„Żuczki”


ROK PRZEDSZKOLNY 2022/2023


Maj

Na początku maja przypominaliśmy sobie majowe święta. Kształtowaliśmy postawę patriotyczną, przekonaliśmy się, że Polska to nasz dom. Poznaliśmy symbole narodowe, zapoznaliśmy z mapą Polski, ćwiczyliśmy umiejętności odwzorowywania i kodowania. Kolejny tydzień to wprowadzenie litery H,h. Rozwijanie umiejętności analizy i syntezy sylabowej i głoskowej. Przeliczaliśmy, tworzyliśmy zbiory, klasyfikowaliśmy według danej cechy. Uczestniczyliśmy w zabawach konstrukcyjnych. W kolejnych tygodniach przygotowywaliśmy się do dnia rodziny. Uczyliśmy się piosenek dla mamy i taty. Uświadamialiśmy wartości rodziny. Przeliczaliśmy, dodawaliśmy i odejmowaliśmy. Układaliśmy przedmioty zgodnie ze wzorem. Ostatni tydzień to rozmowy o pracy. Poznawaliśmy różne etapy powstawania ubrań, zapoznawaliśmy z różnymi materiałami. Uczyliśmy się o przetworach mlecznych, zapoznaliśmy z etapami produkcji przetworów mlecznych. Wdrażaliśmy do prawidłowych nawyków żywieniowych. Zapoznawaliśmy z pracą piekarza. Rozmawialiśmy także o Dniu dziecka. O tym, że dzieci mają swoje prawa i obowiązki. Czytaliśmy globalnie odtwarzaliśmy rytmy.

Do zobaczenia w Czerwcu.


Kwiecień

W pierwszym tygodniu kwietnia zajmowaliśmy się kształtowaniem nawyku czytania książek, odkładania ich na półkę. Rozwijaliśmy umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego i budowania wypowiedzi na jego temat, kształtowaliśmy umiejętności klasyfikowania według wybranej cechy. Poznaliśmy literę f,F, rozwijaliśmy umiejętności  analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej. Utrwalaliśmy wiedzę na temat funkcjonowania księgarni, biblioteki i czytelni oraz właściwych zachowań. Doskonaliliśmy czynności matematyczne, rozwijaliśmy słuch muzyczny i wyobraźnię. Kolejny tydzień to rozmowa na temat naszej planety. Kształtowaliśmy nawyk sprzątania, budowaliśmy poczucie odpowiedzialności za planetę, mówiliśmy o tym, że Ziemia to nasz dom, o który trzeba dbać. Poszerzaliśmy wiedzę na temat kolorów śmietników i surowców, które do nich należy wrzucać. Kształtowaliśmy zachowania proekologiczne, w tym umiejętności segregowania śmieci, rozwijanie świadomości językowej, poszerzenie słownika czynnego. Zapoznaliśmy się z informacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, ze sposobami oszczędzania wody, utrwalaliśmy wiedzę o sprzętach domowych związanych z wodą (pralka, zmywarka, umywalka, wanna, kabina prysznicowa, czajnik, sitko itp. Zapoznaliśmy się z  literą  ł, Ł. Pod koniec miesiąca rozmawialiśmy o sposobach wzywania pomocy w razie nagłego wypadku,  słuchaliśmy tekst literacki i budowaliśmy wypowiedzi na jego temat. Zapoznaliśmy się  z pracą straży pożarnej. Poszerzyliśmy wiedzę na temat wzywania pomocy w sytuacjach, które tego wymagają, zapoznaliśmy się z pracą policjanta oraz zasadami panującymi na drodze oraz pracą  lekarza. Ćwiczyliśmy, jak zadzwonić po straż pożarną w nagłym wypadku. Podczas omawiania pracy lekarza uwrażliwialiśmy zmysły poprzez zabawy usprawniające percepcję wzrokowo-słuchową.

Do zobaczenia w Maju -wychowawczynie.


Marzec 

            W marcu rozmawialiśmy o nadchodzącej wiośnie a także obchodziliśmy dzień kobiet. Robiliśmy porządki w ogródku, poznaliśmy różne rośliny i narzędzia ogrodnicze. Szukaliśmy zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu, zarówno zwierząt jak i kwiatów. Doskonaliliśmy czytanie globalne. Zdobyliśmy wiedzę na temat warzyw cebulowych i rozmawialiśmy o ich właściwościach zdrowotnych. W marcu w sali grupowej przywitaliśmy wiosnę. Ozdobiliśmy nasz kącik przyrodniczy kwiatami cebulkowymi. Dodatkowo doskonaliliśmy umiejętności klasyfikacji, porządkowania, przeliczania. Przygotowaliśmy zdrowe kanapki. Kolejne tygodnie to rozmowy na temat zwierząt wiejskich. Dzieci znają budowę jajka. Wiedza skąd bierze się wełna. Czekając na Wielkanoc dzieci zrobiły swoje palemki,a także zobaczyły dużą palmę z Podlasia. Wiedzą co ma znajdować się w koszyczku Wielkanocnym, znają symbole wkładanych do niego potraw. Do zobaczenia w kwietniu.


Luty

Na początku lutego zajęliśmy się tematyką muzyki. Poznaliśmy literę N,n  jak nuta, a wraz z nią piosenkę o tej literze. Dodatkowo poznaliśmy  liczbę 10 oraz utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie 10. Ćwiczyliśmy rytmy, śpiewaliśmy piosenkę o Muzykancie. Kolejny temat, który omawialiśmy to Pod ziemią, pod wodą. Zainteresowaliśmy się skarbami ziemi, poznaliśmy literę W, w jak Woda. Dotykaliśmy węgiel, kamyki i sól. Rozwiązywaliśmy zagadki oraz odsłuchiwaliśmy dźwięki ziemi. Oglądaliśmy film edukacyjny o Wulkanie, Kopalniach.  Podczas oglądania filmu edukacyjnego przenieśliśmy się w świat podziemia czyli do kopalni w Wieliczce. Tam zobaczyliśmy jej wnętrze oraz skarby jakie kryje. Bryłki soli, które kryje kopalnia dotykaliśmy i smakowaliśmy w naszej sali. Ostatnie zabawy edukacyjne to informacja o Kosmosie. Omawialiśmy wygląd naszej planety, jej walory oraz z uwagą przyjrzeliśmy się innym planetom krążącym w kosmosie. Najbardziej atrakcyjną planetą dla dzieci okazała się Wenus i Saturn. Przy okazji rozmów o Kosmosie poznaliśmy literę P, p jak planeta.  Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się Rakiecie, omawialiśmy jej wygląd. Wspomnieliśmy o pierwszym locie w kosmos czy lądowaniu na księżycu. Dodatkowo obchodziliśmy tłusty czwartek i grupowy Karnawał.

Do zobaczenia w Marcu – wychowawczynie.


Styczeń

Od Nowego Roku zajęliśmy się tematem kalendarza. Skupiliśmy uwagę na porach roku, miesiącach, dniach tygodnia, a także różnych pomiarach czasu. Utrwalaliśmy kolejność pór roku, a przy tym doskonaliliśmy umiejętności matematyczne takie jak dostrzeganie rytmu, sekwencji. Usystematyzowałyśmy wiedzę dzieci na temat miesięcy, poznaliśmy ich kolejność, a także przyporządkowanie do pór roku. Dni tygodnia nie sprawiają w większości problemów przedszkolakom, ponieważ codziennie są przypominane. W kolejnych tygodniach poznaliśmy litery U,u, S,s, B,b, oraz liczby 8,9,0 a także przygotowywaliśmy się do Uroczystości z okazji dania Babci i Dziadka. Naszym tematem zimowym były mistrzostwa sportowe. Dzieci zapoznały się z dyscyplinami sportowymi. Ćwiczyły małą motorykę, czytały sylaby oraz słowa utworzone z poznanych liter. Ostatni tydzień to powtórka tekstów, próba tańca na Dzień Babci i Dziadka, wypieki dla najukochańszych dziadków. Dodatkowo dzieci w rożny sposób doskonaliły kompetencje językowe np. opisując wygląd czy upodobania dziadków. Do zobaczenia w Lutym.


Grudzień

         Grudzień to miesiąc pełen niespodzianek. Na początku tego miesiąca dzieci ubrały choinkę a piątego Grudnia przybył do przedszkola Święty Mikołaj, który rozdał dzieciom oczekiwane prezenty. Pomocnice Mikołaja postarały się o to aby imprezka była pełna zabaw ruchowych oraz wokalnych. Po spotkaniu z ukochanym Mikołajem dzieci dostały list, a w nim mnóstwo informacji o każdym z nich. Zdziwienie i zachwyt wtórował na buzi przedszkolaków. Oczywiście nasza grupa przygotowała Kalendarz adwentowy, a w nim zadania do zrealizowania. Dodatkowo wprowadziłyśmy literki K,k oraz R,r. Dzieci dokonały syntezy i analizy słuchowej wyrazów. Z zapałem wykonywały zadania grafomotoryczne. Rozmawialiśmy o świątecznych porządkach i dziecięcych obowiązkach. Opowiadaliśmy o dawnych dekoracjach świątecznych oraz przygotowywaliśmy się do Jasełek tych dla Rodziców oraz wszystkich dzieci, pracowników i Dyrekcji przedszkola.  Kolejny tydzień  to tradycje bożonarodzeniowe. Przypomnieliśmy sobie o nich, śpiewaliśmy kolędy oraz dzieliliśmy się wspólnie opłatkiem.

Do zobaczenia w Nowym Roku.


Listopad

Listopad zaczęliśmy od omawiania małej i dużej ojczyzny. Zapoznaliśmy się z mapą Polski. Poznaliśmy gdzie znajdują się góry, gdzie morze, a gdzie jeziora oraz która rzeka przepływa przez środek naszego kraju. Dodatkowo omawialiśmy wygląd naszych domów, zastanawialiśmy się jaka jest różnica między miastem a wsią. Poznaliśmy piosenkę o cyfrze 4 i 5. Liczby te utrwalaliśmy poprzez zabawę „czwarty, piąty podskakuje”. Słuchaliśmy wiersza o Polsce, uczyliśmy się hymnu Polskiego. Kolejny tydzień to świat wyobraźni. Słuchaliśmy różnych opowiadań np. o Piratach. Szukaliśmy sylab przez co uczyliśmy się czytać. Mówiliśmy także o przygotowaniach do zimy. Omawialiśmy zimowe domy zwierząt, poznaliśmy ptaki te które przylatują na zimę i te które odlatują do ciepłych krajów: sikorka ,gil, jemiołuszka, bocian, wróbel. Dowiedzieliśmy się co jedzą, jak je dokarmiać. Kolejny temat to nasze ciało. Dzieci utrwaliły nazwy części ciała człowieka, zapoznały się z 5 zmysłami. Wykorzystaliśmy do tego różnorodne doświadczenia. Dowiedzieliśmy się jak dbać o zdrowie, odżywianie, ruch. Wspólnie upiekliśmy babeczki. Dzieci podczas wielu zabaw i gier dydaktycznych zapoznały się z literami M,m, T,t, D,d i Y,y, K,k. Aby pomoc dzieciom w zapamiętywaniu nowej litery zachęcamy do wspólnych zabaw np. w wyszukiwanie i kolorowanie poznanych liter w gazetach czy szukanie słów rozpoczynających się, zawierających w środku i na końcu literki. Aby dzieci sprawniej liczyły proponujemy gry min Chińczyk. Pod koniec listopada obchodziliśmy dzień misia, a co za tym idzie zabawy, zabawy z ukochanym przyjacielem.

Do zobaczenia

Wychowawczynie.


Październik

            W październiku zajmowaliśmy się tematem Zdrowia, Owocami, Warzywami, Jesiennym krajobrazem. Dzieci miały możliwość  wypowiedzi „Burza mózgów” na temat wpływu aktywności, żywienia na zdrowie człowieka. Wspólnie przygotowaliśmy zdrowy sok owocowo warzywny., samodzielne komponowanie śniadanka. Przy okazji  poznaliśmy głoski A, O, I,E oraz cyfry 1,2,3 nauczyliśmy się piosenek o tych literkach oraz cyferkach. Przedszkolaki oglądały zdjęcia zwierząt żyjących w lesie, parku. Utrwaliły sobie ich nazwy. Dowiedziały się jak dokarmiać zwierzęta, jak zachowywać się w lesie. Zgromadzone liście, kasztany, orzechy w kąciku przyrody pozwoliły dzieciom działać: manipulować, klasyfikować, układać rytmy. Rozmawialiśmy na temat dostosowania ubioru do pogody, poszerzyliśmy wiadomości na temat chmur, procesu ich powstawania. Korzystając z kalendarza pogody dzieci stały się baczniejszymi obserwatorami przyrody.


Wrzesień

Drodzy Rodzice, zaczęliśmy kolejną przygodę, jaką jest nowy rok szkolny!

Na początku Września przypominaliśmy sobie nasz przedszkolny świat. Wspólnie staraliśmy się, aby pierwszy tydzień był pełen miłych doświadczeń. Integrowałyśmy grupę poprzez zabawy, metody aktywizujące. Wspólnie poznawaliśmy i utrwalaliśmy zasady przedszkolne. Kolejne dni to przypomnienie jaką porą roku jest lato i czym się charakteryzuje. Kolejny równie ważny temat to bezpieczeństwo. Skupiliśmy naszą uwagę nie tylko na znakach drogowych i przejściu dla pieszych ale też na bezpieczeństwie w domu.

Z uśmiechem i radością przywitaliśmy trzy osoby, które doszły do naszej grupy ( Dorotka, Tatsiana, Filip). Dodatkowo uczestniczyliśmy w Dniu Przedszkolaka oraz Dniu Chłopaka.

Do zobaczenia w Październiku.


ROK PRZEDSZKOLNY 2021/2022


Czerwiec

 

            W tym pięknym miesiącu mówiliśmy o zwierzętach, lecie oraz wakacjach.

Poznawaliśmy nazwy, wygląd, środowisko życia i sposób zachowania zwierząt. Bawiliśmy się
w różne zabawy ruchowe, paluszkowe, rozwiązywaliśmy zagadki. Przypomnieliśmy sobie jakie zwierzęta żyją w Polsce na wolności i co oznacza pojęcie dzikiego zwierzęcia. Mówiliśmy też o mieszkańcach lasu. Dzieci poznały proste zasady bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami spotkanymi w lesie jak
i w zoo. Kolejny tydzień to rozmowy o lecie. O cechach charakterystycznych lata: letnich zapachach, kwiatach, owocach, młodych zwierzątkach, wakacjach, dłuższych wyjazdach z rodzicami. Poznaliśmy rośliny lecznicze. Obserwowaliśmy przyrodę; wędrując na lody czy będąc w parku miejskim. Ostatni temat to Wakacje. Zastanawialiśmy się, gdzie można wyjechać, jak być bezpiecznym podczas wyjazdów. Dzieci dowiedziały się, co zrobić, gdy się zgubią podczas wyjazdu i uczyły się bezpiecznie posługiwać swoimi danymi. Aby przybliżyć zjawisko powstawania tęczy zrobiliśmy doświadczenie.

W tym roku Wasze dziecko ciężko pracowało i wiele się nauczyło. Ważne jest, by teraz miało czas na odpoczynek: swobodną zabawę, ciekawe wycieczki, spędzanie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

Życzymy udanych wakacji! Wychowawczynie grupy Żuczki.


Maj

            W maju rozmawialiśmy o Polsce. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są polskie symbole narodowe oraz co to oznacza, że należy je szanować. Słuchały Mazurka Dąbrowskiego. Mówiliśmy o tym czym jest mała ojczyzna, wspólnie wymienialiśmy jej elementy i zaznaczaliśmy je na mapie. Uczyliśmy się wiersza W. Bełzy Katechizm polskiego dziecka. Dzieci słuchały legendy Wars i Sawa. Przedszkolaki oglądały mapę fizyczną Polski, dowiedziały się co oznaczają na niej kolory niebieski – morze, rzeki i jeziora, brązowy – góry, zielony – niziny. Rozmawialiśmy o znaczeniu wody dla ludzi i zwierząt, roślin. Kolejny tydzień to kraina muzyki. Poznawaliśmy rożne instrumenty, próbowaliśmy naśladować ich dźwięki. Rozwiązywaliśmy zagadki muzyczne. Rozmawialiśmy jak dbać o uszy, jak szkodliwy jest hałas i jakie dźwięki są przyjemne, a jakie nie. Dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest aparat słuchowy człowieka i lepiły ucho z plasteliny. Następny tydzień to rozmowy o wrażeniach i uczuciach – uczyliśmy się je nazywać, odczytywać, co czują inni i szukaliśmy sposobów, by radzić sobie, kiedy odczuwamy trudne, nieprzyjemne emocje. Rozmawialiśmy o smutku, co miało na celu uświadomienie dzieciom , że czasem jest on potrzebny i pokazywaliśmy różne sposoby radzenia sobie w przygnębiających chwilach. Tematem ostatniego tygodnia było Święto Rodziny. Czas minął na rozmowach o rodzinie i przygotowaniach do przedstawieniach dla rodziców. Dzieci zrobiły prezenty i zaproszenia. Rozmawialiśmy na temat rodzeństwa. Podczas tygodnia przedszkolaki miały możliwość rozwijania sprawności manualnej min: zrobiły bransoletki dla mamy. Przedstawienie wypadło wspaniale. Jesteśmy dumne z naszych przedszkolaków.

Do zobaczenia za  miesiąc.


Kwiecień

            Kwiecień zaczęliśmy od tematu Praca rolnika. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie się zachowywać podczas pobytu na wsi. Mówiliśmy o obowiązkach związanych z posiadaniem zwierząt. Zasialiśmy zioła tworząc wspólny zielnik oraz rzeżuchę, obserwowaliśmy jej wzrost, dzięki czemu przedszkolaki poznały cykl rozwoju roślin.  Rozmawialiśmy o maszynach i urządzeniach rolniczych. Dzieci poznały etapy pieczenia chleba, samodzielnie przygotowały ciasto, a na koniec próbowały upieczonego chleba.

Kolejny tydzień to nauka o tym jak dbać o naszą planetę. Wspólnie zastanawialiśmy się jak można dbać o środowisko (oszczędzać wodę, prąd, segregując odpady). Dzieci poznały zasady zachowania w lesie. Poznały pojęcie recykling oraz czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania. Dodatkowo odkrywaliśmy tajemnice książek. Dowiedzieliśmy się jak powstaje papier i skąd biorą się książki, co to księgarnia i biblioteka, rozmawialiśmy też o swoich ulubionych książkach. Dzieci ćwiczyły umiejętność wypowiadania się na temat ulubionej książki. Powtórzyliśmy nazwy zawodów i poznaliśmy nowy zawód związany z tworzeniem książek.

Bawiliśmy się w sklep sprzedając książki. Ostatni tydzień to rozmowy o Polsce. Dzieci dowiedziały się jakie są symbole narodowe. Uczyliśmy się wiersza Bełzy Katechizm polskiego dziecka. Oglądaliśmy mapę Polski, zaznaczaliśmy gdzie są Góry, Morze, Jeziora i rzeka Wisła.

Do zobaczenia w Maju.


