięły udział w przedsięwzięciu. Nasze Przedszkolaki jak zwykle popisały się niezwykłą kreatywnością i stworzyły piękne bombki z wykorzystaniem różnych technik. Były bombki w kształcie min. renifera, dinozaura czy choinki. Jury po długich obradach (a wybór nie był wcale prosty J) przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Julia Słowińska „Żabki”

II miejsce – Nina Klecka „Pszczółki”

III miejsce – Leon Kania „Żuczki”

     Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ! Za wszystkie bombki serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach !


Paczka dla Bohatera

Na przełomie listopada i grudnia nasze Przedszkole wzięło udział w bożonarodzeniowej zbiórce pod nazwą „Paczka dla Bohatera”. Akcja miała na celu niesienie pomocy kombatantom – żołnierzom polskim walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzom podziemia niepodległościowego w kraju w czasie wojny jak i po jej zakończeniu, osobom represjonowanym przez PRL oraz weteranom rannym na misjach pokojowych.

Drodzy Rodzice ! Serdecznie dziękujemy za Państwa hojność i zaangażowanie w zbiórkę ! Jest to doskonały przykład dla naszych małych Przedszkolaków, że warto pomagać.


Mikołajki

   Tradycyjnie, jak co roku 6.12 świętowaliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Dzieci ubrane w mikołajkowe czapki wzięły udział w świątecznych zabawach, do których zostały zaproszone przez elfy pod postacią Pań: Michalinki i Oli. Przedszkolaki wysłuchały opowieści o Świętym Mikołaju, pląsały w rytm świątecznych melodii, a nawet „zapakowały” swoje nauczycielki, jak prezent obwiązując je papierem i wstążkami. Nie obyło się również bez wizyty długo wyczekiwanego Świętego Mikołaja, który przyniósł wszystkim naszym podopiecznym wymarzone podarunki.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Pasowanie na przedszkolaka

            20 października  w naszym przedszkolu odbyła się  ważna uroczystość dla dzieci – Pasowanie na Przedszkolaka. Wszystkie grupy przygotowały na ten dzień coś wyjątkowego, każdy przedszkolak brał udział w przedstawieniu. „Motylki” miały swój szczególny dzień również dlatego, że dla nich był to pierwszy taki występ.

            W części artystycznej przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Złożyły uroczyste ślubowanie, a  po wygłoszeniu przez nie przysięgi, pani Małgorzata Wojtyniak – Obwojska – dyrektor dokonała pasowania  przy pomocy zaczarowanego ołówka. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oznaczający przynależność do grona przedszkolaków oraz medal przedszkolaka i książkę.  Po części oficjalnej dzieci miały robione zdjęcia, a potem wracały do sal na mały poczęstunek.

            Wszystkim pasowanym przedszkolaczkom życzymy uśmiechu na twarzy i aby każdy dzień w przedszkolu był dniem pełnym radości i zabawy.

Joanna Józefowiak


Zakończenie roku przedszkolnego

Skończyły się figle,
skończyły swawole.Żegnaj dziś naszekochane przedszkole.W tym dniu uroczystympodziękować chcemyZaśpiewać, zatańczyć,jak tylko umiemy.

I tak się właśnie stało 16.06.2021 r. Grupa ,,Motylków” i dwoje dzieci z grupy ,,Żuków” zatańczyło wspólnie poloneza, aby pokazać podniosłość tej chwili, kiedy to z przedszkolaków, powoli zaczęli stawać się uczniami. Później dzieci z ,,Motylków” wystąpiły w montażu słowno-muzycznym podkreślający weselszą stronę tego pożegnania, czyli wakacje. Z pełnym zaangażowaniem wybrały się w wakacyjną podróż pociągiem przez kolejne stacje wiedzy: muzykę, matematykę, przyrodę i gimnastykę. Razem śpiewali (nawet po angielsku!), tańczyli i rozwiązywali zadania. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, grupa udała się do swojej sali i podczas emocjonujących opowieści, jeszcze raz przeżywała nagrany występ.

W tym miejscu chciałybyśmy podziękować wszystkim rodzicom, którzy przez lata pobytu w przedszkolu wykazywali się pełnym zrozumieniem, chęcią współpracy i tworzeniem ,,drugiego domu” w warunkach niekiedy trudnych. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, mnóstwo wspomnień i uśmiechy – te małe i większe! 🙂 Nie zapomnijcie o nas!

Opracowała: Monika Smułka


Dzień dziecka

Początek czerwca to czas wyjątkowo lubiany przez wszystkie dzieci. Również nasi Podopieczni z radością świętowali swój dzień − Dzień Dziecka − na zorganizowanej przez Radę Rodziców zabawie prowadzonej przez profesjonalnych animatorów. Główną atrakcją był występ Magika, który zaprezentował dzieciom wiele magicznych sztuczek. Przy niektórych z nich dzieci mogły mu asystować i pomagać co było dla nich dodatkową atrakcją. W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych dzieci uczestniczyły w grach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym na specjalnie przygotowanych strefach zabawy: była muzyka, dużo balonów, bańki mydlane, klocki konstrukcyjne, gra Twister, w którą mogły grać równocześnie wszystkie dzieci z grupy  oraz FOTO-budka. Z początku lekko zdezorientowane Przedszkolaki, szybko zrozumiały, że to ich Święto i  ochoczo rzuciły się w wir zabawy. Do tego odrobina smakołyków dla każdego i już wszyscy byli zadowoleni – nasze Panie kucharki przygotowały pyszne desery dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci otrzymały również drobne upominki –  „balonikowe zwierzątka”. Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowane atrakcje i sprawną organizacje…dzieci były zachwycone.


Bajka „Czerwny Kapturek”

21 czerwca kadra przedszkola przygotowała niespodziankę dla dzieci – przedstawienie pt;” Czerwony kapturek”. Niezwykłym przeżyciem było zobaczyć swoją panią wcielającą się w jedną z postaci z bajki. Personel przedszkola odegrał swoją role z pełnym zaangażowaniem. Scenografia i piękne stroje wzbudziły zachwyt przedszkolaków i przeniosły dzieci do zaczarowanej krainy. Chodź bajkę o Czerwonym Kapturku zna niemal każdy, to interpretacja pań okazała się wyjątkowa i wzbudziła wiele emocji wśród najmłodszych widzów. Dzieci z zainteresowaniem oglądały poszczególne sceny mimo, iż były momenty grozy, śmiechu, zaskoczenia i radości (wszystko czego poszukuje widz w teatrze). Dzieci wysłuchały piosenki, którą uroczo śpiewał Czerwony Kapturek przy akompaniamencie pani Dorotki. Przedszkolakom przedstawienie bardzo się spodobało, czego dowodem były gromkie brawa. Spotkanie uwieńczone zostało wspólnym słodkim poczęstunkiem. 

 Przygotowała Agnieszka Szwed


Wizyta Straży Pożarnej

   W dniu 27 maja 2021r. do naszego przedszkola przybyli z wizytą wyjątkowi goście a mianowicie Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie.

W trakcie spotkania nasi goście zapoznali dzieci ze wszystkich grup ( „Motylki”, „Żabki” oraz „Pszczółki”                     i „Żuczki” ) z rodzajem swojej pracy, którą wykonują podczas pełnienia służby. Przedszkolacy dowiedzieli się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych oraz asyście podczas różnych akcji ratowniczych. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru oraz przypomnieli numery alarmowe. Dzieci dowiedziały się m.in. jak bezpiecznie mogą zachowywać się w domu i w przedszkolu, o przyczynach powstawania pożarów, o istniejących  zagrożeniach  wynikających z zaprószenia ognia, o właściwym postępowaniu w obliczu niebezpieczeństwa. Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków a także wzbogaciła      o nowy zasób słów związany ze specyfiką pracy tego zawodu oraz wykorzystywanym sprzętem, wyposażeniem wozu strażackiego, umundurowaniem. To była bardzo ważna i ciekawa lekcja. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za spędzony wspólnie czas i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy.

Wiedza, którą dzieci otrzymały w tym dniu od Strażaków z OSP w Brwinowie pozostanie w nich                        na bardzo długo. Poza tym wejście do wozu strażackiego było dla wszystkich dzieci naprawdę dużym, pozytywnym przeżyciem jak również zobaczenie wodnej kurtyny.

Dzięki temu spotkaniu mogłyśmy również zrealizować część programu wychowania przedszkolnego ponieważ poznawanie ról społecznych pełnionych przez ważne osoby m.in. strażaków jest w nim zawarte i służy kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich dziecka.

Bardzo dziękujemy, że zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Dzięki pracy strażaków każde dziecko i dorosły może czuć się bezpieczniej w różnych okolicznościach życiowych.

 Kochani Strażacy – przyjmijcie proszę od nas wyrazy szacunku i uznania za ogromne poświęcenie dla każdego z nas.

Opracowała: Anna Iwanowska


Święto Rodziny

24 maja grupy: Pszczółki i Żabki oraz 26 maja grupy: Żuczki i Motylki obchodziły w naszym przedszkolu Święto Rodziny. Każda z grup pod przewodnictwem wychowawców i z pomocą niezastąpionej Pani Rytmiczki przygotowała krótki program artystyczny dla swoich ukochanych Rodziców, składający się z wierszy, piosenek i tańca. Próby do tego wydarzenia trwały wiele dni. Dzieci z wielką starannością ćwiczyły swoje role. Przedszkolaki z tej okazji wykonały także własnoręcznie prezenty dla mam i tatusiów. Jako że niestety nadal nie mogliśmy zaprosić rodziców bezpośrednio do naszego przedszkola, wszystkie występy zostały nagrane i udostępnione za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Powitanie wiosny

„Wiosna, wiosna dookoła…”19 marca do naszego przedszkola zawitała wreszcie długo oczekiwana wiosna. Przyozdobiła nasze przedszkole kwiatami i zachęcała do wspólnych zabaw. Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursach wiosennych, rozwiązywały zagadki, urządziły kącik przyrodniczy w salach oraz zasadziły własne kwiaty.  Wspólne zabawy pozwoliły nam zapomnieć o śniegu za oknem i dały nadzieję na szybką poprawę pogody, na którą wszyscy czekamy. Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!


Przygotowała Karolina Perkowska


Dzień Babci i Dziadka

„ Babciu droga, Dziadku miły!

Dziś Wam życzę dużo siły.

Życzę zdrowia cztery tony,

Bo czas teraz jest szalony!

Życzę także moc radości i stalowej odporności.

Buziak ? – może być, lecz zdalny,

Bo jest reżim sanitarny….

Tulić także trzeba zdalnie,

ale kocham Was realnie!”

Babcia i dziadek każdemu dziecku kojarzą się z miłością, cierpliwością i pysznym jedzeniem. Nikt inny nie ma tyle cierpliwości co oni, są zawsze w pogotowiu, aby odebrać swoje pociechy z przedszkola albo zaopiekować się nimi w razie choroby. Czas mamy wyjątkowy- pierwszy raz Nasi kochani Dziadkowie nie mogli osobiście przyjść na przedstawienie swoich wnucząt. Grupy Pszczółki, Żuczki, Żabki i Motyle obchodziły ten wyjątkowy dzień z lekkim opóźnieniem , ale nigdy nie jest za późno, by świętować i sprawić przyjemność Babci i Dziadkowi , których kochają całym swoim sercem. W dniach 8 i 10 lutego w związku z panującym reżimem sanitarnym dzieci wspólnie z wychowawczyniami nagrywały swoje  przedstawienia. Dla kochanych Dziadków każda grupa przygotowała wspaniały program: były wiersze, piosenki, układy taneczne oraz życzenia. Każdy przedszkolak przygotował również prezent.


Bal nad balami

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką, zabawą, gdzie najważniejszym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w poniedziałek 25 stycznia, kiedy w naszym przedszkolu odbył się bal, gdzie pojawiły się kotki, tygryski, szeryf, cowboy, policjanci, pociąg, Harry Potter, księżniczki, wróżki, pirat,  Spider-Mana, Batman i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki wyśmienicie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce (Mucha w mucholocie, Ruda, Jedzie pociąg, Waka, Waka czy Samba). Na sali było bardzo wesoło oraz kolorowo, a uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło tradycyjnych zabaw oraz pokazu mody Karnawałowej w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Po zakończeniu balu dzieci zostały zaproszone na wyjątkowe drugie śniadanko, wiele pisać zobaczcie sami…

Opracowała Agnieszka Szwed


Przedszkolna Wigilia

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia 16 grudnia odbyła się Wigilia Przedszkolna w poszczególnych grupach. Ze względu na Procedury Bezpieczeństwa obowiązujące na terenie Przedszkola Filialnego nr 1 w okresie pandemii covid – 19 przeprowadzenie tradycyjnych spotkań z rodzicami niebyło możliwe.

Panie wraz z dziećmi z poszczególnych grup na ten wyjątkowy dzień zaplanowały warsztaty: pieczenie i dekorowanie pierniczków, ozdabianie bombek, robienie kartek świątecznych oraz wspólne kolędowanie i zabawy przy choince nawiązujące do tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Dzieliliśmy się również opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Panie kucharki przygotowały dla dzieci świąteczny obiadek – czerwony barszczyk, pierogi, a na podwieczorek pyszne pierniczki.  Aby rodzice oraz najbliższa rodzina mogli chodź troszkę poczuć magię tego dnia Panie w raz dziećmi przygotowały krótkie relacje online i wysłały je do rodziców. Dzieci również przygotowały dla rodziców niespodzianki, które wręczyły rodzicom po powrocie do domu.  Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci dzieci.

 

Zbiórka żywności dla podopiecznych fundacji „Daj Herbatę”

W ciągu ostatnich 3 tygodni zbieraliśmy produkty żywnościowe dla podopiecznych Fundacji Daj Herbatę, która wspiera osoby w kryzysie bezdomności, ubogie, samotne. Dzięki staraniom Rodziców oraz pracowników naszego przedszkola udało się zebrać 14 kartonów z różnego rodzaju produktami spożywczymi (konserwami, przekąskami, słodyczami, a także środkami higieny osobistej). Zebrane produkty oraz kartki świąteczne wykonane przez dzieci zostały przekazane 17 grudnia Fundacji Daj Herbatę. Mamy nadzieję, że nasze paczki wywołają wiele radości u podopiecznych Fundacji. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za pomoc wszystkim Darczyńcom!!!

Opracowała: Michalina Dzwonek


Mikołajki

„A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna. Od domu do domu ciężką pracę ma…”

Jak co roku w naszym przedszkolu radośnie świętowaliśmy Mikołajki. Niestety z powodu przeziębienia Mikołaj nie mógł spotkać sie z dziećmi osobiście. Na szczęście zadzwonił do każdej grupy i wyjaśnił, dlaczego nie może zjawić się w przedszkolu. Z pomocą Elfów Św. Mikołaj ukrył w salach listy z zadaniami dla dzieci na ten wyjątkowy dzień. Choć nie było łatwo, naszym dzielnym i grzecznym przedszkolakom udało się wykonać wszystkie zalecenia zawarte w liście. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały przy akompaniamencie gitary piosenkę dla Św. Mikołaja. A prezenty magicznie pojawiły się w przedszkolu. Plotki głoszą, że zostawiły je pracowite Elfy, choć niektórzy widzieli samego Mikołaja! Sami już nie wiemy jak to się stało… Jedno jest pewne ten dzień był wyjątkowy!

Opracowała: Michalina Dzwonek


 Konkurs Plastyczny „Mój Przyjaciel Miś”

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój Przyjaciel Miś 2020 odbyło się 2 Grudnia 2020 roku. Przedszkolaki pokazały jak wiele mają pomysłów, aby przedstawić swojego ulubieńca. Prace wykonane były różnymi technikami plastycznymi: rysunek, wydzieranka, malowanie farbami, prace przestrzenne itp. W konkursie wzięło udział 39 dzieci. Wszystkie prace zostały nagrodzone i wyeksponowane na tablicach grupowych przedszkola, gdzie stanowią piękną dekorację. Wszystkim uczestnikom gratulujemy pomysłowości w wykonaniu swojego ulubionego misia.   Relacje przygotowała: Agnieszka Szwed  


11 listopada w naszym przedszkolu

W naszym przedszkolu staramy się rozwijać różne zainteresowania dzieci, a znane dorosłym sprawy i sytuacje pokazywać w niecodzienny i interesujący dla przedszkolaka sposób. Nie inaczej jest z patriotyzmem, który rodzicom może kojarzyć się jako coś oczywistego i prostego. Zdajemy sobie sprawę, że patriotyzm może być kojarzony np. ze świętami narodowymi, ale nie chcemy o nim mówić tylko przy okazji listopadowego Święta Niepodległości i majowych – Święta Flagi czy Konstytucji Trzeciego Maja. Część grup postanowiła dołączyć do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego ,,Piękna Nasza Polska Cała”, który zakłada rozłożenie tych treści w czasie trwania całego roku szkolnego (poprzez np. zapoznanie z tańcami ludowymi, śpiewanie przyśpiewek, poznawanie najbliższej okolicy, dostrzeganie lokalnych bohaterów). Najstarsza grupa – ,,Motylki” – przygotowała z okazji Narodowego Święta Niepodległości, montaż słowno-muzyczny w oparciu o publikację ,,Piękna Nasza Polska Cała”, w tworzeniu której miała udział jedna z ich wychowawczyń – Monika Smułka. Ze względu na panujące warunki epidemiczne, występ został nagrany i udostępniony rodzicom – tak, aby dzieci doskonaliły umiejętność prezentowania swoich umiejętności i poczuły, że ich wysiłek nie poszedł na marne. Bardzo ciekawym pomysłem pani Moniki Świderskiej z ,,Motylków” było stworzenie galerii ,,Wielcy Polacy”, która została udostępniona dla ogółu społeczności przedszkolnej na oknach. W galerii znaleźli się m.in. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Jan Matejko, a ich zdjęcia zostały opatrzone krótkimi informacjami zrozumiałymi dla dzieci w wieku przedszkolnym. We wszystkich grupach były organizowane także poranki patriotyczne, podczas których dzieci słuchały opowiadań, wierszy i piosenek związanych z tym tematem, ale również tworzyły prace plastyczne. W salach powstały także czasowe kąciki książek o Polsce (jej krajobrazach, zwierzętach, sławnych ludziach, ale także najsłynniejsze dzieła literatury dziecięcej polskich autorów). Z działań bliskich nam wszystkim, ponieważ dotyczących Brwinowa i jego mieszkańców – dzieci oglądały zdjęcia Pana Burmistrza i wspólnie zastanawiały się, na czym polega Jego praca, czy jest to łatwe zadanie, a także, kim jest pan Stanisław Rumianek i dlaczego można Go nazwać bohaterem. Jednym z działań było również wspólne zaśpiewanie hymnu przez wszystkie grupy. Jak to zrobić w obecnej sytuacji? Na to również znalazł się sposób! O omówionej wcześniej godzinie, grupy ustawiły się na baczność w drzwiach swoich sal i z pełną powagą odśpiewały wszystkie cztery zwrotki. To nie koniec naszych działań związanych z patriotyzmem. Chętne rodziny brały udział w konkursie plastycznym ,,Co to jest Polska?” inspirowanym wierszem Agaty Dziechciarczyk o tym samym tytule. Powstały małe dzieła sztuki, które zostały wyeksponowane na tablicach grupowych i nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, książeczkami i lizakami. Oczywiście – wszystkie prace były tak piękne, że zajęły równorzędne, pierwsze miejsca! Jak widać, nie zamierzamy spocząć na laurach. U nas zawsze dużo się dzieje, o czym będziemy informować w najbliższym czasie 🙂

autorka artykułu: Monika Smułka


Pasowanie na przedszkolaka

14 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Pasowania na przedszkolaka” połączona z  Dniem Edukacji Narodowej. Pasowanie to pierwszy ważny debiut przedszkolaków, które w tym roku przyszły do naszego przedszkola (ŻUCZKI, PSZCZOŁKI). Były one bardzo dumne z tego, że mogą wystąpić i pokazać  to, czego się nauczyły zaledwie w ciągu miesiąca, pomijając okres adaptacji. Każda z młodszych grup, osobno weszła na salę przy akompaniamencie muzycznym utworzonym przez Panią Dorotkę. Przedszkolaki w części artystycznej zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz wokalne, za co dostały brawa.  Złożyły uroczyste ślubowanie, a po wygłoszeniu przez nie przysięgi, pani Dyrektor dokonała pasowania przy pomocy zaczarowanego ołówka. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy  książeczkę oraz dyplom, oznaczający przynależność do grona przedszkolaków. Starsze grupy (ŻABKI, MOTYLKI) z okazji Dnia Edukacji Narodowej zaprezentowały również piosenki, wiersze oraz taniec. Najstarsza grupa dodatkowo wykonała laurki z okazji tego Święta i rozdała je każdemu pracownikowi oświaty za co serdecznie dziękujemy. Wszystkim pasowanym przedszkolakom życzymy uśmiechu i wiele radości na każdy dzień pobytu w przedszkolu. Relacje przygotowała: Agnieszka Szwed


Wizyta Straży Miejskiej w przedszkolu

Dniu 30 września nasze przedszkole odwiedzili funkcjonariusze Straży Miejskiej Pani Komendant Izabela Kozbial i zastępca Komendanta Leszek Caban, którzy przypomnieli dzieciom o bezpiecznym zachowaniu się na drodze i w pobliżu niej. Nauka poprzez zabawę – to sprawdzony przepis na sukces. Nasi goście przywieźli zestaw akcesoriów takich jak: rozkładane przejście dla pieszych, sygnalizacje świetlną oraz znaki drogowe. Dzięki temu przez zabawę i symulowanie sytuacji drogowych dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań i postaw. Zajęcia były też okazją do utrwalenia wiedzy, którą dzieci zdobyły w czasie zajęć o bezpieczeństwie realizowanych w przedszkolu zgodnie z podstawą programową. W zajęciach wzięły udział dzieci z wszystkich grup wspaniale bawiąc się w kolorowym miasteczku drogowym. Każdy przedszkolak otrzymał również od funkcjonariuszy Straży Miejskiej odblask, który na pewno zostanie dobrze wykorzystany i wpłynie na bezpieczeństwo dzieci na drodze. Relacje przygotowała: Monika Sroka

 


 ROK PRZEDSZKOLNY 2019/2020


Zakończenie roku

Chociaż słońce jasno świeci, Trochę smutne były  dzieci.
Choć Przedszkole żegna Was, to wakacji naszedł czas.

Dnia 24 i 25 czerwca 2020 roku odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Zakończenia Roku Przedszkolnego „starszaków”. Trzy lata wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku. Niesamowite spacery i wspólne wycieczki szybko minęły, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań. Za te szczególne i wyjątkowe trzy lata w imieniu Dyrekcji  i Nauczycieli bardzo wszystkim dziękujemy. Pragniemy także podziękować całym sercem dzielnym Przedszkolakom za ich ciężką pracę, którą wykonywali przez ten okres oraz  Rodzicom za ich wyrozumiałość i cierpliwość i za to, że tak dobrze wspierali swoje pociechy szczególnie w tych ostatnich trudnych dla wszystkich miesiącach. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i życzymy wszystkim Absolwentom i pozostałym Przedszkolakom ŻABKOM I MOTYLKOM wiele radości i  spełnienia marzeń, a na wakacje samych przyjemnych i niezapomnianych zdarzeń.

Wasze Panie

Opracowała: Agnieszka Szwed  


Konkurs „Matematyczna gra planszowa” rozstrzygnięty !

