ROK PRZEDSZKOLNY 2024/2025
GRUDZIEŃ
Za nami ostatni miesiąc w roku, który będziemy długo i miło wspominać. W tym miesiącu poruszyliśmy następujące tematy: „Wiadomość z daleka”, „Przygotowania do świąt”, „Hej, kolęda, kolęda”. Wspólnie ubieraliśmy choinkę i odliczaliśmy dni do świąt. Poznaliśmy literę K. Zrobiliśmy również niespodziankę naszym ukochanym rodzicom, wysyłając do nich kartki świąteczne z życzeniami. 6 grudnia spotkaliśmy się z długo wyczekiwanym przez nas gościem, Świętym Mikołajem, który przyniósł nam prezenty. 17 grudnia wzięliśmy udział w przedszkolnej i grupowej Wigilii. Tego dnia odbyły się także warsztaty świąteczne z rodzicami. Wystąpiliśmy dla naszych bliskich i wspólnie z nimi wykonaliśmy stroiki świąteczne. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy kolejnego warzywnego bohatera, którym był czosnek Czarek.
Serdecznie pozdrawiamy!
LISTOPAD
Za nami pełen wrażeń i atrakcji listopad. W tym miesiącu poruszyliśmy następujące tematy: „Mała i duża ojczyzna”, „W świecie wyobraźni”, „Przygotowania do zimy”, „Nasze ciało”. Poznaliśmy litery T, D, Y oraz cyfrę 5. 8 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji obejrzeliśmy występ przygotowany przez najstarszą grupę i wspólnie zaśpiewaliśmy hymn Polski.
Z przyjemnością wzięliśmy także udział w przedszkolnym konkursie poetyckim pt. „Wiersz o Polsce”. 20 listopada uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawych warsztatach pt. „Suchy lód”. W tym miesiącu obchodziliśmy również Dzień Pluszowego Misia oraz upiekliśmy kolejne przepyszne ciasto. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy kapustę Kamę.
Serdecznie pozdrawiamy!
PAŹDZIERNIK
Za nami słoneczny i kolorowy październik. W tym miesiącu poruszyliśmy następujące tematy: „Jesień w sadzie”, „Jesień w ogrodzie”, „Jesienny krajobraz”, „Deszczowa pogoda”, „Mała i duża ojczyzna”. Poznaliśmy litery O, A, I, E, M oraz cyfry 1, 2, 3, 4. 15 października odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka. Serdecznie witamy naszych nowych przedszkolaków! 21 października mieliśmy okazję obejrzeć teatrzyk pt. „O brudasku oberwasku”. Z przyjemnością spędzaliśmy czas na placu zabaw, a także wybraliśmy się do sklepu papierniczego oraz na poszukiwanie jesiennych darów natury. Samodzielnie wykonaliśmy szaszłyki owocowe oraz upiekliśmy pyszną szarlotkę. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy cukinię Celestynę.
Serdecznie pozdrawiamy!
WRZESIEŃ
Po wakacyjnych przygodach nadszedł czas powrotu do przedszkola. Do naszej grupy dołączyły cztery koleżanki, które serdecznie witamy! W tym miesiącu poruszyliśmy następujące tematy: „Poznajmy się!”, „W naszym przedszkolu”, „Jesteśmy podobni, jesteśmy różni”, „Bezpieczni na drodze”. Chętnie bawiliśmy się na placu zabaw i wybraliśmy się na spacer do parku. Wspólnie obchodziliśmy Dzień Kropki oraz Dzień Przedszkolaka. Mieliśmy również okazję wziąć udział w spotkaniu ze Strażą Miejską.
W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy ziemniaka Ziemowita.
Serdecznie pozdrawiamy!
CZERWIEC
Czerwiec był czasem pełnym radości, wspólnej zabawy, spędzania czasu na świeżym powietrzu. 3 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka, a 26 czerwca wybraliśmy się na pyszne lody. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy rzodkiewkę Renię.
W pierwszym tygodniu czerwca rozmawialiśmy o dzieciach, ale nie tylko w kontekście ich praw, ale również obowiązków. Ćwiczyliśmy umiejętność rozpoznawania emocji, wymieniania ich nazw, a także nabierania pewności siebie w opowiadaniu o uczuciach. Bawiliśmy się w tradycyjne zabawy ruchowe. Rozmawialiśmy również o zwierzętach domowych i sposobach dbania o zwierzęcych przyjaciół. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kot”.
W drugim tygodniu poruszyliśmy tematy związane z podróżami oraz poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Rozmawialiśmy o środkach transportu, dzieliliśmy je na lądowe, wodne i powietrzne, rozpoznawaliśmy
ich odgłosy. Wymienialiśmy i opisywaliśmy zwierzęta egzotyczne. Doskonaliliśmy umiejętność liczenia przedmiotów, porównywania liczebności, dzielenia wyrazów na sylaby. Wykonaliśmy prace plastyczne
pt. „Zebra” i „Balon”.
W kolejnym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o smakach i zapachach lata. Poznaliśmy nazwy i wygląd owoców dojrzewających o tej porze roku. Uczyliśmy się śpiewać piosenkę „Poziomkowe lody”. Oglądaliśmy obrazy przedstawiające letnie krajobrazy, zastanawialiśmy się nad tym, czym jest sztuka
i jakimi zmysłami możemy ją odbierać. Omówiliśmy charakterystyczne dla lata zjawiska pogodowe. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Truskawka” oraz „Lody w wafelku”.
W ostatnim tygodniu czerwca skupiliśmy się na czekających nas wakacyjnych przygodach.
Dużo rozmawialiśmy na temat niebezpieczeństw związanych z wyjazdami wakacyjnymi oraz sposobów
ich uniknięcia. Poznaliśmy wakacyjne krajobrazy. Poszerzyliśmy wiedzę na temat gór, morza, rzek i jezior. Wskazywaliśmy na mapie Polski różne miejsca i miasta. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Żaglówka”.
Serdecznie pozdrawiamy!
MAJ
Maj upłynął nam na przygotowaniach do Dnia Rodziny. Z radością wystąpiliśmy dla rodziców
i rodzeństwa oraz świetnie się z nimi bawiliśmy podczas zorganizowanego pikniku w przedszkolu. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w spotkaniach ze Strażą Miejską, Strażą Pożarną oraz panią ogrodnik z Urzędu Gminy. 15 maja pojechaliśmy na wycieczkę do Sadów Klemensa, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy groszka Gucia.
W pierwszym tygodniu maja poznaliśmy różne typy budynków. Dowiedzieliśmy się, że budynki wznoszone są dzięki zaangażowaniu wielu osób. Poznaliśmy nazwy domów mieszkalnych i opowiadaliśmy o tym, jak wyglądają nasze domy. Bawiliśmy się w architektów, wspólnie projektując i budując domy
z różnych klocków. Rozmawialiśmy również o domach zwierząt. Poznaliśmy baśń pt. „Trzy świnki”. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Drewniany dom” i „Ul”.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o obowiązkach ludzi różnych zawodów. Dowiedzieliśmy się, że
w zamian za wykonywaną pracę dorośli otrzymują pieniądze, które przechowują w banku. Omówiliśmy zawody osób z naszego najbliższego otoczenia, a także poznaliśmy charakterystyczne przyrządy
i przedmioty, którymi się posługują w swojej pracy. Zastanawialiśmy się nad tym, jaki zawód chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Prześledziliśmy proces tworzenia wełnianego sweterka, powstawania ciasta
i nabiału. Poznaliśmy zawody – muzyka, kompozytora, dyrygenta i piosenkarza oraz instrumenty muzyczne.
W kolejnym tygodniu miesiąca opowiadaliśmy o swoich rodzinach. Rozmawialiśmy o tym, że miłość, szczęście, zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa to uczucia, których w rodzinie powinno się pojawiać najwięcej. Zastanawialiśmy się, jak na co dzień możemy zadbać o relacje rodzinne, a także jak się zwracać do rodziców, żeby było im miło. Dużo rozmawialiśmy o emocjach, uczyliśmy się podawać nazwy tych, których doświadczamy. Z okazji Dnia Rodziny przygotowaliśmy dla naszych ukochanych rodziców prezenty. Wykonaliśmy także pracę plastyczną pt. „Kwiatek dla mamy i taty”.
W ostatnim tygodniu maja zastanawialiśmy się, co to znaczy być kulturalnym. Przypomnieliśmy sobie magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję oraz sytuacje, w których się ich używa. Poznawaliśmy zasady kulturalnego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach. Rozmawialiśmy o tym, że warto jest uwierzyć w siebie i z uporem dążyć do realizacji własnych marzeń.
Serdecznie pozdrawiamy!
KWIECIEŃ
Za nami kolejny miesiąc w przedszkolu. W kwietniu mieliśmy okazję wybrać się do Parku Miejskiego
i Ogrodu botanicznego w Brwinowie. Uczestniczyliśmy w teatrzyku pt. „Przygody lisa i gąski Dorotki”. Obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy marchewkę Maję.
W pierwszym tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o łące. Poznaliśmy rośliny oraz mieszkańców łąki. Słuchaliśmy odgłosów i naśladowaliśmy ruchy mieszkających tam zwierząt. Zdobyliśmy wiadomości na temat życia motyli i pszczół. Rozwiązywaliśmy zagadki, rozwijaliśmy motorykę małą i dużą, dzieliliśmy wyrazy na sylaby, ćwiczyliśmy posługiwanie się pojęciami – bliżej, dalej, nisko, wysoko. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Motyl” i „Ślimak”.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o służbach ratunkowych. Dyskutowaliśmy o tym, co to znaczy być pomocnym i kto może udzielić nam pomocy w obliczu niebezpieczeństwa. Poznaliśmy zawody związane
z pomaganiem – policjanta, strażaka i lekarza. Opisywaliśmy wygląd i atrybuty przedstawicieli służb ratunkowych oraz opowiadaliśmy, czym te osoby się zajmują. Poznaliśmy numery alarmowe, omawialiśmy sytuacje, kiedy i w jaki sposób wzywa się służby ratunkowe oraz zapoznaliśmy się z pojęciem – ewakuacja.
W kolejnym tygodniu miesiąca dyskutowaliśmy o sposobach dbania o naszą planetę. Dowiedzieliśmy się, co to znaczy dbać o przyrodę, omawialiśmy zasady dotyczące segregacji śmieci, rozmawialiśmy o źródłach energii. Dyskutowaliśmy o tym, skąd się bierze prąd oraz o sposobach dbania o wodę. Wspólnie stworzyliśmy własną oczyszczalnię ścieków. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Kocham Ziemię” i „Lew”.
W ostatnim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o majowych świętach – Dniu Flagi, Święcie Konstytucji
3 Maja oraz Dniu Europy. Przypomnieliśmy sobie wygląd naszych symboli narodowych oraz wysłuchaliśmy polskiego hymnu. Podróżowaliśmy palcem po mapie naszego kraju., odnajdując stolicę, największe miasta, morze, jeziora, góry i rzeki. Poznaliśmy wybrane tańce ludowe oraz stroje regionalne. Przypomnieliśmy sobie, że Polska należy do Unii Europejskiej. Poznaliśmy wygląd flagi Unii Europejskiej oraz hymn Wspólnoty. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Flaga Polski”.
Serdecznie pozdrawiamy!
MARZEC
Marzec obfitował w wiele wydarzeń i atrakcji. Mieliśmy okazję poznać różne gatunki gadów, a nawet ich dotknąć! Odwiedziliśmy sklep ogrodniczy, pocztę i Park Niepodległości. Obchodziliśmy Dzień Kobiet
i Mężczyzn. Uroczyście świętowaliśmy Pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa.
W naszej sali założyliśmy własną hodowlę – zasialiśmy rzeżuchę i owies. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy paprykę Polę oraz szpinaka Szymka.
W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o budzeniu się przyrody do życia po zimie. Poznaliśmy oznaki wiosennej pogody oraz znaczenie zwrotów: ubierać się na cebulkę i w marcu jak w garncu. Dopasowaliśmy ubrania do pór roku, omawialiśmy symbole pogody, słuchaliśmy odgłosów ptaków. Ćwiczyliśmy liczenie przedmiotów i orientację w przestrzeni. W zabawie badawczej poznaliśmy zjawisko tęczy. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Przebiśnieg” i „Tęcza”.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o wiosennym ogrodzie. Dyskutowaliśmy o pracach wykonywanych
o tej porze roku w ogrodzie. Poznaliśmy wygląd i przeznaczenie sprzętów ogrodniczych, pierwsze wiosenne kwiaty i etapy wzrostu roślin. Rozmawialiśmy o tym, czego rośliny potrzebują do życia. Rozwijaliśmy umiejętność posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi oraz kontynuowania rytmów. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Tulipany” i „Żaba”.
W kolejnym tygodniu marca rozmawialiśmy o naszych ulubionych książkach i bohaterach literackich. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje książka i poznaliśmy zawody związane z tym procesem. Samodzielnie wykonaliśmy okładki na książki, a także zakładki. Rozmawialiśmy o tym, czym różni się biblioteka od księgarni. Omawialiśmy zasady zachowania w tych miejscach. Klasyfikowaliśmy książki ze względu na kolor, wielkość i rodzaj.
W ostatnim tygodniu miesiąca poszerzaliśmy wiedzę na temat pracy rolnika i wiejskiego gospodarstwa. Wymienialiśmy nazwy zwierząt hodowlanych i domów, w których mieszkają. Rozwiązywaliśmy zagadki
o wiejskich zwierzętach i naśladowaliśmy wydawane przez nie odgłosy. Rozmawialiśmy również
o tradycjach i symbolach wielkanocnych, wielkanocnych potrawach i świątecznym koszyczku. W naszym ogrodzie szukaliśmy „zajączka”, który zostawił dla nas słodkie niespodzianki. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Wielkanocny kurczaczek” i „Baranek”.
Serdecznie pozdrawiamy!
LUTY
Za nami najkrótszy miesiąc w roku. Na początku lutego wystąpiliśmy dla naszych ukochanych dziadków. Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy ich zaprosić do naszego przedszkola. Mieliśmy również okazję wziąć udział w spotkaniu z Magikiem Konradem, który zaprezentował wiele śmiesznych sztuczek. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy brokuła „Borysa”.
W pierwszym tygodniu lutego poszerzaliśmy swoją wiedzę o świecie i naturze. Mówiliśmy o skarbach ukrytych w ziemi, świecie podwodnym, wulkanach i dźwiękach Ziemi. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca górnika. Wiele emocji dostarczyło wspólne wykonanie modelu wulkanu. Rozmawialiśmy również
o zwierzętach morskich, naśladowaliśmy ich sposób poruszania się, wymienialiśmy miejsca, w których żyją ryby. Ćwiczyliśmy dzielenie wyrazów na sylaby i klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy.
W drugim tygodniu miesiąca zdobywaliśmy wiedzę na temat Układu Słonecznego, Ziemi, Słońca, planet
i podróży kosmicznych. Uczyliśmy się nazw planet Układu Słonecznego, dowiedzieliśmy się, że Słońce nie jest planetą. Poznaliśmy zawód astronauty, a także rozwiązywaliśmy zagadki związane z kosmosem. Wybraliśmy się na spacer, podczas którego obserwowaliśmy niebo. Podczas zabaw matematycznych utrwalaliśmy znajomość figur geometrycznych. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Słońce i księżyc”
oraz „Rakieta”. Zrobiliśmy również własną „Galaktykę w słoiku”.
W kolejnym tygodniu poruszyliśmy tematy związane z prehistorią i dinozaurami. Poznaliśmy nazwy dinozaurów, ciekawostki z ich życia, oglądaliśmy ilustracje i książki na ich temat. Poznaliśmy zawód archeologa i paleontologa, a także mieliśmy okazję się w nich wcielić. Dowiedzieliśmy się, co to jest muzeum oraz jak należy zachowywać się w takim miejscu. Wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające dinozaury.
W ostatnim tygodniu lutego rozmawialiśmy o kinie i teatrze. Poznaliśmy nowe wyrazy związane z tą dziedziną sztuki. Dowiedzieliśmy się, jak wiele osób bierze udział w przygotowaniu przedstawienia teatralnego czy produkcji filmu: reżyser, scenarzysta, kostiumograf, scenograf, bileter, sufler. Ćwiczyliśmy aktorską dykcję i mimikę. Poznaliśmy także specyfikę kina niemego. Omówiliśmy zasady właściwego zachowania podczas wizyty w teatrze.
Serdecznie pozdrawiamy!
STYCZEŃ
Serdecznie witamy w nowym roku! W tym miesiącu odbył się wyczekiwany bal karnawałowy, na którym świetnie się bawiliśmy. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w spotkaniu ze Strażą Miejską. Styczeń minął nam na przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka. Wytrwale uczyliśmy się wierszy, piosenek i tańca na tę uroczystość oraz samodzielnie wykonaliśmy prezenty dla ukochanych dziadków. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy cebulę „Celinę”.
W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o datach, zegarach i miesiącach, czyli o upływie czasu. Poznaliśmy wybrane zwyczaje związane z żegnaniem starego roku i witaniem nowego. Utrwalaliśmy znajomość nazw pór roku i charakteryzujących je symboli oraz uczyliśmy się nazw dni tygodnia i miesięcy.
Poznaliśmy różne zegary i kalendarze. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Fajerwerki” i „Cztery pory roku”.
W drugim tygodniu miesiąca poznaliśmy tradycje i zwyczaje związane z obchodzeniem karnawału na całym świecie. Oglądaliśmy zdjęcia weneckich masek i kolorowych parad w Brazylii. Na przykładzie wyboru karnawałowego przebrania zastanawialiśmy się, czy podejmowanie własnych decyzji jest łatwe.
W zabawach z balonami ćwiczyliśmy rozpoznawanie kolorów i przeliczanie, a nawet rozwiązywaliśmy matematyczne zadania. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Balon” i „Maska karnawałowa”.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o olimpijskich dyscyplinach sportowych. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda flaga olimpijska i poznaliśmy symbolikę jej kolorów. Omówiliśmy zasady fair play, czyli sportowej postawy podczas rywalizacji. Wymienialiśmy nazwy znanych i mniej popularnych zimowych dyscyplin sportowych. Rozmawialiśmy również na temat zasad bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.
Z przyjemnością spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, bawiąc się śniegiem i zjeżdżając z górki na jabłuszkach.