Marzec

W marcu rozmawialiśmy o nadchodzącej wiośnie. Dzieci dowiedziały się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie podczas przedwiośnia. Obserwowaliśmy zjawiska pogodowe. Dzieci uczyły się dopasowywać nazwy do odpowiednich symboli i dowiedziały się co to jest prognoza pogody. Dodatkowo mówiliśmy o wiosennych porządkach
w ogrodzie. Obserwując przyrodę przypomnieliśmy sobie jakie zmiany zachodzą na wiosnę – przylatują ptaki, rosną wiosenne kwiaty, trawa, małe liście i pączki na gałęziach, świeci słońce, niebo jest błękitne. Mówiliśmy jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty i uczyły się globalnego czytania. Założyliśmy hodowle fasoli
i zasialiśmy słonecznika, owies, maciejkę, kwiaty polne.
Witaliśmy Panią Wiosnę, śpiewaliśmy piosenki oraz mówiliśmy wierszyk
o wiosennym drzewie. Poznawaliśmy wiosnę przez dźwięki, kolory, zapach i smak. Przypomnieliśmy sobie jak wyglądają bociany, kos, kukułka, jaskółka, skowronek. Próbowaliśmy naśladować ich odgłosy. Ostatni tydzień to rozmowy o zwierzętach wiejskich, pracy rolnika, o uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Próbowaliśmy naśladować odgłosy, które wydają zwierzęta i bawiliśmy się w zgadywanki. Metodą globalną czytaliśmy wyrazy: KACZKA, INDYK, KOZA, KOT. Przedszkolaki układały historyjki obrazkowe
o kurze, krowie.
Do zobaczenia w Kwietniu.


Luty

 

            Luty zaczęliśmy od baśni, bajek i legend. Dzieci brały udział w różnych zajęciach związanych z książkami, baśniami i legendami oraz z kinem i teatrem. Ćwiczyły słuchanie ze zrozumieniem. Poprzez zabawę i rozmowę dowiedziały się kim jest mol książkowy, opowiadały jakie książeczki lubią i dlaczego. Uczyliśmy się rozróżniać elementy prawdziwe od zmyślonych oraz ćwiczyliśmy układanie historyjek obrazkowych. Rozmawialiśmy jak zachowywać się w kinie czy w teatrze. Kolejny tydzień to czas poznawania zwyczajów karnawałowych i przygotowywań do balu. Przedszkolaki robiły maski, rozmawialiśmy o tym za kogo chciałyby się przebrać. Mówiliśmy o wizycie u fryzjera. Dzieci uczyły się ćwiczyć prawidłowe posługiwanie się nożyczkami, wykonując fryzury karnawałowe. Wspominaliśmy jak zachować się na balu karnawałowym. Podczas balu śpiewaliśmy znane piosenki, tańczyliśmy, bawiliśmy się balonami. Było wspaniale. Zaraz po balu karnawałowym przeszliśmy w świat dinozaurów. Z ich historią, wulkanami, pochodzeniem węgla, życiem ludzi pierwotnych. Poznaliśmy cechy charakterystyczne diplodoków. Dzieci odkrywały skąd wziął się węgiel i jakie ma właściwości. Dowiedzieliśmy się co uległo skamienieniu oraz że dawne organizmy lub odciski dobrze zachowały się w torfie, bursztynie, węglu kamiennym i skałach.

Do zobaczenia w Marcu.


Styczeń

W tym pierwszym miesiącu Nowego Roku przedszkolaki dowiedziały się czym są postanowienia noworoczne i mogły powiedzieć co chciałyby w nowym roku zrobić lub zmienić, próbując w ten sposób planować swoją przyszłość. Na kartkach papieru tworzyły fajerwerki. Dzieci przypomniały sobie nazwy i cechy charakterystyczne pór roku. Uczyły się nazw miesięcy. Słuchały wiersza Śnieżek M. Strzałkowskiej, Zaczarowany ogród T. Kubiaka. Dzieci poznawały zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla zimy. Na podstawie opowiadania zastanawiały się, jak się ubrać, gdy jest zimno na dworze. Dowiedziały się co można zrobić ze śniegu. Uczyły się rozpoznawać tropy zwierząt na białym puchu. Styczeń to miesiąc przygotowań do Dnia Babci i Dziadka. W tym czasie zajmowaliśmy się organizacją przedstawienia, dzieci same szykowały prezenty. Nagraliśmy występ, który odbył się w okrojonym zespole, ale mimo przeszkód UDAŁO SIĘ. Zimowe mistrzostwa sportowe to ostatni tydzień zabaw. Mówiliśmy jak bezpiecznie bawić się na lodzie i śniegu, jakie figury można wykonać na łyżwach, jak używać sanek i nart. Na podstawie opowiadania Dlaczego przegraliśmy? mówiliśmy o tym, że w rozgrywkach sportowych najważniejsza jest dobra zabawa, a nie wygrana.

Do zobaczenie w lutym.

 


Grudzień

Drodzy Rodzice grudzień to miesiąc szczególnie ulubiony dla dzieci. To oczekiwanie na Mikołaja, ubieranie choinki, dzielenie się opłatkiem, Jasełka oraz prezenty pod choinką.

Przedszkolaki uczyły się mówić o swoich pragnieniach i ćwiczyły używanie zwrotów grzecznościowych. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda Mikołaj, jego pomocnicy i czego używa w swojej pracy, a to wszystko nie tylko na zajęciach ale także na żywo, kiedy w końcu dotarł on do naszego przedszkola.  Dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy stać się jego pomocnikami. Wykonaliśmy laurki dla ludzi potrzebujących nie tylko jedzenia, ale także wsparcia emocjonalnego. Podczas tego pięknego miesiąca zapoznaliśmy się z rożnymi zawodami wykonywanymi przez człowieka, omówiliśmy piramidę zdrowia. Święta zbliżały się dzień po dniu, a wszystko co z nimi związane w nastroju kolęd. Była także nauka przystrajania stołu wigilijnego, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, porządki oraz Jasełka. Poprzez uczestnictwo w nich utrwalaliśmy wiedzę na temat zwyczajów i tradycji bożonarodzeniowych.

Do zobaczenia w Nowym Roku!


Listopad

Początek listopada to wspomnienia bliskich, tych którzy odeszli oraz przygotowania do występów z okazji 11 Listopada. Dodatkowo uczyliśmy się globalnego czytania wyrazów mama, tata, brat, siostra. Dzieci poznały przedmioty, jakie na co dzień używali ich dziadkowie, kiedy byli mali i przypomniały sobie nazwy współczesnych urządzeń. Listopad to typowo jesienna pogoda. Jak co dzień korzystaliśmy z naszej prognozy pogody. Poznawaliśmy także rożne zjawiska przyrodnicze– jesienią ubywa dnia, co robimy  nocą, a co w dzień. Ćwiczyliśmy zapamiętywanie leżących przedmiotów za pomocą mnemotechniki i przeliczanie w zakresie 1 -5. Liczyliśmy również ze słuchu, dzieci nie patrząc miały za zadanie pokazać na kasztanach ile kamieni nauczyciel wrzucił do wody. Kolejny tydzień to rozmowy o zwierzętach domowych. Uczyliśmy się jak dbać o nie, opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych, rozwiązywaliśmy zagadki z nimi związane. Dodatkowo rozmawialiśmy o przygotowaniach zwierząt do zimy i sposobach by pomoc im ją przetrwać. Omawialiśmy jak pomóc ptakom, jak je dokarmiać.

Do zobaczenia za miesiąc.


Październik

 

            Październik to miesiąc darów jesieni. Dzieci dekorowały kącik przyrody. Rozwiązywały zagadki na temat jesiennych darów i segregowały je na kategorie: owoce, warzywa, grzyby, owoce drzew leśnych. Dowiedziały się, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące oraz poznały nazwy niektórych okazów. Na podstawie doświadczeń dzieci i opowiadania G. Kasdepke Ałła gorące! uczyliśmy się zasad bezpiecznego zachowania w kuchni. Dzieci ćwiczyły przeliczanie elementów i porównywanie zbiorów. Rozmawialiśmy także o tym jak dbać o zdrowie, mówiliśmy o zdrowym odżywianiu, o ubraniach odpowiednich do pogody, o ruchu, o wizytach u lekarza. Wspólnie stworzyliśmy kalendarz pogody z którego korzystamy codziennie na zajęciach oraz kodeks ekologa, przypominający w jaki sposób wszyscy możemy dbać o przyrodę. Kolejny tydzień to wygląd jesieni w parku i lesie. Poznaliśmy zimowe zwyczaje niektórych zwierząt. Wykonaliśmy prace plastyczną wykorzystując dary jesieni (sowy, wiewiórki). Rozmawialiśmy także kim jest artysta. Próbowaliśmy interpretować utwór muzyczny za pomocą ruchu oraz farb. Ostatni tydzień to pomysły na jesienne wieczory. Wymyślaliśmy  i rozwiązywaliśmy zagadki i rebusy, odgadywaliśmy co jest na obrazku na podstawie jego fragmentu, co wydaje usłyszany dźwięk. Przypominaliśmy sobie jak zachowywać się w teatrze oraz w kinie. Uczestniczyliśmy w Pasowaniu na Przedszkolaka recytując wiersz, śpiewając i tańcząc Hiszpańskie Veo, Veo. Pozdrawiamy wychowawczynie grupy.


Wrzesień

Drodzy rodzice na początku Września wspominaliśmy nasze wakacyjne przygody. Zapoznaliśmy się z mapą Polski i przypominaliśmy sobie nazwy różnych środków transportu. Uczyliśmy się także jak rozpoznać lato i co kojarzy się nam z tą pora roku oraz przypominaliśmy sobie nazwy innych pór roku. Przy okazji poznawania pór roku odwiedziliśmy Ogród Botaniczny w Brwinowie. Dowiedzieliśmy się także gdzie na mapie Polski znajduje się morze, góry a gdzie jeziora i jakim kolorem są oznaczone. Przypomnieliśmy sobie nazwy różnych pojazdów. Rozmawialiśmy też o bezpieczeństwie, jak czujemy się w domu, kto w nim mieszka i jakie są rodzaje domów. Uczyliśmy się jak bezpiecznie zachowywać się na ulicy, na drodze, na placu zabaw. W ramach nauki o bezpieczeństwie udaliśmy się na wycieczkę pieszą w okolice przedszkola. Kolejne tygodnie to rozmowy o częściach naszego ciała, zmysłach, dbaniu o czystość i porządek oraz ochronie środowiska. Dodatkowo obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka gdzie bawiliśmy się wyjątkowo bo inaczej jak zawsze. Pozdrawiamy, wychowawczynie grupy Żuczki.


Czerwiec

Ten miesiąc tradycyjnie zaczął się od świętowania Dnia Dziecka. Mówiliśmy o prawach, obowiązkach i marzeniach oraz o wspólnych zabawach i dzieciach z innych krajów. Przedszkolaki dowiedziały się, że mają prawo do zabawy, nauki i rozwoju, poznały pojęcie mieć prawo i brały udział w konkursach z okazji Dnia Dziecka oraz zabawach integracyjnych. Rozmawialiśmy o tym, czym jest obowiązek, o obowiązkach domowych i przedszkolnych takich jak słuchanie dorosłych czy sprzątanie po zakończonej zabawie. Ćwiczyliśmy też dzielenie się zabawkami, czekanie na swoją kolej i ustępowanie innym. Maluchy opowiadały o swoich marzeniach i starały się uważnie słuchać wypowiedzi koleżanek i kolegów. Ćwiczyliśmy również podział elementów na kategorie według jednej i dwóch cech. Przedszkolaki poznały wybrane zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z różnych części świata i próbowały się bawić tak samo. Dzięki temu uczyły się szacunku dla osób, które wyglądają i zachowują się inaczej. Tematem kolejnego tygodnia były zwierzęta dzikie i mieszkające w zoo. Rozmawialiśmy o mieszkańcach polskich lasów: dziku, zającu, lisie, sarnie, sowie, dzięciole. Dzieci naśladowały ptaki i rozwiązywały zagadki. Bawiliśmy się w wycieczkę do lasu i przypomnieliśmy sobie, że trzeba tam zachowywać się spokojnie, bo mieszkają tam różne zwierzęta. Uczyliśmy się, że są drapieżniki oraz zwierzęta roślinożerne. Poznaliśmy wiersz Może zobaczymy Heleny Bechlerowej. Ćwiczyliśmy rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt mieszkających w zoo, oglądaliśmy ich zdjęcia i poznawaliśmy ciekawostki na temat ich życia. Dzieci uczyły się dzielić zwierzęta na różne grupy, biorąc pod uwagę na przykład ich wygląd, miejsce zamieszkania lub zachowanie. Przypomniały sobie nazwy kolorów podstawowych, układały elementy od najmniejszego do największego i odwrotnie. Oglądaliśmy też zdjęcia różnych papug, zwracając uwagę na ich wygląd, miejsce zamieszkania. W następnym tygodniu mówiliśmy o lecie. Poznaliśmy letnie wiersze: Pietruszka Doroty Gellner, Wąż Elżbiety Małgorzaty Skorek, Przepis na tęczę Agnieszki Frączek i Truskawka Doroty Strzemińskiej-Więckowiak. Obserwowaliśmy, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Rozmawialiśmy o pogodzie: takiej, którą lubią dzieci i tej niebezpiecznej. Rozpoznawaliśmy po dźwiękach wietrzyk, ulewę, wichurę, deszcz, grad i burzę. Poznaliśmy zjawiska atmosferyczne występujące w czasie burzy (ciemne chmury, deszcz, wiatr, pioruny) oraz zasady bezpiecznego zachowania się: ukrycie się w budynku, przykucnięcie (bezpieczna pozycja). Rysowaliśmy błyskawice.  Przedszkolaki dowiedziały się, że po burzy na niebie może pojawić się tęcza. Przyglądaliśmy się różnym ziarenkom, a na podstawie truskawek, pietruszki, rzodkiewki i fasoli mówiliśmy o tym, jak rosną rośliny, oraz że do wzrostu potrzebują słońca i deszczu. Oglądaliśmy, jak różni malarze artyści przedstawili na swoich obrazach lato i sami malowaliśmy za pomocą gąbki. Dzieci brały udział w różnych zabawach związanych z pogodą i z latem. Podczas wyjazdów wakacyjnych sytuacje przebywania z dzieckiem w miejscach pełnych ludzi, takich jak plaża, dworzec, lotnisko czy centrum handlowe, zdarzają się stosunkowo często. W związku z tym warto przygotować się do nich w taki sposób, by maluch się nie zgubił, a gdyby to nastąpiło – by jak najszybciej odnalazł mamę lub tatę. Maluch musi wiedzieć, że nie wolno mu iść z żadną obcą osobą ani brać od niej jedzenia i picia. Ostatni tydzień tego roku przedszkolnego spędziliśmy na rozmowach o wakacjach – poznawaliśmy polskie krajobrazy (morze, góry, jeziora, las), oglądaliśmy przedstawiające je obrazki i opowiadaliśmy o swoich wakacyjnych planach.  Przypomnieliśmy sobie nazwę naszego kraju, jego stolicy i głównej rzeki. Oglądając mapę, odkrywaliśmy, co oznaczają umieszczone na niej kolory: czerwony, zielony, niebieski, zaznaczaliśmy na niej Kraków, Warszawę i Gdańsk, a dzieci dowiedziały się, co znajduje się tych miastach. Śpiewaliśmy piosenki Morskie przygody.  Rozmawialiśmy o tym, co zrobić, by podczas letnich wyjazdów być bezpiecznym – między innymi trzeba chronić się przed słońcem.  Życzymy udanych wakacji!


Maj

Tematem rozpoczynającego się tygodnia była muzyka. Słuchaliśmy razem muzyki klastycznej i poznawaliśmy różne instrumenty. Przedszkolaki poznały nazwy dźwięków (do, re, mi, fa, sol, la, si), grały i śpiewały gamę. Próbowały ilustrować treść piosenki ruchem oraz malować muzykę. Bawiły się instrumentami i brały udział w zabawach słuchowych. Grały na dzwonkach: wymyślały i prezentowały własną melodię. Starały się dopasować tempo i sposób poruszania się do instrumentu, który słyszały, grać głośno i cicho, liczyły, ile dźwięków wydawanych przez instrument usłyszały. Robiły instrumenty z różnych przedmiotów. Po wysłuchaniu opowiadań Leśne dźwięki Tomasza Kruczka i Księżycowy koncert Adama Bahdaja rozmawialiśmy o słuchaniu dźwięków lasu i przyrody. Przedszkolaki poznały słowa leśniczy i leśniczówka.  Dzieci poznały wiersze Wesoła gama Dominiki Niemiec, Dziwny zegar Ewy Skorek, Szumiący las Doroty Gellner i Orkiestra Agnieszki Frączek oraz rymowankę Przez tropiki. Bawiliśmy się przy piosenkach Stoi różyczka i Jestem muzykantem konszabelantem.  W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o wrażeniach i uczuciach. Dzieci uczyły się rozumieć swoje emocje, mówić o nich i radzić sobie z nimi. Zastanawiały się, w jakich sytuacjach są smutne, w jakich wesołe, a w jakich złe i dlaczego wszyscy przeżywamy takie uczucia. Rysowały różne smoki: smutne, wesołe i złe. Słuchały opowiadania Co się wydarzyło w Pluszątkowie Marii Rosińskiej i wierszy Gdy ci smutno… Dominiki Niemiec oraz Przytul stracha Małgorzaty Strzałkowskiej. Uczyły się rymowanki Strachy na lachy. Starały się odgadywać, co i z jakich powodów odczuwają osoby przedstawione na zdjęciach, ucząc się w ten sposób dostrzegania, rozpoznawania i określania emocji u innych. Razem uczyliśmy się, jak radzić sobie ze smutkiem i jak można pocieszyć przyjaciela: powiedzieć coś miłego, przytulić. W kolejnym tygodniu dzieci poznały piosenkę Tralala dla mamy i taty oraz wiersze Kredki siostrzyczki i Krasnal z ciocią Doroty Gellner, Jajo Agnieszki Frączek. Uczyły się czytać wyrazy mama i tata metodą globalną, opowiadały innym o Was i rysowały Was i bawiły się w mamy i dzieci. Przypominały sobie i poznawały określenia bliższych i dalszych członków rodziny: mama, tata, ciocia, wujek. Naśladowały czynności wykonywane przez rodziców. Przygotowały dla Was upominki.  Rozmawialiśmy o codziennych obowiązkach wykonywanych w rodzinie i o tym, jak ważna jest pomoc w domu. Porządkowaliśmy naszą salę. Maluchy rozwiązywały zagadki dotyczące przedmiotów do czyszczenia i sprzątania i naśladowały czynności związane ze sprzątaniem. Poznały pojęcie być podobnym do kogoś. Uczyły się zauważać podobieństwa i dzielić przedmioty na grupy w tym samym kształcie lub kolorze. Ćwiczyły dostrzeganie i określanie przeciwieństw (cicho – głośno, szybko – wolno, do przodu – do tyłu, gruby – chudy, niski – wysoki, mokry – suchy, smutny – wesoły, porządek – bałagan).  W ostatnim tygodniu świętowaliśmy Dzień Dziecka. Mówiliśmy o prawach, obowiązkach i marzeniach oraz o wspólnych zabawach i dzieciach z innych krajów. Przedszkolaki dowiedziały się, że mają prawo do zabawy, nauki i rozwoju, poznały pojęcie mieć prawo. Rozmawialiśmy o tym, czym jest obowiązek, o obowiązkach domowych i przedszkolnych takich jak słuchanie poleceń nauczyciela czy sprzątanie po zakończonej zabawie. Poprzez wykonywanie prac plastycznych w małych zespołach uczyliśmy się zgodnego współdziałania i rozmawiania po cichu. Ćwiczyliśmy też dzielenie się zabawkami, czekanie na swoją kolej i ustępowanie innym. Maluchy opowiadały o swoich marzeniach i starały się uważnie słuchać wypowiedzi koleżanek i kolegów. Słuchały wierszy Gdybym Agaty Widzowskiej- -Pasiak, Skacząca piłka Elżbiety Małgorzaty Skorek, Brzydkie zwierzę Danuty Wawiłow i Dyzio marzyciel Juliana Tuwima. Zastanawialiśmy się, co czują zwierzęta i co może myśleć brzydkie zwierzę, co służyło rozwijaniu wrażliwości i rozpoznawania emocji u innych. Ćwiczyliśmy również podział elementów na kategorie według jednej i dwóch cech.  Przedszkolaki poznały wybrane zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z różnych części świata i próbowały się bawić tak samo.

