Polecane pozycje książkowe

bajeczne-mikstury„Bajeczne mikstury, czyli bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne i relaksacyjne” – Elżbieta Śnieżkowska-Bielak

 

Drodzy Rodzice „Bajeczne mikstury, czyli bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne
i relaksacyjne” to kolejna książka do której koniecznie trzeba zajrzeć. Jest to zbiór terapeutycznych bajek, który składa się z trzech części: bajki psychoterapeutyczne, psychoedukacyjne oraz relaksacyjne. Głównym miejscem akcji opowiadań jest otaczająca nas przyroda, a bohaterami są zwierzęta. Po każdej bajce w książce zamieszczone są pytania pomocnicze dla rodziców.
Biedronka Kropcia, , komar Widliszek, borsuk Samolub oraz trzmiel Bobuś to główni bohaterowie bajek. Autorka nadała zwierzętom ludzkie cechy i motywy ich postępowania. Przygody z udziałem mieszkańców lasu, łąki czy pola pokazują na co narażone są współczesne dzieci.

Autorka w bardzo dobry sposób rozmieściła kolejność bajek w swojej książce. W pierwszej części są bajki psychoterapeutyczne, które dotyczą problematyki psychiki dziecka. Poruszane tematy to strach, śmierć, wiara w siebie oraz niepełnosprawność. Utworem szczególnie godnym polecenia jest bajka pt. „Dlaczego umiera ktoś kochany?”. W kolejnej części są bajki psychoedukacyjne nawiązujące do takich obszarów, jak oszczędzanie, kłamstwo, przyjaźń czy posłuszeństwo. Tu warto zwrócić uwagę na bajkę pt. „Dlaczego babcia i dziadek są inni?”.
W ostatniej części są bajki relaksacyjne, których zadaniem jest wyciszyć dziecko, zrelaksować, a nawet zwyczajnie uśpić.  Należy zwrócić uwagę, na to, że początek każdej bajki poprzedza krótki wstęp  pokazujący o czym będzie konkretna historia. Na końcu natomiast rodzice znajdą przydatne pytania pomocnicze, których celem jest ułatwienie rozmowy z dzieckiem.

Bajki te pomogą rodzicom rozmawiać z dziećmi o różnych sytuacjach, które mogą je spotkać w życiu dodatkowo podpowiedzą, w jaki sposób rozwiązać dany problem, który nagle może się pojawić.

Joanna Józefowiak

 


 

„Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki” – Marta Bogdanowicz

Drodzy Rodzice zachęcam Was do zapoznania się z książeczką Marty Bogdanowicz pt: „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki.” Zawarte w niej zabawy związane są z dotykiem – masażykami, które pomagają dzieciom koncentrować się na słowach, uspakajają i relaksują. Czytając dzieciom polecaną książeczkę, zobaczycie jak szybko wyciszają się w oczekiwaniu na masażyki oraz ujrzycie płynące z niej terapeutyczne doznania.
W wierszykach wykorzystane są utwory J. Brzechwy, J. Tuwima oraz twórcze przekształcenia znanych i lubianych wierszyków.  W książce tej chodzi o nawiązanie kontaktu fizycznego z dzieckiem, czyli o delikatny dotyk, głaskanie. Taki rodzaj masażu to nic innego jak  okazywaniu dziecku miłości. Analizując treść książki dowiemy się, że podczas masażu należy przestrzegać zasad: nie śpiesz się, daj dziecku tylko tyle ile potrafi ono przyjąć. Poprzez masaże młody człowiek staje się bardziej wesoły, przyjacielski, odważny, odporny na stres. Dzieci nadpobudliwe, ruchliwe –  stan relaksu osiągną szybciej, gdy do słów i ruchu dołączymy muzykę. Doznania takie przyciągną uwagę dziecka, powodując, że koncentrować się będzie na sobie, swoim ciele, dzięki czemu uspokaja się. Polecam tą książkę, ponieważ łączy fizycznie dziecko – rodzica dając obu stronom radość, a dziecku bliskość, odprężenie. Zabawy takie zaspakajają wiele potrzeb psychicznych dzieci min; miłość, bezpieczeństwo czy  radość.

Agnieszka Szwed

 

Bocian i szpak

A to było tak:  (Dziecko leży na brzuch lub siedzi zwrócone do nas plecami.)

Bociana drapał szpak, (Lekko drapiemy je po jednej łopatce,)

A potem była zmiana I szpak drapał bociana.

(Mocniej drapiemy je po drugiej.)

Co wynika z tej zmiany?

(Prosimy, by pokazało lub nazwało tę stronę, po której silniej odczuwało drapanie ).

Kto był bardziej podrapany?

 A było to też tak:

(Lekko stukamy w plecy dziecka),

Bociana dziobał szpak,

A potem była zmiana (stukamy w plecy w innym miejscu, )

i szpak dziobał bociana.

(Stukamy w plecy w trzech dowolnych miejscach.)

Potem były jeszcze trzy zmiany.

Ile razy szpak był dziobany?

 

Bogdanowicz M. (2003) Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki .Gdańsk: Harmonia