Kolejny tydzień stycznia poświęciliśmy muzyce. Rozmawialiśmy na temat instrumentów muzycznych
i zawodu dyrygenta, a także zapoznaliśmy się z dźwiękami wydawanymi przez różne instrumenty. Opowiadaliśmy o swoich przemyśleniach związanych z muzyką, za pomocą instrumentów próbowaliśmy oddać różne nastroje, określaliśmy słyszane dźwięki jako smutne lub wesołe. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowy i zabawy dotyczące emocji oraz na rozwijaniu poczucia rytmu. Wykonaliśmy pracę plastyczną
pt. „Dzwonki”.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o Dniu Babci i Dniu Dziadka. Opowiadaliśmy o swojej rodzinie. Przypomnieliśmy sobie imiona naszych babć i dziadków oraz opisywaliśmy ich wygląd. Dyskutowaliśmy o tym, jak lubimy spędzać czas ze swoimi dziadkami. Ćwiczyliśmy narządy mowy, dzieliliśmy na sylaby poznane słowa, kontynuowaliśmy rytmy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kwiatek dla babci i dziadka”.
Serdecznie pozdrawiamy!
GRUDZIEŃ
Ostatni miesiąc roku zostanie nam na długo w pamięci. Wspólne ubieranie choinki, wizyta Świętego Mikołaja, przedszkolna i grupowa Wigilia, warsztaty świąteczne z rodzicami. Chętnie wzięliśmy również udział w przedszkolnym projekcie pt. „Nasza wesoła choinka”. Z przyjemnością spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, zjeżdżając na jabłuszkach z górki i bawiąc się śniegiem. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy buraka „Bruna”.
W pierwszym tygodniu grudnia rozmawialiśmy na temat właściwego ubierania się, dostosowanego do pory roku i pogody. Wskazywaliśmy i nazywaliśmy ubrania chroniące nas przed mroźną pogodą. Poruszyliśmy tematy związane ze śniegiem, zimowymi aktywnościami i obserwacjami zmieniającej się przyrody. Poznaliśmy trójkąt, przeliczaliśmy przedmioty i kontynuowaliśmy rytmy. Bawiliśmy się również przy muzyce klasycznej. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Bałwanek” i „Śnieżynka”.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Dyskutowaliśmy o przygotowaniach do świąt, ozdobach choinkowych i wigilijnych potrawach. Uczyliśmy się, w jaki sposób możemy pocieszyć kogoś, kto jest smutny. Przeliczaliśmy pierniki, porównywaliśmy ich kształt i wygląd. Rozpoznawaliśmy igły sosny, jodły i świerku. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Choinka” i „Aniołek”.
W ostatnim tygodniu grudnia kontynuowaliśmy temat Bożego Narodzenia, w tym świątecznych zwyczajów. Ważnym bohaterem rozmów i zabaw był Święty Mikołaj. Ćwiczyliśmy dzielenie słów na sylaby i przeliczanie sylab. Poznaliśmy wygląd i dźwięk janczarów. Słuchaliśmy piosenek świątecznych
i śpiewaliśmy kolędy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Bombka”.
Serdecznie pozdrawiamy!
LISTOPAD
W minionym miesiącu uczyliśmy się hymnu Polski, aby móc uroczyście go zaśpiewać z innymi grupami z okazji Święta Niepodległości. Wzięliśmy również udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Polska Ojczyzna Nasza”. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z pisarką i ilustratorką książki dla dzieci pt. „Stonoga Jadzia i przyjaciele”. Wybraliśmy się także na pocztę. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy dynię Danę.
W pierwszym tygodniu listopada bawiliśmy się w świecie wyobraźni. Poszerzaliśmy zasób słownictwa i doskonaliliśmy umiejętność wyrażania uczuć słowami. Poznaliśmy znaczenie pojęć wyobraźnia i marzenie. Próbowaliśmy się zrelaksować i wyciszyć. Trenowaliśmy uważność, czyli koncentrowanie się na bieżących doznaniach. Rozwijaliśmy wrażliwość sensoryczną, rozwiązując zagadki zapachowe. Aktywnie słuchaliśmy muzyki, ilustrując ją ruchem.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o tożsamości narodowej. Poznaliśmy wygląd polskich symboli narodowych: godła i flagi, a także wykonaliśmy biało-czerwoną kokardę narodową. Oglądaliśmy mapę Polski, wskazywaliśmy Warszawę, Wisłę i Morze Bałtyckie. Nauczyliśmy się rozróżniać miejski i wiejski krajobraz. Poznaliśmy pojęcia mała i duża ojczyzna. Rozmawialiśmy również na temat odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Orzeł Biały”.
W kolejnym tygodniu dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy. Poznaliśmy wygląd i zwyczaje niektórych zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się, które zwierzęta możemy dokarmiać, a które zapadają w sen zimowy. Dopasowywaliśmy zwierzęta do ich domów. Rozmawialiśmy o tym, czym zajmuje się leśniczy oraz jak należy zachowywać się w lesie. Ćwiczyliśmy orientację przestrzenną, a także przeliczaliśmy w zakresie 5. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jeż” i „Wiewiórka”.
W następnym tygodniu wymienialiśmy, wskazywaliśmy i liczyliśmy części naszego ciała. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest mycie zębów każdego dnia. Zapoznaliśmy się z zawodem lekarza i stomatologa, którzy leczą nasze ciało. Nauczyliśmy się nazw wszystkich 5 zmysłów, których używaliśmy podczas zabaw sensorycznych. Rozmawialiśmy również o emocjach. Wymienialiśmy zdrowe i niezdrowe produkty. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Człowiek” i „Zdrowa sałatka”.
W ostatnim tygodniu listopada rozmawialiśmy o poczcie, telefonach i innych sposobach kontaktowania się na odległość. Omawialiśmy elementy listu i proces jego wysyłania. Zaznajomiliśmy się z zawodem listonosza, a także opisywaliśmy jego wygląd i atrybuty. Zapoznaliśmy się też z trąbką, symbolem graficznym Poczty Polskiej, co stało się dobrą okazją do poznania wyglądu i dźwięku tego instrumentu oraz wykonania pracy plastycznej. Poznaliśmy również funkcje i wygląd różnych telefonów.
Serdecznie pozdrawiamy!
PAŹDZIERNIK
Początek miesiąca upłynął nam na przygotowaniach do Pasowania na Przedszkolaka. 13 października złożyliśmy uroczyste ślubowanie przed Panią Dyrektor i całą społecznością przedszkolną. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w spotkaniu z funkcjonariuszem Policji. Ponadto wiele czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, chętnie wybieraliśmy się na spacery. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy Ogórka Olka oraz spróbowaliśmy świeżych i kiszonych ogórków.
W pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o owocach dojrzewających jesienią. Utrwalaliśmy znajomość ich nazw, poznawaliśmy je różnymi zmysłami. Omówiliśmy zagadnienia dotyczące drzew owocowych. Ćwiczyliśmy posługiwanie się pojęciami duży i mały, doskonaliliśmy umiejętność przeliczania i klasyfikowania, kontynuowania rytmów. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Kompot” i „Jabłko”. Samodzielnie przygotowaliśmy szaszłyki owocowe.
Drugi tydzień upłynął nam na poznawaniu jesiennych warzyw i utrwalaniu wiadomości na ich temat. Klasyfikowaliśmy warzywa według różnych cech. Rozmawialiśmy o tym, które warzywa rosną nad ziemią, a które pod ziemią, jaki mają kolor i kształt. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kukurydza”. Mieliśmy również okazję obcować z muzyką poważną – słuchaliśmy i bawiliśmy się do utworu „Jesień” z cyklu „Cztery pory roku” A. Vivaldiego.
W kolejnym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o lesie i parku, jesiennych skarbach, ptakach i zwierzętach. Rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt. Poznawaliśmy nazwy ptaków i wskazywaliśmy ich charakterystyczne cechy. Podczas spaceru zbieraliśmy żołędzie, kasztany i szyszki, które wykorzystywaliśmy do nauki i zabawy. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy drzewa liściaste i iglaste. Sprawdzaliśmy również, co się stanie z szyszkami pod wpływem wody. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jesienne drzewo” i „Jarzębina”.
W ostatnim tygodniu października dyskutowaliśmy o deszczu, zimnie i jesiennej szarudze. Dowiedzieliśmy się, jak ważne dla zdrowia jest ubieranie się adekwatnie do warunków atmosferycznych. Utrwalaliśmy znajomość nazw ubrań, a także wskazywaliśmy ubrania odpowiednie do poszczególnych pór roku. Dowiedzieliśmy się, skąd się biorą kałuże, co oznacza słowo szaruga i jak wyglądają chmury. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Parasol” i „Deszcz”.
Serdecznie pozdrawiamy!
WRZESIEŃ
Za nami pierwszy miesiąc przedszkolnej przygody. Był to czas poznawania nauczycieli i kolegów, przyzwyczajania się do nowego miejsca i zasad. Chętnie bawiliśmy się na placu zabaw i wybraliśmy się na spacer w pobliżu przedszkola. Wspólnie obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Mieliśmy również okazję wziąć udział w spotkaniu ze Strażą Miejską i z panią z Urzędu Gminy. W ramach projektu „Witaminki” poznaliśmy Pomidora Pafnucego oraz spróbowaliśmy różnych odmian pomidorów i soku pomidorowego.
W pierwszym tygodniu września poznawaliśmy imiona kolegów i koleżanek z grupy. Ustaliliśmy zasady zachowania w sali, łazience, szatni i na placu zabaw. Zapoznaliśmy się z rozmieszczeniem zabawek i kącików tematycznych w sali, uczyliśmy się rytmu dnia. Z przyjemnością braliśmy udział w zabawach ruchowych i integracyjnych.
W drugim tygodniu dowiedzieliśmy się, kto pracuje w naszym przedszkolu. Poznaliśmy pomieszczenia
znajdujące się w przedszkolu. Słuchaliśmy bajek i wierszy. Rozmawialiśmy również o zasadach utrzymania higieny. Dowiedzieliśmy się, kiedy należy myć ręce i dlaczego jest to bardzo ważne. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Piłka”.
Kolejny tydzień upłynął nam na przyzwyczajaniu się do siebie, budowaniu pozytywnych relacji i dalszym poznawaniu się. Uczyliśmy się różnych sposobów powitania, podziękowania, proszenia o pomoc, a także przeproszenia w sytuacjach konfliktowych. Opowiadaliśmy o sobie i swoich zainteresowaniach. Rozwijaliśmy umiejętność uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat.
W ostatnim tygodniu września rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poznaliśmy zasady przekraczania jezdni po pasach oraz na przejściu z sygnalizatorem świetlnym. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest noszenie odblasków i dlaczego konieczna jest jazda w foteliku samochodowym. Poznaliśmy wybrane znaki drogowe i środki transportu. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Zebra”.
Serdecznie pozdrawiamy!
ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023
CZERWIEC
Miesiąc rozpoczęliśmy od świętowania w przedszkolu Dnia Dziecka. Z tej okazji rodzice przygotowali niespodziankę (teatrzyk) dla przedszkolaków, za co bardzo dziękujemy! 2 czerwca uczestniczyliśmy w spotkaniu ze Strażą Miejską, która przygotowała miasteczko rowerowe i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Czerwiec minął nam na przygotowaniach do uroczystego zakończenia roku przedszkolnego. Wytrwale uczyliśmy się swoich ról, a także piosenek i tańca. Oprócz prób i nauki, wspólnie bawiliśmy się, spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu oraz dbaliśmy o nasz ogródek warzywny. Wybraliśmy się także na pyszne lody.
W pierwszym tygodniu czerwca najwięcej uwagi poświęciliśmy dzieciom, ich prawom i obowiązkom. Rozmawialiśmy o dzieciach z różnych rejonów świata, o tym, jak wyglądają i gdzie mieszkają, czym różni się ich życie od naszego. Dyskutowaliśmy o emocjach, o tym, że każdy je odczuwa i ma prawo okazywać. Utrwalaliśmy umiejętność przeliczania, dodawania i odejmowania oraz posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Wspólnie układaliśmy zdania i zagadki.
W drugim tygodniu na podstawie ilustracji, tekstów i własnych obserwacji rozmawialiśmy o krajobrazach w różnych regionach Polski i ich cechach charakterystycznych. Dyskutowaliśmy o tym, co można robić w górach, nad morzem, nad jeziorem, na biwaku, przy ognisku. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki o mieszkańcach jeziora. Doskonaliliśmy umiejętność rozróżniania kierunków na kartce i w przestrzeni. Poznaliśmy kolejną literę – H, h. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Żaba” i „Żaglówka”.
W kolejnym tygodniu czerwca bawiliśmy się różnymi kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim, różowym i czerwonym. Mówiliśmy, z czym kojarzą nam się konkretne kolory. Dowiedzieliśmy się, kiedy powstaje tęcza, opisywaliśmy i malowaliśmy ją. Podczas zabaw usprawnialiśmy koordynację ruchową i orientację w schemacie własnego ciała. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kolorowy motyl”.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o zbliżających się wakacjach, o tym, co najbardziej lubiliśmy w przedszkolu, co nie przypadło nam do gustu, za czym będziemy tęsknić. Dyskutowaliśmy o tym, co warto spakować do wakacyjnego plecaka. Dzieliliśmy się naszymi marzeniami dotyczącymi wyczekiwanych podróży. Dużo czasu poświęciliśmy omówieniu zasad bezpieczeństwa podczas spędzania wakacji nad wodą, w górach, w dużym mieście itp.
Niestety przyszedł czas pożegnania. Dziękujemy rodzicom za wsparcie, zaufanie i każde miłe słowo. Naszym „Biedroneczkom” dziękujemy za wspólnie spędzony czas i wiele wspaniałych chwil. Życzymy Wam spełnienia marzeń, udanych wakacji i wielu sukcesów. Powodzenia w szkole! Będziemy o Was pamiętać – Wasze Biedronkowe Panie – Sara, Ania i Gosia.
Serdecznie pozdrawiamy!
MAJ
Maj minął nam na przygotowaniach do Dnia Rodziny. Z radością wystąpiliśmy dla rodziców i rodzeństwa oraz wspólnie z nimi wykonaliśmy „Las w słoiku”. 8 maja pojechaliśmy na wycieczkę do „Wioski pod Kogutem” w Krępie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji. W tym miesiącu wzięliśmy również udział w ciekawych spotkaniach – z panią z Biblioteki z Podkowy Leśnej oraz z panią z Urzędu Gminy, z którą założyliśmy warzywniak.
W pierwszym tygodniu maja najwięcej uwagi poświęciliśmy książkom i temu, dlaczego warto je czytać. Dowiedzieliśmy się, jakie są rodzaje książek, jak powstają i czym zajmują się: autor, redaktor, grafik i drukarz. Rozmawialiśmy o tym, czym różni się biblioteka od księgarni. Naprawialiśmy zniszczone egzemplarze z kącika czytelniczego. Zaprezentowaliśmy rówieśnikom nasze ulubione książki. Poznaliśmy kolejną liczbę 9. Doskonaliliśmy umiejętność przeliczania oraz dodawania i odejmowania różnych przedmiotów. Samodzielnie wykonaliśmy zakładki.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o łące. Nazywaliśmy jej mieszkańców i rośliny na niej rosnące. Poznaliśmy etapy rozwoju żaby i motyla, a także zwyczaje kreta. Rozwiązywaliśmy zagadki i naśladowaliśmy zwierzęta. Obserwowaliśmy owady w ogrodzie przedszkolnym. Ćwiczyliśmy rozpoznawanie i podawanie nazw figur geometrycznych, a także orientację na kartce. Poznaliśmy kolejną literę – Ł, ł oraz liczbę 0. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Wiosenna łąka”.
W kolejnym tygodniu, w związku ze zbliżającym się Dniem Rodziny, wytrwale uczyliśmy się wiersza i piosenki na tę uroczystość. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach i o tym, jakie zawody wykonują nasi rodzice. Rozwijaliśmy sprawność grafomotoryczną, odwzorowywanie wskazanych układów za pomocą zbiorów zastępczych.
W ostatnim tygodniu maja mówiliśmy o naszych pupilach: psach i kotach, ich potrzebach i zwyczajach. Rozwiązywaliśmy zagadki na temat naszych ulubieńców. Poznaliśmy pracę weterynarza. Wspólnie dyskutowaliśmy o zwierzętach mieszkających w zoo. Uczyliśmy się, jak zachowywać się w obecności zwierząt, których nie znamy. Podczas zabaw ruchowych wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową. Poznaliśmy kolejną literę – Z, z. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Wesoły pies”.
Serdecznie pozdrawiamy!
KWIECIEŃ
Kwiecień będziemy bardzo miło wspominać. Mieliśmy okazję odwiedzić sklep ogrodniczy oraz piekarnię. Reprezentowaliśmy nasze przedszkole w VIII Przeglądzie Artystycznym dla Przedszkolaków (część sportowo-ruchowa), którego koordynatorem była Biblioteka Publiczna w Brwinowie. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawym spotkaniu z behawiorystą. Świętowaliśmy również Dzień Ziemi, siejąc słoneczniki w naszym ogrodzie przedszkolnym.
W pierwszym tygodniu kwietnia rozmawialiśmy na temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Dowiedzieliśmy się, czym charakteryzują się sztuka i tradycje ludowe różnych regionów Polski (Łowicza, Podhala, Śląska). Dyskutowaliśmy, czym jest tradycja i jak powstaje. Słuchaliśmy oberka, mazurka i różnych przyśpiewek ludowych, tańcząc do ich melodii. Wykonaliśmy kolorowe pisanki oraz pracę plastyczną pt. „Zajączek wielkanocny”.
W drugim tygodniu miesiąca mówiliśmy o znaczeniu pracy rolnika dla wszystkich ludzi. Porównywaliśmy narzędzia, których dawniej używano na roli, z maszynami używanymi dziś. Dowiedzieliśmy się, jak powstaje chleb i cukier, jak młyny wyglądały dawniej, a jak wyglądają współcześnie. Wymienialiśmy zbożowe produkty, a także uczyliśmy się rozpoznawać zboża. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kłosy”.
W kolejnym tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy ekologii i działaniom proekologicznym. Dyskutowaliśmy o tym, jak dbać o środowisko. Zastanawialiśmy się, jak można wykorzystywać zużyte przedmioty. Wspólnie ćwiczyliśmy segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze prąd i co robić, by go oszczędzać. Poznaliśmy kolejną literę – W, w. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Szanuj zieleń!”.