Do zobaczenia za miesiąc.


Kwiecień

Drodzy Rodzice w Kwietniu stacjonarnie omówiliśmy następujące tematy: Tajemnice książek oraz Polska to mój dom.

W pierwszym stacjonarnym tygodniu kwietnia dzieci były zachęcane do czytania. Poznały wiersze Moje książki I. Salach, Raz na sośnie siadła pliszka W. Ścisławskiego, Kot E. Małgorzaty Skorek, Kup mi, mamo, książeczkę T. Kubiaka i Kłopoty w bibliotece M. Przewoźniaka. Opowiadały o swojej ulubionej książce, ucząc się w ten sposób wypowiadania przed grupą. Brały udział w zabawach związanych z książkami, łączyły przedmioty z bajek z ich bohaterami, odgadywały tytuły na podstawie obrazków (Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach, O rybaku i złotej rybce, Czerwony Kapturek). Dowiedziały się, jak różne tematy mogą poruszać książki oraz jak powstaje papier. Oglądaliśmy książki – sprawdzaliśmy, co zawierają (okładka, strony, tekst, ilustracje). Dzieci wypowiadały się na temat obrazka, ilustracji lub usłyszanego tekstu. Układały i opowiadały historyjkę zgodnie z chronologią zdarzeń i ćwiczyły odróżnianie świata rzeczywistego od bajkowego. Rozmawialiśmy o czytaniu książeczek i o tym, czym różni się biblioteka od księgarni. Dzieci zapoznały się z pracą sprzedawcy książek i ćwiczyły liczenie podczas zabawy w księgarnię. Zastanawialiśmy się razem, jak dbać o książeczki. Przedszkolaki brały udział w różnych zabawach związanych z książkami i z biblioteką (scenka z Bibliotekarzem). Ćwiczyły równowagę i orientację wzrokowo-ruchową. W ostatnim tygodniu mówiliśmy o Polsce. Rozmawialiśmy o symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie. Dzieci poznały pojęcie ojczyzna i dowiedziały się, że Polak jest osobą, która mówi po polsku, a jego krajem jest Polska. Oglądaliśmy mapę i odnajdywaliśmy na niej morze, góry, jeziora i Wisłę. Bawiliśmy się w wycieczkę pociągiem i chodzenie po górach, układaliśmy puzzle na których widniało godło Polski.  Słuchaliśmy hymnu i mówiliśmy o tym, kiedy i dlaczego go śpiewamy oraz jak należy się zachować, gdy się go słyszy. Przedszkolaki dowiedziały się, czym są i jak wyglądają flaga (co oznacza kolor biały i czerwony na niej) i godło Polski – Orzeł Biały. Słuchały wierszy związanych z tematem tygodnia: Dom A. Biernat, Dymek E.M. Minczakiewicz, Kolorowe miasteczko D. Gellnerowej, Polska R. Przymusa, Barwy ojczyste Cz. Janczarskiego i Znak M. Łaszczuk. Nauczyły się wiersza W. Bełzy “Katechizm polskiego dziecka”. Dzieci dowiedziały się, że Warszawa jest stolicą Polski, oglądały herb i zdjęcia znanych miejsc w Warszawie. Poznały legendę o Warsie i Sawie.  Zajęcia przeprowadzone w ostatnim tygodniu miały również na celu budowanie poczucia przynależności do rodziny. Rozmawialiśmy o tym, czym jest dom, budowaliśmy domki z klocków i wykonaliśmy dom z figur geometrycznych, oglądaliśmy zdjęcia bloków i domów jednorodzinnych. Zastanawialiśmy się, gdzie mieszkają różne zwierzęta.  Przypomnieliśmy sobie nazwę swojej miejscowości. Kwiecień okazał się miesiącem wyjątkowym, ponieważ mieliśmy bardzo dużo Jubilatów, którym odśpiewaliśmy 100 lat i przesłaliśmy mnóstwo całusków.


Marzec

Tematem pierwszego tygodnia była marcowa pogoda. Dzieci poznały przysłowie W marcu jak w garncu i dowiedziały się, co ono oznacza. Słuchały wierszy Zimno – ciepło i Marzec J. Kulmowej, Jak zadbać o siebie wiosną? D. Niemiec i Gdy nadchodzi wiosna D. Gellner. Przedszkolaki przypominały sobie nazwy występujących w okresie przedwiośnia zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr, słońce, śnieg, chmury, poznawały oznaczające je symbole graficzne i robiły „marcową zupę pogodową”. Słuchaliśmy opowiadania o wędrówce kropelki i lepiliśmy deszcz z plasteliny. Przypomnieliśmy sobie pojęcia unosić się i opadać oraz ciepłe i zimne. Staraliśmy się poprzez dotyk odróżniać, które przedmioty są ciepłe, a które zimne. Rozmawialiśmy też o ubraniach wiosennych i o tym, jak ważna jest troska o własne zdrowie poprzez ubieranie się w sposób dostosowany do pogody. Przyglądając się cebuli, maluchy mogły zaobserwować, co oznacza zwrot „ubranie na cebulkę”, wspólnie sadziliśmy cebule, a następnie obserwowaliśmy co z niej wyrośnie. Robiliśmy również kalendarz pogody, gdzie każdego dnia zaznaczaliśmy jaka jest. W kolejnym tygodniu mówiliśmy o roślinach i o pracach, które wykonuje się w ogrodzie po zimie oraz o wyglądzie świata w okresie przedwiośnia. Poznaliśmy opowiadanie Chomik szuka wiosny A. Galicy i poszukiwaliśmy pierwszych oznak wiosny w najbliższym otoczeniu.  Dzieci zapoznały się z wyglądem i nazwą przebiśniegu. Dowiedziały się, co robi ogrodnik i jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy (konewkę, łopatę, grabie, wiadro).  Sadziliśmy rośliny cebulkowe i nasionka. Dzieci mogły obejrzeć nasiona i cebulki różnych kwiatów i opowiedzieć o różnicach między nimi (w zakresie wielkości i koloru). Tematem następnego tygodnia była wiosna – rozmawialiśmy o pączkach, kwiatach, powracających ptakach, wiosennych zwyczajach i zdrowym stylu życia. Kontynuowaliśmy szukanie oznak wiosny. Oglądaliśmy gałązki wierzbowe z baziami, dotykaliśmy ich i opisywaliśmy je za pomocą słów: miękkie, miłe, puszyste. Przedszkolaki dowiedziały się, że wyrazy kotki i pączki mogą oznaczać różne rzeczy.  Oglądały pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, tulipany, hiacynty, poznawały i czytały metodą globalną ich nazwy. Uczyły się rozpoznawać ptaki: skowronka, bociana i jaskółkę oraz dopasowywać wydawane przez nie odgłosy do obrazków lub zdjęć. Wykonały uśmiechnięte kwiatki z plasteliny. Bawiliśmy się w Uciekaj, myszko. Dzieci poznały wiersze Kotki marcowe i Pączki J. Kulmowej. Żuczki, w ramach powitania Wiosny wystawiły mini teatrzyk pt: A tulipan śpi. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach wiejskich. Przedszkolaki poznały piosenki Trzy kurki. Dziwne rozmowy i Stary Donald farmę miał oraz wiersze W gospodarstwie T. M. Massalskiej, Co słychać na wsi? W. Chotomskiej, Krowa i mucha P.Siewiery-Kozłowskiej, Chodzi kurka I. Salach i Jak kotek zwierzęta mlekiem częstował H. Bechlerowej. Rozpoznawaliśmy nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka i odróżnialiśmy je od innych zwierząt (domowych, egzotycznych czy dzikich). Staraliśmy się odgadywać ich nazwy na podstawie wydawanych odgłosów. Dzieci poznały określenia „domów” poszczególnych zwierząt: budy, stajni, kurnika. Uczyły się też łączyć w pary dorosłe zwierzęta z młodymi (koń – źrebak, krowa – cielak, świnia – prosiak, kura – kurczak) i podawać ich nazwy. Dowiedziały się, co jedzą poszczególne zwierzęta. Na koniec tygodnia maluchy zaprojektowały własną okładkę do książeczki pt: Zwierzęta na wiejskim podwórku, którą rodzice mogli podziwiać w domach. W marcu świętowaliśmy urodzinki Leonka oraz Piotrusia. Życzenia płynęły prosto z naszych serduszek i wywołały uśmiechy na twarzach naszych Jubilatów.


Luty

Aby zachęcić maluchy do oglądania  książek LUTY zaczęliśmy od rozmów o bajkach, baśniach i legendach. Dzieci poznały piosenki Bajkowe kraje  i Krasnoludki oraz wiersz Zbigniewa Dmitrocy Skąd się biorą bajki?. Maluchy brały udział w różnych zabawach o tematyce bajkowej, takich jak Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, teatrzyk, zagadki. Uczyły się uważnie słuchać opowiadań czytanych przez nauczyciela, oglądały książki i szukały w nich znanych opowieści, rozpoznawały bohaterów: Kopciuszka, Brzydkie. Razem tworzyliśmy własną bajkę na podstawie obrazków, dzieliliśmy wyrazy na sylaby. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o balach karnawałowych i przygotowaniach do nich. Maluchy poznały pojęcia: karnawał, serpentyna, girlanda, konfetti. Uczyły się rozróżniać, jakie przedmioty służą do dekorowania pomieszczenia, a jakie do przebierania się. Rozmawialiśmy o pracy fryzjera, o tym, jakie wykonuje czynności i z jakich akcesoriów korzysta oraz do czego służą grzebień i szczotka, bawiliśmy się we fryzjera i robiliśmy karnawałowe fryzury. Dzieci wykonały maski karnawałowe według własnych pomysłów oraz kodowały korony. Przypomnieliśmy sobie zabawę Balonik. Uczyliśmy się również dzielić przedmioty, w tym pojazdy, na grupy, według określonej cechy: wielkości, kształtu, koloru, i określać je: duży – mały, podłużny – okrągły, latający – pływający – jeżdżący, z kołami – bez kół. Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie 1–4. Trzeci tydzień to dawne czasy – mówiliśmy o dinozaurach, jaskiniowcach, wulkanach oraz o soli i węglu. Słuchaliśmy wierszy O smokach, które żyły naprawdę M. Przewoźniaka i Jaskiniowcy M. Rusinka. Dotykając i wąchając, sprawdzaliśmy, jakie właściwości ma węgiel i sól – określaliśmy ich twardość, kolor, zapach i to, czy brudzą ręce; próbowaliśmy, jaki smak ma sól. Wrzuciliśmy do wody węgiel, sól, piasek i kamienie, żeby zobaczyć, co się rozpuści. Wymieszaną z wodą sól wlaliśmy do słoika, żeby przez następne dni obserwować, jak na włóczce przyczepionej do patyczka osadzają się kryształki, a woda paruje. Rysowaliśmy węglem. Razem zrobiliśmy wulkan: przedszkolaki ozdabiały go sreberkiem, potem do znajdującego się wewnątrz słoika wsypaliśmy sodę oczyszczoną i dodaliśmy czerwoną oraz pomarańczowo – zółtą farbę, a następnie wlaliśmy ocet, co spowodowało „wybuch. Ostatni tydzień to rozmowy o wynalazkach. Dzieci zapoznały się z wyglądem pierwszych rowerów i bawiły się w wyścigi kolarskie, układały samochody i rakiety z figur geometrycznych, ćwicząc ich rozpoznawanie. Robiły koła auta z kartonu, słuchały i rozpoznawały dźwięki ulicy: dzwonek rowerowy, klakson samochodowy i tramwajowy. Brały udział w różnych zabawach związanych ze środkami transportu. Poznawały pojęcia: kosmos, Słońce, gwiazdy, Księżyc, kosmonauta, rakieta, Ziemia, Układ Słoneczny. Bawiliśmy się w Ziemię i Słońce i sprawdzaliśmy, jak planeta krąży wokół słońca, badaliśmy za pomocą świecy tlen w powietrzu. Poznawaliśmy różne rodzaje telefonów, robiliśmy je.  W lutym obchodziliśmy urodzinki Natalki, hucznie i radośnie. Do zobaczenia za miesiąc.


Styczeń

W drugim tygodniu  stycznia przedszkolaki rozmawiały o czterech porach roku. Dzieci ćwiczyły odróżnianie ubiorów zimowych od letnich. Przypominały sobie kolejność wkładania poszczególnych części garderoby, używając słów najpierw, potem, na końcu. Były zachęcane do ruchu na świeżym powietrzu. Badały śnieg i lód poprzez obserwację i eksperymenty (śnieg w słoiku położony na grzejnik). Zaobserwowały, że śnieg jest zimny, mokry i miękki, sprawdzały, w jakich warunkach się roztapia i czym różni się od zimnego, twardego, przeźroczystego lodu. Rozmawialiśmy też o różnych rodzajach lodów (lód na dworze, w zamrażarce, lody do jedzenia), o lubianych przez dzieci smakach. Dzieci przyglądały się również opadającym płatkom śniegu i poznawały zwroty unoszą się (lecą do góry), opadają (lecą na dół) i wirują (kręcą się wkoło). Słuchały wiersza Ludwika Jerzego Kerna Śnieg, zastanawiały się, jak wyglądałby świat, gdyby śnieg był kolorowy. Poznawały zimowe zabawy np.; Pingwinek. Uczyły się także rozpoznawać tropy kaczki, wilka i dzika. Tematem kolejnego tygodnia były zimowe mistrzostwa sportowe. Dzieci były zachęcane do różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu zimą: zabaw na śniegu, lepienia bałwana. Poznały nazwy zimowych dyscyplin i sprzętu sportowego (sanki, narty, łyżwy). Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych, o tym, jakie zabawy są bezpieczne, a jakie nie, i jak we właściwy sposób korzystać ze sprzętu sportowego. Bawiliśmy się – na świeżym powietrzu dlatego sporo zdjęć jest w ogrodzie przedszkolnym. W ostatnim tygodniu przygotowywaliśmy się do Dnia Babci i Dziadka, powtarzaliśmy piosenki, wiersz. Maluchy zaczęły robić prezenty dla dziadków, ćwicząc współpracę w grupie i sprawność manualną. Opowiadały o swoich dziadkach, ich imionach, wyglądzie. Poznawały zabawy z czasów dziadków: Nie chcę cię znać; Jawor, jawor.

Dodatkowo w przedszkolu odbył się długo oczekiwany Bal Karnawałowy. Dzieci były szczęśliwe, a po Balu mocno zmęczone…

Do zobaczenia w Lutym. Pozdrawiamy wychowawcy.

Invalid Displayed Gallery


Grudzień

W tym pięknym miesiącu przypomnieliśmy sobie, kim jest Święty Mikołaj oraz co to są Mikołajki. Dzieci nauczyły się Piosenki o Mikołaju, którą zaśpiewały podczas zabawy Mikołajkowej. Słuchały wiersza Prezent dla Mikołaja Doroty Gellner oraz List do Mikołaja Witolda Szwajkowskiego, a także opowiadania o marzeniu Toli. Mówiły o tym, co chciałyby dostać od Mikołaja i z naszą pomocą „pisały” do niego list. Dzieci próbowały również być pomocnikami Świętego Mikołaja – wraz  z Rodzicami  wzięły udział w akcji charytatywnej
„Fundacja Daj Herbatę”. Dzięki tej akcji dowiedziały się, że są ludzie bardziej potrzebujący niż my sami. Dodatkowo wykonały  kartkę świąteczna, która także dotarła do fundacji. Maluchy poznały zabawę paluszkową Pięć małpek i słuchały wierszy Zwierzę z marzeń Agnieszki Frączek i Przyjaciel ze schroniska Laury Łącz. Ćwiczyły używanie określeń: mały, mniejszy, najmniejszy, duży, większy, największy, porządkowanie obiektów, układając z nich sekwencje rosnące i malejące, oraz porównywanie kształtów i łączenie w pary. Uczyły się opowiadać historyjkę obrazkową zgodnie z kolejnością zdarzeń. W kolejnym  tygodniu dzieci zapoznawały się z zawodami kucharza, krawca, malarza i murarza. Poprzez różnego rodzaju aktywności dowiedziały się, na czym polegają ich zadania i jakich narzędzi używają. Rozwiązywały zagadki i naśladowały osoby wykonujące odgadnięty zawód: aktor, weterynarz, sprzedawca, strażak, policjant, krawiec. Ostatni tydzień to rozmowy o porządkach, a także o ozdobach choinkowych i świątecznych zapachach. Dzieci uczyły się wykonywania czynności porządkowych: ćwiczyły trzymanie miotły, zamiatanie, odkurzanie, składanie kocyka. Utrwalaliśmy nazwy przedmiotów służących do sprzątania. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób dzieci mogą pomagać w domu. Dodatkowo poznały piosenkę o Aniołku, kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i pastorałkę „Życzenia mają moc”. Dodatkowo mówiliśmy o świątecznych tradycjach. Każde dziecko uczyło się składania życzeń. Mówiliśmy o oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę, poznawaliśmy zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia, takie jak: spędzanie czasu z rodziną, przygotowywanie i jedzenie tradycyjnych potraw wigilijnych, ubieranie choinki, śpiewanie kolęd. Przypomnieliśmy sobie słowa związane ze świętami (gwiazdka, bombka, łańcuch, choinka, szopka, żłóbek).

Invalid Displayed Gallery


Listopad

Listopad zaczęliśmy od wspomnień o rodzinie. Dzieci przypominały sobie słowa: mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat, syn, córka, wnuk, wnuczka, ciocia, wujek, prababcia, pradziadek, prawnuk, prawnuczka. Określały stosunki łączące członków rodziny (dziadkowie są rodzicami rodziców). W związku z rozmową o rodzeństwie uczyliśmy się posługiwać określeniami: wysoki, niski, wyższy, niższy. Poznaliśmy zabawy Chodzi lisek koło drogi, Rodzinka i Moje ręce, wyliczankę Entliczek, pentliczek. Kolejny  tydzień  przyniósł nam rozmowy o jesiennej pogodzie – wietrze, chmurach i deszczu. Przyglądaliśmy się chmurom
– ich kształtom i kolorom, rysowaliśmy deszcz. Przypominaliśmy sobie nazwy ubrań
i wybieraliśmy te, które są odpowiednie na jesienną pogodę. Przeprowadziliśmy eksperyment – sprawdziliśmy, co pływa, a co tonie. Dzieci uczyły się dostrzegać
i kontynuować regularności i rytmy oraz grupować elementy według wielkości. Starały się też opowiedzieć historyjkę obrazkową zgodnie z chronologią zdarzeń, używając określeń: na początku, potem, na końcu (dziewczynka zakładająca kalosze). Tematem następnego tygodnia były zwierzęta domowe. Ćwiczyliśmy liczenie i rozpoznawanie wielkości. Próbowaliśmy modyfikować natężenie swojego głosu (cicho, głośno, coraz ciszej, coraz głośniej) i intonacji (wesoło, smutno, ze złością). Ostatni tydzień to rozmowy o zimowych zwyczajach zwierząt i prawidłowym dokarmianiu. Dzieci rozwiązywały zagadki o zwierzętach i przypominały sobie ich nazwy. Obserwowały wygląd wróbla i sikorki. Dowiedziały się, że zimą niedźwiedzie śpią w gawrze, wiewiórki chronią się w dziupli, a jeże – w kopczyku z liści. Poznały zasady odpowiedzialnego dokarmiania zwierząt, nazwy miejsc, w których ludzie zostawiają im pożywienie (paśnik dla sarny, karmnik dla ptaków) oraz dowiedziały się, jakie jest właściwe pożywienie dla ptaków (nasiona zbóż, pestki słonecznika, kawałki słoniny). Dzieci poznawały różne materiały za pomocą dotyku i uczyły się je opisywać, używając słów: miękki, twardy, zimny, puszysty, szorstki, śliski, szeleszczący. Ćwiczyły też sprawność rączek
i paluszków. Warto zachęcać malucha do przesypywania, wkładania drobnych przedmiotów do butelki, ugniatania, lepienia, zabaw folią bąbelkową – może to ułatwić późniejszą naukę pisania. W tym kolorowym miesiącu obchodziliśmy urodzinki Krystyny. Były życzenia, korona, a co najważniejsze uśmiech na twarzy Jubilatki.