Zadaniem uczestników organizowanego w naszym przedszkolu konkursu plastycznego było wykonanie dowolną techniką matematycznej gry planszowej wraz z instrukcją. Mimo iż nasz konkurs zakończył się przedwcześnie, a termin składania prac (z powodu zawieszenia pracy jednostek dydaktycznych) jeszcze nie upłynął, postanowiliśmy spośród oddanych do dnia 12.03.2020 roku prac konkursowych wyłonić zwycięzców. Wszystkie prace oddane przez dzieci były wyjątkowe i oryginalne. Dokonanie ich oceny nie było dla nas łatwym zadaniem J ale udało się ! Przedszkolna komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:   I miejsceAdam Wolszczak (grupa „Pszczółki”) II miejsceAntonina Wiśniewska (grupa „Pszczółki”) III miejsce – ex aequo  Agata Krajewska i Karol Krajewski   Dyplomy i nagrody uczestnictwa otrzymują: Szymon Lipiec (grupa „Żuczki”) i Maria Górska (grupa „Pszczółki)   Serdecznie gratulujemy ! Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się na grupowych zakończeniach roku 24 i 25.06.2020 r.   Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Wizyta Pszczelarza

Dnia 29 Maja zawitał do naszego przedszkola pan Jakub – pszczelarz. Wizyta miała charakter edukacyjny. Dzięki panu Jakubowi odbyły się praktyczne zajęcia przyrodniczo – edukacyjne dla dzieci oraz rodziców (online). Przedszkolaki mogły zobaczyć zdjęcia pszczół samotnych, a także posłuchać muzyki gniazda trzmieli oraz dowiedzieć się o różnicach między pszczołami miodnymi i samotnymi. Dziękujemy za spotkanie. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Walentynkowe Serduszko

   Niedawno wszędzie wokół nas widzieliśmy serduszka, a to dlatego, że 14.02. obchodzone są Walentynki.
   Jako ukoronowanie naszych codziennych działań w przedszkolu, pokazujących, że Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych, ale także wszystkich osób, którym chcemy okazać naszą sympatię i przyjaźń, a także faktu, że bycie miłym to nie jednorazowa akcja, ale codzienna i czasami trudna praca, postanowiliśmy ogłosić Rodzinny Przegląd Plastyczny na ,,Walentynkowe Serduszko”. Wszystko po to, aby dostarczyć okazji do wspólnego spędzenia czasu z najbliższymi i dzielenia się pomysłami plastycznymi.
    Na Przegląd wpłynęło aż 36 prac. Wszystkie były niepowtarzalne, kolorowe, serduszkowe i cudowne, dlatego każdy autor dostał pamiątkę w postaci książki i dyplomu. Oczywiście z serduszkami 🙂 Przygotowała: Monika Smułka
 

Bal karnawałowy

   W dniu 5.02. odbył się w naszym przedszkolu Bal Karnawałowy. Już o wiele wcześniej, tuż po pojawieniu się ogłoszenia o tym wydarzeniu, dzieci zaczęły między sobą opowiadać, za kogo się przebiorą. Widać, że oczekiwanie nie było wcale proste…
    Za to od samego rana, w dniu kiedy bal miał się zacząć, trwały gorączkowe przygotowania. Dziewczynki, z pomocą Pań, zakładały korony, diademy, maski i różnokolorowe stroje wraz z niezbędnymi akcesoriami, a chłopcy, również z niewielką pomocą Pań, również zakładali przygotowane wcześniej starannie stroje.
    Zabawa się zaczęła. Były wesołe tańce w kole, korowody, zabawy indywidualne. Słowem – to, co powinno być na prawdziwym Balu Karnawałowym. Towarzyszyły temu największe hity współczesnej muzyki dziecięcej. Pan Fotograf robił zdjęcia wszystkim dzieciom, aby miały one pamiątkę na lata i mogły pokazywać ją swoim wnukom.
Wszyscy bawili się znakomicie, a rozmowom, śmiechom i zabawie nie było (prawie) końca.
   Dziękujemy Radzie Rodziców za zaproszenie państwa Wolańskich (Animacje z Frajdą) do prowadzenia tego wyjątkowego wydarzenia!
 
   P.S. Impreza byłą chroniona przez policję, straż pożarną i inne służby porządkowe, a także bajkowych bohaterów 😉
 
 
Przygotowała: Monika Smułka
 

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 22 stycznia 2019r. w naszym przedszkolu odbyła się bardzo wyjątkowa uroczystość – Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia dzieci z wszystkich grup zaprezentowały dla swoich ukochanych Babć i Dziadków specjalnie przygotowany na tą okazję program artystyczny. Dzieci mówiły wierszyki, śpiewały piosenki oraz zademonstrowały tańce, za co zostały nagrodzone przez naszych wspaniałych gości gromkimi brawami. Po występach dzieci wraz z Babciami i Dziadkami udały się do sal grupowych, gdzie przedszkolaki złożyły życzenia i wręczyły swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem i wspólną zabawą przy muzyce. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku, a Paniom wychowawczyniom za przygotowanie dzieci.


Wigilia

18 grudnia, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w poszczególnych grupach odbyły się spotkania wigilijne. Swoje umiejętności wokalno-recytatorskie prezentowały kolejno Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki. Każda z grup zaprezentowała inny program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Najstarsze grupy Pszczółki i Żuczki zaprezentowały Jasełka, które przybliżyły wszystkim historię Bożego Narodzenia. Niepowtarzalnego klimatu tym występom dodały stroje dzieci, które wcieliły się w poszczególne role. Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie był czas na życzenia, miłe rozmowy, wesołą zabawę i przygotowany przez rodziców i panie kucharki poczęstunek. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć! Przygotowała: Monika Sroka


Mikołajki

6 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się ZABAWA MIKOŁAJOWA. O godzinie 9 wszystkie dzieci spotkały się na sali gimnastycznej, by wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień. Przedszkolaki uczestniczyły we wspólnych tańcach integrujących całą społeczność naszego przedszkola, wzięły udział w wyjątkowym, mikołajkowym quizie, poznały zimowe sporty, rozwijały umiejętności aktorskie, a także stoczyli śnieżynkową bitwę. Wszystko odbywało się w rytmie świątecznych hitów, a wspaniałą zabawę poprowadziła Pani Ola oraz Elf, który przybył do naszego przedszkola z samego Bieguna Północnego. W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycił nas oczywiście Św. Mikołaj, który rozdał wszystkim dzieciom prezenty. Dla nas wszystkich był to wspaniały dzień wypełniony atrakcjami. Czekamy z niecierpliwością na ponowne spotkanie z Mikołajem w przyszłym roku.


Wyjście do cukierni

29 listopada, przedszkolaki z grupy Pszczółki wraz ze swymi Paniami wybrały się na wycieczkę do cukierni. Zorganizowanie tej słodkiej niespodzianki to nagroda dla dzieci za ich wspaniały występ z okazji 11 listopada. Wycieczka była dla małych smakoszy nie tylko słodką niespodzianką, ale także okazją do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren przedszkola, umiejętnego zachowania się w miejscach publicznych. Wspaniale było patrzeć na uśmiechnięte buzie naszych Pszczółek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego wyjścia. Przygotowała: Monika Sroka


Dzień pluszowego misia

Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.
   W dniu 26 listopada nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość – przyjaciel Maszy ze znanej bajki, czyli Miś. Było to spotkanie przy okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada. Nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
   Miś, który pojawił się u nas, bardzo się ucieszył, że dzieci powitały go tak ciepło i serdecznie, więc odwiedził każdą grupę – od maluchów po starszaki i wszyscy wspólnie zatańczyli do misiowej muzyki, pobawili się w tradycyjną zabawę ,,Stary niedźwiedź mocno śpi”, a także zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcia. To było bardzo miłe spotkanie, które przypomniało nam, że w przedszkolu zdarzają się bardzo miłe niespodzianki i spotkania! Przy tej okazji dziękujemy tacie Łucji z grupy ,,Pszczółek”, który bardzo dzielnie znosił wszystkie dziecięce przytulania i pytania 🙂
 
 

Żołnierze w przedszkolu

21 listopada 2019 r odwiedzili nasze przedszkole Żołnierze z WKU Warszawa. Celem wizyty było zapoznanie dzieci ze specyfiką służby wojskowej. Żołnierze zaprezentowali mundur służbowy, przedstawili codzienne obowiązki i zadania jakie mają do wykonania, opowiedzieli co trzeba zrobić, aby pracować jako żołnierz zawodowy. Dzieci miały także możliwość przymierzyć żołnierskie nakrycie głowy,  wysłuchały informacji na temat obrony narodowej, pojazdów jakimi porusza się Wojsko Polskie. Na zakończenie spotkania dzieci z grupy Pszczółki zaśpiewały piosenki patriotyczne co wywołało uśmiech na twarzach żołnierzy. Dziękujemy pani Emilii Galanciak ( mamie Zuzi z gr. Żuczki )  za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Opracowała: Agnieszka Szwed


Bajka „Zamczysko Smoczysko” dla najmłodszych

14 Listopada 2019 r. mieliśmy przyjemność obejrzeć  przedstawienie „ZAMCZYSKO SMOCZYSKO” w wykonaniu amatorskiej grupy teatralnej „Teatralnia” Stowarzyszenia K-40. Autorką baśni i piosenek jest pani Grażyna Siczek mieszkanka Nadarzyna. Reżyserem oraz muzyką zajmuje się pani Karolina Skrzyńska. Dzieci z wielkim zaangażowaniem słuchały i oglądały przedstawienia, które przeniosło ich w świat baśni. Dwie dziewczynki Tosia i Anielka, które tak jak nasze przedszkolaki chodziły do przedszkola, którejś pięknej nocy, gdy nie mogły zasnąć będąc w swoim pokoju przeniosły się na salony Królewskie. Zostały księżniczkami. Tak zaczyna się opowieść. W przedstawieniu pojawia się min: smok, myszki, król i królowa, zła pajęczyca. Postacie te towarzyszą dziewczynkom przez całą podróż. Przekaz z bajki jest taki, że najlepiej jest u mamy i taty. Gdzie, każdy może do siebie się przytulić, powiedzieć kocham Cię czy zwyczajnie zjeść wspólnie śniadanie. Przygotowała Agnieszka Szwed


Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku w  naszym przedszkolu w listopadzie obchodzimy  święto narodowe – Święto Niepodległości. 13 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęła pani Monika Sroka, która powitała na sali wszystkie zebrane dzieci,  gości oraz personel przedszkola. Część artystyczną przygotowała najstarsza grupa „Pszczółki”.  Dzieci zaprezentowały uroczystą inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku zaproszonych gości, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota. Po południem dzieci zaprezentowały uroczystą inscenizację swoim najbliższym. Owacja z występów była na stojąco, a piosenki patriotyczne wspólnie z rodzicami zostały odśpiewane kilka razy. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne Świętowanie ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Przygotowała: Agnieszka Szwed  


Mała Akademia Schindlera

W dniu 4 października ( piątek ) gościliśmy w przedszkolu tatę Karolka z grupy Żabki oraz jego kolegę, czyli przedstawicieli firmy Schindler, której motto brzmi: “Bezpieczeństwo to nasz priorytet”. Panowie są ambasadorami firmy i w ramach „Małej Akademii Schindlera” przekazują swoją wiedzę i umiejętności dzieciom. Dzięki nim przedszkolacy ze wszystkich grup ( Żabki, Motylki, Żuczki, Pszczółki ) dowiedzieli się jak bezpiecznie i w prawidłowy sposób korzystać ze schodów i chodników ruchomych oraz wind. Prawdopodobnie większość dzieci lubi przemieszczać się za pomocą tych urządzeń ale niekiedy zdarza się, że zapominają o właściwym  ich użytkowaniu. Żeby uniknąć ewentualnych niebezpieczeństw i wypadków niezbędna jest wiedza oraz zasady, w które  przedszkolacy  właśnie zostali wyposażeni uczestnicząc w spotkaniu firmy Schindler. Serdecznie dziękujemy! Przygotowała: Katarzyna Kalinowska-Kaleta


Jesienne spotkanie integracyjne

2 października po południu, odbyło się w naszym przedszkolu Jesienne spotkanie integracyjne pt. „Dary jesieni”. Miał to być piknik, jednak pogoda nam na to nie pozwoliła. Spotkaliśmy się więc na sali gimnastycznej i tam wspólnie się bawiliśmy. Zabawę rozpoczęliśmy tańcem integracyjnym „Labado”- dzieci i rodzice bawili się świetnie! Po tańcu w ramach odpoczynku, odbył się jesienny quiz dla dzieci. Okazało się, że nasze przedszkolaki wiedzą wszystko na temat jesieni, ponieważ odpowiadały bezbłędnie! Nie pozostało nam więc nic innego jak pójść bawić się dalej. W każdej sali grupowej były stosika z konkurencjami i aktywnościami, które przygotowały wychowawczynie oraz rodzice. Można było chodzić po kolei, od sali do sali i robić różne ciekawe rzeczy np. stemple z warzyw, ludziki z kasztanów, kompozycje z liści, jesienne zagadki i wiele innych. Najbardziej popularne i oblegane było jednak stoisko w sali „Żabek” przygotowane przez rodziców tej grupy, czyli malowanie twarzy. Mamy, które malowały były bardzo wytrwałe – dziękujemy. Dziękujemy również rodzicom z pozostałych grup za zaangażowanie i przygotowanie konkurencji, a także za przynoszenie darów jesieni do dekoracji oraz przygotowanie jedzenia. Aby w trakcie zabawy, można było coś przekąsić, nasze Panie przygotowały stoły z jedzeniem przyniesionym przez rodziców. Wszystko wyglądało pięknie i na pewno dobrze smakowało. Panie z kuchni natomiast serwowały na rozgrzanie, ciepłą jesienną zapiekanką warzywną. To była super impreza dla małych i dużych. Dziękujemy za obecność i zaangażowanie! Przygotowała: Marlena Makowska


PASOWANIE

Dnia 2 października w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste pasowanie.

Wszystkie grupy oraz Panie zebrały się rano na sali gimnastycznej, aby towarzyszyć maluszkom w tym ważnym dla nich dniu.

Na początku – aby dodać otuchy najmłodszym przedszkolakom – wstąpiła jedna z najstarszych grup „Pszczółki”, która zaśpiewała piosenkę „Przedszkole drugi dom.” Po starszakach przyszła pora na maluszki, które powiedziały wierszyk „Mam 3 latka” oraz zaśpiewały dwie piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek” i „Jam jest żabka”. Po wszystkich występach pani Dyrektor symbolicznym ołówkiem pasowała każde dziecko, a wychowawczynie wręczały dyplomy oraz upominki.

Na koniec pan fotograf zrobił całej grupie wspólne zdjęcie, a także indywidualne – z dyplomem oraz książeczką.

To było bardzo emocjonujące przedpołudnie! Od tego dnia cała grupa „Żabki” oraz kilkoro dzieci z grupy „Żuczki” stały się prawdziwymi i pełnoprawnymi przedszkolakami.

Przygotowała: Marlena Makowska


Kolejowe ABC

17 września dzieci z grupy Pszczółki wzięły udział w zajęciach informacyjno – edukacyjnych „Kolejowe ABC” realizowanych przez Urząd Transportu Kolejowego, które są ogólnopolską kampanią z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.  Na początku spotkania dzieci w towarzystwie nosorożca Rogatka dowiedziały się, kim jest konduktor i maszynista, jakie znaki drogowe można zobaczyć przed przejazdami kolejowymi oraz kto pilnuje bezpieczeństwa na obszarach kolejowych. Podczas interaktywnego zadania na spostrzegawczość poznały możliwości zakupu biletu na pociąg i przypomniały sobie, jak bezpiecznie zachowywać się podczas przekraczania przejazdów kolejowych i podróży pociągiem. Dowiedziały się, jaką funkcję na peronie pełni żółta linia i o co możemy zapytać w punkcie Informacja. Na koniec zajęć, podczas eksperymentu z odblaskami, dzieci sprawdziły, kiedy jesteśmy widoczni na drodze. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały upominki. Przygotowała: Monika Sroka


 ROK PRZEDSZKOLNY 2018/2019


Zakończenie przedszkola – pożegnanie Starszaków

Dnia 17 czerwca 2019 roku w naszym przedszkolu miało miejsce uroczyste Zakończenie Roku Przedszkolnego, czyli pożegnanie Starszaków. Starszaki, które zakończyły przygodę z przedszkolem to grupa „Żabki” oraz 6 osób z grupy „Żuczki”. Na uroczystości byli obecni rodzice, pani Dyrektor oraz inni pracownicy przedszkola. Dzieci rozpoczęły występ Polonezem, a następnie w formie wierszyków podziękowały: pani dyrektor, wychowawcom, paniom pomocom i woźnym, pani logopedzie, p. psycholog, konserwatorowi, paniom kucharkom, rodzicom oraz wszystkim pozostałym osobom, które tworzyły społeczność przedszkolną. A na koniec zatańczyły nowocześnie do piosenki Justina Timberlake`a 😉 Po występach przyszedł czas na podziękowania, przemowy, prezenty oraz kwiaty. Padło wiele miłych, ciepłych i wzruszających słów. Uroczystość kontynuowaliśmy w sali „Żabek”, gdzie czekał na nas poczęstunek. Dodatkowo rodzice zrobili dzieciom niespodziankę – przygotowali tort! To była piękne, wzruszające chwile. Mamy nadzieję, że dzieci będą dobrze wspominać pobyt w przedszkolu.

Życzymy wszystkim samych sukcesów w szkole. Ale zanim szkoła to życzymy UDANYCH, CIEPŁYCH I BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!


Wycieczka plenerowa „Wiosenna bajkolandia”

13 czerwca całą przedszkolną drużyną, dwoma autokarami wybraliśmy się na wycieczkę. Nie była to daleka wyprawa (całe szczęście w taką pogodę), ale  bardzo udana. Pojechaliśmy do pobliskich Kajetan do Ośrodka Medincus Active, gdzie czekało nas wiele ciekawych atrakcji. Miejsce jest przepiękne, a jego położenie w lesie, chroniło nas przed pełnym słońcem. „Wiosenną bajoklandię” – bo tak nazywał się nasz program animacyjny – rozpoczęliśmy od „tańców-rozruszańców” oraz drugiego śniadania. Następnie do każdej z grup dołączył animator i zaczęliśmy zabawę. Zając Psikus przygotował dla dzieci rożne zadania i wyzwania, którym musieliśmy sprostać. Poszukiwaliśmy ukrytych obrazków lesie, strzelaliśmy piłeczkami w Angry Birds, szukaliśmy renifera Svena, jeździliśmy na kucykach, graliśmy w kręgle, musieliśmy przejść tor przeszkód, który zakończyliśmy zabawą na placu zabaw z oponami. Zajęć mieliśmy co nie miara! W między czasie robiliśmy przerwy na picie, odpoczynek na kocach, jedzenie przekąsek oraz toaletę. Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy obiad, a po obiedzie przyszedł do nas Zając Psikus, który pogratulował nam wykonania zadań i rozdał wszystkim drobne upominki. Oj co to był za dzień! Zmęczeni, ale szczęśliwi po południu wróciliśmy do przedszkola. Przygotowała: Marlena Makowska


Teatrzyk „Trzy świnki”

12 czerwca  już od samego rana czekała na wszystkie dzieci z przedszkola niespodzianka . Otóż grupa Pszczółki – mali aktorzy postanowili wystąpić i zrobić małe szoł spektaklem „Trzy świnki”. Po południu, świetnie wykonane widowisko obejrzeli rodzice dzieci z grupy – Pszczółki. Przedszkolaki choć doskonale znają tą bajkę,  to z wielkim zainteresowaniem śledziły perypetie bohaterów. Doskonała gra aktorów zachwyciła dzieci, rodziców, dyrekcję oraz koleżanki z pracy. Nawet maluchy, które początkowo niepewnie wchodziły na bajkę, śmiały się i klaskały. Spektakl ten oparty był na motywach bajki ” Trzy małe świnki”. Żartobliwa, lecz pouczająca historia o trzech małych świnkach, które w rozmaity sposób próbowały zdać egzamin z samodzielności. Świnki nie mogły dojść do porozumienia, z jakich materiałów powinno być zbudowane ich nowe schronienie, każda postanowiła stworzyć domek według własnego pomysłu. Jedna wykorzystała słomę, druga drewno. Zaś trzecia – najmądrzejsza i najbardziej pracowita z nich – postanowiła zadać sobie wiele trudu i zbudować solidny dom z cegieł. Humorystycznie zaprezentowany wilk, świnki wzbudziły u wszystkich wiele emocji.  Nasze przedstawienie miało nauczyć każdego, iż to, co w życiu ważne, wymaga przemyślenia i zaangażowania. Kolejny raz przekonaliśmy się, że… „ciężka sumienna praca naprawdę się opłaca”. Dziękuje wszystkim małym aktorom za ciężką pracę i wspaniałe widowisko oraz naszej kochanej pani Dorotce, która dobrała urocze piosenki do przedstawienia.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


III Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

31 maja w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz trzeci odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Tym razem Festiwal również cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 30 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet piłkarskie i gimnastyczne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci z grup Pszczółek, które wystąpiły jako cała grupa i zaprezentowały piosenkę połączona z tańcem „Ręce prosto, prosto”. Po tym występie uczestnicy festiwalu indywidualnie prezentowali swoje talenty. Dzieci z wszystkich grup  wspaniale się zaprezentowały i dobrze czuły się na scenie. Po występach Pani Dyrektor z okazji Dnia Dziecka złożyła wszystkim życzenia i przekazała każdej z grup prezent – były to zabawki. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród dyplomów dla wszystkich uczestników. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


Występ Rodziców z okazji Dnia Dziecka

Kontynuując coroczną tradycję w naszym przedszkolu, z okazji Dnia Dziecka rodzice Starszaków przygotowali niespodziankę dla wszystkich przedszkolaków– przedstawienie. W tym roku był to spektakl o sile pozytywnych emocji pt. „Królewna Basia”. Rodzice, a w zasadzie tata Królewny – Król – postanowił, że dziewczynka pójdzie do przedszkola. Basia miała opory przed pójściem i towarzyszyły jej różne emocje – smutek, złość, strach, ale też radość.  Okazało się jednak, że nie ma w tym nic strasznego i bardzo fajnie jest spędzać czas z rówieśnikami. Basia wraz z przedszkolakami przegoniła wszystkie złe emocje, a radość została z nią na zawsze. Tematyka przedstawienia była wyjątkowo bliska dzieciom, ponieważ każdy przedszkolak przechodził ten etap, rozpoczynając przedszkole. Występ zachwycił wszystkich – nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Okazało się, że nasi Rodzice mają niezwykły talent aktorski! Po przedstawieniu aktorzy rozdali dzieciom drobne słodkości, co wzbudziło same pozytywne emocje 😊 Dziękujemy jeszcze raz wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas. To było niezwykłe przeżycie dla dzieci – szczególnie tych, których rodzice stali na scenie. Dziękujemy również Pani Dorocie – naszej rytmiczce, bez której nie byłoby profesjonalnej oprawy muzycznej. Szanowni Państwo – proszę rozwijać swój aktorki talent! Mamy nadzieję, że z częścią z Państwa spotkamy się w takich okolicznościach za rok 😊 Przygotowała: Marlena Makowska


Święto Rodziny

„Jesteś dla mnie najważniejsza, A dla taty najpiękniejsza, Bądź nam zawsze droga Mamo , tak wspaniałą i kochaną.” Jak co roku, przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. 22 Maja 2019 roku – popołudnie wypełniły muzyka i śpiew płynące z budynku przedszkola, a wszystko za sprawą występów dzieci z każdej grupy dla swoich rodziców. Wszystkie przedszkolaki z bijącym sercem i wypiekami na twarzy poprzez recytacje wierszy, śpiewanie piosenek i taniec wyraziły miłość, wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które  wiele rozumie i  wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po zakończonym programie artystycznym dzieci w swoich salach wręczyły rodzicom piękne własnoręcznie wykonane prezenty i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była jak zawsze podniosła, radosna i przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Wizyta w Straży Pożarnej

W dniu 29 marca 2019 roku, wszystkie grupy przedszkolne z Piłsudskiego wybrały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaka, opanowanie przez dzieci koniecznych umiejętności w sytuacjach zagrożenia oraz wiedzy z zakresu edukacji przeciwpożarowej. Na wycieczce został zaprezentowany sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie OSP w Brwinowie w tym sprzęt do gaszenia pożarów. Zaglądaliśmy do wozu strażackiego i dotykaliśmy różne elementy jego wyposażenia. Dzieci mogły przymierzać hełmy strażackie czy lekką odzież wierzchnią. W formie pogadanki i prezentacji multimedialnej przedszkolaki zapoznały się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, numerami alarmowymi oraz  zachowaniem się w przypadku zagrożenia (ewakuacja przedszkola). Wiedza, jaka dzieci nabyły utrwalana będzie przy każdej okazji podczas zajęć, by wychowankowie nabrali pewności siebie w trudnych sytuacjach i mogli udzielać pomocy. Dzięki takim spotkaniom przedszkolaki poznają ciężka pracę strażaka, szanują ją, wiedzą jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Dziękujemy druhowi OSP Brwinów – panu Piotrowi Pawińskiemu za czas, który nam poświęcił,  interesujące spotkanie, zaangażowanie i cudowne podejście do dzieci. Przygotowała: Agnieszka Szwed


Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca poza Dniem Wiosny, obchodziliśmy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłączyliśmy się do akcji „DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI” na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Chcieliśmy pokazać, ze różni nas tak niewiele, a przy okazji mieliśmy wielką radochę, bo przecież na co dzień raczej nie nosimy dwóch różnych skarpet 🙂   Przygotowała: Marlena Makowska  


Powitanie wiosny

Już w środę 20 marca w naszym przedszkolu zaczęliśmy przywoływać wiosnę! Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane w wiosenne kolory. Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby pożegnać zimę oraz poprzez taniec i śpiew zachęcić nową porę roku do szybkiego przybycia. Dzień później – 21 marca – czyli w kalendarzowy Dzień Wiosny, kontynuowaliśmy świętowanie i wybraliśmy się wspólnie na wiosenny spacer. Tym razem każda grupa miała ze sobą transparenty, na których widniały napisy „Witaj wiosno”, „Żegnaj zimo”, „Wiosna tuż tuż”. Po takim dwudniowym, hucznym świętowaniu wiosna nie miała wyjścia – musiała nadejść. Tak też się stało – już w czwartkowe popołudnie słoneczko pięknie grzało, a piątek był prawdziwym wiosennym dniem! Przygotowała: Marlena Makowska


Konkurs plastyczny „Zima w oczach dziecka”

Na przełomie stycznia i lutego w naszym przedszkolu odbył się konkurs plastyczny pt. „Zima w oczach dziecka”. Prac nie było dużo, jednak każda z nich była inna, wyjątkowa. Prace wykonane były rożnymi technikami i w każdej z nich było widać mnóstwo włożonej pracy. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie zdobyły I miejsce i otrzymały nagrody oraz dyplomy. Bardzo dziękujemy dzieciom za włożoną pracę i zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniu i dostarczeniu prac. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach! Przygotowała: Marlena Makowska


Koncerty i teatrzyki w I semestrze

Przez cały I semestr co miesiąc tradycyjnie braliśmy udział w koncertach muzycznych. Poznaliśmy lub niektórzy z nas przypomnieli sobie o takich instrumentach jak: wiolonczela, trąbka, waltornia, obój, puzon i akordeon. Poza poznaniem wyglądu, budowy i dźwięków jakie wydają, mogliśmy aktywnie uczestniczyć w spotkaniach – wspólnie śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Mieliśmy także przyjemność oglądać 2 spektakle wystawione przez Teatr Prima pt. „Olek i Tola w dalekiej podróży” oraz „Jakiś to święty rozdaje prezenty”. Przed nami kolejne koncerty i teatrzyki. Dziękujemy Radzie Rodziców, ponieważ to dzięki nim możemy brać udział w tych wydarzeniach. Przygotowała: Marlena Makowska


BAL KARNAWAŁOWY 2019

„Lecz oto księżniczki przybyły na bal

każda suknię ma lśniącą  , koronę i szal. Za nimi kroczą dumnie rycerze wspaniali wszyscy bardzo dzielni, chociaż jeszcze mali. Muzyka do tańca zagrała wesoło wirują radośnie wszystkie pary wkoło.”