W ostatnim tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o Polsce i Europie. Wspólnie zastanawialiśmy się, co to znaczy być Polakiem. Poznaliśmy różne legendy związane z powstaniem państwa polskiego, z Krakowem i Warszawą. Dowiedzieliśmy się, co znaczą pojęcia: stolica, ojczyzna, kraj, naród. Przypomnieliśmy sobie, jak wyglądają polskie godło i flaga. W odpowiedniej postawie śpiewaliśmy hymn Polski. Na mapie Polski wskazywaliśmy główne rzeki i największe miasta, natomiast na mapie Europy pokazywaliśmy Polskę i sąsiednie kraje. Poznaliśmy kolejną literę – F, f. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Flaga Polski”.
Serdecznie pozdrawiamy!
MARZEC
W marcu czekało na nas wiele atrakcji i wydarzeń. Uroczyście świętowaliśmy Dzień kobiet i Pierwszy Dzień Wiosny. Obchodziliśmy również Światowy Dzień Zespołu Downa, zakładając tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary. Dumnie reprezentowaliśmy nasze przedszkole w Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Matematycznej pt. „Małe i duże matematyczne podróże”, zorganizowanej przez Przedszkole nr 3 w Brwinowie. Bardzo podobały nam się spotkania z magikiem oraz Strażą Miejską. Chętnie sialiśmy i sadziliśmy rośliny. Na koniec miesiąca odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do Warszawy, podczas której mogliśmy podziwiać panoramę stolicy z Tarasu Widokowego oraz zwiedzić Muzeum Ewolucji.
W pierwszym tygodniu marca rozmawialiśmy o kosmosie, wyprawach kosmicznych, planetach i gwiazdach. Poznaliśmy nazwy planet Układu Słonecznego. Dowiedzieliśmy się, co to jest astronomia, co robią astronom i astronauta, co to jest Wielki Wóz i co można zobaczyć w planetarium. Dyskutowaliśmy o tym, jak może wyglądać życie na nieznanej planecie i jak mogą wyglądać jej mieszkańcy. Poznaliśmy kolejną literę – R, r oraz liczbę 7. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Astronauta”.
W drugim tygodniu miesiąca najwięcej uwagi poświęciliśmy zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie wraz ze zbliżającą się wiosną. Obserwowaliśmy, jak zmieniają się krzewy i drzewa, czy kwitną pierwsze kwiaty, a także nasłuchiwaliśmy, czy wróciły już ptaki. Poznaliśmy przysłowie „W marcu jak w garncu” i rozmawialiśmy o tym, jak dobierać ubiór do pogody. Każdego dnia uzupełnialiśmy nasz kalendarz pogody. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Bociany”.
W kolejnym tygodniu dyskutowaliśmy o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie, oraz o wiosennych kwiatach. Poznaliśmy części rośliny (łodyga, korzeń, liście, kwiaty) i omówiliśmy, jakie są ich funkcje. Odwiedziliśmy kwiaciarnię i dowiedzieliśmy się, co można tam kupić. Samodzielnie przygotowaliśmy smaczne kanapki. Poznaliśmy kolejną literę – C, c. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Tulipany”.
W następnym tygodniu rozmawialiśmy o porządkach domowych i pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie. Nazywaliśmy narzędzia ogrodnicze. Dyskutowaliśmy o roślinach rosnących w szklarni i ogrodzie botanicznym, a także o sposobach ich pielęgnacji. Dowiedzieliśmy się, co jest niezbędne, by rośliny mogły rosnąć, a następnie samodzielnie zasialiśmy ogórki, pomidory, groszek, owies oraz zasadziliśmy cebulę. Uczyliśmy się również rozpoznawać ptaki.
W ostatnim tygodniu marca rozmawialiśmy o życiu na wsi, o zwierzętach wiejskich, o sadzie. Wskazywaliśmy owoce, które rosną na krzewach i na drzewach. Klasyfikowaliśmy zwierzęta według wybranych cech. Poznaliśmy nazwy miejsc, w których mieszkają zwierzęta na wsi. Rozmawialiśmy o produktach mlecznych i o ich właściwościach zdrowotnych. Dowiedzieliśmy się, które zwierzęta są ssakami, i co je wyróżnia. Poznaliśmy kolejną literę – J, j oraz liczbę 8. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Gęś”.
Serdecznie pozdrawiamy!
LUTY
Mimo że za nami najkrótszy miesiąc w roku, to nie mogliśmy narzekać na nudę. W lutym odbył się wyczekiwany bal karnawałowy. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym pt. „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja” oraz samodzielnie wykonać kanapki.
W pierwszym tygodniu lutego, na podstawie naszych doświadczeń i słuchanych tekstów, dobieraliśmy ubrania stosowne do pogody i pory roku. Rozmawialiśmy także o ulubionych zabawach na śniegu i sportach zimowych. Wspólnie stworzyliśmy kodeks bezpiecznej zabawy i dyskutowaliśmy o tym, jak należy bawić się na śniegu, by nie zrobić krzywdy sobie ani innym. Rozwiązywaliśmy zagadki na temat zimy. Poznaliśmy kolejną liczbę 5.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o tym, co to jest karnawał i z czym nam się kojarzy. Poznaliśmy sposoby obchodzenia karnawału w innych częściach świata. Podczas zabaw muzycznych i rytmicznych poruszaliśmy się zgodnie ze słyszaną muzyką i rytmem. Ćwiczyliśmy aparat mowy podczas gimnastyki buzi i języka. Przygotowaliśmy karnawałowe maski. Poznaliśmy kolejną literę – N, n.
Trzeci tydzień miesiąca spędziliśmy, rozmawiając o naszych ulubionych książkach i bohaterach literackich. Mówiliśmy o teatrze kukiełkowym i teatrze cieni. Przypomnieliśmy sobie, jak należy zachowywać się podczas spektaklu. Wykorzystując wyobraźnię, samodzielnie układaliśmy bajki. Uzupełnialiśmy także treść baśni, które znamy. Świetnie bawiliśmy się podczas zabaw teatralnych i pantomimicznych. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Krasnal”.
W ostatnim tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy temu, jak wyglądało życie na Ziemi przed tysiącami lat. Rozmawialiśmy o tym, jakie zwierzęta i rośliny wtedy występowały, czym charakteryzowały się dinozaury, gdzie mieszkali jaskiniowcy i jak wyglądała ich codzienność. Dowiedzieliśmy się, jak powstał węgiel i jak jest wykorzystywany. Dyskutowaliśmy o tym, co robi archeolog i paleontolog. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Dinozaur”. Poznaliśmy kolejną literę – S, s oraz liczbę 6.
Serdecznie pozdrawiamy!
STYCZEŃ
Styczeń minął nam na przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka. Byliśmy przeszczęśliwi, że mogliśmy zaprosić ukochanych dziadków do naszego przedszkola i dla nich wystąpić. Z zapałem uczyliśmy się piosenek, wierszy i tańca na tę uroczystość oraz samodzielnie wykonaliśmy prezenty – mydełka.
W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o porach roku i miesiącach. Mówiliśmy o tym, czym się one charakteryzują, z czym się kojarzą. Utrwalaliśmy nazwy i kolejność pór roku, miesięcy oraz dni tygodnia. Poznaliśmy zwyczaje związane z nocą sylwestrową i składaniem życzeń. Rozmawialiśmy o marzeniach i planach związanych z nowym rokiem. Przypomnieliśmy sobie, czym mierzymy czas i jakie są rodzaje zegarów. Poznaliśmy kolejną literę – P, p.
W drugim tygodniu dużo uwagi poświęciliśmy zimowym zjawiskom atmosferycznym. Rozmawialiśmy o różnych stanach skupienia wody. Dowiedzieliśmy się, czym jest śnieg i lód, i że każdy płatek śniegu jest inny. Podczas eksperymentu obserwowaliśmy, jak lód zmienia się w wodę. Dyskutowaliśmy o tym, kto i dlaczego lubi zimę. Wskazywaliśmy zwierzęta, które mieszkają na biegunie północnym i południowym. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Pingwin”. Poznaliśmy kolejną literę – Y, y oraz liczbę 4.
W kolejnym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o naszych babciach i dziadkach. Opowiadaliśmy o tym, jak spędzamy z nimi czas. Poznaliśmy zabawy, w które dawniej się bawiono. Wykonaliśmy portrety babć i dziadków. Poznaliśmy kolejną literę – B, b. Podczas zabaw matematycznych klasyfikowaliśmy przedmioty według wybranych cech, przeliczaliśmy elementy w zbiorach, układaliśmy rytmy.
W ostatnim tygodniu stycznia rozmawialiśmy o tym, czego zwierzęta potrzebują, by przetrwać zimę i jak możemy im w tym pomóc. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy ptaki. Naśladowaliśmy głosy i ruchy zwierząt. Łączyliśmy tropy ze zwierzętami, które je zostawiły. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się leśniczy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kosy”. Poznaliśmy kolejną literę – U, u. Wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.
Serdecznie pozdrawiamy!
GRUDZIEŃ
Grudzień będziemy miło i długo wspominać. Ubieranie choinki, spotkanie ze Świętym Mikołajem, warsztaty świąteczne z rodzicami, Grupowa Wigilia… A to jeszcze nie koniec! Chętnie wzięliśmy udział w konkursie na własnoręcznie wykonaną ozdobę choinkową oraz w zbiórce karmy dla zwierząt ze schroniska. Po raz kolejny zaangażowaliśmy się w akcję „Szlachetna Paczka”, wspólnie pomagając w tym roku dwóm paniom. Zrobiliśmy również niespodziankę naszym rodzicom, wysyłając do nich kartki świąteczne z życzeniami.
W pierwszym tygodniu grudnia rozmawialiśmy o poczcie. Uczyliśmy się, jakie elementy muszą się znaleźć na kopercie, zanim wyślemy list. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda praca na poczcie, a także jaką drogę musi przejść list, by trafić do adresata. Oglądaliśmy i opisywaliśmy kartki świąteczne. Rozmawialiśmy również o tym, jak dawniej ludzie komunikowali się na odległość, a jak robią to dziś. Poznaliśmy kolejną literę – K, k.
W drugim tygodniu mówiliśmy o przygotowaniach do świąt, zwyczajach świątecznych i tradycyjnych potrawach. Wspólnie robiliśmy porządki w sali, przygotowywaliśmy ozdoby choinkowe. Słuchaliśmy i uczyliśmy się kolęd oraz piosenek świątecznych. Klasyfikowaliśmy łańcuchy choinkowe według długości oraz je mierzyliśmy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Aniołek”.
W kolejnym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy na temat zwyczaju składania życzeń oraz samodzielnie układaliśmy życzenia. Rozwiązywaliśmy zagadki na temat teatru. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Słuchaliśmy bajek o tematyce świątecznej. Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Kolorowe gwiazdki na niebie” i „Reniferki”. Rozwijaliśmy swoją sprawność manualną, wykonując ozdoby świąteczne z pomarańczy i goździków.
Serdecznie pozdrawiamy!
LISTOPAD
Początek listopada minął nam na przygotowaniach do występu z okazji Święta Niepodległości. Wytrwale uczyliśmy się wierszy i pieśni patriotycznych na tę uroczystość. Chętnie wzięliśmy udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „11 listopada – wolność w bieli i czerwieni”. Reprezentowaliśmy nasze przedszkole w konkursie wiedzy o Polsce pt. „Piękna Nasza Polska Cała”, zorganizowanym przez Przedszkole nr 3 w Brwinowie. W tym miesiącu mieliśmy również okazję uczestniczyć w koncercie muzycznym, obchodzić Dzień Kredki i Dzień Pluszowego Misia, a także posadzić cebulki tulipanów w naszym ogrodzie przedszkolnym.
W pierwszym tygodniu listopada kształtowaliśmy poczucie przynależności do narodu. Na mapie Polski wskazywaliśmy miasta, rzeki, jeziora, morze, góry. Omawialiśmy symbole narodowe – flagę, godło i hymn. Opowiadaliśmy również o swoim lokalnym środowisku, tzw. „małej ojczyźnie”, oraz odróżnialiśmy środowisko wiejskie od miejskiego. Słuchaliśmy legend i poznaliśmy niektóre zabytki naszego kraju. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Polska”.
W drugim tygodniu miesiąca naszym głównym zagadnieniem była rodzina. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach i ich członkach. Porównywaliśmy zabawy i zabawki z czasów, gdy nasi dziadkowie byli dziećmi, z tymi, które teraz są popularne. Uczyliśmy się zabaw sprzed lat. Omawialiśmy pracę fotografa i dyskutowaliśmy o tym, po co robi się zdjęcia, kogo i co warto fotografować. Poznaliśmy kolejną literę – E, e.
W kolejnym tygodniu słuchaliśmy jesiennej muzyki, dźwięków deszczu i wiatru. Graliśmy i wystukiwaliśmy rytmy na instrumentach oraz różnych przedmiotach. Dopasowywaliśmy dźwięki instrumentów do słyszanych słów wierszy. W zabawach rytmicznych i muzycznych odzwierciedlaliśmy ruchem nastrój utworów. Poznaliśmy pojęcia związane z muzyką: orkiestra, dyrygent, nuty. Rozmawialiśmy również o ciszy i o tym, z czym ona nam się kojarzy. Poznaliśmy kolejną literę – T, t oraz liczbę 2. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kalosze”.
W następnym tygodniu listopada rozmawialiśmy o sztuce. Dowiedzieliśmy się, jak swoje dzieła tworzą malarze i rzeźbiarze, w jaki sposób powstają filmy animowane i co to jest graffiti. Poznaliśmy wybrane dzieła sztuki, a także pojęcia: muzeum, eksponat, wyobraźnia, rysownik, grafik, stop-klatka, graffiti. Wcieliliśmy się w Vincenta van Gogha i stworzyliśmy dzieła pt. „Słoneczniki”. Poznaliśmy kolejną literę – D, d.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o tym, jak się ubierać, by było ciepło i sucho niezależnie od pogody. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się krawcowa i jakich przyborów krawieckich używa. Na podstawie historyjki obrazkowej omawialiśmy etapy powstawania swetra z wełny. Rozmawialiśmy również o znaczeniu słońca, wody i wiatru w przyrodzie. Słuchaliśmy muzyki klasycznej wyrażającej np. spokój lub grozę. Poznaliśmy kolejną literę – I, i oraz liczbę 3. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Czapka”.
Serdecznie pozdrawiamy!
PAŹDZIERNIK
W tym miesiącu wiele czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Chętnie wyruszaliśmy na spacery, bawiliśmy się na placu zabaw, dbaliśmy o nasz ogród przedszkolny. Mieliśmy również okazję wziąć udział w spotkaniu ze Strażą Miejską oraz warsztatach przyrodniczo-leśnych „Tulę Las”. W październiku odbyło się także „Pasowanie na przedszkolaka”. Do grona przedszkolaków uroczyście dołączył Jeremi.
W pierwszym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o tym, co należy robić, by być zdrowym i pełnym sił. Uczyliśmy się nazw witamin i wskazywaliśmy produkty, w których one występują. Podawaliśmy nazwy różnych ubrań i dobieraliśmy strój do pogody. Rozmawialiśmy o dyscyplinach sportowych i dopasowywaliśmy sprzęt do każdej z nich. Na podstawie opowiadania i własnych doświadczeń wyciągaliśmy wnioski, kiedy najłatwiej można się przeziębić i co wtedy należy zrobić. Dowiedzieliśmy się również, czym zajmują się lekarz (pediatra, stomatolog, okulista) i pielęgniarka oraz jakiego sprzętu używają.
W drugim tygodniu mówiliśmy o parku. Wskazywaliśmy rośliny i zwierzęta tam występujące. Rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy drzewa liściaste oraz iglaste. Z jesiennych skarbów układaliśmy rytmy, zbiory i przeliczaliśmy elementy. Dzięki eksperymentowi i obserwowaniu przyrody zrozumieliśmy zjawisko zmiany stanu skupienia wody i uczyliśmy się wyciągać wnioski z obserwacji. Rozpoznawaliśmy różne dźwięki związane z wodą. Aktywnie słuchaliśmy muzyki. Poruszaliśmy się zgodnie z rytmem melodii i zmieniającym się tempem. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewo” oraz poznaliśmy literę – A, a.
W kolejnym tygodniu października dużo uwagi poświęciliśmy lasom. Wspólnie oglądaliśmy albumy i książki o tematyce przyrodniczej. Rozmawialiśmy o mieszkańcach lasu i ich przygotowaniach do zbliżającej się zimy. Rozpoznawaliśmy odgłosy lasu, wskazywaliśmy grzyby jadalne i niejadalne. Wspólnie wykonaliśmy makietę. Poznaliśmy także inne typy lasów (np. dżunglę). Poznaliśmy kolejną literę – L, l oraz rozwijaliśmy umiejętność orientowania się w przestrzeni.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o tym, jak ludzie przygotowują się do zimy, co to znaczy robić zapasy na zimę, jakie przetwory można zrobić z warzyw, a jakie z owoców i jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie. Poznaliśmy literę M, m oraz liczbę 1. Pełnymi zdaniami opowiadaliśmy o swoich zbiorach i kolekcjach przedmiotów. Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do słuchanej melodii.
Serdecznie pozdrawiamy!
WRZESIEŃ
Za nami pierwszy miesiąc nowego roku przedszkolnego. Do naszej grupy dołączył kolega Jeremi, którego serdecznie witamy. We wrześniu mieliśmy okazję wybrać się na spacer do Pałacu Kultury oraz na miejski plac zabaw. W pobliżu przedszkola obserwowaliśmy przydomowe ogródki. Z przyjemnością wzięliśmy udział w konkursie plastycznym pt. „Mój zwierzaczek”, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie. Wspólnie obchodziliśmy Dzień Kropki, Dzień Przedszkolaka oraz Dzień Chłopaka. Samodzielnie wykonaliśmy kanapki oraz „owocowe jeże”.