Pozdrawiają Wychowawczynie Grupy Żuczki

Invalid Displayed Gallery


Październik

Drodzy Rodzice w tym miesiącu rozmawialiśmy o Jesieni.  Poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, wierszyki, piosenki i doświadczanie różnymi zmysłami dzieci uczyły się rozpoznawać i podawać nazwy darów jesieni. Rozmawialiśmy o warzywach, owocach, grzybach (borowik, muchomor) oraz drzewach liściastych (dąb, kasztanowiec, jarząb) i ich owocach (żołędzie, kasztany, jarzębina). Ćwiczyliśmy posługiwanie się określeniami dużo
i mało. Słuchaliśmy wierszy Katar J. Brzechwy i Sąsiadka i sałatka D. Gellner, Idzie jesień
T. Śliwiaka, Przed zimą A. Łady-Grodzickiej oraz Wiatr i jesień B. Formy oraz nauczyliśmy się wyliczanki Kipi kasza, kipi groch. Wspólnie sprawdzaliśmy, w jaki sposób możemy opisać owoc lub warzywo, poznając je różnymi zmysłami: może być małe lub duże, miękkie lub twarde, śliskie lub chropowate, możemy określić jego kształt, kolor, zapach. Dzieci dowiedziały się, jak ważny dla zdrowia jest ruch, i wzięły udział w zabawach ruchowych
w sali oraz w ogrodzie przedszkolnym. Przypominały sobie i poznawały nazwy części garderoby. Uczyły się, w jaki sposób wybrać ubranie odpowiednie do pogody. Poprzez zabawy  uczyły się przeliczać w zakresie 1–3, starsze 1 -10. Przedszkolaki poznały zabawę paluszkową Powitanie i zabawę dywanową Liście i Kasztany, Myszka biega cicho, Kredki. Dużo rozmawialiśmy o jesieni w parku i w lesie. Obserwowaliśmy, jakie zmiany zachodzą
w przyrodzie jesienią: liście zmieniają kolor i opadają, na ziemi można znaleźć kasztany i żołędzie; szukaliśmy darów jesieni. Graliśmy na instrumentach. Robiliśmy liście z naszych dłoni – pomalowane farbą ręce odbiliśmy na kartkach, a potem tworzyliśmy. Przypomnieliśmy sobie nazwy i wygląd zwierząt kojarzących się z jesienią: dzik, wiewiórka, niedźwiedź, ptaki, jeż. Poznaliśmy zabawę Stary niedźwiedź mocno śpi, Chodzi lisek. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób zwierzęta szykują się do zimy: niedźwiedź zasypia
w gawrze, niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów, jeż chowa się pod liśćmi, wiewiórka zbiera zapasy na zimę. Dzieci miały okazję poznać różne aktywności, które mogą być dobrą receptą na nudę w jesienne wieczory. Maluchy malowały palcami, tańczyły, lepiły
z plasteliny, bawiły się piłką. Poznały zabawy Kaczuszka, Wąż. Przypomnieliśmy sobie, jak wygląda jesień w lesie i eksperymentowaliśmy czyli sprawdziliśmy, jaki kolor powstanie po połączeniu żółtego i czerwonego – wrzuciliśmy do wody żółtą i czerwoną bibułę, woda zabarwiła się na pomarańczowo. Październik okazał się kolorowy i wesoły.

Invalid Displayed Gallery


Wrzesień

Drodzy Rodzice, pierwsze dni były trudne dla dzieci i dla Was. Zapewne obawialiście się jak poradzi sobie dziecko, odczuwaliście niepokój w związku z oddaniem go pod opiekę obcych osób
i zwyczajnie za nim tęskniliście. Jest to naturalna reakcja na zaistniałą sytuację. Mamy dobrą wiadomość. Po miesiącu od pierwszego dnia w przedszkolu Wasze pociechy  czują się w grupie coraz pewniej, chętniej podejmują proponowane przez nauczyciela aktywności, bardziej swobodnie poruszają się po sali i po przedszkolu. W pierwszym tygodniu uczyliśmy się  różnych zabaw ruchowych, w tym kilku tradycyjnych: Kółko graniaste, Mało nas i Balonik, które zachęciły dzieci do wspólnego działania i stworzyły radosną atmosferę. Dzieci miały okazję lepić z plasteliny, kolorować i malować. W drugim tygodniu utrwalaliśmy imiona kolegów oraz koleżanek i przypominaliśmy sobie, jak wyglądają i do czego służą nasze znaczki. Tworzyliśmy „Nasz kodeks” – na podstawie obrazków omawialiśmy właściwy sposób zachowania
w różnych sytuacjach w przedszkolu. Przyglądaliśmy się regulaminowi ogrodu przedszkolnego
i odgadywaliśmy, co oznaczają widniejące na nim symbole. Uczyliśmy się, jak być miłym dla innych: że trzeba dzielić się zabawkami, sprzątać po sobie, używać słów: przepraszam, dziękuję, proszę, dzień dobry
i do widzenia. Te wszystkie aktywności miały na celu budowanie w dzieciach poczucia, że są częścią grupy oraz że w przedszkolu są bezpieczne. Kolejny tydzień to rozmowy o bezpieczeństwie. Poznawaliśmy niektóre znaki drogowe, rozmawialiśmy o tym, jaki mają kolor, kształt i symbol. Dowiedzieliśmy się, że przechodzimy przez jezdnię na przejściu dla pieszych – zebrze, że przed przejściem trzeba się rozejrzeć, na czerwonym świetle trzeba stać, a na zielonym można przejść przez ulicę. Mówiliśmy o tym, kim jest
i co robi policjant. Uczyliśmy się piosenek: Kotek i Krzyś, Dzieci i światła oraz Kotki dwa. Rozpoznawaliśmy dźwięki różnych pojazdów. Liczyliśmy przedmioty, uczyliśmy się rozpoznawać kształt koła, podawać jego nazwę i określać, czy jest małe, czy duże. Następny tydzień to dbanie o higienę
i porządek. Uczyliśmy się nazw części ciała. Uwrażliwialiśmy zmysł dotyku, aktywizując ręce i stopy, ćwiczyliśmy też mięśnie potrzebne do prawidłowego mówienia. Bawiliśmy się masą mydlaną, korzystaliśmy ze słomek. Oglądaliśmy różne przedmioty znajdujące się w łazience: gąbki
i mydła, różne szczotki i szczoteczki,  opisywaliśmy ich wielkość i kolor. Pod koniec tygodnia dzieci uczestniczyły w sprzątaniu sali i przypominały sobie, że zabawki zawsze trzeba odkładać na właściwe miejsce.

Kochani, zachęcajcie swoje dziecko do opowiadania o tym, co działo się w przedszkolu, jednak nie należy go do tego zmuszać – kiedy będzie gotowe, samo zacznie mówić. Lepiej pytać malucha na przykład o to, w co i z kim się bawił niż zadawać pytania ogólne („Jak było w przedszkolu?”) lub sugerujące odpowiedź („Czy zjadłeś zupkę?”). W ten sposób pomagamy dziecku zacząć opowieść i dajemy mu możliwość bardziej swobodnej wypowiedzi i przekazania, co było dla niego najważniejsze.

Do usłyszenia za miesiąc, pozdrawiają wychowawczynie grupy Żuczki.

Invalid Displayed Gallery


ROK PRZEDSZKOLNY 2019/2020


Maj

Ach jak ten czas szybko leci ! Dopiero był kwiecień, a tu już maj się skończył J I mimo, że nadal pracujemy zdalnie to część Żuczków wróciła już do przedszkola. Jest nas nadal w placówce bardzo mało, ale to nie znaczy, że się nudzimy J Każdego dnia aktywnie spędzamy czas na zabawie i nauce.

W pierwszym tygodniu maja odbyliśmy podróż do krainy muzyki. Nie od dziś wiadomo, że dzieci bardzo lubią muzykę i zabawy z nią związane – śpiewanie, taniec i grę na instrumentach. W tym tygodniu skupiliśmy się jednak nie tylko na zabawie, lecz także na poznawaniu instrumentów i gatunków muzycznych

Drugi majowy tydzień dotyczył emocji – tematu trudnego, ale niezwykle ważnego dla nas wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci. Głównym celem było utrwalenie nazw i cech charakterystycznych różnych uczuć, ale również pomoc dzieciom w przeżywaniu emocji w odpowiedni sposób. Dzieci uczyły się rozpoznawać nie tylko emocje własne, lecz także cudze, oraz podchodzić do nich z szacunkiem. Nauczyły się rozróżniać emocje przyjemne i nieprzyjemne, a także poznały nowe strategie radzenia sobie z tymi złymi. Oddawały różne emocje mimiką i gestami i zastanawiały się, jak na nie zareagować.

W kolejnym tygodniu mijającego miesiąca rozmawialiśmy o Was, przygotowując dzieci do świętowania Dnia Mamy i Taty. Dzieci kochają Was najbardziej na świecie! W tym tygodniu staraliśmy się też uwrażliwić dzieci na potrzeby i emocje innych. Rozmawialiśmy o nietypowych rodzinach, np. składających się tylko z jednego rodzica. Poruszyliśmy temat dzieci wychowywanych przez dziadków, rodzin patchworkowych oraz adopcji.

Ostatni tydzień maja pozwolił lepiej poznać samych siebie. Rozmawialiśmy o sobie, o swoim wyglądzie i naszych zainteresowaniach. Szukaliśmy różnic i podobieństw między nami. Dowiedzieliśmy się, że choć na zewnątrz się różnimy, w środku często jesteśmy do siebie podobni. Uczyliśmy się o dzieciach z różnych stron świata, o ich wyglądzie, strojach, obyczajach, a także o muzyce charakterystycznej dla kontynentów, na których żyją. Jak się okazało, mimo że mieszkamy w odległych krajach, podobnie się bawimy i spędzamy czas wolny. Dzieci dowiedziały się także, że na świecie niektórzy ich rówieśnicy żyją w trudnych warunkach: muszą pracować, cierpią z powodu głodu, braku dostępu do wody czy wojen. Dzieci poznały swoje prawa. Wiedzą już, co im się należy i co zrobić, gdy ktoś łamie ich prawa. Stworzyliśmy wspólnie piktogramowy kodeks praw dziecka, który zawisł w naszej sali. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie wszystkie dzieci na świecie obchodzą Dzień Dziecka 1 czerwca. Niektóre spędzają go też zupełnie inaczej niż w Polsce, np. udając się do parlamentu.

Do zobaczenia w czerwcu !


Kwiecień

Za nami kolejne tygodnie pracy zdalnej. Wszyscy już bardzo za sobą tęsknimy. I choć łezka kręci się w oku, że nie możemy się zobaczyć to nie znaczy, że ten czas spędziliśmy na zamartwianiu się. Wręcz przeciwnie, w mijającym miesiącu nauczyliśmy się bardzo wiele.

W pierwszym tygodniu zajmowaliśmy się ważnym tematem – ochroną środowiska. Najpierw dzieci decydowały, które przedmioty stworzyła natura, a które są dziełem człowieka. Potem nie tylko przypominały sobie zasady segregowania śmieci, lecz także zgłębiały trudniejsze zagadnienia – dowiedziały się, jak długo mogą się rozkładać różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog. Przedszkolaki zastanawiały się, jak same mogą dbać o środowisko. W tym tygodniu przeprowadziliśmy również kilka doświadczeń, między innymi zbudowaliśmy własne minioczyszczalnie wody. Przedszkolaki zrozumiały, że nie wszystko należy wyrzucać, a niektóre rzeczy można wykorzystać powtórnie. Poznały pojęcie recyclingu. Próbowały samodzielnie wykonać zabawki z materiałów wtórnych.

W następnym tygodniu kwietnia głównym tematem były książki. Staraliśmy się rozbudzić w przedszkolakach zainteresowania czytelnicze i mamy nadzieję, że nam się to udało. Przedszkolaki dowiedziały się choćby jak powstaje książka i papier, zapoznały się z różnymi rodzajami książek, porównywały je ze sobą pod względem wysokości, grubości, a nawet wagi. Te umiejętności szacowania i prostego porównywania będą dzieciom pomocne w codziennym życiu. Zajęcia w tym tygodniu miały również na celu nauczenie szacunku do książek. Celem wielu zajęć było rozwinięcie umiejętności językowych dzieci poprzez budowanie dłuższych wypowiedzi, obdarzanie uwagą innych rozmówców, płynne, wyraźne i zrozumiałe wypowiadanie się. Jednym z najciekawszych zadań w tym tygodniu było zaprojektowanie okładki do własnej książki i narysowanie do niej ilustracji. Przy okazji tego zadania dzieci zapoznały się z budową książki i jej elementami.

Ostatnie dni kwietnia spędziliśmy na rozwiązywaniu różnych zagadek i wykonywaniu zadań utrwalających znajomość symboli narodowych: flagi, hymnu i godła. Dzieci nauczyły się wiersza ważnego dla każdego Polaka „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy (popularnie zwany Kto Ty jesteś? – Polak mały). Przyjrzały się bliżej monetom i banknotom, na których również – podobnie jak na godle – widnieje wizerunek orła w koronie. Podczas rozmaitych zabaw uczyły się posługiwać pieniędzmi. Przedszkolaki poszerzyły także wiedzę na temat polskich miast oraz stolicy. Przypomniały sobie i poznały nowe miejskie legendy, takie jak o poznańskich koziołkach czy warszawskiej Syrence. Przy okazji rozwinęły umiejętności posługiwania się mapą – znają nazwy największych polskich miast i potrafią je wskazać na mapie Polski.


Marzec

Marzec właśnie się skończył ! Był to miesiąc, w którym nauka przebiegała w nieco innym systemie, niż ten nam znany. Pierwsze dwa tygodnie miesiąca spędziliśmy wspólnie ucząc się i bawiąc w przedszkolu. Natomiast drugą połowę miesiąca dzieci spędziły w domu, gdzie poszerzały swoją wiedzę za pośrednictwem nauczania zdalnego.

Pierwszy marcowy tydzień poświęciliśmy folklorowi. Przedszkolaki podjęły próby zrozumienia metaforycznych mądrości ludowych – przysłów związanych z marcem, wiosną i wodą. Pomogła im w tym książka Z przysłowiami za pan brat Renaty Piątkowskiej, w której dzięki krótkim, zabawnym opowiadaniom autorka przedstawiła sens różnych przysłów. Pamiętajmy, że wiele potocznie używanych zwrotów, dla nas prostych i zrozumiałych, dla przedszkolaków jest zupełnie niejasnych, np. „bierz nogi zapas” czy „robić z igły widły”. Warto zachęcać dzieci, by nie bały się pytać o niezrozumiałe zwroty.

W kolejnych dniach mówiliśmy o porządkach w ogródku (nie tylko przedszkolnym), dzieci poznały przy tej okazji różne rośliny i narzędzia ogrodnicze. Szukaliśmy także zwiastunów wiosny w najbliższym otoczeniu – zarówno zwierząt, jak i kwiatów. Doskonaliliśmy czytanie globalne. Przedszkolaki coraz lepiej radzą sobie z czytaniem prostych wyrazów. Zdobywaliśmy wiedzę na temat warzyw cebulowych i rozmawialiśmy o ich właściwościach zdrowotnych. Niektóre dzieci posmakowały cebuli.

W ramach nauczania zdalnego zrealizowaliśmy temat dotyczący wiosny. Wraz z nadejściem wiosny omówiliśmy temat nowalijek. Dzieci miały okazję posmakować wiosennych warzyw. Rozpoznawały je po smaku, zapachu, opisywały ich wygląd. Przygotowały zdrowe kanapki. Wiedzą już, że najsmaczniejsze i najzdrowsze są warzywa surowe, niepoddane obróbce cieplnej. Podczas realizacji tematu wiosennych warzyw przeprowadziliśmy eksperyment pokazujący transport wody w roślinie. Pomógł on wytłumaczyć przedszkolakom, dlaczego rośliny są zielone. Umieściliśmy liście kapusty pekińskiej w wodzie zabarwionej barwnikami spożywczymi i obserwowaliśmy, co się stanie. W minionym tygodniu zajmowaliśmy się także wiosennymi zwierzętami – motylem i ślimakiem. Dzieci poznały cykl życia gąsienicy, wiedzą, w jaki sposób przeobraża się w motyla.

W ostatnim tygodniu marca (temat zrealizowany również w ramach nauczania zdalnego) poruszyliśmy tematykę zwierząt z wiejskiego podwórka. Przedszkolaki potrafią już rozpoznać niemal wszystkie zwierzęta hodowlane, nie mają też problemu z identyfikacją i podawaniem nazw ich młodych. Przez kolejne dni zgłębialiśmy wiedzę na temat świń, krów, owiec, baranów i kur.

Do zobaczenia w przedszkolu !


Luty

Mówią, że „luty lodem skuty”, ale nie tym razem. Lutowe dni nie były typowo zimowe. Raczej możemy powiedzieć, że było to już bardziej przedwiośnie, niż zima. W naszym przedszkolu przez ten czas działo się bardzo wiele.

W minionym miesiącu podczas zajęć  dydaktycznych odbyliśmy podróż do krainy baśni, bajek i legend. Poznaliśmy bardziej znane bajki Jeana de la Fontaine’a, w których dzieci poszukiwały morału, a także słuchaliśmy legend o  Warsie i Sawie, Warszawskiej Syrence i Lechu, Czechu i Rusie. W lutym rozmawialiśmy także o tym, czym jest karnawał i jak obchodzi się go w różnych częściach naszej planety. A co najważniejsze ! Wzięliśmy udział w balu przebierańców ! To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wiele emocji wśród dzieci. Kolejny temat jaki poruszyliśmy w ostatnim czasie dotyczył zamierzchłych czasów. Dzieci poszerzyły wiedzę na temat śladów przeszłości, takich skamieliny. Zdobyły informacje dotyczące dinozaurów, przodków człowieka i starożytnych cywilizacji. W tym tygodniu wybraliśmy się też na słodkie pączki do cukierni. Mniam ! Ostatni tydzień miesiąca poświęciliśmy na rozmowy o wynalazkach. Dla dzieci istnienie wielu urządzeń, czy przedmiotów, których używają na co dzień jest oczywiste i nie myślą, jak mogłoby wyglądać  życie bez nich. W ostatnich dniach dzieci zastanawiały się jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków np. elektryczności.

Żuczki są coraz starsze i umieją coraz więcej literek. Przecież szkoła coraz bliżej !

Do zobaczenia w marcu !