Dnia 19.02.2019 roku odbył się w naszym przedszkolu długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. Tego dnia już od rana na przedszkolnych korytarzach można było spotkać: kowbojów, policjantów, księżniczki, piratów oraz wiele innych postaci z bajek oraz filmów.

Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się na pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, gdzie wodzireje porwali wszystkich w wir zabawy. Dzieci świetnie się bawiły przy piosenkach oraz konkursach zorganizowanych podczas balu.

Podczas krótkiego odpoczynku przedszkolaki posiliły się smacznymi ciasteczkami po czym ruszyły na dalszą część zabawy.  Kiedy zabawa dobiegła końca, przedszkolaki z żalem opuszczały salę balową.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się i przygotowanie tak wspaniałych strojów dla dzieci!

Przygotowała: Karolina Perkowska


Dzień Babci i Dziadka

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i dobrym jedzonkiem. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi przedszkola. Licznie przybyli goście  mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wszyscy wspaniale wystąpili przed bliskimi. Po zakończonych występach dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez kucharki z przedszkola oraz rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne radości, uśmiechu. Szczęśliwe oraz rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami. Przygotowała Agnieszka Szwed


Mikołajki 2018

Dnia 5.12 odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Mikołajek. Tego dnia wszystkie nasze przedszkolaki ubrane w mikołajowe czapki spotkały się punkt 9:15 w sali gimnastycznej naszej placówki, gdzie czekała na nie już tylko moc wrażeń i atrakcji. Dzieci powitały wspólnie Choinka ze Śnieżynką. Ta druga niestety pędząc do naszych podopiecznych zgubiła wiadomość, którą przekazał jej „najprawdziwszy” Św. Mikołaj, więc uroczystość rozpoczęła się od jej poszukiwań. Okazało się, że nie ma jej ani w telefonie, ani w radiu… Dzieci również nie wiedziały, gdzie ona jest. Na szczęście roztargnionej Śnieżynce przypomniało się, że Święty przysłał jej list, który już po chwili odczytała niecierpliwym jego treści dzieciom. Mikołaj w liście zapewnił, że tego dnia przybędzie do przedszkola, jednak najpierw chce sprawdzić, czy dzieci wiedzą jak wygląda i czy rozpoznają go, gdy do nich przybędzie. Zadaniem dzieci było wskazać, które z pokazanych im przedmiotów; a były to m.in.: czapka, pas, garnek, miotła, marchewka, palma, okulary, broda; to atrybuty głównego bohatera naszego spotkania. Dzieci poradziły sobie z tym znakomicie. Po tej konkurencji prowadzące zapewniły przedszkolaki, że Mikołaj już się zbliża i warto zaśpiewać piosenkę, którą przez ostatnie tygodnie przygotowywały specjalnie na te okoliczność, bo tenże Święty usłyszy ich śpiew i już na pewno nie ominie naszego przedszkola w swojej wędrówce do dzieci na świecie. I wcale się nie pomyliły ! Zanim dzieci doszły do ostatniej zwrotki za oknami pojawiła się cała ubrana na czerwono postać, co wzbudziło w dzieciach tak ogromne emocje, że aż trudno było im skupić się na śpiewie. Przecież nie co dzień mamy tak wyjątkowego gościa 😀  Mikołaj już po chwili był z nami wewnątrz przedszkola. Usiadł na honorowym miejscu, powitał serdecznie wszystkie dzieci i co najważniejsze- powiedział, że przyniósł prezenty 🙂 Dalszą część uroczystości wypełnił śpiew naszych dzieci dla Mikołaja, a następnie Mikołaja dla dzieci, który wykazał się niebywałym talentem wokalnym. Dzieci zaprosiły również Świętego do wspólnego tańca w rytm piosenki „Z kopyta kulig rwie”. Zabawie niemal nie było końca. Nim Mikołaj wręczył dzieciom prezenty przygotował dzieciom kilka zadań do wykonania. I tak: Pszczółki liczyły do 10; Żuczki wymieniały dni tygodnia, Żabki miesiące, a Motylki pory roku. Na koniec Zuzia z grupy Pszczółki w imieniu wszystkich dzieci z całego przedszkola wręczyła Mikołajowi imieninowy prezent- słodkie pierniki, a Mikołaj zwrócił uwagę, że on przy pomocy swoich pomocników elfów rozniósł już prezenty i czekają one na dzieci w salach grupowych, po czym pożegnał dzieci i zapewnił, że odwiedzi ich również w wigilię Bożego Narodzenia i żeby cierpliwie czekały… Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Dzień Pluszowego Misia

23 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Pluszowego Misia”. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły z domu swoje ulubione misie i przez cały dzień mogły mieć je przy sobie. Każda grupa robiła także prace plastyczno-techniczne związane z misiem. Jednak największą niespodzianką była wizyta wielkiego misia, a dokładnie niedźwiedzia z bajki „Masza i niedźwiedź”. Nasz bohater dnia bawił się z dziećmi, tańczył i śpiewał. Wszyscy byli zachwyceni. Na koniec można było przytulić się do wielkiego żywego pluszaka i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie. To było wielkie wydarzenie! Ale niespodzianek było więcej. Rada Rodziców podarowała każdej grupie ogromne misie – większe niż dzieci, a także misie lubisie, czyli słodkości – bo czasem można, oby nie za dużo 😊 Dziękujemy Misiowi za odwiedziny oraz naszym Rodzicom za prezenty. To był wspaniały dzień!!! Przygotowała: Marlena Makowska


Konkurs literacki „Moja mała Ojczyzna”

W związku ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszym przedszkolu organizowany był Rodzinny Konkurs Literacki pod tytułem „Moja mała ojczyzna”. Dzieci wraz z rodzicami stworzyły przepiękne, wzruszające wiersze na temat miejscowości w której mieszkają oraz naszego kraju.

Każdy wiersz był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju więc jury jednogłośnie stwierdziło, że wszystkie otrzymują I miejsca. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone i docenione. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, poświęcenie czasu, a także ujawnienie literackiego talentu. Wiersze można było długo podziwiać w naszym przedszkolnym holu, jeśli jednak ktoś z Państwa nie zdążył przeczytać, załączamy zdjęcia poniżej.

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w przedszkolu, bo dla dzieci to niezwykle ważne!


 100-lat wolnej Polski

Co to jest Polska?

 

 

Polska to wieś i las i zboże w polu i szosa, która pędzi autobus i samolot co leci wysoko nad Tobą

Polska to miasto, strumień i rzeka i komin fabryczny co dymi z daleka, a nawet obłoki co pod niebem mkną.

Polska to także twój rodzinny dom.

A przedszkole i szkoła?

Tak,  i przedszkole i szkoła i róże w ogrodzie i książka na stole.

Takim dialogiem, dnia 9-listopada grupa „Żabki” rozpoczęła swój występ z okazji bardzo ważnego święta – 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Żabki jako 5-latki, czyli najstarsza grupa przygotowała występ artystyczny. Była to krótka inscenizacja przedstawiająca podział Polski, a następnie odzyskanie wolności. Inscenizacja przeplatana była piosenkami o Polsce oraz tańcem – Krakowiakiem. Występ oglądały wszystkie grupy, personel przedszkola oraz zaproszeni ważni goście: zastępca Burmistrza Pan Jerzy Wysocki, przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brwinowie, a także przedstawiciel Straży Miejskiej, pani Alicja Berska. Była to wyjątkowa uroczystość dla nas wszystkich – małych i dużych. Tego dnia zjednoczyliśmy się wszyscy i bez względu na różnice wieku, wspólnie w hołdzie wolności odśpiewaliśmy nasz Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Występ rozpoczął się i zakończył uroczystym wprowadzeniem i wyprowadzeniem flagi państwowej przez „grupowy poczet flagowy”, przy akompaniamencie marszowym zagranym na werblu przez panią Małgosię. Było bardzo uroczyście i czuło się podniosłą atmosferę. Po występie pan Burmistrz zabrał głos oraz wręczył na ręce pani Dyrektor flagę państwową od samego prezydenta Andrzeja Dudy. Nasze przedszkolaki natomiast wręczyły specjalne prezenty zaproszonym gościom – herby Brwinowa własnoręcznie wykonane. Na koniec odbyło się także rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu literackiego pt. „Moja mała ojczyzna”. Przedszkolaki z rodzicami stworzyli przepiękne wiersze o Brwinowie i okolicy. Każdy był wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Dlatego każdy zasłużył na I miejsce i wszystkie prace zostały nagrodzone. Wiersze można podziwiać na naszych tablicach w holu, a niedługo także ukażą się na stronie internetowej. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.   przygotowała: Marlena Makowska


Akcja „Zielona Niepodległość”

„Kto wiele przebywa z dziećmi, odkryje, że żaden nasz czyn nie pozostaje u nich bez oddźwięku” (Johann Wolfgang Goethe)   Akcja ,,Zielona niepodległość”, to działanie upamiętniające 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym celu, zwróciliśmy się do 100 osób/ instytucji znajdujących się na terenie Brwinowa lub zamieszkujących Brwinów, z zaproszeniami, w których była zawarta prośba o wsparcie nas drzewkami, krzewami i roślinami wieloletnimi, które miałyby upiększać teren obu przedszkoli. To właśnie dzięki tym Darczyńcom – którzy są także Przyjaciółmi obu przedszkoli – możemy rozwijać świadomość ekologiczną naszych dzieci i cieszyć się z piękna otaczającej przyrody. Dziękujemy za pomoc, życzliwość, zrozumienie i ofiarność!!! Żeby dzieci zobaczyły, jaki był ogrom ofiarności Darczyńców, a także, jak trudne jest dbanie o rośliny (podobnie jak o naszą ojczyznę – małą i dużą), zaangażowaliśmy je zarówno do sadzenia, jak i pierwszego podlewania. Przedszkolaki bardzo się cieszyły, że wszystkich roślin jest tak dużo i że będą mogły pomóc Panu Tomkowi, który opiekuje się otoczeniem przedszkola na co dzień. Każda z grup zastała w określonym miejscu na terenie przedszkola wykopane dołki, a w nich piękne roślinki. Pozostało tylko dosypać ziemi, lekko ją uklepać i podlać zgodnie ze wskazówkami Pana Tomka i pod czujnym okiem Pań! Zabawa była przednia, ale przy okazji przekonaliśmy się, że nie wystarczy zadbać o wszystko raz i zapomnieć – musi to być systematyczna praca! Dziękujemy jeszcze raz! Przy tej okazji, w sposób szczególny chcemy podziękować osobom i firmom, które nas wsparły. Są to: – Salonik Fryzjerski ,,Ola”, ul. Kościuszki 1e, Brwinów, – ,,AUTOMIX” Zakład Naprawy Samochodów – Dariusz Ferszterowski, Krzysztof Mędza, ul. Piłsudskiego 21b, Brwinów, – ,,PONDEROSA” Szkółkarstwo Maciszewscy D. J., ul. Warszawska 20, Kanie, – Handel Artykułami Spożywczo-Przemysłowymi Grażyna Jaworska, ul. Wilsona 28a, Brwinów, – RIMINI Pizzeria&Trattoria, ul. Rynek 20, Brwinów, – NETTO, ul. Powstańców Warszawy 2a, Brwinów, – TOP MARKET, ul. Armii Krajowej 14, Brwinów, – Usługi Gastronomiczne Aneta Wnorowska, ul. Żyrardowska 15, Brwinów, – MW SERWIS Paweł Molenda, ul. Minerska 52, Warszawa, – Sklep mięsny ,,WIERZEJKI”, ul. Powstańców Warszawy 2, Brwinów, – Zakład fryzjerski ,,Anusia” – Anna Kudlak, ul. Rynek 28, Brwinów, – Kwiaciarnia Flowerstore – Eliza Kalicińska, ul. Rynek 19, Brwinów, – ONEKO Jakub Perzyna, ul. Myśliwska 6, Brwinów, – VENUS Salon fryzjersko-kosmetyczny, ul. Armii Krajowej 3 lok 2, Brwinów Przygotowała: Monika Smułka


,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce”

W dniu 10 października reprezentacja naszych Przedszkolaków wzięła udział w finale akcji ,,Słoneczko przewodnikiem po legendach i historii o Polsce” organizowanej przez ,,Słoneczne Przedszkole” z Brwinowa. Działanie opierało się na współpracy i przekazywaniu kolejnemu ,,poleconemu” przedszkolu legendy lub piosenki mówiącej o Polsce lub jej wybranym regionie. W akcji udział wzięły: ,,Słoneczne Przedszkole” jako pomysłodawca,  organizator i koordynator działań, ,,Magiczna Kraina”, ,,Kasperek” i Przedszkole Filialne Przedszkola nr 1- czyli My:) Na finał pojechały dzieci, które pięknie zilustrowały poleconą nam legendę – ,,O Warsie i Sawie”. Miała ona postać rulonu, który po bokach był nadpalony, zapewne płomieniem świecy i tym samym pozwalał jeszcze lepiej przenieść się w dawne czasy… Oprócz tego, w wiklinowym koszu, gdzie gromadzone były legendy, znalazły się: ,,Legenda o poznańskich koziołkach”, ,,Lwy gdańskie” i ,,Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”. Wszystkie bogato ilustrowane i każda w innym, ale równie pięknym wydaniu. Ze swojej strony poleciliśmy ,,Słonecznym Przedszkolakom”, ,,Legendę o Smoku Wawelskim”, którą opracowała i zilustrowała pani Monika Smułka. W tych pięknych i radosnych okolicznościach, przybyliśmy na spotkanie z innymi młodymi artystami i podziwialiśmy ich dzieła, a następnie wspólnie bawiliśmy się przy zagadkach, quizach i zabawach ruchowych związanych z poznanymi legendami, a prezentowanymi przez panią Katarzynę Gawrońską. Żeby ta uroczystość na jeszcze dłużej utkwiła nam w pamięci, organizatorzy zadbali o dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników, które wręczała pani dyrektor – Ewa Przybylik, a także słodki poczęstunek na zakończenie. Trzeba przyznać, że w ten sposób połączono przyjemne (zabawy i poczęstunek) z pożytecznym (poznanie historii Polski w niecodzienny sposób). Gratulujemy Pomysłodawcom i Uczestnikom! Przygotowała: Monika Smułka


Warsztaty kreatywne

Powoli kończy się projekt „Wsparcie dla przedszkoli w Brwinowie”. W związku z tym Urząd Gminy we współpracy z Przedszkolem zorganizował dwa cykle warsztatów kreatywnych, w których wzięły udział nie tylko dzieci objęte projektem, ale całe przedszkole. Były to bardzo ciekawe zajęcia, na których dzieci tworzyły własne mydełka oraz świece. Zabawa była świetna, a efekty pracy zaskakujące. Przedszkolaki udowodniły, że ich wyobraźnia nie zna granic, a niektóre osoby ujawniły wyjątkowy talent plastyczno-artystyczny 😊 Swoje dzieła dzieciaki zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom oraz cieszyć się na co dzień z własnoręcznie zrobionych mydeł oraz świec. Przygotowała: Marlena Makowska


Biesiada na BIAŁO-CZERWONO

Dzień 26 września na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolnych grup. Nie minęły jeszcze emocje związane z porannym pasowaniem, a już tego samego dnia po południu czekała nas ,,Biesiada na biało-czerwono”. Ponieważ w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiliśmy, że ten dzień będzie oznaczał świętowanie jej w kontekście małej i dużej Ojczyzny. W końcu to nie tylko kraj, ale również województwo, a nawet miasto jest naszą ,,ojczyzną”. Świętowanie rozpoczęła uroczyście Pani Dyrektor – od tradycyjnego powitania chlebem i solą (tu dziękujemy Piekarni ,,Antoniak” za podarowanie pięknego chleba) – która jednocześnie podziwiała przybyłych na biało-czerwono gości, czyli rodziny wszystkich przedszkolaków. Następnym punktem programu, był niezapomniany występ państwa Zalipskich (rodziców Anastazji z grupy ,,Żuczków”), którzy na co dzień tańczą w Zespole Pieśni i Tańca ,,Mazowsze”. Oprócz oglądania pięknego krakowiaka, usłyszeliśmy także wiele informacji na temat ubioru tancerzy, a także sami mogliśmy z Nimi zatańczyć w kole. Był także konkurs zdobytej wiedzy, nagradzany upominkami właśnie z ,,Mazowsza”! Po tym emocjonującym występie, wszyscy mogli udać się do stoisk zorganizowanych przy pomocy rodziców z poszczególnych grup, m.in.: malowanie buziek, tworzenie korali w barwach narodowych, ludzików z darów jesieni, czy malowania flag Polski. Dla tych, którzy byli spragnieni wiedzy, był kącik z fotografiami dawnego Brwinowa (tu pragniemy złożyć ogromne podziękowania działowi promocji Gminy Brwinów, który udostępnił nam zdjęcia z archiwum pani Marii Prosnak – Tyszki i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – koło w Brwinowie) i tymi bardziej aktualnymi albumami, fotografiami czy mapami. Smacznym zakończeniem był poczęstunek składający się m.in. z sałatek, owoców, dżemów, ale także tradycyjnego smalcu i ogórków. Wszyscy zajadali się także przedszkolnym żurkiem. Jak widać, można w piękny i pouczający sposób połączyć kultywowaniem pamięci o małej i dużej Ojczyźnie ze wspólnym biesiadowaniem! Przygotowała: Monika Smułka


PASOWANIE

No i stało się ! Żeby tradycji stało się zadość, jak co roku o tej porze, tak i w tym roku całe przedszkole miało przyjemność świętować powitanie w naszych szeregach nowych dzieci. W środę, 26.09 dzieci z grupy Motylki i kilkoro dzieci z grupy Żuczki zostało pasowanych na przedszkolaka stając się już oficjalnie członkami naszej przedszkolnej społeczności. Uroczystość swoim śpiewem otworzyła grupa Pszczółki, po którym nastąpił „egzamin” dla nowych podopiecznych naszej placówki. Dzieci odpowiadały na niezwykle trudne pytania, np. Jak konik człapie ? Jak kaczka kwacze ? Wszystkie bez wyjątku poradziły sobie z tym znakomicie ! Następnie główni bohaterowie wydarzenia złożyli uroczyste przyrzeczenie, iż obiecują „pilnie uczyć się wszystkiego i być uprzejmym dla każdego; sprzątać książki i zabawki i odnosić je do szafki; a przy śniadaniu i obiedzie na krzesełku grzecznie siedzieć”. Zaraz po tym P.dyrektor Małgorzata Wojtyniak- Obwojska, już gotowa ze swoim wielkim ołówkiem, po kolei pasowała każde dziecko na przedszkolaka, symbolicznie kładąc mu go na ramieniu. W czasie trwania występu, także pozostałe z grup: Żabki i Żuczki również miały okazję popisać się swoimi umiejętnościami wokalnymi, śpiewając przygotowaną z myślą o młodszych kolegach piosenkę. Dzieci były bardzo dzielne, a my byliśmy z nich bardzo dumni ! Na pamiątkę tego wydarzenia maluchy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz maskotki. Przygotowała: Grażyna Stachlewska


 ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018


Przedstawienie Rodziców oraz Zakończenie Roku

Czerwiec to bardzo intensywny czas dla Przedszkolaków, zwłaszcza tych kończących swoją przygodę z przedszkolem. Już w powietrzu pachnie wakacjami, ale jeszcze przed nimi uroczyste zakończenie roku, o czym za chwilę… Ten piękny miesiąc rozpoczął się dla naszych Przedszkolaków wielką niespodzianką przygotowaną przez Rodziców z drobną pomocą Pań z  grupy ,,Motylków” (Karolinę Perkowską i Monikę Smułkę). Było to przedstawienie z serii ,,Rodzice – Dzieciom”, które cyklicznie, z okazji Dnia Dziecka jest wystawiane w naszym przedszkolu. Tym razem był to spektakl pt. ,,Małpia rodzina”, który mówił o tym, że warto słuchać starszych i z przymrużeniem oka pokazywał sprawę ożenku Tity i małpiego księcia – Koko. Rodzice zadbali o scenografię i kostiumy, a Panie koordynowały działania. Nieoceniona była również pomoc p. Doroty, która zadbała o muzyczną stronę spektaklu. Dzieci były zachwycone taką niespodzianką, a niektóre z trudem rozpoznawały przebranych rodziców. Na zakończenie ,,małpki” rozdały każdemu dziecku zwierzątko z balonika, a także przekazały do sal swój ulubiony przysmak – banany! W tym miejscu chcemy podziękować wszystkim rodzicom zaangażowanym w projekt – za poświęcenie czasu, pokonanie tremy i występ godny Oscara! Żeby kontynuować tak pięknie rozpoczęty miesiąc, dzieci natomiast zaprosiły rodziców na uroczyste zakończenie roku. Podniosłość chwili podkreślił polonez, którym Przedszkolaki weszły do sali gimnastycznej, gdzie odbywała się uroczystość. Układ nie był prosty, ale dzieci poradziły sobie z nim bez trudu! W dalszej części, dzieci zaprezentowały montaż słowno – muzyczny, który opowiadał o ich drodze od maluszków do starszaków, a także o tym, jak miło było w przedszkolu. Następnie Panie wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy i podziękowały rodzicom za spędzony wspólnie czas. Również rodzice, wzruszeni, dziękowali Dyrekcji i pracownikom przedszkola za wspólny trud włożony w wychowanie już nie takich malutkich dzieci. Po tych miłych chwilach, wszyscy udali się na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w sali grupowej… Ponieważ niedługo zostaną nam tylko wspomnienia wspólnie spędzonych chwil, mamy nadzieję, że Przedszkolaki, zgodnie z obietnicami, będą nas często odwiedzać! A póki co- życzymy im miłych i bezpiecznych wakacji, a po nich – udanego roku w szkole! Przygotowała: Monika Smułka


2 Przedszkolny Festiwal Talentów z okazji Dnia Dziecka

05 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji już po raz drugi odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków zgłosiło się, aż 20 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, kulinarne a nawet konstrukcyjne.  Festiwal rozpoczął występ  dzieci najmłodszych z grup Pszczółek i Żuczków, które mimo swego wieku wspaniale zaprezentowały swoje talenty i dobrze czuły się na scenie. Po występach maluchów  scena należała już do starszych uczestników Festiwalu Żabek i Motylków, którzy prezentowali bardzo wysoki poziom swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i tanecznych. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewu.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród książkowych i dyplomów dla wszystkich uczestników. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Dziękujemy również rodzicom za przygotowanie dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


Wycieczka do ZOO

Matołek raz zwiedzał zoo 
I wołał co chwila: ,,O-o!” 
,,Jaka brzydka papuga!” 
,,Żyrafa jest za długa!” 
,,Słoń za wysoki!” 
,,A po co komu te foki?” 
,,Zebra ma farbowane żebra!” 
,,Tygrys 
Chętnie by mnie stąd wygryzł!” 
,,No, a zajrzyjmy pod daszek: 
Żółw – tuś, bratku, tuś!” 
,,A to? Ptaszek. 
Niezły ptaszek – 
Struś!” 
Wreszcie zbliża się do wielbłąda, 
Uważnie mu się przygląda 
I powiada wskazując na niego przez kraty: ,,Owszem, niezły. Niczego! Szkoda tylko, że garbaty!” Ponieważ nasze Przedszkolaki na pewno nie są Matołkami, jak bohater wiersza Jana Brzechwy, podczas wycieczki do zoo w ogóle nie marudziły. Nie przeszkadzała im nawet wysoka temperatura (chociaż z tego powodu kilka gatunków zwierząt schowało się do cienia lub w ogóle nie chciało się pokazać). Chętnie za to spakowały swoje plecaki i najpierw w tą ekscytującą podróż udały się ,,Pszczoły” i ,,Żuki” (30.05.), a następnie ,,Żabki” i ,,Motylki” (4.06.). Dzieciaki ze wszystkich grup najchętniej wspominały małpy (te małe i te duże), kolorowe papugi, wielbłądy, różnorodne ryby i oczywiście, krokodyle. Atrakcją, niemniej ciekawą niż np. słonie, były przerwy piknikowe – na spożycie smakołyków przygotowanych przez rodziców i posilenie się wodą przed dalszym zwiedzaniem. Mimo że wszystko było ciekawe, to przy okazji ujrzenia placu zabaw, siły, które miały się ku wyczerpaniu, na nowo zostały zregenerowane i tu również Przedszkolaki miały okazje się wykazać – tym razem swoją sprawnością fizyczną. Po wycieczce pełnej wrażeń, nastąpił powrót do przedszkola, podczas którego dzieci smacznie spały lub nadal przeżywały w rozmowach to, co widziały. Przy tej okazji, chcielibyśmy podziękować Radzie Rodziców za tą miłą niespodziankę – wycieczkę!Przygotowała: Monika Smułka