W pierwszych tygodniach września rozmawialiśmy o minionych wakacjach, odwiedzonych miejscach i przywiezionych pamiątkach. Wykonaliśmy z kubeczków „Latarnie morskie”. Przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w grupie oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń w przedszkolu. Chętnie braliśmy udział w zabawach integracyjnych i na placu zabaw.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o miejscowości, w której mieszkamy. Omawialiśmy różnice między miastem a wsią, opisywaliśmy domy, które można tam spotkać. Rozpoznawaliśmy odgłosy występujące na wsi oraz w mieście. Z dostępnych materiałów wykonaliśmy makietę miasta. Uczyliśmy się swojego adresu, rysowaliśmy własne domy, nazywaliśmy i opisywaliśmy znaki drogowe. Utrwalaliśmy zasady poruszania się po drodze.
W następnym tygodniu września zwracaliśmy uwagę na swoje ciało, uczyliśmy się nazw części ciała, a także rozmawialiśmy o zmysłach, za pomocą których poznajemy świat. Mówiliśmy również o tym, jak dbać o siebie i co robić, by być zdrowym. Poznaliśmy znaczenie określenia „zdrów jak ryba”. Nauczyliśmy się wszystkich numerów alarmowych. Opisywaliśmy, czym zajmują się i gdzie pracują policjant, strażak i ratownik medyczny. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Szkielet człowieka”.
W ostatnim tygodniu miesiąca wymienialiśmy i opisywaliśmy nasze ulubione warzywa i owoce oraz wskazywaliśmy te, które są zbierane w Polsce. Opowiadaliśmy o pracach, które wykonuje się w ogrodzie i sadzie, a także o narzędziach pomocnych podczas ich wykonywania. Szukaliśmy podobieństw i różnic między owocami i warzywami. Klasyfikowaliśmy je według wybranej cechy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Jabłko z robaczkiem”, a także poznaliśmy literę – O, o.
Serdecznie pozdrawiamy!
CZERWIEC
Czerwiec był miesiącem pełnym radości, wspólnej zabawy, spędzania czasu na świeżym powietrzu. 1 czerwca świętowaliśmy w przedszkolu Dzień Dziecka, a 7 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Parku Rozrywki z PRL-u „Pepeland” w Dziekanowie Nowym. Mieliśmy również okazję pójść na spacer do pobliskiego Parku Niepodległości, gdzie bawiliśmy się na placu optycznym. Każdego dnia dbaliśmy o nasz warzywny ogródek.
W pierwszym tygodniu czerwca najwięcej uwagi poświęciliśmy dzieciom, ich prawom
i obowiązkom. Wysłuchaliśmy wiersza M. Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”. Nauczyliśmy się piosenki pt. „Piosenka o prawach dziecka”. Rozmawialiśmy o dzieciach z różnych rejonów świata, o tym, jak wyglądają i gdzie mieszkają, czym różni się ich życie od naszego, a w czym jest podobne. Mówiliśmy o swoich ulubionych zabawach i poznaliśmy kilka zabaw dzieci z innych państw. Definiowaliśmy pojęcie „przyjaciel”, rozmawialiśmy o swoich przyjaciołach i staraliśmy się ich narysować.
W drugim tygodniu mówiliśmy o łące. Poznaliśmy jej mieszkańców i rosnące tam rośliny. Słuchaliśmy odgłosów łąki i staraliśmy się je rozpoznać. Rozwiązywaliśmy zagadki, ćwiczyliśmy przeliczanie i rysowanie po śladzie. W ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy owady. Wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.
W kolejnym tygodniu czerwca bawiliśmy się różnymi kolorami: żółtym, zielonym, niebieskim. Mówiliśmy, z czym kojarzą nam się konkretne kolory. Wymienialiśmy znane nam przedmioty w tych kolorach i szukaliśmy ich w naszym otoczeniu. Ćwiczyliśmy narządy artykulacyjne, kolorowaliśmy według kodu, podawaliśmy nazwy kolorów, klasyfikowaliśmy przedmioty. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Kolorowe zwierzęta”, inspirowaną sztuką P. Mondriana.
Następny tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zawodach oraz o tym, kim dzieci chciałyby być, gdy dorosną. Poznaliśmy służby ratunkowe, ich pojazdy i numery alarmowe. Rozmawialiśmy o tym, jak możemy pomóc, gdy np. zauważymy pożar czy nieprzytomną osobę. Nauczyliśmy się wybierać numer 112 na klawiaturze telefonu. Dowiedzieliśmy się, że po nawiązaniu połączenia trzeba się przedstawić, podać adres i powiedzieć, co się stało. Omówiliśmy zadania lekarza, pielęgniarki i ratownika medycznego. Rozmawialiśmy również o zawodzie sprzedawcy, piekarza i cukiernika.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o zbliżających się wakacjach i naszych wakacyjnych planach. Rozwiązywaliśmy zagadki o środkach lokomocji i dzieliliśmy je na te, które latają, pływają i jeżdżą. Rozmawialiśmy o takich miejscach jak morze, góry, jezioro i rzeka. Poznaliśmy zasady bezpiecznego wypoczynku w tych miejscach. Dowiedzieliśmy się kim jest i czym zajmuje się marynarz i ratownik wodny. Budowaliśmy zamki z piasku, a podczas zabawy badawczej sprawdzaliśmy, co w wodzie pływa, a co tonie.
Serdecznie pozdrawiamy!
MAJ
Miesiąc maj upłynął nam na przygotowaniach do Dnia Rodziny. Wytrwale uczyliśmy się ról, piosenek i tańca na tę uroczystość. Cieszymy się, że 24 maja mogliśmy zaprosić rodziców do naszego przedszkola, aby wspólnie świętować z nimi ten wyjątkowy dzień oraz zaprezentować efekty naszej pracy. Dziękujemy, że byliście z nami! W tym miesiącu mieliśmy również okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc w naszym mieście – bibliotekę, sklep ogrodniczy i dworzec kolejowy. Wspólnymi siłami udało nam się założyć ogródek warzywny.
W pierwszym tygodniu maja rozmawialiśmy o małej i dużej ojczyźnie. Opowiadaliśmy o swojej ulicy, o miejscu, gdzie znajduje się przedszkole, o miejscowości. Mówiliśmy o naszym kraju, o symbolach narodowych i o tym, co to znaczy być Polakiem. Poznaliśmy niektóre stroje ludowe: krakowski, góralski, śląski, łowicki. Dowiedzieliśmy się, że Polska jest częścią Europy, a my jesteśmy Europejczykami. Poznaliśmy flagi państw sąsiadujących z Polską. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Moja ojczyzna”. Podczas spaceru przyglądaliśmy się budynkom, domom i punktom usługowym w pobliżu przedszkola.
W drugim tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy książkom i temu, dlaczego warto je czytać. Dowiedzieliśmy się, że są różne typy książek. Klasyfikowaliśmy je ze względu na wielkość, grubość, kolor okładki i kształt. Zaprezentowaliśmy rówieśnikom swoje ulubione książki. Udało nam się przeczytać kilka ciekawych pozycji. Rozmawialiśmy również o tym, jak należy obchodzić się z książkami, by ich nie zniszczyć, czym są księgarnia i biblioteka oraz kim jest i czym zajmuje się bibliotekarz i pisarz.
W kolejnym tygodniu maja mówiliśmy o różnych środkach transportu. Poznaliśmy pojazdy, które poruszają się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Wspólnie stworzyliśmy makietę miasta. Rozwiązywaliśmy zagadki, rozpoznawaliśmy i naśladowaliśmy dźwięki wydawane przez różne pojazdy. Poruszyliśmy również temat bezpiecznego podróżowania samochodem. Podczas spaceru rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy środki transportu i znaki drogowe.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o naszych rodzinach, przypominaliśmy sobie nazwy członków rodziny. Mówiliśmy o naszych mamach i tatusiach, o tym, kim są z zawodu, jak wyglądają i co lubią robić. Opowiadaliśmy również o naszych ulubionych zajęciach z nimi. Ćwiczyliśmy narządy artykulacyjne, układaliśmy rytmy, rozwiązywaliśmy zagadki. Porównywaliśmy nasz wzrost, używając określeń: wyższy, niższy oraz najwyższy, najniższy.
Serdecznie pozdrawiamy!
KWIECIEŃ
Kwiecień będziemy wspominać bardzo miło. Mieliśmy okazję zwiedzić lecznicę weterynaryjną. Wzięliśmy udział w tworzeniu wspólnej kolorowanki wielkanocnej. 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Natomiast 28 kwietnia uczestniczyliśmy w koncercie pt. „Łowiczanka jestem”.
W pierwszym tygodniu kwietnia rozmawialiśmy o naszych pupilach, ich potrzebach i zwyczajach. Mówiliśmy o tym, jak je karmić i się nimi zajmować, by były zdrowe i szczęśliwe. Dowiedzieliśmy się, jak należy się zachować podczas spotkania z nieznajomym zwierzęciem, a czego absolutnie nie robić. Poznaliśmy psy pracujące: przewodników, ratowników i psy policyjne. Słuchaliśmy odgłosów różnych zwierząt i staraliśmy się podać ich nazwy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Moje akwarium”. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca weterynarza.
W drugim tygodniu poruszyliśmy temat wielkanocnych zwyczajów, symboli i potraw. Oglądaliśmy przedmioty kojarzące się z Wielkanocą i podawaliśmy ich nazwy. Rozmawialiśmy o tym, jak w naszych domach przygotowujemy się do Wielkanocy i co w niej najbardziej lubimy. Dowiedzieliśmy się, co tradycyjnie wkłada się do koszyczka wielkanocnego i czym jest lany poniedziałek. Wykonaliśmy kolorowe pisanki i pracę plastyczną pt. „Kurczaczek”. Wspólnie zasialiśmy rzeżuchę i owies, które wzięliśmy do domu na święta.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o życiu na wsi. Omówiliśmy różne zwierzęta, które można tam spotkać. Rozwiązywaliśmy zagadki, słuchaliśmy utworów literackich, oglądaliśmy zdjęcia na ich temat. Mówiliśmy o tym, które z nich mieszkają w oborze, stajni, chlewie czy kurniku. Nauczyliśmy się też, jak wyglądają i nazywają się młode tych zwierząt. Dowiedzieliśmy się, czym są produkty mleczne, a następnie je wymienialiśmy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Łaciata krowa” oraz porządkowaliśmy obrazki zwierząt gospodarskich według różnych kryteriów.
W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o znaczeniu pracy rolnika dla wszystkich ludzi. Utrwalaliśmy wiedzę o zwierzętach w gospodarstwie oraz ich młodych. Dowiedzieliśmy się, co rolnik robi przez cały dzień. Poznaliśmy wygląd i nazwy maszyn, których używa w swojej pracy. Wykonaliśmy pracę plastyczną pt. „Traktor”. Naśladowaliśmy sposób poruszania się i odgłosy różnych zwierząt gospodarskich. Wspólnie wykonaliśmy makietę wiejskiej zagrody. Dowiedzieliśmy się również, czym jest gospodarstwo ekologiczne, w czym produkty ekologiczne są lepsze od innych, a także jak powstaje cukier.
Serdecznie pozdrawiamy!
MARZEC
Marzec obfitował w wiele wydarzeń i atrakcji. Podczas spacerów obserwowaliśmy pogodę i zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie. Odwiedziliśmy pocztę i sklep ogrodniczy. Samodzielnie wykonaliśmy kanapki z warzywami. Uczestniczyliśmy w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet, a 21 marca uroczyście świętowaliśmy Pierwszy dzień wiosny. Pamiętaliśmy również o Światowym Dniu Zespołu Downa, zakładając tego dnia kolorowe skarpetki nie do pary.
W pierwszym tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie wraz ze zbliżającą się wiosną. Rozmawialiśmy o marcowej pogodzie, stworzyliśmy i codziennie uzupełnialiśmy kalendarz pogody oraz wyjaśnialiśmy, co oznacza przysłowie „W marcu jak w garncu”. Mówiliśmy również o tym, jak dobierać ubiór do pogody i pory roku. Poznaliśmy wiosenne kwiaty, rozpoznawaliśmy odgłosy wiatru, deszczu i burzy oraz nauczyliśmy się wiersza pt. „Marzec”.
W drugim tygodniu dyskutowaliśmy o wiosennych kwiatach i warzywach. Dowiedzieliśmy się, co jest niezbędne do wzrostu roślin. Oglądaliśmy oraz dotykaliśmy różne cebule i nasiona. Badaliśmy ich wielkość, zapach i kształt, wskazywaliśmy podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Poznaliśmy różne zioła i rozmawialiśmy o tym, do czego się ich używa. Wspólnie zasadziliśmy i zasialiśmy warzywa oraz zioła. Mówiliśmy również o tym, jakie produkty spożywcze są zdrowe i powinniśmy je spożywać regularnie, a jakie nie i należy ich unikać.
W trzecim tygodniu rozmawialiśmy o wiosennych porządkach domowych. Wskazywaliśmy przedmioty i urządzenia potrzebne do sprzątania, rozpoznawaliśmy odgłosy przez nie wydawane. Rozmawialiśmy również o porządkach i pracach w ogrodzie. Poznaliśmy pracę ogrodnika i narzędzia niezbędne w jego pracy. Obserwowaliśmy nasze rośliny w kąciku przyrody i określaliśmy, jakie zmiany nastąpiły. Dowiedzieliśmy się, jakie ptaki wracają na wiosnę do Polski. Słuchaliśmy odgłosów ptaków, a także poznaliśmy wygląd gniazda bociana, wróbla, jaskółki.
W kolejnym tygodniu marca skupiliśmy się na ekosystemie łąki. Słuchaliśmy odgłosów łąki i próbowaliśmy je odgadnąć. Poznaliśmy piosenkę pt. „Łąka” i ćwiczyliśmy przy niej nasze poczucie rytmu. Rozwiązywaliśmy zagadki o zwierzętach zamieszkujących łąkę. Dowiedzieliśmy się, że owady są bardzo pożyteczne. Wspólnie sadziliśmy kwiaty w naszym ogródku. Rysowaliśmy po śladzie, układaliśmy rytmy, przeliczaliśmy przedmioty, ćwiczyliśmy pojęcia – tyle samo oraz niższy, wyższy.
W ostatnim tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy ekologii i działaniom proekologicznym. Dyskutowaliśmy o tym, dlaczego czyste środowisko jest takie ważne, jak dbać o przyrodę, dlaczego segregowanie śmieci jest istotne. Słuchaliśmy odgłosów lasu i zwierząt leśnych i staraliśmy się je rozpoznać. Bawiliśmy się w sklep ogrodniczy, w którym kupowaliśmy drzewa, płacąc liczmanami (fasolkami). Mówiliśmy również o tym, kim jest pracownik służb oczyszczania miasta i na czym polega jego praca. Kolorowaliśmy kontur śmieciarki oraz uczyliśmy się, do jakich pojemników wyrzucać dane rodzaje śmieci.
Serdecznie pozdrawiamy!
LUTY
W lutym uroczyście świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W prezencie dla naszych bliskich przygotowaliśmy przepyszne babeczki. W tym miesiącu mieliśmy również okazję samodzielnie wykonać kanapki oraz szaszłyki owocowe. Chętnie wybieraliśmy się na spacery i na plac zabaw. Pod koniec miesiąca odbył się wyczekiwany bal karnawałowy.
Pierwszy tydzień lutego spędziliśmy, rozmawiając o naszych ulubionych książkach i czytając bajki i baśnie. Kształtowaliśmy umiejętność skupiania się na tekście literackim, staraliśmy się rozróżniać dobre i złe zachowania bohaterów z bajek. Wykonaliśmy pracę plastyczną związaną z postaciami z bajek i przedstawialiśmy je podczas zabawy dramowej. Rozmawialiśmy również o zawodzie aktora i innych osobach związanych z przygotowaniem przedstawienia.
W drugim tygodniu najwięcej uwagi poświęciliśmy temu, jak wyglądało życie na Ziemi przed tysiącami lat. Na podstawie różnych tekstów i ilustracji rozmawialiśmy, jakie zwierzęta i rośliny wtedy występowały, czym charakteryzowały się dinozaury, gdzie mieszkali jaskiniowcy i jak wyglądała ich codzienność. Malowaliśmy z wyobraźni prehistoryczny las farbami oraz wykonaliśmy pracę przedstawiającą mamuty. Przeprowadziliśmy zabawę badawczą, podczas której badaliśmy właściwości soli i węgla. Rozmawialiśmy o pracy w kopalni. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze sól i węgiel oraz do czego są potrzebne w codziennym życiu. Omówiliśmy również pracę archeologa i paleontologa oraz sami się w nich wcieliliśmy.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o balach karnawałowych i przygotowaniach do nich. Poznaliśmy pojęcia: karnawał, serpentyna, girlanda, konfetti. Mówiliśmy o karnawałowych przysmakach. Usprawnialiśmy narządy mowy podczas gimnastyki buzi i języka. Układaliśmy rytmy
i kształtowaliśmy umiejętności grafomotoryczne podczas zabaw z balonami i serpentynami. Słuchaliśmy melodii walczyka i staraliśmy się wyklaskiwać jej rytm. Wprowadziliśmy kroki tego tańca i staraliśmy się tańczyć w parach. Wykonaliśmy również maski karnawałowe.
W ostatnim tygodniu na podstawie utworów oraz ilustracji mówiliśmy o rytmie dnia i nocy, rozpoznawaliśmy przedmioty kojarzące się z tymi porami doby. Opowiadaliśmy o naszym dniu w przedszkolu i używaliśmy określeń dotyczących pór dnia. Obserwowaliśmy niebo. Rozmawialiśmy o Słońcu i Księżycu, planetach Układu Słonecznego, chmurach i gwiazdozbiorach. Dowiedzieliśmy się również, kim są i czym się zajmują astronauta i pilot. Każde z nas wykonało Słońce i Księżyc, własną planetę i gwiazdozbiór.
Serdecznie pozdrawiamy!
STYCZEŃ
Miesiąc styczeń minął nam na przygotowaniach do Dnia Babci i Dziadka. Wytrwale uczyliśmy się wierszy, piosenek oraz tańca na tę uroczystość. Mieliśmy również okazję obejrzeć spektakl pt. „Polarna przygoda” w wykonaniu Teatru Katarynka.
W pierwszym tygodniu stycznia rozmawialiśmy o nowym roku i przemijaniu czasu. Uczyliśmy się wymieniać dni tygodnia, pory roku i zapamiętywać ich liczbę. Utrwalaliśmy te wiadomości podczas zabaw muzyczno-ruchowych. Mówiliśmy, co lubimy robić podczas poszczególnych pór roku, opisywaliśmy ich cechy charakterystyczne. Oglądaliśmy różne rodzaje kalendarzy i określaliśmy ich przeznaczenie.