Invalid Displayed Gallery


Styczeń

Witamy Nowy Rok ! Styczeń był miesiącem wytężonej pracy w grupie Żuczków, bo jak styczeń to oczywiście Dzień Babci i Dziadka, czyli zaproszenia, występy, tańce i prezenty. Jednym słowem- nie próżnowaliśmy w mijającym okresie. Chociaż nie mieliśmy dużo czasu na przygotowania, bo dopiero wróciliśmy do przedszkola po Bożonarodzeniowej przerwie to przedstawienie wyszło naprawdę dobrze. Wszyscy dziadkowie byli zachwyceni i ukradkiem ocierali łzy wzruszenia z policzków patrząc na swoje wnuki.
Podczas styczniowych zajęć dydaktyczno – wychowawczych dużo rozmawialiśmy na temat naszych bliskich. Dzieci próbowały znaleźć jak najwięcej pomysłów dotyczących tego, jak możemy uczcić Dni Babci i Dziadka. Przedszkolaki szukały także rozwiązań, co można zrobić, gdy nie ma się dziadków lub mieszkają daleko. W styczniu poruszyliśmy także tematykę zimowych mistrzostw sportowych. Dzieci zapoznały się z dyscyplinami sportowymi takimi jak np. saneczkarstwo, bobsleje, jazda figurowa, łyżwiarstwo, czy biegi narciarskie. Okazało się, że mają już dużą wiedzę z tym związaną, lecz potrzebne było jej usystematyzowanie.
Do zobaczenia w lutym !

Invalid Displayed Gallery


Grudzień

Grudzień to już historia. Był to miesiąc związany z radosnym czasem świąt. Podczas zajęć dzieci poznały historię Świętego Mikołaja, szukały różnic między dawnym Mikołajem – biskupem a tym współczesnym. Z chęcią rozmawiały o własnych marzeniach i sposobach na ich realizację.

W minionym miesiącu poruszyliśmy także temat świątecznych przygotowań. Rozmawialiśmy o świątecznych porządkach i dziecięcych obowiązkach z nimi związanych. Nasze pięciolatki już doskonale wiedzą, co należy sprzątać w danym pomieszczeniu i jakich środków używać. Żuczki znają już także tradycje bożonarodzeniowe, gdyż przypomnieliśmy sobie wspólnie polskie obrzędy związane z tymi świętami.

W miesiącu tym mieliśmy dużo pracy. Dużo czasu poświęcaliśmy na próby uroczystych  jasełek, pieczenie pierników oraz przygotowanie prezentów dla naszych rodziców.

Miesiąc skończył się słodkim spacerem do cukierni na pyszne ciastka.

Invalid Displayed Gallery


Listopad

Żegnaj listopadzie ! Witaj grudniu ! Za nami ostatni jesienny miesiąc.

W minionym miesiącu zajmowaliśmy się między innymi tematem zwierząt domowych. Dzieci miały okazję do pochwalenia się wiedzą i doświadczeniami związanymi z hodowaniem domowego pupila. Żuczki wiedzą już bardzo dużo na temat opieki nad zwierzętami, sposobach  dokarmiania oraz potrzebie pójścia z chorym zwierzęciem do weterynarza. W listopadzie rozmawialiśmy również na temat nadchodzącej nowej pory roku- zimy, Mówiliśmy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do niej. Nasze starszaki odkryły, że niektóre zwierzaki zapadają w sen zimowy. Ostatni tydzień listopada poświęciliśmy na rozmowy o zawodach wykonywanych przez ludzi. Rozmawialiśmy o naszych obowiązkach i wynikających z nich konsekwencjach. Dzieci utrwaliły sobie nazwy zawodów oraz nauczyły się czytać globalnie niektóre z nich. Poznały także atrybuty osób pracujących w różnych zawodach,

Przed nami najprzyjemniejszy miesiąc w roku, chociaż będzie to  czas wytężonej pracy związanej z przygotowaniami do jasełek. Widzimy się w grudniu !

Invalid Displayed Gallery


Październik

Za nami październik ! Miesiąc ten minął nam naprawdę szybko. Hmmm to pewnie dlatego, że jesienne dni stają się coraz krótsze 😀 a może to dlatego, że w grupie Żuczków nie ma czasu na nudę i każdego dnia bardzo wiele się u nas dzieje.
W minionym miesiącu zajmowaliśmy się m.in. szeroko pojętym tematem zdrowia człowieka. Dzieci przypomniały sobie, czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej oraz utrwaliły nazwy produktów należących do każdego piętra piramidy. Dzieci miały okazję do wielu dyskusji na temat wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie.

W październiku poruszyliśmy też tematykę zmian obecnie zachodzących w przyrodzie. Mówiliśmy o tym, jak zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy.

W ostatnim tygodniu tegoż miesiąca skupiliśmy się na rozwijaniu dziecięcych uzdolnień artystycznych. Żuki dowiedziały się kim jest artysta, a także poznawały sylwetkę Fryderyka Chopina.

Do zobaczenia w listopadzie !

Invalid Displayed Gallery


Wrzesień

Zaczęliśmy kolejną przygodę, jaką jest nowy rok przedszkolny ! Żuczki witają po wakacyjnej przerwie w nieco zmienionym składzie. Do naszej grupy dołączyły nowe fajne dzieciaki, które bardzo szybko zintegrowały się z grupą 🙂
W minionym miesiącu jeszcze w wakacyjnym nastroju, dzieci powoli przypominały sobie nasz przedszkolny świat. Dla wielu z nich powrót do przedszkola po wakacjach był od dawna oczekiwany, dla niektórych nie był jednak łatwy. Wspólnie staraliśmy się, by ten miesiąc był pełen miłych doświadczeń i aby atmosfera w naszej grupie była tak dobra, jak w poprzednich latach. W tym miesiącu wiele czasu poświęciliśmy więc na zabawy integrujące naszą grupę. Korzystaliśmy także z ostatnich już letnich, ciepłych dni i wiele chwil spędzaliśmy na świeżym powietrzu.
Naszym Żuczkom w nowym roku szkolnym życzymy mnóstwa sukcesów !

Invalid Displayed Gallery


ROK PRZEDSZKOLNY 2018/2019


Czerwiec

Za nami czerwiec, czyli ostatni przedwakacyjny miesiąc roku szkolnego. Aż ciężko uwierzyć, że rok przedszkolny 2018/2019 to już prawie historia. W mijającym miesiącu pogoda nas po prostu rozpieszczała. Było wiele słonecznych dni, więc postanowiliśmy to wykorzystać  i dużo czasu w czerwcu spędzaliśmy na radosnych zabawach w naszym ogrodzie przedszkolnym, spacerach (z przystankiem w lodziarni 😉 ) oraz na wycieczkach (Medincus Active Kajetany).

Podczas, gdy czteroletnie Żuczki beztrosko bawiły się w piaskownicy i na karuzeli, nasze pięciolatki intensywnie przygotowywały się do mającego dla nich lada chwila nadejść pożegnania z przedszkolem. Dzieci ochoczo i z ogromną starannością na każdej próbie mówiły wierszyki i śpiewały piosenki, a gdy tańczyły Poloneza to robiły to z taką powagą, że  nie jednej z pań zakręciła się łezka w oku. Naszym pięciolatków życzymy powodzenia w szkole ! Będziemy za nimi bardzo tęsknić !

Tematem przewodnim naszych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w miesiącu czerwcu były wakacje. Dzieci opowiadały o swoich planach wakacyjnych. Rozmawialiśmy również o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów. Zarówno dzieciom, jak i rodzicom życzymy udanego wypoczynku i widzimy się we wrześniu 🙂 !

Invalid Displayed Gallery


Maj

Mijający miesiąc, czyli maj był to przede wszystkim czas intensywnych przygotowań do obchodzonego co roku o tej porze w naszym przedszkolu Święta rodziny. Żuczki z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do tego dnia i wyczekiwały go z niecierpliwością. Każde z dzieci chciało przed swoimi rodzicami wypaść jak najlepiej. Przedszkolaki z zapałem na każdej próbie powtarzały wierszyki, śpiewały piosenki oraz doskonaliły swoje umiejętności taneczne, a wszystko po to by sprawić przyjemność najważniejszym na świecie dla nich osobom- rodzicom. Jesteśmy pewni, że się udało !

Podczas majowych zajęć dydaktyczno – wychowawczych rozmawialiśmy między innymi o muzyce. Poznawaliśmy instrumenty muzyczne i próbowaliśmy odgadywać ich nazwy na podstawie dźwięków, które wydają. Poruszyliśmy także tematykę wrażeń i uczuć. Uczyliśmy się je nazywać oraz rozpoznawać u innych. Szukaliśmy też nieszkodliwych sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami. Miesiąc zakończył się rozmowami o rodzinach przedszkolaków. Dzieci robiły prezenty dla mamy i taty. Opowiadały za co kochają swoich rodziców. Usłyszeliśmy przy tym z ust dzieci wiele mądrych słów. Dzieci z grupy Żuków kochają swoich rodziców między innymi za to, że: opiekują się nimi, kupują im zabawki, bawią się z nimi, chodzą z nimi na spacery, ale także za to, że po prostu są 🙂

Invalid Displayed Gallery


Kwiecień

Kwiecień właśnie się skończył. Jak co miesiąc wiele się działo w grupie Żuczków.

Miesiąc powitał nas bardzo interesującym wydarzeniem- wycieczką autokarową, która dla dzieci zawsze jest wielkim przeżyciem, na które przedszkolaki zawsze z niecierpliwością czekają. Wybraliśmy się do siedziby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” na niezapomniane widowisko edukacyjne pt. „Magiczna podróż, czyli piękna nasza Polska cała”, podczas którego dzieci nie ruszając się z fotela przebyły nasz kraj poznając historię, obrzędy, muzykę, tańce oraz sztukę ludową każdego z regionów Polski. Co więcej Żuczki miały przyjemność zwiedzić kulisy „Matecznika”. Zobaczyć, „jak to wszystko wygląda od drugiej strony”, jak wyglądają miejsca, gdzie artyści przygotowują się do występów. Przedszkolaki zobaczyły m.in. salę baletową z ogromnymi lustrami, garderobę z pięknymi strojami ludowymi oraz rekwizytami, a także salę, w której odbywają się próby chóru. Za wspaniały występ, piękne tańce oraz oprowadzenie nas po niezwykłych miejscach kulis zespołu, których przeciętny widz nie ma okazji oglądać bardzo dziękujemy Państwu Magdalenie i Piotrowi Zalipskim- rodzicom Anastazji.

W kwietniu zajmowaliśmy się bardzo ważnym tematem, czyli ochroną środowiska. Dzieci nie tylko przypomniały sobie zasady segregowania śmieci, lecz także zgłębiały trudniejsze zagadnienia- dowiedziały się, jak długo mogą rozkładać się różne odpady oraz czym jest i jak powstaje smog, który początkowo myliły… ze smokiem 😉

W ubiegłym miesiącu poruszyliśmy także tematykę nadchodzącej Wielkanocy. Rozmawialiśmy o tradycjach obchodzenia tych właśnie świąt. Z tej okazji zaprosiliśmy do uczestnictwa w zajęciach otwartych rodziców naszych małych podopiecznych. Odwiedziły nas dwie mamy: Pani Magdalena Krakowiak- mama Jasia oraz Pani Magdalena Zalipska- mama Anastazji, które wspólnie z dziećmi wykonały świąteczne dekoracje 🙂

W mijającym miesiącu mieliśmy również przyjemność gościć u nas dwie mamy- Panią Karolinę Kowalską- mamę Tosi oraz Panią Ewelinę Kryszczuk- mamę Zuzi, które wzięły udział w akcji „Rodzice czytają dzieciom”. Za udział w akcji obu „Żuczkowym Mamom” serdecznie dziękujemy ! Zapraszamy kolejnych rodziców do udziału w przedsięwzięciu 🙂 !

Invalid Displayed Gallery


Marzec

Nadeszła wreszcie długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. I to właśnie ona była tematem przewodnim naszych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w miesiącu marcu. Żuki w ostatnich tygodniach dowiedziały się, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wraz z pojawieniem sie nowej pory roku. Wszyscy także obserwowaliśmy marcową pogodę i wspólnie stwierdziliśmy, że powiedzenie „W marcu jak w garncu”, z którego znaczeniem dzieci zostały zapoznane w mijającym czasie, jak najbardziej sprawdza się. Poruszyliśmy także tematykę porządków w ogrodzie. Mówiliśmy o tym, jak zadbać o ogród i kwiaty po zimie oraz o tym, czego roślina potrzebuje do wzrostu. Każde z dzieci również miało okazję posadzić wybraną roślinę- aksamitkę, bądź groszek ozdobny. Dzieci poznały pierwsze wiosenne kwiaty i uczyły się czytania globalnego nazw niektórych z nich. Rozmawialiśmy też o tym, jakie ptaki wracają do nas wiosną oraz opisywaliśmy ich wygląd.

W marcu rozpoczęła się w naszej grupie akcja „Rodzice czytają dzieciom” mająca na celu wzmacnianie nawyku czytelnictwa wśród dzieci. Serdecznie dziękujemy Pani Sylwii Gniadek- mamie Franka, Panu Krzysztofowi Kowalskiemu- tacie Tosi oraz Panu Arkadiuszowi Krakowiakowi- tacie Jasia, którzy już odwiedzili naszą grupę i przeczytali Żuczkom niezwykle ciekawe bajki, których dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały.  Zachęcamy również innych rodziców do udziału w akcji ! 🙂

Invalid Displayed Gallery


Luty

Mówi się, że „Luty lodem skuty” lub „Idzie luty, podkuj buty”, jednak tegoroczny luty wcale nie był taki mroźny, jak to bywało w latach poprzednich,  a przynajmniej nie w naszym przedszkolu. Tu zawsze panuje bardzo ciepła i przyjazna atmosfera oraz wieeele się dzieje 🙂 Tak też było w mijającym miesiącu.

Luty to miesiąc karnawałowy. Jest to czas szaleństw i beztroskiej zabawy. W ostatnich dniach odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy, w którym Żuczki miały okazję wziąć udział. Okazało się, że mamy w naszej grupie wiele talentów tanecznych, a nasze dzieci naprawdę mają poczucie rytmu 🙂 To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wiele emocji wśród dzieci. Wykorzystaliśmy więc ich zainteresowanie, by poszerzyć dziecięcą wiedzę i umiejętności. Dzieci dowiedziały się, czym jest karnawał oraz jak można go świętować. Przedszkolaki wypowiadały się na temat wymarzonych strojów karnawałowych oraz wykonały maskę karnawałową i dekorowały balony. Doskonaliły także spostrzegawczość w wielu zadaniach np. wyszukiwały różnice i podobieństwa między strojami. Jako, że był to tydzień zimowy wykonaliśmy domowym sposobem masę plastyczną- piankolinę, z której dzieci lepiły bałwany.

W kolejnym tygodniu miesiąca poświeciliśmy czas tematyce zamierzchłych czasów.  Dzieci poszerzyły wiedzę na temat śladów przeszłości, takich jak skamieliny. Zdobyły informacje dotyczące dinozaurów, przodków człowieka i starożytnych cywilizacji. Podczas zajęć dzieci stawiały pytania, na które wspólnie szukaliśmy odpowiedzi w różnych źródłach. Próbowaliśmy dowiedzieć się na przykład, dlaczego dinozaury wyginęły. Jedna z hipotez mówi, że zniknęły one z powierzchni  Ziemi z powodu wybuchów wulkanów i taki to wulkan  z użyciem sody i octu stworzyliśmy. Dzieci wykonywały również balonowe dinozaury. Temat dinozaurów bardzo przypadł dzieciom do gustu.

Miesiąc zamknęliśmy rozmowami na temat wynalazków. Dla dzieci istnienie wielu urządzeń, czy przedmiotów, których używają na co dzień, jest oczywiste i nie myślą, jak mogłoby wyglądać życie bez nich. W ostatnich dniach przedszkolaki zastanawiały się, jak wyglądałby świat bez najważniejszych odkryć i wynalazków np. bez elektryczności, koła. Poznały również dawne odpowiedniki współczesnych urządzeń np. telefonu. Dzieci miały także okazję obejrzeć np. płyty winylowe, kasety magnetofonowe, czy kasety VHS. Żuki są bardzo pomysłowe i podały wiele ciekawych propozycji odpowiedzi na pytanie, jaką funkcję te przedmioty mogły spełniać… 🙂

Przed nami marzec. Jesteśmy pewni, że będzie równie ciekawy.

Invalid Displayed Gallery


Styczeń

„Zima, zima, zima, pada, pada śnieg…” to tymi słowami rozpoczyna się popularna dziecięca piosenka. Taki też był tegoroczny styczeń. I choć opady śniegu nie były tak intensywne, jak to bywało w latach poprzednich to właśnie w styczniu nasze przedszkolaki miały szansę po raz pierwszy tej zimy szaleć w białym puchu na naszym przedszkolnym placu zabaw, co cieszyło ich niezmiernie.

W mijającym miesiącu mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu Babcie oraz Dziadków naszych Żuczków, więc początek stycznia upłynął nam na systematycznych przygotowaniach do występu z tej okazji.

Podczas styczniowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych zajęliśmy się m.in. tematem kalendarza. Skupiliśmy się na porach roku, dniach tygodnia, a także różnych innych sposobach pomiaru czasu. Rozmawialiśmy też o obszarach polarnych i zwierzętach zamieszkujących te odległą dla nas krainę. Dzieci wykonały wiele doświadczeń związanych z lodem i śniegiem. Miesiąc zakończył się tematami mistrzostw sportowych. Żuczki zapoznały się z dyscyplinami sportowymi takimi jak np. saneczkarstwo, łyżwiarstwo, biegi narciarskie.

Invalid Displayed Gallery


Grudzień

Grudzień to dla dzieci (i dla wielu dorosłych na pewno również 😉 ) najprzyjemniejszy miesiąc w roku, a to wszystko dlatego, że to właśnie w tym okresie obchodzimy święta Bożego Narodzenia, a więc: ubieramy choinkę; piszemy listy do Św. Mikołaja, który potem nas odwiedza; są prezenty, światełka na ulicach… i wiele innych. Dla dzieci to niebywale magiczny i radosny czas.

W naszej grupie średniaków również przygotowywaliśmy się do zbliżającej się „Gwiazdki”, już od początku grudnia.

W pierwszym tygodniu tematem przewodnim naszych rozmów była postać Św. Mikołaja. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kim tak naprawdę był i ile dobra uczynił w całym swoim życiu. Każdy „Żuczek” z wielkim entuzjazmem napisał do niego list, rysując w nim swój wymarzony prezent.

W drugim i trzecim tygodniu grudnia rozmawialiśmy o świątecznych przygotowaniach. Dzieci dowiedziały się też, co to jest tradycja i jakie mamy w Polsce zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Żuczki już wiedzą np. jakie są tradycyjne potrawy wigilijne, po co dzielimy się opłatkiem i co wtedy robimy oraz, że to nie prezenty są najważniejsze podczas świąt, a spotkania z najbliższymi i ich obecność.

W naszej sali Żuczkowej troche tak jak w domu przygotowywaliśmy się do tych niezwykłych dni. Było wykonywanie dekoracji, pieczenie pierników, ubieranie choinki, wizyta Św. Mikołaja, a także spotkanie wigilijne w miłej atmosferze z rodzicami naszych Milusińskich.

Invalid Displayed Gallery


Listopad

Ostatni jesienny miesiąc za nami.

W minionym miesiącu dzieci nabyły wiele nowych wiadomości i umiejętności.