Święto Rodziny

Dnia 23.05 obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto rodziny. Był to niezwykle wesoły dzień, przygotowany z myślą o rodzicach naszych przedszkolaków, którzy licznie przybyli na to wydarzenie. Uroczystość rozpoczęliśmy od występów artystycznych w sali gimnastycznej naszej placówki. Każda grupa: Pszczółki, Żuczki, Żabki i Motyki zaśpiewała przygotowaną specjalnie na tę okazję piosenkę, której motywem przewodnim była ukochana mama lub ukochany tata. Przedstawienie zakończyło się jeszcze jedną (tym razem zaśpiewaną już wspólnie przez wszystkie dzieci) piosenką pt. „Dziecięcy blues”. Występ był bardzo udany, a owacjom niemal nie było końca. Po części artystycznej rodzice zostali zaproszeni do sal grupowych, gdzie czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka- życzenia w formie wierszyków, własnoręcznie przygotowane przez dzieci prezenty, a także słodki poczęstunek.  Następnie rodzice zostali zaproszeni ponownie na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęła się pierwsza przedszkolna zabawa taneczna rodziców z dziećmi.  Na dyskotece piosenki dla dzieci i dorosłych przeplatały się z różnymi zabawami. Był „Pociąg”, „Taniec na gazecie”, zabawa ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, pięty…” i wiele innych. Dzieci chętnie prosiły rodziców do tańca, a Ci z chęcią przystawali na to zaproszenie. Atmosfera była wspaniała, każdy dobrze się bawił i nikt nie podpierał ściany 😉 Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Konkurs patriotyczny

W drugiej połowie kwietnia, w naszym przedszkolu został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny pt. „Patriotyzm lokalnie i globalnie.” Do końca miesiąca nasze przedszkolaki mogły przynosić prace wykonane z pomocą rodziców oraz rodzeństwa. Grupa Motylki miała za zadanie wykonać mapę Polski, grupa Żabki – herb Brwinowa, grupa Żuczki – godło Polski, a grupa Pszczółki – flagę Polski. Otrzymaliśmy 25 prac z całego przedszkola. Wszystkie były przepiękne i każda jedyna w swoim rodzaju. Bardzo ciężko było wyróżnić kilka z nich. Praca wszystkich biorących udział w konkursie została doceniona i każdy przedszkolak dostał dyplom oraz drobny upominek. Jednak 6 prac zasłużyło na szczególną uwagę i otrzymało specjalne wyróżnienia. Gratulujemy!!! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w kolejnych! Przygotowała: Marlena Nieradko


Wycieczka do Teatru Lalka w Warszawie

Dnia 26 kwietnia wszystkie grupy z naszego przedszkola, wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Lalka w Warszawie. Sporo z naszych maluszków po raz pierwszy jechało autokarem i już sama podróż była dla nich niezwykłą atrakcją. W Teatrze obejrzeliśmy spektakl pt. „Krawiec Niteczka”, który przypadł do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Była to historia dzielnego krawca, który zaprzyjaźnia się ze strachem na wróble i wspólnie wędrują do Pacanowa. Ich droga jest przepełniona wieloma zabawnymi oraz czasem niebezpiecznymi przygodami. Po wielu trudach udaje im się dotrzeć do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna ciągle pada. Niteczka wpada na pomysł zaszycia dziury w niebie, dzięki czemu deszcz przestaje padać. Po tak bohaterskim czynie, w nagrodę zostaje królem oraz mężem pięknej królewny. Historia Niteczki zakończyła się bardzo szczęśliwie, a przedszkolaki wyszły z Teatru z uśmiechem na twarzach. Myślę, że wszyscy dobrze będą wspominać wycieczkę i chętnie wybierzemy się do teatru po raz kolejny! Przygotowała: Marlena Nieradko


Wizyta Leśniczego

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi i tematami dotyczącymi ekologii, dnia 19 kwietnia odwiedził nas najprawdziwszy Leśniczy. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby dowiedzieć się kim tak naprawdę jest leśniczy i jaką funkcję pełni w lesie. Nasz gość bardzo ciekawie opowiedział o swoim zawodzie oraz o tym dlaczego las jest tak ważny. Dowiedzieliśmy się również jakie zwierzęta mieszkają w lesie oraz jakie drzewa i krzewy tam rosną. Jak się okazało przedszkolaki rozpoznały większość zwierząt przedstawionych na ilustracjach. Nieco gorzej poszło z roślinami, ale miejmy nadzieję, że po tak ciekawej lekcji dużo zapamiętały. Bardzo ważnym tematem, który poruszył Leśniczy były również grzyby. Przedstawił nam najbardziej popularne grzyby jadalne oraz grzyby trujące i dał dobrą radę – jeżeli nie znamy danego grzyba, to go nie zrywamy! Na sam koniec spotkania pan Leśniczy wspólnie z dziećmi ustalił zasady zachowania w lesie, po czym rozdał przedszkolakom niespodzianki – zakładki, książeczki oraz układanki związane z lasem. Dzieci były zachwycone! Przygotowała: Marlena Nieradko


Powitanie Wiosny!

Z okazji pierwszego dnia Wiosny 21 marca w naszym przedszkolu odbył się Wiosenny Koncert. Wzięły w nim udział dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” specjalnie na tę okazję dzieci z każdej grupy wraz z Paniami przygotowały piosenki o tematyce wiosennej i tańce. Jako pierwsze na scenie wystąpiły Żabki, które zaśpiewały piosenkę „Uciekaj Zimo” i wspaniale zatańczył do piosenki „Jesteśmy żaby aby aby…”. Dziewczynki z tej grupy przebrane były za żabki a chłopcy za bociany – wspaniale prezentowały się na scenie. Po Żabkach wystąpiły Żuczki z piosenką „Liczenie  kukułki” i zaprezentowały taniec do piosenki „Wiosna cieplejszy wieje wiatr…”. Dzieci miały piękne wiosenne stroje w kolorach błękitu, a w czasie tańca użyły kolorowych pomponów. Występ Żuków był bardzo energetyczny i pełen kolorów. Pszczółki zaśpiewały „Wiosenną piosenkę” i zatańczyły taniec  Pszczółek, dzięki pomocy rodziców wszystkie dzieci przyszły ubrane w strój pszczółki dzięki czemu pięknie się prezentowały na scenie i mimo najmłodszego wieku wspaniale powitały Wiosnę. Nasze najstarsze przedszkolaki Motylki zaśpiewały piosenkę „Marcowe słoneczko” i zatańczyły do piosenki „Motylem jestem”. Motylki pięknie się prezentowały na scenie, a ich taniec uświetniły kolorowe ubrania i chusteczki w wiosennych kolorach. Wszystkim grupom akompaniowała nasza Pani rytmiczka za co bardzo serdecznie dziękujemy. Był to bardzo miły, kolorowy, rozśpiewany i roztańczony dzień. Żegnaj Zimo! Witaj Wiosno! Relację przygotowała: Monika Sroka


Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny, który odbędzie się w naszym przedszkolu między 19 a 28 marca 2018r. Bardzo zachęcamy Rodziców wraz z dziećmi do wykonania ozdób wielkanocnych i przynoszenie ich od 12.03.2018 do 16.03.2018 r.

DZIĘKUJEMY !!!


Mobilne Planetarium

Dnia 2 marca 2018 r nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Planetarium Anuka. Z tej okazji gościliśmy także kolegów i koleżanki z przedszkola na ul. Lilpopa, którzy  także wzięli udział w seansie edukacyjnym oraz warsztatach. Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Młodsze grupy odbyły tam wędrówkę po nocnym niebie i poznały wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Oglądały także znaki zodiaku oraz wysłuchały piosenki o nich. Przypomniały sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedziały się jaki mają skład. Starszaki natomiast dowiedziały się czym są gwiazdy, dlaczego świecą, jak wyglądają z bliska, gdzie się rodzą i jak umierają, a także jaką gwiazdą jest Słońce. Usłyszały także o tym, czym są mgławice i galaktyki oraz dlaczego wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd. Podczas warsztatów „Najpiękniejszy gwiazdozbiór” dowiedzieliśmy się jak powstają gwiazdozbiory, które z nich są najciekawsze i jak z bliska wyglądają gwiazdy, które tworzą konstelacje. A na koniec każdy z nas mógł stworzyć własny gwiazdozbiór i zabrać go do domu! Tematyka drugich warsztatów pt. „Sputnik i reszta” poświęcona była sztucznym satelitom Ziemi, podczas których dzieci poznały krótką historię podboju Kosmosu, ale także samodzielnie wykonały bardzo efektowne modele satelitów, m.in. Sputnika, pierwszego sztucznego satelitę wysłanego przez ludzi w Kosmos. Były to bardzo ciekawe zajęcia i wszyscy tego dnia byliśmy w kosmicznym nastroju!


Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem

Dnia 12 lutego w Przedszkolu Filialnym odbyła się  uroczystość Dnia Babci i Dziadka połączona z Balem Karnawałowym. Na scenie wystąpiły wszystkie grupy przedszkolaków. Swoim ukochanym babciom i dziadkom dzieci z radością i od serca ofiarowały laurkę skomponowaną ze swoich talentów: zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wiersze, zatańczyły tańce. Niejednej babci i dziadkowi łza się w oku zakręciła, a z pewnością wszyscy patrzyli na te występy z uśmiechem, wzruszeniem i dumą. Po części artystycznej dzieci rozdały swoim bliskim własnoręcznie wykonane upominki. W kuluarach czekał już przygotowany przez rodziców i przedszkole poczęstunek. Można było porozmawiać, podzielić się wrażeniami z występów i nabrać sił przed Balem. Barwne, fantastyczne stroje dzieci oraz dziadków świadczyły o tym, że duchem młodzi są wszyscy i niezależnie od wieku – gotowi na wspólną zabawę. Punktualnie o 10:30 rozpoczęła się wesoła maskarada. Wodzirej Radek zadbał o oprawę świetlno-muzyczną i dobre humory dzieci oraz dorosłych. Były tańce, zabawy z chustą animacyjną, konkursy, bańki mydlane i moc radości. Wielu było chętnych, by uwiecznić ten wyjątkowy dzień i zrobić sobie rodzinne zdjęcie u pana Mieczysława w zorganizowanym tego dnia na miejscu studio fotograficznym. Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy do nas za rok! Iwona Pietraczyk, Paulina Jarzynka


SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BORSUKIEM

Dnia 5 lutego nasze przedszkole odwiedził specjalny gość- Policjant Borsuk. Podczas tego spotkania przedszkolaki wspólnie z maskotką ustaliły jak bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, jak zachować się w kontaktach z osobami obcymi czy jak właściwie podróżować samochodem z rodzicami. Policjant Borsuk przypomniał dzieciom numery alarmowe, oraz nauczył ich prostej metody zapamiętania numeru 112- krótki wierszyk z pokazywaniem różnych części ciała. Dzieci w ramach pracy domowej miały nauczyć wierszyka rodziców i swoje rodzeństwo. Wiedza naszych przedszkolaków na tematy związane z bezpieczeństwem jest imponująca- dzieci prawidłowo odpowiadały na większość pytań Policjanta Borsuka. W nagrodę za tak udane spotkanie dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z maskotką. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny! Przygotowała: Karolina Perkowska


WIGILIA

Tuż przed rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się także na wigilijnych spotkaniach w poszczególnych grupach. W dniu 18.12. 2017 r., swoje umiejętności wokalno – recytatorskie prezentowały kolejno grupy ,,Pszczółek”, ,,Żuków”, ,,Żabek” i ,,Motylków”. Każda z nich zaprezentowała inny, krótki program artystyczny, aby wprowadzić wszystkich w nastrój świąteczny. Po występach, grupy udawały się do swoich sal, gdzie dziwnym trafem prezenty już były pod choinką i cierpliwie czekały aż druga część spotkania dobiegnie końca. Podczas niej, wszyscy dzielili się opłatkiem, jedli pyszności przygotowane przez rodziców i panie kucharki z przedszkola, a także duuuużo rozmawiali i bawili się w kącikach tematycznych. Mamy nadzieję, że ten pogodny i uroczysty dzień zostanie na długo w pamięci każdego, kto mógł w nim uczestniczyć! Do zobaczenia za rok!


MIKOŁAJKI

6 grudzień – to dzień, na który czekaliśmy od długiego czasu.  Wszyscy wiedzieliśmy, że są to Mikołajki, ale nikt z nas nie wiedział co tak naprawdę nas czeka. Wszystkie przedszkolaki miały na sobie mikołajowe czapki oraz były odświętnie ubrane – bo przecież imieniny to ważne święto. Szczególnie, jeśli są to imieniny samego Mikołaja… Żeby zbyt długo nie czekać, tuż po śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Na początku zastanowiliśmy się co to są imieniny i rozmawialiśmy o tym w jaki sposób je obchodzimy. Następnie wszystkie grupy miały do wykonania– jak się okazało – nie łatwe zadanie! Przedstawiciele każdej grupy musieli ułożyć z pociętej na części ilustracji, portret Mikołaja. Okazało się, że na jednym z nich Mikołaj nie miał brody, na drugim zamiast worka z prezentami miał koszyk z jajkami, na trzecim niebieską czapkę… więc tylko jeden – ten czwarty – był prawdziwy. Kiedy już ustaliliśmy jak wygląda prawdziwy Mikołaj, postanowiliśmy zaśpiewać dla niego piosenkę, mając nadzieję, że się zjawi. Kiedy  padły słowa „Chyba już go słyszę.. chyba już go widzę…” dostrzegliśmy Mikołaja za oknem! To było niesamowite uczucie! Po chwili przyszedł do nas i zrobił nam ogromną niespodziankę – zagrał na gitarze kolędę „Cicha noc” i wspólnie ją zaśpiewaliśmy. Ale na tym nie koniec atrakcji – tańczyliśmy z wspólnie z Mikołajem świąteczny taniec oraz każda grupa dostała od Świętego jakieś zadanie np. policzenie do 10. Bawiliśmy się świetnie! Na koniec Mikołaj wręczył Paniom drobne upominki dla dzieci i zebrał listy, które dzieci do niego napisały. Ale będzie miał czytania! Na szczęście do Świąt jeszcze sporo czasu – na pewno zdąży przeczytać wszystkie i pozytywnie rozpatrzy wnioski 😉 My również mieliśmy dla Mikołaja prezent z okazji imienin – pięknie zapakowane świąteczne pierniczki, które mu na koniec wręczyliśmy. Święty był bardzo wzruszony! Pan fotograf robił nam także zdjęcia z Mikołajem i będziemy mieć cudowną pamiątkę. Teraz z niecierpliwością czekamy na pierwszą gwiazdkę i wymarzone prezenty! Przygotowała: Marlena Nieradko


Święto Pluszowego Misia

W piątek 24 listopada nasze przedszkole obchodziło Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przekroczyły próg przedszkola w towarzystwie swoich ulubionych przytulanek. Każda z grup: „Pszczółki”, „Żuczki”, „Żabki” i „Motylki” świętowała ten szczególny dzień w swoim własnym gronie. Nauczycielki przygotowały dla swoich małych podopiecznch mnóstwo atrakcji. Był to dzień przeróżnych gier i zabaw o tematyce pluszowego misia. Dodatkowo każdy przedszkolak wykonał pracę plastyczną pt. „Miś pluszowy”, a także miał okazję opowiedzieć o swoim pluszowym przyjacielu, o tym skąd go ma oraz dlaczego go lubi. Jednak największa niespodzianka miała dopiero nadejść. Była nią wizyta sympatycznego niedźwiadka z dobrze znanej wszystkim dzieciom bajki „Masza i niedźwiedź”, który zatańczył z nimi wesoły, misiowy taniec. Na koniec każde z dzieci miało szansę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem. Przedszkolaki były przeszczęśliwe i ogromnie zaskoczone odwiedzinami nietypowego gościa, ponieważ nie co dzień odwiedza je „prawdziwy” miś. Bardzo dziękujemy tacie Łucji z „Pszczółek” oraz Miłosza z „Motylków”, który przebrał się za niedźwiadka za przygotowanie dzieciom tak wspaniałego prezentu. Przygotowała: Grażyna Stachlewska


Teatrzyk i koncerty

Jak co roku nasza Rada Rodziców zadbała o rozbudzanie w naszych przedszkolakach zainteresowań kulturą i sztuką oraz o rozwijanie wrażliwości muzycznej. To właśnie dzięki rodzicom co miesiąc odbywają się w przedszkolu koncerty muzyczne oraz co jakiś czas wystawiane są teatrzyki. W tym roku odbyły się już dwa koncerty: w październiku był koncert pt. „O tym jak stolarz Antoni artystą został” podczas którego dzieci poznały wiolonczelę. W listopadzie natomiast głównym bohaterem był klarnet, a koncert miał tytuł: „ Sergiusz Prokofiew „Piotruś i wilk”. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem poznają budowę oraz brzmienie instrumentów, a także z radością słuchają opowieści muzycznej i aktywnie biorą w niej udział. Za nami również pierwszy teatrzyk pt. „Pinokio”, który wystawił Teatr Narwal. Niektóre przedszkolaki zapewne pierwszy raz miały okazję poczuć się jak w teatrze. Ale dzięki częstym wizytom „mobilnego teatru” w przedszkolu, będziemy powoli oswajać się z taką formą sztuki 🙂 Teatrzyk bardzo podobał się naszym milusińskim i z niecierpliwością czekamy na następny!


20171116_150653_hdr-mediumKonkurs „Jesienne drzewo”

Dnia 17 listopada został rozstrzygnięty rodzinny konkurs pt. „Jesienne drzewo”. W konkursie wzięło udział 30 dzieci. Komisja miała  bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie prace były przepiękne, oryginalne i wymagały od naszych dzieci niesamowicie dużo pracy. Jury ostatecznie stwierdziło, że każda praca zasługuje na nagrodę. Jednak aby konkurs był konkursem, z każdej grupy została wyróżniona jedna praca, która dostała najwięcej głosów od wszystkich pracowników przedszkola. 🙂 Bardzo dziękujemy naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom za zaangażowanie! Zachęcamy również pozostałe osoby do brania udziału w kolejnych konkursach! Przygotowała: Marlena Nieradko


20171113_105847_hdrNarodowe Święto Niepodległości

Dnia 13 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto odzyskania Niepodległości. Dzieci oraz Panie przyszły tego dnia ubrane na biało-czerwono lub na galowo. Każdy z nas miał również przyczepione kotyliony jako patriotyczny symbol narodowy. Spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej i rozpoczęliśmy śpiewając Hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie Przedszkolaki stojąc na baczność, pięknie zaśpiewały tą ważną dla Polaków Pieśń. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się w jaki sposób Polska utraciła swoją niepodległość, ile lat nie było jej na mapie oraz kiedy i w jaki sposób odzyskaliśmy wolność. I tak jak Polacy radujący się z odzyskania niepodległości w 1918 roku świętowali z okrzykiem pieśni na ustach, my również zaśpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każda z grup przygotowała krótkie występy muzyczne dla pozostałych grup. Motylki zaśpiewały pieśń pt. „Pierwsza kadrowa”, Żabki zaśpiewały „Przybyli ułani”, a Żuczki wspólnie z Pszczółkami „Wojenko, wojenko.” Świętowanie zakończyliśmy wierszem pt. „Katechizm małego Polaka”, czyli niczym innym jak „Kto Ty jesteś? Polak mały!„ Przygotowała: Marlena Nieradko


20171103_103546_resizedSpotkanie z psem

W dniu 3.11. nasze przedszkole odwiedziła pani Monika Zwolińska (wolontariuszka schroniska w Milanówku, a także psi behawiorysta i specjalistka od psich smutków i kłopotów). Tego dnia dzieci poznały także Lunę – sukę, która bardzo polubiła dzieci z wzajemnością. Dzieci mogły karmić ją kawałkami mięsa prosto z łyżki (pani Paulina z ,,Żabek” również tego spróbowała) i czesać, a Luna odwdzięczyła się im pokazując swoją wielką sztuczkę – wskakując i siadając na krześle. To nie wszystko! Dowiedzieliśmy się, że psa nie tarmosi się po głowie (ludzie też tego nie lubią, o czym przekonała się pani Monika z grupy ,,Motylków”), że nie wolno uciekać w sytuacji zagrożenia, ponieważ pies może nas potraktować jak piłeczkę (czyli gonić i złapać zębami – należy wtedy zachować spokój i nie ruszać się), a o możliwość pogłaskania zawsze należy pytać właściciela psa (nawet jeśli pies wygląda i zachowuje się przyjaźnie), którego spotkamy. Miejmy nadzieję, że niedługo znowu się zobaczymy i dowiemy kolejnych ważnych i pożytecznych rzeczy. Dziękujemy za miłe odwiedziny! Przygotowała: Monika Smułka


20171012_100358_hdr-mediumWizyta Policjanta

Dnia 12 października gościliśmy w naszym przedszkolu pana Policjanta, który opowiadał na czym polega jego praca oraz czym zajmuje się na co dzień. Wszyscy dokładnie przyjrzeliśmy się jak wygląda jego strój i bardzo dokładnie obejrzeliśmy przedmioty, których używa w swojej pracy takie jak: lizak, kajdanki oraz pałka. Pan Policjant przybliżył nam także zasady bezpieczeństwa na drodze i w najbliższym otoczeniu. Największą uwagę zwrócił na przechodzenie przez jezdnię oraz bezpieczną jazdę samochodem, czyli zapinanie pasów i jazdę w foteliku. Przy okazji przypomnieliśmy i utrwaliliśmy sobie także numery alarmowe. Największą atrakcją dla naszych przedszkolaków było jednak oglądanie w radiowozu policyjnego. I żeby nie było nudno, każdy miał możliwość wejść do środka i chociaż na chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant! Przygotowała: Marlena Nieradko


dsc_0502-mediumJesienny Piknik Integracyjny

W dniu 27.09.2017 odbył się w naszym przedszkolu Jesienny Piknik Integracyjny. W ogrodzie zebrały się tłumy gości- były to głównie przedszkolaki ze swoimi rodzinami. Pani Dyrektor powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Na przybyłych czekała pyszna zupa dyniowa przygotowana przez nasze kucharki oraz smakołyki przygotowane przez rodziców: ciasta, ciasteczka, babeczki, sałatki i owoce. W ogrodzie przygotowanych było wiele atrakcji (część z ogromną pomocą rodziców) takich jak: zwierzątka z baloników, stempelki z ziemniaków, ludziki z darów jesieni, wielkie bańki mydlane oraz malowanie buziek i wspólne robienie bransoletek. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa, dzięki czemu wszyscy wspaniale się bawili. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy wzięli aktywny udział w przygotowaniu poczęstunku oraz atrakcji dla najmłodszych – jeszcze raz DZIĘKUJEMY!!! Przygotowała: Karolina Perkowska


dsc01631-mediumPasowanie na Przedszkolaka

27 września o godzinie 9.15  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział wszystkie grupy tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żuczki” i  „Żabki”. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie w specjalnie udekorowanej sali wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła najstarsza grupa – „Motylki”, która piosenką „Przedszkole drugim domem jest” powitała wszystkie nowo przyjęte dzieci życząc im tym samym samych wspaniałych i radosnych chwil na dalszą drogę pobytu w naszym przedszkolu. Po wspaniałym występie Motylków na scenę wyszła najmłodsza grupa 3 latków– „Pszczółki”. Pszczółki zaprezentowały piosenkę „Kotek Krzysia”, po swoim występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków i wręczała każdemu misia.  Po pasowaniu Pszczółki otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy – „Żuczki”. Żuczki  –  to grupa 3-4 latków,  na scenie czuły się wyśmienicie i zaśpiewały piosenkę „Kilka latek mam, rysuje już sam”, za którą otrzymały duże brawa, po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy – „ Żabki”. „Żabki” – nasze 4-5 latki – zaprezentowały piosenkę „Dobry dzień” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka, otrzymały pamiątkowe misie i duże brawa za swój występ. Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały: Akt ślubowania: – Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać? Przyrzekamy! Po  Ślubowaniu Pan fotograf wykonał dzieciom pamiątkowe zdjęcia i dzieci wróciły do swoich sal, gdzie Panie wręczyły dzieciom jeszcze pamiątkowe dyplomy.   Przygotowała: Monika Sroka


ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017


resized_20170619_090413Zakończenie Roku

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. To zdanie możemy z pewnością przytoczyć dzisiaj. Nie tak dawno witaliśmy się, a dziś już nadszedł czas pożegnania… … tymi słowami wychowawczynie powitały Rodziców na Uroczystości z okazji Zakończenia Roku, które odbyły się przedostatnim tygodniu czerwca. Z Przedszkolem żegnały się grupy 5-latków: Żabki, Żuczki oraz Pszczółki. Grupy kończące w tym roku edukację przedszkolną, były pierwszymi grupami w historii naszego przedszkola, czyli można powiedzieć – grupami, które stworzyły to Przedszkole. Te 2,5 roku minęło nam niezwykle szybko i bardzo przeżywaliśmy chwile pożegnania. Przedszkolaki rozpoczęły swoje występy od uroczystego Poloneza, a następnie śpiewając i recytując podziękowały i pożegnały wszystkich pracowników przedszkola oraz młodszych kolegów. W przygotowanie uroczystości dzieci włożyły wiele pracy oraz zaangażowania, a rodzice docenili ich występ gromkimi brawami. Podczas uroczystości z ust wychowawczyń, rodziców oraz pani Dyrektor padło wiele miłych i wzruszających słów. Nasi absolwenci oraz ich rodzice otrzymali dyplomy, a przedszkolaki także pamiątkowe prezenty, zakupione przez Radę Rodziców. Panie natomiast zostały obdarowane przepięknymi kwiatami. Po uroczystej części na sali gimnastycznej, wszyscy udali się do swoich sal na słodki poczęstunek, przygotowany przez Panie z kuchni. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy wspominać te wspólne lata z uśmiechem na twarzy. ŻYCZMY UDANYCH WAKACJI, SAMYCH SUKCESÓW W SZKOLE ORAZ SZCZĘŚCIA W ŻYCIU.