W drugim tygodniu dużo uwagi poświęciliśmy zimowym zjawiskom atmosferycznym. Podczas zabaw badawczych sprawdzaliśmy właściwości śniegu i lodu. Poznaliśmy informacje o dwóch biegunach (północnym i południowym), dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta na nich mieszkają (m.in. morsy, foki, lisy polarne, renifery, niedźwiedzie polarne na północnym, pingwiny na południowym). Rozmawialiśmy również o ludziach mieszkających na dalekiej Północy, podróżnikach i przewodnikach turystycznych.
W kolejnym tygodniu poruszyliśmy temat zimowych zabaw. Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa w trakcie zabaw na śniegu i lodzie. Mówiliśmy również o zimowej olimpiadzie. Poznaliśmy zimowe dyscypliny sportowe i sprzęt niezbędny do ich uprawiania. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz braliśmy udział w licznych zabawach ruchowych. Bardzo spodobała nam się piosenka pt. „Bałwankowa rodzina”, którą ilustrowaliśmy ruchem. Opowiadaliśmy historyjkę obrazkową
o bałwankach, przeliczaliśmy je, a także lepiliśmy ze sztucznego śniegu.
W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o naszej rodzinie i bliskich osobach, ze szczególnym uwzględnieniem babci i dziadka. Ćwiczyliśmy spostrzegawczość, wykonywaliśmy ćwiczenia grafomotoryczne, doskonaliliśmy umiejętność liczenia przedmiotów. Staraliśmy się także jak najdłużej skupić nad wykonywanymi zadaniami.
Serdecznie pozdrawiamy!
ROK PRZEDSZKOLNY 2021/2022
GRUDZIEŃ
Miesiąc grudzień minął nam na przygotowaniach do Mikołajek i Wigilii grupowej. Wytrwale uczyliśmy się piosenek dla Świętego Mikołaja i dla rodziców. Ubraliśmy choinkę i wykonaliśmy dla naszych bliskich przepyszne ciasteczka. Wzięliśmy udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Wspólnymi siłami pomogliśmy dwóm rodzinom.
W pierwszym grudniowym tygodniu rozmawialiśmy o tym, czego potrzebują zwierzęta, by przetrwać zimę, a także jak możemy im w tym pomóc. Mówiliśmy o ptakach, zwierzętach leśnych oraz o zwierzętach przebywających w schroniskach. Dowiedzieliśmy się, jaki pokarm lubią. Odgadywaliśmy, które zwierzę zostawiło dany ślad. Napełnialiśmy przedszkolny karmnik, dzięki czemu mogliśmy obserwować ptaki. Rozwiązywaliśmy zagadki na ich temat oraz wykonywaliśmy ćwiczenia ortofoniczne.
W drugim tygodniu dużo uwagi poświęciliśmy poczcie i listonoszowi. Poznaliśmy jego pracę oraz drogę, jaką musi przejść list i paczka, by trafić do odbiorcy. Dowiedzieliśmy się, jak ważna jest znajomość swojego adresu zamieszkania. Poznaliśmy pojęcia: adres, nadawca, adresat. Zaprojektowaliśmy własne znaczki i wykonaliśmy kartki świąteczne.
Tematem kolejnego tygodnia były świąteczne zwyczaje. Poznawaliśmy zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak: spędzanie czasu z rodziną, przygotowywanie i jedzenie tradycyjnych potraw wigilijnych, sposób nakrywania stołu, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd. Dowiedzieliśmy się, skąd wziął się zwyczaj pozostawiania pustego miejsca przy wigilijnym stole. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające Świętego Mikołaja i wypowiadaliśmy się na jego temat. Wspólnie słuchaliśmy kolęd i uczyliśmy się nakrywać do stołu. Wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą Świętego Mikołaja.
W ostatnim tygodniu kontynuowaliśmy rozmowy o przygotowaniach do świąt, zwyczajach świątecznych i tradycyjnych potrawach. Poznaliśmy różne dekoracje choinkowe. Przy piosence
pt. „Wesoła choinka” ćwiczyliśmy poczucie rytmu. Wykonaliśmy własne ozdoby świąteczne -przeplatane bombki. Wybraliśmy się również na zimowy spacer.
Serdecznie pozdrawiamy!
LISTOPAD
W pierwszym tygodniu miesiąca zwracaliśmy baczną uwagę na pogodę. Rozmawialiśmy o tym, by się odpowiednio ubierać. Rozwiązywaliśmy zagadki o elementach garderoby i dzieliliśmy je na letnie i zimowe. Uczyliśmy się samodzielnie zapinać guziki i przewlekać sznurówki przez dziurki. Dowiedzieliśmy się, czym się zajmują szewc oraz krawiec. Segregowaliśmy i przeliczaliśmy guziki według koloru, rodzaju i wielkości.
W drugim tygodniu rozmawialiśmy o naszej ojczyźnie – Polsce. Omawialiśmy symbole narodowe. Przypomnieliśmy sobie kolory flagi, tworzyliśmy zbiory przedmiotów w tych barwach, kolorowaliśmy flagę i godło oraz bawiliśmy się w różne zabawy ruchowe. Wykonaliśmy również pracę plastyczną pt. „Orzeł Biały”. Z okazji Święta Niepodległości uroczyście zaśpiewaliśmy hymn państwowy.
W kolejnym tygodniu naszym głównym tematem była rodzina. Rozmawialiśmy o naszych rodzinach i podawaliśmy nazwy ich członków. Wykonaliśmy portrety mamy i taty. Mówiliśmy sobie również o zawodach. Wypowiadaliśmy się na temat tego, kim chcemy zostać w przyszłości. Dużo rozmawialiśmy o pracy fotografa. Poznaliśmy sprzęt, którego używa i różne rodzaje fotografii.
W ostatnim tygodniu dużo rozmawialiśmy o sztuce. Dowiedzieliśmy się, jak swoje dzieła tworzą malarze i rzeźbiarze. Poznaliśmy narzędzia malarskie i udawaliśmy, że sami jesteśmy malarzami. Wiemy, czym różni się zawód malarza pokojowego i malarza artysty. Sami zostaliśmy artystami – stworzyliśmy kolaż i rzeźbę. Poznaliśmy piosenkę pt. „Kolorowy deszcz” i stworzyliśmy do niej improwizację ruchową. Ponadto ćwiczyliśmy przeliczanie, znajomość nazw kolorów i figur geometrycznych.
W listopadzie, oprócz Święta Niepodległości, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, Dzień Kredki i Dzień Pluszowego Misia.
Serdecznie pozdrawiamy!
PAŹDZIERNIK
W pierwszym tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o parku. Poznaliśmy jego mieszkańców – wiewiórki i jeże. Podczas spacerów obserwowaliśmy zmiany w przyrodzie, zbieraliśmy dary jesieni do kącika przyrodniczego, a także rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy drzewa. Oglądaliśmy jarzębinę oraz lepiliśmy ją z plasteliny. Wykonaliśmy jesienne drzewa, używając do tego pestek dyni. Łączyliśmy w pary liście i owoce drzew. Bawiliśmy się i wykonywaliśmy zadania z wykorzystaniem darów natury.
W drugim tygodniu poznaliśmy ekosystem leśny i jego mieszkańców. Rozmawialiśmy o zapadaniu zwierząt w sen zimowy, grzybach jadalnych i trujących, pracy leśniczego. Dowiedzieliśmy się, jak powinniśmy zachowywać się w lesie. Rozpoznawaliśmy odgłosy zwierząt i je naśladowaliśmy.
W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak przygotować się do zimy. Mówiliśmy zarówno o ludziach, jak i zwierzętach – dzikich i domowych. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się weterynarz. Rozmawialiśmy o ptakach odlatujących i pozostających na zimę. Słuchaliśmy ich odgłosów. Mówiliśmy również o tym, co powinno się znaleźć w spiżarni przed zimą. Oglądaliśmy różne przetwory.
Ostatni tydzień spędziliśmy na rozmowach o jesiennej pogodzie. Dużo mówiliśmy o deszczu, parasolu i ubraniach, które chronią nas przed zmoknięciem. Słuchaliśmy jesiennej muzyki, dźwięków deszczu i wiatru. Przygotowaliśmy kalendarz pogody, który uzupełnialiśmy każdego dnia. Dzięki temu powtarzaliśmy nazwy dni tygodnia. Dowiedzieliśmy się również, jak ubierać się jesienią.
Serdecznie pozdrawiamy!
WRZESIEŃ
W pierwszym tygodniu września ponownie ustaliliśmy zasady obowiązujące w grupie. Z przyjemnością braliśmy udział w zabawach integracyjnych i paluszkowych. W drugim tygodniu dużo rozmawialiśmy o miejscowości, w której mieszkamy. Mówiliśmy o swoich domach. Uświadomiliśmy sobie, jak ważna jest znajomość swojego imienia i nazwiska oraz adresu. Podczas spaceru obserwowaliśmy pobliskie skrzyżowanie, ruch drogowy, znaki i sygnalizację świetlną. Rozmawialiśmy także o znakach drogowych, środkach transportu i o pracy policjanta. W następnym tygodniu obserwowaliśmy w lustrze własną sylwetkę, podawaliśmy nazwy części ciała i rysowaliśmy swoją postać. Rozmawialiśmy o emocjach i staraliśmy się każdą z nich nazwać. Zapoznaliśmy się z pracą lekarza i dentysty. Uczyliśmy się prawidłowo szczotkować zęby. Dowiedzieliśmy się, jakie produkty są zdrowe dla zębów, a także w jaki sposób należy dbać o higienę. W kolejnych tygodniach września rozmawialiśmy o darach jesieni. Wymienialiśmy i opisywaliśmy nasze ulubione owoce. Rozpoznawaliśmy je za pomocą dotyku. Wskazywaliśmy ich podobieństwa i różnice. Oglądaliśmy owoce i ich pestki przez lupę. Dowiedzieliśmy się, czym są witaminy oraz dlaczego są tak ważne dla zdrowia. Klasyfikowaliśmy je pod względem koloru i kształtu. Mówiliśmy o tym, w jakich formach możemy je spożywać. 20 września świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Życie przedszkolaka”. Natomiast 30 września obchodziliśmy Dzień Chłopaka. To był niezwykle ciekawy miesiąc.
ROK PRZEDSZKOLNY 2020/2021
Luty
Bałwanki, sanki, swawole,
już za rogiem się skrada wiosna.
Luty za mami, mimo to na długo zapadnie w pamięci „Biedroneczek”. W bloku dydaktycznym przybliżyliśmy sobie tematykę karnawałową, podróżniczą jak i bardziej przyziemne czyli przyroda, która nas otacza. Dowiedzieliśmy się, że ziemia jest okrągła, jak ważna w naszym życiu jest woda, jakie żywioły nas otaczają. Dużą radość sprawiły dzieciom doświadczenia z wodą oraz temat ognia. Dzieci nauczyły się, że jeżeli gdzieś się pali to muszą dzwonić pod
nr 998 czyli po Straż Pożarną. Jednocześnie nie zapomnieliśmy o wykonywaniu prac plastycznych, które coraz bardziej podobają się dzieciom. Nie zawiodła nas także natura, jak tylko mogliśmy wychodziliśmy na dwór aby jak najwięcej móc korzystać z uroków pięknej zimy, która w tym roku dopisała.
Na dworze nie było końca różnorodnych zabaw.
5 lutego odbył się Bal Karnawałowy w naszym przedszkolu, Biedroneczki zamieniły się w tym dniu w bohaterów, księżniczki i wiele innych kolorowych postaci. Tego dnia dzieci bawiły się świetnie przy muzyce z całego świata, nie obyło się także bez pysznego poczęstunku.
Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem dla naszych maluszków był występ z okazji Dnia Babci
i Dziadka. Mimo, że nasi ukochani dziadkowie nie mogli być tego dnia z nami, dzięki Państwu pomocy dzieci widziały babcie i dziadków na zdjęciach. Za co bardzo serdecznie dziękujemy. Nasze Biedroneczki pięknie wystąpiły i pokazały wszystkim jaki wielki potencjał artystyczny
w nich drzemie.
Styczeń
Nowy Rok. Dwa krótkie słowa –
i wszystko będzie od nowa:
styczeń, luty i marzec
Witamy w nowym 2021 roku, na samym początku uczyliśmy się dni tygodnia, następstw pór roku oraz nazw miesięcy. Dzieci bardzo polubiły wierszyk o dniach tygodnia („Tydzień ma 7 dni poniedziałek……..). Rozpoczęliśmy także przygotowania do występu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci entuzjazmem i zaangażowaniem uczyły się tekstów piosenek i wierszyków. Równocześnie rozmawialiśmy o naszych najbliższych. Po bardzo rodzinnym tygodniu przyszedł czas na troszeczkę ruchu tematykę bardzo ułatwiła nam Pani Zima i mimo, że nieśmiało do nas przyszła to teraz z całą swą okazałością pokazuje dzieciom zalety zimowych zabaw z czego jak tylko pogoda pozwala korzystamy bardzo chętnie. W tych śnieżnych okolicznościach do zobaczenia za miesiąc.
Invalid Displayed Gallery
Grudzień
Grudzień z choinką i w szubie.
Lubię choinkę i grudzień, lubię
cały rok – wszystkie miesiące!
Grudzień miesiąc na który dzieci czekały z utęsknieniem. Na początku miesiąca dzieci obserwowały jak żegna się z nami Pani Jesień a wita Pani Zima. Niestety śniegu było jak na lekarstwo ale to nie przeszkadzało nam w przygotowaniach do powitania naszej mroźnej pani. W międzyczasie przedszkole odwiedził Św. Mikołaj z drobnymi podarunkami dla dzieci. Mimo niskiej frekwencji dzieci ubieranie choinki sprawiło nam wszystkim wiele radości co przybliżało nas do rozmów o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci opowiadały w jaki sposób pomagają rodzicom w przygotowaniach, wszystkie prawie jednym głosem mówiły, że sprzątają zabawki i swoje pokoje. W przedszkolu odbyły się także warsztaty świąteczne na których dzieci wykonały piękne ozdoby choinkowe do swoich domów. Nie zapomnieliśmy także o usprawnianiu koordynacji wzrokowo ruchowej poprzez codzienne ćwiczenia grafomotoryczne oraz zabawy ruchowe wszelkiego rodzaju, które dzieci bardzo polubiły, cały czas je usprawnialiśmy. Do zobaczenia za rok :).
Invalid Displayed Gallery
Listopad
Listopad – wiatr jak latawiec
i biały szron na murawie
i chmury śniegiem pachnące.
Listopad miesiąc zadumy, pamięci o najbliższych i walczących za naszą wolność. W tym miesiącu Biedronki uczyły się hymnu aby razem ze wszystkimi dziećmi 10.11.2020 równo o godzinie 11-ej uroczyście go zaśpiewać. Uczyliśmy się nazwy naszego kraju, miasta oraz ulicy n jakiej mieszkamy. Poznawaliśmy symbole narodowe, zwiedziliśmy Polskę od gór po morze. Obchodziliśmy w listopadzie także dzień pluszowego misia, niestety dzieci nie mogły przynieść ze sobą swoich ulubionych misiów dlatego sami wykonaliśmy misie z kółek. Ile dzieci tyle misiów patrząc na nie musiałyśmy patrzeć na imiona wystarczyło na nie spojrzeć i od razu wiedziałyśmy kto go zrobił. Do zobaczenia w grudniu.
Invalid Displayed Gallery
Październik
„Ech, pora kolorowa,
błyszcząca, kasztanowa,
październik, październik wesoły!”
W październiku cały czas jak tylko mieliśmy chwilkę wolnego utrwalaliśmy sobie zasady bezpieczeństwa. Podczas spacerów i wyjść na nasz plac zabaw obserwowaliśmy zmieniające się ubarwienie liści. Przygotowywaliśmy się do uroczystości Pasowania na przedszkolaka aby jak najlepiej wypaść przed Panią dyrektor i starszymi kolegami. Jednocześnie poznawaliśmy jesienne zwyczaje zwierząt. Poznaliśmy dary jesieni, mogliśmy ich nawet spróbować. Poznawaliśmy nowe techniki plastyczne. Miesiąc minął nam bardzo szybko nie mieliśmy czasu na nudę.
Invalid Displayed Gallery
Wrzesień
„Srebrny od nitek pajęczych
wrzesień dzwonkami zadźwięczy:
– Dzieci, już pora do przedszkola”
Właśnie minął pierwszy miesiąc pobytu dzieci w przedszkolu. Dzieci wspólnie z rodzicami przeżywały ten czas. Poznawanie nowego miejsca, kolegów i koleżanek i pań w grupie, tworzenie naszego „Kodeksu Biedronek”. Uczymy się zgodnej zabawy, używania zwrotów grzecznościowych wobec siebie. W ciągu tego trudnego dla nas czasu nie zapomnieliśmy o zapoznaniu się z bezpiecznymi zasadami podczas drogi do i z przedszkola, jak wygląda przejście dla pieszych i sygnalizacja świetlna o czym musimy pamiętać przechodząc przez ulicę. Biedronki dowiedziały się także na czym polega praca lekarza, policjanta oraz strażaka.
Cały czas uczymy się siebie nawzajem ale idzie nam to coraz lepiej, widać, że dzieci coraz swobodniej czują się w przedszkolu i to nas bardzo cieszy.
Invalid Displayed Gallery
ROK PRZEDSZKOLNY 2019/2020
Luty
„Idzie luty, podkuj buty” w tym roku to przysłowie się nie sprawdziło, a luty okazał się wyjątkowo ciepłym miesiącem, co ucieszyło nasze Biedroneczki, bo dużo czasu mogliśmy spędzać na świeżym powietrzu.
Miesiąc luty rozpoczął się wesoło i radośnie, od długo wyczekiwanego przez dzieci Balu Karnawałowego, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń
w całym roku przedszkolnym. Jako nauczyciele mieliśmy okazję wykorzystać zainteresowanie tematem, aby poszerzyć wiedzę dzieci dotyczącą różnego sposobu spędzania czasu
w karnawale. Biedronki dowiedziały się, czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych częściach naszej planety. Przedszkolaki wypowiadały się na temat wymarzonych strojów karnawałowych. Wykonały maski z papieru i wesołego klauna, doskonaliły spostrzegawczość
w wielu zadaniach, np. wyszukiwały różnice i podobieństwa między strojami. Dzieci poznały literę „N, n” oraz liczbę „0”. Doskonaliliśmy rozpoznawanie nowej litery i nowej liczby wśród innych znaków oraz ćwiczyliśmy sprawność rąk, przygotowując się do pisania. Dzięki wyrazowi „bal” dzieci poznały homonimy, czyli wyrazy brzmiące tak samo, ale znaczące coś innego, np. zamek do drzwi, zamek jako budowla.