W pierwszym tygodniu poznawaliśmy różne zjawiska przyrodnicze- dzieci dowiedziały się, dlaczego jesienią ubywa dnia, na czym polega obieg wody w przyrodzie- bawiły się w chmury, kałuże, krople wody, parę wodną. Zastanawiały się, do czego potrzebny jest ludziom, zwierzętom i roślinom deszcz. Rozmawialiśmy o cykliczności dnia i nocy. Przypomnieliśmy sobie, jakie są cechy charakterystyczne pór roku, uczyliśmy się obserwować pogodę i nazywać zjawiska atmosferyczne oraz zapisywać je za pomocą symboli.

Kolejny tydzień poświęciliśmy na rozmowy o zwierzętach domowych i związane z nimi zabawy. Uczyliśmy się, jak o nie dbać. Opowiadaliśmy o swoich zwierzątkach domowych. Rozmawialiśmy o tym, kiedy zwierze musi iść do weterynarza i czym on się zajmuje.

W trzecim tygodniu listopada skupiliśmy się na tematyce sposobów przygotowań zwierząt do zimy oraz na tym, jak możemy pomóc zwierzętom przetrwać te trudną porę roku. Dzieci poznały zimowe zwyczaje zwierząt: wiewiórek, niedźwiedzi, jeży, borsuków. Żuczki dzieliły zwierzęta na te, które zapadają w sen zimowy i te, które tego nie robią.  Dzieci obserwowały również przyrodę, szukając zmian zachodzących w związku z nadejściem zimy.

Miesiąc zakończyliśmy rozmowami o zawodach, jakie ludzie wykonują oraz o zawodach, jakie dzieci chciałyby wykonywać. Większość dzieci z naszej grupy okazało się, że chciałoby zostać policjantem. Wygląda na to, że w przyszłości będziemy mieszkać w najbezpieczniejszym mieście w Polsce… 😉

Invalid Displayed Gallery

 


Październik

Żegnamy już październik. Był to miesiąc intensywnej i wytężonej pracy dla naszych Żuczków, co nie oznacza, że nie było ciekawie 😉 o nie, nie ! W przedszkolu uczymy się przecież głównie przez zabawe. U nas zawsze wiele się dzieje, ale o zabawie i to bardzo kreatywnej zabawie powiemy sobie później…

W pierwszym tygodniu miesiąca poruszyliśmy temat darów jesieni. Dzieci rozwiązywały zagadki na ich temat i klasyfikowały je na kategorie: owoce, warzywa, grzyby, owoce drzew leśnych. W tygodniu tym wybraliśmy się również na dłuuuugi jesienny spacer do parku w poszukiwaniu jesiennych skarbów. Uczyliśmy się również rozpoznawać liście i łączyć je z odpowiednim drzewem. Dzieci dowiedziały się także, że grzyby dzielimy na jadalne i trujące oraz poznały nazwy niektórych okazów.

W kolejnym tygodniu zwróciliśmy uwagę na konieczność dbania o własne zdrowie. Rozmawialiśmy o zdrowym odżywianiu, o ubieraniu odpowiednio do pogody, o ruchu i o wizytach u lekarza.

W trzecim tygodniu miesiąca wróciliśmy do tematyki jesiennej. Mówiliśmy o jesieni w parku i w lesie. Poznawaliśmy zwyczaje niektórych zwierząt zamieszkujących parki i lasy. Rozmawialiśmy też o tym, kim jest artysta. Próbowaliśmy na różny sposób interpretować utwory muzyczne.

W ostatnim tygodniu października zajęliśmy się tematyką różnych aktywności na  długie jesienne wieczory. Dzieci dowiedziały się np. jak należy zachowywać się w teatrze, albo na kogo wyrósł mały Frycek Chopin.

W minionym czasie nasze Żuczki miały okazję (o czym wspomnieliśmy już wcześniej) wziąć udział w kreatywnych zabawach polegających na samodzielnym tworzeniu pachnących mydełek i eleganckich świec. Ich dzieła były naprawdę zachwycające, a wręcz czasami niezwykłe. Co więcej dzieci w tym miesiącu miały okazję posadzić na naszym placu zabaw swoje własne drzewko, co zrobiły z największą starannością. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż ono urośnie… 🙂

Invalid Displayed Gallery


Wrzesień

Witamy nowy rok szkolny ! Witamy również miesiąc wrzesień, a z nim witamy złotą polską jesień ! Wakacje minęły bardzo szybko, a Żuczki jeszcze pełne wakacyjnych wrażeń i wspomnień, ochoczo wróciły do przedszkola. A jak urosły ! Wszystkim dzieciom ubrania jakby się skurczyły… 😉 Rodzice mieli nie lada zagwozdkę, ponieważ po wakacjach musieli wymienić chyba całą dziecięcą garderobę. 🙂

W tym roku szkolnym skład naszych Żuczków uległ niewielkiej zmianie. Powitaliśmy nowe dzieci, więc pierwsze tygodnie upłynęły na wzajemnym poznawaniu siebie i zabawach integracyjnych. Nie zabrakło także opowiadań o wakacyjnych przygodach i wojażach dzieci. Ach, a jakie to były niezwykłe historie !

We wrześniu poruszony został również temat bezpieczeństwa dzieci. Nasze (w tym roku już) średniaki dowiedziały się jak należy przechodzić przez ulicę; poznały numery alarmowe; dowiedziały się, czym jest pierwsza pomoc; czym zajmują się służby alarmowe i, że gaszenie pożarów to nie jedyne zadanie strażaków 🙂

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o dbaniu o siebie i środowisko- o higienie i ekologii, o ich znaczeniu dla życia człowieka. Żuki niemal na każdych zajęciach dydaktyczno-wychowawczych potrafią zaskoczyć swoją wiedzą i bystrością i przy tym temacie wcale nie było inaczej. Dzieci bardzo  dobrze wiedzą po co i dlaczego należy się myć, chociaż czasem wcale nie jest tak przyjemnie, gdy szampon naleje nam się do oczu :p

W nowym roku szkolnym życzymy naszym (już nie takim małym 🙂 Żuczkom pogody ducha i wielu sukcesów !

Invalid Displayed Gallery


ROK PRZEDSZKOLNY 2017/2018


Maj

Maj to już historia. Aż ciężko uwierzyć, jak szybko to minęło. Żuki już niemal od roku są dzielnymi przedszkolakami i bardzo trudno odnaleźć w nich te tęskniące za rodzicami i z tego powodu czasem odrobinę smutne i trochę płaczące 😉 maluchy, które we wrześniu przekroczyły próg naszej placówki.

W mijającym miesiącu w naszym przedszkolu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń. Jednym z nich był występ z okazji Święta rodziny, na który małe Żuczki z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem przygotowywały piosenki i wierszyki. Dzieci chciały tego dnia wypaść jak najlepiej, bo wiedziały, że ich występ będą oglądać ich ukochani rodzice. Występ był bardzo udany, a my byliśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych.

W tym miesiącu również byliśmy na drugiej przedszkolnej wycieczce autokarowej. Tym razem Pan kierowca zawiózł nas do Zoo, gdzie Żuki miały okazję obserwować liczne egzotyczne zwierzęta. Były lwy, hipopotamy, żyrafy, nosorożce, słonie, małpy i inne wspaniałe i piękne stworzenia na widok których dzieciom zapierało dech w piersiach.

Dodatkowo w maju w naszej placówce dzieci miały okazję być widzem kolejnego już przedstawienia teatralnego, a każde z nich Żuki oglądają z ogromnym zainteresowaniem.

W ostatnim czasie przedszkolaki na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych poznały cechy charakterystyczne środowiska jakim jest łąka; dowiedziały się, kto mieszka na łące; jak powstaje tęcza i z jakich składa się kolorów; dowiedziały się również, że ludzie na świecie trochę różnią się wyglądem i kulturowo, ale wszyscy są tak samo ważni i zasługują na miłość i szacunek.

Invalid Displayed Gallery


Kwiecień

Żegnamy miesiąc kwiecień. Był to szczególny miesiąc dla naszych przedszkolaków, gdyż w kwietniu nasze małe „Żuczki” miały okazję po raz pierwszy wziąć udział w wycieczce autokarowej do teatru „Lalka” mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wydarzenie to wzbudziło wśród dzieci ogromny enztuzjazm. Maluchy z niecierpliwością wyczekiwały tego dnia, a gdy wreszcie nadszedł ochoczo wsiadły do autokaru, by potem z niemal otwartymi ustami oglądać spektakl pt. „Krawiec niteczka”.

Mówi się, że „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”, jednak druga połowa miesiąca nie płatała nam juz tak bardzo figli, jak w znanym przysłowiu i przez większość czasu świeciło piękne słońce, a temperatura z dnia na dzień była coraz wyższa. To zachęciło nas do tego, aby spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, gdzie można obserwować wiosnę, która zadomowiła się u nas już na dobre.

Podczas zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tym miesiącu, dzieci dowiedziały się m.in.: czym jest tęcza i jak powstaje; dlaczego musimy chronić nasze środowisko i po co segregujemy śmieci; a także jak wygląda praca lekarza i z jakimi objawami powinniśmy się do niego udać.

Invalid Displayed Gallery


Marzec

„Wiosno, wiosno przybądź do nas !”- to tymi słowami Żuczki przywitały 21 dnia miesiąca nową porę roku, i chociaż marcowa pogoda nie rozpieszczała nas iście wiosennymi temperaturami to w naszym przedszkolu panowała już jakby cieplejsza atmosfera.

Ostatni miesiąc był czasem niezwykle radosnym. Każdy z nas- dorosłych był przecież kiedyś dzieckiem i na pewno pamięta, ile radości mu dawały pierwsze, wiosenne spacery z Marzanną; malowanie pisanek czy sadzenie swoich własnych roślin, by później obserwować je, jak rosną; a tego właśnie nasze pociechy miały okazję doświadczyć w mijających dniach. Jednak to jeszcze nie wszystko ! Oprócz tego, małe Żuczki miały okazję popisać się swoimi uzdolnieniami wokalno-tanecznymi przed innymi grupami uczęszczającymi do naszej placówki biorąc udział w wewnątrzprzedszkolnym przedstawieniu z okazji pierwszego dnia wiosny. Maluchy ubrane w wiosenne barwy wykonały wesoły taniec z kolorowymi pomponami w rytm piosenki Skaldów pt. „Wiosna”. Występy Żuczków oraz wszystkich innych grup były tak udane, że brawom niemal nie było końca.

Podczas marcowych zajęć dydaktyczno-wychowawczych dzieci dowiedziały się jakie są zwiastuny wiosny, które ptaki wracają do Polski z ciepłych krajów, czego potrzebuje roślina do wzrostu. Żuki poznały także tradycje świąteczne związane z Wielkanocą.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za wsparcie naszego kącika przyrodniczego przepięknymi, wiosennymi kwiatami. Dzięki Państwu nie tylko nasz kącik stał się wiosenny, ale i cała sala, tak dużo ich Państwo nam przynieśli 🙂 ! Teraz jest u nas zdecydowanie przytulniej ! Jeszcze raz bardzo dziękujemy 🙂

Invalid Displayed Gallery


Luty

To już koniec lutego ! Ten trochę krótszy, niż inne miesiąc obfitował w liczne zabawy i atrakcje w naszym przedszkolu. Przede wszystkim, nasze maluchy po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć  w przedszkolnym balu karnawałowym, na który zaprosiły swoich dziadków.  Achhh co to był za dzień ! Pełen tańców i swawoli. Wszyscy świetnie się bawili, a śmiechom nie było końca.

W tym miesiącu również po raz kolejny odwiedziła naszą grupę Pani Alicja ze Straży Miejskiej, która opowiedziała „Żuczkom”, jakie niebezpieczeństwa mogą je spotkać podczas z pozoru beztroskich, zimowych zabaw i aktywności. Dzieci dowiedziały się, że nie należy zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni, wchodzić na zamarznięte stawy, jeziora i rzeki oraz, że należy ubierać się stosownie do zimowej pogody, czyli bardzo ciepło.

W ostatnim czasie dzieci zostały także zapoznane z tematyką marzeń, sklepów, teatru i środków transportu. Żuki dowiedziały się m.in. czym są marzenia i jakie można mieć marzenia; jakie mamy rodzaje sklepów i co można w nich kupić; co to za miejsce- teatr i jak należy się w nim zachowywać oraz jakie znamy środki transportu i  w jaki sposób się poruszają.

Invalid Displayed Gallery


STYCZEŃ

Pierwszy miesiąc 2018 roku już za nami. Był to baaardzo wesoły czas, a to dlatego, że mamy karnawał ! Na początku stycznia poruszyliśmy tematy związane z tradycjami obchodzenia nocy Sylwestrowej. Dzieci opowiadały jak spędziły ten szczególny wieczór. Jedne z przyjaciółmi oglądały kolorowe fajerwerki, inne z rodzicami bawiły się na hucznym balu, a jeszcze inne w łóżeczku smacznie przespały godzinę w której zmienia się data roczna… 😉 W dalszej części miesiąca przenieśliśmy się do czasów, gdy na ziemiach polskich panowali królowie. Dzieci miały szansę dowiedzieć się, czym się różni zamek od pałacu, jakie są charakterystyczne cechy ich wyglądu; co to są ruiny, jak wygląda strój damy dworu oraz zbroja rycerza. W okresie feryjnym, który rozpoczął się w drugiej połowie stycznia rozmawialiśmy o tym, jak można spędzać zimowe dni wolne. Dzieci mówiły również, czym są sporty zimowe, a także podawały ich przykłady. Na koniec stycznia poruszyliśmy tematykę marzeń- dziecięcych i nie tylko. Żuczki miały okazję wcielić się w kogoś kim nie są i zastanowić się jakie marzenia może mieć ta osoba.

Invalid Displayed Gallery


GRUDZIEŃ

Grudzień już za nami ! Był to miesiąc, w którym w grupie „Żuczków” działo się bardzo wiele. Dzieci w grudniu dowiedziały się czym cechuje się nadchodząca pora roku- zima; jakie aktywności ruchowe można wykonywać będąc na dworze, podczas jej trwania; a także miały okazję poznać tradycje i zwyczaje związane z przygotowaniami i obchodami jednych z najważniejszych, polskich świąt- świąt Bożego Narodzenia.

Miesiąc zaczął się bardzo przyjemnie. Już szóstego grudnia Żuczki, tak jak wszystkie dzieci z całego przedszkola odwiedził długo przez nie wyczekiwany Święty Mikołaj. Maluchy przyjęły gościa z ogromnym entuzjazmem, a piosenkę, której nauczyły się specjalnie na tę okazję zaśpiewały najpiękniej jak tylko potrafiły. Niedługo po Mikołajkach w grupie Żuków rozpoczęły się przygotowania do szczególnego, bo pierwszego dla rodziców występu świątecznego. Dzieci z zaangażowaniem, dzielnie, na licznych próbach powtarzały wierszyki i śpiewały kolędy, chcąc jak najlepiej odegrać powierzoną im rolę. Jasełka wypadły znakomicie, a zaraz po nich Żuczki mogły się cieszyć prezentami znalezionymi pod samodzielnie ubraną przez nich choinką.

Invalid Displayed Gallery


LISTOPAD

Listopad już za nami. Był to miesiąc pełen wrażeń i nowych wiadomości. W tym miesiącu przedszkolaki dowiedziały się czym charakteryzuje się jesienna pogoda, co to znaczy ubierać się stosownie do pogody, jak należy dbać o zdrowie podczas tej pory roku. Dzieci badały również właściwości wody, poznawały stany jej skupienia, a także dowiedziały się czym jest wiatr i jak możemy przewidywać pogodę obserwując niebo.  Ze względu, iż listopad jest to czas, kiedy szczególnie pamiętamy o tym jak ważna jest dla nas ojczyzna, nasi podopieczni zostali zapoznani z symbolami narodowymi, ich znaczeniem i sposobami oddawania im szacunku. Z tej okazji przygotowaliśmy w przedszkolu występ, podczas którego wspólnie z dziećmi z innych grup śpiewaliśmy piosenki patriotyczne. W ostatnim czasie obchodziliśmy też Dzień pluszowego misia. Naszą grupę odwiedził tata Łucji z grupy „Pszczółki” i Miłosza z grupy „Motylki” przebrany za wesołego niedźwiadka z bajki „Masza i niedźwiedź”, który zatańczył z nami misiowy taniec. Dzieci były wprost zachwycone.

W przedostatnim miesiącu roku Żuczki odwiedziła też Pani Alicja ze straży miejskiej, która przypomniała dzieciom jak niebezpieczny jest prąd i, że dzieci nie mogą samodzielnie korzystać z urządzeń elektrycznych.

Invalid Displayed Gallery


23223361_1501525086590366_1792813109_oPaździernik

Październik w grupie Żuczków upłynął bardzo szybko i obfitował w liczne atrakcje. Żuki odwiedziło wielu ciekawych gości. Jednym z nich był Pan Policjant. Opowiedział on dzieciom o swojej pracy oraz wyjaśnił zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Przedszkolaki miały także okazję z bliska zobaczyć atrybuty policjanta- mundur, lizaka, kajdanki i pałkę, którym przyglądały się z ogromnym zainteresowaniem. Z wizytą w tym miesiącu przybył do nas również Pan Patryk Pasternak- tata Bianki, który był tak uprzejmy i zagrał dla naszych Żuków na gitarze. Pan Pasternak przedstawił budowę instrumentu, wyjaśnił sposób gry na nim oraz nauczył dzieci piosenki „Hej sokoły”, którą na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy. Gitara to jednak nie jedyny instrument, który Żuczki miały okazję poznać w październiku. W ostatnim czasie w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny, na którym maluchy zostały zapoznane z wyglądem i brzmieniem wiolonczeli. Ostatni goście, jacy zawitali w progi przedszkola w drugim miesiącu pobytu w nim „nowych” Żuków są niezwykli, ponieważ to… pies, a dokładniej suczka Luna i jej Pani. Dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach z dogoterapii, gdzie dowiedziały się, jak należy się zachowywać w stosunku do zwierzęcia. Przedszkolaki mogły też pieska nakarmić oraz pogłaskać, co bardzo wszystkim się podobało.

W tym miesiącu mieliśmy okazję cieszyć się ostatnimi już ciepłymi dniami złotej, polskiej jesieni, co uczciliśmy długim spacerem do parku miejskiego, gdzie najpierw urządziliśmy „bitwę w liściach”, a następnie zbieraliśmy spadłe z drzew barwne liście, aby potem w znakomitych nastrojach wrócić do przedszkola i wykorzystać je w naszym kąciku przyrodniczym.

Invalid Displayed Gallery


22218165_1472672379475637_16523570_oWRZESIEŃ

Początek września to czas, kiedy wypoczęte i pełne energii przedszkolaki wracają po wakacyjnej przerwie do przedszkola. W tym roku do naszej przedszkolnej społeczności dołączyli nowi, mali podopieczni. Dzieci z radością przekroczyły próg przedszkola. Pierwsze dni w placówce upłynęły na wesołej zabawie, poznaniu otoczenia sali przedszkolnej i obowiązującego w niej kodeksu przedszkolaka, integracji z nowymi kolegami i paniami, a także na spacerach w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci bardzo szybko zaaklimatyzowały się w grupie i nawiązały pierwsze kontakty rówieśnicze. Już po kilku dniach smutek i tęsknotę za rodzicami zastąpił szeroki uśmiech oraz chęć udziału w różnego rodzaju aktywnościach i zajęciach. Naszym przedszkolakom w nowym roku szkolnym chcielibyśmy życzyć wielu sukcesów!