20170623_103932-mediumWycieczka autokarowa do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie

23.06.2017r. odbyła się nasza ostatnia w tym roku przedszkolnym wycieczka autokarowa. Tym razem dzięki naszej wspaniałej Radzie Rodziców wybraliśmy się do „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie.  Gościniec okazał się bardzo gościnny, gdyż gospodyni ubrana w strój ludowy powitała nas staropolskim zwyczajem – chlebem i solą i zaprosiła na pyszny poczęstunek – bułeczki drożdżowe z serem lub z budyniem do wyboru, wypiekane na miejscu i ciepła herbatka-pychotka. Po tak miłym powitaniu czekały na nas kolejne miłe niespodzianki. Dzieci zwiedziły stare wiejskie  zagrody z izbą etnograficzną. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak dawniej wyglądała praca i życie na wsi np. dojenie krowy, młocka, piec na którym gospodyni gotowała obiad czy codzienna toaleta. Super atrakcją okazała się przejażdżka po terenie gościńca zadaszonym wozem konnym i możliwość zobaczenia zwierząt takich jak owce, kucyki, osły, kozy, kury a nawet daniele. Ale to nie koniec atrakcji jakie na nas czekały – zobaczyliśmy jeszcze- pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej, spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków, zwiedziliśmy salę szkolną, do której uczęszczały dzieci dawno, dawno temu. Pan przewodnik pokazał nam również gdzie Św. Mikołaj parkuje swoje sanie kiedy jest lato;-)…Mieliśmy zajęcia w piekarni z pokazem przygotowania chleba do wypieku. Dzieci z pomocą gospodyni  mogły włożyć przygotowany chleb do pieca. Na koniec naszej wspaniałej wycieczki czekał na nas pyszny poczęstunek pieczone kiełbaski, pyszny chlebek i dyskoteka – która okazała się prawdziwym hitem – tańczyli wszyscy! Dziękujemy za wspaniałą wycieczkę i chętnie odwiedzimy jeszcze „Gościniec Wiecha” . Przygotowała: Monika Sroka


20170601_100743_hdr-mediumŚwiętowanie Dnia Dziecka – Festiwal Talentów

01 czerwca w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji po raz pierwszy odbył się Przedszkolny Festiwal Talentów, na którym dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności i uzdolnienia w różnych dziedzinach. Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem wśród naszych przedszkolaków i zgłosiło się, aż 29 uczestników, którzy zaprezentowali swoje talenty: wokalne, recytatorskie, taneczne, plastyczne, sportowe a nawet fryzjerskie.  Festiwal rozpoczął występ taneczny  dzieci z grup Pszczółki i Żabki, które zatańczyły rock and rolla i występ Żuczków, które zatańczyły taniec irlandzki. Po ich występie scena należała już do uczestników Festiwalu, którzy zaprezentowali się indywidualnie prezentując bardzo wysoki poziom swoich umiejętności. Nasze jury w skład, którego wchodził jeden reprezentant z każdej grupy miało trudne zadanie. Należy również wspomnieć o wspaniałej widowni, która z ogromnym zapałem kibicowała swoim kolegom i koleżankom. Przedszkolaki spontanicznie przyłączyły się do śpiewania.  Wszystkie wykonania wywarły na małych widzach ogromne wrażenie. Pokaz talentów  zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów dla wszystkich uczestników oraz słodkim poczęstunkiem. Gratulujemy uczestnikom odwagi i oczywiście życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Przygotowała: Monika Sroka


18947276_1334719819969301_2083237640_o-mediumPrzedstawienie Rodziców

31 maja w środę, na nasze przedszkolaki czekała wspaniała niespodzianka. Dziesięcioro Rodziców naszych dzieci z okazji Dnia Dziecka przygotowało przedstawienie teatralne pod tytułem „Rady Czarodzieja Śmiecha”. Była to opowieść o  pewnym chłopcu imieniem Mareczek, którego opanował wielki smutek. Wszyscy przyjaciele próbowali poprawić mu humor – ba, zaangażowane były nawet dzieci, które pomagały rozweselać. Niestety nie udało im się. Na ratunek przybył Czarodziej Śmiech, który zaczarował Mareczka. Chłopiec zaczął się uśmiechać i odzyskał dawną radość życia. Dzieci były zachwycone, a nauczyciele oraz Pani Dyrektor pod wielkim wrażeniem talentu aktorskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za poświęcony czas, zaangażowanie i tak cudowną niespodziankę dla dzieci. Podziękowania składamy również naszej pani Dorotce (rytmiczce) za oprawę muzyczną, bez której nie było by tak pięknie. Po przedstawieniu wszyscy zapamiętaliśmy, że nie warto tracić czasu na zamartwianie się. Miejmy nadzieję, że uśmiech i radość będzie towarzyszyć nam co najmniej do końca roku szkolnego! GŁOWA DO GÓRY! 🙂 🙂 🙂 Przygotowała: Marlena Nieradko


20170525_134724_hdr-mediumŚwięto Rodziny

W dniu 24 maja 2017 roku odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie z okazji Dnia Rodziny. Spotkanie nasze rozpoczęło się od występów naszych wspaniałych przedszkolaków na sali gimnastycznej. Na scenie wystąpiły jednocześnie wszystkie grupy, które zaśpiewały piosenki i powiedziały wierszyki specjalnie przygotowane na ten wyjątkowy dzień. Po krótkim występie, dzieci wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty i rozpoczęła się część rozrywkowa- na dzieci i ich rodziców czekały specjalnie przygotowane atrakcje. Każdy chętny mógł pomalować buzie, dostać pieska zrobionego z balona lub skosztować pysznych smakołyków przygotowanych przez rodziców i przedszkole. Na sali gimnastycznej czekały konkursy sportowe (Rzut do celu, Skok w worku, Kolarstwo i Skok w dal) za wygranie których, czekały ciekawe nagrody. Mimo tego, że pogoda spłatała nam psikusa ( spotkanie miało mieć charakter piknikowy na terenie), wszyscy bawili się świetnie pod dachem przedszkola 🙂 Przygotowały: Karolina Perkowska, Agnieszka Młynarska


20170519_122918_hdr-mediumWycieczka do Patataj

19 maja wszystkie grupy z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej w Klubie Jeździeckim Patataj w Kaniach. Pogoda bardzo nam sprzyjała dzięki czemu wycieczka była bardzo udana. Mieliśmy bardzo ciekawą lekcję w stajni. Pani, która nas oprowadzała, opowiadała bardzo ciekawe rzeczy na temat koni. Mieliśmy okazję zobaczyć różne rasy koni o różnej maści. Dowiedzieliśmy się co najbardziej lubią jeść konie, jakie są ich cechy charakterystyczne oraz jak należy je pielęgnować. Widzieliśmy i mogliśmy dotknąć również przedmioty niezbędne do jazdy konnej takie jak np. siodło oraz strzemię. Mieliśmy również okazję przejechać się na kucykach – okazało się, że to bardzo przyjemne i wszystkim się podobało. Byliśmy zachwyceni również przejazdem bryczką przez las, gdzie podziwialiśmy uroki natury. Szczególnie podobało nam się kiedy konie przyspieszały, a bryczka bujała się na różne strony – niektóre dzieci stwierdziły, że jednak wolą jazdę samochodem 😉 Po tych atrakcjach na bardzo głodne już przedszkolaki, czekało ognisko. Wszyscy z wielkim apetytem zjedli kiełbaski z kechupem i musztardą, a później znów ruszyli do zabawy na placu zabaw. Dzień upłynął nam bardzo aktywnie i niezwykle przyjemnie. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie super wycieczki! Przygotowała: Marlena Nieradko


20170512_095947_lls-copyMobilne Planetarium

Przedostatnie piątkowe przedpołudnie upłynęło nam w kosmicznym nastroju! Tego dnia gościliśmy w naszym przedszkolu Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Nasze przedszkolaki od 9:00 do 12:00 uczestniczyły w seansie edukacyjnym oraz warsztatach. Seans odbywał się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która dawała wrażenie przestrzeni kosmicznej. Odbyliśmy tam wędrówkę po nocnym niebie i poznaliśmy wszystkie obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Bardzo podobało się nam rozgwieżdżone niebo oraz kolorowe gwiazdozbiory. Oglądaliśmy także znaki zodiaku oraz wysłuchaliśmy piosenki o nich. Przypomnieliśmy sobie nazwy wszystkich planet oraz dowiedzieliśmy się jaki mają skład. Podczas warsztatów „Teleskop bez tajemnic” dowiedzieliśmy się, że są specjalne teleskopy słoneczne przez, które bezpiecznie można obejrzeć tarczę naszej gwiazdy oraz widoczne na słońcu szczegóły. Każdy mógł popatrzeć przez taki teleskop. Dodatkowo wszyscy mieli możliwość zrobić własne „okulary przeciwsłoneczne” przez, które patrzyliśmy na słońce na placu zabaw, a później zabraliśmy do domu. Podczas drugich warsztatów dowiedzieliśmy się jak astronauci przygotowują się do lotu oraz jak wygląda życie w stanie nieważkości. Dowiedzieliśmy się co jedzą astronauci, jak się myją i jak spędzają dzień na stacji kosmicznej oraz do czego służy im skafander kosmiczny. Mogliśmy poczuć się przez chwilę jak w kosmosie: przechodziliśmy przez specjalny materac, który miał symulować sposób poruszania się w kosmosie, a także próbowaliśmy naprawić część statku kosmicznego w specjalnych rękawicach. Zarówno seans jak i oba warsztaty bardzo nam się podobały. Przedpołudnie upłynęło nam bardzo szybko i ciekawie. Na pewno na długo zapamiętamy ten wyjątkowy dzień. Przygotowała: Marlena Nieradko


img_1341-mediumWygrana w Turnieju Tanecznym

13 maja bieżącego roku reprezentacja Naszego Przedszkola brała udział w Turnieju Tańca z cyklu „Mazovia” w Błoniu, w którym zajęła jedno z trzech zaszczytnych głównych wyróżnień! Tytuł Naszego układu to „Księżniczki i książęta na francuskim dworze”. Układ wpisał się rewelacyjnie w temat turnieju: „Na królewskim balu”. Nasze dzieci wyglądały zjawiskowo. Zatańczyły układ złożony z Moneta, Poleczki i Walca Wiedeńskiego. Otrzymały ogromne brawa i doping publiczności. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami i prezentami oraz otrzymały puchar. Gratulujemy wszystkim dzieciom: Lidii Wiśniewskiej, Elenie Drogosz, Amelii Sienickiej, Martynie Grabczyk, Marysi Sobczyk, Natalii Ślusarczyk, Jasiowi Skrzymowskiemu, Wiktorowi Kruszewskiemu, Kajetanowi Nieszyn, Szymonowi Krebs, Filipowi Jodłowski oraz Mikołajowi Kukla. Jesteśmy pełni podziwu i niezmiernie dumni! Podziękowania należą się także Rodzicom, którzy poświęcili swój cenny czas i zaangażowali się, Pani Marlenie Nieradko za koordynację przygotowań oraz trenerowi Łukaszowi Kosińskiemu ze Szkoły Flash za ułożenie choreografii, ogromną cierpliwość i tak profesjonalne przygotowanie dzieci.


20170425_091115_hdr-mediumKoncert i teatrzyk w kwietniu

W kwietniu nasze przedszkolaki oglądały przedstawienie pt. „Japońska baśń o dobrym sercu” w wykonaniu Teatru Narwal. Brały również udział w koncercie pod tytułem: „Zaczarowana dorożka, zaczarowany dorożkarz…„  podczas którego miały przyjemność posłuchać pięknych dźwięków wydawanych przez skrzypce.


dsc01535V Przegląd Artystyczny w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie. Część teatralna

25 kwietnia na terenie naszej placówki odbył się V Przegląd Artystyczny Przedszkoli pod hasłem  „Przedszkolaki na tropie Barbary Szelągowskiej”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, a honorowy patronat pełniły  gminy: Brwinów i Milanówek. W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce Panią Barbarę Szelągowską, której twórczość była tematem tegorocznego przeglądu. Pani Barbarze towarzyszyła również ilustratorka Pani Monika Jędrychowska. W części teatralnej udział wzięły dzieci z  przedszkoli zarówno samorządowych jak i niepublicznych pod opieką swoich Pań nauczycielek i Pań Dyrektor. Swą obecnością zaszczycił nas także zastępca burmistrza Jerzy Wysocki. Tegoroczną część teatralną przeglądu rozpoczęliśmy krótkim spotkaniem z aktorami z Teatru Narwal, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy, zaprezentowali kukiełki i pacynki którymi pracują jak również przygotowali nas do naszych występów prezentując rozgrzewkę aktora przed występem. Na naszej scenie utwory Pani Barbary Szelągowskiej zaprezentowały dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 3 w Brwinowie, Samorządowe Przedszkole w Otrębusach, Niepubliczne Przedszkole „Magiczna Kraina”, Europejskie Przedszkole Publiczne „Kasperek” i oczywiście nasza Filia. Wszystkie występy były wspaniałe. Dzieci otrzymały Pamiątkowe dyplomy i książeczki Pani Barbary wraz a autografem. Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor i niezastąpione Panie Kucharki. Ciasto, owoce i ciasteczka, które przygotowały bardzo wszystkim smakowały 🙂 Gratulujemy  wszystkim uczestnikom przeglądu wspaniałych występów, ciekawych pomysłów i dziękujemy  za wspólnie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Dziękujemy naszemu gościowi honorowemu Pani Barbarze Szelągowskiej i życzymy dalszych sukcesów i czekamy na kolejne wspaniałe i pouczające utwory dla dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


wars-i-sawaNasz udział w konkursie „Co wiesz o legendach polskich?”

„O Lechu, Czechu i Rusie”, „Złota Kaczka”, „Smok Wawelski”, „Wars i Sawa”, „Wiano Św. Kingi”, „Bazyliszek”, „O smoku Wawelskim”, „Jurata królowa Bałtyku”…to tylko 8 z pośród 15 legend, których znajomość była tematem konkursu „Co wiesz o legendach polskich?”. Organizatorem konkursu był Oddział Przedszkolny przy Zespole Szkół nr 1 w Brwinowie. Konkurs odbył się 30 marca o godz. 9.00,  uczestniczyły w nim dzieci z gminnych oddziałów przedszkolnych i przedszkoli w wieku 5 i 6 lat w sumie 7 drużyn po 3 uczestników. Patronat nad konkursem objęli: Arkadiusz Kosiński – Burmistrz Gminy Brwinów  oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Celem konkursu  było rozwijanie u dzieci zainteresowań legendami, kształtowanie pozytywnych postaw moralnych i wartości, a także odkrywanie talentów dziecięcych. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap odbywał się w naszym przedszkolu, którego zadaniem było wyłonienie 3 uczestników. Do drugiego etapu weszły trzy super dziewczyny, które wykazały się największą znajomością legend: Marysia Sobczyk – grupa „Żabki” Hanna Błaziak – grupa „Żuki” Amelka Moczulska – grupa „Pszczłóki” Następnie 30 marca odbył się fina konkursu, w czasie którego dziewczyny zajęły I miejsce egzekwo z  dziećmi (6 letnimi) z Oddziału Przedszkolnego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie – konieczna była więc dogrywka, po której ostatecznie dziewczyny zajęły II miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z naszych dziewczyn. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Na ich ręce składamy jeszcze raz gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy bardzo również Rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci. Przygotowała: Monika Sroka


20170323_103725-mediumPowitanie Wiosny

Wiosnę w naszym przedszkolu powitaliśmy 23 marca. Dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” wraz z Paniami  wybrały się tradycyjnie do parku miejskiego aby tam wspólnie poszukać  Pani Wiosny. Specjalnie w tym celu dzieci zabrały kolorowe transparenty oraz Marzannę Zimową Pannę wszystko po to aby Pani Wiosna nas zobaczyła i usłyszała. Tak przygotowani w barwnym korowodzie udaliśmy się ulicami naszego miasta do miejskiego parku. Dzieci z wesołym śpiewem, wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Po dotarciu do  parku tradycyjnymi okrzykami: „hu hu ha idź już sobie zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę i Marzanna Zimowa Panna została wrzucona do wody. Pani Wiosna chyba nas usłyszała, bo dzieci znalazły w parku Kukiełkę symbolizującą Wiosnę, którą z radością powitaliśmy i zabraliśmy do naszego przedszkola. Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie,  inne wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Przygotowała: Monika Sroka


20170330_110534_hdr-mediumMarcowe teatrzyki oraz koncert

W tym miesiącu nasze przedszkolaki miały przyjemność oglądać aż dwa teatrzyki oraz jak co miesiąc koncert. Na początku miesiąca Teatr Narwal przedstawił nam „Dorotkę w Krainie OZ”, pod koniec miesiąca natomiast oglądaliśmy „Legendę o Smoku Wawelskim” w wykonaniu aktorów z Teatru Prima. Podczas koncertu pod tytułem „Kwiaciarka Balsaminka”, przedszkolaki miały przyjemność posłuchać dźwięków jakie wydaje flet, poznać jego budowę oraz jak zwykle wspólnie pośpiewać do dźwięków tego instrumentu.


20170310_095607_hdr-mediumWycieczka do Teatru Baj w Warszawie

Dnia 10.03.2017 grupy „Motylków” i „Żabek” wraz z Paniami wybrały się na autokarową wycieczkę do Teatru Baj w Warszawie. Obejrzały tam spektakl pod tytułem „Plastusiowy pamiętnik”. Przygody Plastusia i jego przyjaciół – pozostałych mieszkańców piórnika, bardzo podobała się przedszkolakom. Tydzień później ( 17.03.2017) do tego samego miejsca wybrały się dwie pozostałe grupy: „Żuczki” i „Pszczółki”. Przedszkolaki zobaczyły parawanowy plan lalkowy z grą aktorów na żywym planie, w spektaklu pod tytułem „Bajka o szczęściu”.Na scenie została przedstawiona historia starego Gospodarza, który mieszkał w biednym domku ze swoimi zwierzętami: kogutem, świnką oraz myszką.  Był tam bardzo szczęśliwy dopóki nie pojawił się pewien handlarz, który za odkupienie zwierząt zaproponował gospodarzowi fajkę, nóż do strugania oraz srebrne pudełeczko. Gospodarz niewiele myśląc sprzedał swoje zwierzęta przez co miał być bardzo szczęśliwy. Niestety po czasie okazało się, że te przedmioty przestały dawać mu radość, a on został sam w swoim domku. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło ponieważ gospodarz zrozumiał, ze największe szczęście dają mu jego zwierzęta, które zdołał odzyskać. Wszystkie grupy po spektaklach uczestniczyły w lekcjach pt. „Aktor-kto to? O pracy i warsztacie aktora” oraz „Jak to się rusza? O różnych rodzajach lalek teatralnych”. Przedszkolaki poznały różne rodzaje lalek teatralnych , odkrywały sekrety ożywiania lalek a także próbowały sztuki animacji. Dowiedziały się również  co trzeba umieć, aby zostać aktorem i sami próbowali posiąść aktorskie umiejętności, wcielając się w różne postacie i odgrywając scenki. Lekcje bardzo wszystkim się podobały. Przygotowały: Joanna Józefowiak, Marlena Nieradko


20170220_092602_hdr-mediumKoncerty – styczeń i luty

Jak co miesiąc nasze przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w koncertach. Tym razem głównymi bohaterami były instrumenty takie jak: trąbka i kontrabas. Jak zwykle artyści zagrali i wyśpiewali nam muzyczne opowieści pod tytułem: „Rycerskie opowieści, czyli o tym jak dawniej bywało” oraz „W krainie baśni: tajemnice starego dębu”. Dzięki temu poznaliśmy dźwięki nowych instrumentów, a także mogliśmy pośpiewać oraz zatańczyć.


dsc01339-mediumBal Karnawałowy 2017

Dnia 08.02.2017 r. odbył się w naszym przedszkolu Bal karnawałowy. Zabawę hucznie i wesoło poprowadził DJ Radek. Cudowne stroje księżniczek, królów, smoków, rycerzy, Spidermanów, piratów, strażaków, kotków ( i jeszcze wiele można by wymieniać…:) ) przeniosły nas w prawdziwy świat bajek. Dzieci chętnie tańczyły do sławnych przebojów, brały udział w zabawach i konkursach. Dodatkową atrakcją były indywidualne sesje zdjęciowe wszystkich dzieci, zrobione przez dobrze znanego przedszkolakom fotografa – Pana Mieczysława. Na zakończenie intensywnej zabawy karnawałowej czekał na dzieci pyszny energetyczny deser. Po tym aktywnym dniu, dzieci jeszcze długo nuciły ulubione piosenki  i rozmawiały o swoich pięknych strojach.

Opracowała: Patrycja Saganowska


sniezynka2Zimowy konkurs śnieżynkowy

W dniach 16.01.2017 – 27.01.2017 roku odbył się w naszym przedszkolu konkurs zimowy polegający na wykonaniu śnieżynki. Celem konkursu było zaangażowanie rodziców do zrobienia wspólnej pracy z dziećmi. 31 stycznia 2017 roku prace przyniesione przez nasze przedszkolaki zostały wywieszone na tablicy w holu. Po rozstrzygnięciu konkursu wszystkie dzieci otrzymały dyplom z podziękowaniem oraz nagrody – książeczki oraz kolorowanki. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie oraz trud włożony w wykonanie prac. Przygotowała Joanna Józefowiak


wp_20161212_09_50_36_proKiermasz Bożonarodzeniowy

W dniach 12-23.12.2016 odbył się w naszym przedszkolu Kiermasz Bożonarodzeniowy. Do uczestnictwa w tym świątecznym wydarzeniu zaproszone zostały wszystkie dzieci wraz z ich rodzinami. Na stoiskach pojawiły się piękne bombki, choinki z makaronu, domki z pierników a nawet własnoręcznie robione mydełka oraz biżuteria. Wszystkie prace były piękne- przygotowane z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Dochód zebrany w czasie trwania kiermaszu został przeznaczony dla Kai- siostry dziewczynki z naszego przedszkola, która urodziła się jako wcześniak i wymaga rehabilitacji psychoruchowej. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich rodzinom za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowania pięknych rzeczy na kiermasz. Joanna Józefowiak Monika Smułka Karolina Perkowska


20161215_105139-mediumWizyta Pana Leśniczego w Przedszkolu

Dnia 15 grudnia 2016 r. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Leśniczego (dziadka jednego z naszych przedszkolaków), który bardzo ciekawie opowiadał dzieciom o swojej pracy. Dzieci rozmawiały  z Panem Leśniczym dlaczego las to „skarb człowieka”. Nasz Gość opowiadał o zwierzętach i roślinach  występujących w naszych lasach. Przedszkolaki dowiedziały się o przeróżnych zwyczajach zwierząt. Wiedzą już jak należny zachować się podczas spotkania leśnego zwierza w czasie spaceru po lesie oraz znają „leśny savoir-vivre”. Pan Leśniczy dał nam również kilka rad związanych ze zbieraniem grzybów. Dzieci z naszego Przedszkola popisały się bardzo dobrą znajomością nazw zwierząt i ptaków, za co zostały bardzo pochwalone przez Pana Leśniczego. Nie zabrakło także drobnych upominków od Nadleśnictwa w Skierniewicach – dzieci dostały do domu bardzo ładne zakładki do książek z obrazkami ptaków oraz kwiatów polskich.