W kolejnym tygodniu lutego odbyliśmy podróż do krainy baśni, bajek i legend. Przedszkolaki dowiedziały się, czym różnią się bajki od baśni. Przypomnieliśmy sobie kilka baśni, m. in. „Trzy świnki”, analizowaliśmy zachowanie bohaterów, próbowaliśmy wymyślać różne zakończenia. Trudnym, ale ważnym elementem zajęć okazało się odróżnianie rzeczywistości od fikcji. Do świata legend zabrali nas Bazyliszek i Smok Wawelski, których historię przypomnieliśmy sobie. Dzieci rozwijały twórcze myślenie i kreatywność – tworząc własnych bohaterów i wymyślając swoje opowieści. Poznaliśmy także kolejna literę B, b. Wykonaliśmy wiele ćwiczeń utrwalających jej grafem.
W następnym tygodniu lutego dzieci poszerzały wiedzę dotycząca dinozaurów, przodków człowieka i starożytnych cywilizacji. W czasie zajęć dzieci stawiały pytania, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi. Próbowały dowiedzieć się, dlaczego dinozaury wyginęły. Dzieci poznały ich najpopularniejsze gatunki oraz mogły własnoręcznie stworzyć swojego dinozaura. Miłym słodkim akcentem tego tygodnia okazał się „Tłusty Czwartek”, kiedy wszystkie przedszkolaki mogły zajadać się pysznymi pączkami na podwieczorek.
W ostatnim tygodniu miesiąca rozmawialiśmy o wynalazkach. Zastanawialiśmy się, jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków, np. bez elektryczności czy koła. Biedronki miały okazję zapoznać się z tarą, żelazkiem, co ma „duszę”, czy starym telefonem (przewodowym). Odwiedziła nas również tata naszego kolegi, prezentując swój zawód. Doskonaliliśmy różne umiejętności m. in. matematyczne takie jak porównywanie liczebności zbiorów i wielkości, szeregowanie od elementu najmniejszego do największego odwrotnie. Dzieci poznały także ostatnią w tym roku liczbę „10’. W dalszym ciągu doskonalimy sprawność rąk podczas rysowania po śladzie, kolorowania, wycinania oraz wykonywania różnych prac plastyczno – technicznych.
Invalid Displayed Gallery
Styczeń
Nowy Rok zawitał wreszcie
stary sobie poszedł.
Co tam rośnie w mrozach stycznia?
Dzień rośnie po trosze!
Miniony miesiąc rozpoczęliśmy od tematu kalendarza. Dzieci chętnie porównywały różne rodzaje kalendarzy, informacje, jakie są w nich zawarte, a także ich wygląd. Skupiliśmy się na porach roku, miesiącach, dniach tygodnia, a także różnych innych sposobach pomiaru czasu. Utrwaliliśmy kolejność pór roku, a przy tym doskonaliliśmy umiejętności matematyczne, takie jak dostrzeganie rytmu, sekwencji. Usystematyzowałyśmy wiedzę dzieci na temat miesięcy, poznaliśmy ich kolejność, a także porządkowanie do pór roku. Najciekawszym był jednak pomiar czasu. Przedszkolaki próbowały rozróżnić pojęcia: sekunda, minuta, godzina. Wykonaliśmy swoje własne zegary ścienne, które zawisły na przedszkolnym korytarzu.
W tym tygodniu Biedronki poznały także literę U, u oraz liczbę 8.
Kolejny blok tematyczny dotyczył odległej krainy – obszarów polarnych. Był to czas wykonywania doświadczeń z lodem (bo o śnieg tej zimy trudno), a także ochroną przed zimnem. Dzieci chętnie stawiały hipotezy i formułowały wnioski, próbując odpowiadać na pytania np.: Jaki jest lód? Przedszkolaki zdobywały wiedzę na temat zwierząt żyjących na północnym i południowym kole biegunowym.
Następny tydzień był dla Biedronek bardzo pracowity, a zarazem ekscytujący. Dzieci przygotowywały się do wizyty szczególnych gości, Kochanych Babć i Dziadków. Piekły własnoręcznie ciasteczka, wykonywały Dyplomy – laurki dla nich, dzielnie ćwiczyły swoje role, a między próbami do występu z okazji Dnia Babci i Dziadka, przedszkolaki zdążyły poznać nową literką S, s jak serce. Doskonaliły kompetencje językowe min: opisując wygląd, upodobania dziadków oraz matematyczne. Biedronki z wielką radością wystąpiły przed swoimi Kochanymi Dziadkami. Zaprezentowały wysoki poziom umiejętności wokalno – recytatorskich, co wzbudziło uznanie w oczach szanownych gości.
Ostatni tydzień przyniósł nam zmagania sportowe. Dzieci zapoznały się z dyscyplinami sportowymi, tj.: saneczkarstwo, bobsleje, jazda figurowa, łyżwiarstwo szybkie, hokej, slalom czy biegi narciarskie. Bardzo im się podobała zabawa w Kalambury sportowe. Przedszkolaki poznały także liczbę 9.
Invalid Displayed Gallery
Grudzień
Święty Mikołaju, Święty Mikołaju,
dzieci już czekają, gdzieś Ty, gdzie?
A Święty Mikołaj, a Święty Mikołaj
przez komin zawołał: „Śpieszę się!”
Pierwszy tydzień grudnia rozpoczęliśmy wielkimi emocjami, które związane były z radosnym oczekiwaniem na przybycie Świętego Mikołaja. Dzieci poznały historię Świętego, szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem, a tym współczesnym. Chętnie rozmawiały
o własnych marzeniach i sposobach na ich realizację. Tworzyliśmy listy do Świętego Mikołaja. Uczyliśmy się również wierszyka i piosenki dla Mikołaja oraz wzięliśmy udział w zabawie mikołajkowej, podczas której osobiście odwiedził nas Mikołaj. Wręczył dzieciom prezenty, ale i przedszkolaki w podziękowaniu za wizytę miały symboliczne upominki dla Mikołaja,
w końcu to jego imieniny. Poznaliśmy nową literkę K, k. Dzieci dokonywały syntezy i analizy słuchowej wyrazów. Z zapałem wykonywały zadania grafomotoryczne. Zauważyłyśmy, że dzieci coraz lepiej radzą sobie z trzymaniem narzędzi pisarskich. Wprowadziliśmy także liczbę 6, której poznanie zbiegło nam się z mikołajkami.
W kolejnym tygodniu grudnia poruszaliśmy tematy świątecznych przygotowań. Dużo czasu poświęciliśmy świątecznym porządkom i związanych z nimi dziecięcych obowiązkach. Wszystkie Biedronki oferowały pomoc rodzicom w przygotowaniach do świąt, co bardzo im się chwali. Chcą czuć się potrzebne, a w ten sposób rozwijają również swoje umiejętności. Przy okazji rozmowy o drzewkach iglastych wprowadziliśmy literkę L, l. Dzieci już wiedzą, że w lesie nie rosną „choinki, a tata przynosi do domu drzewko iglaste, które trzeba przystroić. Oprócz tego codziennie ćwiczyliśmy kolędy i pastorałki na świąteczne spotkanie z rodzicami. Aby nastrój tego spotkania był wyjątkowy, ubraliśmy także choinkę w naszej sali.
Ostatni tydzień poświęcony był tradycjom bożonarodzeniowym. Dzieci przypomniały sobie tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Jak w każdym tygodniu doskonaliliśmy motorykę małą poprzez zadania grafomotoryczne i zabawy plastyczne. Interesującym tematem był dla dzieci savoir-vivre, a dzięki przystępnemu tekstowi (fragment z książki G. Kasdepkego „Bon czy ton…savoir-vivre dla dzieci”) przedszkolaki przypomniały sobie zasady dobrego zachowania, np. podczas posiłków, które mogły wykorzystać przy świątecznym stole.
Zwieńczeniem przygotowań do świąt było spotkanie wigilijne z bliskimi, w czasie którego dzieci zaprezentowały wzruszające kolędy i pastorałki, a potem uczestniczyły w poczęstunku przygotowanym przez kochanych rodziców. Zapach pierników, tudzież innych smakołyków roznosił się po sali, tak jak radosna atmosfera tego spotkania.
Listopad
Kochani Rodzice! Listopad okazał się dla nas bardzo ważnym i pracowitym miesiącem. Nasz czas w przedszkolu był na zmianę przepełniony próbami do uroczystości z okazji Święta Niepodległości oraz nauką nowych ciekawych rzeczy. Dowiedzieliśmy się, jakie zwierzęta domowe posiadają nasi koledzy i ile mają obowiązków przy opiece nad nimi. Dowiedzieliśmy jak nazw się lekarz, który leczy zwierzęta. Następnie omówiliśmy temat zwierząt, które przygotowują się do zimy. Jak zbierają żywność aby przetrwać zimę a niektóre zasypiają w sen zimowy. Dowiedzieliśmy się także jak zadbać o zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy w czasie zimy. 12 listopada mieliśmy przyjemność wystąpić przed zaproszonymi gośćmi z koła emerytów oraz przed z-cą burmistrza p. Jerzym Wysockim oraz naszymi kochanymi rodzicami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF, który obchodzimy 20 listopada rozmawialiśmy o naszych prawach ale również obowiązkach. Tego dnia ubraliśmy się na niebiesko jednocześnie jednocząc się ze wszystkimi, którzy świętowali razem z nami. Niewątpliwie kolejną atrakcją w tym miesiącu była wizyta Pluszowego Misia i Maszy, z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia. Bardzo miłą niespodzianką Kiedy już opadły wszystkie emocje podjęliśmy temat zawodów ale nie tylko zawodów naszych czasów, rozmawialiśmy również o zawodach, które już nie istnieją. Dowiedzieliśmy się gdzie pracują nasi rodzice i na czym polega ich praca. Na zakończenie pracowitego i pełnego emocji i wzruszeń miesiąca, poruszyliśmy temat kim będę gdy dorosnę.
Pazdziernik
Październik przywitał nas piękną słoneczną pogodą, nie zwalniało nas to z przedszkolnych obowiązków.
Na samym początku zgłębialiśmy wiedzę o warzywach i owocach, aby lepiej nam się pracowało przynieśliśmy nasze warzyw i owoce. Zapoznaliśmy się także z cyklem rozwojowym roślin od ziarenka do owocu. Zaczęliśmy także naszą przygodę z literkami, w naszej Sali powstało drzewo literkowe. Nie zapomnieliśmy o edukacji matematycznej, wspólnie ćwiczyliśmy klasyfikowanie, układanie rytmów, przeliczaliśmy i porównywaliśmy liczebności zbiorów. Dodatkowo powstała w naszej sali ściana sensoryczno-matematyczna.
W następnym tygodniu przypomnieliśmy sobie co to jest zdrowe żywienie i stworzyliśmy swoją „osobistą” Piramidę Żywieniową. A, że wszyscy wiemy, że „sport to zdrowie” nie mogliśmy ominąć tak ważnego dla nas bloku tematycznego. Odwiedziła nas także p. Alicja ze Straży Miejskiej, która sprawdziła czy dobrze utrwaliliśmy sobie informacje o bezpieczeństwie. Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę naszej p. Alicji. Nowy tydzień, to nowe ciekawostki, tym razem wybraliśmy się w naszą edukacyjną podróż do lasu. Oglądaliśmy zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, utrwalaliśmy ich nazwy i dzieliliśmy je na sylaby oraz głoski.
Na koniec pracowitego miesiąca poznaliśmy artystów i sztukę jaką wykonują. Poznaliśmy nazwy zawodów artystycznych, poznawaliśmy różne techniki plastyczne i dobrze się przy tym bawiliśmy. Poszerzaliśmy także naszą wiedzę o świecie kina i teatru.
Wisienką na torcie okazała się wycieczka do Sali zabaw, za którą serdecznie dziękujemy rodzicom, bo gdyby nie oni to nie moglibyśmy się świetnie bawić tego dnia. Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni energii do pracy w nowym miesiącu.
Ostatniego dnia razem z gr. „Niedźwiadki” wybraliśmy się na miejski cmentarz, aby upamiętnić pamięć żołnierzy i zapalić światło na ich grobie.
Invalid Displayed Gallery
Wrzesień
Witamy w nowym roku przedszkolnym.
Jeszcze w wakacyjnym nastroju przyszliśmy do przedszkola. Do naszej grupy dołączyła nowa koleżanka Maja, którą serdecznie witamy:). Na początku przypomnieliśmy sobie wakacyjne podróże te małe i te duże oraz przygody które przeżyliśmy. Niestety musieliśmy wrócić do codzienności, na początku przypomnieliśmy sobie zasady panujące w grupie i przedszkolu. Następnie pracowaliśmy z mapą dowiedzieliśmy się gdzie są góry, morze, mazury i oczywiście nasze ukochane miasto Brwinów. Następnie podjęliśmy temat bezpieczeństwa podczas drogi do domu i przedszkola. Jak dbać o środowisko, dzięki pięknej wrześniowej pogodzie mogliśmy spacerować do woli i w praktyce uczyć się zachowań na drodze, poznawać znaki, których jeszcze nie znaliśmy oraz obserwować otaczającą nas przyrodę. Odwiedziliśmy także pocztę ale niestety zapomnieliśmy zrobić sobie zdjęcie. Wiemy także jak zachowywać się w trakcie spotkania z nieznajomym. Utrwaliliśmy także znajomość naszego adresu zamieszkania. Bardzo ciekawym blokiem tematycznym dla nas było poznawanie naszego ciała i organów takich jak płuca, serce czy mózg. Udało nam się także zorganizować zajęcia z „Kuchcikowa”, wspólnie zrobiliśmy pyyyszne gofry. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu naszych zajęć:).
Invalid Displayed Gallery
ROK PRZEDSZKOLNY 2018/2019
Czerwiec
Jak ten rok szybko minął, w czerwcu poznawaliśmy zwierzęta duże i małe. Ich wygląd, środowisko życia i sposób zachowania. Rozmawialiśmy o tym, jakie zwierzęta żyją w Polsce na wolności i co oznacza pojęcie dzikiego zwierzęcia. Szukaliśmy podobieństw i różnic pomiędzy omawianymi zwierzętami. Przypomnieliśmy sobie także zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie i w czasie spacerów.
Następnym blokiem tematycznym był temat o wakacjach. Przypominaliśmy sobie cechy charakterystyczne lata, takie jak: letnie zapachy kwiatów, rześkiego powietrza i deszczu, owoców itp. Poznaliśmy wybrane gatunki roślin: kwiat i liść lipy, liść brzozy, igły i owoc jałowca, liść mięty, mniszek lekarski, babka lancetowata. Rozmawialiśmy o przydatności tych roślin, o zachowaniu ostrożności w dotykaniu tych nieznanych roślin oraz dzieliliśmy ich nazwy na głoski. Rozmawialiśmy o pogodzie, o nazywaniu zjawisk pogodowych , o zastosowaniu bezpieczeństwa w czasie groźnych zjawisk pogodowych.
Rozmawiając o wakacjach, dowiedzieliśmy się gdzie nasze koleżanki i koledzy wyjeżdżają na wakacje.
Kolejną niespodzianką była wycieczka do stadniny koni Pa-Ta-Taj gdzie spędziliśmy aktywnie dzień.
Posadziliśmy również miętę, która dostaliśmy od jednej z mam, serdecznie dziękujemy:), kopaliśmy, sadziliśmy i podlewaliśmy zabawy było co niemiara. Teraz żadne upały nam nie straszne gdy będziemy mieli wodę z miętą.
Pożegnaliśmy także naszego kolegę Franka, który od września będzie chodził do zerówki, będziemy tęsknić Franiu.:)
Udanych i spokojnych wakacji i do zobaczenia we wrześniu 🙂 .
Invalid Displayed Gallery
Maj
Jak szybko ten czas płynie właśnie pożegnaliśmy się z miesiącem majem. Był to dla nas bardzo intensywny miesiąc. Poruszyliśmy w tym miesiącu takie bloki tematyczne jak „Polska to mój dom”, przypomnieliśmy sobie symbole narodowe, słuchaliśmy i śpiewaliśmy hymn Mazurka Dąbrowskiego oraz przypomnieliśmy sobie „Katechizm polskiego dziecka”. Dowiedzieliśmy się gdzie na mapie znajdują się góry, morze i mazury oraz gdzie płynie Wisła w naszym pięknym kraju. W następnym tygodniu przenieśliśmy się do krainy muzyki poznawaliśmy nazwy i dźwięki różnych instrumentów. Bawiliśmy się w orkiestrę. Rozmawialiśmy także jak dbać o nasze uszy i jak hałas wpływa na nasze życie. Uczyliśmy się także jak trzeba zachowywać się podczas różnych uroczystości. Zorganizowaliśmy „Baśniowy pokaz mody”. Następnie rozmawialiśmy o naszych uczuciach, staraliśmy się je nazwać. Mówiliśmy także o strachu i staraliśmy się go przestraszyć. Kolejnym ważnym tematem w maju było święto mamy i taty na które nie mogliśmy się doczekać. Uczyliśmy się piosenki i wierszyka dla rodziców, rozmawialiśmy o rodzinie co ona nam daje i czy jesteśmy szczęśliwi. Zwieńczeniem tematu tygodnia był występ dla rodziców podczas Pikniku w kratkę bardzo się staraliśmy żeby wszystko wyszło jak najpiękniej mamy nadzieje, że się podobało. Na naszych zajęciach z Kuchcikowa zrobiliśmy sernik na zimno oraz pralinki czekoladowe. Na zajęciach z rytmiki Olga zagrała dla nas 2 utwory na fortepianie, byliśmy pod wielkim wrażeniem BRAWO. Pojechaliśmy również na wycieczkę do Kampinowskiego Parku Edukacji Patriotycznej im. por. „Góry Doliny” spędziliśmy tam cały dzień poznając historię partyzantów i uczestnicząc w zajęciach związanych z patriotyzmem. Zwieńczeniem intensywnej pracy w tym miesiącu była niespodzianka z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, pyszne lody dla ochłody :).