Invalid Displayed Gallery


 

ROK PRZEDSZKOLNY 2016/2017


dsc00254-mediumCZERWIEC

W czerwcu życie w przyrodzie jest bardzo bujne. Kwitnie wiele drzew i krzewów,  kwitną rośliny,  a my poznaliśmy życie na łące i jej mieszkańców,  przypomnieliśmy sobie o kolorach lata, a także porozmawialiśmy o zbliżających się wakacjach i o tym co czeka nas po nich. Był to także miesiąc pełen przygotowań do końca roku przedszkolnego, gdzie dzielne ,, Żuczki ” uczyły się tańczyć Poloneza, mówić wiersze oraz śpiewać piosenki. Natomiast na zakończenie miesiąca odbyła się ostatnia wycieczka do Kawęczyna gdzie było SUPER !

Ostatniego dnia miesiąca, a więc w ostatni dzień roku przedszkolnego 2016/2017 , wkopaliśmy wspólnie na placu zabaw naszą pamiątkową brzózkę. Brzoza zawiera w swej symbolice takie atrybuty jak piękno, młodość, harmonię, miłość, wrażliwość i delikatność, jest określona mianem „dobrego drzewa”. I właśnie takie „dobre drzewo” chcieliśmy po sobie pozostawić, po to, aby każdy z naszych Żuczków, kiedy już przyjdzie w odwiedziny do swojego przedszkola, mógł spojrzeć na nasze drzewo i przypomnieć sobie cudowne chwile dzieciństwa spędzone w Przedszkolu. Przy drzewku została umieszczona również upamiętniająca tabliczka. Spędziliśmy razem piękny czas…

Artysta plastyk – Jan Rylke powiedział, że „Dzięki drzewom można odczuć ducha miejsca…”

Mamy nadzieję, że dzięki tej pamiątce, kiedyś… każdy z nas poczuje ducha minionych lat… 🙂
Jeszcze raz życzymy naszym wspaniałym ,,ŻUKOM” udanych wakacji oraz samych sukcesów w szkole!

Invalid Displayed Gallery


20170512_103040_lls-copyMAJ

Maj

Najweselsze, najzieleńsze

maj ma obyczaje.

W cztery strony – świat zielony

umajony majem!

Ciepły deszczyk każdą kroplą

rozwija dokoła

z pąków – kwiaty, z listków – liście,

a z ziółek – bujne zioła.

Maj był przepełniony różnymi atrakcjami dla naszych przedszkolaków. Odwiedziła nas Pani Alicja ze straży miejskiej, która przygotowała bardzo ciekawe zajęcia na temat bezpiecznej zabawy ze zwierzętami. Odbył się poza przedszkolem konkurs taneczny, w którym brali udział m.in.: Wiktor, Janek, Elenka, Lidzia oraz Amelka. Dzieci zdobyły puchar oraz medale i super nagrody. Jeszcze raz bardzo gratulujemy zwycięstwa! Do przedszkola przyjechało po raz kolejny Mobilne Planetarium. Nasze „Żuczki” obejrzały seans o planetach i gwiazdozbiorach. Odbyły się także dwa bardzo ciekawe warsztaty o teleskopie oraz podróży w kosmos. Kolejną atrakcją była wycieczka autokarowa do Klubu Jeździeckiego „Pa Ta Taj”. Przedszkolaki miały tam możliwość poznania różnych ras koni, a także przejechać się na kucykach oraz bryczkami. Pod koniec maja dzieci były na pieszej wycieczce do biblioteki w Brwinowie. Tam zapoznały się z zasadami zachowania się w takim miejscu oraz jak można wypożyczać książki. „Żuczki” przez cały maj przygotowywały się również do bardzo ważnej uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty. Nauczyły się piosenek oraz przygotowały przepiękne prezenty.

Oczywiście poza tymi atrakcjami odbywały się zajęcia. Na początku maja dzieci przypomniały sobie hymn narodowy, rozmawialiśmy o tym co to jest godło, jak wygląda flaga Polski i czytaliśmy legendy. Kolejnym ciekawym tematem było to jak powstaje książka. „Żuczki” dowiedziały się jak robi się papier, a potem co trzeba zrobić, aby stworzyć książki. Na koniec miesiąca poruszaliśmy temat o rodzinie. Dzieci opowiadały o swoich rodzinach, jak spędzają razem czas i za co kochają swoich rodziców.

Maj rozpieszczał nas pogodą, dlatego też każdą wolną chwilę staraliśmy się spędzać na świeżym powietrzu.

Invalid Displayed Gallery


20170421_111643-copyKwiecień

Minął nam kolejny miesiąc. Skończył się kwiecień. W tym czasie „Żuczki” dowiedziały się dużo nowych informacji. Przy temacie „na wsi” dzieci miały możliwość zapoznania się z ilustracjami przedstawiającymi gospodarstwo wiejskie. Większość przedszkolaków mogła się pochwalić, że kiedyś była lub przejeżdżała obok takiego zabudowania. „Żuczki” łatwością potrafiły wymienić zwierzęta, które mieszkają na wsi. Na zajęciach poruszony został temat co powstało pierwsze jajko czy kura? Odpowiedzi dzieci były bardzo interesujące. Dodatkowo przedszkolaki zapoznały się z pracą rolnika. Poznały jak wygląda jego dzień w pracy oraz z jakich maszyn korzysta podczas uprawy pól. Dzieci dowiedziały się jak z buraków cukrowych powstaje cukier, a następnie wybrały się w wirtualną wycieczkę po manufakturze cukierków. Na filmie mogły zobaczyć jak robi się kolorowe lizaki.

W kwietniu przygotowywaliśmy się do Świąt Wielkanocnych. „Żuczki” dowiedziały się o tradycjach związanych z tymi świętami. Kolorowały piękne pisanki, opowiadały o tym jak tworzą kolorowe koszyczki wielkanocne z rodzicami w domu.

Następnym ważnym tematem poruszanym na zajęciach było to jak można chronić nasze środowisko. Przedszkolaki świetnie wiedziały, że należy segregować śmieci. Znały kolory pojemników oraz potrafiły powiedzieć jaki rodzaj śmieci się do nich wrzuca. Poznały trudne słowo recykling. Dzieci jako zadanie dodatkowe miały przygotować w domu zabawki zrobione ze „śmieci”. Do przedszkola zostały przyniesione lalki z butelek, ludzik z puszki po napoju, gąsienica z nakrętek po butelkach i wiele innych ciekawych rzeczy. Dziękuję za zaangażowanie się rodziców i pomoc w przygotowaniu  dzieciom przedmiotów wykonanych z odpadów.

W tym miesiącu w ramach rocznego tematu o czytelnictwie odwiedziły nas Mamy: Igi, Nelki i Michałka. Panie bardzo ciekawie czytały ulubione bajki swoich pociech. Dodatkowo Mama Nelki przeprowadziła z naszymi „Żuczkami” zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej. Dzieci bardzo chętnie ćwiczyły na specjalnych matach.

Dzięki Mamie Nelki dzieci mogły przeprowadzić także bardzo ciekawy eksperyment
z rośliną „widliczka łuskowata”. Była to „zahibernowana” roślina, która na początku wyglądała jak ususzona, ale kiedy została podlana wodą budziła się do życia i rozkwitała.

Invalid Displayed Gallery


20170328_143514-copyMarzec

Czy to wiosna? Czy to zima?

Po prostu przedwiośnie.

Marzec boczy się na wiosnę,

 lodową krą odpływa

po zbudzonych rzekach.

Za nami już kolejny miesiąc. Pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę!

Żuczki w marcu poszukiwały oznak wiosny. W tym celu dużo spacerowały i dokładnie obserwowały przyrodę. Wyjaśnialiśmy także na zajęciach marcowe przysłowia i robiliśmy pogodowe garnki, w których znalazło się trochę słońca, trochę śniegu, kilka kwiatów i topiące się bałwanki.

Następnie w związku z tematem „Wszystko rośnie” dzieci przygotowały wspólnie kącik przyrodniczy. Żuczki siały różne kwiaty oraz sadziły warzywa. Dodatkowo rodzice przynieśli nam sadzonki prymulek, hiacynty oraz żonkile, które udekorowały wiosennie naszą sale.

Rozmawialiśmy również o wiosennych porządkach. Dzieci opowiadały jak pomagają rodzicom sprzątać w domu oraz w ogrodzie. Dowiedziały się czym jest szklarnia i co się w niej znajduję.

W tym miesiącu obchodziliśmy dwa ważne święta: „Dzień Kobiet” i „Dzień Mężczyzn”. Z tych okazji dzieci wręczyły sobie małe upominki. Dziewczynki dostały piękne tulipany oraz medale „Małej Księżniczki”, a chłopcy słodkie lizaki i ordery „Super Chłopaka”.

W związku z rocznym tematem o czytaniu książek odwiedziła nas mama Gosi, która przyniosła dzieciom książkę z baśniami Braci Grimm. Żuczki z zafascynowaniem słuchały, a na koniec odpowiadały na pytania do przeczytanego tekstu.

W marcu odwiedził nas również tata Lidzi, który opowiadał o zastosowaniu grafiki 3D w życiu. Pokazał nam na komputerze różne projekty np. dinozaura, który się poruszał. Dowiedzieliśmy się również, że takie projekty można drukować. W prezencie dostaliśmy wydrukowanego dinozaura, który bardzo się „Żuczkom” spodobał.

Invalid Displayed Gallery


img_20170228_114909Luty

Czas płynie bardzo szybko…pierwsze półrocze już za nami… Luty przyniósł nam wiele ciekawych oraz radosnych chwil. Robiliśmy wiele ciekawych prac plastycznych – o tematyce zimowej, ale także karnawałowej, m.in. piękne maski. Początek miesiąca zatem upłynął nam pod znakiem Karnawału. Wspaniałe, oryginalne, kolorowe stroje jego uczestników oraz dobra zabawa w najlepszych rytmach zapewniły wszystkim jego uczestnikom niezapomnianych chwil. Luty to także miesiąc zakochanych… Żuki chętnie okazywały sobie uczucia, każdy miał okazję dać komuś kogo bardzo lubi, może nawet kocha….własnoręcznie zrobioną walentynkę. Podczas ich wręczania nie zabrakło słodkich „przytulasów” i buziaków… Strzała Amora na pewno kogoś dosięgnęła… 🙂

Ferie oraz karnawał sprzyjały wielu ciekawym zabawom. Rozmawialiśmy także o sportach zimowych, przy okazji poruszając temat bezpieczeństwa podczas ich uprawiania. Żuki zgłębiły temat prehistorii, na chwilę przenieśliśmy się w czasy Dinozaurów i ludzi jaskiniowców. Dowiedziały się Jak powstaje węgiel? Czas ten obfitował również w ciekawe doświadczenia oraz spotkania. Była wspaniała zabawa „cieczą nieniutonowską” – zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Żukom bardzo podobał się eksperyment z tą dziwną, niestandardową cieczą, którą pod wpływem nacisku ich dłoni zmieniała swoje właściwości J Pod koniec miesiąca nasze Przedszkolaki odwiedziła mama Rysia z Pszczółek, która jest stomatologiem. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wszystkie sprzęty, które na co dzień używa Pani stomatolog. Borowaliśmy plastelinowe ząbki, zakładaliśmy plomby. Nasz Gość uświadomił Żuczkom jak ważne jest regularne mycie ząbków, dbanie o nie, także poprzez wizyty u dentysty. Czas uprzyjemniła nam też mama naszej Elenki, która w tym miesiącu wybrała dla nas ciekawą literaturę dziecięcą J Niespodziankę zrobiła nam Pani od angielskiego (podstawa programowa) – wraz z nią, odwiedził nas jej syn, który ma ciemną skórę. Bardzo sympatyczny chłopiec przyczynił się do rozmowy o tolerancji oraz różnorodności ras na świecie.

Z utęsknieniem czekamy na wiosnę… Przed nami wiele pięknych i ciekawych chwil na świeżym powietrzu i nie tylko… 🙂

Invalid Displayed Gallery


20170112_093925-copyStyczeń

Kolejny miesiąc już za nami. W styczniu „Żuczki” dostały zastrzyk nowej wiedzy. Razem skoczyliśmy w Nowy Rok rozmawiając między innymi o tym jak ludzie witają 1 stycznia na całym świecie. Przypomnieliśmy sobie następstwa pór roku oraz utrwalaliśmy nazwy miesięcy.

W styczniu udało nam się skorzystać z pięknej pogody. Za oknami obserwowaliśmy opady śniegu oraz oczywiście udaliśmy się na wspaniały spacer po naszym placu zabaw. Na zajęciach rozmawialiśmy skąd się bierze śnieg i robiliśmy doświadczenia z wodą. Dzieci bacznie przyglądały się jak woda zmienia poszczególne stany skupienia.

Następnie udaliśmy się na wirtualną wycieczkę po kosmosie. Poznaliśmy układ słoneczny oraz  nauczyliśmy się nowej piosenki pt „lot kosmiczny”. Rozmawialiśmy na podstawie opowiadania co to jest astronomia oraz kim jest astronauta. Razem budowaliśmy rakiety kosmiczne.

Pod koniec miesiąca w naszym przedszkolu odbyła się przepiękna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ciężko pracowaliśmy do występu ucząc się nowych piosenek oraz wierszyków, a także przygotowaliśmy własnoręcznie robione prezenty -świeczniki w kształcie serca.

Dodatkowo nasz salonik fryzjerski rozkwita. Dziewczynki bardzo chętnie przychodzą się czesać wymyślając nowe fryzury. Ostatnio do naszego saloniku zakupiliśmy kolorowe spineczki do włosów.

Invalid Displayed Gallery


20161216_105913-mediumGrudzień

Grudzień minął nam bardzo szybko, ale intensywnie i twórczo. Początek grudnia to czas wielu ciekawych zabaw zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu oraz oczekiwania na imieniny Mikołaja, który zaszczycił nas swoją obecnością w przedszkolu. Mimo, iż pogoda nie była iście zimowa, udało nam się zgarnąć z podwórka trochę śniegu i ulepić małe bałwanki oraz porzucać się śnieżkami J Mamy nadzieję, że kolejne miesiące będą okraszone bardziej zimową aurą…

Cały miesiąc przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia i Jasełek, które zaprezentowaliśmy podczas Wigilii z Rodzicami. W grudniu uczyliśmy się kolęd i piosenek świątecznych, poznawaliśmy zwyczaje wigilijne, robiliśmy świąteczne ozdoby i prace plastyczne, dużo kolorowaliśmy, robiliśmy imponujące budowle z klocków, ubieraliśmy wspólnie choinkę w sali (za którą bardzo dziękujemy dziadkowi naszej Ewuni), a także piekliśmy pyszne pierniczki. W Przedszkolu został także zorganizowany Bożonarodzeniowy Kiermasz, bardzo dziękujemy Państwu za udział w nim i przekazywanie przepięknych fantów świątecznych.

Grudzień to także miesiąc ciekawych gości odwiedzających nasze przedszkole. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się z pracą Pana Leśniczego (ponowne podziękowania dla dziadka Ewy J ), dowiedzieć się ważnych informacji związanych z własnym bezpieczeństwem, dzięki wizycie Pani Alicji ze Straży Miejskiej, a także nacieszyć się wspólnym czytaniem z jednym z naszych Rodziców – w tym miesiącu był to Tata Wiktora – bardzo dziękujemy Panu za odwiedziny i zachęcamy innych Rodziców do poczytania naszym Żukom J

Zwieńczeniem tego intensywnego czasu była wspólna Wigilia z Rodzicami, prezenty pod choinką oraz nasze przedstawienie jasełkowe. Mamy nadzieję, że podobało się one Państwu. My byłyśmy bardzo dumne z Żuczków, które wspaniale sobie poradziły podczas występu. Dzieci bardzo to przeżywały, ale widać było, że możliwość wystąpienia i zagrania przed publicznością (tą najbliższą ich sercom) sprawiło im niemało satysfakcji J Dziękujemy bardzo Rodzicom za pomoc w zorganizowaniu Wigilijnego poczęstunku i zaopatrzenie dzieci w śliczne przebrania na występ.

Życzymy wszystkim wspaniałego 2017 roku!!!

Invalid Displayed Gallery


20161118_142206-copyListopad

„…Przyszedł sobie do ogrodu
stary, siwy pan Listopad.
Grube palto wziął od chłodu
i kalosze ma na stopach…

Listopad u „Żuczków” minął bardzo szybko, przynosząc wiele nowych i ciekawych informacji. W tym miesiącu omawialiśmy temat pt: Na starej fotografii”. Dzieci opowiadały o swoich rodzinach, o tym jak spędzają czas z rodzicami. Nasze przedszkolaki miały możliwość obejrzenia starych aparatów fotograficznych za pomocą których dawno temu robiono zdjęcia  oraz maszyny do pisania. Wspólnie z dziećmi zrobiliśmy mini albumy rodzinne.

Następnie omawialiśmy temat związany z „ Jesienną muzyką”. Poznawaliśmy różne dźwięki, które towarzyszą nam jesienią. Dzieci miały okazję tworzyć muzykę z różnych przedmiotów znajdujących się w naszej sali. Wspólnymi siłami zagraliśmy „Żuczkowy” koncert.

W związku z obchodami Dnia Niepodległości dzieci wraz z Paniami poszły na cmentarz gdzie mogły zapalić znicz ku pamięci zmarłych żołnierzy. Tego dnia „Żuczki” poznały historię ważnego dla Polski święta, śpiewały hymn narodowy oraz układały na dywanie nasze godło
z puzzli.

Pod koniec listopada obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Przedszkolaki przedstawiały swoje misie, opowiadały, jak mają na imię, od kogo je dostały oraz za co najbardziej kochają swoje pluszaki. Dzieci zapoznały się z historią tego święta. Miały za zadanie skomponować
z różnych figur buzie misia oraz dorysować jego tułów. Następnie na dywanie zagrały
w pluszakowe memory, a  na zakończenie odbyła się misiowa dyskoteka.

Invalid Displayed Gallery


20161013_110546Październik

W przedszkolu szybko mija czas…Październik już za nami…W tym miesiącu Żuczki dowiedziały się jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie-jak to co jemy, ile odpoczywamy, śpimy i ruszamy się, ile się uśmiechamy i jak korzystamy z pomocy lekarzy jest ważne, aby być zdrowym. Uczyliśmy się jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców, aby dostarczyć potrzebnych witamin naszemu organizmowi. Żuczki z zapałem same organizowały teatrzyki z papierowymi warzywami w roli głównejJ Oglądaliśmy, wąchaliśmy oraz smakowaliśmy także przeróżne przetwory na zimę, w których ukryte były jeszcze smaki lata i jesieni oraz ogromna moc witamin.

Nasze przedszkolaki wzięły także udział w przedszkolnej olimpiadzie sportowej. Wszystkie konkurencje Żuki wykonywały bardzo chętnie, a zwieńczeniem ich wysiłków było otrzymanie olimpijskich medali. Wszyscy wspaniale się bawili, pomagali sobie wzajemnie, kibicowali, uczyli się rozumieć, że nie zawsze i nie każdy może wygrać, ale liczy się wspólna, dobra zabawa. Olimpiada uczyła zasad zdrowej rywalizacji, zaangażowania, promowała aktywność fizyczną oraz kształtowała odporność emocjonalną na porażkę.