Przygotowała: Patrycja Saganowska


img_20161219_213052Koncerty i Teatrzyk

Kolejne koncerty i teatrzyk za nami. W listopadzie przedszkolaki na koncercie pt. „„Niezwykłe przygody pewnej kropli wody”, poznały nowy instrument – KLARNET. W grudniu natomiast podczas koncertu „Wigilijne światło betlejemskiej gwiazdy”, miały okazję zapoznać się i posłuchać brzmienia instrumentu o nazwie OBÓJ. W tym miesiącu gościliśmy również teatr Prima, który przyjechał do nas z przedstawieniem „ Jakiż to Święty rozdaje prezenty”. Muzyczno-tanecznym krokiem przedstawione zostały ciekawostki i zwyczaje związane z Mikołajem i Świętami,  charakterystyczne dla różnych krajów i regionów. W czasie spektaklu dzieci miały możliwość występowania na scenie razem z aktorami, dzięki czemu było bardzo wesoło. Przygotowała: Marlena Nieradko


20161212_144614-mediumWizyta Pani Alicji ze Straży Miejskiej

„Nasza Straż Miejska jest Bardzo Wspaniała Pilnuje porządku od samego rana W Brwinowie naszym mieście kochanym Straż jest obecna w każdym zaułku schowanym Dziękujemy Wam nasi drodzy Że zawsze liczyć na Was możemy I bezpiecznie się czujemy.” Dnia 12 grudnia 2016r nasze przedszkole odwiedziła funkcjonariuszka Straży Miejskiej. Celem spotkania było kształtowanie wyobraźni dzieci dotyczącej bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Dzieci wysłuchały bajki pt. ” Czerwony Kapturek” na podstawie, której została przeprowadzona pogadanka. Rozmowa dotyczyła kontaktów z dorosłymi ludźmi, których dzieci nie znają. Pani ze Straży Miejskiej przypomniała przedszkolakom, że nie wolno im rozmawiać z obcymi oraz udzielać im informacji o sobie.  Dzieci muszą także uważać w sytuacjach kiedy ktoś nieznany proponuje im słodycze, obejrzenie małych kotków czy piesków, które są niedaleko lub chce podwieźć je samochodem. Zawsze w takich przypadkach dzieci powinny odmówić takiej osobie oraz poinformować swoich rodziców o zaistniałej sytuacji. Na koniec spotkania Pani Alicja przeprowadziła test naszym kochanym przedszkolakom. Pokazała tablice z sylwetami różnych osób. Dzieci miały powiedzieć, która z tych postaci może być niebezpieczna. Okazało się oczywiście, że każda z tych osób może być groźna i mieć złe zamiary wobec nich.   Przygotowała: Joanna Józefowiak


20161205_105255-mediumMikołajki

Dnia 5 grudnia dla dzieci została przygotowana niespodzianka. Które z nich w oczekiwaniu na pierwszy śnieg nie wspomniało w domu chociaż raz o Świętym Mikołaju? Które z nich widząc pierwszy śnieg nie myślało o Świętym Mikołaju, który przyjeżdża na saniach z górą pełną prezentów? Już nie wspominając o tym, które z nich nie chciałoby samemu pojeździć na takich saniach, może trochę mniejszych. Przyjście Mikołaja było dla dzieci dużą niespodzianką, jednak wiedziały, że w najbliższym czasie ktoś  może przyjść odebrać ich listy i wysłać w odpowiednie miejsce.. tylko.. kto tak naprawdę spodziewał się samego Mikołaja?! Tego dnia wszystkie dzieci w Mikołajkowych czapkach wyczekiwały na sali gimnastycznej, gdzie czekały na nich dwie śnieżynki, które na ten czas przygotowały kilka atrakcji. Chcąc sprawdzić wiedzę o nieznajomym tak naprawdę mieszkańcu Bieguna Północnego przygotowały Quiz sprawdzający wiedzę przedszkolaków. Już pierwsze odpowiedzi były zaskakująco dobrego, ale.. żeby dzieci nie wiedziały skąd pochodzi Mikołaj? Jaki jest jego ulubiony kolor, co przynosi niegrzecznym dzieciom, a przede wszystkim co nosi w worku? Śnieżynki powinny się wstydzić za takie pytania!! Następną atrakcją w kolejce był taniec. Rzecz jasna był to taniec dla Świętego Mikołaja! Do piosenki Alvaro Soler’a każde z dzieci wykonywało własną choreografię taneczną, chociaż w większości przypadków to była czysta improwizacja, której nie powstydził by się żaden dobry tancerz! Następnie Śnieżynki zaproponowały dzieciom zaśpiewanie piosenki (wiadomo dla kogo i z jakiej okazji!) – „Siedzę Cichuteńko”. Niemożliwe było by to, gdyby po tak świetnym zaproszeniu jakim jest ów utwór zaproszenia nie przyjąłby sam Mikołaj. W trakcie śpiewania piosenki Śnieżynki wypatrzyły za oknem tego, na którego wszyscy tak bardzo czekali (one same również!). Ciężko opisać wrażenie dzieci po tym jak spostrzegły, że za oknem ktoś się czai, a ten ktoś jest widoczny z dużej odległości, bo kto na co dzień chodzi w czerwonym stroju z workiem na ramieniu, czerwoną czapką, długą brodą, a w dodatku nie podróżuje samochodem tylko saniami! Po tym jak Święty Mikołaj wszedł do sali zapytał się dzieci co przynoszą do przedszkola, gdy mają swoje imieniny. Wszyscy zgodnie odparli to samo: słodycze! Z okazji swoich imienin, Mikołaj również przyniósł dla  dzieci słodycze, a one w podziękowaniu za przybycie po raz kolejny wykonały dla niego piosenkę. Po tym wszystkim Mikołaj zebrał od wszystkich dzieci listy (własnoręcznie rysowane), a każdy kto był chętny i się nie bał (a nie bał się nikt) mógł porozmawiać z samym Mikołajem czy nawet zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie Mikołaj pożegnał się ze wszystkimi, spakował listy i wrócił tam, gdzie przez najbliższe tygodnie będzie ciężko pracował by wszystkim grzecznym (i tym niegrzecznym dzieciom też) dostarczyć wymarzone prezenty. Ps: Renifery też były, ale tych akurat nikt nie widział 🙂 Przygotowała: Aneta Urbaniak

 


img_20161125_153841-mediumŚwięto Pluszowego Misia

25 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Święto Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie przedszkolaki i panie wychowawczynie, przyniosły ze sobą swoje ulubione misie. Duży pluszak towarzyszył przez cały dzień również naszej pani Dyrektor 🙂 Każda grupa miała ciekawe pomysły na świętowanie. Żuczki nauczyły się krótkiego wierszyka pt. „Miś”, zagrały na dywanie w misiowe memory. Bawiły się w ciepło-zimno poszukując swoich maskotek, a na koniec odbyła się pluszakowa dyskoteka. Pszczółki wykonały prace plastyczne techniką wydzieranki oraz rysowały misia z zamkniętymi oczami. Żabki tańczyły do piosenki „Jadą jadą misie”, tworząc misiowy pociąg, uczyły swoje misie poprawnie liczyć oraz rysowały ich portrety. Motylki również narysowały portrety swoich misiów, które można podziwiać na tablicy i tak jak pozostałe grupy wspaniale bawiły się ze swoimi ulubieńcami. Przygotowała: Marlena Nieradko


20161118_113516-mediumMobilne Planetarium w naszym przedszkolu

W piątek 18 listopada 2016 roku dzieci z naszego przedszkola udały się do najdalszych zakątków kosmosu oraz na pokład stacji kosmicznej, dzięki uczestnictwie w seansie edukacyjnym w mobilnym planetarium GRAWITON. Dzięki pokazom oraz specjalnej kreskówce („The Zula Patrol”), dzieci dowiedziały się jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny, jak powstawała nasza planeta. Pokaz, dla każdej grupy osobno, odbył się w specjalnej kopule w kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Leżąc wygodnie na materacach i poduszkach, dzieci odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Mogły również poznać zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, czy zmianą położenia planet. W jednej chwili, przedszkolaki przeniosły się w świat zagadek kosmosu, w przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Pokaz dostarczył nam wielu kosmicznych wrażeń 🙂 Przygotowała: Patrycja Saganowska


20161116_101151Dzień Niepodległości

Dzień 11 listopada to Święto Niepodległości. Dzieci z grupy Pszczółki postanowiły w uroczysty sposób uczcić ten dzień i przygotowały specjalnie na tę okazję występ artystyczny dla całego przedszkola, który odbył się 16 listopada o godz. 10.00 w naszym przedszkolu. Dowiedzieliśmy się, że dawno temu nasza ojczyzna została „podzielona” i nie było jej na mapie Europy, ale dzięki odważnym żołnierzom udało nam się odzyskać wolność. Dzieci zaprezentowały najważniejsze symbole narodowe Polski, czyli: flagę, godło i hymn. Pszczółki śpiewały pieśni patriotyczne takie jak „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Przybyli Ulani pod okienko” i recytowały wiersze o tematyce niepodległościowej. Na koniec swojego występu wszystkie dzieci wykonały hymn polski. Dzieci tak jak potrafiły najpiękniej słowem i piosenką, oddały szacunek symbolom narodowym i okazały miłość do naszej Ojczyzny. Takie chwile uczą nas wszystkich jak być dobrym Polakiem, który nie zapomina o historii swego kraju. Przygotowała: Monika Sroka

 


20161110_094804-mediumWizyta Fotografa

W związku z tematem kompleksowym „Na starej fotografii”, w tym tygodniu gościliśmy panią Sylwię Chrzanowską, która jest fotografem w Brwinowie. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom na czy polega praca fotografa. Za pomocą prezentacji multimedialnej, wiewiórka Aparatka przedstawiła naszym przedszkolakom historię aparatu: pokazała jak wyglądały i nazywały się dawniej aparaty, jak robiło się nimi zdjęcia, w jaki sposób były wywoływane oraz jak udoskonalano je na przestrzeni lat. Dzieci dowiedziały się, że poza telefonami komórkowymi i tabletami, są inne przedmioty w których może być wbudowany aparat np. kluczyki od samochodu, żarówka czy długopis. Są to tak zwane aparaty szpiegowskie. Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, z której bardzo dużo się dowiedzieliśmy, mogliśmy pooglądać przedmioty, które przyniosła ze sobą pani Fotograf. Były to różne aparaty ( starsze i nowsze ), klisze fotograficzne, lupy oraz inne gadżety, których fotograf używa w swojej pracy. Na koniec wręczyliśmy Pani podziękowanie za przybycie i przybliżenie Nam specyfiki zawodu fotografa. Przygotowała: Marlena Nieradko


20161027_103848-mediumPaździernikowy teatrzyk i koncert

Podczas październikowego koncertu pod tytułem: „Jesień dźwiękami malowana”, artyści przepięknymi dźwiękami wprowadzili nas w jesienny klimat. Tym razem głównym bohaterem był akordeon – przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda ten instrument oraz usłyszały jakie dźwięki można z niego wydobyć. W tym miesiącu odbył się również pierwszy teatrzyk, pod tytułem: „Witaminki księżniczki Ewelinki.” w  wykonaniu grupy teatralnej Narwal. Bajka opowiadała o dziewczynce, która przez niechęć do zdrowego jedzenia, często chorowała. Z tego powodu rodzice dziewczynki byli bardzo zmartwieni i na różne sposoby próbowali przekonać ją do warzyw. Nasze przedszkolaki bardzo dużo wiedzą już o zdrowym odżywianiu, a poprzez bajkę mogły utrwalić i uporządkować sobie tą wiedzę. Przygotowała: Marlena Nieradko


dsc_1197-mediumJesienne atlasy przyrodnicze

W  tym roku realizując plan roczny, staramy się na różne sposoby wspierać i rozwijać czytelnictwo. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w czasach Internetu i cyfryzacji, duże grono dzieci nie czuje potrzeby kontaktu z książką. Bardzo byśmy chcieli aby sztuka czytania nie zanikła. Próby zachęcania przedszkolaków do obcowania z książką przybierają różne formy: ruszyliśmy z akacją „Rodzice czytają dzieciom” ( szczegółowe informacje w wydarzeniach z życia grupy ) oraz „Bookcrossingiem” – czyli biblioteczką przedszkolną. Kolejnym działaniem jakie podjęliśmy było wspólne stworzenie „Jesiennych atlasów przyrodniczych.” Wykorzystaliśmy dary jesieni w postaci liści i w grupach wspólnie tworzyliśmy atlasy według własnych pomysłów. Dzięki temu każdy atlas jest inny, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Stworzyliśmy z nich jesienną wystawę aby rodzice mogli podziwiać efekty naszej pracy. Poprzez wspólne tworzenie, przedszkolaki przekonały się jak dużo pracy trzeba włożyć w zrobienie takiej książki. Wierzymy, że kiedy atlasy trafią do naszych kącików książki w salach, dzieci będą dbać o wspólne dzieło oraz szanować pozostałe książki. Przygotowała: Marlena Nieradko


signlogoBOOKCROSSING

Kochani, 10 października w naszym Przedszkolu rozpoczęła swoją działalność Biblioteka Przedszkolna. Biblioteka czerpie swoje zbiory z darów jakie otrzymujemy od rodziców, dzieci oraz pracowników Przedszkola. Bez Waszej szczodrości oraz chęci nie mogłoby to nastąpić. Wszystkim obecnym, jak i przyszłym darczyńcom, bardzo dziękujemy 😉 Biblioteka powstała dzięki akcji „Bookcrossing” („Uwolnij książkę”). Każdy, kto posiada w domu książki, które nie są mu już potrzebne, może  dać im drugie życie, przynosząc je do naszego Przedszkola. W naszej Bibliotece każdy powinien znaleźć coś dla siebie, bowiem przyjmujemy wszelkie gatunki i rodzaje książki. Biblioteka przyjmuje także płyty z różnymi nagraniami. Naszą ideą jest wspieranie i rozwijanie czytelnictwa oraz przywrócenie książkom ich należnego miejsca we współczesnym świecie. Dzięki Wam, dajemy książkom nowe życie. Im więcej pozycji czytelniczych trafi do nas, tym większe ich bogactwo będzie dostępne w Bibliotece. Biblioteka w Przedszkolu to doskonały wybór dla pracowników, rodziców oraz dzieci uczęszczających do Przedszkola. Książki bowiem można wypożyczyć przyprowadzając lub odbierając dziecko z placówki. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które dodatkowo zaoszczędza czas. Dzieci reagują bardzo entuzjastycznie na naszą Bibliotekę oraz cieszą się z  możliwości wybrania i wypożyczenia nowej książki do czytania i zabrania jej do domu . Uczą się zasad korzystania z Biblioteki, dbania o to, co wypożyczają, czerpią radość z możliwości wypożyczenia książek wraz z rodzicami. Zachęcamy do korzystania z naszej Biblioteki oraz do „uwalniania książek”, darując je Bibliotece, tym samym dając im nowe życie. Patrycja Saganowska

 


20160919_102016-mediumWrześniowy koncert

Wraz z rozpoczęciem nowego roku przedszkolnego, rozpoczęliśmy również przygodę z muzyką. Co miesiąc przedszkolaki będą miały okazję brać udział w koncertach odbywających się w naszym przedszkolu. Wszyscy bardzo lubimy takie bezpośrednie spotkania z muzyką, możemy posłuchać melodyjnych historii, wspólnie pośpiewać, a także wiele się nauczyć:  poznać instrumenty, ich budowę, brzmienie a także dowiedzieć się co robić żeby grały. We wrześniu odbył się pierwszy koncert pt. „Żegnaj lato! O czym szumi muszelka”, w którym główną rolę odgrywała gitara. Dowiedzieliśmy się jak wygląda ten instrument, jak jest zbudowany, a nawet wspólnie policzyliśmy struny. Przygotowała: Marlena Nieradko


20160923_095432Sprzątanie Świata

Do sprzątania” K.  Pawlikowska

Hej dzieciaki na start, zabierajcie się do sprzątania.

Posprzątamy dziś cały świat, każdy z nas jest chwat.

Pójdźmy w cztery strony świata, tam, gdzie ptak spokojnie lata.

Gdzie zwierzyna w las ucieka, no bo boi się człowieka.

Posprzątajmy puszki, śmieci, niech się cieszą wszystkie dzieci.

Pozbierajmy też papierki, sznurki, metal i butelki.

Czysty będzie już nasz świat, o porządek trzeba dbać.”

Dnia 23 września wszystkie dzieci z  przedszkola uczestniczyły w akcji „Sprzątanie Świata”. Samo sprzątanie poprzedzone było zajęciami dotyczącymi segregowania odpadów komunalnych, recyklingu, informacji o zanieczyszczaniu środowiska w którym żyjemy. Zaraz po śniadanku wszystkie grupy spotkały się na sali gimnastycznej w celu uświadomienia sobie potrzeby dbania o przyrodę. Panie z grupy „Żabek” szczególną uwagę dzieci zwróciły na zanieczyszczanie środowiska, wyświetliły slajdy przedstawiające czyste środowisko i brudne. Zadaniem dzieci było rozpoznanie środowiska czystego i zanieczyszczonego, poszło doskonale. Kolejnym etapem było przypomnienie o segregowaniu śmieci do oznaczonych różnymi kolorami pojemników. Dzieci z zainteresowaniem i chęcią brały  udział w  rozmowie, odpowiadały na zadane pytania. Nauczycielki zapoznały dzieci z treścią wiersza „Czy to nasze” autora Heleny Bechter. Miał on na celu  ukształtowanie w młodej osobie wrażliwości  ekologicznej oraz opiekuńczej postawy. Odbyły  także się ciekawe konkursy z wiedzy o środowisku, a pod koniec spotkania wszystkie dzieci złożyły przysięgę „Miłośnika przyrody”. Radości, uśmiechów nie było końca. Jednak główną atrakcją tego dnia było Sprzątanie ziemi, które bardzo się podobało i nad którym czuwały wszystkie panie z grup, dbając o bezpieczeństwo przedszkolaków. Dzieci bardzo zaangażowały się w te akcję i dokładnie wykonały swoje zadanie. Wszystkie worki zostały zapełnione śmieciami, które pojawiły się w przedszkolnym ogrodzie. Na koniec akcji usłyszałyśmy „Zawsze będziemy pamiętać, że należy dbać i szanować naszą przyrodę” . Miłe i wzruszające … nic dziwnego przecież NASZE PRZEDSZKOLAKI to  mali MIŁOŚNICY PRZYRODY. Przygotowała: Agnieszka Szwed


 20160922_094341Wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie

Za nami pierwsza w tym roku wycieczka autokarowa, na którą wybraliśmy się 22 września do Muzeum Narodowego dzięki naszej Radzie Rodziców. W wycieczce uczestniczyły wszystkie grupy. Na miejsce dotarliśmy dość szybko więc udało nam się jeszcze odwiedzić część plenerową Muzeum Wojska Polskiego. Dzieci były pod dużym wrażeniem mogąc z tak bliska podziwiać samoloty, czołgi, śmigłowce, armaty po czym szybciutko udaliśmy się na nasze warsztaty. Muzeum Narodowe – brzmi trochę poważnie  jak dla przedszkolaków, ale właśnie z myślą o małych miłośnikach sztuki muzeum organizuje zajęcia dla grup przedszkolnych, w których wzięliśmy udział. Zabawy z barwami – grupa Pszczółki – postawiliśmy pierwsze kroki w świecie kolorów, zupełnie jak początkujący artyści. Dowiedzieliśmy się które barwy są ciepłe, a które zimne i poznaliśmy barwy podstawowe i pochodne. Zastanawialiśmy się też nad tym co sprawia że jedne obrazy wydają się nam wesołe a inne zaś smutne. Grupa Żabki – W malarskiej pracowni – dowiedzieliśmy się co jest potrzebne malarzowi do pracy. Czym jest talent. Dowiedzieliśmy się jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swych prac.  Grupy – Żuczki i Motylki – Pory roku, pory dnia – natura zawsze była ważnym tematem w sztuce. Przypatrując się wybranym obrazom, zastanawialiśmy się czy łatwo jest namalować noc, dowiedzieliśmy się jakich środków używali artyści by namalować na przykład upał. Odkryliśmy również jakim rozrywkom oddawano się zimą w Holandii. Po wyjściu z muzeum skorzystaliśmy z pięknej, słonecznej pogody i udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Spacer zaczęliśmy od placu Zamkowego w centrum, którego podziwialiśmy Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski. Wąskimi uliczkami przeszliśmy na Rynek Starego Miasta odwiedzając „Bazyliszka” i tak pożegnaliśmy się ze stolicą i wróciliśmy do naszego przedszkola. Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki. Relację przygotowała: Monika Sroka


dsc_0301-mediumMikrosamochód o napędzie elektrycznym w naszym przedszkolu

W środę przedszkolaki usłyszały fantastyczną wiadomość – czekała ich niesamowita niespodzianka! W tym dniu przedszkole odwiedził p. Kwiatkowski – rodzic dzieci uczęszczających do naszego przedszkola (Asi z ,,Motylków” i Rysia z ,,Pszczółek”). Ich tata zgodził się opowiedzieć i pokazać pojazd, który skonstruował we współpracy z innymi inżynierami. Niezwykłe jest to, że samochód ten napędzany jest elektrycznie, zbudowany jest z plastiku, a i tak jest w stanie rozpędzić się ponad 50 km/h! Dzieci  były bardzo ciekawe, gdzie jest kierownica (okazało się, że tam, gdzie w ,,zwykłym” samochodzie), dlaczego pojazd ma trzy, a nie cztery koła, czy ma silnik, czy można nim jeździć w zimę… Pytań było tysiące, a p. Kwiatkowski cierpliwie wszystko tłumaczył, a nawet pozwolił naszym Milusińskim zasiąść w fotelach kierowcy i pasażera. Wbrew pozorom, nie tylko chłopcy byli zachwyceni – dziewczynkom podobał się kolor samochodu i obicie foteli wykonane z dżinsu. Słowem – dla każdego coś ciekawego! Dziękujemy bardzo w imieniu dzieci i swoim za poświęcony nam czas! Przygotowała: Monika Smułka


 

ROK PRZEDSZKOLNY  2015/2016


20160622_094039 (Medium)Zakończenie roku

22 czerwca 2016 r. w Filii Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Brwinowie odbyło się zakończenie roku szkolnego. Uroczystość poprowadziła p. Sylwia Margas (nauczycielka z grupy „Żabki”). Po krótkim powitaniu wszystkich zebranych, dzieci zaprezentowały swój talent wokalny, śpiewając piosenki o tematyce wakacyjnej. Następnie wszystkim przedszkolakom zostały wręczone dyplomy. W dalszej części spotkania pani wicedyrektor Grażyna Dubiniak życzyła dzieciom słonecznych i udanych wakacji. Nie zabrakło również wakacyjnych zabaw. W jednej z nich dzieci rozwiązywały letnie zagadki (za co do każdej z grup trafiły kolorowanki), w innej zaś musiały spakować się na wakacje i wziąć ze sobą tylko to, co jest  na wakacjach potrzebne (czapka z daszkiem, krem ochronny, kąpielówki itp.) Na koniec panie z Urzędu Gminy podziękowały i wręczyły nagrody tym dzieciom, które wzięły udział w akcji „Listy dla Ziemi”. Przygotowała: Ewelina Krochmalska


20160621_103735 (2)Wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej

– Pożar, panowie! Wstawać, panowie! Dom się zapalił na Julianowie! Z łóżek strażacy szybko zerwali, – Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Burmistrz zobaczył łunę z oddali: – Co to się pali? Gdzie to się pali?

Na Sienkiewicza? Na Kołątaja? Czy też w Alei Pierwszego Maja? Może spółdzielnia? Może piekarnia? Łuna już całe niebo ogarnia.  Wstali strażacy, szybko ubrali się. Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

Fragment z wiersza Jana Brzechwy Pali się!