Invalid Displayed Gallery
Kwiecień
Jak ten czas szybko płynie za nami już kwiecień, który był bardzo pracowity. W pierwszym tygodniu rozmawialiśmy o pracy rolnika. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie się zachowywać podczas pobytu na wsi. Mówiliśmy o obowiązkach związanych z posiadaniem zwierząt i o tym co jedzą zwierzęta żyjące na wsi. Rozmawialiśmy o maszynach i urządzeniach rolniczych, które ułatwiają pracę na gospodarstwie. Wspólnie poznawaliśmy etapy powstawania chleba dawniej i dziś podczas zajęć z kuchcikowa sami piekliśmy chleb był naprawdę dobry J . Poznawaliśmy różne rodzaje prac w gospodarstwie, które wykonuje się w określonych porach roku. Kolejny tydzień kwietnia to przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Podczas rozmów i zabaw dzieci poznawały zwyczaje i tradycje świąteczne. Rozmawialiśmy o święconce i co się do niej wkłada, dzieleniu się jajkiem i o lanym poniedziałku. Odwiedził nas także zajączek wielkanocny, który zostawił nam słodkości na placu zabaw w czasie naszych poszukiwań śmiechu było co nie miara. W ostatnim tygodniu kwietnia uczyliśmy się, jak możemy dbać o naszą planetę. Zastanawialiśmy się także się, kim jest przyjaciel przyrody i czy my jesteśmy przyjaciółmi przyrody zrobiliśmy znaczki Jestem przyjacielem przyrody. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak można dbać o środowisko i jak my moglibyśmy to robić razem ze swoimi rodzicami (oszczędzając wodę i prąd, sadząc i pielęgnując rośliny, troszcząc się o zwierzęta, segregując odpady).
W tym miesiącu mieliśmy też przyjemność brać udział w comiesięcznym koncercie oraz w teatrzyku „Koziołek Matołek”. Odbyły się także warsztaty świąteczne na których robiliśmy ozdoby wielkanocne. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tych warsztatów.
Invalid Displayed Gallery
Marzec
„Raz śnieg pada, a raz deszczyk.
Na jeziorze lód już trzeszczy.
Błękit nieba lśni w kałuży,
bałwan w słońcu oczy mruży.
– Koniec Zimy. Przerwa. Dzwonek.
– To nie dzwonek. To skowronek!”
Za nami długi miesiąc marzec. Tyle się w nim działo. Dużo rozmawialiśmy
o nachodzącej wiośnie. Podczas spacerów szukaliśmy jej zwiastunów
w otaczającej przyrodzie. Obserwowaliśmy różne zjawiska pogodowe, bo przecież jak mówi przysłowie: „W marcu jak
w garncu”. Uczyliśmy się dopasowywać nazwy do odpowiednich symboli
i dowiedzieliśmy się, co to jest prognoza pogody? Natomiast podczas pokazu wiosennej mody przypomnieliśmy sobie części garderoby i powtórzyliśmy strony naszego ciała (lewa – prawa).
W drugim tygodniu marca rozmawialiśmy o przygotowaniach do nadejścia wiosny. Dowiedzieliśmy się, jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie?! Poznaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów tj. krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki, tulipany czy hiacynty. Uczyliśmy się również czytania globalnego nazw niektórych z nich. Założyliśmy uprawę fasoli, żeby obserwować wzrost roślin. Przypomnieliśmy sobie także nazwy ptaków, odgłosy, jakie wydają, różnicowaliśmy ich jaja pod względem wielkości i koloru.
Kolejny tydzień był w przedszkolu czasem witania wiosny. Staraliśmy się poznać wiosnę różnymi zmysłami poprzez kolory, zapachy, dźwięki (rozpoznawanie śpiewu ptaków), smaki (świeże nowalijki: rzodkiewka, szczypiorek, koperek, ogórki itp.). Rozmawialiśmy o tym, jakie ptaki wracają do nas wiosną. Uczyliśmy się, co robić i co jeść, by być zdrowym o tej porze roku.
Nasze Panie wychowawczynie zrobiły nam wielką niespodziankę, przygotowując przedstawienie z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Pożegnaliśmy i przegoniliśmy z naszego przedszkola Panią Marzannę i powitaliśmy Panią Wiosnę wraz z wiosennymi promykami słońca. Pani Wiosna przyniosła każdemu dziecku po słodkim upominku za tak ciepłe przyjęcie. Potem poszliśmy na pierwszy wspólny, wiosenny spacer po okolicy. To było miłe zakończenie tygodnia.
W ostatnim tygodniu marca tematem przewodnim były zwierzęta z wiejskiego podwórka. Rozmawialiśmy o pracy rolnika, o hodowli zwierząt. Przypomnieliśmy sobie nazwy, sposoby poruszania się i odgłosy zwierząt żyjących w gospodarstwie. Bawiliśmy się w zgadywanki. Metodą globalną uczyliśmy czytania wyrazów: kaczka, kura, indyk, koza, pies, kot. Dowiedzieliśmy się, gdzie mieszkają zwierzęta ( kura w kurniku, krowa
w oborze, koń w stajni). Podczas zajęć z „kuchcikowa” mogliśmy sami według własnego pomysłu stworzyć zwierzątka z jajka i świeżych nowalijek. Była świetna zabawa.
W marcu odwiedziła nas Pani Alicja ze Straży Miejskiej i mówiła nam
o bezpieczeństwie, o numerach alarmowych różnych służb mundurowych. Odbył się również koncert pt. Witaj wiosno – ptasie trele dźwiękami malowane”, podczas którego poznaliśmy instrument – flet boczny. Gościliśmy
także w przedszkolu Teatr z przedstawieniem pt. „Czarownica próchnica”.
Invalid Displayed Gallery
Luty
Minął już luty, w czasie którego żyliśmy przygotowaniami do Balu Karnawałowego w naszym przedszkolu . Poznaliśmy zwyczaje karnawałowe, wykonaliśmy także swoje własne maski emocje jeszcze raz emocje.
Kiedy opadły emocje, przenieśliśmy się w świat jaskiniowców i dinozaurów cały czas ćwicząc analizę głoskową. Wszystkim nawet paniom bardzo podobały się eksperymenty zwłaszcza „wybuch wulkanu”, dowiedzieliśmy się także skąd się bierze węgiel i jakie ma właściwości.
Następnie rozmawialiśmy o wynalazkach, poznaliśmy dawne i współczesne środki transportów nikt nie chciał przenieść się w dawne czasy J . Podczas zajęć wykonaliśmy rakiety kosmiczne. Podczas zajęć rozmawialiśmy jak wyglądały telefony dawniej i dziś, zdecydowanie bardziej podobają się nam telefony w dzisiejszych czasach. Dowiedzieliśmy się także jak rozpocząć rozmowę telefoniczną oraz jak ją zakończyć.
W wolnych chwilach spacerowaliśmy w okolicy przedszkola szukając wiosny oraz bawiliśmy się na naszym placu zabaw korzystając ze słonecznej pogody.
Nudy nie zaznaliśmy także na zajęciach „Kuchcikowo”, robiliśmy aż dwa razy faworki
(za każdym razem korzystając z innego przepisu), żeby nie było za łatwo były naprawdę dobre.
Invalid Displayed Gallery
STYCZEŃ
Nowy Rok czas nowych wyzwań. W czasie zajęć przypominaliśmy sobie nazwy pór roku, miesięcy i dni tygodnia nawet próbowaliśmy dzielić je głoski- poszło nam nawet nieźle. W kolejnych tygodniach realizowaliśmy temat: „Co można robić zimą?”. Poznawaliśmy różne zjawiska występujące tylko zimą tj. śnieg, mróz oraz lód. Nam najbardziej podobał się śnieg dzięki któremu mogliśmy zjeżdżać na jabłkach z górki, robić aniołki i lepić bałwany. Robiliśmy także eksperymenty z wodą, śniegiem i lodem. Czyli praktyka i jeszcze raz praktyka wtedy najwięcej można się nauczyć.
Styczeń jest także miesiącem w którym szczególne miejsce zajmują nasze ukochane Babcie i Dziadkowie. Specjalnie dla nich piekliśmy kruche ciasteczka i własnoręcznie robiliśmy laurki. Ćwiczyliśmy także role na przedstawienie, piosenki oraz układ taneczny. Mimo niskiej frekwencji w czasie występu wszystko się udało i dzieci stanęły na wysokości zadania. Dziękuję rodzicom za pomoc w zorganizowaniu poczęstunku dla naszych gości oraz za pomoc w nauce ról.
Po uroczystościach wróciliśmy do naszych zimowych tematów czyli zimowych mistrzostwach sportowych. Przypomnieliśmy sobie, że nie ważna jest wygrana lecz dobra zabawa oraz praca zespołowa.
Odwiedziła nas także pani Ala ze Straży Miejskiej, która opowiadała o bezpiecznych zabawach w czasie zimy oraz co możemy robić i czego nie powinniśmy robić w czasie ferii. Jak zwykle dzieci bardzo chętnie i żywo dzieliły się swoją wiedzą z panią Alą.
Rozpoczął się także wspaniały czas FERIE ZIMOWE odpoczywajcie, tryskajcie humorem i bawcie się bezpiecznie. Do zobaczenia po feriach.
Invalid Displayed Gallery
GRUDZIEŃ
Grudzień chyba najbardziej ulubiony miesiąc naszych dzieci. Na początku miesiąca przygotowywaliśmy się na spotkanie ze św. Mikołajem. Przygotowaliśmy specjalne koperty do Mikołaja, dzięki którym mogliśmy przećwiczyć liczenie oraz powtórzyć nazwy figur geometrycznych i kolorów. Dowiedzieliśmy się także co trzeba zrobić aby wysłać list lub paczkę aby dotarły do adresata.
W kolejnym tygodniu poznawaliśmy różne zawody, które wykonują dorośli. Wspólnie bawiliśmy się w cukierników, piekliśmy pierniczki ale najpierw mieszaliśmy, sypaliśmy, ugniataliśmy , wałkowaliśmy oraz wyciskaliśmy świąteczne kształtki pierniczków. W wolnych chwilach szaleliśmy na sali gimnastycznej i korzystaliśmy z zimowej pogody.
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, wspólnie ubieraliśmy choinkę, śpiewaliśmy i słuchaliśmy świątecznych piosenek. Poznaliśmy tradycje świąteczne, dowiedzieliśmy się co się znajduje na wigilijnym stole. Równocześnie przygotowywaliśmy się do występu świątecznego dla rodziców. Dzieci mimo tremy pięknie zatańczyły, powiedziały swoje role oraz zaśpiewali piosenki BRAWO jesteśmy z was dumne ;).
Dziękujemy wszystkim Rodzicom za udział w naszym świątecznym występie oraz warsztatach na których zostały udekorowane zrobione przez dzieci pierniczki. Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku 2019.
Invalid Displayed Gallery
LISTOPAD
Listopad miesiąc zadumy i pamięci o tych co odeszli, rozmawialiśmy o bliskich którzy zmarli oraz o tym, w jaki sposób możemy o nich pamiętać. Poznaliśmy zasady korzystania z urządzeń elektrycznych, opowiadaliśmy o swoich obowiązkach domowych. Rozmawialiśmy także o zwierzętach domowych. Uczyliśmy się jak o nie dbać oraz opowiadaliśmy jakie zwierzęta mamy w domu. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o przygotowaniach zwierząt do zimy i sposobach by pomóc im ją przetrwać. Dzieliliśmy zwierzęta, które zapadają w sen zimowy i te które tego nie robią. Nazywaliśmy domy zimowe zwierząt. Ostatni dzień miesiąca to rozmowy na temat zawodów jakie wykonują ludzie. Podczas zajęć dzieci przypomniały sobie piramidę żywienia, poznały pracę krawca i szewca. W tak zwanym wolnym czasie ćwiczyliśmy do występu z okazji 11 listopada. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie symbole narodowe naszego kraju oraz wspólnie ze wszystkimi w przedszkolu uroczyście zaśpiewaliśmy hymn narodowy. Korzystaliśmy także z ładnej pogody i bawiliśmy się na placu zabaw oraz spacerowaliśmy w okolicy przedszkola szukając oznak zimy. W tym miesiącu odwiedzili nas także rodzice, którzy czytali nam książki. Dziękujemy bardzo i prosimy o jeszcze. Ze względu na dużo zajęć udało nam się upiec tylko sernik ale już w naszych „kuchcikowych” fartuszkach. Na zakończenie pracowitego miesiąca czekała nas niespodzianka odwiedził nas Pluszowy miś z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia tego dnia mogliśmy przynieść swoje ukochane pluszowe misie (te małe i te duże), opowiedzieć o nich a także pobawić się i potańczyć z naszym gościem.
Razem z naszym gościem bawiliśmy się i tańczyliśmy było naprawdę super.
Invalid Displayed Gallery
PAZDZIERNIK
Minął drugi miesiąc od naszego powrotu do przedszkola ależ ten czas pędzi. A my nie zwalnialiśmy tempa rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące „darów jesieni” segregowaliśmy je na kategorie: owoce, warzywa, grzyby przy tym ćwicząc analizę sylabową, którą bardzo lubimy . Dowiedziały się, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące. Na spacerach przyglądaliśmy się, jak wygląda przyroda jesienią i korzystaliśmy z pięknej pogody w czasie spacerów. Zbieraliśmy bukiety liści aby je ususzć aby potem móc zrobić z nich piękną prace plastyczną. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o tym jak dbać o zdrowie – mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniu odpowiednim do pogody i o ruchu. Poznaliśmy piramidę żywieniową choć nie do końca się z nią zgadzaliśmy. Dowiedzieliśmy się dlaczego ważne jest zdrowe odżywianie i jakie produkty warto jeść często a jakie rzadziej. Poprzez zabawy i eksperymenty z farbami uczyliśmy się rozpoznawać barwy podstawowe i pochodne. Przypomnieliśmy sobie jak należy się zachowywać w miejscach publicznych takich jak kino i teatr. Razem z panią Anią robiliśmy owocowe szaszłyki oraz babeczki marchewkowe. Nie wierzcie nam jak w domu mówimy, że nie lubimy owoców czy warzyw na naszych zajęciach nic się nie marnuje. Dzięki pani Ani z gr. „Niedźwiadki” mogliśmy zobaczyć jak wygląda ptasznik z bliska (spokojnie to tylko bylinka). Okazało się, że nasza grupa oprócz tego, że jest mądra, fajna i zgrana to do tego bardzo odważna. Odwiedziła nas także pani Ala ze Straży Miejskiej, która mówiła o bezpieczeństwie oraz pokazała nam mundur oraz omówiła z nami zadania jakie mają strażnicy miejscy. Więc jak już zdążyliście zauważyć nie mamy czasu na nudę.
Invalid Displayed Gallery
WRZESIEŃ
Kochani Rodzice!!!
Minął pierwszy miesiąc odkąd wróciliśmy do przedszkola, a jednocześnie rozpoczął się drugi rok naszej przedszkolnej przygody. Stęskniliśmy się za naszymi paniami oraz koleżankami i kolegami z grupy. W pierwszym tygodniu omówiliśmy „Kodeks Biedronek”, w którym umieszczone zostały najważniejsze zasady naszego zachowania w przedszkolu. Ćwiczyliśmy wyrażanie emocji za pomocą słów i wyrazu twarzy. W drugim tygodniu września wspominaliśmy nasze wakacyjne przygody, zapoznaliśmy się z mapą Polski i przypomnieliśmy sobie nazwy różnych środków transportu. W kolejnym tygodniu uczyliśmy się jak bezpiecznie zachować się na ulicy, na placu zabaw i w zetknięciu ze zwierzętami. Rozmawialiśmy o tym do czego służą światła, jak wygląda przejście dla pieszych i dlaczego należy rozejrzeć się przed przejściem przez jezdnię. Razem z panią ze Straży Miejskiej poszliśmy na pobliskie przejście dla pieszych i ćwiczyliśmy prawidłowe przechodzenie przez pasy. W ostatnim tygodniu mówiliśmy o częściach ciała i zmysłach, o dbaniu o czystość i porządek wokół nas. Uczyliśmy się prawidłowego mycia rąk. Dużo bawiliśmy się na naszym placu zabaw, korzystając z pięknej pogody. Ale samą zabawą człowiek nie żyje więc dzielnie pracowaliśmy w swoich książeczkach oraz ćwiczyliśmy nasze rączki w dodatkowych ćwiczeniach. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za obecność i zaangażowanie w organizację Jesiennego Pikniku Przedszkolnego.
Invalid Displayed Gallery
ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018
CZERWIEC
MAJ
No i mamy już maj . Pogoda piękna więc plac zabaw jest przez nas oblegany. Jesteśmy starsi więc możemy już bujać się huśtawkach ale frajda! W tym miesiącu towarzyszyło nam wiele emocji. Przygotowania do pikniku rodzinnego i występu z okazji Dnia Mamy i Taty. Staraliśmy się aby wszystko wypadło jak najlepiej bo bardzo kochamy swoich rodziców. Było bardzo miło bawić się wspólnie z rodzicami w tym dniu, mieliśmy dużo atrakcji. Nasze przedszkole odwiedziły dzieci ze szkoły Azymut z pięknym koncertem. Pojechaliśmy też na wycieczkę na farmę „Pod kogutem”. Zwiedzaliśmy mini zoo, braliśmy udział w warsztatach i zabawach ruchowych oraz dużo jedliśmy. Jak widzicie kochani w przedszkolu nie mamy czasu na nudę.
Invalid Displayed Gallery
KWIECIEŃ
W kwietniu coraz więcej czasu spędzaliśmy na dworze, pogoda z dnia na dzień była ładniejsza. Poznawaliśmy zwierzęta mieszkające w wiejskiej zagrodzie. Nawet doiliśmy krowę. Potem przenieśliśmy się do tęczowej krainy, utrwalaliśmy kolory, były tęczowe zawody i wspólne zabawy z chustą animacyjną. Następnie szukaliśmy powietrza ale oczywiście go nie zobaczyliśmy. Dowiedzieliśmy się, że jest ono wokół nas ale go nie widać chociaż razem z panią przeprowadziliśmy doświadczenie i okazało się, że powietrze chociaż go nie widać znajduje się w pustej butelce. Odwiedził nas też pan leśniczy przybliżył nam swoją pracę i opowiedział o zwierzętach mieszkających w lasach.