Kolejne tygodnie przybliżyły nam piękno i walory jesieni. Dzięki darom jesieni przyniesionym przez dzieci, stworzyliśmy wspólnie kącik jesienny, który zdobi naszą salę. Dary jesieni oraz plastelinę wykorzystaliśmy do stworzenia pięknych jesiennych zwierzątek. Kasztany, orzechy i żołędzie służą nam za liczmany, na których dzieci chętnie lubią pracować podczas rozwijania pojęć matematycznych. Podczas wycieczki do parku, nasze Żuki podziwiały jesienny krajobraz, oglądały kaczki, zbierały liście. Rozmawialiśmy także o tym jak wygląda las jesienią, jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy, jak szykują się do zimy. Porównywaliśmy także wygląd naszego rodzimego lasu z dżunglą. Żuki, ucząc się bardzo fajnej piosenki, miały okazję zapamiętać typowe atrybuty dżungli.

Pod koniec ostatniego tygodnia, z liści, które dzieci przyniosły do przedszkola wraz z rodzicami, wspólnie wybraliśmy najładniejsze i stworzyliśmy z nich nasz grupowy Atlas Przyrodniczy. Dzięki temu, dzieci miały okazję zrobić wspólnie coś bardzo wartościowego.  Uczyliśmy się nazw wielu drzew, dopasowywaliśmy do nich liście oraz owoce.

Jesień, mimo swego deszczowego humoru, przyniosła nam wiele radości, czerpaliśmy z jej kolorów i darów wiele inspiracji … Cieszymy się, że każda pora roku, każdy miesiąc, tydzień, dzień, godzina, a nawet minuta uczą nas czegoś innego… 🙂

Invalid Displayed Gallery


20160921_142429Wrzesień

Po wakacjach nasze „Żuczki” wróciły pełne energii oraz chęci do pracy. Bardzo miło przywitały nową Panią oraz dwie koleżanki z grupy. Już od pierwszych dni września dzieci zgodnie współpracowały ze sobą. W tym miesiącu realizowane były tematy związane z ”bezpieczeństwem na drodze”. Dzieci świetnie pamiętały zasady poruszania się po ulicy. W związku z tematem „Ja, Ty i środowisko” przedszkolaki lepiły z plasteliny kolorowe postacie ludzi, poznawały zmysły i próbowały z zawiązanymi oczami zgadywać za pomocą dotyku co się znajduje w magicznym woreczku. „Żuczki” poznały również nową piosenkę o Przyjacielu Paku, który będzie nam towarzyszył podczas przedszkolnych zajęć. W wolnej chwili dzieci na dywanie budowały wieże z kloców, przypominając sobie określenia duży-mały. Dodatkowo w tym roku został otworzony salonik fryzjerski, z którego chętnie korzystają nasze dziewczynki.

Invalid Displayed Gallery


 

 ROK PRZEDSZKOLNY  2015/2016


7Czerwiec

W czerwcu Żuki dbały o swoje zdrowie i formę J Z racji pięknej pogody zażywały dużo ruchu na świeżym powietrzu, ale też przygotowały wyśmienity koktajl truskawkowy (w ramach „Dnia truskawkowego”) oraz chętnie zajadały się „zieleniną”, którą wcześniej siały w sali. Nie zabrakło również zabaw tematycznych. W tym miesiącu szczególną uwagą cieszył się sklep. Dzieci dostały pieniążki, stały w kolejce, aby na koniec móc kupić wybraną przez siebie rzecz. To było dobre ćwiczenie przed wizytą w prawdziwym sklepie, gdzie każde z dzieci mogło kupić sobie loda. Przekonały się również jak to jest i co to znaczy patrzeć przez różowe okulary. Przeżyły także wspaniałe chwile na wycieczce do Rancza w Dolinie, gdzie mogły strzelać z łuku, rzucać podkową czy szukać złota. Aż w końcu nadeszły wakacje J dziękujemy wszystkim Żukom i ich rodzicom za rok udanej współpracy i życzymy słonecznej pogody i aktywnego wypoczynku.

Invalid Displayed Gallery


20160513_105549 (Medium)MAJ

Miesiąc maj zaczął się dla naszych Żuczków bardzo wesoło i ciekawie. Byliśmy na dwóch wspaniałych wycieczkach. Pierwsza, która odbyła się do Wioski Pod Kogutem zachwyciła nas swoim wspaniałym mini zoo. Dzieciom bardzo podobał się fakt, że mogą przywitać się i dotknąć np. oswojonego dzika lub osiołka, nakarmić trawką sympatyczne kózki , czy pogłaskać po prostu mieszkającego tam kota. Było zarazem „wiejsko” jak i „egzotycznie” za sprawą m.in. wielbłądów 😉 Zarówno teren jak i personel tego wspaniałego miejsca bardzo przypadł nam do gustu (relacja na stronie Przedszkola). W kolejną podróż Żuczki udały się do Centrum Nauki Kopernik, a konkretnie do Planetarium (relacja na stronie Przedszkola). Ta wycieczka również bardzo podobała się naszym dzieciom. Nie wspominając już o samej podróży autokarem, która budzi u nich równie wielki entuzjazm.

W ramach realizowanych tematów, odbyliśmy wycieczkę do miejskiej biblioteki w Brwinowie, po której oprowadziła nas Pani Ania, która wspaniale opowiadała o pracy pani bibliotekarki oraz przeczytała nam bajki i opowieści ze zbiorów Biblioteki. Żuczki, po tej wycieczce, „napisały” (narysowały) swoje własne opowiadania. Dużo rozmawialiśmy o książkach, o ich rodzajach, przeznaczeniu i przyjemności jakie niesie czytanie książek.

Robaki to jeden z ulubionych tematów Żuczków.  W ramach tygodnia pt.: „Wiosenna łąka” , nasze przedszkolaki wybrały się na łąkę w poszukiwaniu różnych okazów owadów, zwierząt oraz roślin. Oglądaliśmy zdjęcia , słuchaliśmy odgłosów łąki, malowaliśmy różnymi technikami prace przedstawiające łąkę wiosną. Każdy Żuk dostał także pracę domową, w której udział mieli wziąć również Rodzice – wspólnie mieli wybrać się na spacer na łąkę i uzupełnić obrazkami „Wiosenny Atlas Przyrodniczy”, który dostali w Przedszkolu. Efekty pracy zostaną przedstawione w relacji czerwcowej.

Maj upłynął nam także pod znakiem rodziny. Żuki opowiadały o swoich rodzinach oraz rysowały wspaniałe rodzinne portrety. Przez cały miesiąc szykowaliśmy się także do występów z okazji zbliżającego się Dnia na cześć Rodziny w naszym Przedszkolu (8 czerwca). Z niecierpliwością czekamy na ten dzień… Do zobaczenia w czerwcu!:)

Invalid Displayed Gallery


20160425_074551 (Medium)KWIECIEŃ

Kwiecień u Żuczków był niesamowicie ciekawy. Dzieci miały możliwość sprawdzić, jak to jest być fotografem. Mogły nie tylko obejrzeć, ale też zrobić profesjonalne zdjęcie. Przedszkolaki mogły także dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy na temat ekologii, dzięki wizycie osób pracujących w firmie L’oreal oraz same wykonać „ekoludka” z niepotrzebnych nam już „śmieci”. Dużym wyzwaniem było stworzenie „ubrań” z surowców wtórnych i zaprezentowanie ich przed społecznością przedszkolną. Niemniej nasze Żuki – Elena i Karol – poradzili sobie z tym zadaniem doskonale. Kolejną atrakcją był przegląd artystyczny, w którym brał udział jeden z naszych podopiecznych – Michał. W tym miejscu serdecznie dziękujemy za wspaniałe przebranie Murzynka. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach wizyta Pana Stanisława Kmiecika, artysty, który maluje obrazy stopami. Jego malarstwo można było podziwiać na holu przedszkola. Przy tej okazji dzieci próbowały dotknąć stopą nosa, co nie dla wszystkich było łatwe. Nie zabrakło również osób pełniących dyżur, tzw. dyżurnych, którzy dbają o porządek w sali oraz pomysłowych zabaw naszych Żuków (sztangi z klocków). Była też degustacja smaków (słony, słodki i kwaśny) oraz własnoręcznie robione kanapki, które smakują najlepiej…

Invalid Displayed Gallery


zdjecie10MARZEC

Marzec, dla Żuczków, to miesiąc wspaniałych i ciekawych wydarzeń. Dzieci miały okazję zobaczyć wspaniałe budowle z klocków lego na wystawie na Stadionie Narodowym w Warszawie oraz same spróbować swoich sił w budowaniu różnych konstrukcji. Wspaniale przygotowały się do obchodów Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Chłopcy wręczyli dziewczynkom przepiękne laurki, a one w podziękowaniu niesamowite „muchy”. W tym miesiącu przedszkolaki, jak na starszaków przystało, znów same przygotowywały sobie kanaki oraz założyły swoją własną hodowlę roślin. Siały m.in. rzeżuchę, szczypiorek, pietruszkę, miętę i owies. Efekty ich pracy były zdumiewające. Takim ogródkiem nie powstydziłby się niejeden ogrodnik J Trzeba było także powitać Panią Wiosnę. W tym roku przedszkolaki zrobiły to, wysyłając do niej list balonem. Marzec to również czas Świąt Wielkanocnych, do których dzieci przygotowywały się bardzo skrupulatnie. Nie zabrakło ozdób z papieru, kolorowych pisanek i cudownych odlewów gipsowych, które dzieci ręcznie malowały. Za to serdecznie dziękujemy mamie Olka, pani Elizie Kalicińskiej. Dziękujemy również rodzicom za ozdoby, które trafiły na kiermasz.

Invalid Displayed Gallery


20160205_093213 (Medium)Luty

Miesiąc luty był pełen wrażeń – ciekawych tematów, doświadczeń oraz kreatywnych pomysłów. Żuczki miały okazję przenieść się na dłużej w świat bajek i baśni. Rozmawialiśmy o teatrze, dzieci same organizowały przedstawienia z różnymi pacynkami, świetnie się przy tym bawiąc. Spełniały się artystycznie tańcząc oraz wcielając się w różne role. Rozmawialiśmy także o tym jak wyglądały dawne, prehistoryczne czasy, – jakie zwierzęta oraz rośliny występowały wtedy na ziemi, skąd się wzięły węgiel oraz sól. Przeprowadzaliśmy doświadczenia, lepiliśmy z masy solnej. Dzieci same wymyślały zabawy w dinozaury i z wielką przyjemnością w nich uczestniczyły. Żuczki miały okazję zaznajomić się z pracą archeologa (gość w przedszkolu) – sami także bawili się w małych odkrywców przeszłości. Żuczki przyjrzały się bliżej temu, co znajduje się nad ziemią – a więc słońcu i chmurom. Rozmawialiśmy o porach dnia oraz nocy. Wybraliśmy się również w podróż w przestrzeń kosmiczną. Poznaliśmy układ słoneczny, zamieniliśmy się w astronautów, lecieliśmy rakietą w przestworza… Spotkaliśmy nawet ufoludki…

Nasza wyobraźnia nie znała granic…

Invalid Displayed Gallery


20160129_095546 (Medium)Styczeń

Styczeń nasza grupa rozpoczęła uczczeniem urodzin Bartusia. Żuczki zaśpiewały uroczyste „Sto lat”, złożyły życzenia, a nasz jubilat obdarował nas słodkościami.

Na szczęście udało się pokorzystać troszkę z uroków zimy-porzucać śnieżkami, ulepić pierwszego bałwana, poobserwować jak zmienia się krajobraz w zależności od panującej na dworze temperatury.

Zrobiliśmy sobie także „wycieczkę” na bieguny, poznaliśmy zwyczaje Eskimosów, zbudowaliśmy nawet w sali własne igloo z klocków.

W tym miesiącu Żuczki miały okazję przyjrzeć się bliżej prawom fizyki. Poznały różne stany skupienia wody oraz cząsteczkową naturę materii udając w zabawie molekuły, bardzo im się to podobałoJ

W chwilach, gdy pogoda nie pozwalała nam wyjść na dwór, Żuczki bawiły się na sali lub oddawały się chwilom szaleństwa na Sali gimnastycznej.

Szykowaliśmy się także do uroczystości, która odbyła się pod koniec miesiąca, mianowicie do Dnia Babci i Dziadka – impreza była połączona z balem karnawałowym. Wszystkie dzieci we wspaniałych przebraniach zaśpiewały piękne piosenki oraz wyrecytowały wiersze dla swoich Babć i Dziadków, których obdarowały także własnoręcznie zrobionymi prezentami. Właśnie w tak przemiły sposób zakończyliśmy ten miesiąc.

Invalid Displayed Gallery


20151216_164609 (Custom)Grudzień

Grudzień upłynął Żuczkom na przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Zaczęliśmy od napisania listów do świętego Mikołaja, które następnie wrzuciliśmy do specjalnie zrobionej z tej okazji skrzynki. Dzieci narysowały to, co chciałyby najbardziej dostać pod choinkę. Bardzo ważną rzeczą było też udekorowanie grupowej choinki w własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne (łańcuchy, bombki, koszyczki, pawie oczka). Nie zabrakło też tak lubianych przez dzieci kolorowanek o charakterze świątecznym. Aż w końcu nadszedł dzień, w którym odwiedził nas Mikołaj z pełnym worem prezentów dla wszystkich. Radości nie było końca. Dzieciom bardzo podobały się upominki i wspólne kolędowanie z Mikołajem, a także wspólne warsztaty z rodzicami, na których mogli wykonać świąteczną choinkę.

Invalid Displayed Gallery


7LISTOPAD…

Kolejny miesiąc już za nami… Listopadowa pogoda nas nie rozpieszczała, przez co sporo czasu spędzaliśmy w przedszkolu. Wiele się jednak działo, więc Żuczki nie miały okazji, żeby się nudzić.

W listopadzie nasze przedszkolaki dużo rozmawiały o jesiennej pogodzie, nazywając zjawiska atmosferyczne i opisując krajobraz za oknem, poszerzały w ten sposób zasób swojej wiedzy oraz słownictwa z nią związanego. Rozmawialiśmy o tym jak stosownie ubrać się do jesiennej pogody oraz jak dbać o swoje zdrowie w tym okresie. Szukaliśmy również różnych sposób na jesienną nudę – graliśmy w gry, rysowaliśmy, malowaliśmy, kolorowaliśmy kolorowanki, tańczyliśmy, graliśmy na instrumentach muzycznych oraz śpiewaliśmy piosenki. Poznawaliśmy zawody: listonosza, szewca, krawcowej, malarza, malarza pokojowego, rzeźbiarza, przy okazji dzieci same stworzyły rzeźbę królika Tupa z gazet. Żuczki dzielnie wywiązywały się ze swoich obowiązków dyżurnego…Funkcja ta przypadła im do gustu, z czego się bardzo cieszymy, ponieważ przy okazji tego, że nasze dzieci uczą się przestrzegania zasad, odpowiedniej komunikacji  i odpowiedzialności, to i my możemy liczyć na ich pomoc.

Żuczki upamiętniły także Dzień Niepodległości, nie zabrakło odświętnych strojów w patriotycznych barwach, rozmów o naszym kraju. Każdy Żuczek stworzył swoją własną flagę narodową. Poszliśmy także na spacer do centrum Brwinowa, gdzie na deptaku zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Niepodległości oraz pod Pomnikiem Armii Krajowej.

Nasze Żuczki miały także okazję zjeść własnoręcznie przygotowane kanapki na śniadanie… okazało się to strzałem w 10-tkę… nie dość, że dzieci zjadły dosłownie wszystko, co było przygotowane, to jeszcze wszelkiej maści warzywa, z niezbyt lubianym szczypiorkiem włącznie, „lądowały” na kanapkach w ilości jakiej nikt nie spodziewałby się uświadczyć u naszych Żuczków…J A więc, drodzy Rodzice, zachęcajcie w ten sposób swoje dzieci do jedzenia – fakt, że mogą same wybierać składniki i komponować je w całość, daje im dużo frajdy i sprawia, że jedzą więcej i chętniej.

Dnia 25 listopada w przedszkolu obchodziliśmy także Światowy Dzień Pluszowego Misia. Gratulujemy dzieciom oraz Rodzicom stworzenia przepięknych prac na konkurs związany z tym dniem. Misie naszych Żuczków były jednymi z najpiękniejszych w przedszkolu. Niestety komisja mogła wyróżnić tylko jedną pracę w grupie, u nas takie właśnie wyróżnienie dostała Oleńka. Wszystkim bardzo gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.

Invalid Displayed Gallery


20151009_110302PAŹDZIERNIK U ŻUCZKÓW

W październiku, ze względu na dobrą pogodę, Żuczki dużo spacerowały. Obserwowały zmieniający się krajobraz oraz wzbogacały kącik przyrody kolorowymi liśćmi, kasztanami, żołędziami itp. Zażywały tez dużo ruchu w sali,  naśladując różne zwierzątka, przygotowujące się do zimy. Poznawały w ten sposób ich zwyczaje. Pamiętały również o tym, że nadchodzi czas dokarmiania ptaków. Posadziły też kilka drzewek na terenie przedszkola, świętując w ten sposób Dzień Drzewa obchodzony 10 października.

Nie zabrakło również dyżurnych, którzy chętnie pomagali paniom i w sposób celujący wywiązywali się ze swoich obowiązków.

Invalid Displayed Gallery


 20150917_110911Po wakacjach…

Wakacje szybko minęły…ale Żuczkom wcale nie było smutno wracać do przedszkola. Pierwszy dzień września przepełniony był uściskami i buziakami powitalnymi. Wszyscy bardzo się za sobą stęsknili. Ładne były te pierwsze, jeszcze bardzo ciepłe dni września… Żuczki szalały wtedy na placu zabaw…J

Dbamy o bezpieczeństwo!

We wrześniu realizowaliśmy tematy związane z bezpieczeństwem na ulicy oraz w samochodzie. Rozmawialiśmy o znaczeniu znaków drogowych, o odpowiednim zachowaniu jako piesi na drodze.

Żuczki, podczas spaceru poza teren przedszkola, bardzo dobrze radziły sobie z odnajdywaniem znaków i opisywaniem ich znaczenia, uczyły się także bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz przechodzenia po pasach na drugą stronę ulicy. Wszystko po to, aby dbały właściwie o swoje bezpieczeństwo.

Warzywno-owocowy zawrót głowy .

Witaminki, witaminki… nasze Żuki wiedzą, że aby być zdrowym, należy jeść dużo warzyw i owoców. Przez 2 tygodnie poznawaliśmy intensywnie – wszystkimi zmysłami – różne warzywa i owoce. Wąchaliśmy, smakowaliśmy, dotykaliśmy i oglądaliśmy… Dużym powodzeniem cieszył się szczypiorek… niektórzy nawet degustowali świeżą natkę pietruszki oraz selera. Żuczki robiły także swoje własne szaszłyki ze świeżych owoców, które zjadły ze smakiem. Tematy warzywno-owocowe zwieńczyliśmy produkcją zdrowego, świeżego soku marchwiowo-jabłkowego. Był pyszny J

Miodek na zdrowie.

Sezon jesiennych przeziębień już się zaczął, ale nasze przedszkolaki nie poddają się temu łatwo. Nasze przedszkole odwiedził ostatnio pan pszczelarz. Opowiadał nam o swojej pracy, o roli pszczół w przyrodzie oraz o tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest miód, który jest przez nie produkowany. Dzieci miały okazję przymierzyć kapelusze pszczelarskie, a w salach skosztować pysznego, naturalnego miodu z pasieki pana pszczelarza.

Invalid Displayed Gallery

 


 ROK PRZEDSZKOLNY  2014/2015


Co działo się w marcu.


Paluszkowe zabawy


Piosenki i Wierszyki:

  1. Idzie do nas wiosna

  2. „Przybycie wiosny” i „Prośba do słoneczka” – Bożena Forma


P1190353 (1)Kuchcikowe przygody  Żuczków.

Invalid Displayed Gallery