Dnia 21 czerwca do naszego przedszkola przybyli strażacy z  Ochotniczej Straży Pożarnej w Brwinowie. Wizyta ta wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Milusińscy  dowiedzieli się: w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną oraz różne ciekawostki związane z ich pracą; zachowanie bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy, wypadku. Największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali zaproszeni goście. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie samochodu: także narzędzia i urządzenia  znajdujących się w wozie.  Dużą radość sprawił przedszkolakom  pokaz umundurowania oraz przymierzanie masek, kasków. Na koniec strażacy rozciągnęli ogromny wąż z którego popłynęła woda – tworząc fontannę. Żegnając gości usłyszeliśmy dźwięk, który popłynął z wozu strażaków: wycie syren oraz migotanie świateł. Dziękujemy naszym strażakom za ich pracę, za to że czujemy się przy nich bezpiecznie. Przygotowała:  Agnieszka  Szwed


20160614_100950RANCZO W DOLINIE – WYCIECZKA

Drodzy Rodzice zawsze piszemy relację z wycieczki z punktu widzenia nas nauczycieli. Tym razem postanowiłam przeprowadzić wywiad i to dzieci opowiedzą Wam jak podobała im się wycieczka i co najbardziej im się podobało. WIKTORIA: – Autokarem podróż była bardzo fajna. Za oknem mijaliśmy krowy, koniki, domy i wielkie wiatraki. DAWID: – Jak jechaliśmy autokarem były duże magazyny. WILHELM: – Widziałem przez okno bociana. Podróż była fajna, śpiewaliśmy. DAWID: – Tak śpiewaliśmy takie piosenki dla dorosłych – „Gwiezdne wojny przebudzenie mocy”. Dziewczyny też śpiewały ale coś innego. MARYSIA, HANIA, ALICJA: – My dziewczyny śpiewałyśmy „Autobusie gnaj” i „ Jesteśmy żaby aby,  aby”. Podróż była fajna. Nikt nie wymiotował i było wesoło. WIKTORIA: – Gdy wysiedliśmy na ranczo to widziałam w oknie takiego upiora, był trochę straszny ale się nie bałam. Przywitał nas kowboj i miał prawdziwy pistolet ale był śmieszny. Co wam się podobało na wycieczce? GABRYSIA: Wszystko! Ale co tak najbardziej? GABRYSIA: – No wszystko! WILHELM: – Najbardziej mi się podobało rzucanie podkowami, tańce i jak jedliśmy kiełbaski. MARYSIA: – Mi najbardziej podobały się konie, lamy i malowanie buzi. Konie były białe, szare i ten mały i można było na dwóch jechać. ALA: – Konie były najfajniejsze i kowboje no i malowanie buzi i jedzenie. Podobało mi się skakanie na zamku dmuchanym i kręgle, najwięcej kręgli zbiła nasza Pani Sylwia. HANIA: – Najlepsza była wata cukrowa wszystko było super i kopalnia złota i znalazłam złoto, prawie wszyscy zaleźli! MICHAŁ: – Podobała mi się taka zjeżdżalnia, którą wpadało się do siana i szukanie złota i pociąg i jak Pan Indianin polewał nas wodą. KAROL: – Mi też podobało się jak jechaliśmy pociągiem i jeszcze przeciąganie liny i Panie też z nami się przeciągały. Fajny był zamek dmuchany i można było skakać. DAWID:– Najfajniejsze było szukanie złota! MICHAŁ: – Dla mnie najfajniejsze było strzelanie z łuku, bo ja nigdy nie strzelałem z łuku i pies, który tam był. Szukanie złota, ale nic nie znalazłem i jazda na koniu. LIDKA: – Fajne było zjeżdżanie do słomy i pies i zamek dmuchany i jak jechałem na koniu i wata cukrowa. Czy lubicie jeździć na wycieczki?   WSZYSCY: – TAK! Przygotowała: Monika Sroka


IMG_6218„Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Celem programu skierowanego do przedszkolaków w całej Polsce jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą się szacunku i ekologicznych zachowań: jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. W naszym przedszkolu akcja „Kubusiowi Przyjaciele Natury” rozpoczęła się w marcu od realizacji pierwszego scenariusza pt. „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Dzieci podczas tego spotkania poznały podstawowe zachowania proekologiczne, dowiedziały się , jak dbać o przyrodę i pielęgnować rośliny w kąciku przedszkolnym. Spotkanie kwietniowe przebiegło pod tytułem „Zdrowe produkty na drugie śniadanie jemy i zdrowo rośniemy”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest drugie śniadanie (szczególnie pod postacią owoców i warzyw!), dowiedziały się czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i rozpoznawały warzywa i owoce za pomocą różnych zmysłów: smaku, węchu, dotyku. W maju przedszkolaki świętowały „Dzień marchewki”. Tego dnia dzieci zamieniły się w detektywów, którzy mieli za zadanie odnaleźć zaginioną marchewkę. Po wykonaniu zadania na przedszkolaki czekała super niespodzianka w postaci talerza pełnego słodkiej marchewki, która oczywiście została zjedzona ze smakiem do ostatniej sztuki . Czerwcowe spotkanie miało tytuł „Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy”.  Dzieci dowiedziały się czym jest recykling, nauczyły się rozpoznawać rodzaj materiału z którego wykonany jest dany przedmiot i ćwiczyły umiejętność współdziałania w grupie podczas wyścigów w pakowaniu śmieci do kosza. Na zakończenie zajęć dzieci dostały „Książeczki przedszkolaka” dzięki którym mogą dalej utrwalać poznane na zajęciach wiadomości i umiejętności. Po zrealizowaniu programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nasze przedszkole otrzymało Certyfikat. Opracowały: Ewelina Krochmalska Karolina Perkowska


20160608_151601 (Medium)Dzień Rodziny

8 czerwca w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji „ Dnia Rodziny”. Święto Rodziców to chyba najmilsza i najważniejsze uroczystość w całym roku przedszkolnym. Dzieci miały możliwość wyrażenia, jak ważni w ich życiu są rodzice. To oni są autorytetami wartymi naśladowania. Wszystkich przybyłych gości witały Panie – Dyrektor i Wicedyrektor oraz Panie wychowawczynie. Później scena należała już do małych artystów. Dzieci z grup: Motylków, Pszczółek, Żuczków i Żabek zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność dzieci z Paniami przygotowały dla Rodziców krótkie inscenizacje i  w pięknych kolorowych strojach i przy akompaniamencie naszej Pani rytmiczki wystąpiły dla Rodziców najpiękniej jak potrafiły. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy i piosenek. Po występach dzieci i Panie wychowawczynie zaprosiły Rodziców do swoich sal gdzie otrzymali oni upominki zrobione przez dzieci. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Kochani Rodzice!

Dziękujemy Wam za trud włożony w Nasze wychowanie, za opiekę jaką nad nami roztaczaliście za bajki na dobranoc, które pozwalają Nam zasnąć, za opatrywanie zbitych kolan, guzów, siniaków.

Dziękujemy, że jesteście. Wasze Dzieci 😉

    W imieniu Dyrekcji Przedszkola chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim Rodzicom za obecność, Paniom wychowawczyniom za przygotowanie występów. W swych podziękowaniach nie możemy oczywiście zapomnieć o przedszkolakach, którzy w tak piękny i wyjątkowy sposób wyrazili swoje uczucia Rodzicom. Przygotowała: Monika Sroka


IMG_4978 (Medium)Dzień dziecka – przedstawienie rodziców

Dnia 1 czerwca o godz. 9:15 czekała na naszych wspaniałych przedszkolaków miła niespodzianka. Kilkoro Rodziców dzieci chodzących do przedszkola przygotowało przedstawienie pod tytułem „Święto bajek”. Scenariusz krótko opowiadał o losach bohaterów pięciu bajek. Dzieci od razu wiedziały z której bajki pochodzą występujący na scenie aktorzy. Po każdej scence był też czas na konkurs dla dzieci. Rodzice bardzo zaangażowali się w całe przedstawienie: stworzyli dekorację, nauczyli się swoich ról oraz przebrali się w przepiękne stroje. Gorąco dziękujemy Rodzicom za tak czynny udział, by wszystkie dzieci mogły świętować w radości swoje święto. A naszym kochanym przedszkolakom uśmiech nie znikał z twarzy zarówno podczas występów jak i w trakcie całego, pięknego dnia. Dziękujemy! Przygotowała: Sylwia Margas


20160524_092403 (Medium)Majowy koncert i teatrzyk

Zgodnie z tradycją, w maju przedszkolaki oglądały teatrzyk pt. „Legenda o zaczarowanym młynku”  Teatru Narwal oraz uczestniczyły w koncercie „Olimpiada zwierząt – Puzon”. Tym razem dzieci nie tylko mogły posłuchać, pośpiewać oraz pobawić się przy muzyce. Otóż pod koniec koncertu pani prowadząca sprytnym sposobem sprawdziła kto słuchał śpiewającej opowieści i zapytała jakie zwierzęta brały udział w olimpiadzie. Dzieci, które dobrze odpowiedziały zostały zaproszone na środek, a pan grający na puzonie pożyczył dzieciom medale, aby przedszkolaki mogły poczuć się jak wygrani na olimpiadzie. Przy dźwiękach puzonu i pianina, wszyscy razem przemaszerowali wokoło sali, dumnie pokazując co mają na szyi. Wszystkim bardzo podobała się taka forma koncertu! Przygotowała: Marlena Nieradko


IMG_4913Wyjście do Biblioteki dziecięcej

W związku z realizacją tematu kompleksowego Lubimy książki przedszkolaki z naszego przedszkola w dniach: 10, 12 i 13 Maja br. odwiedziły Bibliotekę Publiczną oddział dziecięcy w Brwinowie. Podczas spotkania z p. Anną Adamczyk dzieci dowiedziały się, że mogą korzystać z Biblioteki po założeniu karty, zwiedzały pomieszczenie, dowiadując się dla jakiej grupy wiekowej leżą książki w tym, czy innym miejscu oraz z uwagą słuchały krótkiego, pełnego humoru opowiadania przygotowanego przez p. Anię. Niektóre przedszkolaki dostały znaczki Przyjaciele Biblioteki, co oznaczało, że są miłośnikami książek oraz dobrze odpowiedziały na pytanie zadawane przez p. Anię. Bardzo dziękujemy Pracownikom Biblioteki Publicznej za zorganizowanie spotkań, które dostarczyły dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń oraz pomogły stać się miłośnikiem książek i przyjacielem biblioteki.

Przygotowała: Sylwia Margas


20160509_105459_resizedWycieczka do Wioski Pod Kogutem

Wy nie wiecie, a ja wiem jak radośnie spędzić dzień.

W środku Parku Chojnowskiego, niewiele od miasta oddalonego, jest wioseczka taka mała dla wszystkich dzieci doskonała. Cała masa zwierzaków, dużo terenu i wywrotka piachu.

Pióra, futra, słoma, jaja i zabawa doskonała. Dla maluchów i starszaków jest ukryty tu skarb skrzatów. Jeśli nie chcesz ziewać z nudy do nas przyjedź na dzień długi…

9 maja 2016 roku nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do gospodarstwa  agroturystycznego „Pod kogutem”. Jest to wiejski ośrodek wypoczynkowy o bogatej infrastrukturze, położony na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego we wsi Krępa. W słoneczny poniedziałek po zjedzonym śniadanku wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na wycieczkę. Kiedy dotarliśmy na miejsce zobaczyliśmy piękne gospodarstwo oraz wiele zwierząt żyjących na wsi i nie tylko…o których często dzieci słyszały w przedszkolu. Każda grupa miała przydzielonego przewodnika, który opiekował się nią i pomagał uzyskać różne informacje. Podczas oprowadzania po zagrodzie przewodnik przypominał dzieciom jakie są zwyczaje zwierzątek czym się żywią oraz gdzie zamieszkują. Pokazał świnki morskie, które ukrywały się w słomie, indora z indyczką o pięknych czerwonych koralach,  które przywitały nas w swoim gulgoczącym języku, perliczki, kaczki, gęsi czy kury. Zobaczyliśmy również owieczki, konie i kucyki, krowę Matyldę czy rodzinkę kóz, gdzie tata koza (cap) miał na imię Elvis. Dużą atrakcją okazało się spotkanie  z wielbłądami, lamami, osiołkami czy dzikami. Można także było zobaczyć przepiękne wielobarwne papużki, pawie czy mięciutkiego, milutkiego, ale mocno drapiącego Ostronosa Rysia wraz z partnerką. Dotkniecie  zwierzątek  takich jak koza, piesek, kotek, króliczek było dla dzieci świetnym i niezapomnianym doznaniem. Kiedy dwie grupy zwiedzały Mini Zoo, inne dzieci szlifowały wiedzę o ptakach ich jajkach, piórach. Miały także możliwość dotknięcia wełny z owcy, wielbłąda czy lamy. Sprawdzały, która z nich jest najdelikatniejsza i dzieliły się zdobytą wiedzą między sobą.  Na terenie placu zabaw, gdzie gościła kolejna grupa największą atrakcją okazały się kozy, które robiły furorę zjadając każde źdźbło trawy podawane przez dzieci. Uwieńczeniem naszej wiejskiej przygody było spożycie na świeżym powietrzu ciepłego posiłku w formie pieczonej kiełbaski i wypicie cieplutkiej herbatki z cytrynką. Pychota… Dziękujemy naszej wspaniałej Radzie Rodziców za zorganizowanie SUPER wycieczki, a przy tym możliwość spędzenia wolnego czasu na łonie natury i zażycie dużo zdrowego leśnego powietrza.

Przygotowała: Agnieszka Szwed

 


20160504_093659_resizedWYCIECZKA DO PLANETARIUM

W dniu 4 maja wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Centrum Nauki ,,Kopernik” w Warszawie. Już od rana zastanawialiśmy się, co może znaczyć słowo,, planetarium”, gdzie mieliśmy się udać. Pomysłów było mnóstwo, ale chcieliśmy przekonać się osobiście:) Po przybyciu na salę usiedliśmy w fotelach, a nad nami był ekran sferyczny, gdzie za chwilę miały dziać się niemal cuda. Najpierw na niby kolorowaliśmy las z zającem, a następnie przypomnieliśmy sobie, jakie zwierzęta zamieszkują to miejsce dniem, a jakie nocą. Kolejną atrakcją był seans ,,Pod jednym niebem”, podczas którego w ciekawy sposób dowiedzieliśmy się o wędrówce słońca w czasie dnia i sposobie odnalezienia na niebie Gwiazdy Polarnej. Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej, który był przewodnikiem tego filmu, zachęcał również do używania wyobraźni w różnych sytuacjach. Postaramy się o tym pamiętać 🙂 Opracowała: Monika Smułka

 


20160426_104752 (Medium)Wizyta Pana Stanisława Kmiecika

Dnia 26 kwietnia 2016 roku po raz kolejny nasze Przedszkole miało przyjemność gościć Pana Stanisława Kmiecika, wspaniałego  malarza, który przyjechał do nas wraz ze swoją żoną oraz młodym wyjątkowym uczniem – Stasiem Salachem, któremu towarzyszyła jego mama.. Pan Stanisław jest wziętym artystą malarzem, malującym ustami oraz nogami. Od 1989 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami (VDMFK) z siedzibą w Księstwie Lichtenstein. Jego prace można podziwiać zarówno w Polsce jak i za granicą, między innymi na kartach świątecznych i w kalendarzach. Oprócz malarstwa, Pan Stanisław świetnie prowadzi samochód, bierze udział w rajdach 4×4, słucha muzyki, a także chodzi po górach. Zarówno „duży” Pan Stanisław, jak i „mały”, niespełna 4-letni Staś urodzili się bez rąk. Los sprawił, że odnaleźli się. Dzięki swoim wspólnym odwiedzinom w wielu miejscach, między innymi w naszym przedszkolu, przekonują ludzi, że brak kończyn nie jest przeszkodą w byciu szczęśliwym i spełnionym. W trakcie naszego spotkania ,,duży” Stanisław i „mały” Staś rysowali i prezentowali efekty swojej pracy. Pokazali jak biegli są w tym, co robią. Był też czas na wspólne rozmowy i zdjęcia oraz rozdawanie autografów. Nasze Przedszkolaki patrzyły na naszych Gości z podziwem i uwagą. Malowanie nie rękoma, a stopami zrobiło na nich duże wrażenie. „Duży” Pan Staszek dawał dużo przykładów jak radzi sobie nie mając rąk, i że wcale nie jest to dla niego przeszkodą w codziennym życiu. Poprosił nasze Przedszkolaki, aby spróbowały podrapać się stopą po nosie… Udało się to tylko nielicznym, a Pan Stanisław zaznaczył, że nie należy się poddawać, i że wszystko jest kwestią wprawy i ćwiczeń. Staś Salach zauroczył i wzruszył wszystkich. Jest żywym, pogodnym, i mądrym dzieckiem. Widać było, że zarówno malarz jak i jego uczeń rozumieją się dobrze i są sobie bliscy. Państwo Kmiecik w zabawny sposób opowiedzieli nam o swoim życiu, a sam Pan Stanisław dał świadectwo, iż mimo niepełnosprawności można cieszyć się życiem i swoją pasją oraz talentem dawać również wiele radości innym ludziom. To wyjątkowe spotkanie było dla wszystkich osób w nim uczestniczących wzruszającą lekcją wrażliwości oraz motywacji do życia i rozwoju. Dziękujemy… Przygotowała: Patrycja Bierzniewska  


DSC00776 (3)Dziecięcy pokaz mody ekologicznej

Stroje z gazet, kartonowych pudełek czy worków na śmieci? Czemu nie! 25 kwietnia 2016 r. przedszkolaki z naszej placówki udowodniły, że ekologia i moda mogą iść w parze. Małe modelki i modele prezentowali stroje ekologiczne wykonane z produktów, które na co dzień wyrzucamy na śmieci. Ponowne wykorzystanie tych materiałów przeznaczonych do recyklingu było zaszczepieniem w przedszkolakach nowego ducha i ożywieniem bezużytecznych odpadów. Prezentacje eko-kreacji miały miejsce w sali gimnastycznej naszego przedszkola na specjalnie przygotowanym mini wybiegu. Pokaz rozpoczęły starszaki z grupy Pszczółki, następnie były to dzieci z grupy Motyle oraz Żabki, Żuczki. Plan pokazu zakładał, że najpierw przejdą i zaprezentują swój piękny strój małe modelki, później modele, a na końcu obydwoje. Ubiory zachwyciły oglądających, a modele dostali ogromne brawa. Prezentowane stroje okazały się mało kosztowne, łatwe w wykonaniu i oryginalne.  Śmiało możemy stwierdzić: ekologiczna moda nie różni się niczym od mody konwencjonalnej!!!

                                                                       Przygotowała: Agnieszka Szwed


DSC00694 (3)Teatrzyk z okazji Dnia Ziemi

Od najmłodszych lat uczymy dzieci co to jest ekologia…

25 kwietnia 2016 roku dzieci z grupy Pszczółki wystawiły spektakl ekologiczny z okazji DNIA ZIEMI.  Na to wyjątkowe wydarzenie zostali zaproszeni wszyscy z naszego przedszkola ci mali i ci więksi. Dekoracja oraz piękne stroje przygotowane przez rodziców  oraz nauczycieli dodały atrakcyjności przedstawieniu. Na chwile przenieśliśmy się w uroki wiosennego lasu. Przedstawienie składało się z czterech części i przeplatane było piosenkami przy akompaniamencie pani Dorotki. W spektaklu ekologicznym wystąpiły takie postaci  jak :  skrzaty (niektóre stworzyły eko-patrole), rodzinka, pani z pieskiem, pan z wózkiem, staruszka. Głównym celem przedstawienia było zachęcenie dzieci do dbania o środowisko, ukazanie wpływu człowieka na różne jego elementy, kształtowanie świadomości u dzieci na temat prawidłowej segregacji odpadów oraz odpowiedzialności za stan przyrody.

Wszyscy widzowie z fascynacją i wielkim zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie oraz  nagrodzili małych aktorów gromkimi brawami.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20160422_094711Dzień Ziemi- lekcja ekologii z udziałem gości z KOSMEPOLU

W dniu 22.04. 2016 nasze przedszkole odwiedzili goście z firmy Kosmepol, którzy przeprowadzili dla naszych milusińskich lekcję ekologii.

Wszystkie dzieci z wielką ochotą zabrały się za pierwsze (wcale nie łatwe!) zadanie segregacji śmieci, które zapełniły podłogę w naszej sali gimnastycznej. Prowadzący razem z dziećmi wrzucali odpady do odpowiednich pojemników- oddzielnie papier, plastik i aluminium. Po skończeniu pracy dzieci wymyślały sposoby wykorzystania powtórnie zgromadzonych materiałów- m.in. plastikowe odpady na zabawki a aluminium na nowy samochód dla taty 😉

Kolejne zabawy pomogły nam ustalić, gdzie na ziemi znajdują się lądy i oceany oraz jakie zwierzęta możemy tam spotkać (np. gdzie mieszka kangur a gdzie miś polarny). Dzieci dowiedziały się także, że bez zwierząt i roślin nie byłoby życia na ziemi, więc wszyscy powinniśmy dbać o środowisko.

Na koniec dzieci dostały pojemniczki z nasionami słonecznika, aby same mogły nauczyć się właściwej pielęgnacji roślin.

Bardzo dziękujemy organizatorom za tak wspaniałą zabawę!

przygotowała Karolina Perkowska

 


20160419_092949 (2)Wizyta Fotografa

„ Leżą na dnie w szafie… pamiątkowe fotografie, w album stary są wklejone, tyle wspomnień kryją w sobie. Sercem są dawnego życia, nic nie mają do ukrycia. Czarno – białe, kolorowe takie stare – wyjątkowe. Każda fotka to przeżycie, które nam przyniosło życie. Gdy otwieram swe albumy cała aż się trzęsę z dumy bo są w nim osoby bliskie. Chociaż czas oblicza zmienia są pamiątką bez wątpienia, w ramki więc niektóre włożę by oglądać w każdej porze”.

Dnia 19 kwietnia 2016 roku gościliśmy w naszym przedszkolu fotografa Pana Mieczysława Klajnowskiego, który opowiedział nam o swojej pracy. Przyniósł on ze sobą prawie całe studio: lampy błyskowe, statywy, obiektywy większe oraz mniejsze, klisze, aparaty fotograficzne te stare i nowoczesne, parasol oraz różne zdjęcia przedstawiające portrety, pejzaże oraz kompozycje. Pan Mieczysław wspomniał o bardzo ważnej rzeczy podczas robienia zdjęć – o barwach i ich ostrości. Każdy z przedszkolaków mógł obejrzeć „małą kolekcję” fotografii, które nasz gość przyniósł specjalnie na te spotkanie. Podczas pogadanki dzieci dowiedziały się również, że podstawą pracy fotografa jest nie tylko talent, ale także ciężka praca, doświadczenie oraz wyrabianie tak zwanego „fotograficznego oka”. Spotkanie z pasjonatem zainspirowało przedszkolaków do zabawy w fotografa. Wizyta dostarczyła wiele radości i uśmiechu.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


IMG_4825Przegląd artystyczny – część teatralna

W dniach 11- 13 kwietnia nasze Przedszkole brało udział w Przeglądzie Artystycznym pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną. Całość dzieliła się na trzy części: muzyczno-taneczną, plastyczną oraz teatralną. Każdego dnia odbywała się jedna z części w w jednym z przedszkoli zgłoszonych do Przeglądu. W dniu 13 kwietnia 2016r. odbyła się część teatralna. Sześcioro wybranych wcześniej dzieci dostało rolę do krótkiego przedstawienia pt.: „Jedzie pociąg dookoła świata”. Dzieci wypadły bardzo dobrze, miały piękne stroje o które zadbali Rodzice. Całość przedstawienia koordynowały: p. Monika Smułka oraz p. Sylwia Margas.

Przygotowała: Sylwia Margas


DSC00586IV Przegląd Artystyczny Przedszkoli w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie.

   12 kwietnia na terenie naszej placówki odbył się IV Przegląd Artystyczny Przedszkoli pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera, a honorowy patronat pełniły gminy: Brwinów i Milanówek.

W związku z tym wydarzeniem gościliśmy w naszej placówce dzieci, Panie Dyrektor i Panie Nauczycielki z przedszkoli zarówno samorządowych, jak i prywatnych jak również Panią Dyrektor Biblioteki, by wspólnie wziąć udział w tym wydarzeniu. Nasi goście to: Samorządowe Przedszkole nr 3 z Brwinowa, Samorządowe Przedszkole nr 1 z Brwinowa, Samorządowe Przedszkole z Otrębus i przedszkola prywatne: „Kasperek”, „Magiczna Kraina”.

Naszym honorowym gościem był Pan Stanisław Kmiecik – należący od 1989 roku do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein – VDMFK. Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujących z VDMFK. W Polsce sprzedaż kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A. M. U. N. Z Raciborza , z którym Pan Stanisław współpracuje od 1993r. Stanisław Kmiecik jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo „Amun”, jak i na bardzo licznych indywidualnych, w różnych miastach Polski i zagranicą.

Pan Stanisław zaprezentował wszystkim obecnym na IV Przeglądzie sposób malowania i stworzył na naszych oczach kolejne wspaniałe dzieło, które otrzymaliśmy wraz z autografem na ręce Pani Dyrektor Zofii Mądzik-Barańskiej. Dzieci mogły również otrzymać autografy od naszego gościa.

Na zakończenie imprezy na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, o który zadbała nasza Pani Dyrektor i niezastąpione Panie Kucharki. Ciasto i owoce, które przygotowały bardzo wszystkim smakowały.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom przeglądu za wspólnie spędzony czas. Dziękujemy wszystkim Paniom za trud włożony w przygotowanie dzieci. Gratulujemy organizatorom i dziękujemy za możliwość włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia!

Zresztą co tu dużo pisać. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z tej imprezy.

Przygotowała: Monika Sroka


20160331_103524 (Medium)Marcowy koncert i teatrzyk

W marcu, jak co miesiąc nasze przedszkolaki brały udział w koncercie pt.: „Łowiczanka jestem, czyli Wielkanoc na ludowo” na którym mogły na żywo posłuchać klarnetu. Obejrzały również teatrzyk pt.: „Brzydkie Kaczątko” wystawianego przez AA „Prima”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


kiermasz miniaturaKiermasz Świąteczny

W dniach od 21 do 25 marca 2016r. w naszym przedszkolu został zorganizowany Wielkanocny Kiermasz Świąteczny. Do zrobienia „różności” świątecznych zachęceni byli wszyscy Rodzice wraz z dziećmi. Wytwory były przepiękne i bardzo niezwykłe. Nie sposób było przejść obojętnie, dlatego też wspólnymi siłami udało się zebrać 1000zł. Zebrane w ten sposób pieniążki zostaną przekazane Rodzicom Szymonka, który urodził się z bardzo rzadką wadą stopy. Jego starsza siostra uczęszcza do naszego przedszkola. Wszystkim Rodzicom bardzo mocno dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie zarówno w tworzeniu jak i kupowaniu wielkanocnych ozdób. Zachęcamy do dalszego angażowania się w takie akcje.

Przygotowała: Sylwia Margas


DSC00560POWITANIE WIOSNY

Pierwszy Dzień Wiosny w naszym przedszkolu powitaliśmy 18.03.2016r. Dzieci z grup: „Motylków”, „Żabek”, „Żuczków” i „Pszczółek” wraz z Paniami zrobiły Marzannę z kolorowych gazet i bibułek. Tak przygotowani ruszyliśmy na powitanie wiosny. Barwny korowód udał się ulicami naszego miasta do miejskiego parku. Dzieci z wesołym śpiewem, kolorowymi transparentami wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Wiosenne słońce rozświetlało ich roześmiane twarze. Po dotarciu do parku tradycyjnymi okrzykami: „hu hu ha idź już sobie zimo zła”, wierszykami i piosenkami pożegnaliśmy zimę. Miejsce Marzanny zajęła Pani Wiosna, którą wprowadziliśmy do przedszkola w dzbanie pełnym krokusów. Witając nową porę roku zorganizowaliśmy w przedszkolu „Dzień Zielony”. Dzień ten był okazją do tego, by uzmysłowić naszym milusińskim jak wiele korzyści czerpiemy z obcowania z naturą. Dzieci w tym dniu ubrane były w stroje zielone. Przyjście nowej pory roku- wiosny było doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie, inne wiosenne kwiaty. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów wiosny. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

Przygotowała Monika Sroka


IMG_4782Głośne czytanie bajek

Wiatr szeleści – Amelko, co masz w ręku? – pisemko

Jest w nim bajka o lisie, jak na spacer szedł z misiem…Jak zajączka spotkali i jak poszli z nim dalej…Wiatr szeleści wesoło, garnie loki na czoło. Porwał bajkę dziewczynki, zaniósł wprost do kotlinki. A tam zając szaraczek rzekł: O bajka: zobaczę…Woła synów i córki. Kic, kic – spieszą w dół górki. – Posłuchajcie bajeczki…

Cz. Janczarski „Posłuchajcie bajeczki”.