Invalid Displayed Gallery
MARZEC
„W marcu jak w garncu” to przysłowie sprawdziło się jak każde inne, kapryśna pogoda pokazała nam na co ją stać. W tym miesiącu obchodziliśmy Dzień Kobiet, wręczyliśmy naszym kochanym mamom i koleżankom z grupy kwiaty. Pojechaliśmy też w swoją pierwszą autokarową wycieczkę do mobilnego planetarium. Gdzie uczestniczyliśmy w pokazie i kosmicznych warsztatach. Z okazji pierwszego dnia wiosny wyruszyliśmy na spacer całym przedszkolem aby przywitać wiosnę okrzykiem „witaj wiosno!!”. Poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Sami zasialiśmy rzeżuchę, którą zabraliśmy do domu.
Invalid Displayed Gallery
LUTY
Invalid Displayed Gallery
STYCZEŃ
No i mamy już styczeń, rozpoczął się nowy rok kalendarzowy. Na początku miesiąca rozmawialiśmy o tym jak spędziliśmy Sylwestra. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że najbardziej podobały się nam fajerwerki. Oczywiście nikt nie bał się wystrzałów. Styczeń pomyślał o nas i sprawił nam wielką radość, sypnął biały, puchem. Niestety na krótko, ale zdążyliśmy pohasać na placu zabaw, poobserwować zmieniające się otoczenie podczas pobytu na świeżym powietrzu. Dużo też rozmawialiśmy o bezpiecznych zabawach na śniegu i poznaliśmy zimowe dyscypliny sportowe. Przygotowywaliśmy się także do bardzo ważnego wydarzenia, jakim będzie Bal z Babcią i Dziadkiem. Uczyliśmy się piosenek i wierszyka. Czas nam minął szybko na wspólnej i zgodnej zabawie z naszymi paniami oraz kolegami. Mieliśmy także przyjemność brać udział w balu który odbył się w dziupli dzięciołowej gdzie poznaliśmy trąbkę i saksofon.
Kochani rodzice nie martwcie się o nas, w przedszkolu jest super!
Invalid Displayed Gallery
GRUDZIEŃ
Ach ten grudzień, tyle emocji, tyle przygotowań, tyle pracy. Ale do początku.
Na początku miesiąca spadło trochę śniegu i udało nam się ulepić bałwana, było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Zawitał także do nas Święty Mikołaj na którego czekaliśmy z utęsknieniem.
Zajęciach poznawaliśmy tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się śpiewać kolędy. Wspólnie ubieraliśmy choinkę, dekorowaliśmy salę oraz przy bardzo małej pomocy pani Ani udało nam się upiec pyszne czekoladowe ciasteczka.
Mieliśmy także przyjemność wystąpić pierwszy raz przed naszymi rodzicami i razem świętować zbliżające się święta.
Chcieliśmy także podziękować razem z naszymi paniami wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu poczęstunku.
Invalid Displayed Gallery
LISTOPAD
Minął kolejny miesiąc naszej przygody w przedszkolu. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała ale jak tylko się rozpogodziło wybieraliśmy się na spacer lub bawiliśmy się na naszym placu zabaw. Razem z naszymi paniami uczyliśmy się o zaletach ognia, co on nam daje, ale także, że jest bardzo niebezpieczny i sami nie możemy się nim bawić. Rozmawialiśmy także o naszych ukochanych pluszakach i zwierzętach, które mamy w domu. Wiemy już, w co możemy się bawić i jak się bawić.
W listopadzie obchodziliśmy również „Dzień pluszowego Misia”, tego dnia zorganizowaliśmy wszystkim naszym misiom urodziny i wszyscy się wspaniale bawiliśmy.
Mieliśmy także zaszczyt zaśpiewać „Hymn Polski” w trakcie uroczystość Dnia Odzyskania Niepodległości.
Odwiedziła nas także Pani Alicja ze Straży Miejskiej, opowiedziała nam o niebezpieczeństwach, na jakie jesteśmy narażeni w domu. Uczyła nas abyśmy nie dotykali gorących garnków, nie włączali sami gazu i nie bawili się prądem.
Invalid Displayed Gallery
PAŹDZIERNIK
Październik minął nam bardzo szybko. Coraz raźniej wędrujemy co rano do przedszkola, żeby się bawić i zdobywać wiedzę o świecie.
W tym miesiącu było dużo zajęć o tematyce przyrodniczej, które bardzo lubimy. Poznaliśmy kolory jesieni i korzystając z pogody spacerowaliśmy po lasku w okolicy przedszkola i zbieraliśmy kolorowe listki oraz owoce, które podarowała nam Pani Jesień. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzątka mieszkają w lesie oraz gdzie można zbierać grzyby.
Bawiliśmy się na naszym placu zabaw. Żeby nie zapomnieć o zasadach wypracowanych w grupie, zawsze po wyjściu na plac zabaw robiliśmy zbiórkę. Nasza Pani przypominała nam zasady bezpiecznej zabawy.
Naszą grupę odwiedziła też Straż Miejska, pani Alicja opowiedziała nam czym się na co dzień zajmuje i co jej jest potrzebne w pracy. Obiecała, że jeszcze nas będzie odwiedzać w kolejnych miesiącach i prowadzić dla nas zajęcia edukacyjne.
Invalid Displayed Gallery
WRZESIEŃ
Już minął miesiąc odkąd rozpoczęliśmy swoją przygodę w przedszkolu. „ Biedronki” bardzo szybko przeszły adaptację w naszej grupie, mimo, że nadal uczymy się współpracy, wzajemnego zaufania i szacunku. Dzięki naszym grupowym piosenkom weselej jest nam uczyć się zasad panujących w naszej grupie. Uczymy się samodzielności podczas ubierania i rozbierania, zawsze jednak możemy liczyć na pomoc naszych Pań i kolegów.
Wspólnie bawimy się w kółeczku podczas zabaw ruchowych, które bardzo polubiliśmy, śpiewamy piosenki i wykonujemy prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.
Obchodziliśmy też swoje święto i zostaliśmy oficjalnie przyjęci do grona przedszkolaków podczas „Pasowania na przedszkolaka”, gdzie mogliśmy zaprezentować swoje umiejętności artystyczne przed szerszą publicznością i otrzymaliśmy pasowanie od naszej Pani Dyrektor. Kiedy troszeczkę ochłonęliśmy po południu wspólnie z rodzicami bawiliśmy się na pikniku integracyjnym „Jabłuszkowy zawrót głowy”.
Bawiliśmy się też na naszym przedszkolnym placu zabaw oraz chodziliśmy na spacery na których poznawaliśmy zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Jednocześnie chciałyśmy podziękować wszystkim rodzicom za współpracę i pomoc w zorganizowaniu naszego „ Jabłuszkowego zawrotu głowy”.
Invalid Displayed Gallery
ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017
Czerwiec
W środę 14.06.2017 pojechaliśmy na wycieczkę do Magicznej Zagrody w Badowie Górnym. Ciekawie i sportowo spędziliśmy ten dzień. Oglądaliśmy różne zwierzęta, była przejażdżka ciuchcią, strzelanie z łuku, zjazdy ze zjeżdżalni w siano, a także zabawy na placu zabaw a na koniec ognisko z kiełbaskami.
Dnia 21.06.2017 w czasie krótkiego występu wakacyjnego pożegnaliśmy nasze przedszkole.
Maj
W maju byliśmy w teatrze Kamienica na przedstawieniu pt. „Calineczka”. Przedstawienie bardzo nam się podobało.
Święto Rodziny obchodziliśmy pod znakiem Indian. W czasie tygodnia kultury Indiańskiej poznawaliśmy życie, zwyczaje i tradycje Indian. W czasie występów artystycznych złożyliśmy życzenia naszym rodzicom i wręczyliśmy własnoręcznie wykonane prezenty.
Invalid Displayed Gallery
Kwiecień
W kwietniu jak co roku obchodziliśmy Dzień Ziemi. W czasie zajęć dużo mówiliśmy o tym, jak chronić naszą planetę. Na zajęciach plastycznych
robiliśmy różne ciekawe rzeczy z materiałów ekologicznych. Cały czas też dbamy o nasz ogródek, aby pięknie zakwitał.
Invalid Displayed Gallery
Marzec
W marcu z radością powitaliśmy wiosnę. 21 marca wszystkie przedszkolaki ubrane były na zielono. W czasie krótkiego spotkania na sali gimnastycznej pożegnaliśmy zimę, a powitaliśmy wiosnę. Każda grupa dostała piękny kwiat – prymulkę, którą wsadziliśmy do ogródka. Dzięki pomocy rodziców, którzy zakupili i przynieśli wiele kwiatów pięknie zakwitł. Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w urządzeniu naszego ogródka kwiatowego.
Invalid Displayed Gallery
Luty
Luty to trudny zimowy miesiąc dla wszystkich ptaków. W tym miesiącu jak zwykle Biedronki dbały o to, aby nasi skrzydlaci przyjaciele mieli co jeść. Ptasia stołówka była oblegana przez ptaki.
W czasie ferii zimowych bawiliśmy się świetnie na śniegu. Chętnie uczestniczyliśmy w zimowych zabawach.
W trakcie comiesięcznych koncertów uważnie słuchamy muzyki i poznajemy ciekawe instrumenty.
Invalid Displayed Gallery
Styczeń
W styczniu nasze „Biedronki” nie mogły narzekać na brak zajęć. Trwały przygotowania do uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka ( własnoręczne wykonanie obrazków, nauka piosenek i wierszyków). Odbywały się ćwiczenia gimnastyczne na dużej sali, a także różnego rodzaju zabawy ruchowe w klasie. Dzieci wykazywały się dużą pomysłowością, jeśli chodzi o zabawę swobodną. Nie zabrakło udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, podnoszenia ciężarów z klocków czy budowy zamku z puzzli piankowych. W zawiązku z tematem tygodniowym „Bajki i Baśnie” dzieci nie tylko mogły posłuchać czytanych przez nas opowieści, ale też obejrzeć najpiękniejsze filmy Walta Disneya (m.in. „Śpiąca Królewna”). W styczniu było także mnóstwo wspaniałej zabawy na śniegu i zjazd z górki na „jabłuszkach”. Oczywiście przy tym wszystkim nie zapomnieliśmy o ptaszkach, które regularnie dokarmiamy. Dzięki zaangażowaniu Pana Białeckiego (tata Wojtka) mamy swój własny karmnik dla ptaków, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Invalid Displayed Gallery
Grudzień
Grudzień to niesamowity miesiąc dla wszystkich dzieci i dla naszych Biedronek również. Najpierw odwiedził ich Św. Mikołaj w dniu swoich imienin, przynosząc mnóstwo cukierków i lizaków. W podziękowaniu za tak słodka wizytę nasze dzieciaki wykonały portrety Mikołaja, pamiętając o jego ulubionych kolorach. Starały się też przez cały miesiąc być wyjątkowo grzeczne i pomocne, wiedząc że Mikołaj przyjdzie jeszcze raz w Wigilię. Własnoręcznie robiły kolorowe kanapki, a co ważniejsze zjadały je do ostatniego okruszka. Brały też aktywny udział w teatrzyku, opowiadającym o świętach w innych częściach świata.
W grudniu mieliśmy też wspólne spotkanie wigilijne, na którym każde z dzieci mogło zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Rodzicom dziękujemy za przygotowanie strojów dla dzieci i pomoc w organizacji poczęstunku.
Grudzień to też zima, która kojarzy nam się ze śniegiem i choć nie było go za oknem, to nie przeszkadzało naszym przedszkolakom zrobić bałwanki według własnego pomysłu z masy solnej. Zapraszam do galerii
Invalid Displayed Gallery
Listopad u Biedronek
Mimo jesiennej już pogody Biedronki nadal starały się spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, czy to korzystając z przedszkolnego placu zabaw czy też spacerując po najbliższej okolicy. Nie brakowało także ciekawych zajęć i równie interesujących pomysłów na wspólną zabawę w sali. Na chłodniejsze dni dzieci projektowały swoje swetry, wycinając i naklejając różnorodne kształty, figury i wzory na przygotowaną wcześniej sylwetę swetra. Okazało się, że w naszych Biedronkach tkwi niesamowity potencjał i mnóstwo wyobraźni.
10 listopada obchodziliśmy także Dzień Jeża i z tej okazji każde dziecko wykonało swojego jeża z masy solnej. Zapraszam do galerii
Invalid Displayed Gallery
Październik u Biedronek
W październiku biedronki miały okazję do degustowania wielu smakołyków. Najpierw same robiły sałatkę owocową z jesiennych owoców: jabłek, gruszek, śliwek, którą chętnie zjadały. Następnie rozsmakowały się w jesiennych przetworach: powidłach śliwkowych, ogórkach konserwowych, dżemach owocowych czy fasolce. Tymi wszystkimi smakołykami podzieliły się z nami Niedźwiadki, za co serdecznie dziękujemy. Biedronki z kolei zaprosiły swoich kolegów i koleżanki z grupy obok na wspólne oglądanie bajki (Dora i przyjaciele).
Invalid Displayed Gallery
WRZESIEŃ
Wrzesień Biedronki spędziły głównie na zabawie zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy dużo spacerować, a z naszych wycieczek przynosić „skarby” do naszego kącika przyrody (kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina). Byliśmy m.in. na skrzyżowaniu, gdzie jest sygnalizacja świetlna oraz na spacerze w lasku, gdzie szukaliśmy oznak zbliżającej się jesieni.
Ze względu na nowych przedszkolaków, które w tym roku dołączyły do naszej grupy, przypominaliśmy sobie zasady obowiązujące w przedszkolu i w sali. Powstał Kodeks Przedszkolaka, do którego staramy się stosować.
W tym miesiącu obchodziliśmy Dzień Marzyciela. Z tej okazji dzieci malowały na chmurkach swoje marzenia…
Invalid Displayed Gallery
ROK PRZEDSZKOLNY 2015/2016
W maju…
W tym miesiącu wyjątkowo upalnym odwiedziła nas Straż Pożarna. Ekipa strażaków dała pokaz sprawności sprzętu gaśniczego oraz zaprezentowała pierwszą pomoc medyczną. Strażacy opowiedzieli także o tajnikach swojego zawodu.
W kwietniu…
Miesiąc ten to czas wiosennych porządków także i w grupie Biedronek. Nasze dzieciaczki dzielnie pomagały w oczyszczaniu i pielęgnowaniu ogródków grupowych. Samodzielne sadziły przynoszone przez rodziców roślinki aby udekorować ogródki przedszkolne.
Invalid Displayed Gallery
W miesiącu tym byliśmy także na wycieczce w Stadninie Koni „Pa Ta Taj”, gdzie dzieci miały możliwość zapoznania się z końmi w miejscu ich zamieszkania. Dzieci poznały także szczegóły odżywiania się i pielęgnacji koni mieszkających w tamtejszej stadninie.
Invalid Displayed Gallery
W marcu…
W miesiącu marcu czekając na święta Wielkanocne dzieci siały rzeżuchę, poznawały nowe smaki oraz mogły wysłuchać opowieści czytanych przez Wiceburmistrza Gminy Brwinów.
Invalid Displayed Gallery
W lutym…
W lutym mimo iż, to krótszy miesiąc to dzieci pracowały intensywnie poznając różnorodne zagadnienia matematyczne m.in. takie jak: pojęcie miary, długości oraz szerokości.
Invalid Displayed Gallery
W styczniu…
Nawet zimą w grupie biedronek jest wesoło i kolorowo. Dzieci chętnie samodzielnie przygotowują sobie kanapeczki, które są zdrowe i pożywne.
Invalid Displayed Gallery
W grudniu…
Grudzień to czas Świąt Bożego Narodzenia i także w naszej grupie odbyło się spotkanie wigilijne. Rodzice wraz z dziećmi mogli wspólnie przygotować/wykonać różnorodne ozdoby choinkowe. Był także wspólny posiłek i kolędowanie oraz oczywiście zawitał do nas gość specjalny z prezentami czyli Mikołaj.
Invalid Displayed Gallery
W listopadzie…
Listopad w grupie Biedronek jak i w całym przedszkolu upłynął pod znakiem niespodzianek i zabaw. W tym miesiącu przybyły do nas kucyki z zaprzyjaźnionej stadniny. Dzieci miały także okazję wziąć udział w interaktywnym przedstawieniu, które oprócz walorów artystycznych dostarczyło dzieciom spore dawki wiedzy o pielęgnacji jamy ustnej.
Invalid Displayed Gallery
W październiku…
W Październiku odbył się Festyn Jesienny. Dzieci wraz z Rodzicami mogli uczestniczyć w wielu zabawach i konkursach o tematyce jesiennej. Przez cały czas dzieciom i rodzicom dopisywały humory.
Invalid Displayed Gallery
Wrzesień u „Biedronek”
Początek roku przedszkolnego zaczął się dla „Biedronek” pogodnie i wesoło.
Dzieci miały dużo okazji do zabaw na placu zabaw, poznawały zabawki w sali, zawierały nowe przyjaźnie oraz były oficjalnie pasowane na przedszkolaka.
ROK PRZEDSZKOLNY 2014/2015
Urodziny u biedronek
Przez cały rok przedszkolny w grupie Biedronek każde urodziny dziecka odbywały się uroczyście- taka była nasza tradycja. Dziecko w tym dniu było królem lub królową urodzinową. W prezencie od rówieśników każde dziecko-jubilat dostawało przygotowany album z rysunkami specjalnie narysowanymi w dniu jego święta. Na zdjęciu Urodziny Mateuszka
Pani Monika z Biedronek
Invalid Displayed Gallery
Wiosenne prace w ogrodzie przedszkolnym – sadzenie kwiatów cebulowych.
Invalid Displayed Gallery
KUCHCIKOWANIE U BIEDRONEK
W grupie Biedronek odbywają się cykliczne zajęcia kulinarne. Dzieci wspólnie z nauczycielkami przygotowują smakołyki, poznają składniki potraw oraz sposób ich przygotowania. Dowiedziały się już mię
dzy innymi jak upiec „zebrę”, że „szyszki” mogą być słodkie, a także jak smakują placki z dyni. Przed nimi jeszcze wiele innych przepysznych przygód.
Invalid Displayed Gallery