17 marca 2016 roku, w naszym przedszkolu gościł pan Andrzej Jarzyński – asystent pana Burmistrza z Brwinowa. Zaproszony gość czytał dzieciom książki. W grupie Pszczółek była to książka Baśnie z różnych stron świata Joanny Laskowskiej – Bajka rosyjska „Dlaczego nietoperze latają o zmierzchu”. W grupie Żuczków Klasyczne bajki min; „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W grupie Żabki był to „Franklin i przyjęcie urodzinowe” autorstwa Paulette Bourgeois i Brendy Clark natomiast u najmłodszych milusińskich grupy Motylków była to książka Przedszkolaki z ulicy Morelowej, opowiadanie „Zdrowa żywność”. Pan Andrzej ujął dzieci swoim poczuciem humoru i serdecznością. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzieci zadawały gościowi wiele pytań, bawiąc się przy tym znakomicie. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Jarzyńskiemu za udział w realizacji zadania przedszkola na 2015/2016 rok tj; KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM, KTÓRY UCZY, BAWI, WYCHOWUJE. Mamy nadzieję, że odwiedziny w przedszkolu były miłym wspomnieniem Pana dziecięcych lat…

NA PEWNO MIŁYM UŚMIECHEM POWITASZ DAR MIŁOŚCI – BAŚŃ.                                                                     L. Caroll, „Po drugiej stronie lustra”

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20160301_131711_resizedWycieczka na największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków Lego

Kochani za nami pierwsza w tym roku wycieczka autokarowa, na którą wybraliśmy się 1 marca dzięki naszej Radzie Rodziców. Na pewno ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z grup Motylki, Żabki, Żuczki i Pszczółki.

Głównym celem podróży naszych dzieci był Stadion Narodowy. Na dzieci czekał tam niezwykły świat, zbudowany z kilku milionów klocków Lego. Przedszkolaki mogły podziwiać zbudowane z klocków i umieszczone w gablotach budowle. Duże emocje wśród naszych dzieci wywołał  niebezpieczny wąż, który po dotknięciu dłonią w szybę poruszał się. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się zbudowany klocków Lego – Samolot, Robert Lewandowski, Lord Veder. Świat stworzony z klocków Lego bardzo spodobał się naszym przedszkolakom. Dużą atrakcją była możliwość zabawy w FAN PARKU, gdzie dzieci miały możliwość zabawy i okazję do budowania własnych budowli z klocków. Wycieczka wzbudziła u dzieci wiele emocji i radości. Dzieci z uśmiechem powróciły do przedszkola. Wystawa na stadionie stała się inspiracją do tworzenia niezwykłych rzeczy z przedszkolnych klocków.

Przygotowała: Monia Sroka


DSC00471 (Medium)Wizyta Archeologa

W miniony piątek 19 lutego 2016 r, w ramach podsumowania tygodniowego tematu „W dawnych czasach”, gościliśmy w naszym przedszkolu pana Archeologa. Spotkanie było bardzo ciekawe – zainteresowane były nie tylko dzieci, ale również Panie. Nasz gość opowiedział dzieciom, na czym polega praca archeologa oraz pokazując wiele ciekawych przedmiotów, przybliżył trochę historii. Na początku dzieci dowiedziały się, jakich przedmiotów w swojej pracy używa archeolog. Następnie zobaczyły „skarby” wykopane z pod ziemi takie jak: stary guzik, klamrę od paska, wisiorek z kości, pieniądze, wazony i garnki, które miały nawet 800 lat. Cofając się do tak zamierzchłych czasów, pan archeolog opowiedział nam także o życiu rycerzy średniowiecznych. Ta część spotkania chyba najbardziej podobała się naszym przedszkolakom. Dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwy miecz, hełm oraz ważącą 16 kg rycerską koszulę nocną. Aby uwierzyć, że jest aż taka ciężka każda grupa miała możliwość podnieść ją i rzeczywiście bez pomocy pań, chyba nikomu by się to nie udało. Na koniec panią Marlenę z grupy Żabek czekało nie lada wyzwanie – została ubrana w 16 kilogramową koszulę, hełm i dostała miecz. Dzieci miały niezły ubaw, a Pani Marlena, mimo że dobrze poradziła sobie z zadaniem, stwierdziła, że woli swoje ubrania;)

Przygotowała: Marlena Nieradko


miniaturaZdrowo jemy, zdrowo rośniemy

W trosce o zdrowe nawyki żywieniowe najmłodszych dzieci Filia Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie od września 2015 r., przystąpiła do programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Akcja ta skierowana jest do placówek, które w sposób szczególny troszczą się o zdrowe żywienie dzieci. Ma ona na celu zaoferować swoim podopiecznym zbilansowaną dietę spełniającą najnowsze zalecenia oraz normy żywieniowe, wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników przedszkoli oraz rodziców, promowanie zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych. Pierwsze warsztaty z Panią Patrycją Strzelińską (edukatorem żywieniowym) odbyły się 13.02.2016 roku i obejmowały następujące tematy: 1. Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady zdrowego żywienia dzieci. 2. Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D. 3. Cukier w diecie – słodzimy czy nie słodzimy. Chcąc, aby dobre praktyki związane z odżywianiem dzieci były stosowane w przedszkolu jak i w ich domach zaczęliśmy dzielić się z rodzicami materiałami szkoleniowymi, które udostępniamy na tablicy przy codziennym jadłospisie. Jednak dla naszych milusińskich największą przyjemnością okazuje się samodzielne przygotowywanie śniadań ze zdrowych produktów. W ten sposób rozwijamy w nich samodzielność, koordynację, a także umiejętność podejmowania decyzji, dodatkowo dowiadują się jak zdrowe odżywianie wpływa na ich samopoczucie.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


3Styczniowy koncert i teatrzyk

W styczniu nasze przedszkolaki miały okazję obejrzeć teatrzyk pt. „Śniegowy Bałwanek” oraz wziąć udział w koncercie „Jak Smok Wawelski tańczył krakowiaka – Trąbka”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


20160128_071047Bal z Babcią i Dziadkiem

Karnawał to czas przepełniony muzyką, radością i zabawą. Każdy przedszkolak wie, że najlepsze zabawy to zabawy z Babcią i Dziadkiem! Z tego właśnie powodu w naszym przedszkolu miała miejsce niezwykle radosna impreza – Bal z Babcią i Dziadkiem. Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola bardzo podekscytowane. Był to dla nich bardzo ważny dzień, wyczekiwany przez wiele tygodni. Nie tylko dlatego, że mogły zaprezentować fantastyczne kostiumy i przebrania, ale również dlatego że mogły tego dnia szczególnie uczcić święto Babci i Dziadka. Z tej okazji nasze przedszkolaki razem z Paniami przygotowały życzenia w formie występów muzyczno-tanecznych oraz prezenty, które wręczyły Dziadkom i Babciom po występach. Na twarzach dziadków można było dostrzec dumę, wzruszenie oraz radość. Szczególnie radosna i wesoła była druga część imprezy, czyli bal. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi Dziadkami bawili się przy znanych rytmach muzyki tanecznej. Całą zabawę poprowadził wodzirej, dzięki któremu nie zabrakło muzyki dla każdego oraz zabaw dla dziadków i wnucząt. Wszyscy świetnie się bawili, a uśmiech nie znikał z twarzy. Podczas zabawy można było zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia oraz skosztować przekąsek, przygotowanych przez naszych niezastąpionych rodziców, którym bardzo dziękujemy za pomoc!

Przygotowała: Marlena Nieradko


20151210_090242Grudniowy koncert i teatrzyk

Jak co miesiąc w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pod tytułem „Cudowna Jabłoń” – Teatr Fraszka oraz koncert „Kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda – Skrzypce”.

Przygotowała: Marlena Nieradko


MINIATURAPierwsze Urodziny Przedszkola

3 grudnia 2015 roku miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie – obchodziliśmy  PIERWSZE URODZINY PRZEDSZKOLA. Dzień ten świętowaliśmy wyjątkowo hucznie! Akcenty urodzinowe były widoczne już od samego rana – w głównym holu znalazł się wielki tort z kartonów i kolorowe balony. Nie mogło zabraknąć również. Kroniki Przedszkolnej, którą nie tylko goście mogli obejrzeć, ale jak na urodziny przystało, także napisać życzenia. Dzieci przyszły tego dnia odświętnie ubrane, miały również na głowach urodzinowe czapeczki, a do domu dostały pamiątkowe balony z napisem „1 roczek”. Dzień ten był szczególnie ważny dla nas wszystkich, ponieważ rok temu, wszyscy razem przeżywaliśmy 1 dzień w przedszkolu i rozpoczęliśmy wspólnie tą przygodę. Jednak najważniejsze są nasze przedszkolaki, bo czym byłoby to miejsce gdyby nie one. To właśnie dzięki nim, możemy cieszyć się każdym dniem tu spędzonym i to właśnie dla nich Rada Rodziców zorganizowała największą atrakcję, czyli zabawę urodzinową z animatorami „Urodziny Marzeń – Wesołe Wróżki”. W tym celu zebraliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej. Na początku dzieci obejrzały krótką prezentację multimedialną „Jak powstało nasze przedszkole”, następnie przemówiła i złożyła życzenia Pani Dyrektor i  w końcu zaczęła się zabawa. Przez około 1,5 godziny przedszkolaki bawiły się przy muzyce z wesołymi wróżkami, klaunem oraz nauczycielkami i całym personelem. Poza tańcami do znanych przebojów dziecięcych takich jak np. „Pluszowy miś” oraz „Zuzia Lalka nie duża”, były też zabawy i konkursy: pociąg, slalom po linie, pociągi z szarfą, zagadki jesienne, zabawa LIMBO, wspólne układy choreograficzne. Nie zabrakło również utworów takich jak „Będzie zabawa” oraz „Lambada”. Wielką atrakcją okazało się zamykanie dzieci przez klauna w ogromnej bańce mydlanej. Na koniec imprezy na salę wjechał tort, wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy Sto Lat  i zdmuchnęliśmy świeczkę!

ŻYCZENIA

Z okazji Jubileuszu tak okrągłego,

chcemy Wam życzyć wszystkiego słodkiego.

Dzieciom, by z kranu nie woda leciała, lecz czekolada – słodka i biała.

By szafki w przedszkolu z piernika były, a zamiast okien – lizaki lśniły.

By ściany były zrobione z wafelków, a korytarze z gumowych żelków….

Drogim Rodzicom, aby ich dziatki, oprócz szafek, jadły obiadki.

By do przedszkola z radością chodziły i swoich ubranek nie brudziły.

A Pracownikom, Nauczycielom: niech przedszkolaki się z Nami dzielą,

Niech te wafelki i inne słodkości dadzą Nam dużo, dużo cierpliwości.

Pani Dyrektor – taka jej rola – pilnować, by dzieci nie zjadły przedszkola.

Życzymy więc wszystkim, by mimo słodkości, nasze przedszkole zostało w całości.

Przez długich następnych 50 lat, bo bez Was smutny byłby ten świat.

Przygotowała: Marlena Nieradko


9Listopadowy teatrzyk i koncert

Zgodnie z tradycją, w listopadzie również przedszkolaki miały okazję posłuchać i wziąć udział w koncercie pod tytułem „Ja i moja ojczyzna, w żołnierskim rytmie marsza – Waltornia” oraz obejrzeć teatrzyk „Zaczarowane kalosze, który wystawaił teatr Narwal.

Przygotowała: Marlena Nieradko


miniaruraKonkurs ” Mój Przyjaciel Miś”

Dnia 25 listopada 2015r. odbylo się rozstrzygnięcie Konkursu pod tytułem „Mój Przyjaciel Miś”. Do Konkursu zgłosiło się 38 dzieci. Komisja miała niezwykle trudne zadanie, zdecydować kto wygrał. Po  długich i wyczerpujących naradach Jury uznało, że WSZYSTKIE prace zasługują na PIERWSZE miejsce, dlatego, że widać w pracach pracowitość dzieci, pomoc mniejszą lub większą ich Rodziców, co w całokształcie daje niesamowity efekt. Bardzo dziękujemy za udział i zachęcamy do udziałów w innych Konkursach.

Przygotowała: Sylwia Margas


 

miniaturaDzień Pluszowego Misia

Od 111 lat obchodzi się „Dzień Pluszowego Misia”. W naszym przedszkolu, w tym roku szkolnym po raz pierwszy obchodziliśmy to święto. Środa  rozpoczęła  się wyjątkowo „misiowo” – dzieci do przedszkola przybyły ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Uroczysty dzień rozpoczął się spotkaniem wszystkich grup wraz ze swoimi misiami na sali gimnastycznej. Tam czekała na nich Pani niedźwiedzica, dla której dzieci odśpiewały 100 lat z okazji jej święta( urodzin).  Następnie przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia i przeszły test wiedzy o niedźwiadkach. Aby nie było nudno wszyscy zaśpiewali piosenkę z pokazywaniem „ Jedna łapka, druga łapka”. Bardzo się im podobało. Później trzy i cztero – latki  zostały zaproszone do odgadnięcia zagadek o  mieszkańcach lasu oraz uczestniczyły w układaniu puzzli na czas. Poradziły sobie doskonale, współpracując razem, zespołowo, co dla jubilata było wielką satysfakcją. Na zakończenie każda grupa przedszkolaków  przeprowadziła  misia przez mostek tak by nie spadły do głębokiej wody. Zabawy i śmiechu było wiele. Niedźwiedzica dziękując dzieciom za zabawę obiecała, że z okazji jej urodzin dzieci skosztują ciasta w formie misia, które dla  niej  upiekła Zosia wraz ze swoją mamą z grupy Pszczółek oraz że pobawi  się z nimi w zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi” odwiedzając ich sale. Do domów wychowankowie  zabrali  certyfikaty „Przyjaciela Pluszowego Misia”.

Przygotowała: Agnieszka Szwed


20151019_100140Październikowy koncert i teatrzyk

Dnia 19.10.2015 w naszym przedszkolu odbył się koncert pod tytułem: „Figle i psoty stracha na wróble – Wiolonczela”. Dzieci miały okazję poznać nowy instrument jakim jest Wiolonczela, W świat pięknych dźwięków wprowadzeni zostali poprzez występujących artystów, którzy grali i śpiewali. Październikowy teatrzyk zatytułowany: „Czarownica Próchnica” odbył się 22. 10. 2015. Aktorzy w żartobliwy sposób pokazali naszym przedszkolakom jak niebezpieczna i nieprzyjemna jest próchnica, jak nalezy z nią walczyć oraz co robić żeby jej unknąć. Dzieci były zachwycone!

Przygotowała: Marlena Nieradko


mms_img2017802372Wizyta Pszczelarza

Dnia 1 października 2015 r., gościem naszego przedszkola był Pan, który na codzień zajmuje się pszczołami, jest Pszczelarzem. Dzieci z wszystkich grup zgromadzone na placu zabaw z uwagą słuchały opowieści naszego gościa, który mówił o tym co zawierają domki pszczółek, jakie panują reguły w ulu oraz przybliżył im budowę owadów. Pszczelarz uświadomił dzieciom, że są różne rodzaje miodu, które zależą między innymi od danej pory roku i miejsca w którym stoi ul. Przedszkolaki mogły zobaczyć strój pszczelarza oraz miały możliwość przymierzenia kapelusza z osłonką, potrzebnego mu do pracy. Na koniec pan zostawił dla dzieci słoik z miodem, by mogły one spróbować wyrobu pracowitych pszczółek. Przedszkolaki w ramach podziękowań wręczyły czekoladki i pokolorowane pięknie pszczółki.

Przygotowała: Sylwia Margas


mms_img-87224867Jesienne Spotkanie Integracyjne

Dnia 25.09.2015 roku odbyło się w naszym Przedszkolu Jesienne Spotkanie Integracyjne. Pogoda okazała się dla nas łaskawa, dzięki czemu na terenie przedszkolnego placu zabaw czekało na gości wiele atrakcji takich jak: malowanie twarzy, stoisko z watą cukrową, jesienne stragany z pysznym, przygotowanym przez rodziców, jedzeniem oraz balonikowe zwierzątka, które tworzył Pan Wolański- tata jednego z naszych przedszkolaków. Wyjątkową atrakcją okazały się konkursy dla dzieci i rodziców zorganizowane przez wychowawczynie poszczególnych grup- konkurs „Na najdłuższą obierkę”, „Zbieranie grzybków na czas”, „O najładniejszej minie po kwaśnej cytrynie” , „Jesienne ludziki” i „Slalom z orzechami”. Chwile wyciszenie zapewniła nam Pani Anna Adamczyk z Biblioteki w Brwinowie, która czytała najmłodszym książeczki. Zabawa była wspaniała! I już nie możemy doczekać się kolejnego takiego spotkania!

Przygotowała: Karolina Perkowska, Monika Smułka


 miniaturaPasowanie na Przedszkolaka

18 września o godzinie 9.30  w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”, w której wzięły udział dzieci z wszystkich grup tj. „Motylki”, „Pszczółki”, „Żabki” i „Żuczki”.

Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły odświętnie ubrane i podekscytowane. Nasza uroczystość odbyła się na sali gimnastycznej gdzie wszystkich powitała Pani Dyrektor i Panie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę na powitanie po czym na scenie prezentowały się kolejno wszystkie grupy. Jako pierwsza wystąpiła grupa „Pszczółek” z piosenką „Witajcie w naszej bajce”  i  wierszykiem „Przedszkolaczek”. Po występie dzieci zaprosiły na scenę Panią Dyrektor i poprosiły o pasowanie. Pani Dyrektor specjalnie na tą okazję przygotowaną kolorową kredką pasowała dzieci na Przedszkolaków.

Dzieci otrzymały duże brawa i zasiadły na widowni, a na scenę weszły dzieci z grupy „Motylki”. „Motylki” –  najmłodsza grupa w naszym przedszkolu na scenie czuły się wyśmienicie i bez żadnej tremy zaśpiewały piosenkę „Kotek Puszek” za którą otrzymały największe oklaski po czym Pani Dyrektor dokonała pasowania i dzieci z dumą i uśmiechem wróciły na miejsce aby podziwiać występ starszych kolegów i koleżanek z grupy „Żuczków”. „Żuczki” zaprezentowały piosenkę „Podaj rączkę” i wierszyk „Dziś jest nasze pasowanie” i również z rąk Pani Dyrektor zostały pasowane na przedszkolaka.

Jako ostatnia na scenie zaprezentowała się grupa „Żabek” z piosenką „Ja 10 palców mam” i wierszykiem „Trzylatki i czterolatki”. „Żabki” również zostały pasowane na przedszkolaków i otrzymały duże brawa.

Po występach wszystkich grup dzieci wstały ze swoich miejsc i uniosły w górę prawe rączki i ślubowały:

Akt ślubowania: – Przyrzekacie, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, choć jesteście jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali? Przyrzekamy! – Przyrzekacie, piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać? Przyrzekamy! – Przyrzekacie,  nie sikać w galotki, bo z tym dużo roboty? Przyrzekamy! Po Akcie Ślubowania wszyscy razem zaśpiewaliśmy piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek” , po której dzieci udały się do swoich sal gdzie Panie wręczyły dzieciom dyplomy i zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Zdjęcia autorstwa Pana Mieczysława Klajnowskiego.

Przygotowała: Monika Sroka


20150911_101219Wizyta policjantów

Dnia 11 września 2015 roku gościliśmy w naszym przedszkolu policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Pruszkowie . Tego dnia wszystkie dzieci wraz z Paniami zebrały się na sali gimnastycznej, a policjanci w związku z tematem kompleksowym „Na ulicy”, przybliżyli naszym przedszkolakom zasady bezpieczeństwa dotyczące ruchu drogowego oraz zaprezentowali przedmioty niezbędne w pracy policjanta takie jak np. lizak oraz krótkofalówka. Ponadto dzieci miały możliwość obejrzenia samochodu i motocykla policyjnego, jak również posiedzenia na tych pojazdach co sprawiło im ogromną radość!

Przygotowała: Marlena Nieradko


ROK PRZEDSZKOLNY  2014/2015


ziemia7

Dzień Ziemi

Dnia 21 kwietnia 2015r. odbył się w naszym przedszkolu Dzień Ziemi. Zaproszeni z Urzędu Miasta Gminy Brwinów Pracownicy – goście przybyli, aby przybliżyć i zapoznać dzieci z dbaniem o środowisko. Zaznajomili dzieci z segregacją śmieci, nie zanieczyszczaniem powietrza, sadzeniem roślin oraz dokarmianiem zwierząt. Przedszkolaki poznały słowo kompostownik. Na koniec dzieci dostały kolorowanki oraz trzy grupy różnorakiego koloru doniczki z różnymi zwierzątkami oraz jedna grupa zestaw grabek i łopatek. Podsumowaniem zajęć było robienie w kolejnych dniach: pracy grupowej EKOLUDKA oraz wypełnianie „Listów dla Ziemi” czyli co można zrobić, żeby na ziemi wszystkim żyło się lepiej, było mniej odpadów, jak dbać o naszą planetę, by była piękna, pachnąca i bogata we florę i faunę.


kopernik14Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

W dniach 22 i 24 kwietnia dzieci z naszego przedszkola były na wycieczce autokarowej  do Centrum Nauki Kopernik. Podczas pobytu w „Koperniku” dzieci zwiedzały galerię Bzzz. Mogły w niej poeksperymentować z wodą, posłuchać co w trawie piszczy, dotknąć różnorodnych faktur oraz sprawdzić jak pachną różne rośliny. Dzieci mogły się także przekonać jaką siłę ma powietrze i co się dzieje z przedmiotami w wodzie. W przerwach między doświadczeniami dzieci korzystały z placu zabaw, na którym także czekały ich pewne sensoryczne niespodzianki.


IMG_0588Powitanie wiosny

Dnia 20 marca 2015 r. z okazji pierwszego dnia wiosny przedszkolaki wybrały się na spacer do pobliskiego parku.

Dzieci miały ze sobą transparenty z napisami: „Żegnaj zimo, witaj wiosno”.

Przy pomocy Pań wychowawczyń dzieci pożegnały zimę topiąc tradycyjną  marzannę w rzeczce płynącej w parku.

Dzieci wraz z Paniami w oczekiwaniu na wiosnę śpiewały dla niej piosenki.nowe12Dzień Babci i Dziadka

Dnia 9 lutego i 11 lutego 2015r. do przedszkola przybyły Babcie i Dziadkowie abyśmy mogli wraz z przedszkolakami uczcić ich niedawne święto.

Tego dnia pod kierownictwem wychowawczyń dzieci zaprezentowały program artystyczny dla swoich ukochanych Babć i Dziadków.  

 Czytaj dalej…

 


SONY DSCBal Karnawałowy

Dnia 2 lutego 2015r. odbył się w przedszkolu Bal  Karnawałowy

pt: „W bajkowym świecie”

Dzieci tego dnia mogły uczestniczyć w bajkowych zabawach, tańcach i konkursach. Przedszkolaki pod wodzą DJ Radka chętnie tańczyły do różnorodnych przebojów muzycznych, pląsały wśród kolorowych świateł a także łapały tęczowe bańki mydlane.

Na zakończenie aktywnego przedpołudnia czekał na dzieci pyszny obiad wraz z dodatkowym energetycznym deserem.   Czytaj dalej…


nowe17Spotkanie Wigilijne

Dnia 16 grudnia 2014r. o godz.16.00 rozpoczęło się w naszym przedszkolu Spotkanie Wigilijne.  Z tej okazji dla wszystkich rodziców i dzieci zostało zaprezentowane przedstawienie jasełkowe pt: „Mikołaje są wśród nas”. W rolę małych aktorów wcieliły się dzieci 5-letnie „Niedźwiadki” z przedszkola na Lilpopa prowadzone przez Panią Ewę Przybylik. Na scenie mogliśmy podziwiać tańczące śnieżynki, wesołą choinkę, śniegowego bałwanka i wielu Mikołajów, którzy tak jak pasterze z niecierpliwością czekali na Boże Narodzenie, śpiewając kolędy. W rytmach „Śniegowej samby” odwiedził nas również Nowy Rok z Karnawałem.  Czytaj dalej…


6787-12-21-2014-bigDzień Otwarty

Dnia 7 grudnia 2014 r. odbył się w Filii Samorządowego Przedszkola nr 1 w Brwinowie przy ul. Piłsudskiego Dzień Otwarty dla mieszkańców miasta i okolic. Plan wydarzenia: 1. Powitanie Gości zebranych przed budynkiem. 2. Przebicie przez Burmistrza i jedno z dzieci balona… Czytaj dalej